Jak vybrat stolní deskové hry

Jsme profíci, nevěříme marketingovým slibům a nezávisle recenzujeme a srovnáváme produkty. Když nakoupíte skrze naše odkazy, můžeme získat malou odměnu, která ale nezvyšuje cenu vašeho nákupu.

Chystáte se vašemu dítku pořídit stolní deskovou hru? Nebo ji vybíráte pro ostřílené hráče, které hrou Člověče nezlob se rozhodně neuspokojíte? Poradíme, podle jakého klíče vybrat tu správnou. Vysvětlíme vám rozdíl mezi klasickými a moderními hrami a nezapomeneme ani osvětlit, jakou úlohu hraje při výběru prvek náhody.

Recenze stolních deskových her 2023

Připravili jsme pro vás přehled nejoblíbenějších deskových stolních her. Najdete mezi nimi obtížné strategické hry, ale i ty překvapivě jednoduché, které vás doslova pohltí. Za některé utratíte několik tisíc, jiné pořídíte za pár stovek. Každá hra má svoje pro a proti. Najděte si tu svoji!

NázevKde koupitPřibližná cena (Kč)Hodnocení
celkem
1.GloomhavenZjistit cenu1500
100 %
2.Mindok Carcassonne: Big Box 2017Zjistit cenu1200
98 %
3.Through the AgesZjistit cenu1500
97 %
4.Osadníci z KatanuZjistit cenu900
96 %
5.Mindok Carcassonne 2 edice: Hostince a katedrályZjistit cenu300
94 %
6.ADC Blackfire Dixit: Základní hraZjistit cenu650
94 %
7.Mindok Krycí jménaZjistit cenu400
94 %
8.Arkham Horror: The Card GameZjistit cenu1500
94 %
9.Piatnik Activity: Original 2Zjistit cenu600
93 %
10.Mattel Scrabble Original CZZjistit cenu650
93 %
11.Panství hrůzy (Mansion of Madness)Zjistit cenu2500
93 %
12.ADC Blackfire Dobble: Základní hraZjistit cenu300
92 %
13.Albi Ubongo: Honba za diamantyZjistit cenu800
90 %
14.Dino Dostihy a sázky: OriginalZjistit cenu600
87 %
15.Mindok BiatlonmánieZjistit cenu400
82 %

V úvodu si vypůjčím slova filozofa Johan Huizinga, který říká: „Hra je dobrovolná činnost, která je vykonávána uvnitř pevně stanovených časových a prostorových hranic, podle dobrovolně přijatých, ale bezpodmínečně závazných pravidel, která má svůj cíl v sobě samé a je doprovázena pocitem napětí a radosti a vědomím jiného bytí, než je všední život.

Neexistuje žádná jedinečná definice toho co to hra je, ale většina definic se shoduje na tom, že hry současně cvičí a rozvíjí naše mentální i fyzické schopnosti. A mají významné místo v životě každého člověka, bez ohledu na jeho věk. A já s těmito tvrzeními plně souhlasím.

Doporučené:

RPG (hry na hrdiny)

Albi This War of Mine: Desková hra

 • počet hráčů – 1-6
 • doporučený věk – od 18 let
 • herní doba – 120 minut
 • herní kategorie – desková hra, kooperativní, vývoj postavy, válečná

Tato hra rozhodně není určená pro ty, kteří s hraním teprve začínají. Určitě se vám budou hodit již předchozí zkušenosti s hraním jiných, složitějších deskových her. This War of Mine je horkou novinkou letošního roku a spoustu fajnšmekrů čekalo docela dlouho, než došlo k jejímu přeložení do češtiny.

Hra má velmi ponurou, děsivou a smutnou atmosféru, takže není rozhodně vhodná pro děti. Je to hra spíše pro dospěláky, která se odehrává ve válkou zničeném a ohroženém městě. Rozhodování, které v ní musíte udělat, jsou někdy opravdu krutá, třeba když potřebujete invalidní vozík, abyste si mohli dovést potřebné suroviny, které byste jinak neunesli, ale narazíte na chromého, který vás prosí, abyste mu vozík nebrali. Jak se rozhodnete? Zvolíte váš život nebo obětujete invalidu?

Pořizovací cena této deskové hry je dost vysoká, ale získáte za ni hru, která se ani po několika kolech neohraje a vždy vytváří nové a nové scénáře. Vše záleží na vašem rozhodnutí. Jedná se o kooperativní hru, ve které skupinku postav řídí postupně všichni hráči. Ojedinělost této hry spočívá v tom, že jeden hráč nehraje jednu postavu, ale postupně každý hráč hraje všechny postavy.

Hra je hodně postavená na dialogu, domlouvání a společném rozhodování. Při hraní musíte být dobrými stratégy a přemýšlet nejméně jedno kolo dopředu, jaký dopad bude mít vaše rozhodnutí na budoucnost vaší přeživší skupiny. Jeden z hráčů má vždy hlavní slovo, kterým rozhodne, ke kterému rozhodnutí se přiklonit. Hru může hrát až 6 hráčů, ovšem plnohodnotně si ji zahraje i jeden hráč. Hra pak trvá o něco kratší dobu, protože není nutné čekat na rozhodnutí ostatních.

Pravidla byste u této hry hledali jen marně. V balení najdete opravdu velký hrací plán a několik desítek kartonových i plastových komponentů. Kromě toho jsou součástí také dva sešity. Jedním z nich je Deník, který vás instruuje, jak se během hry chovat, druhým je Kniha příběhů, která modeluje rozehranou situaci.

Pravidla, která se v podstatě učíte za pochodu, dotváří další karty na hracím plánu. Tento systém hraní podle ne hned zprvu jasných pravidel může velké spoustě hráčů pořádně zamotat hlavu a dokonce je i odradit. Důležité proto je hlavně vytrvat a být trpěliví. Z naší zkušenosti víme, že je nutné si zahrát alespoň 3-5 kol, než hru více pochopíte. Ovšem stejně si myslíme, že bude nutné nahlédnout do výukových videí nebo navštívit diskuze, protože se často stává, že se dostanete do situace, která je výjimečná a ne příliš dobře popsaná v Deníku nebo Knize příběhů.

Odhadovaný hrací čas jsou podle výrobce dvě hodiny, ovšem čím víc hráčů, tím delší rozhodování a také čas hraní, takže hrou můžete klidně strávit i pět hodin a více. Hra je z počátku opravdu velmi složitá, takže oceňujeme, že si můžete vybrat dvě varianty hry, a to těžší a lehčí. Záleží, jakou stranu herního plánu zvolíte.
Zjistit cenu

Gloomhaven

Přibližná cena1500 Kč
Počet hráčů1-4
Doporučený věk14
Ohadovaná herní doba2 hod.

Gloomhaven se stala legendou mezi stolními hrami. Vznik této hry umožnila fanouškovská platforma Kickstarter, kde koncept hry představil designér Isaac Childres a díky zájmu potenciálních hráčů vybral dostatek peněz (čtyři miliony dolarů!), že mohl vytvořit tento skvost. Už samotná krabice se hrou je obří a tušíte, že toto není klasická deskovka. Čeká na vás velmi dlouhé dobrodružství plné brilantních soubojů a množství příběhů které na vás čekají. Příběh je skutečně jednou z hlavních devíz této hry. Ať už se bavíme o jeho kvalitě nebo kvantitě. Děj se různě větví a během něj na vás čekají různé příběhy a dobrodružství. Ve hře je několik typů postav které tvoří vaši družinu. Mezi postavami jsou synergie a na rovinu, některé kombinace postav jsou silnější než jiné. Hrdinové se v průběhu času mění. Někteří (po splnění patřičné části příběhu) odcházejí, naopak noví se objevují. I to jedno z kouzel hratelnosti tohoto díla.

Máte velkou mapu světa z které se vydáváte na jednotlivá dobrodružství (scénáře). Těch je skoro stovka a pro dokončení hry potřebuje zvládnout cca sedmdesát. No a jeden scénář trvá odhadem jednu až několik hodin – záleží na počtu hráčů, vaší zkušenosti s hrou atd.. Takže si dokážete spočítat že jsou před vámi doslova stovky hodin zábavy. Jinak je to klasická hra na hrdiny se vším co k tomu patří – reputací, nakupováním vybavení za zlaťáky, odemykáním nových dovedností, lootováním zlata z padlých monster atd.. V průběhu scénáře není možné hru „uložit“, po jeho skončení samozřejmě ano. Pokud máte strach, že poté co dohrajete hlavní příběhovou linii už nebudete mít co dělat, tak hra obsahuje mechanismus pro náhodné generování scénářů. Jistě, nebudou doprovázeny tak propracovaným příběhem, ale variabilita hraní je díky tomu značná. A pochopitelně je možní dokoupit velkou spoustu dalších rozšiřujících balíků.

Hráči jsou motivováni, aby drželi své plány v tajnosti, což urychluje boj a zabraňuje tomu, aby říkali ostatním, co mají dělat. Díky tomu jsou rozhodnutí, které musíte každé kolo udělat, jednou z nejzábavnější částí hry. V Gloomhavenu se souboje neřídí frustrující náhodou kostek – místo toho se spoléháte na karty schopností. Ty jsou velmi jednoduché, ale dobře vyvážené, a hodnoty útoků se obecně drží pěkně nízkých čísel od jedné do pěti. To zjednodušuje počítání a urychluje hru.

Na rovinu, toto není hra s kterou je radno začínat nakukovat do světa deskovek. Je těžká, dlouhá a s náročnými pravidly. Ale pokud vytrváte, získáte jeden z nejlepších herních zážitků vůbec. Pokud vám Gloomhaven přijde zajímavý ale máte strach z jeho šíře a náročnosti, můžete se podívat na Gloomhaven: Lví chřtán. To je jednodušší verze která tvoří příběhově samostatnou kapitolu.

Zjistit cenu

Strategické deskové hry

Osadníci z Katanu

 • počet hráčů – 3-4
 • doporučený věk – od 10 let
 • herní doba – 75 min
 • herní kategorie – desková, strategická, budovatelská hra

Tuto hru bychom doporučili začátečníkům, kteří chtějí vstoupit do světa moderních deskových her. Kombinuje strategii, ale také prvek náhody a nechybí ani čilá interakce mezi spoluhráči.

