Jak vybrat střešní box + Recenze

Jsme profíci, nevěříme marketingovým slibům a nezávisle recenzujeme a srovnáváme produkty. Když nakoupíte skrze naše odkazy, můžeme získat malou odměnu, která ale nezvyšuje cenu vašeho nákupu.

Chystáte se na dovolenou a před domem se vám hromadí kupa zavazadel, které se do kufru vašeho vozu už prostě nevejdou? Auto nenafouknete, ale můžete si pořídit střešní box, který je ideálním řešením pro všechny velké rodiny a malé automobily. S autoboxem tak můžete velmi elegantně vyřešit přepravu většího množství nákladu. Jak ale vybrat střešní box vyhovující vašim představám a na co si dát při jízdě s ním pozor vám prozradíme v následujícím článku.

Test střešní boxů 2023

NázevKde koupitHodnocení
celkem
1.NEUMANN Adventure 205Zjistit cenu
85 %
Recenze
2.Thule Pacific 500Zjistit cenu
80 %
Recenze
3.Thule Motion XT XLZjistit cenu
80 %
4.Thule Pacific 600Zjistit cenu
80 %
Recenze
5.NEUMANN OrcaZjistit cenu
75 %
Recenze
6.Hakr Magic Line 400Zjistit cenu
75 %
Recenze
7.HAKR Magic Line 370Zjistit cenu
70 %
Recenze
8.Neumann Whale 227Zjistit cenu
65 %
Recenze
9.NEUMANN Adventure 130Zjistit cenu
60 %
10.HAKR Magic Line 320Zjistit cenu
60 %

Parametry

NázevMateriálRychloupínací systémMaximální nosnost (kg)Objem (l)Hmotnost (kg)Délka (cm)Šířka (cm)Výška (cm)
1.NEUMANN Adventure 205ABS plast, PMMAano75 460192058446
2.Thule Pacific 500ABS plastano50320122265537
3.Thule Motion XT XLABS plastano75 50023,521591,544
4.Thule Pacific 600ABS plastano50310131906339
5.NEUMANN OrcaABS plast, PMMAne50370142005936
6.Hakr Magic Line 400ABS plast, PMMAne (lze dokoupit)50400151997442
7.HAKR Magic Line 370ABS plast, PS/PEne (lze dokoupit)50370151758541
8.Neumann Whale 227ABS plast, PS/PEne50270132275233
9.NEUMANN Adventure 130ABS plast, PS/PEne50300 141317237
10.HAKR Magic Line 320ABS plast, PS/PEne50320101856042

Pokud si navíc neumíte dovolenou představit bez jízdního kola, určitě se podívejte také na článek, ve kterém se věnujeme výběru toho nejlepšího nosiče kol na auto.

Pozitiva střešních boxů

  • Výběr střešního boxu není limitován značkou ani stářím vašeho automobilu, lze jej připevnit na střechu jakéhokoli vozu, který disponuje střešními nosiči s roztečí příčníků minimální 50 centimetrů a odpovídající nosností. Tomuto požadavku vyhovuje většina běžných automobilů.
  • Autobox zajišťuje lepší aerodynamiku (a tedy lepší ovladatelnost vozu i větší bezpečnost), než když je daný náklad přepravován volně připevněný pouze na střešních nosičích.
  • Většinu střešních boxů lze velmi snadno namontovat a zase sundat.
  • Střešní boxy mohou až několikanásobně znásobit přepravní kapacitu i velmi malých automobilů a zároveň zvýší komfort uvnitř vozidla (jelikož interiér nebude přeplněný).
  • Při volbě kvalitního autoboxu máte jistotu, že náklad bude velmi dobře ochráněn před vlivem nepříznivého počasí, prachu apod.

