Nejlepší substrát a hnojivo

Jsme profíci, nevěříme marketingovým slibům a nezávisle recenzujeme a srovnáváme produkty. Když nakoupíte skrze naše odkazy, můžeme získat malou odměnu, která ale nezvyšuje cenu vašeho nákupu.

Ať už se chystáte zahradničit na zahradě nebo v bytě, měli byste svým rostlinkám dopřát dostatek všech živin. Některé mohou být obsaženy v substrátu, jiné je potřeba doplňovat hnojivem. Pokud je vaše rostlinka povadlá je možné, že jí chybí některé látky, které jí po přečtení našeho článku budete umět doplnit.

Test substrátů a test hnojiv 2023

V našem testu substrátů a hnojiv jsme vycházeli jak z vlastních zkušeností, tak z hodnocení a recenzí ostatních pěstitelů. Zaměřili jsme se na složení obou typů produktů, ale největší pozornost jsme věnovali výsledkům. Musíme zkonstatovat, že hodnocení nemůže být nikdy 100%, protože výsledky pěstování vždy záleží na individuálních faktorech, jako je pH půdy a živiny obsažené v půdě, ale také na péči každého pěstitele. Může se tedy klidně stát, že hnojivo nebo substrát, který se nám jevil jako velmi kvalitní, nemusí vyhovovat každému.

Plagron-terra grow 1 l

Typplné hnojivo (NPK), vodou ředitelné
Složenívoda, dusičnan draselný, hydrogenfosforečnan draselný, dusičnan amonný, kyselina fosforečná
Aplikace5 ml hnojiva na 1 l vody
Vhodné dopůdy, na listy jako postřik

Plagron-terra grow je organo-minerální hnojivo, které obsahuje základní prvky: dusík, fosfor, draslík, takže se označuje zkratkou NPK. Kromě toho v něm najdete i hořčík a další nezbytné stopové prvky. Nejedná se o čistě biohnojivo a používá se pro růstovou fázi rostlin. Na 1l vody se používá 5 ml hnojiva. Tento koncentrát můžete využít vždy, když půjdete zalévat vaše květiny.

Po růstové fázi se doporučuje přejít na hnojivo Terra Bloom, které se postará o krásné a zdravé květy. Velkou výhodou tohoto hnojiva je snadná příprava, kdy stačí jen odměrku s hnojivem přilít do vody a vše pečlivě rozmíchat. Uspokojivé výsledky se dostaví již po krátké době používání. Kvůli obsahu minerálů se nehodí pro vodní média, protože by se jím mohly zanést hydrosystémy.

Toto hnojivo je možné použít i na mateční rostliny, které se pěstují pro produkci klonů nebo řízků. Toto hnojivo podporuje tvorbu silných kořenů a podporuje rozvoj a růst listů, navíc rostlině pomůže se vyrovnat se změnou klimatických podmínek.

Hodnota pH roztoku, který vytvoříte smícháním Plagron-terra grow a vody by se měla pohybovat v rozmezí 6,0 a 6,5. Roztok je možné na rostliny i rozprašovat, třeba v případě, že vám žloutnou listy. Pokud se rozhodnete pro postřik, dejte do 1 l vody jen 2 ml hnojiva. Smíchané hnojivo s vodou byste neměli nechat stát déle jak 4 dny, pak dochází ke zvyšování pH.

 • vhodné i pro postřik
 • snadná manipulace
 • vodné i pro mateční rostliny
 • nevhodné do hydrosystémů
Zjistit cenu

Agro Floria Travin trávníkové hnojivo

Typplné hnojivo (NPK), granulované
Složenífluroxypyr-meptyl, klopyralid, močovina, chlorid draselný, dihydrogenfosforečnan amonný, hořčík
Aplikace30 g/m2
Vhodné dopůdy

V recenzi tohoto trávníkového hnojiva bychom chtěli upozornit, že se jedná o „chytré“ hnojivo, které má označení 3v1. Trávník nejen vyživuje, ale díky obsahu dvou herbicidů likviduje dvouděložné plevele. A právě v tom se odlišuje od ostatních hnojiv, které trávník a bohužel i plevel vyživují. Toto hnojivo vás zbaví plevele a posílí hustotu trávníku. Je účinný proti mechům, sedmikráskám, pampeliškám, svízelu, penízku, kokošce, pcháči a dalším.