To, že hru doporučujeme začátečníkům, však neznamená, že by se u ní „ostřílení fajnšmekři“ snad nudili. Právě naopak! Tato hra neurazí ani hráče, kteří milují náročné strategické hry. Díky variabilnosti sestavení hracího plánu (pole s pahorkatinami, pastvinami, lesy, horami, poli a pouštěmi) vznikají neustále nové varianty strategie. Hru si tedy můžete vždy zahrát znovu, jako byste ji hráli poprvé.

Hra je vhodná až pro děti od 10 let, protože je potřeba strategicky přemýšlet nad tím, kam umístit vesničku, jak obchodovat, kudy vést cesty a podobně. Ovšem zdatně se s ní popasují i 8 a 9leté děti, pokud jim jednoduše vysvětlíte pravidla a několikrát si s nimi hru zahrajete. Zahrát si mohou až 4 hráči, což je průměrná rodina. Na trhu však existují i rozšíření pro 5-6 hráčů, ovšem připlatíte si za něj podobnou cenu, jako za pořízení základní hry. A to není moc výhodné! Pokud byste si chtěli zahrát jen ve dvou, velkou legraci si neužijete, protože si nic nezahrajete. Hrací doba je pro děti předepsaného věku adekvátní, trochu hůř ji mohou snášet rodiče, pro které nejsou deskové hry doménou.

Hra se rychle připravuje, stačí jen postavit herní plán a nachystat potřebné propriety. Přečtení pravidel a pochopení pravidel trvá jen krátkou dobu, ale z vlastní zkušenosti víme, že nejlepší je, když se učíte přímo během hry. Hra je vhodná jak pro děti, tak dospělé, takže se nám líbí, že prvky náhody a strategie jsou plus minus vyrovnány.
Zjistit cenu

Mindok Carcassonne 2 edice: Hostince a katedrály

 • počet hráčů – 2-6
 • doporučený věk – 8 let
 • herní doba – 30 minut
 • herní kategorie – desková hra, strategická, budovatelská

Carcassonne patří mezi nejoblíbenější deskové hry na celém světě. Ne, že bychom ji chtěli nějak upřednostňovat, ale musíme říct, že nás opravdu překvapilo, že se jí prodalo přes 6 milionů kusů, což už má nějakou váhu. Pokud bychom si toto číslo převedli na Českou republiku, tak to znamená, že by ji doma měla větší polovina Česka.

Carcassonne: Hostince a katedrály je rozšíření základní hry a bez základní hry není partie možná. Mnoho hráčů jistě nepotěší, že rozšíření je skoro stejně finančně náročné, jako pořízení základní hry. Z našeho pohledu se však investice vyplatí. Už při hraní základní hry nikdy nevytvoříte stejná města a mapy, takže je hra variabilní a jistě vás neomrzí. Můžeme ji tedy označit za neohratelnou. Rozšíření existuje v několika verzích, takže základní hru můžete obohatit o další dílky a vytvářet tak nové a nové mapy.

Pravidla hry jsou velmi jednoduchá, ale přeji jen, je potřeba strategicky přemýšlet, takže doporučený věk 8 let je podle nás adekvátní. Hra je nepředvídatelná a nejlépe si ji užijete ve více hráčích. Na napětí však neztrácí, ani když se rozhodnete hrát jen ve dvou. Stejně dobře jako děti si ji užijí také dospělí, takže se jedná o skvělou rodinnou hru.

Hrací plán sám o sobě neexistuje, tvoří se ze čtvercových kartiček, které jsou vyrobeny z odolného kartonu, takže má hra dlouhou životnost. Oceňujeme také dřevěné hrací figurky, které působí lépe, než plastové. Počítadlo bodů je dostatečně velké a graficky koresponduje s celkovým vzezřením hry.

Rozšíření Hostince a katedrály obsahuje 18 nových kartiček krajiny, které obsahují 6 hostinců u jezera a 2 katedrály, které posilují prvek náhody. Kromě toho v balení najdete také figurky pro 6. hráče, bodovací kartičky a velké figurky. Ty se při bodování počítají jako 2 malé. Významně se tak zvyšuje možnost získání více bodů a také šance na vítězství. Rozšíření navíc není těžké na pochopení, takže vám již zažitá pravidla hry nebude komplikovat.

Základní hru je možné rozšířit dalšími několika rozšířeními, jako jsou Kupci a stavitelé, Princezna a drak, Král, hrabě a řeka, ovšem rozšíření Hostince a katedrály, které vyšlo hned jako první, je spoustou hráčů považováno za nejzdařilejší a často ho doporučují přikoupit ihned při pořizování základní hry.
Zjistit cenu

Days of Wonder Ticket to Ride: Europe

 • počet hráčů – 2-5
 • doporučený věk – od 8 let
 • herní doba – 45 min
 • herní kategorie – desková hra, budovatelská, dopravní

Když si tuto hru vyberete přímo v obchodě, jistě vás překvapí velikost krabice. Je poměrně velká, protože se v ní ukrývá opravdu spousta herního materiálu. Kromě hracího plánu, který má rozměry zhruba 50×80 cm v ní najdete 110 karet s vyobrazenými lokomotivami a vagónky v osmi barvách, karty tratí (6 dlouhých a 40 běžných), 5 bodovacích kamenů, 45 vláčků v pěti barvách, 3 náhradní vagonky od každé barvy, pokud byste je náhodou ztratili, 3 železniční stanice od každé z pěti barev, pravidla hry a přístupový kód, pokud chcete hrát online.

Pro takové bohaté příslušenství budete potřebovat dostatečně velký jídelní stůl. Samotný hrací plán je rozměrný a další příslušenství je potřeba mít také vyskládané na stole. Milovníky vláčků ve všech věkových kategoriích okouzlí opravdu vydařené grafické zpracování jak hracího plánu, tak karet. Oceňujeme, že výrobce myslel také na náhradní díly, protože pokud doma máte malé děti, může se snadno stát, že se některé vláčky poztrácí. O něco horší by to bylo, pokud by se ztratily karty, protože náhradní v balení nenajdete.

Tato hra, která spojuje evropská města, vyšla po vláčcích, které spojovaly města americká. V evropské verzi mají hrací karty standardní velikost karet, na které jsme zvyklí. V tom je poměrně velká odlišenost od amerických vláčků, které měly karty docela mrňavé. Ti, kdo očekávali, že se mezi evropská města zařadí i Praha, budou zklamaní, Praha na plánu není. V nejbližším okolí najdete jen Vídeň, Berlín a Mnichov. Hra se nám líbí v tom, že naučí děti geografické orientaci (i když bude jen povrchní, protože herní plán odpovídá staré mapě Evropy – zřejmě před 1. světovou válkou), ovšem je velká škoda, že města nejsou popsána česky, což by pro děti bylo ještě více poučné.

Pravidla se mohou po prvním přečtení někomu jevit trošku komplikovaně, ale díky obrazovým znázorněním je pochopení snazší. Je důležité se při čtení opravdu soustředit. Jakmile pravidla pochopíte, vysvětlíte je pozorně naslouchajícím hráčům během 5-10 minut. V některých pasážích není český návod příliš srozumitelný, takže se pravděpodobně nevyhnete dohledávání na internetu. Naštěstí tato hra patří k velmi oblíbeným, takže na svou otázku snadno dohledáte odpověď.

Hru můžeme s klidným srdcem doporučit i větší rodině, protože ji může hrát až 5 hráčů. Ocení ji jak děti, tak dospělí, zalíbí se jak ostříleným hráčům, tak nehráčům. Rozhodně se nejedná o hru, u které byste se cítili otrávení. Hrací doba se odhaduje na 45 minut, ale klidně u ní můžete strávit i hodinu. Během partie se rozhodně nebudete nudit, protože hráči mohou o svých strategiích přemýšlet během tahu ostatních. Při hraní je zapotřebí trochu strategicky uvažovat, ale můžeme říct, že hru ovlivňuje i prvek náhody, a to především v lízání karet.

Napínavost hry se zvyšuje s počtem hráčů. U hry ve dvou bychom doporučili promyšlené zredukování herního plánu, protože by se mohlo stát, že by si každý ze dvou hráčů stavěl na svojí straně a nedošlo by k žádnému střetu ani napínavé situaci. Pokud však nemůžete hrát ve vyšším počtu než ve dvou, doporučujeme Ticket to Ride: Nordic Countries.

Hra ve třech hráčích je už poměrně vyrovnaná a pohodová. Ocení ji ti, kteří příliš nemilují silné soupeření a škodící prvek ve hře. Většinou se nestane, že by hráč nedokázal postavit svoje tratě.

Partie se čtyřmi hráči je už opravdu napínavá a hráči mají co dělat, aby se na místa dostali dříve než jejich protihráči. Pokud vás bude hrát 5, užijete si nervy drásající dobrodružství.

Mnohé hráče může odradit vyšší pořizovací cena. Ano, nejedná se o nezanedbatelnou částku, ale na druhou stranu získáte opravdu propracovanou a funkční hru, která vám při opatrném zacházení rozhodně vydrží několik let, a díky snadnému principu hraní se k ní budete často a rádi vracet i několik let. Při pořízení této stolní hry počítejte s většími nároky na prostor. Nejpohodlnější je hrát u stolu, ovšem pokud je váš stůl spíše skromnějších rozměrů, rozhodně můžete hru rozložit i na zem.
Zjistit cenu

Mindok Carcassonne: Big Box 2017

 • počet hráčů – 2-6
 • doporučený věk – od 7 let
 • herní doba – 35 min
 • herní kategorie – desková hra

Carcassonne Big Box vyšlo v roce 2017 a jedná se o komplexní hru, která obsahuje hru základní, bez které by to zkrátka nešlo a další 11 rozšíření. 2 velká rozšíření: Hostince a katedrály, Kupci a stavitelé a 9 malých rozšíření: Řeka, Opat, Létající stroje, Dopisy, Přívozy, Zlaté doly, Mág a čarodějnice, Zbojníci, Kruhy v obilí.