Důležité otázky

Při výběru vyhovujícího střešního boxu (autoboxu či lidově „rakve“) je dobré si nejdříve položit několik následujících otázek:

  1. Jaký typ zavazadel budete v autoboxu přepravovat nejčastěji (dlouhé běžkové lyže, kočárek nebo turistické krosny)?
  2. Jak objemné bude množství nákladu a jaká bude přibližně jeho výsledná váha?
  3. Jak často budete střešní box používat?
  4. Kolik chcete do autoboxu investovat?
  5. Je pro vás důležitý vzhled boxu?

Nejdůležitější parametry

Ačkoli střešní box patří mezi poměrně běžné autopříslušenství, jeho výběr většinou není příliš snadný. Je totiž nutné zohlednit poměrně velké množství důležitých parametrů. Mezi základní patří rozměry, nosnost, použitý materiál a způsob otevírání či uzamčení.

Rozměry

Velmi důležitou roli hraje při výběru střešního boxu jeho velikost. Velikostí se přitom rozumí všechny tři rozměry (délka, šířka i výška). Pro výběr vhodného autoboxu je proto velmi důležité, abyste si nejprve odpověděli na dvě základní otázky:

  • Jaký je typ a rozměry zavazadel (předmětů), které budu nejčastěji převážet?
  • Jaká je velikost střechy automobilu, na kterém bude umístěn?

Typ a rozměry zavazadel

Před samotným výběrem je nutné zohlednit, jaký typ a množství věcí, budete do autoboxu ukládat. Budou to předměty větších rozměrů, mezi které patří třeba lyže či snowboard, nebo věci objemné a široké (dětský kočárek, štafle) anebo plánujete převážet spíše běžná zavazadla?

Pro různé typy nákladu samozřejmě existují různé velikosti autoboxů. A ačkoli je vaše odpověď na výše uvedenou otázku pro výběr vhodného autoboxu zásadní, je potřeba vzít v potaz také další parametry. Mezi jeden z nich patří velikost střechy automobilu.

Rozměry střechy automobilu

Velikost autoboxu je přímo závislá také na velikosti střechy automobilu, na které bude umístěn. Vždy se držte velmi jednoduchého pravidla: Střešní box nesmí být nikdy větší než střecha auta, čímž se rozumí, že nesmí z žádné strany přečnívat.

Šířka boxu vyhovuje zpravidla vždy (střecha auta bývá širší než autobox). Délka však již bývá problematičtější. Pokud box přesahuje přední rozměr vozidla, může se velmi snadno stát, že ohrozí bezpečnost jízdy, jelikož bude řidiče omezovat ve výhledu na semafory či dálniční cedule. Pokud bude naopak box vyčnívat vzadu, může se stát, že znemožní bezproblémové otevírání kufru auta (kvůli čemuž může dojít k poškození střešního boxu nebo samotného automobilu). Doporučujeme proto vždy volit raději kratší boxy.

Pokud byste však přesto z nějakého důvodu museli použít box, které přesahuje střechu vozu vepředu nebo vzadu, pamatujte na to, že pokud má přesah délku 1 metr a větší, autobox musí být vždy řádně označen.

Vnější a vnitřní rozměry střešního boxu

Velmi často se uživatelé obracejí na výrobce s otázkou, zda jsou uvedené rozměry autoboxu vnější, nebo vnitřní. Tato otázka je důležitá zejména z toho důvodu, jelikož oba rozměry se od sebe mohou lišit až o deset centimetrů.

Pokud je proto uveden vnější rozměr, ale ve skutečnosti se jedná o vnitřní, může střešní box ve výsledku přesahovat střechu automobilu. Pokud se naopak jedná o vnitřní rozměr, ale je chybně popsán jako vnější, může být problematické uskladnit do boxu specifický náklad, který má určité rozměry, a – bude-li chybět několik centimetrů – nemusel by se do boxu jednoduše vejít.

Víte, že: Ve většině případů je uvedený rozměr rozměrem vnějším. Pokud tomu tak je, skutečně využitelný vnitřní rozměr snadno dopočítáte, jelikož bývá zpravidla o 8-10 centimetrů menší.

