Jak vybrat tablety do myčky + TEST

Aktualizováno v srpnu 2023

Jsme profíci, nevěříme marketingovým slibům a nezávisle recenzujeme a srovnáváme produkty. Když nakoupíte skrze naše odkazy, můžeme získat malou odměnu, která ale nezvyšuje cenu vašeho nákupu.

Myčka nádobí – spotřebič, bez kterého si už svůj život nedokáže přestavit snad většina z nás. A není se čemu divit! Každý den nám ušetří spoustu času i práce stráveného u dřezu plného špinavého nádobí. Pokud máte v kuchyni myčku, máte na půl vyhráno. Druhou polovinu vítězství představuje kvalitní čistič, který dokonale odstraní všechny nečistoty ze špinavého nádobí.

Zářivého a čistého nádobí dosáhnete pomocí mycích nebo multifunkčních přípravků, dostupných v různých formách – můžete zvolit tablety, kapsle, gel či prášek. S mycími prostředky je nutné zároveň používat sůl a leštidlo, multifunkční přípravky už tyto složky obsahují. Kladete si otázky typu: „Je lepší do myčky tableta nebo tekutý prostředek?“ nebo: „Jaký je rozdíl mezi tabletami a kapslemi? Jaké tablety do myčky jsou nejlepší?“. V tomto článku najdete na vaše otázky odpověď a dozvíte se vše důležité, co by vám nemělo uniknout ohledně mytí nádobí v myčce.

Nejlepší tablety a kapsle do myčky

NázevKde koupitPřibližná cena (Kč)Přibližná cena za jednu dávku (Kč)Počet dávekMultifunkčníObsahuje fosfátyDruhHodnocení
celkem
1.Jar Platinum kapsle lemonZjistit cenu6004,8125anoanokapsle
97 %
2.Somat All in One Extra tablety do myčkyZjistit cenu300476anonetablety
96 %
3.Finish Powerball Quantum All in 1 kapsle do myčky nádobíZjistit cenu4004100anonekapsle
96 %
4.Finish Quantum All in 1 kapsle do myčky nádobí Lemon SparkleZjistit cenu5004,2120anonetablety
95 %
5.Jar Fairy Professional All in 1 kapsle do myčky nádobíZjistit cenu5004,4115anoanokapsle
93 %
6.Finish Powerball Quantum max tablety do myčky nádobíZjistit cenu300560anonetableta
92 %
7.Somat mega tablety do myčky classicZjistit cenu3503,5100nenetableta
92 %
8.Ecover tablety do myčky 500 gZjistit cenu2501025nenekapsle
91 %
9.Finish Power prášek do myčky Citrón 1,2 kgZjistit cenu1602,760neneprášek
90 %
10.Glanz Meister tablety do myčky Alles in 1Zjistit cenu2502,890anonetablety
88 %
11.Sanytol 4v1 tablety do myčky nádobíZjistit cenu200540anonetableta
87 %
12.Finish All in 1 Max tablety do myčky nádobí Lemon SparkleZjistit cenu4004,394anonetablety
0 %

Jak hodnotíme

Hodnocení vychází z hodnocení na největších e-shopech.

Před pár lety byly kapsle a tablety testovány organizací dTest a výsledky byl překvapivý.  Vítězem dTestu se staly tablety privátní značky Kauflandu K-Classic All in 1. Kdo by to byl řekl, když v reklamách stále vidíme Jar, Finish, Somat a mnoho dalších známých značek, že? 🙂 Nicméně dnes je doba opět o trošku dál a tablety i kapsle prošly dalším technologickým vývojem a různými změnami. Tak se na pár z nich pojďme podívat v našich recenzích tablet a kapslí. Výsledné skóre je za nás kombinací ceny, čistících schopností, složení a dostupnosti.