Krabice je opravdu velká, protože v ní najde spoustu herního materiálu včetně pravidel, která popisují, jak hru hrát i s rozšířeními. Pořizovací cena sice není úplně nezanedbatelná, ale nezapomeňte na to, že obsahuje nejen základní hru, kterou samu o sobě můžete pořídit od 500 Kč a výš, ale také další rozšíření, přičemž dvě velká rozšíření se každé finančně pohybuje kolem 400 Kč a další menší kolem 200 Kč. Investice se tedy podle našeho názoru vyplatí.

Díky velkému množství krajinek vytvoříte pokaždé jinou mapu a neopakovatelnou hru, protože i při hraní se základní hrou nikdy nevytvoříte dvě stejné mapy (krajiny). Navíc, pokud vás přestane bavit jedno rozšíření, můžete sáhnout po jiném. Doporučuje se však hrát s maximálně 2 rozšířeními najednou.

Spousta hráčů se shoduje na tom, že by obecně Carcassonne nemělo chybět v žádné domácnosti, ale také dodávají, že nejpovedenějším rozšířením jsou Hostince a katedrály a ostatní rozšíření jim už připadají zbytečná a ne tolik atraktivní. Doporučujeme si tedy různá rozšíření zahrát třeba u kamarádů nebo v klubech deskových her a až poté se pro pořízení opravdu rozhodnout.

Grafická úprava je sladěna do jednotného celku, takže je jedno, které rozšíření si k základní hře vyberete, vždy bude mapa vypadat celistvě a kompaktně. Protože v krabici najdete velké množství kartiček a figurek, velmi oceňujeme, že je vnitřní uspořádání boxu vyřešeno tak, aby všechny části měly svoje místo a nic se nemohlo ztratit. Ve vnitřní straně víka navíc najdete návod, do jakých „chlívečků“ patří jednotlivé části hry.

Hrací plán je vyrobený z pevného kartonu, takže vám hra při šetrném zacházení rozhodně vydrží i několik let.

Trochu obtížnější může být si zapamatovat hodnocení u každé z kombinací hry, ale k tomu vám naštěstí slouží přehledná pravidla, která jsou součástí balení. Některá z rozšíření je obtížné a někdy i nemožné samostatně sehnat, takže pořízením Big boxu můžete získat v podstatě i sběratelské unikáty.
Zjistit cenu

Sběratelské karetní hry

Arkham Horror: The Card Game

Přibližná cena1500 Kč
Počet hráčů1-4
Doporučený věk14
Ohadovaná herní doba3 hod.

Jedná se o nádhernou kombinaci atmosférického vyprávění a rafinovaných herních mechanik z oblíbeného světa Howarda Phillipse Lovecrafta. Tato kooperativní hra vrací hráče do role vyšetřovatelů, kteří se opět snaží čelit kosmickým hrůzám terorizujícím název města v raném 19. století. Hráči postupují skrze scénáře definované sadami aktových a agendových karet. Zatímco aktové karty definují aktuální cíl pro vyšetřovatele, agendové karty představují síly zla, které se do Arkhamu vkrádají. S každým dosaženým cílem se odkrývají nové aktové karty, které posouvají příběh dále, a cílem je projít celým balíčkem aktových karet, než se na protilehlé agendové kartě nahromadí příliš mnoho počítadel zkázy.

Hráči během svého tahu mohou využít tři akce pro průzkum různých míst v Arkhamu. Při průzkumu lokací se odhalují důležité stopy, které pomáhají postupovat v každém cíli. Úspěch výzvy je určen náhodným vytáhnutím žetonu chaosu, který modifikuje úroveň dovednosti hráče a porovnává ji s celkovou potřebou v řadě atributů. Žetony v sáčku chaosu jsou definovány nastavitelnou úrovní obtížnosti scénáře, což pomáhá hru vyvážit.

Hráči mají také možnost táhnout extra karty, utrácet žetony zdrojů pro aktivaci schopností nebo vybavení předmětů či spojenců, pohybovat se nebo bojovat s nepřáteli, s nimiž jsou v souboji, a kteří automaticky způsobují fyzické a mentální poškození.

Samotná hra láká k opakování hry díky různým postavám a možnosti vlastního sestavení balíčků karet. Přesto lze považovat možnosti sestavování balíčků za omezené ve srovnání s některými dalšími tituly v tomto odvětví. Naštěstí je už teď možné koupit více než patnáct rozšiřujících balíků, které variace příběhu posunou výrazně dárek. Samotná kampaň v tomto základním setu je spíše kratší, ale na atraktivitě a lákavosti jí to nijak neubírá.

Celkově jde o poutavou RPG, s výjimečnou grafikou a texty a schopností vyvolat stejnou zlověstnou atmosféru jako knihy od autora v jehož světě se hra odehrává. Pro všechny milovníky temných příběhů nabídne skutečně poutavý příběh. Pokud se necháte chytit, tahle hra vás jen tak snadno nepustí.

Zjistit cenu

Through the Ages

Přibližná cena1500 Kč
Počet hráčů2-4
Doporučený věk12+
Ohadovaná herní doba4 hod.

Opravdu stojí za to. Hra, kterou vytvořil český herní designér Vladimír „Vlaada“ Chvátil, je jedním z nejlepších exemplářů civilizačních deskových her na trhu.

Prvním věcí, které si u „Through the Ages“ všimnete, je její neuvěřitelná obsáhlost. Každá hra představuje tisíce let lidské historie, od starověkých dob až po moderní éru. V průběhu hry budujete svou civilizaci tím, že získáváte technologie, budujete budovy a památky a vedete války nebo jednání s ostatními hráči. Různé strategie vedou k různým výsledkům, což znamená, že každá hra může být jiná.

Hra je koncipována tak, aby byla přístupná jak novým hráčům, tak zkušeným veteránům deskových her. Pravidla jsou sice komplexní, ale jsou dobře napsaná a po pár partiích si většinu z nich snadno zapamatujete. Ačkoli hra může být na první pohled trochu ohromující, je to skutečně jeden z těch titulů, které stojí za to naučit se a důkladně pochopit.

Každá karta, kterou ve hře najdete, odráží nějaký aspekt lidské historie, ať už jde o vynález železného pluhu, výstavbu Velké Čínské zdi nebo vedení války. Tyto promyšlené detaily přidávají hře další vrstvu zajímavosti. Mimochodem, Vladimír Chvátil je smyslem pro detail pověstný a pokud vás zaujal tenhle titul, určitě dejte šanci i jeho dalším výtvorům. Jedná se o velmi plodného herního designéra.

Na druhou stranu, „Through the Ages“ může být poměrně dlouhá hra. Dokonce i zkušení hráči mohou očekávat, že jedna partie bude trvat několik hodin. To může být pro začátečníky odrazující, ale pokud hledáte hru, která upoutá vaši pozornost po dlouhou dobu, je to rozhodně titul, který stojí za zvážení.

Závěrem – je to titul, který stojí za to, pokud hledáte něco, co vám nabídne hlubokou a komplexní hru s bohatou historickou atmosférou. Ačkoli může být délka hry a složitost pravidel pro začínající hráče obtížná, ti, kdo se ponoří do tohoto titulu, budou odměněni jednou z nejlepších deskových her na trhu.

Zjistit cenu

Rodinné stolní hry

Mattel Scrabble Original CZ

 • počet hráčů – 2-4
 • doporučený věk – 10
 • herní doba – 90 minut
 • herní kategorie – desková hra, vzdělávací

Scrabble je společenská hra pro celou rodinu, pokud jste tedy jen 4. Určitě ji ocení všichni ti, kteří milují křížovky nebo slovní fotbal. Hráči se snaží získat co nejvíce bodů, proto se využívají bonusová pole a hra končí tehdy, pokud všichni hráči 2x za sebou vynechají nebo pokud jeden z hráčů vypotřebuje všechna písmena ve stojánku a v sáčku už další nejsou.

Hra je sice vhodná i pro děti, ale myslíme si, že ty budou mít určitě nějaká znevýhodnění kvůli menší slovní zásobě. Aby během hry nedocházelo k potyčkám a vyhroceným debatám, je možné mít při ruce Slovník spisovné češtiny a ověřit si, zda slovo poskládané na hracím plánu skutečně existuje.

Někdy může být hra příliš zdlouhavá, protože není časově ohraničená. To však můžete snadno vyřešit tak, že si sami časový limit určíte. Pro hlídání času můžete využít buď časomíry z jiné hry, nebo si nastavit stopky.

Hra obsahuje kameny s písmeny z české abecedy a to i s diakritikou. Jediná písmena, která chybí, jsou Q a W. Dva prázdné kameny jsou žolíky, které můžete považovat za jakékoliv písmeno, ale nemají žádnou bodovou hodnotu.

Hra podle nás není až tak zábavná, ale těší se velké oblibě. Rozhodně napomáhá rozšiřovat slovní zásobu a užijete si u ní spoustu napětí. Velký podíl na hře má náhoda, protože nikdy nevíte, jakou kombinaci písmen si vytáhnete, důležitým faktorem jsou také vaše znalosti a vědomosti a z toho plynoucí slovní zásoba.

Při hře se nám občas stalo, že někdo z nás omylem zavadil o hrací plán a písmena se trochu posunula, takže je dobré si při hraní dávat pozor, abyste si partii nezničili. Z tohoto hlediska se nám více líbí cestovní varianta, která má na hracím poli plastovou mřížku, do které kameny dobře zapadnou a při drcnutí se nerozsypou. Nevýhodou jsou však menší rozměry a horší orientace v prémiových polích.

Na této hře oceňujeme, že ji mohou hrát opravdu všechny generace, takže se nezřídka kdy stane, že se kolem hracího plánu potkají, děti, rodiče i prarodiče.
Zjistit cenu

Albi Ubongo: Honba za diamanty

 • počet hráčů – 2-4
 • doporučený věk – od 8 let
 • herní doba – 30 minut
 • herní kategorie – logická

Hra nás oslovila především tím, že vůbec nezáleží na tom, jak staří hráči se proti sobě utkají. Ubongo se sice doporučuje dětem od 8 let, ale díky jednoduchosti se s ní porvou i hráči, kteří mají 6 roků.