Pokud však máte v této věci pochybnosti a každý centimetr je rozhodující, neváhejte se na výrobce obrátit. Většinou jsou ochotní a velmi rádi vám poradí.

Typy střešních boxů podle rozměrů

Existuje poměrně široká škála nejrůznějších autoboxů lišících se svými rozměry. Délka se pohybuje přibližně od 130 do 235 centimetrů. Pro usnadnění orientace vám přinášíme obecný přehled nejběžnějších velikostí a jejich využití:

  • krátké a úzké
  • krátké a široké
  • dlouhé a úzké
  • dlouhé a široké
  • látkové

Krátké a úzké střešní boxy

Krátké a úzké střešní boxy jsou vhodné pro běžné rozšíření zavazadlového prostoru. Z tohoto důvodu jsou častější zejména u menších automobilů. Využívají se především pro uložení běžných zavazadel (lze je ale využít třeba pro převoz golfových holí). Často také bývají vyšší.

Krátké a široké střešní boxy

Krátké, vysoké a široké autoboxy jsou vhodné i pro převoz objemnějšího nákladu. A protože nejsou nikterak dlouhé (do 130 až 160 cm), lze je použít i na menších autech. Tato varianta boxu je poměrně univerzální a vhodná pro přepravu dětských kočárků, turistických krosen, kufrů, stanů, spacích pytlů, kempinkového vybavení, lyžařských bot, nejrůznějšího nářadí a všech objemnějších zavazadel. Vhodné jsou spíše pro letní využití.

Dlouhé a úzké střešní boxy

Dlouhé a úzké boxy mohou dosahovat délky až 235 centimetrů a využijí je především milovníci běžeckého lyžování nebo třeba rybáři pro převoz rybářských prutů. Doporučujeme je používat především na větší auta, aby box nepřesahoval střechu, a nebránil tak výhledu řidiče či otevření kufru.

Výhodou úzkých autoboxů obecně je více volného místa na střeše vozu. Kromě boxu je proto možné umístit na střechu třeba také dva nosiče na kolo (což však samozřejmě závisí také na nosnosti střechy daného auta).

Dlouhé a široké střešní boxy

Tyto extra velké autoboxy dosahují délky až 235 cm a jsou dostatečně široké, aby mohly nabídnout velmi mnoho úložného prostoru. Využijí jej proto zejména početnější rodiny, které potřebují dostatek místa pro přepravu běžeckých nebo sjezdových lyží, snowboardů, stanů, kempinkového vybavení, nafukovacích člunů, štaflí a dalších rozměrných zavazadel. Opět i v tomto případě platí, že zejména délka boxu musí být kompatibilní s rozměry střechy automobilu.

Látkové střešní boxy

Specifickou kategorií jsou látkové autoboxy, které jsou primárně určeny k přepravě surfových prken, plachet, ráhen a dalšího podobného vybavení. Můžete je však využít podobně jako plastové střešní boxy.

Většinou jsou zhotoveny z nepromokavého materiálu, který chrání obsah proti dešti a prachu. Velkou výhodou je jednodušší manipulace a uskladnění boxu (třeba doma ve skříni), snadno je také složíte do transportního obalu.

Objem

S velikostí přímo souvisí také objem autoboxu. Podobně jako třeba u kufru automobilu, také objem střešních boxů je uváděn v litrech a pohybuje se v rozmezí od 270 do 640 litrů.

Někdy se může stát, že výrobce uvede zcela jiný objem, než je ten skutečný. Správnost údajů můžete alespoň částečně zkontrolovat jednoduchým vynásobením všech tří stran autoboxu. A i přestože někteří výrobci uvádějí přesný objem, vždy počítejte s využitelným objemem minimálně o 10 % menším.

Tvar

Ačkoli se to nemusí na první pohled zdát, tvar autoboxu patří mezi další velmi důležitá kritéria, o které byste se měli při výběru zajímat.