Recenze

Sanytol 4v1 tablety do myčky nádobí 40 ks

Multifunkčníano
Obsahuje fosfátyne
Druhtableta

Značka Sanytol se pomalu, ale jistě rozšiřuje do nejrůznějších oblastí v domácnosti – od praní prádla, přes úklid až po mytí nádobí v myčce. Charakteristickým prvkem výrobků této značky jsou dezinfekční účinky, a jinak tomu není ani u tablet do myčky. Přívlastek v názvu 4v1 znamená, že vám při použití tableta zajistí dezinfekci nádobí i myčky, mytí, lesk a obsahuje sůl. Výrobek je tedy multifunkční a na rozdíl od jiných tablet obsahuje i dezinfekční látky, které zahubí 99,9 % mikrobů, virů a bakterií. Zároveň ničí virus chřipky typu A, E-coli, salmonelu a listerie, které vám mohou velmi znepříjemnit život.

Tableta myčku vydezinfikuje, zbaví nepříjemného zápachu, odstraní mastnotu, perfektně umyje všechno špinavé nádobí, a to vše bez použití fosfátů. Dokonalého výsledku dosáhnete i při nižších teplotách. Před použitím nemusíte z tablety odstraňovat obal, ten je totiž 100% rozpustný ve vodě a biologicky rozložitelný. Jestliže máte tvrdší vodu 2,5 mmol/l (nad 3,75 mmol/l se jedná o velmi tvrdou vodu), výrobce doporučuje do myčky přidat sůl a leštidlo. Nevýhodou je vyšší pořizovací cena, jelikož ta se při počtu kusů šplhá až na 6 Kč za jednu tabletu, což je skutečně hodně. Ideální je tablety nakupovat v akci, kdy vás jedna vyjde zhruba na 2 Kč.

 • dezinfikuje
 • tableta je multifunkční, není potřeba kupovat nic navíc
 • efektivní mytí i při nízkých teplotách
 • vyšší cena za jednu tabletu do myčky (cca 6 Kč / cyklus), je dobré sledovat akce
 • nelze zakoupit větší balení
Zjistit cenu

Ecover tablety do myčky 500 g 25 ks

Multifunkčníne
Obsahuje fosfátyne
Druhkapsle

Pokud vám záleží na životním prostředí, a přesto chcete mít nádobí výborně umyté, doporučuji vám vyzkoušet tyto eko tablety.

Jejich velkým ekologickým plusem je to, že jsou zcela biologicky odbouratelné, bez fosfátů, ve 100 % recyklovaném obalu a mají čistě rostlinné a minerální složení. Možná byste čekali, že kvalita mytí takovými tabletami nebude nic moc. Přesto tomu tak není, uživatelé jsou nadšeni tím, jak jsou účinné. Odstraní spolehlivě zbytky jídla, nádobí zkrátka umyje bezvadně. Výrobce přesto doporučuje přidat sůl i leštidlo, pro dokonalý výsledek.

Už se vám možná někdy s jinými tabletami stalo to, že vaše skleničky měly mléčný nádech. Mně tedy ano, a docela mě to naštvalo. U těchto tablet zákazníci oceňují, že sklenice jsou pěkně čiré a lesklé. Pokud budete používat tento přípravek, je vhodné použití programu Eco. Účinné jsou při teplotě 50 °C.

Tableta se do myčky dává bez obalu. Nejsou testovány na zvířatech a díky svému složení se budou líbit i veganům. Výrobcem je belgická firma Ecover, která se už od roku 1978 podílí svými ekologickými čisticími prostředky šetření životního prostředí.  

Mínusem tablet je jejich vyšší cena, ale když se zamyslíte nad tím, jak lidé přírodu likvidují, myslím si, že třeba i tímto způsobem můžeme přírodě alespoň trochu ulevit. Nakonec tablety do myčky nekupujeme každý den.  

 • kapsle jsou ekologické, neobsahují fosfáty
 • efektivní mytí
 • dobře se rozpouští
 • nejsou multifunkční, doporučuje se přikoupit sůl a leštidlo
 • vyšší cena
Zjistit cenu

Jar Fairy Professional All in 1 kapsle do myčky nádobí 115 ks

Multifunkčníano
Obsahuje fosfátyano
Druhkapsle

Co se týče Jaru na mytí nádobí v ruce, jsem s ním maximálně spokojená. Žádný jiný saponát si s mastnotou neporadí tak dokonale jako právě Jar. Stejně dobře jsou na tom i kapsle do myčky Jar Fairy Professional All in 1. O tom, že jsou kapsle opravdu skvělé, jsem se přesvědčila i v době, kdy jsem pracovala v drogerii – jakmile se objevily v akčním letáku, ihned se po nich zaprášilo a zákazníci na ně pěli samou chválu.