V krabici najdete karty, které mají dvě různé strany. Jedna je těší, druhá zase lehčí. Můžete tedy klidně uspořádat zápas dospělí proti dětem a obráceně. Překvapilo nás, kolikrát nás děti porazily! Musíme říct, že kvůli časovému omezení je hra velmi napínavá a učí hráče pracovat pod tlakem.

Vítězství je podle nás však prvkem náhody, protože vyhrává ten, kdo má nejvíce stejně barevných kamenů a ne ten, kdo má kamenů nejvíce. S tím se někteří hráči možná nebudou umět srovnat. Je tedy nutné mít promyšlenou taktiku, kterou však prvek náhody trochu ovládá. Hra nás příjemně překvapila v tom, že není nutné být nejrychlejší a mít nejvíc kamenů, ale spíše umět zauvažovat o tom, jaké kameny sbírat a jakou taktiku zvolit, abychom je získali. Hra se pro nás tedy stala velmi rafinovanou.

Velmi oceňujeme jednoduchost pravidel. Pokud vám je bude někdo vysvětlovat, nezabere mu to déle než minutu. Vhodná jsou také videa s vysvětlením, jak na správné hraní. Hra rozvíjí paměť, představivost, ale také motoriku.

V krabici najdete spoustu drobný částí, které se mohou lehce poztrácet. Při ztrátě se naštěstí nejedná o nic dramatického. Části na skládání hlavolamů je možné si doma dokreslit a chybějící drahokamy nahradit plastovými víčky od pet lahví.

U této hry je poměrně velká pravděpodobnost, že se po čase ohraje. Pokud ji budete hrát stále dokola, je dost možné, že za takových 5 dní už vás nebude bavit, protože kombinace hlavolamů budete znát zpaměti. Jako příležitostnou hru ji však můžeme s klidným srdcem doporučit.

Líbí se nám, že přesto, že se jedná o stolní hru, nezabere celou plochu stolu, takže vám zůstane prostor i na občerstvení. Hra je velmi svižná a dynamická, čas u ní běží tedy opravdu rychle. Rozhodně se nám však nezdá cena, která je podle nás neadekvátně vysoká.
Zjistit cenu

Dino Dostihy a sázky: Original

 • počet hráčů – 2-6
 • doporučený věk – od 10 let
 • herní doba – 60 minut
 • herní kategorie – desková hra

Když jsme hráli a debatovali o hře Dostihy a sázky shodli jsme se na jedné věci. Byla to hra našeho dětství. Polovina z nás ji milovala, polovina z nás spíš nesnášela a tyto pocity se objevily znovu, když jsme měli napsat recenzi na tuto hru.

Když se na hru podíváme očima dospěláka, rozhodně vás nenadchne. Je celá postavená na principu náhody, zkrátka váš osud určuje kostka a vytažení karty Finance a Náhoda. V podstatě nemáte možnost taktizovaní. Vaší jedinou možností je rozhodnout se, zda koupíte koně, na kterého vám padla kostka nebo ne. Suma peněz, kterou na začátku hry každý hráč obdrží se nám, v poměru toho, co si můžete koupit a za co platíte, zdá docela nízká, takže se často stává, že se dostáváte do minusu, prodáváte svůj majetek a hra vás spíš deptá. Pokud ještě navíc zůstanete stát během rozehrané hry na Distanci, je tu velká pravděpodobnost, že to můžete jít zabalit. Moc se nám také nezdá ukončení hry, a to, že vítězem je ten, který v podstatě nezkrachuje a zůstává ve hře jediný. To je trochu depka ne?

Pořízení hry dneska už není tak finančně náročné, takže vás rozhodně nebude bolet, pokud si ji pořídíte, ale stejně vám ještě radíme, abyste si to dobře promysleli. Máme za to, že hra bude bavit především děti, které milují koně. Navíc jsou pravidla docela jednoduchá na pochopení, takže rozhodně nepatří do složitých strategických her. Přidanou hodnotou je, že děti naučí finanční gramotnosti.

Velkou nevýhodou hry je, že se poměrně brzy ohraje, takže poletí do kouta jak u dětí, tak u hráčů, kteří jsou začátečníci a zvolili si ji jako první hru (což teda nedoporučujeme). Je možné, že se k ní opět po čase vrátí, ale možná to bude stejně dlouhá doba jako u nás, tedy až po 15 letech a více. Jakmile se hru naučíte hrát, už budete vědět, do kterých koní investovat, do kterých se to nevyplatí, nebo zda si pořídit dopravu či stáje. Už během prvního kola tedy může být jasné, kdo aspiruje na vítězství a kdo bude loserem. Navíc během hry nedochází k téměř žádnému progresu.

Na to, jak je hra nudná, se hraje extrémně dlouho a může se zdát, že se čas během hraní opravdu zastavil. Dlouhou životnost nebudou mít z našeho pohledu ani bankovky, protože jsou vytištěny na příliš tenkém papíře. Naše rada tedy je, podívejte se raději po něčem jiném!
Zjistit cenu

Panství hrůzy (Mansion of madness)

Přibližná cena2500 Kč
Počet hráčů1-5
Doporučený věk14
Ohadovaná herní doba3 hod.

I když je to asi z názvu patrné, tak rovnou připomenu, že tato hra není příliš vhodná pro menší děti. Ale rodina si staršími dětmi si s ní může užít vzrušující zábavu! Představuje unikátní kombinaci dobrodružného prozkoumávání, hororu a záhad, které jsou zasazeny do temného světa Cthulhu.

Tato hra je určena pro 1 až 5 hráčů a její doba hraní se obvykle pohybuje mezi dvěma a třemi hodinami. Hráči zde přebírají role vyšetřovatelů, kteří vstupují do různých lokalit obývaných Lovecraftovými monstry a hledají stopy, řeší záhady a občas se střetávají v boji s těmito hrůznými bytostmi. Na začátku hry hráči získají přehled o své misi díky digitální aplikaci, která je nedílnou součástí hry. Bez aplikace (je zdarma, pro iOS i Android) by hru nebylo možné hrát, což může některé hráče odradit.

Každý vyšetřovatel se specializuje na různé statistiky a schopnosti a začíná hru s určitým množstvím vybavení, kouzel a žetonů. Normální kolo začíná fází vyšetřovatelů, kde má každý vyšetřovatel na výběr ze dvou akcí jako je pohyb, průzkum, hledání, interakce, útok nebo komponentové akce.

Fáze mýtu pak komplikuje život hráčům. Obecně se zaměřuje na určitou místnost nebo vyšetřovatele, generuje události a může dokonce vyvolat monstra, které se pohybují a útočí. Na konci této fáze je nutné provést kontrolu mentálního zdraví u těch, kteří jsou blízko nepřátelům. Herní mechaniky jsou poměrně jednoduché a snadno si je osvojíte. 

Pokud duševní zdraví vyšetřovatele klesne na nulu stává se šíleným. Karty šílenství mají různé podmínky pro konkrétní postavu. Někdy může jít o zapálení všech prostorů nebo o odstranění všech žetonů z herní desky. Může jít dokonce o sabotování ostatních hráčů a pomoc monstrům. Pokud je nějaký vyšetřovatel vyřazen z hry, mají zbývající hráči jedno kolo na to, aby vyhráli hru, nebo jsou poraženi. Postupem času se stává jasným, co je potřeba pro vítězství hráčů. Když se to stane, herní deska je obvykle plná nepřátel a rychle se rozrůstá, což tlačí na možnosti hráčů.

Pokud milujete dobrodružné prozkoumávání plné hádanek a silně zaměřené na příběh, je „Panství hrůzy“ určena právě pro vás. Příběh je opravdu skvělý. Se 4 scénáři v základní hře (celkem 22 scénářů s dokoupitelnými rozšířeními) je dostatek příběhových variací. Díky aplikaci, která náhodně generuje rozložení scénářů, monstra a žetony, není snadné aby se herní zážitek opakoval. 

Celkově je „Panství hrůzy“ silně příběhově zaměřená hra, která nabízí hřáčům řadu záhad k řešení a především atmosféru napětí a nejistoty, kdy nikdy nevíte, co se skrývá za dalším rohem. Pokud jste fanouškem Lovecraftových příběhů a hledáte hru, která by vás pohltila svým temným a záhadným světem, určitě vám „Panství hrůzy“ doporučuji.

Zjistit cenu

Hry na párty

Mindok Biatlonmánie

 • počet hráčů – 2-8
 • doporučený věk – 6 let
 • herní doba – 45 minut
 • herní kategorie – desková hra, párty hra

Tato hra je vhodné pro opravdu nenáročné hráče. Jedná se v podstatě o Člověče nezlob se, které je převlečené do biatlonového kabátu. Jen házíte kostkou a posouváte se o určitý počet políček. Hra se od „člobrda“ liší tím, že pokud jedete do kopce dělíte počet na kostce číslem 2, pokud jedete z kopce násobíte číslo na kostce číslem 2. Proto na kostce najdete jen sudá čísla. Svou nevýhodu to má v tom, že na konci není mezi hráči až tak velký bodový rozestup. Hra je vhodná pro velký počet hráčů, a pokud se rozhodnete pro štafetový závod, může hrát až 32 hráčů, tedy 8 ve stejný okamžik.

Díky jednoduchým pravidlům a principu náhody hru pochopí i mladší děti, které ještě nemají 6 let. Pokud se těšíte na nějakou strategii, tu tady příliš nenajdete. V čem vidíme plus je princip hry, kdy se i z posledního hráče může stát první, takže není potřeba si zoufat, a navíc tím dochází k motivaci hráčů.

Z grafického hlediska hodnotíme hru jako podprůměrně zapracovanou. Hodně bílé barvy a vizuálně ne příliš lákavé. Plastové figurky nemají dostatečně velkou základnu, takže mohou přepadávat na jednu stranu. Uvítali bychom, kdyby měly figurky sytější barvy, protože někdy až příliš splývají s hracím plánem. Rozhodně by nezaškodilo, kdyby hrací plán i karty byly vyrobeny z tvrdšího papíru, aby hra vydržela pěkná i několik let. Na druhou stranu ji pořídíte za pár stovek, takže nemůžete čekat zázraky.