Vhodný tvar střešního boxu musí splňovat aerodynamická kritéria, čímž je možné předejít vzniku nepříjemného hluku (hučení, hvízdání, klepání apod.) při vyšších rychlostech. Každý řidič se s námi jistě shodne na tom, že není nic horšího, než poslouchat během náročné a dlouhé cesty na dovolenou hučení nebo hvízdání přímo nad hlavou.

Nosnost

Je důležité si uvědomit, že nejen střecha automobilu, ale i střešní nosiče (příčníky a hagusy – podélné střešní nosiče) a zejména samotný střešní box snesou jen určité zatížení. Přetížení přitom může zásadně ohrozit bezpečnost jízdy. Údaj o nosnosti střechy lze vyčíst z technického průkazu vozidla. Maximální nosnost autoboxu se pohybuje většinou od 50 do 75 kilogramů (výjimečně lze narazit i na 90 kilogramů). Přesná nosnost bývá uvedena u každého výrobku a měla by vždy korespondovat s tím, co budete v boxu převážet.

Vždy myslete také na to, že samotný box, příčníky i hagusy také něco váží a je potřeba počítat kromě hmotnosti nákladů i je. Vždy ale raději mějte rezervu a box v žádném případě nepřetěžujte.

Materiál a zpracování

Velmi důležité je při výběru vhodného autoboxu věnovat pozornost také materiálu, z něhož je zhotoven, a kvalitě celkového zpracování. Správná volba v tomto ohledu nejen prodlouží životnost samotného boxu, ale účinně také ochrání uschované věci před vnějšími vlivy (déšť, vlhko, prach apod.). Navíc budete mít větší jistotu, že nedojde k proražení či prasknutí boxu za jízdy, a nebude tedy ohrožena bezpečnost vaše a ostatních.

Často je při výrobě střešních boxů používán:

  • polystyren a polyethylen
  • ABS plast
  • kombinované materiály

Boxy z polystyrenu a polyethylenu

Polystyren (PS) a polyetylen (PE) slouží k výrobě levných autoboxů. Mezi výhody těchto materiálů patří velmi nízká hmotnost, což zaručuje snazší manipulaci i montáž střešního boxu, výhodou je také menší zatížení střechy. Zásadní nevýhodou je jejich nižší životnost a odolnost. Při špatném uložení věcí do boxu navíc může dojít k jejich poměrně snadnému proražení (například vlivem prudkého brzdění či nárazu).

Boxy z ABS plastu

ABS plast najdeme u dražších a kvalitnějších autoboxů. Vyrábí se většinou ve stříbrném provedení nebo karbonové imitaci a je výrazně trvanlivější a odolnější vůči nepříznivým podmínkám (zejména UV záření a mrazu) než polystyren a polyethylen. A ačkoli je trochu těžší, vaše věci ochrání mnohem lépe než levnější materiály.

Dno dražších autoboxů také bývá často vyztuženo kovovými pruty, díky čemuž takový box unese větší zátěž a je na střeše stabilnější. Pochopitelně ale také váží o něco více než levnější modely.

Boxy z kombinovaných materiálů

Zejména u střední cenové kategorie střešních boxů se můžeme poměrně často setkat také s kombinací více materiálů – například víko je zhotoveno z polystyrenu a spodní část boxu z ABS plastu. Jedná se o určitý kompromis, který se snaží těžit z pozitivních vlastností obou materiálů.

Vzhled

Ačkoli vzhled (barevné zpracování, povrchová úprava apod.) střešního boxu nemá přímý vliv na jeho funkčnost, přesto je také důležitý, jelikož zásadně změní vzhled vašeho vozidla. Čím dražší model vybíráte, tím více máte samozřejmě ohledně designu na výběr.