Kapsle má opravdu silný čistící účinek. Na nádobí nezůstane mastnota ani zaschlé skvrny například od čaje, obsahuje sůl i leštidlo, takže vaše nádobí bude po každém mytí zářivě lesklé a čisté. Navíc kapsle obsahuje látky, které chrání stříbro – vaše příbory a jiné stříbrné nádobí budou stále třpytivé a bez známek opotřebení. Obal kapsle je ve vodě 100% rozpustný – kapsli tak jednoduše celou i s obalem vložíte do zásobníku. Nezapomeňte mít suché ruce! V mokrých dlaních by se vám kapsle mohla rozpustit dřív, než ji stihnete dát do myčky 🙂 Kapsle se rozpouští 2x rychleji než tuhé tablety a jsou účinné i při krátkých programech i za použití nízkých teplot.

 • kapsle je multifunkční, není potřeba kupovat nic navíc
 • efektivní mytí i při krátkých programech
 • cenově dostupné
 • obsahuje fosfáty
Zjistit cenu

Finish Powerball Quantum max tablety do myčky nádobí 60 ks

Multifunkčníano
Obsahuje fosfátyne
Druhtableta

Tableta představuje kombinaci gelu i prášku a obě části spojuje tzv. Powerball červené barvy. Výrobek je multifunkční, takže k mytí nepotřebujete navíc sůl ani leštidlo – ačkoliv výrobce doporučuje pro lepší schnutí použít leštidlo Finish. Tablety můžete v obchodě zakoupit ve třech různých variantách:

 • Super Charged,
 • Lemon Sparkle,
 • Apple & Lime Blast.

Výrobce uvádí, že Finish Quantum zaručuje 14x intenzivní účinek v čištění a lesku než jiné prostředky:

 1. účinné předmytí,
 2. výkonné čištění,
 3. poradí si s mastnotou,
 4. pomáhá předcházet skvrnám od vody,
 5. ochrana myčky před vodním kamenem,
 6. účinek již při nízkých teplotách,
 7. odstraňuje připálené jídlo,
 8. ochrana filtru,
 9. ochrana skla,
 10. bez obalových materiálů,
 11. odstraňuje nejodolnější skvrny již při prvním mytím,
 12. dokonalý lesk,
 13. ochrana stříbra,
 14. síla gelu a prášku.

Co byste měli vědět před použitím? Tablet se dotýkejte pouze suchýma rukama, protože nemají žádný obal a mohly by se vám v mokrých dlaních začít rozpouštět. Po vyjmutí tablety z obalu je velmi důležité ho zase dobře uzavřít, aby se dovnitř nedostala vlhkost – znehodnotila by celý obsah balení. Pokud zapínáte krátký program na 30 minut, je lepší tabletu vložit namísto do zásobníku přímo na dno myčky. Tablety byly nedávno testovány organizací dTest a vysloužily si celkové hodnocení 76 %, což je vysoké číslo. Hodnotila se účinnost mytí a vzhled umytého nádobí. S těmito tabletami mám i dlouhodobou osobní zkušenost a musím potvrdit, že  14 výhod, které uvádí výrobce, tableta skutečně splňuje.

Podle toho, jaký typ si vyberte, bude myčka vonět. Je fakt, že doma máme velmi měkkou vodou, ale ani na čirých sklenicích na víno nezůstávají po sušení skvrny a chemie se nepodepsala ani na příborech stříbrné barvy – ne příborech ze stříbra, jelikož ty opravdu nevlastním. Kapsle dobře umyje i zaschlé jídlo, ale je fakt, že čas do času u hodně špinavého nádobí zbytky jídla zůstanou a nádobí musím domýt v ruce. Není to však často. Také vnitřek myčky zůstává po domytí čistý, a když umývám filtr, což dělám skoro každý měsíc, nejsou na něm viditelné usazeniny například od mastnoty nebo jiných nečistot.