Pokud zakládáte nový trávník, je dobré na něj Travin aplikovat zhruba měsíc po položení. Jinak je možné jím trávník posypat na začátku jarní sezóny. Působí dva měsíce, poté jej můžete aplikovat znovu. Protože se jedná o granulovanou směs, je nutné ji na trávník aplikovat rovnoměrně. Pokud máte velkou plochu, kterou chcete ošetřit, použijte rozmetače, na malé ploše bude stačit rozházet granulát rukou. Při rozhazování rukou si nezapomeňte obléct rukavice.

Je ideální, pokud hnojivo aplikujete před deštěm, aby se začalo rozpouštět a dříve působit. Pokud pršet nebude, trávník zalijte konví nebo kropící hadicí. Pokud se trávník chystáte sekat, dělejte to vždy až dva dny poté, co jste na něj Travin nanesli. Po 24 hodinách po trávníku mohou běhat děti i domácí mazlíčci.

Doba použitelnosti je 3 roky od data výroby. Travin nese označení 3v1, protože obsahuje nejen herbicidy na zneškodnění plevelů a hnojivo pro výživu, ale také zeolit, který dokáže vázat živiny a půdu provzdušňovat. Díky tomu se také zbavíte mechu.

Účinky Travinu prověřila již spousta uživatelů, kteří se shodují na tom, že je to snad jediné hnojivo, které opravdu funguje. Snadno se aplikuje a účinkuje zhruba tak dlouho, jako se uvádí v popisku, tedy 2 měsíce. Důrazně se doporučuje po hnojení trávník zalít, protože pokud zůstanou granule na trávníku „nasucho“ mohou v něm vypálit žluté fleky.

Z hlediska prospěšnosti k životnímu prostředí není úplně dobré, že hnojivo obsahuje 2 herbicidy, ale zřejmě jen díky těmto složkám je tak účinný. Jeho docela zásadní nevýhodou, která může odradit řadu uživatelů je poměrně vysoká pořizovací cena. Výsledky jí však odpovídají.

 • působí 2 měsíce
 • prokazatelné výsledky
 • hnojí, provzdušňuje, zamezuje růstu dvouděložných plevelů
 • vyšší cena
 • obsahuje 2 herbicidy
Zjistit cenu

Agro Vitality Komplex 1 l

Typplné hnojivo (NPK), vodou ředitelné
Složenídusík, fosfor, draslík, huminové a fulminové kyseliny
Aplikace15 ml do 1 l vody
Vhodné dopůdy, na listy jako postřik

Agro Vitality Komplex je urychlovač hnojení a můžete použít jak na zdravé, tak nemocné rostliny. U zdravých rostlin podporuje jejich růst, rostliny poškozené suchem, chorobami nebo škůdci regeneruje. Tento urychlovač hnojení se od ostatních hnojiv odlišuje tím, že obsahuje, laicky řečeno, výcuc z kompostu (vermikompost), který blahodárně působí na rostliny a nejen na ně. Díky látkám z humusu osvěžuje půdu, která je unavená a vyčerpaná, takže potřebu přesazování oddálíte.

Jeho použití je velmi snadné stejně jako jeho příprava. Víčko lahve je zároveň odměrka, takže víte, že jedno plné víčko se rozpouští v 1 l vody (tedy v případě, že kytku budete normálně zalévat). Pokud se rozhodnete pro aplikaci postřikem, rozpusťte jedno víčko hnojiva v objemu 1,5 l vody. Stříkejte na listy, ale nezapomeňte, že na rostlinu nesmí svítit sluníčko.

Vitality komplex je poměrně univerzální, takže ho můžete použít jak na dřeviny, tak na pokojové rostliny i venkovní nebo ovocné rostliny. V době vegetace rostlince urychlovač hnojení dopřávejte 1x za týden, mimo vegetaci stačí 1x za 14 dní. Velkou výhodou tohoto hnojiva je, že se jedná o přírodní produkt.

Pro dobré výsledky používejte Agro Vitality Komplex a hnojivo. Při nové sadbě můžete začít Vitality komplex používat 3 týdny po zasazení.