Způsob otevírání a uzamčení

Při výběru jistě narazíte také na způsob otevírání autoboxu. Vybírat můžete ze tří základních typů:

  • zadní otevírání
  • jednostranné boční otevírání
  • oboustranné boční otevírání

Zadní otevírání

Zvolíte-li tento typ, budete otevírat střešní box vzadu, tj. na stejné straně jako páté dveře vašeho automobilu (tj. na kratší hraně). Výhodou je, že se do boxu dostanete ze všech tří stran.

Jednostranné boční otevírání

Tento typ je častější. Při volbě této konstrukce, lze autobox otevřít buď z pravé, nebo levé strany (na delší hraně).

Oboustranné boční otevírání

Některé autoboxy jsou konstruovány tak, aby bylo otevírání možné z obou bočních stran. Máte tak zaručeno, že se k nákladu vždy velmi snadno dostanete.

Všechny typy boxů mohou být opatřeny vzpěrami, které usnadňují otevírání víka. Jedná se o vzpěry plynové či mechanické. Doporučujeme však volit raději mechanické vzpěry, jelikož bezporuchově a spolehlivě fungují i při nízkých teplotách.

Počítejte také s tím, že u většiny modelů nelze víko otevřít o celých devadesát stupňů, ale zpravidla méně.

Způsob uzamčení

Každý střešní box je opatřen zámkem, jehož kvalita je důležitá nejen z hlediska zabezpečení vůči případným zlodějům, ale zejména kvůli bezpečnosti za jízdy. Nikdo raději ani nechce domýšlet důsledky situace, kdy se vlivem otřesů a silného protivětru autobox za jízdy otevře.

Střešní boxy se zadním otevíráním jsou většinou opatřeny pouze jediným zámkem. Autoboxy s bočním otevíráním zase disponují více samostatnými zámky. Jednoznačně nejlepší a nejbezpečnější je však centrální zámek. Ten je opatřen systémem tzv. několikabodové fixace, což v praxi znamená, že otočení jedním klíčem současně uzamkne hned několik zámků umístěných po obvodu střešního boxu. Při nedostatečném uzavření (vlivem nedovřeného víka či přesahujícího obsahu) však zároveň nelze klíčkem otočit. Máte proto vždy jistotu, že autobox bude vždy dokonale uzavřen a nedojde k jeho otevření za jízdy.

Montáž

Naprosto zásadní je také správné uchycení střešního boxu na střechu automobilu. To se provádí ve dvou krocích:

  • Montáž nosičů na střechu automobilu.
  • Upevnění autoboxu k nosičům.

Montáž nosičů na střechu automobilu

Zásadní úlohu sehrávají při montáži tzv. střešní nosiče, které se připevňují ke střeše automobilu, a k nimž se následně upevní samotný autobox. Protože se od sebe mnohé vozy výrazně liší, vyžadují také různé typy nosičů. Vždy proto používejte pouze střešní nosiče doporučené výrobcem pro váš konkrétní model automobilu. Současně také věnujte pozornost technickým parametrům střešních nosičů, které musí splňovat požadavky bezpečné jízdy (ty udává vyhláška ministerstva dopravy).

Střešní nosiče můžeme jednoduše rozdělit na:

  • podélné nosiče (tzv. hagusy)
  • příčné nosiče (tzv. příčníky)

Hagusy

Tzv. hagusy nebo také podélníky jsou ližiny umístěné podélně na obou stranách střechy automobilu. Na tento typ nosičů lze následně upevnit příčníky, stojany na kolo apod. Hagusy montuje výhradně výrobce nebo autorizovaný dealer.

Příčníky

Jedná se o střešní nosiče, které jsou na střechu vozu umisťovány napříč (odtud jejich název). Pro následné upevnění střešního boxu je důležité, aby od sebe byly příčníky vzdáleny minimálně 50 centimetrů. Čím větší však bude jejich vzdálenost, tím stabilněji se bude box na střeše chovat.

Příčníky se obvykle upevňují na hagusy, případně – pokud automobil hagusy nemá –, je lze instalovat také mezi lem střechy a rám dveří nebo do určených montážních bodů (tzv. fixpointů).