Hra obsahuje 8 kartiček českých reprezentantů v biatlonu, takže hru můžete hrát jako závodník Michal Šlesingr, Ondřej Moravec, Jaroslav Soukup, Michal Krčmář nebo závodnice Veronika Vítková, Gabriela Soukalová, Eva Puskarčíková nebo Jitka Landová. Každá z postaviček má na trati určité speciální schopnosti, které můžete během hry využít. V tom je zřejmě největší změna od prvního vydaní, kde závodníci neměli žádné speciální schopnosti. Jednalo se tedy spíše jen o pro hru bezvýznamné promo.

Hru vymyslel člověk se zájmem o biatlon, takže se můžete těšit na správná pravidla jako v biatlonu a také napínavý a proměnlivý závod stejně jako je tomu ve skutečnosti. Po této stránce je hra zvládnutá perfektně. Líbí se nám také, že při hraní máte na výběr ze 3 druhů závodů: sprint, hromadný start a štafeta. Je také možné hrát se dvěma figurkami zároveň.

Tato hra rozhodně neurazí, ale ani přehnaně nenadchne. Pro volný večer vám poskytne poměrně kvalitní a nenáročnou zábavu.
Zjistit cenu

Piatnik Activity: Original 2

 • počet hráčů – 3-16
 • doporučený věk – od 12 let
 • herní doba – 60 min
 • herní kategorie – desková hra, párty hra

Activity patří snad mezi nejznámější párty hru, u které se podle nás pobaví i ten největší morous večera. Samozřejmě se nejedná o náročnou strategickou hru, u které byste museli přemýšlet několik kol dopředu a domýšlet důsledky svých činů. Zvítězit znamená být nejrychlejší a nejlepší.

Hlavním cílem této hry je relax a pobavení se. Hráči si mohou vyzkoušet, jak dobří jsou rétoři, malíři nebo jak zvládají pohybovou koordinaci těla, tedy pantomimu. Z počátku jsme si mysleli, že bodové hodnocení na kartičkách odpovídá náročnosti slov, ovšem po několika kolech jsme přišli na to, že to tak rozhodně není a že se pomocí čísel můžete vyhnout úkolu, ve kterém se zrovna „necítíte pevní v kramflících“, takže čísla vlastně slouží jednoduchému taktizování.

Pokud chcete v této hře uspět, je potřeba se zbavit zábran a vydat ze sebe úplně všechno, abyste měli pocit, že jste pro vítězství, nebo alespoň uhádnutí daného slova udělali maximum. Problém s touto hrou mohou mít podle našeho názoru introverti a stydliví lidé. Vsadíme se, že během hry budete opravdu mockrát překvapeni, jaká slova se dají nakreslit nebo předvést pantomimou.

Úskalím hry mohou být cizí nebo neznámá slova, ale v tomto případě záleží na kolektivní dohodě, zda si místo tohoto slova vyberete slovo jiné nebo si líznete úplně jinou kartičku. Podle našeho mínění můžeme říct, že úroveň slov je více méně vyrovnaná. Každý tým má někdy jednoduché a jindy složitější slovo.

Na této hře se nám líbí příjemné napětí, které celou hru provází, ale také bližší poznání osob, se kterými hrajete a legrace, které je vždy opravdu spousta.

Grafické zpracování je pěkné a účelné. Ovšem někdy se může stát, že se na plánu posunete o několik políček dopředu, pokud se vaše figurka nachází zrovna v zatáčce hracího plánu. Tady bychom uvítali, kdyby od sebe políčka v zatáčkách byly odděleny větší mezerou. Ovšem nemusíte se bát, že by snad docházelo k podvádění, protože mezi všemi hráči se vždy najde alespoň jeden, který velmi dobře kontroluje, aby si náhodou někdo „neulehčoval“.

Líbí se nám, že se hrací plán dá rychle a snadno nachystat, protože jej stačí jen rozložit. U hracích karet, které mají standardní rozměry, by nezaškodila větší velikost písma. Právě s velikostí písma totiž mohou mít problémy lidé se slabším zrakem, ale nejen ti. Slova se mohou špatně číst i za zhoršených světelných podmínek nebo při umělém osvětlení.

Přijde nám také trochu škoda, že vnitřní uspořádání krabice nedovoluje balíčky karet uložit podle bodového rozlišení. Kartičky jsou označeny čísly 3, 4 a 5, ale v krabici jsou 4 nižší přihrádky pro jejich odložení, do kterých se jednotlivé balíčky nevejdou, takže se vždy některá čísla musí pomíchat, aby se karty do přihrádek vešly.

Hra obsahuje celkem 550 karet, každá z nich obsahuje 6 pojmů, takže celkem můžete předvádět 3 300 slov a ty tak rychle nevypotřebujete. Existují samozřejmě slova, která si po čase zapamatujete, ale v poměru k celkovému množství se jedná o opravdu zanedbatelný počet, takže hra je opakovatelně hratelná. Ke hře je možné dokoupit rozšíření v podobě nových kartiček, které obsahují dalších 660 nových pojmů. Většinou se toto rozšíření doporučuje k cestovní variantě, ale rozhodně neuděláte chybu, pokud si ho pořídíte i ke klasické stolní hře.
Zjistit cenu

ADC Blackfire Dixit: Základní hra

 • počet hráčů – 3-6
 • doporučený věk – 8 let
 • herní doba – 30 minut
 • herní kategorie – párty hra

Dixit je jednoznačně hra, kterou ocení všichni ti, kteří mají bujnou představivost, fantazii a baví je vyprávění příběhů. Pravidla hry jsou velmi snadná, popisujete kartu tak, aby ji protihráči nepoznali hned na první pokus, ale nemůžete si vymýšlet atributy, které na kartě nejsou. O něco horší je to s bodováním, protože z počátku je nutné nahlížet do pravidel. Pak už si bodování zapamatujete.

Dixit sice spadá do kategorie párty her, ale podle nás se na párty příliš nehodí. Na párty má být sranda, takže je lepší zvolit spíše Activity nebo Twister, dokonce i Dobble rozproudí zábavu víc. Dixit nám při hraní přišla hodně vyprávěcí a představovací, jakoby snová hra, které odpovídá také výtvarné ztvárnění karet. Koncept hry dotváří hrací plán, který je koncipovaný ve spodní části krabice, takže ho rozhodně neztratíte. Jako figurky vám poslouží barevní králíčci, kteří celé hře dodávají náboj fantasy. Hra není vůbec špatná, jen se u ní, podle nás, příliš zábavy neužije. Naopak při rozjetém večírku ji může spíš přibrzdit.

Rozhodně se hodí pro děti, protože podporuje jejich fantazii, a když jim při vysvětlování věnujete více času, určitě se dostanou do formy a při hře se dobře pobaví celá rodina.

Úskalí Dixit: základní hry vidíme v tom, že se poměrně rychle ohraje, pokud ji budete hrát pravidelně, takže její prvotní kouzlo zmizí. Naštěstí existují rozšíření, takže množství karet můžete rozmnožit. Hru si pravděpodobně moc neužijí hráči, kteří nemají k uměleckému směru příliš blízko a jsou spíš analyticky zaměření.

Líbí se nám, že v této hře nehraje prim prvek náhody a v podstatě ani strategie. Vítězství závisí na schopnosti každého vypravěče umět vyvážit popis tak, aby popisovaná karta nebyla zřejmá na první dobrou, ale zároveň rozpoznatelná byla. Hra podporuje rozšiřování slovní zásoby.

Graficky je hra velmi originálně zpracovaná, líbí se nám kompaktní hrací plán, ale po zvážení zábavnosti hry nám přijde pořizovací cena poměrně vysoká na to, že se hra po chvíli ohraje a je potřeba dokoupit rozšíření. Hra se nejlépe hraje ve 4-5 hráčích. Pokud vás bude víc, bude dlouho trvat, než se dostanete na řadu v poměru tomu, jak dlouho hra trvá. Hru není možné hrát podle originálních pravidel ve dvou hráčích, ale na internetu je možné dohledat alternativní pravidla pro tento počet hráčů.
Zjistit cenu

Mindok Krycí jména

 • počet hráčů – 2-8
 • doporučený věk – 10
 • herní doba – 15 mi
 • herní kategorie – kooperativní, párty hra

Na hru Krycí jména máme rozporuplné názory. Jejím hraním se dá strávit příjemný večer, ale dokáže ho taky pěkně otrávit.

Hra je geniální ve své jednoduchosti, což ovšem může být také její slabost. Po přečtení pravidel jsme hru příliš nechápali. Výrazy jako agenti, špiony a civilisté jsme nedokázali ihned po přečtení přiřadit k tomu, co mají ve hře zastupovat. Museli jsme se tedy podívat na videonávod, který nám pravidla hry osvětlil mnohem lépe a rychleji. Zjistili jsme, že jsou opravdu jednoduchá a hned jsme se mohli pustit do hry.

Při hraní se můžete dostat v podstatě do tří typů situací. Hru můžete buď ihned vyhrát, nebo prohrát nebo si partii užít v adekvátním čase. Pokud váš tým označí políčko s nájemným vrahem, znamená to okamžitou smrt. Takže vyhráli soupeři. Okamžitě vyhrát můžete i v momentě, kdy najdete všechna hledaná slova. To je dost častá situace.

Slova se nám zdají poměrně jednoduchá, takže je velká pravděpodobnost, že si protihráč ani neškrtne. A to může hru hodně otrávit. Velmi zde záleží na kapitánech týmu a jeho týmu jako celku. Máme za to, že pokud nehrajete vyloženě s „hloupými“ lidmi, snadno hru vyhrajete.

Ale ano, může se stát, že některé slovo opravdu neuhádnete a ke hře se dostane i druhý tým. Nejdůležitější roli mají při hraní kapitáni, kteří musí dodržovat pravidla a opravdu se oprostit od nutkání napovídat svému týmu. Zkrátka je důležité, aby si udržel svůj „poker face“. A pokud si chcete hru opravdu užít, měli by kapitáni volit takové nápovědy, ze kterých nebude hned jasné o jaké slovo nebo slova se jedná.