 • přírodní produkt
 • výtažky z kompostu
 • znatelné výsledky
 • příznivá cena
 • nejedná se přímo o hnojivo, ale o urychlovač hnojení
Zjistit cenu

Canna Coco Professional Plus 50 l

Typ100% přírodní kokosový substrát
Složeníkokosové vločky, celulóza
Aplikace-
Vhodné do5 l a větších nádob

Canna Coco Professional Plus je nepředhnojený substrát, který je 100 % přírodní. Vyrábí se z kokosových vloček indických kokosových kořenů. Během výroby nepřijde do styku se zemí a proplachuje se čistou vodou, takže neobsahuje žádné soli. Také se nemusíte obávat chorob nebo plevele. Jeho velkou výhodou je to, že není možné jej přelít. Pokud přelijete klasický substrát, vznikne bahno, které začne dusit kořeny. U kokosového substrátu dojde v případě přelití k odvedení přebytečné vody, což je dobré pro kořenový systém.

Coco Profesional Plus volí nejčastěji ekologičtí zahradníci a pěstitelé, kteří nechtějí používat rašelinový substrát z důvodu toho, že se jedná o neobnovitelný zdroj.

Kokosový substrát obsahuje i přírodní Trichodermu, jedná se o houbu, která ochraňuje kořenový systém a podporuje jeho růst. Díky vyrovnávacímu procesu je možné tento substrát použít opakovaně bez toho, aby půda byla vyčerpaná. V Coco Professional Plus můžete pěstovat jakékoliv ovoce, zeleninu i květiny. Použít ho můžete pro zahradničení venku i vevnitř. Jediné na co je potřeba si dávat pozor je intenzivnější hnojení, než je tomu u klasického substrátu. Nevýhodou je vysoká pořizovací cena, která může být oproti klasickým substrátům 2x až 3x vyšší.

 • 100 % přírodní
 • bez obsahu solí
 • opakované použití
 • není možné jej přelít
 • častější hnojení
 • vyšší pořizovací cena
Zjistit cenu

Agro substrát pro pokojové rostliny 20 l

Typpro pokojové rostliny
Složenírašelina s vláknitými druhy, jemný kůrový humus, hnojivo Kristalon, živiny Vitality Komplex
Aplikace-
Vhodné doindoor pěstování

Agro Substrát pro pokojové rostliny je určený všem doma pěstovaným kvetoucím i nekvetoucím rostlinám. Je ideální pro pěstování bramboříků, mini růží, gloxinií, afrických fialek, fuchsií a dalších kvetoucích rostlin. V naší recenzi na tento kupovaný substrát bychom rádi zmínili, že obsahuje kůrový humus, který je pro rostliny velmi prospěšný.

Jedná se o předhnojený substrát, což znamená, že v sobě již obsahuje hnojivo, v tomto případě Kristalon, který působí až 6 týdnů. Poté je dobré lehce přihnojovat. Další živiny květiny získávají z příměsi Vitality komplex, což je soubor enzymů a stimulačních látek ze zažívacího traktu žížal. Díky tomu se živiny z půdy do květin dostávají mnohem rychleji a jsou lépe využity.

Díky prospěšným látkám se upevňuje a zvětšuje kořenový systém a také nadzemní část rostliny. Půda se díky huminovým a fulvinovým kyselinám nevyčerpá tak brzo. Jedná se o klasický substrát, kterým nemůžete opravdu nic pokazit. Nezapomeňte, že po přesazení květin substrát trochu slehne, takže je potřeba ho doplnit tak, aby měly kořeny dostatečnou oporu.

 • předhnojený
 • obsahuje humus
 • regeneruje půdu
Zjistit cenu

Agro substrát zahradnický 75 l

Typsubstrát s upraveným pH
Složenírašelina, vyzrálý humus, Kristalon, Vitality Komplex
Aplikace
Vhodné doskleníků, pěstování uvnitř i venku

Podle hodnocení uživatelů si Agro substrát zahradnický stojí tak půl na půl. Někdo si jej nemůže vynachválit, jiní pěstitelé se substráty od Agro mají problém.

Ti kdo si jej chválí, uvádí, že jej kupují opakovaně, že voní po zemině a rostlinám se v něm daří. To bude zřejmě proto, že obsahuje hnojivo Kristalon, které rostlinám poskytuje výživu až na 6 týdnů. Důležitá je také přítomnost přípravku Vitality Komplex, který dodává živiny a „refreshuje“ půdu, aby nebyla unavená. Svou zásluhu na dobrém prospívání rostlin má jistě i humus. Pěstitelé tento substrát používají na přesazování květin, na pěstování přísad, bylinek a dalších. Používají jej jak venku, tak uvnitř a svoje místo si našel i ve sklenících (Podívejte se na článek Jak vybrat kvalitní zahradní skleník s recenzemi).