Montáž příčníků je velmi snadná a většinou ji zvládnete sami.

Upevnění autoboxu k nosičům

Druhou fází je připevnění samotného střešního boxu k nosičům. Autobox by měl být umístěn ideálně uprostřed střechy a zároveň uprostřed příčníků vždy rovnoběžně s podélnou osou vozu (nikoli tedy našikmo).

Nedodržení správného umístění střešního boxu má za následek změnu těžiště automobilu. Box uložený našikmo zase klade větší odpor vzduchu (čímž dochází k vyšší spotřebě pohonných hmot). Velmi často vede nevhodné umístění také ke vzniku nepříjemných zvuků či vibrací, případně může být příčinou uvolnění nebo stržení boxu za jízdy. Vždy si též nejdříve ověřte vzájemnou kompatibilitu autoboxu a střešních nosičů a také to, zda je jejich nosnost dostatečná.

Autoboxy se ke střešním nosičům připevňují zejména pomocí:

  • U-profilů
  • T-drážky
  • rychloupínacího systému

U-profily

Tento klasický způsob upevnění využívá tzv. U-profily, které bývají součástí balení střešního boxu. Jedná se o úchytné čelisti z velmi odolného plastu nebo slitiny kovu, které se prostrčí otvory skrze dno autoboxu a pomocí matic se připevní ke střešním nosičům.

Při použití U-profilů dbejte na vzájemně kompatibilní průměr příčníků a U-profilů. Může se totiž stát, že příčníky na vašem automobilu budou mít průměr okolo 9 centimetrů a standardní montážní sada autoboxu jednoduše nebude vyhovovat. V takovém případě je nejjednodušším řešením zakoupení jiné montážní sady, která je přímo určena pro tyto specifické rozměry.

Ačkoli je upevnění pomocí U-profilů složitější a zabere více času než třeba rychloupínací systémy, je obecně považováno za nejbezpečnější, jelikož poskytuje velmi pevné spojení se střešními nosiči.

T-drážka

Některé střešní nosiče jsou opatřeny tzv. T-drážkou. Pokud je to i případ vašich nosičů, budete k upnutí autoboxu potřebovat speciální T-adaptéry (montáž je možná ale i pomocí U-profilů). T-adaptéry se do T-drážky velmi jednoduše nasunou a vše se následně zajistí. Kromě střešních boxů lze pomocí T-drážky upnout velké množství dalšího příslušenství (nosiče kol, lyží apod.).

Rychloupínací systém

Velmi oblíbený je také systém zacvakávacího rychloupínání. Jednoduše upínací mechanismus prostrčíte skrze dno střešního boxu, otevřete jej na maximum, zachytíte za příčník, uzavřete, a nakonec jej uzamknete.

Podobně můžete využít také druhý typ rychloupínání pomocí růžice, kterou utahujete okolo střešního nosiče až do momentu, než uslyšíte cvaknutí. Jedná se o signál, že montáž autoboxu proběhla úspěšně.

Rychlost jízdy

Je nutné počítat s tím, že autobox na střeše vašeho vozidla zásadně mění jeho jízdní vlastnosti. Změnou těžiště automobilu dochází ke zhoršení jeho ovladatelnosti (obecně platí, že čím výše těžiště je, tím hůře se vůz ovládá). Podobně také vlivem rychle proudícího vzduchu kolem karoserie může docházet k nadlehčování přední nápravy, kvůli čemuž je vozidlo méně stabilní a hůře ovladatelné. Zejména při průjezdu zatáčkami proto dbejte zvýšené opatrnosti a takzvaně je „neřežte“, maximální opatrnost vyžaduje také jízda při silném bočním větru a rychlá jízda obecně.

Doporučená rychlost, kterou byste měli při jízdě se střešním boxem dodržovat, je 90 km/h (maximálně 130 km/h). Protože však neexistuje žádná vyhláška, která by maximální povolenou rychlost upravovala a ani výrobci ji neudávají, je možné jet s bezpečně uzavřeným autoboxem rychleji. Samozřejmě je však nutné dodržovat silniční předpisy a především bezpečnost vaši i druhých.