Velmi se nám líbí kompaktní balení, takže si hru s sebou klidně můžete vzít i na cesty a v kufru vám nezabere příliš mnoho místa. V krabici najdete 16 karet agentů v červené a modré barvě, 1 kartu dvojitého agenta, 7 karet náhodných kolemjdoucích, 1 kartu nájemného vraha, 200 karet se 400 krycími jmény, 40 karet klíčů, 1 stojánek na karty, 1 přesýpací hodiny a 1 pravidla hry. Díky 400 slovům a 40 kartám klíčů se hra jen tak neohraje, takže pokud vás neodradí rychlý průběh hry, rozhodně ji neuložíte do knihovny, kde se na ni bude léta prášit. Pokud by snad hra neměla svěží tempo a hráči by příliš dlouho přemýšleli o označení slov, můžete použít jako „donucovací prostředek“ přesýpací hodiny, které nemilosrdně měří čas, za který musí tým označit vybraná slova. Ovšem hodiny není nutné, podle pravidel, používat.

Hra je určitě vhodná pro více hráčů. Sice se jich doporučuje maximální počet 8, ale klidně vás může hrát třeba 16. Rozhodně je lepší více než méně. V malém počtu může být hra trochu nudná, i když v pravidlech najdete postup jak hrát třeba jen ve 2 nebo 3 hráčích.
Zjistit cenu

ADC Blackfire Dobble: Základní hra

 • počet hráčů – 2-8
 • doporučený věk – 6 let
 • herní doba – 5-10 minut
 • herní kategorie – párty hra, dětská hra

Při prvním pohledu na tuto hru si pravděpodobně každý dospělý hráč pomyslí, že je to skvělá hra pro děti, ale určitě nepřemýšlí nad tím, že by si hraní užil i on sám. A přitom…!

Tuhle hru můžeme označit za naprostou špičku pro zpestření párty s přáteli. A co víc! Pohroužíte se do ní i tehdy, když budete hrát se svými dětmi. Určitě to všichni dobře známe, když si ratolesti chtějí zahrát „člobrdo“, nám se moc nechce, ale uděláme to pro ně. Na Dobble se však budete opravdu těšit, a navíc si troufneme říct, že hraní mezi dětmi a dospělými bude opravdu vyrovnané. Možná, že se dospělí hráči ocitnou tak trochu v „depce“, když uvidí, jak je děti válcují svým briskním postřehem!

Srandu a napětí však zažijete, i když budete hrát se svými dospělými kamarády. Každý hráč hraje sám za sebe, takže atmosféra hry je doslova natřískaná rivalitou. My jsme během hry pociťovali, jak najednou zapojujeme úplně jinou část mozku a hodně jsme se při tom zrelaxovali po pracovním týdnu. I ten největší odpůrce, který tvrdil, že je to dětinské, nakonec hře podlehl a musel uznat, že je to opravdu zábava.

Hra se určitě jen tak neohraje. V balení najdete 55 karet s 50 symboly. Na každé kartě je přitom 8 symbolů. Vaším úkolem je najít stejný symbol na vaší a středové (případně protihráčově) kartě. Velké plus vidíme v tom, že tato jedna karetní hra zahrnuje 5 způsobů, jak ji hrát. Vždy si tedy můžete vybrat variantu, na kterou máte právě chuť.

Hra je rychlá a napínavá. Navíc trénuje postřeh. Mohou ji hrát jak děti, tak senioři. Může být také skvělou pomůckou při výuce cizího jazyka. Díky kompaktnímu balení ji s sebou můžete vzít prakticky kamkoliv a hrát ji kdekoliv. Nejste totiž omezeni žádným velkým hracím plánem a nemusíte se ani bát, že byste poztráceli figurky. Při zápalu hry však může dojít k pokrčení karet, když chcete být rychlejší než protihráč, nebo chcete kartu protihráči dát do ruky. Proto by nebylo od věci, kdyby karty byly vyrobeny z tvrdšího kartonu.

Zkrátka můžeme říct, že v jednoduchosti se skrývá super hra!
Zjistit cenu

Jak postupovat při výběru stolní hry

Při výběru hry je dobré se držet těchto pravidel, která vám v mnohých směrech poradí a s výběrem pomůžou. Zaměřte se na to:zdroj

 1. pro koho hru vybíráte,
 2. v kolika lidech budete nejčastěji hrát,
 3. s kým budete nejčastěji hrát,
 4. jaký typ hry a jaká náročnost bude nejvhodnější,
 5. kolik času jste ochotní hraním strávit.

1. Pro koho hru vybírám

Pokud hru vybíráte pro sebe, strávíte nad tím mnohem méně času, víte totiž, jaký typ vás baví a čemu naopak na chuť nepřijdete.

Pokud však vybíráte hru jako dárek pro někoho jiného, např.: děti, kamarády, partnera, bude vám tento úkon trvat zřejmě o něco déle. Je dobré se zamyslet nad tím, co danou osobu nejvíc baví, nebo na čem si v současné době „ulítává“. Školáka, kterého baví auta, jistě potěší závodní hra. Holčičku v mateřské školce zaujmou roztomilá zvířátka. Dospěláky může bavit sci-fi, fantasy nebo historie. Výběr her a témat je opravdu nepřeberný. Při výběru ovšem také zohledněte to, aby hra bavila i ostatní hráče. Těžko uspějete se hrou, kterou sice obdarovaná osoba bude zbožňovat, ale protože je určená pro 2 a více hráčů nebude si ji mít s kým zahrát.

Dobře se také zamyslete nad mírou interakce. Někomu může spíše vyhovovat, když může protihráčům škodit, jiný se tomuto motivu vyhýbá a upřednostňuje spíše týmovou spolupráci, v tomto okamžiku je vhodné volit některou z kooperativních her.zdroj

Rozhodně nezapomínejte na věk hráčů a doporučení, které najdete napsané na krabici. Pokud však víte, že doma máte vyspělejší dítko, můžete zvolit i jinou věkovou hranici. Velkou měrou se na tomto faktoru podepisují také zkušenosti osoby s předchozími hrami.

Obecně můžeme říct, že stolní hry pro nejmenší by měly mít velmi jednoduchá pravidla, která děti snadno pochopí a také barevné provedení, aby je hra zaujala hned na první pohled. Hra by měla rozvíjet intelektuální i fyzické vlastnosti.

Stolní hry pro děti školního věku už vybírejte podle toho, co je aktuálně zajímá a baví a také podle doporučeného věku.

2. V kolika lidech budete nejčastěji hrát

Některé hry jsou navrženy pro konkrétní počet hráčů, zatímco jiné jsou flexibilnější.

Pokud chcete hrát sami, existují hry, které jsou navrženy speciálně pro jednoho hráče. Tyto hry obvykle zahrnují nějakou formu hádanky nebo výzvy, kterou musíte překonat. Může to být skvělý způsob, jak se zabavit, když jste sami, nebo se naučit novou hru, než ji představíte ostatním.

Pokud hledáte hry pro dva či více hráče, existuje obří spousta možností.

Některé hry je možné hrát i v deseti nebo více hráčích. Při hraní s takto velkou skupinou je také důležité vzít v úvahu délku hry a složitost pravidel. Některé hry mohou trvat hodiny, zatímco jiné mohou být dohrány za 30 minut nebo méně. Složitější hry mohou také vyžadovat více času na vysvětlení pravidel, což je třeba vzít v úvahu, pokud máte skupinu nových hráčů.

3. S kým budete nejčastěji hrát

Znalosti a zkušenosti ostatních hráčů s jinými hrami se velkou měrou podílejí na výběru správné společenské stolní hry. Pokud budete hrát se začátečníky nebo lidmi, kteří si chtějí jen „odfrknout“ a nenamáhat mozek chápáním složitých pravidel a postupů, vyberte spíše hry pro pobavení, do společnosti a hry určené na párty. Pokud jsou však vaši spoluhráči ostřílenými matadory v logických a strategických hrách, klidně vyberte něco obtížnějšího.

Pro malé děti jsou obvykle nejlepší jednoduché hry s jednoduchými pravidly, které mohou pochopit. Tyto hry obvykle také zahrnují nějakou formu vizuálního prvku, jako jsou barevné karty nebo obrázky, které pomáhají dětem pochopit, jak se hraje. Příkladem takové hry může být „Člověče, nezlob se!“.

Pro starší děti je možné zahrnout hry s trochu složitějšími pravidly nebo strategií. Tyto hry mohou zahrnovat plánování, rozhodování a strategii. Například takových her mohou být klidně „Osadníci z Katanu“.

Pro dospívající a  dospělé jsou k dispozici hry, které vyžadují více strategie a plánování. Tyto hry mohou být složitější a mohou vyžadovat více času na naučení pravidel a strategií. Příkladem takových her může být „Dračák“ nebo „Civilizace“.

Je důležité si uvědomit, že některé hry mohou být přizpůsobeny pro různé věkové skupiny tím, že se upraví pravidla nebo se hraje v jednodušší verzi. Například často zmiňovaní „Osadníci z Katanu“ má verzi pro mladší hráče, která má jednodušší pravidla a rychlejší hru.

Nakonec, je důležité si uvědomit, že hlavním cílem hraní deskových her je zábava! Takže nezáleží na tom, jaké hry si vyberete, pokud se bavíte a trávíte kvalitní čas s rodinou a přáteli.

4. Náročnost a typ hry

Abyste vybrali tu nejlepší stolní hru, ujasněte si, zda má hra jen pobavit a být zpestřením večírku s přáteli a zda jde spíše o společnou zábavu a ne výsledek, nebo bude vyžadována spíše sofistikovanější hra, u které je potřeba přemýšlet. Rozhodně nesmíme zapomenout zmínit důležitý termín, a to podíl NÁHODY ve hře. U rodinných her je podíl náhody vyšší, takže může vyhrát i výrazně mladší soupeř. U strategické hry je míra náhody většinou malá.zdroj

Platí, že deskové hry mohou být různě složité. Některé jsou jednoduché a můžete se je naučit hrát za pár minut. Například hra jako „Člověče, nezlob se!“ má jednoduchá pravidla a je snadné pochopit, jak se hraje.