 • obsahuje méně škodlivé fosfonáty
 • multifunkční
 • cenově dostupné
 • tableta je bez obalu, při špatném uzavření balení vlhkost znehodnotí zbylé tablety
Zjistit cenu

Somat mega tablety do myčky classic 100 ks

Multifunkčníne
Obsahuje fosfátyne
Druhtableta

Tablety Somat classic představují pouze mycí přípravek, pro dokonale umyté nádobí je potřeba do myčky přidat ještě sůl a leštidlo – nejlépe značky Somat. Kombinace těchto tří přípravků si hravě poradí se skvrnami od čaje a kávy, chrání sklo a mají efekt schnutí. Perfektně odstraní veškerou mastnotu a navíc také působí proti zápachu. Tablety obsahují méně škodlivé fosfonáty, takže jejich použitím tolik nezatěžujete životní prostředí. Po umytí bude vaše nádobí lesklé a čisté. Oproti multifunkčním tabletám jsou Somat tablety levnější a navíc je můžete zakoupit v XXL balení, za ještě výhodnější cenu.

 • tablety do myčky lze zakoupit v XXL balení za výhodnější cenu
 • bez obsahu fosfátů
 • tablety nejsou multifunkční
Zjistit cenu

Jaké máte možnosti při nákupu čisticích prostředků do myčky

V obchodech i na internetu můžete vybírat ze širokého spektra produktů do myčky, od mnoha různých výrobců i značek. Zejména pro začátečníky je nákup vhodného čistidla celkem oříšek. Pojďme si v tom tedy udělat pořádek.

 1. Mycí prostředky – jak už z názvu vyplývá, jedná se o výrobek, který nádobí pouze umyje od nečistot. Nejčastěji jej zakoupíte ve formě gelu nebo prášku. Abyste dosáhli čistého a zářivého nádobí, musíte navíc použít leštidlo a pro správnou funkci myčky také regenerační sůl. Podtrženo sečteno, musíte koupit celkem tři přípravky.
 2. Multifunkční prostředky – tyto čističe již v sobě obsahují sůl i leštidlo, není tedy potřeba kupovat nic dalšího. Pokud však máte doma příliš tvrdou vodu, výrobci doporučují přidat sůl nebo leštidlo. Vždy se řiďte návodem uvedeným na obalu. Multifunkční čistidla zakoupíte nejčastěji ve formě tablet či kapslí.

   

Jak již bylo zmíněno v rozdělení výše, čistící přípravky do myčky můžete zakoupit v různých formách / variantách provedení.

 • Můžete zakoupit mycí gel nebo prášek – obojí jednoduše dávkujete do zásobníku myčky. Nezapomeňte! Pro dokonalý výsledek mytí použijte sůl a leštidlo.
 • Další variantou jsou multifunkční tablety a kapsle. Z tablety musíte před použitím vždy odstranit obal. Kapsle se vybalovat nemusí, obal se v myčce při mytí nádobí sám rozpustí. Kapsle i tableta obsahují potřebnou dávku prášku či gelu, soli i leštidla na jedno mytí nádobí.  Odpadá vám tak starost o nákup a doplňování soli a leštidla do myčky.

Důvodem proč používat tablety do myčky je zejména jednoduchost a rychlost jejich použití. Rozhodně je jednodušší a rychlejší vložit pouze tabletu či kapsli do myčky než se trápit s neustálým doplňováním mycího přípravku, soli a leštidla. Navíc vám odpadá i starost o nákup těchto přípravků. Pokud si nejste jistí, kam vkládat tablety do myčky, podívejte se do manuálu k myčce nebo na internetové stránky výrobce myčky.

