Nejlepší televize do 10 000 Kč

Chcete si pořídit novou a máte omezený rozpočet, který vám povolí jen televizi do 10 000 Kč? V recenzích jsme se zatím věnovali jen novým modelům, které do této cenové kategorie nespadají. A protože jste často žádali i pro rady pro výběr levnějšího televizoru, tak jsme připravili tento článek. V něm představíme několik starších, ale stále zajímavých modelů, které lze do deseti tisíc pořídit.

Philips 43PUS6162/12

Rozlišení: 3840 x 2160
Úhlopříčka: 109 cm
Typ displeje: IPS
Obnovovací frekvence: 50 Hz
Tunery: DVB-T2/C/S2
Podpora HDR: Ano

Má sice jen 43 palců, ale na tuhle cenovou úroveň nabízí velmi hezký obraz. Díky menší úhlopříčce na něm špatně nevypadá ani klasické televizní vysílání. Když je v HD, tak se na něj dá koukat i z větší blízky, ale SD programy jsou z takového jednoho metru docela na hranici koukatelnosti. Použitý panel je typu IPS. To znamená horší podání černé, která má spíše nádech do šeda, ale také má vyšší hodnotu maximálního jasu, díky které se hodí do prosvětlených místností. Také má docela velké pozorovací úhly.

Také má  podporu HDR, ale nemá dostatečně velký barevný rozsah, aby mohla výhod HDR naplno využít. V jejím podání tedy zůstává spíše jen prázdným marketingovým lákadlem. Má také jakousi základní formu „local dimmingu“, tedy lokálního stmívání. To má zlepšovat černou barvu, ale i s touto funkcí má k temné daleko a jasně vidíte nerovnoměrné podsvícení. Světlejší části jsou patrné hlavně v rozích. Televize je použitelná i pro hraní her. Má totiž docela rychlou odezvu okolo 30 ms.

Dva reproduktory mají výkon 20 W a nemůžete od nich očekávat nic speciálního. Drobnou nevýhodou je systém smart tv. Philips ho nemá tak propracovaný jako ostatní výrobci a díky slabšímu hardwaru v tomto konkrétním modelu také není příliš svižný. Tuto televizi bych doporučil zájemcům s omezeným rozpočtem, kteří plánují i další činnosti než jen sledování tv. Například hraní her na konzoli, nebo sledování filmů ve vyšší kvalitě. Díky tomu by mohlo mít smysl mít menší úhlopříčku s kvalitnějším obrazem.
Zjistit cenu

zpět nahoru ↑

Sencor SLE 55F61TCS

Rozlišení: 1 920 x 1080
Úhlopříčka: 138 cm
Typ displeje: IPS
Obnovovací frekvence: 50 Hz
Tunery: DVB-T2/C/S2
Podpora HDR: ne

Tenhle přístroj je vhodný pro uživatele, kteří naprostou většinu času tráví sledováním běžného televizního vysílání. Má velkou obrazovku 139 cm (55 palců) a fullHD rozlišení 1 920 x 1 080 pixelů. To, že nemá 4K rozlišení při sledování televizního vysílání nevadí a ještě hezkých pár let to žádná nevýhoda nebude. Zdaleka ne všechny současné kanály jsou dostupné v HD a o 4K si můžeme ještě nechat zdát. Má i podporu pro příjem všech běžných forem televizního vysílání, včetně T2 tuneru s HEVC 265 a satelitního DVB-S2.

V blízké budoucnosti proto nehrozí žádná další investice spojená s přijímáním nové formy vysílání. A i když se jedná o trochu starší model, tak umí vše potřebné. To jest přehrávání filmů z USB, 3x HDMI vstup, SCART, sluchátkový výstup, digitální audio výstup a dva reproduktory o výkonu 8 W. Zvukově opět žádný velký zázrak, ale v této cenové kategorii ani nic lepšího neseženeme. Co mu naopak chybí je síťové připojení. Barvy jsou kapku přepálené a agresivní. Osobně mám radši přirozenější podání barev, ale někomu se to může líbít. Doporučuji stáhnout sytost barev.