Jiní uživatelé však uvádí, že se jim po použití tohoto substrátu zkroutila rajčata nebo odešla úroda, kterou do něj vysadili. Objevují se i názory, že si uživatelé společně se substrátem domů přinesli mušky a že obsahoval i zárodky plevelu. Shodují se však na tom, že se jedná o kus od kusu, proto není možné udělat jednoznačný závěr.

 • obsahuje hnojivo
 • přídavek humusu
 • pro univerzální využití
 • ne všechny šarže mohou být kvalitní
Zjistit cenu

Je lepší koupit substrát nebo top hnojivo?

Pokud tuto otázku řešíte ještě před sezonou, věřte, že budete potřebovat oba dva produkty. Substrát se postará o dobré zakořenění a hnojivo dodá rostlince potřebné živiny pro bohatou úrodu nebo květenu.

Co je to substrát

Pojmem substrát se označuje „zemina“, která je však průmyslově připravena a namíchána. Na zahradnickém trhu jich najdete celou řadu od substrátu na muškáty, pro orchideje, substrát na jahody, borůvky přes substráty na rajčata až po substráty na okrasné dřeviny.

Dobrá rada: Ujasněte si, co chcete pěstovat a podle toho zvolte nejlepší substrát.

Co je to hnojivo

Hnojivo je to, co vyživuje rostliny. Obsahuje různé chemické prvky, které se k rostlině dostávají buď přes listy, nebo z půdy pomocí kořenů. Chemické prvky, které rostliny k životu nezbytně potřebují, jsou:

 • dusík (N),
 • fosfor (P),
 • draslík (K),
 • vápník (Ca),
 • síra (S),
 • hořčík (Mg).

Dále obsahuje hnojivo stopové prvky dalších látek, které jsou v něm obsaženy jen v malém množství, ale pro rostlinku jsou velmi důležitá. Jedná se o chrom, železo, molybden a další.

Proč rostliny potřebují dusík

Hnojivo, které obsahuje dusík, můžeme v uvozovkách nazvat „potravou rostlin“. Jeho použití je vhodné především na jaře a v létě, kdy potřebujete, aby rostliny začaly růst (stromům naroste listí, trávník zhoustne, balkonovkám naroste hmota, která začne později kvést). S dusíkem se to však nesmí přehánět. Jinak by rostliny byly křehké a méně odolné proti škůdcům. Třeba na podzim a v zimě nepoužíváme hnojivo s dusíkem vůbec, protože není potřeba, aby rostliny rostly. Zbytečně by se vysilovaly.

Proč rostliny potřebují fosfor

Fosfor je pro rostlinu něco podobného, jako je pro člověka vitamín C. Udržuje rostlinku v dobré kondici. Podporuje kvetení a plození. Používá se během celé vegetační doby (vegetační doba začíná výsevem a končí kvetením nebo sklízením), ale nejvíce se používá v létě, aby květy nakvetly a plody dobře zrály.

Proč rostliny potřebují draslík

Draslík rostlinu zpevňuje a stará se o to, aby byla fit. Intenzita hnojení se zvětšuje od konce srpna. V tomto období se rostliny připravují na zimu a mrazy a draslík jim pomůže se zpevněním pletiv.

Jak na správné hnojení?

Správný postup hnojení je následující:

 • Jaro: Hnojte převážně dusíkatými hnojivy (měla by v nich být převaha dusíku).
 • Léto: Rostlinám dopřejte hnojivo obohacené o fosfor a draslík pro květy.
 • Podzim: Přestaňte hnojit dusíkem a dopřejte rostlinkám draslík, díky kterému dobře překonají zimní období.

Pokud se setkáte s pojmem jednosložkové hnojivo, znamená to, že obsahuje pouze jeden prvek, vícesložkové jich obsahuje více, komplexní nebo plná hnojiva obsahují všechny prvky, včetně těch stopových.

Každý prvek je ve hnojivu obsažen v určitém poměru k ostatním. Každá rostlina také vyžaduje jiné množství těchto prvků podle ročního období. Proto jsou hnojiva, která jsou určená na jaro, léto a podzim.

