Nejlepší tělový olej

Jsme profíci, nevěříme marketingovým slibům a nezávisle recenzujeme a srovnáváme produkty. Když nakoupíte skrze naše odkazy, můžeme získat malou odměnu, která ale nezvyšuje cenu vašeho nákupu.

Pokožku je nutné hydratovat neustále, a přestože možná stále máte k tělovým olejům skeptický postoj a bojíte se, že všechno čeho se dotknete, bude ještě dlouho zářit mastnotou, mnohdy jsou takové oleje tím nelepším, co své pokožce můžete nabídnout. Pečlivě si rozmyslete, čeho byste pomocí oleje chtěli dosáhnout a následně se už jen kochejte kýženým výsledkem.

Recenze tělových olejů

Do našeho testu tělových olejů jsme vybrali několik zástupců – jak ty na drobné jizvy a strie, tak oleje lisované za studena, multifunkční suchý olej i v dnešní době čím dál tím víc oblíbený olej mandlový. Při hodnocení jsme se zaměřili hlavně na jejich slibované účinky, vstřebatelnost i vůni.

Bi-Oil PurCellin Oil 200 ml

Typ pletiSuchá pokožka s jizvami, stárnoucí a dehydratovaná pokožka
Dostupné objemy v mm25, 60, 125, 200
Účinné látkyRostlinné látky, vitamíny A a E, olejové báze

Tělový olej Bi-Oil PurCellin se již dlouhou dobu řadí mezi pomocníky s jizvami a striemi. Přípravek slibuje značnou eliminaci jizev, bohužel není v jeho moci je zcela odstranit (to mnohdy nedokáže ani laser). Při aplikaci dvakrát denně se však jejich vzhled může rapidně zlepšit stejně jako vzhled strií, které vznikají zejména u těhotných žen, případně u lidí, kteří rychle přiberou na své váze.

Olej dosahuje dobrých účinků na jizvovité pokožce – po určité době používání začínají jizvy ztrácet své začervenání a pomalu se vyhlazují. Po několika týdnech poctivého mazání jsou jizvy méně znatelné.

Co se týká velmi suché a suché pokožky, přípravek jistě bude taktéž sbírat plusové body, jelikož nezanechává mastný film ani pocit tzv. hutnosti. Avšak pokud budete olej používat pouze proto, že chcete předejít vzniku strií, nejspíš nebudete příliš nadšeni z jeho mastného složení a doby, kterou je třeba věnovat jeho vstřebání. V tom případě bychom vám radili Bi-oil používat hlavně na noc, jelikož trvá poměrně dlouhou dobu, než se zcela vsákne do pokožky, jež nepatří k nejsušším.

Velkou výhodou tohoto přípravku je jeho všestrannost, můžete jej použít jak na suchou pokožku obličeje, tak na napnutou pokožku těhotenského bříška, případně na hýždě, kde se začínají objevovat strie.

Jistou nevýhodou může být jeho vyšší pořizovací cena, nicméně pokud si pohlídáte webové stránky, jistě často narazíte na značné slevy. Dávejte si ale pozor, odkud si výrobek objednáváte, některé weby nabízejí méně kvalitní oleje ve velmi podobném balení.

  • znatelné výsledky po krátké době používání
  • decentní vůně
  • při preventivním užívání eliminuje vznik strií v těhotenství
  • vyšší cena
  • delší interval vstřebání u pokožky, která není suchá
Zjistit cenu

Renovality moringový olej lisovaný za studena 100 ml

Typ pletiPigmentovaná, pleť s jizvičkami po akné, vrásčitá pleť
Dostupné objemy v mm100
Účinné látkyMoringový olej lisovaný zastudena

Že jste nikdy neslyšeli o morinze? To je velká škoda, jelikož účinky moringy oleifery jsou malým zázrakem. Původem je tento malý opadavý strom z Indie a je přírodním darem pro suchou a problematickou pleť.

Výtažky z tohoto stromu rovněž pomáhají snižovat tvorbu lupů a odstranit svědění hlavy. Jak ale tento výtažek působí v námi zvoleném oleji ryze českého výrobce?

Přípravek jsme na pokožku aplikovali denně zejména večer po odlíčení pleti. Olej se poměrně rychle vsakoval a nezanechával na obličeji mastný film. Po několika dnech jsme na mastné pleti s pupínky mohli pozorovat zlepšení – pleť se méně mastila a pupínky mizely. Blahodárný účinek měl olej také na pigmentové skvrny, jež po delší aplikaci pomalu mizely. Dobře jej snášela také citlivá pokožka.

Velmi jsme si pochvalovali praktické kapátko, a snadnou roztíratelnost. Pomocí kapátka si jednoduše nanesete do rukou požadované množství a rozetřete.

Přestože se olej Renovality vstřebává vcelku rychle, opět bychom jej nedoporučovali na denní péči ať už na vlasy nebo na obličej, ale raději až na noc, kdy po probuzení budete moct zaznamenat hladkou pleť a krásné vlasy.