Co naopak nepotěší je horší kvalita černá, která je dána použitým IPS panelem. Pohybové scény zvládá dobře. Dálkové ovládání je klasické se spoustu tlačítek. Horní část zabírá číselná klávesnice a níže jsou funkční tlačítka. Počáteční nastavení je velmi snadné. Podporované formáty pro video jsou: HEVC, MKV, AVI, MP4, MOV, MPG, TS. Není to chytrý televizor pro náročné diváky a ani si na něj nehraje. Jednoduše se ovládaná a při přechodu ze staré televize v podobné cenové relaci budete se změnou spokojeni.
Zjistit cenu

zpět nahoru ↑

Toshiba 43U6763DG

Rozlišení: 3 840 x 2 160
Úhlopříčka: 109 cm
Typ displeje: VA
Obnovovací frekvence: 50 Hz
Tunery: DVB-T2/C/S2
Podpora HDR: ne

Další z levných 4K televizí, která je za zajímavou cenu k mání ve velikosti 43 palců. Má sice na dnešní dobu menší úhlopříčku, ale zato disponuje VA panelem. Ten má oproti IPS výrazně lepší podání černé barvy, ale o trochu horší pozorovací úhly a menší jas. Celkově má nečekaně hezký obraz. Velkou zásluhu na tom má právě VA panel, který díky temnější černé barvě nabízí i slušný kontrastní poměr. Tyhle výhody pocítíte především u filmů.

Hodně také záleží na typu sledovaného videa a vzdálenosti od obrazovky. Díky 4K rozlišení vypadají videa, které jsou ve velmi nízké kvalitě z blízky trochu kostičkované. Nízkou kvalitou myslím tv programy, které nejsou v HD a filmy v podobné kvalitě. Velkou blízkostí je v tomto případě zhruba metr. Když jste dál, tak si oči drobných nepřesností tolik nevšímají a někde okolo 2,5 metru jde v pohodě sledovat i takovýto obsah. Obnovovací frekvence je samozřejmě jen 50 Hz, přesto dynamické scény zvládá hezky. Má 4K rozlišení a proto se hodí spíš pro uživatele, kteří plánují připojit i herní konzoli nebo notebook pro sledování filmů ve vysoké kvalitě. Na hraní nabízí také poměrně slušnou odezvu, která je 40 ms. Není to špičková hodnota, ale když bereme v potaz kolik tahle telka stojí, tak se za ni stydět nemusí.

Co se týče tunerů a vstupů, tak má vše co by jste od moderní televize čekali. Takže DVB-C, DVB-S2 i DVB-T2. Má podporu H.265 standardu, Wi-Fi, síťový vstup, USB 3.0, 4x HDMI, SCART i optický audio vstup. K ozvučení používá dva reproduktory o výkonu deseti wattů. Bohužel je trochu pod průměrem, co se kvality poslechu týče. A tím myslím průměr na úrovni levných televizorů. Hlasitost je dostatečná, ale při vyšší hlasitosti dochází ke znatelnému zkreslení. Nemá podporu HDR, ale to mi nevadí. Kvalitní HDR, které mění kvalitu obrazu výrazně k lepšímu, najdeme až u televizí s cenou minimálně 30 000 Kč. Trochu se šetřilo i na hardwaru, protože pohyb v systému tv je pomalý. Přesto bych se ji nebál doporučit, kvalita obrazu je na tuhle cenovou kategorii velmi slušná.
Zjistit cenu

zpět nahoru ↑

Hitachi 43HK6W64

Rozlišení: 3 840 x 2 160
Úhlopříčka: 109 cm
Typ displeje: IPS
Obnovovací frekvence: 50 Hz
Tunery: DVB-T2/C/S2
Podpora HDR: ne

Hitachi si spojíte spíše s harddisky do počítače nebo USB disky. Nicméně tato firmy vyrábí velmi široké spektrum produktů a mezi nimi jsou i televizory. A jedna z nich, která rozhodně stojí za zmínku je i součástí našeho přehledu. Hitachi neútočí na vyšší pozice na trhu a zavedené výrobce typu LG, Sony nebo Samsung. Své místo si chce vydobýt mezi levnými přístroji, kde není konkurence tak velká. A co nabízí? 109 cm velkou úhlopříčku (to znamená 43 palců) a moderní 4K rozlišení (3 840 x 2 160 pixelů).