Spotřeba pohonných hmot

Jízda se střešním boxem přirozeně zvyšuje spotřebu pohonných hmot průměrně o 20 %, podle stylu jízdy to však může být v rozmezí od 10 % až do 30 %. Čím rychleji pojedete, tím vyšší spotřeba bude, jelikož dochází ke zvýšení odporu vzduchu.

Vždy proto vybírejte vhodný aerodynamický tvar, který klade co nejmenší odpor. Doporučujeme také model s nižší hmotností, jelikož i váha střešního boxu má na vyšší spotřebu svůj nezanedbatelný vliv. Samozřejmě je vhodné nejezdit s autoboxem stále, pokud jej zrovna nevyužíváte.

Rozložení nákladu

Bohužel zkoušky bezpečnosti ukázaly, že jsou-li předměty v boxech nevhodně uloženy a vůbec nebo nedostatečně fixovány pomocí vnitřních popruhů či úchytů, může dojít k proražení boxu za jízdy.

Například volně položené lyže prorazí stěnu běžného autoboxu při nárazu vozu již v rychlosti 30 km/h. Zcela zásadní je proto vhodná fixace nákladu uvnitř boxu pomocí speciálních popruhů či upínačů. Ty jsou v zásadě dvojího typu: ráčnové popruhy a gumové upínače (tzv. gumicuky). Ráčnové popruhy jsou vhodné pro převoz těžších předmětů, gumové upínače zase využijete při fixaci lehčího nákladu. Někdy jsou popruhy součástí balení, jindy je nutné je dokoupit zvlášť.

Kromě zajištění proti pohybu však musí být náklad v autoboxu také vhodně uložen. Nejtěžší věci by měly být umístěny doprostřed boxu, kde by se mělo ideálně nacházet až 3/5 z celkové zátěže. Předměty s nižší hmotností je dobré uložit po stranách boxu. Samozřejmě je dobré myslet také na výšku nákladu, aby nic nebránilo bezpečnému uzavření a uzamčení boxu.

Příslušenství

Součástí střešních boxů je poměrně velké množství příslušenství – od střešních nosičů, upínacích systémů a popruhů, o nichž již byla řeč, až po držák lyží, ochranný obal, držák na zeď či zvedák.

Držák lyží

Speciální držák lyží se umisťuje přímo do autoboxu, díky čemuž odpadá složitá fixace lyží pomocí popruhů. Stačí jednoduše vložit lyže do držáku přímo v boxu.

Ochranný obal

Ochranný obal využijete zejména při uskladnění boxu. Bezpečně jej ochrání před prachem, poškrábáním a jiným mechanickým poškozením.

Držák na zeď

Uskladnění zrovna nepoužívaného střešního boxu usnadní držák na zeď. Díky němu můžete box připevnit na zeď třeba v garáži, kde vám tak zabere pouze minimum místa.

Zvedák

Praktický je také zvedák autoboxu, který využijí zejména majitelé menších garáží s vyššími stropy. Zvedák připevníte na strop a pomocí speciálního mechanismu jím následně střešní box vytáhnete nahoru. Díky tomu nezabírá žádné místo.

Cenové relace

Střešní boxy často vydrží mnoho let a lze je použít na vícero vozech, proto k výběru přistupujte zodpovědně. Doporučujeme vám zaměřit se na kvalitní autoboxy, které vám kromě dlouhé životnosti zaručí zejména vyšší bezpečnosti při jízdě.