Na druhé straně, existují také hry, které jsou mnohem složitější. Ty mohou mít mnoho pravidel, které je třeba pochopit, a mohou také vyžadovat strategické myšlení. Takové hry mohou trvat hodiny, než je pochopíte a naučíte se je hrát efektivně. Například populární „Dračák“ nebo „Osadníci z Katanu“ může být trochu složitější a může trvat mnoho hodin, než se naučíte všechna pravidla a strategie.

Pokud se obáváte složitějších her, neboj se! Mnoho her má návody a průvodce (zkuste zahledat na youtube), které pomohou pochopit pravidla. A také je vždy dobré hrát nové hry s někým, kdo je již zná a může vám vysvětlit, jak se hraje.

5. Kolik času jste ochotni hraním strávit

Většinu rodinných her odehrajete zhruba za 60 minut, což se nám jeví jako únosná míra pro pobavení a udržení pozornosti. Rychlé hry jsou jednoduché na vysvětlení, zaberou zhruba 20 minut a můžete jimi vyplnit třeba chvíli volného času. Pokud však nejste limitováni časem a hraní je pro vás požitek, můžete vybírat z her, které trvají mnoho hodin a někdy i dní. S tím se pojí také zdlouhavější a složitější pravidla.

Některé hry mohou vážně trvat jen pár minut. Jsou to obvykle jednoduché hry, jako jsou karetní hry nebo hry jako „Člověče, nezlob se!“, které mohou být dokončeny docela rychle.

Existují také hry, které mohou trvat několik hodin. Tyto hry obvykle vyžadují více strategického plánování a delší dobu hraní. Například často zmiňovaní „Osadníci z Katanu“ nebo „Risk“ – v závislosti na tom, kolik lidí hraje.

Ano, existují i hry, které mohou trvat více dní! Tyto hry jsou obvykle velmi složité a vyžadují hodně strategického myšlení a plánování. Příkladem takové hry může být „Dračák“, což je druh role-playing hry, kde hráči vytvářejí své vlastní postavy a prožívají dobrodružství, které může trvat i několik dokonce týdnů nebo měsíců! Ale tyto hry pochopitelně nejsou hrané nepřetržitě – hráči se obvykle sejdou na několik hodin každý týden nebo každý měsíc, aby pokračovali v jejich dobrodružství.

Délka hry také závisí na lidech, kteří hrají. Někteří lidé hrají rychleji než jiní, takže stejná hra může trvat déle s jednou skupinou lidí než s jinou.

Typy her

Podle herního režimu (způsobu jakým hrajete), můžeme stolní hry rozdělit na následující typy*:zdroj

 1. Kooperativní hry: V těchto hrách hráči spolupracují jako tým proti hře samotné. Jejich cílem je dosáhnout společného cíle, prostřednictvím týmové strategie a plánování.
 2. Konkurenční hry: V těchto hrách hráči soutěží proti sobě. Cíl může být získat nejvíce bodů, dosáhnout určitého cíle nebo eliminovat ostatní hráče.
 3. Semi-kooperativní hry: Toto je hybridní styl, kde hráči mohou spolupracovat na dosažení společného cíle, ale na konci hry je také individuální vítěz.
 4. Týmové hry: V těchto hrách jsou hráči rozděleni do týmů, které soutěží proti ostatním týmům.
 5. Hry pro jednoho hráče (solo hry): Některé hry jsou navrženy tak, aby je mohl hrát jediný hráč. 
 6. Asymetrické hry: V těchto hrách má každý hráč jiné schopnosti, cíle nebo pravidla, což ovlivňuje, jak hru hrají.
 7. Hry s tajnou identitou/rolí: V těchto hrách má každý hráč tajnou roli nebo identitu, kterou se snaží udržet v tajnosti.

*Je dobré vědět, že některé hry spadají do více než jedné kategorie. Může to být konkurenční hra, ale je také možné ji hrát v režimu jednoho hráče atd..

Styl hry

RPG hry

Volný překlad názvu znamená „hra na hrdiny“ (role playing games) a s tímto typem se setkáte i v počítačovém světě. Největší důraz se klade na hráčovo vžití se do postavy, vývoj dané postavy a také na role jednotlivých hráčů. Hráči hrají podle daných pravidel jejich fiktivních postav, které se někdy označují jako charaktery.

Průvodcem hry je vybraný člověk, kterého neomezuje nic než pravidla, dohlíží na pohyb i činy postav a rozhoduje o následcích, které plynou z jednání hráčů.

Můžete se však setkat i s variantou, kdy průvodcem není jen jeden člověk, ale všichni hráči, kteří u sporných situací diskutují a hlasují.

RPG jsou zejména o představivosti a fantazii a mohou hráči nabídnout velmi silný zážitek, který ovšem závisí na jeho vcítění se do role. Dobře známou hrou, která tuto oblast zastupuje je Dračí doupě.

Strategické hry

Vyžadují promyšlení každého kroku a tahu. Všechny hráče, kteří mají pocit, že se k nim štěstěna otáčí zády, jistě potěší, že do hry vstupuje prvek náhody jen pramálo, takže vývoj hry mají ve svých rukách. Většinou se hraje určitý počet kol a vítězem je ten, který na konci získal nejvíce bodů. Hráči během partie nevypadávají. Body sbíráte za různé úkony, takže cesta k výhře není jen jednostranná. Hra obvykle trvá do 90 minut. Celý tento popis odpovídá hrám, kterým se říká Euro hry, které vznikly v Německu.

Setkat se můžete také s pojmem Ameritrash, což jsou také strategické hry, které však vznikly v Americe a jsou řekněme protikladem k Euro hrám. Na hru má velký vliv prvek náhody, hrací doba se může pohybovat v rozpětí od 3 hodin do 8 hodin a kromě vítěze není většinou možné určit další pořadí hráčů. Hráči mohou být v průběhu hry zcela vyřazeni.

Strategické hry jsou spíše hry pro dospělé, je však možné si pořídit i rodinné hry, které mohou hrát rodiče společně se svými dětmi. Strategie v tomto typu her není tak náročná.

Wargames

Válečné hry patří do strategických her, které jsou náročné na prostor na stole i herní čas. Hra může klidně trvat i 8 hodin. Přečtení a pochopení pravidel vám také zabere spoustu času, a to proto, že se snaží co nejvěrněji simulovat skutečnost. Často zahrnují nejrůznější výjimky, na které někdy ani nemusí dojít. Ve válečných hrách jde o to vyhrát nejen dílčí bitvy, ale také celou válku. Musíte umět diplomaticky vyjednávat i plánovat strategie. Tento typ her je oblíbený pro svou komplexnost, hloubku a obsah. Jako příklad uvádíme hru The Manhattan Project.

Sběratelské karetní hry

Můžete je najít pod označením CCG (collectible card games) nebo TCG (trading card game). Jedná se o hru s kartami, které představují postavy, místa, předměty a události hry. Každý z hráčů má svůj vlastní balíček karet, který sbírá tak, aby spolu karty co nejlépe spolupracovaly. Balíčky se liší podle toho, jaký styl hry preferujete, podle toho jaké karty jste dokázali nasbírat a jaké balíčky soupeřů chcete porážet.

Příběh hry nejčastěji odpovídá sci-fi nebo fantasy žánrům. Hra může vycházet z předlohy nebo je příběh sepsán na míru právě dané hře.

Pokud hráči chtějí s hrou začít, je potřeba si pořídit balíčky pro začátečníky, které obsahují návod, karty a další herní pomůcky. Dále se už jen dokupují další balíčky s kartami, tzv. booster. Karty se dělí na běžné, neobvyklé a vzácné. Vzácnost karet se určuje podle toho, kolik exemplářů bylo vytištěno od každého typu. Hráči si mezi s sebou karty vyměňují nebo kupují. Nejznámější hrou tohoto typu je hra Magic: The Gathering. Znát budete také hry inspirované Pánem prstenů, Harrym Potterem nebo Pokémony.

Rodinné stolní hry

Jsou velmi oblíbené zejména u hráčů, kteří si chtějí zpestřit volný čas, ale nechtějí ho celý obětovat jen hraní, většinou trvají kolem hodiny. Tyto hry mohou hrát rodiče s dětmi, jejich nabídka je pestrá. Od velmi jednoduchého „člověče nezlob se“, na kterém můžete předškolní děti učit základům počítaní až po komplexnější hry ve kterých je potřeba se rozhodovat a hrát strategicky, ovšem v mnohem menším měřítku než u výše popsaných her. Příkladem takové rodinné hry jsou Osadníci z Katanu.

Párty hry

Tento typ her je určený především pro pobavení. Neměly by být příliš zdlouhavé (ideální hrací doba se pohybuje od 30 minut do 60 minut) a měly by se dát hrát i v „podroušeném“ stavu. Nejčastěji se jedná o hry spojené s pantomimou, kreslením, koordinací těla nebo mluvením. Mezi nejznámější hry patří Aktivity, Alias a podobně.

Trénování paměti

Existují také stolní společenské hry, které mají za úkol trénovat určitou dovednost hráčů.zdroj

 • Postřehové hry – hráči začínají hrát současně a jde o to, kdo z nich nejrychleji postřehne, že se něco z prvků na stole ztratilo. Poté mají nárok si vzít kartu. Ten, kdo jich nasbíral nejvíc, vyhrál. Jako zástupce uvádíme Dobble.
 • Paměťové hry – u těchto her je nezbytné, aby hráči měli dobrou krátkodobou paměť a zapamatovali si, kde daná věc ležela. Typickým příkladem může být klasicky známé Pexeso.
 • Dovednostní hry – hráči musí umět projevit svou šikovnost v nejrůznějším vybalancování nebo stavění do výšky a podobně. Jako zástupce uvádíme hru Jenga nebo třeba známou rubikovu kostku.
 • Znalostní hry – hráči jsou odměňováni za všeobecný přehled, který mají v nejrůznějších oblastech. Zástupce hry, která je postavená na dějepisných znalostech může být třeba Timeline.