Tablety a kapsle do myčky: složení

Počet domácností s myčkou v České republice stále stoupá a s tím samozřejmě roste i nákup a prodej mycích prostředků do myčky. Cílem většiny uživatelů myčky je jednoznačně koupit kvalitní a účinnou multifunkční kapsli nebo tabletu do myčky za rozumné peníze. Důležitou roli při mytí nádobí v myčce hrají jednotlivé aktivní složky, které tablety obsahují. Zároveň je také důležité znát tvrdost vody, kterou pro mytí používáte. Multifunkční tablety a kapsle mají za úkol splnit tři základní požadavky –

 • odstranit nečistoty,
 • zajišťovat lesk,
 • změkčovat vodu pomocí soli.

Z čeho všeho se vlastně tablety / kapsle skládají a co obsahují?

Pokud nevíte, které tablety do myčky používat, podívejte se na jejich složení. Na obalu jednotlivých výrobků si můžete nastudovat různé látky, které tablety obsahují. Ale ani z daleka nezjistíte úplně všechny – na rozdíl od potravin či kosmetických výrobků. Výrobci nemají povinnost uvádět všechny aktivní látky, které tableta obsahuje – uvádí pouze ty nejdůležitější. Pokud bychom to shrnuli, tablety a kapsle obsahují především tyto složky:

 • Čistící složka – mezi látky s čistícím účinkem patří enzymy a povrchově aktivní látky. Povrchově aktivní látky zajišťují rozpustnost, a to včetně nerozpustných nečistot, jako je například mastnota. Proteáza je druh enzymu, který odstraňuje nečistoty bílkovinného charakteru jako je například mleté maso či žloutek. Amylázy jsou druhým nejčastěji používaným enzymem v tabletě. Ty odstraňují škrobové skvrny například od rýže či ovesné kaše. Použité enzymy mohou u člověka vyvolat alergickou reakci, proto najdete na mnoha obalech produktů varování.
 • Bělící složka – bělící látky působí například na skvrny od čaje, červeného vína a další bělitelné nečistoty. Bělící složka bývá často ještě posílena o tzv. zesilovač bělící účinnosti, který umožňuje dosáhnout efektivního výsledku i při nižší teplotě vody.
 • Změkčovač vody – dokonale umyté nádobí úzce souvisí i s tvrdostí vody používanou v domácnosti. Platí pravidlo, že čím tvrdší vodu máte, tím je nižší účinek čištění a naopak vyšší náchylnost ke vzniku skvrn. Pro změkčení vody tablety obsahují fosforečnany neboli fosfáty, které mají bohužel negativní vliv na životní prostředí. Po vypuštění vody z myčky se fosfáty dostanou do odpadních vod a zapříčiní příliš vysoký příjem živin pro růst vodního květu – to způsobuje problém obzvlášť životu ve stojatých vodách (sinice aj.).  V současné době se v top tabletách do myčky čím dál častěji objevují tzv. fosfonáty – fosfor sice také obsahují, ale v menším množství než fosforečnany. Pokud se tedy chcete chovat šetrně k přírodě, používejte ekologické výrobky. Víc se o tom dozvíte níže.
 • Sůlzměkčí vodu a zároveň zabraňuje usazování vodního kamene v myčce, což je velmi důležité – obzvlášť pokud pouštíte myčku i několikrát denně. Vodní kámen dokáže ve spotřebiči nadělat pěknou paseku, proto ji do myčky pravidelně doplňujte!
 • Leštidlo – díky leštidlu se na nádobí neusazují zbytky jídla a zároveň docílíte dokonalého lesku. Leštidlo neboli oplachovač vytvoří ochrannou vrstvu před zbytky jídla, kapky vody po nádobí rozptýlí a díky tomu pak rychleji schne.