Druhy a typy substrátu

Pokud si chcete na zahradě nebo doma vypěstovat kvalitní plody nebo krásné květy, musíte vědět, jaký substrát použít.

Typy substrátu

Spousta začínajících zahradníků dělá chybu v tom, že semínka zasadí do klasického zahradnického substrátu. Ten však má až příliš mnoho živin, které semínko „vyženou“ do rostliny zbytečně brzo, takže se sice dříve dočkáte výsledku, ale za cenu toho, že květina nebo plodina bude příliš křehká a bude pozdě nasazovat na květ. Je proto nezbytné, abyste věděli, jaké nároky na živiny rostlina má a podle toho zvolit nejvhodnější substrát.

Organický substrát

Za běžný organický substrát se považuje třeba kompost. Pokud ho zvolíte za výsevní substrát, pamatujte na to, že by neměl mít příliš mnoho živin. Proto se často odlehčuje třeba rašelinou, která je na živiny chudá, je lehká a jemná. Ekologičtí zahradníci se však substrátu s rašelinou vyhýbají, protože se jedná o neobnovitelný zdroj a její zásoby se kvůli těžbě zmenšují. Pro odlehčení se tedy mohou používat i kokosová vlákna (vznikají zpracováním kokosových ořechů), v tomto případě se jedná o kokosový substrát.

Minerální substrát

Minerální substráty si můžete představit jako drobné kamínky, které neobsahují žádné živiny a běžně se používají i při hydroponii. Jejich největší výhodou je, že dobře sají vodu a udržují mezi sebou dostatek vzduchu. Kvůli své sypké konzistenci a dalším vlastnostem jsou minerální substráty vhodné k zakořenění semínek. Dejte si však pozor na příliš drobná semínka, která by kvůli mezírkám mohla propadnout příliš hluboko a nevzejít. Malá semínka by měla být v substrátu co nejvýše.

Náš tip: Pokud chcete minerální substrát použít pro příliš malá semínka, nasypte do nádoby vrstvu tohoto substrátu na dno a na něj nasypte jemný organický substrát, do kterého malá semínka zasadíte.

Při přesazování jistě oceníte, že se rostlinky z minerálního substrátu dobře vyndávají, takže nehrozí poškození kořenového systému.

Druhy substrátu

Druhy substrátu lze obecně rozdělit na substráty:

 • pro rostliny kvetoucí – nejrůznější balkonovky a další květiny,
 • pro rostliny plodící – citrusy,
 • pro zeleň – okrasné dřeviny, palmy, bylinky, bonsaje,
 • univerzální – rašelina, substrát pro výsev a množení, pro dopěstování, zahradnický substrát.

Substráty pro výsev a množení

Výsevní substrát se používá tehdy, když rostlinky sázíte. Tento typ obsahuje draslík, který pomáhá při rozvoji a zakládání kořenů a také písek, který kořenům zajistí dostatečný přívod vzduchu.

Víte, že: Kvůli písku substrát pro výsev a množení rychleji vysychá, takže je nutné rostliny více zalévat.

Poté, co rostliny v substrátu pro výsev povyrostou, potřebují pro svůj další vývoj nový substrát. Ten vybírejte podle toho, co pěstujete. Může jít o klasický substrát pro pokojové rostliny nebo univerzální substrát, ale existují také substráty pro konkrétní rostliny. Nejčastěji se setkáte se substrátem pro pelargonie, hortenzie, substrátem na zeleninu a podobně. Každý z nich má specifické vlastnosti, které odpovídají vybrané rostlině.

Speciálně zaměřené substráty (na konkrétní rostlinu) oceníte zejména tehdy, pokud jich pěstujete velké množství. Jestliže máte jen tři květináče, bezpečně si vystačíte s běžným zahradnickým substrátem.

Zahradnický substrát

Jeho základní charakteristikou je to, že dobře absorbuje vodu a zaručuje dostatečný přísun vzduchu. Hodí se jak pro pěstování květin, tak zeleniny, a to jak na záhonech, tak ve sklenících. Využijete ho i pro pěstování balkonovek. Není vhodný pro rostliny, které jsou citlivé na obsah solí (třeba rododendrony).

Substrát pro balkonovky

Pokud vás zajímá, pro které rostliny je balkonový substrát, uspokojí vás odpověď, že pro balkonové. Ideálně se hodí pro africké fialky, mini růže a fuchsie. Substrát se skládá z tmavé a světlé rašeliny a je obohacený o základní živiny. pH je upraveno vápencem.