Hry podle žánru

Fantasy hry se odehrávají v kouzelných světech plných draků, čarodějů a různých kouzel. Představte si, že jste čarodějka, která musí porazit zlého draka a zachránit království. 

Sci-fi hry se odehrávají v budoucnosti nebo v jiných galaxiích. Můžete se stát kapitánem vesmírné lodi, který musí zachránit svou posádku, nebo můžete být mimozemšťan, který se snaží ovládnout vesmír. Je to jako sledovat film Star Trek nebo Star Wars, ale místo toho, abyste jen sledovali, můžete být součástí příběhu.

Historické hry těží z různých období naší historie. Můžete se stát vůdcem starověkého Říma, středověkým rytířem nebo dokonce prezidentem Spojených států během občanské války. Tyto hry jsou skvělé, protože se můžete i něco dozvědět o historii. Někdy se může jednat o alternativní historii typu: Německo vyhrálo druhou světovou válku a nebo v Egyptě byly mimozemšťané a celé lidstvo se proto vyvíjelo jinak.

Další pohled na stolní hry

 • Abstraktní
 • Moderní

Abstraktní deskové hry

Abstraktní deskové hry můžeme chápat jako klasické stolní hry. Jsou velmi specifické a zpravidla jsou určeny pro dva hráče, protože tady nehrozí, že by se mohl někdo s někým spiknout. Hráči hru mohou ovlivnit předem promyšlenou taktikou, předvídavosti a logikou. Hry nabízejí obrovskou variabilitu a většinou jsou zaměřeny na estetično (tedy výsledné tvary a obrazce různých barev), většinou postrádají téma.

Náhoda tu hraje jen pramalou roli a mnohdy není vůbec přítomná. Abstraktní hry jsou založeny na vzájemné poloze kamenů hráčů na hrací desce. Mezi skupinu těchto her se řadí tradiční čínské hry, ale také šachy, japonská stolní hra Go, a hlavně Project GIPF.

Moderní deskové hry

Moderní stolní hry vznikly v Německu a jsou nejčastěji koncipovány pro 2 – 6 hráčů. Příběh her vychází z historických, ale také současných situací. Herní postupy často kopírují postupy, které byste provedli i v reálném životě, jste obklopeni příběhem a někdy také zápletkou. Vše je zasazeno do konkrétního prostředí. Princip náhody tady hraje jen velmi malou roli.

Prvek náhody

Prvek náhody je v moderních stolních hrál velmi dobře rozložen. Pokud je jí hodně, nezáleží na schopnostech hráčů (na příklad stolní desková hra pro děti Člověče nezlob se), takže i přes to, že ze sebe při hraní vydají maximum, nezvítězí, protože náhoda „hrála do karet“ slabšímu hráči s větším štěstím. To samé však platí i obráceně. Pokud hrajeme hru, která neobsahuje žádný prvek náhody (např. šachy), je jasné, že zvítězí ten hráč, který je silnější. Oba dva extrémy vedou k frustraci hráčů a k pravděpodobnosti, že už se ke hře nevrátí.

Díky optimálnímu rozložení náhody v moderních stolních hrách bude sice častěji vyhrávat hráč s lepšími schopnostmi, ale čas od času se stane, že vítězem bude hráč slabší.zdroj

Interakce

Tento typ her je oblíbený zejména pro svou interakci mezi hráči. Hráči spolu komunikují, domlouvají se, obchodují spolu a snaží se vzájemně ovlivňovat. Existují také hry, při kterých není mluvení nutné, ale přítomnost živého spoluhráče/protihráče ano.zdroj

Hry mohou být různě dlouhé, takže není výjimkou, když se setkáte s časovým intervalem 10 minut, ale i mnoho hodin. Průměrně se hrací doba pohybuje mezi 45-90 minutami. Velkou výhodou je, že při hraní hráči ze hry nevypadávají, takže nemusí čekat, dokud ostatní nedohrají.

Při prohře se hráči nemusí cítit ponížení, protože se většinou jedná o kolektivní hru, kde se něco sbírá nebo buduje. Vyhrává ten, kdo nasbíral nebo vybudoval nejvíc. Jedná se tedy o „prohru“, při které se nemusíte cítit ponížení, a navíc vás prohra motivuje k přemýšlení nad jinou taktikou, kterou můžete použít příště.

Velkou výhodou je, že při hraní těchto deskových her není většinou nutná žádná předchozí znalost. Učíte se buď samotnou hrou, nebo přečtením pravidel, která jsou většinou jednoduchá (ale není to pravidlem). Při hraní tolik nezáleží na znalostech a inteligenci, ale spíše na umění komunikovat, strategicky myslet, blafovat, obchodovat a okamžitě reagovat na právě vzniklou situaci.

Zajímavosti

Kolik stojí deskové hry?

Ceny deskových her se mohou velmi lišit jedná od druhé. Záleží jaké je složitost hry, počet komponent, zda hra obsahuje miniatury a podobně. Na základě našeho průzkumu, mezi nejlevnější hry patří „Bang!“ za cenu lehce přes tři stovky. Na druhé straně jsou velmi drahé hry, například „Panství hrůzy“ která stojí skoro dva a půl tisíce korun.

Pokud vezmeme v úvahu cenu hry i všech jejích rozšíření, může být konečná cena značně vyšší. Například hra „Osadníci z katanu“ je známá množstvím rozšíření, které nabízí. Základní hra stojí cca 800 Kč. Jednotlivá rozšíření mohou někdy stát i více než stála původní hra. Například „Zámořské objevy“ stojí cca 600 Kč​ a „Úsvit lidstva“ zase 1 500 Kč​. Pokud by byl někdo opravdu důsledný a chtěl hru včetně všech rozšiřujících edicí, tak cena pak může vyjít i na menší desítky tisíc korun.

Figurky

Jsou ve stolních hrách často jedním z nejzajímavějších aspektů vůbec. Mohou představovat postavy, monstra, budovy, lodě a mnoho dalších věcí. Jejich účel a význam se liší v závislosti na pravidlech konkrétní hry.

Některé hry jsou závislé na figurkách jako klíčové součásti hry. Například ve hře „Warhammer“ hráči sbírají a malují armádu miniaturních vojáků a pak je používají k boji proti armádám svých protivníků na modelovaném bojišti. V takových hrách jsou figurky obvykle velmi detailní a někteří lidé mají obří sbírky.zdroj

Na druhou stranu, v mnoha tradičních nebo rodinných hrách, jako je „Monopoly“ nebo „Člověče nezlob se“, jsou figurky jednodušší a slouží hlavně jako zástupce hráčů na hracím plánu.

Některé moderní stolní hry mají figurky, které jsou více než jen zástupci na hracím plánu. Mohou být použity k označení postupu hráče, nebo mohou hrát klíčovou roli v pravidlech hry. Například ve hře „Dixit“, hráči používají barevné králíčky k označení svého skóre na bodovací cestě.

Pokud jde o nákup figurek, většina her je dodávána s potřebnými figurkami v krabici. Pro některé hry, zejména ty, které jsou zaměřené na sběratelství nebo mají mnoho rozšíření, mohou být k dispozici další figurky k nákupu. Tyto figurky mohou stát od několika korun až do několika tisíc korun, v závislosti na jejich velikosti, detailu a raritě.

Historie deskových her

Tyhle informace nejsou z mé hlavy, ale čerpám je skvělé knížky od Miloše Zapletala – Velká kniha deskových her. Doporučuji přečíst všem, koho deskovky opravdu zajímají.

Deskové hry jsou něco, co lidé hráli již tisíce let. Představte si, že se lidé dávno před tím, než byly vynalezeny televize nebo počítače, bavili tím, že hráli hry na dřevěných deskách s kameny a kostkami. Některé z těchto starých her byly tak důležité, že je lidé ukládali do krásných skříněk a dokonce je pohřbívali s důležitými lidmi, když zemřeli. Například v Egyptě a Sumeru byly nalezeny hrací desky a kameny v královských hrobkách. To ukazuje, jak důležité byly tyto hry pro lidi v minulosti.

Na začátku si lidé kreslili herní pole do písku nebo hlíny a používali kameny jako herní prvky. Později začali vyrábět desky ze dřeva a bohatí lidé si nechávali vyrábět pomůcky k deskovým hrám z drahocenných materiálů. Například v Řecku a Sýrii byly nalezeny desky a sady hracích kamenů, které byly vyráběny speciálně pro tyto hry. 

Časté dotazy

Jaká společenská desková hra je nejlepší?

Postavili jsme žebříček nejlepších deskovek pro rok 2023 – ať už jste ve 2, 3, 4, nebo více hráčích. Mezi nejlepšími v žebříčku jsou klasiky jako Carcassonne, Osadníci z Katanu, Dixit, Krycí jména a Activity, atd. Celý žebříček nejlepších deskovek je ZDE.

Podle čeho vybrat nejlepší deskovky?

Nejprve se zamyslete pro koho hru kupujete – věk hráčů a tím i to, jak jsou vyspělí hráči. Zvažte i dobu hry – některé hry jsou rychlovky na pár minut, jiné jsou na hodiny. Důležitý je i počet hráčů – jsou hry, které můžete hrát i sami v jednom člověku, na jiné potřebujete 3 a více lidí. Například hra označená pro 2-4 hráče je důležité pochopit – některé hry jsou totiž pro 2 hráče hratelné, ale už ne skvělé – to si u každé hry musíte porovnat – kolik vás nejčastěji bude a jak moc chcete u hrát hru, která je ve dvou dohratelná, ale už ne tak skvělá. Více najdete v návodu jak vybrat nejlepší deskovku.

Jak vám tento test pomohl? Budeme rádi, když ho ohodnotíte hvězdičkami.

3.9/5 100 hodnocení

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

2 Comments
 1. Podle toho, co tady píšete jste vůbec nepochopili, jak se krycí jména mají hrát.

  • Dobrý den,

   je pravda, že seznámení se hrou chvíli trvalo, ale po pár hrách jsme se do toho dostali. A je pravdou, že časem její rychlost spíše oceňujeme, na večerní posezení s přáteli to při správné společnosti může být neskutečná legrace.

  Přidejte váš dotaz nebo recenzi

  Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

  Covybrat.cz
  Logo