Dobré rady pro lepší mytí

Ať už se rozhodnete používat mycí prostředky s leštidlem a solí nebo zvolíte multifunkční tablety/kapsle, vždycky můžete udělat něco navíc pro dokonalý výsledek mytí:

 1. Než vložíte nádobí do myčky, vždy z něj odstraňte zbytky jídla. Není potřeba talíře oplachovat vodou – zbytky stačí seškrábnout do koše.
 2. Alespoň jednou týdně se věnujte čištění filtrů umístěných na dně myčky. Do filtrů se zachycují zbytky jídla z nádobí různé velikosti. Pokud filtry nečistíte, tyto zbytky se při každém dalším cyklu opět rozptýlí na nádobí a výsledek mytí pak může být neuspokojivý.
 3. K efektivnímu mytí nádobí přispívají také vrtule, ze kterých stříká voda. Do trysek se mohou usadit různé nečistoty. Proto je občas potřeba vrtule z myčky vytáhnout a důkladně propláchnout vodou – při silném zanesení trysek můžete k čištění použít vatové tyčinky s troškou octa. Z ostřikovacích ramen můžete i třesením vyklepat zbytky jídla.
 4. Nezapomeňte doplňovat do myčky sůl – zejména pokud nepoužíváte multifunkční prostředky. Pokud zásobník naplníte solí a zároveň použijete multifunkční tabletu či kapsli, myčce tím rozhodně také neublížíte.
 5. Při použití mycích prášků či gelů je potřeba přidávat nejen sůl, ale i leštidlo. Je sice pravda, že myčka umyje nádobí i bez leštidla, ale s výsledkem jistě nebudete spokojeni.

Troška ekologie

Musíme myslet na to, že vše co vložíme do svých domovů i do našich těl, ovlivňuje naše zdraví i zdraví celé planety. Pokud tedy chcete být šetrní k sobě i k přírodě, můžete vybírat z řady ekologických mycích prostředků do myčky. V EU je ekologický výrobek označen logem EU Ecolabel. Tato ekoznačka zaručuje, že výrobek plní předem stanovené normy z hlediska jeho vlivu na životní prostředí. Klasické tablety do myčky obsahují problematické fosforečnany, které mají negativní vliv na životní prostředí. Maximální možné množství použitých fosforečnanů (fosfátů) je však omezeno legislativou.

Pokud zakoupíte ekologický přípravek do myčky, máte jistotu, že žádné fosforečnany do přírody nevypustíte, protože je tyto produkty vůbec neobsahují. Bohužel jak už to tak bývá, co je EKO, to je dražší. Takže u bezfosfátových přípravků počítejte s vyšší pořizovací cenou. Při testování eko tablet do myčky se bohužel prokázala i nižší efektivita mytí špinavého nádobí, na rozdíl od testovaných multifunkčních tablet. Během pátrání po uživatelských recenzích na bezfosfátové tablety do myčky jsem zjistila následující:

 1. S použitím eko tablety nedosáhnete takového lesku, jako s chemickými tabletami. Tohoto názoru ale nejsou všichni recenzenti. Mnozí si kvalitu mytí chválí, dokonce jim přijde výsledek stejně dobrý jako s chemickými tabletami.
 2. Nádobí po umytí nezapáchá chemikáliemi a nijak nevoní.
 3. Bezfosfátové tablety jsou šetrné k životnímu prostředí.
 4. Ve srovnání s „neeko tabletami“ jsou příliš drahé.
 5. Tablety nejsou moc často v akci.

Výroba domácích eko tablet

Ptáte se, čím nahradit chemické tablety do myčky? Pokud chcete šetřit životní prostředí, ale také svoji peněženku, můžete si eko tabletu zkusit vyrobit sami doma. Výroba eko tablet do myčky je v současné době velmi populární záležitostí a jak se říká, za zkoušku nic nedáte. Postupů jak vyrobit domácí tablety do myčky je více, ale suroviny se v podstatě opakují pořád dokola. Zde uvedu alespoň dva způsoby, jak na to: Tableta netableta Na jeden mycí cyklus potřebujete:

 • 1 lžičku práškové sody na praní,
 • 20 ml 5% roztoku kyseliny citronové,
 • 50g tabletu kuchyňské soli (zůstávají na víc než jedno mytí),
 • 2 lžíce kyseliny citronové

Postup:

 1. Vyrobíme si 5% roztok kyseliny citronové – ve 200 ml vody rozpustíme 10 g kyseliny citronové.
 2. Do zásobníku na sůl v myčce nasypeme tablety kuchyňské soli.
 3. Do dávkovače na tablety vsypeme 1 lžičku práškové sody na praní.
 4. Do dávkovače na leštidlo nalijeme 20 ml roztoku kyseliny citronové.
 5. Na dno myčky rozprašte 2 lžíce kyseliny citronové.