Substrát pro orchideje

Nejlepší substrát pro orchideje je ten, který je pro ně přímo určený. Jeho speciální složení se stará o provzdušnění kořenů, má vysoký podíl vláknité rašeliny, vápence, piniové kůry a dřevitého uhlí. Pro orchideje je vhodný i korový substrát, který navíc obsahuje také molitan.

Substrát pro citrusy

Skládá se z jemného kůrového humusu, rašeliny, písku a přídavku železa, který zabraňuje žloutnutí listů.

Substrát pro vodní rostliny

Je ideální pro vodní a bahenní rostliny, které se pěstují v okrasných nádržích a jezírkách. Je charakteristický zvýšeným obsahem jílovitých prvků, které rostlinám dodávají potřebné živiny.

Substrát pro kaktusy

Je vhodný pro rostliny, které potřebují sucho. Obsahuje rašelinu, křemičitý písek, živiny, jílovité a stopové prvky. Díky poréznímu materiálu se snižuje riziko zahnívání kořenů.

Substrát pro okrasné dřeviny

Je vhodný pro pěstování okrasných dřevin a keřů, mezi které se řadí smrk, tis, borovice, túje a tak podobně. Stará se o zdravý vývoj kořenů a celkový růst rostlin.

Víte, že: Univerzální substrát je vhodný pro pěstování většiny rostlin a při výsadbě většinou není potřeba do něj cokoliv dalšího přidávat.

Základní suroviny substrátu

Substrát se připravuje z několika surovin, mezi ty základní patří:

 • rašelina – dobře absorbuje vodu, snižuje pH půdy, hodí se především pro rostliny, kterým se daří v kyselé půdě,
 • písekprovzdušňuje substrát a umožňuje, aby se lépe prohřál,
 • agroperlit – stejně jako písek substrát vylehčuje, neobsahuje žádné živiny a je vhodný především pro výsev a množení rostlin, samostatně se používá pro hydroponii,
 • kompost – dodává substrátu živiny a organické složky,
 • listovka – jedná se o půdu, která vznikla rozkladem listů a hodí se zejména pro rostliny, které se řadí do bylinného patra pod stromy,
 • hrabanka – vzniká z jehličí a substrátu přidává na kyselosti, je tedy vhodná především pro kyselomilné rostliny.

Víte, že: Hydroponie je pěstování rostlin „ve vodě“. Rostliny tedy nejsou zasazeny v substrátu nebo zemině, ale jen v živném roztoku. Takto se dají pěstovat téměř všechny pokojové květiny a rostliny, ale také zelenina.

K pěstování se však kromě substrátu mohou používat i tzv. jiffy, což jsou sadbovací tablety ze slisované rašeliny, čedičového nebo jiného vlákna, které mají různý průměr, dokonce mohou vypadat jako květináče. Používají se k zakořenění a jsou vhodné pro předpěstování rostlin. Jejich velkou výhodou je, že celé rostlinky i s jiffem můžete po zakořenění vložit do půdy. Cena těchto nejen rašelinových substrátů je však poměrně vysoká, takže se hodí jen v případech, kdy je potřebujete jen na pár rostlinek.

Jak vyrobit zahradnický substrát doma

Pokud si nechcete substrát pořizovat v zahradnictví a máte doma zahradu, můžete substrát nahradit kvalitní listovkou. Jedná se o zahradnickou zeminu, která vzniká rozkladem listí. Aby v ní však nebyly zárodky chorob a škůdců, měla by projít horkým kompostováním nebo ji můžete sterilizovat v troubě či v mikrovlnce. Je ideální, pokud ji smícháte s minerálními substráty, které vylehčí její strukturu.

Víte, že: Při horkém kompostování stoupne teplota v kompostu na 50-65 °C, takže dojde ke zničení všech zárodků škůdců a bakterií. Je však důležité, abyste měli kompostér a kompost během tohoto procesu pravidelně provzdušňovali. Ze ¾ by měl převládat materiál, který je bohatý na uhlík (sláma, listí, štěpka) nad materiálem, který obsahuje dusík (zelená tráva, bioodpad z kuchyně atd.)

Substrát do akvária

Naprosto speciálním druhem substrátu je substrát do akvária. Tam rozhodně nedávejte žádný z těch, který se používá pro pěstování suchozemských rostlin. Akvarijní substrát neslouží jen jako kotvící materiál pro rostliny, je také zdrojem organických živin a biologickým filtrem.