Použitý zobrazovací panel je typu IPS. Jak víte z předešlých hodnocení u televizí, tak to znamená vyšší jas, lepší pozorovací úhly a horší podání černé barvy, která má nádech do šeda. Další plusové body získává za zvládnuté pohybové scény, Ty jsou na tuto cenovou úroveň velmi slušné a proto může dobře posloužit pro sledování sportu nebo hraní akčních her. Kvůli jejímu vysokému rozlišení jsou zblízka televizní programy v nízké kvalitě trochu rozostřené. Stačí sedět aspoň jeden a půl metru od televize a je v pohodě koukatelná. HD programy můžete bez problémů sledovat i z větší blízkosti.

Výbava je dobrá. Má tunery pro příjem signálu pře pozemní vysílače, satelit a rozvody kabelové televize. Pro připojení k síti je tu vstup pro síťový kabel nebo Wi-Fi. Operační systém televizoru umožňuje využívat aplikace pro známé služby typu Netflix, Youtube atd.. Žádný rychlík to není, někde se ušetřené peníze projevit musely. Dále je tu 4x HDMI, USB vstupy, SCART ale i Bluetooth. Reproduktory jsou srovnatelné s ostatními televizory v tomto článku. Pro koho je tedy vhodná? Pro uživatele, kteří chtějí na tv i hrát hry nebo jim nevadí menší úhlopříčka a kteří rádi sledují sport.
Zjistit cenu

zpět nahoru ↑

Panasonic TX-40ES403E

Rozlišení: 3 840 x 2 160
Úhlopříčka: 100 cm
Typ displeje: VA
Obnovovací frekvence: 50 Hz
Tunery: DVB-T2/C/S2
Podpora HDR: ne

Další 4K televize s menší úhlopříčkou, tentokrát jen 40 palců. Panasonic bohužel nemá variantu s 43 palci, ale další na řadě je 49 palců. Ale ta už je o dva tisíce dražší a nevejde se do limitu. A co umí? Z pohledu kvality obrazu je fajn, že má VA panel. Tedy tmavší černá barva a proto také vysoký kontrast. Naopak horší pozorovací úhly a také maximální jas. Obnovovací frekvence obrazu je 50 Hz. I tenhle přístroj má podporu pro příjem signálu v moderní podobě ve všech dostupných cestách – satelitní, kabelové a i přes pozemní vysílače.

Použitý operační systém není tak intuitivní jako u větších výrobců, ale jde si na něj zvyknout. Základní aplikace jsou pro něj dostupné. Připojení k síti je možné skrze kabel i skrze Wi-Fi. Další varianty konektivity také rozhodně neurazí – HDMI, USB nebo sluchátkový vstup. Umí i moderní HbbTv pro příjem interaktivního vysílání nebo relativně nový kodek H.265 HEVC. Zvukově opět standard, na tomhle poli jsou si všechny televize z výběru hodně podobné. Holt fyziku nelze obelstít a do tenkého těla televizoru opravdu nelze umístit kvalitnější reproduktor.

Pro příznivce lepšího zvuku je tu jen jedna možnost a to investovat do externích reproduktorů. A pro bych tuto tv doporučil? První možností jsou lidé, kteří jsou prostorem omezeni tak, že nemohou mít větší (43 +) úhlopříčku. Tou druhou by pak mohla být cena oproti ostatním tv ve srovnání. V současné době je na velmi podobné úrovni a proto moc nedává smysl ji upřednostnit před 43 palců velkými modely. Kdyby cena spadla směrem dolů, tak by se nad jejím nákupem dalo přemýšlet víc.
Zjistit cenu

Dnes mají i ty nejlevnější televize už DVB T2 tunery, takže nepotřebujete navíc vybírat DVB T2 setoboxy. Přestože je to už standard, tak doporučujeme u koupě levných televizí DVBT2 tuner hledat a koupi TV bez DVB T2 tuneru zvažte. Přecejenom je lepší mít TV s ním, než pak dokupovat další zařízení za zhruba tisícovku.

3.1/5 64 hodnocení
Budeme rádi za vaše názory a připomínky

      Napište svou recenzi

      Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.