Nyní můžete myčku spustit mycím programem a je hotovo! V přepočtu vychází jeden mycí cyklus na cca 0,50 Kč. Klasické tablety

 • 1 díl sody na praní
 • 1 díl jedlé sody
 • ½ dílu soli
 • ½ dílu kyseliny citronové
 • 1 díl vody
 • Silikonové formičky na čokoládu nebo na led

Postup:

 1. Všechny suché ingredience spolu smícháme v míse.
 2. Přidáme vodu a mícháme, dokud nedosáhneme konzistence pasty.
 3. Vzniklou směsí naplníme jednotlivé dílky silikonové formy a důkladně je udusáme, aby nevznikly vzduchové bubliny.
 4. Necháme je minimálně přes noc uschnout a poté z formy vyklepneme.
 5. Tablety uchovávejte ve vzduchotěsné nádobě, aby nenavlhly.

Před každým mytím nádobí naplňte zásobník na leštidlo asi půlkou hrnku octa. Ocet zamezí skvrnám na nádobí a pomůže k zářivému lesku. Takto si můžete rychle a jednoduše vyrobit klidně 20 tablet najednou.

Čištění myčky

S efektivním mytím nádobí v myčce je úzce spjata celková péče o myčku. Alespoň jednou za měsíc je potřeba myčku důkladně vyčistit. Ať už chcete nebo ne, po každém cyklu se v myčce usazují různé nečistoty, ve filtrech zůstávají zbytky jídla, vytváří se vodní kámen a na některých místech v myčce může vlhkost způsobit dokonce vznik plísně. Jak se tedy o myčku starat abyste měli stále zářivě čisté nádobí?

 1. Těsnění kolem dveří myčky – při každém cyklu opakovaně působí na těsnění myčky vlhkost, která způsobuje vznik plísně. Všechny nečistoty a plísně je tedy potřeba odstranit vhodným čistícím přípravkem do kuchyně, který si poradí s mastnotou, plísněmi a dalšími nečistotami. Podle míry znečištění můžete přípravek nanést na hadřík a těsnění vyčistit nebo ho můžete aplikovat přímo na těsnění, nechat chvilku působit a následně vyčistit. Na závěr těsnění umyjte čistou vodou, abyste odstranili veškeré zbytky přípravku.
 2. Filtry – v myčce jsou obvykle tři filtry, které při každém cyklu zachycují větší či menší nečistoty z nádobí. Pokud bychom filtry nečistili, při každém spuštění myčky by se nám tyto zbytky znovu a znovu vířily na další nádobí v myčce. Minimálně 1x týdně filtry z myčky vytáhněte, propláchněte vodou a vyčistěte je vhodným čisticím prostředkem – třeba stejným jakým jste čistili těsnění a na závěr opláchněte čistou vodou. K mytí filtrů si můžete pomoct hadříkem i starým zubním kartáčkem.
 3. Ostřikovací ramena – ramena jsou velmi důležitou součástí myčky, a proto je potřeba o ně také pečovat. Trysky se mohou zanášet vodním kamenem a různými nečistotami, které v myčce kolují. Vyjměte tedy ramena z myčky a trysky důkladně vyčistěte vhodným přípravkem. K čištění trysek můžete opět použít starý zubní kartáček nebo vatovou tyčinku do uší. Na závěr ramena důkladně opláchněte, aby na nich nezůstaly žádné zbytky čističe.
 4. Vnitřní prostor myčky – několikrát do roka (ideálně každý měsíc) je nutné myčku komplexně vydezinfikovat od všech nečistot, vodního kamene, bakterií a jiných mikroorganismů. K tomu můžete zakoupit speciálně vyvinuté výrobky dostupné v drogeriích. Obvykle se jedná o plastovou lahvičku, která obsahuje tekutinu vhodnou právě k čištění myčky. Při použití se vždy řiďte návodem na obalu – nejběžněji se z lahvičky odstraní krycí folie z víčka a vloží se do myčky dnem vzhůru. Pak už jen stačí zapnout cyklus mytí ideálně s teplotou nad 70 °C a máte hotovo.
 5. Vnější části myčky – čištění myčky můžete zakončit umytím dvířek a ovládacího panelu vlhkým hadříkem. Na funkci to sice vliv nemá, ale budete mít přinejmenším dobrý pocit z dokonale odvedené práce 🙂

O čištění myčky jsme se více rozepsali zde. Čištěním spotřebiče získáte nejen dlouhodobý efektivní výsledek mytí, ale také prodloužíte životnost myčky.