Tento substrát by měl být porézní a jílovitý, protože jen v něm se mohou usadit užitečné bakterie a mikroorganismy, které přeměňují toxické produkty na méně toxické živiny. Pokud nevyberete dostatečně kvalitní substrát, ve kterém by se prospěšné organismy mohly usadit, začne odpad zahnívat, což následně povede ke vzniku řas.

Druhy akvarijních substrátů

 • Křemičitý štěrk, písekneobsahuje žádné živiny a slouží pouze jako kotvící mechanismus pro rostliny. Ocení jej především ti, kteří mají akvárium zaměřené hlavně na ryby a rostliny příliš neřeší. Pokud chcete pěstovat i rostliny, bude nutné každý den přidávat hnojivo nebo pod písek položit zásobní substrát, ze kterého budou rostliny čerpat živiny.
 • Jílové pálené substráty bez obsahu živin – tento substrát je velmi pórovitý, takže poskytuje ideální prostor pro uchycení užitečných bakterií. Díky tomuto podkladu bude mít akvárium přírodní biofiltr navíc. Jílové granule nesléhají a jsou schopné nasát živiny potřebné pro růst rostlin. Jejich nevýhodou je to, že mají tendenci se sesypávat do vodorovného dna, takže z nich nevytvoříte členitý terén.
 • Sušené jílové substráty s obsahem živin – jedné se o pravděpodobně nejlepší substrát do akvária ve formě sušených „kuliček“ z velmi kvalitní hlíny, která však nešpiní vodu. Tento základ je vhodný především pro tropické ryby a rostliny, protože snižuje pH a tvrdost vody. Obsahuje veškeré živiny, které potřebují rostliny, takže není potřeba zásobních substrátů ani přihnojování. Je možné z nich vytvářet členitý terén. První 3 týdny se však z tohoto substrátu uvolňují dusíkaté látky, takže je potřeba často měnit vodu. Ryby do vody vypusťte až po této době. Po uplynutí 3 týdnů je substrát naprosto bezpečný třeba jako štěrk.
 • Zásobní substráty – používají se převážně pod písek nebo pálený jíl. Dává se úplně na dno a na něj pak přichází vrstva zvolného substrátu. Zásobní substrát poskytuje rostlinám potřebné živiny, které jim klasických substrát nedokáže poskytnout.

Druhy a typy hnojiva

Živiny, které jsou obsažené v substrátu, rostliny po několika týdnech vyčerpají a aby i nadále hezky kvetly nebo plodily, je důležité jim živiny doplňovat ve formě hnojiva. Pro způsob hnojení se rozhodněte už při vysazování.

Obecně můžeme říci, že pro pěstování uvnitř nebo pro pěstování v nádobách do 7 litrů je lepší zvolit tekutá hnojiva. Pokud zahradničíte na zahradě nebo velkých květináčích, je lepší zvolit dlouhopůsobící hnojiva.

Za plná hnojiva se označují ta, která kombinují 3 základní prvky, které jsou potřebné k růstu. Jedná se o dusík (N), fosfor (P) a draslík (K). Tato hnojiva nejčastěji najdete pod označením NPK hnojivo. Používají se pro základní hnojení půdy ještě před tím, než rostliny vysadíte do půdy. Poměr základních prvků se liší pro hnojení v každém ročním období, proto je důležité se dívat, pro jaké období hnojivo kupujete a chcete používat. NPK hnojiva se příliš nehodí na hnojení plodové zeleniny a květin, jedná se o rostliny, které jsou citlivé na chlór. Tímto hnojivem by se měla ideálně hnojit zelenina, sady, polní plodiny, okrasné rostliny a vinice.

Tekutá hnojiva

Tekutá hnojiva ocení ti zahradníci, kteří nechtějí s hnojením ztrácet mnoho času. Stačí je jen rozpustit ve vodě, zalitím pak rostlinky hnojíte. Dávkovač hnojiva je většinou součástí balení, takže je podle návodu snadné namíchat správnou koncentraci.

Rozpustná hnojiva

Patří mezi nejlevnější, ale jejich příprava je o něco složitější. První dávku je dobré odvážit a zapamatovat si, kolik hnojiva do konve patří. Pokud vám nějaké hnojivo v balení zbude, dobře ho zavřete a využít ho můžete zase následující rok.