Cena autoboxů je závislá zejména na použitém materiálu, systému upínání a designu. Můžeme vyčlenit čtyři základní kategorie:

  • do 5 000,-
  • od 5 000,- do 9 000,-
  • od 9 000,- do 12 000,-
  • nad 12 000,-

Kategorie do 5 000,-

V nejnižší cenové hladině seženete spíše menší modely o objemu do 380 litrů a s nosností do 50 kilogramů. Nejlevnější střešní boxy jsou vhodné zejména pro sezónní využití jako rozšíření úložného prostoru auta. Převážený náklad by měl být sám o sobě odolný proti dešti a prachu, jelikož u těchto boxů nelze garantovat nepropustnost.

Levné střešní boxy také většinou nedisponují příliš propracovaným a aerodynamickým designem, na střeše vozu proto mohou být hlučnější.

Kategorie od 5 000,- do 9 000,-

Vyšší cenová kategorie vám nabídne širší výběr střešních boxů: od nejmenších, přes střední až po ty větší. Mohou dosáhnout objemu až 450 litrů a nosnosti 60 kilogramů. Samozřejmostí je také lepší zpracování z hlediska funkčnosti (kvalita použitých materiálů, možnosti bezpečného uchycení), ale i designového provedení.

Kategorie od 9 000,- do 12 000,-

V této cenové kategorii se již nachází velmi kvalitní a odolné modely určené pro časté použití. Samozřejmostí je u těchto střešních boxů použití ABS plastu, možnost oboustranného otevírání či přítomnost centrálního zámku.

Najdete zde také velmi pestrou škálu velikostí a tvarů modelů, z nichž největší se pyšní nosností až 75 kilogramů a kapacitou převyšují objem 500 litrů. Díky kvalitní aerodynamice a dobrému technickému zpracování vám také tyto modely zajistí maximální bezpečí za jízdy.

Kategorie nad 12 000,-

V nejvyšších cenových relacích si vyberou skutečně nároční zákazníci, kteří kromě nejmodernějšího technického zpracování, špičkových materiálů a maximální bezpečnosti, dbají také na originální design. Najdete zde velmi širokou nabídku i extrémně velkých boxů s objemem nad 520 litrů a nosností až do 90 kilogramů.

Dokonalá aerodynamika a jedinečné vlastnosti umožňují celoroční využití i při extrémních podmínkách. Navíc budete mít jistotu, že obsah autoboxu zůstane za každé situace v bezpečí. Můžete také vybírat z poměrně široké palety barevného provedení střešních boxů (od běžné šedé a černé, až po stříbrnou, bílou, antracitovou či imitaci karbonu). Za nejdražší autobox však zaplatíte i přes 30 000,-.

Tipy na závěr

  1. Pokud plánujete využít autobox třeba jen jednou do roka, můžete si jej půjčit v některé z půjčoven střešních boxů, ty se nacházejí v každém větším městě. Případně si můžete na vaše auto pořídit sice již použitý, ale mnohem levnější střešní box z bazaru.
  2. Přestože většina autoboxů disponuje systémem kvalitního uzamykání, doporučujeme nenechávat věci uvnitř boxu přes noc a neparkovat na odlehlých místech. Případně je možné dokoupit bezpečností alarm, který se zapne při manipulaci s boxem.
  3. Zejména vlastníte-li vyšší automobil, buďte opatrní při vjezdech do podzemních garáží obchodních center a ostatních snížených vjezdů. Při nárazu totiž může dojít k závažnému poškození autoboxu. Doporučujeme proto parkovat na venkovních parkovištích.

Jak vám tento test pomohl? Budeme rádi, když ho ohodnotíte hvězdičkami.

4.4/5 73 hodnocení

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

  1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
  2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
  3. Rady k nakupování
  4. Nové recenze produktů
  5. Nové srovnávací testy
  6. Tyto e-maily jsou zdarma
  7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

2 Comments
  1. Zdar potřeboval bych poradit jakou dobrou značku rakve na auto si pořídit.Vůbec tomu nerozumím.

    • Dobrý den,

      v horní části článku máte několik tipů, zkuste se na ně podívat, zda zapadnou do vašich preferencí.

    Přidejte váš dotaz nebo recenzi

    Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

    Covybrat.cz
    Logo