Co všechno čistí tablety do myčky?

Jistě budete překvapení, na co všechno tablety do myčky dokážou 🙂 Ačkoliv jsou určeny k mytí v myčce, najdou své uplatnění i v úplně jiných oblastech domácnosti:

 • Praní – Tablety do myčky jsou vhodné i na špinavé prádlo! Pokud se marně snažíte z prádla odstranit mastné fleky, zkuste místo běžného pracího prášku do pračky použít 1 – 2 tablety do myčky. S mastnotou a nečistotami si hravě poradí!
 • Čištění pračky – Dosud jste si mysleli, že tablety do myčky a čištění pračky spolu nemají vůbec nic společného? Opak je pravdou! Když potřebujete vyčistit pračku a nemáte po ruce vhodný přípravek, sáhněte po 2 tabletách do myčky. Jednoduše je vhoďte do prázdného bubnu pračky a zapněte dlouhý program. Tablety si poradí nejen s nečistotami v pračce, ale i se zanesenými trubkami.
 • Zanesená toaleta – Když bojujete s usazeninami v záchodové míse, použijte tabletu do myčky. Jednoduše ji vhoďte do mísy a nechte přes noc působit. Ráno vyčistěte běžným způsobem a problém s usazeninami je vyřešený.
 • Čištění trouby – Pokud vás trápí špinavá trouba a nemáte po ruce žádný čistič, sáhněte po tabletách do myčky. Čištění trouby pomocí tablety do myčky je opravdu jednoduché: 2-3 tablety rozpusťte v trošce vody a vzniklou kašičku naneste na vnitřek trouby. Nechte chvilku působit a setřete houbičkou s vlažnou vodou. Trouba bude opět zářit čistotou.

Jak vám tento test pomohl? Budeme rádi, když ho ohodnotíte hvězdičkami.

4.5/5 44 hodnocení

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Kategorie:

2 Comments
 1. Dobrý den.
  Zajímalo by mě, proč se vyrábí pouze jedna velikost tablet do myček nádobí. Je přeci velký rozdíl mezi velkou, nebo malou myčkou. Dle sdělení technika je to zejména plýtvání mycím prostředkem, zbytečnou zátěží životního prostředí a o finanční úspoře nemluvě. Navíc předimenzovaná tableta vytvoří nadměrné množství pěny a dochází k nadměrnému přehřátí topného tělesa. Nedávno nás jeho výměna stála přes 3.000,-Kč.
  Proč se tím nikdo nezabývá? Zdravím Vás a čekám odpověď.

  • Dobrý den,

   díky za zajímavý dotaz. Důvod proč to tak je nevím, ale můžu zkusit dát svůj pohled na věc. Moje domněnka je taková, že je pro výrobce tablet efektivnější vyrábět jen jednu velikost – ať už kvůli kapacitě výrobní linky, nebo držení skladových zásob a distribuce. To co píšete ohledně finanční úspory a šetření životního prostředí je rozhodně pravda. Nemůžu pochopitelně mluvit za výrobce, ale řekla bych že finanční úspora na straně zákazníka či životní prostředí není jejich primárním cílem. Alternativou jsou gely či prášky, kdy můžete s množstvím dávky manipulovat dle svého uvážení. Každopádně pokud se Vám povede v této věci dopátrat něčeho víc, nebo to vidíte jinak budu za info moc ráda. Samotnou mě to zajímá.

  Přidejte váš dotaz nebo recenzi

  Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

  Covybrat.cz
  Logo