Dlouhopůsobící hnojiva

Většinou se s nimi setkáte ve formě tablet nebo granulí. Do truhlíků se mohou dávat už v době, kdy sazenice sázíte. Působí zhruba 4 měsíce, takže se jedná o hnojivo, které můžete dát klidně do truhlíků nebo ho použít na okrasné trávníky. Cena těchto hnojiv je sice o něco vyšší, než u dvou výše zmíněných typů, ale zase s ním ušetříte spoustu času a práce.

Organické a minerální hnojivo

Organické hnojivo může mít rostlinný nebo živočišný původ. Mohou se označovat také jako bio hnojiva. Jsou ideální pro pěstování rostlin venku a pro ruční zalévání.

Minerální hnojiva vznikají tak, že se smíchají různé sloučeniny, takže obsahují ideální poměr biogenních a stopových prvků. Tato hnojiva mají delší životnost a přesné složení. Často se používají pro hydroponické nebo aeroponické pěstování rostlin.

Víte, že: Aeroponické pěstování rostlin spočívá v tom, že jim dopřejete dostatečný přísun vzduchu. Živný roztok se pak rozprašuje přímo do kořenů. Aeroponické pěstování je mnohonásobně rychlejší než pěstování v zemině nebo způsobem hydroponie.

Hnojiva podle našich babiček

Pokud si nechcete kupovat hnojiva z obchodů, ale nemáte ani možnost kompostování na vlastní zahradě, můžete se řídit babskými radami, díky kterým uděláte hnojivo z běžně dostupných materiálů, které máte doma.

Hnojivo z banánových slupek

Banány doma mívá většina z nás, ale málo kdo ví, že banánové slupky jsou dobrým hnojivem jak pro plodiny, tak květiny.

Jak na to?

 • Banánové slupky nakrájejte na drobné kousky a položte na pečící papír.
 • Upečte je v troubě nastavené na nejnižší teplotu.
 • Po upečení kousky skladujte ve vzduchotěsné nádobě.
 • Před použitím kousky rozemelte na prášek a ke každé sazeničce přidejte 3 čajové lžičky prášku.

Lógr jako hnojivo

Mnoho milovníků turecké kávy často trápí problém, kam s lógrem. Při vylévání do odpadu hrozí jeho ucpání, v koši zase začne sedlina časem zapáchat. Pokud však kávovou sedlinu necháte proschnout, můžete ji použít jako hnojivo ke květinám. Obsahuje totiž hodně dusíku, který se uvolňuje postupně a dlouhodobě půdu vyživuje. Mezi další živiny obsažené v této kávě patří hořčík, draslík, fosfor a měď. Velkou výhodou je, že odér odpuzuje slimáky a mravence, ale přitahuje žížaly, které půdu provzdušňují. Lógr tedy nasypte kolem rostlin nebo jej přidejte do kompostu.

Vaječné skořápky jako hnojivo

Také skořápky se dají dobře zužitkovat jako hnojivo. Stačí, když je před použitím upečete v troubě, abyste zlikvidovali bakterie a salmonelu (v mikrovlnce je stačí nahřívat 2 minuty). Jsou bohaté na vápník, takže jimi můžete přihnojovat rajčata, papriky i lilek. U kvetoucích rostlin se postarají o to, aby květy neuhnily. Pokud je nasypete kolem rostlin, znemožníte tak slimákům a šnekům, aby se k ní přiblížili a hodovali na jejich plodech nebo květech.

Hnojivo na muškáty z droždí

Pokud chcete, aby vaše muškáty měly krásné květy, stačí, když do 1 l teplé vody nadrobíte kostku droždí. Směs pak nechte 14 dní kvasit, ale ničím ji nezakrývejte, mohlo by totiž dojít k explozi. Mějte na paměti, že tento „lektvar“ příliš vábně nevoní, takže je lepší ho skladovat venku.

Po 14 dnech směs rozmíchejte ve 3 l čisté vody a můžete začít hnojit. Tato směs není vhodná jen pro muškáty, ale také pro všechny další květiny. „Lektvar“ však nepoužívejte místo klasické zálivky.

Jak vám tento test pomohl? Budeme rádi, když ho ohodnotíte hvězdičkami.

4.4/5 33 hodnocení

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Kategorie:

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Covybrat.cz
   Logo