Cena je v poměru ke kvalitě více než přijatelná. Jediné mínus, které k výrobku máme, je jeho silná, pro někoho až možná vtíravá vůně, která by zejména v letních měsících mohla být na obtíž. Ovšem toto poslední kritérium je velmi individuální.

  • český výrobce
  • snižuje tvorbu lupů
  • rychlé vsakování do pokožky
  • praktické kapátko
  • výrazná vůně
Zjistit cenu

Nuxe Huile Prodigieuse multifunkční suchý olej 100 ml

Typ pletiSuchá pokožka, vrásčitá pokožka
Dostupné objemy v mm50, 100
Účinné látkyRostlinné oleje (brutnák, třezalka, mandle, makadamia), vitamín E

Luxusní francouzský suchý tělový olej Nuxe kombinuje ušlechtilé rostlinné oleje a ochranný vitamín E, které se postarají jak o výživu, tak o obnovu unavené pokožky, ale i vlasů.

Už z názvu vypovídá, že olej není typicky mastný (co konkrétně znamená pojem suchý olej, naleznete níže), a proto jej oceníte, pokud jej chcete aplikovat před oblékáním. Nemusíte dlouho čekat, než se vstřebá a vaše oblečení zůstane beze skvrn. Jeho výbornou vlastností je mimo jiné to, že po vstřebání nelepí a o praktickém balení tělového oleje ve spreji ani nemluvě. Pokud si ale pořídíte menší balení, pumpičku neočekávejte.

98,1 % složek je přírodního původu, výrobce navíc nepoužívá žádné konzervanty. Specifická vůně oleje je velmi příjemná a rozhodně nevadí ani v teplejším počasí.

Pokud si zvyknete olej aplikovat pravidelně a poctivě, po několika týdnech dosáhne jak vaše pokožka, tak i vaše vlasy pěstěného vzhledu. Ale pozor, na vlasy nanášejte jen opravdu nezbytně nutné množství, pokud to přeženete, budete mít vlasy těžké a slepené.

Negativní vlastnost může představovat cena výrobku. Když si ale uvědomíte, že tento olej patří k těm kvalitnějším, co se složení týká, třeba vás to nebude tolik mrzet.

  • vysoké procento přírodních složek
  • nelepí
  • příjemná vůně
  • cena
  • menší balení není ve spreji
Zjistit cenu

Nobilis Tilia mandlový olej jemný 200 ml

Typ pletiVelmi citlivá i problematická pokožka
Dostupné objemy v mm200, 1 000
Účinné látkyVitamíny A, E, F; rostlinný mandlový olej

Mandlový olej obecně je tím nejlepším, co citlivé pokožce můžete nabídnout. Je vřele doporučován hlavně k péči o novorozeneckou kůži, a proto může sloužit jako alternativa dětského tělového oleje.

Nobilis je certifikovaná značka, která své výrobky dodává v bio kvalitě, tím pádem se jej nemusíte bát použít na velmi citlivou pokožku, ani na jemnou pokožku miminka. Kůže dětí na olej reaguje velmi příznivě, většina vyrážek postupně mizí. Citlivá pokožka je vhodně hydratovaná a nehrozí její vysušení.

Přípravek je téměř neznatelné vůně a má všestranné použití. Dá se používat jak k masážím, tak k uvolňující koupeli.

Bohužel velké mínus si od nás krém vysloužil z toho důvodu, že není zastudena lisovaný. Výrobci zřejmě chtěli, aby zákazníkovi vydržel přípravek co nejdéle, ale na druhou stranu ubral hvězdičku na opravdu prvotřídní kvalitě. Zastudena lisované oleje vám sice nevydrží tak dlouho, ale z hlediska zachování cenných látek jsou nejlepší.

Na druhou stranu cena přípravku je více než příznivá, co se v porovnání kvality a množství týká.

  • vhodný na dětskou pokožku
  • neznatelná vůně
  • všestranné použití
  • není lisovaný zastudena
Zjistit cenu

Saloos jojobový olej lisovaný za studena 50 ml

Typ pletiZralá a problematická pokožka
Dostupné objemy v mm20, 50
Účinné látkyVýrobce specificky neuvádí

Posledním zástupcem je jojobový olej, který má typickou olejovitou konzistenci, z tohoto důvodu je nutné dlouho čekat, než se olej vstřebá. Jeho neznatelná vůně však není nijak nepříjemná, naopak může mnoha lidem vyhovovat v případě, že používají parfém a nechtějí, aby se vůně mísily.

Opět se jedná o všestranný olej, který můžete požívat jak na pokožku pleti, tak na vlasové konečky. Co se týká použití na pleť, je vhodný zejména pro problematickou kůži, které pomůže v boji proti nedokonalostem. A co je ještě lepší, projevy alergie nebyly zaznamenány ani na citlivé pokožce.

Větší balení seženete v klasické lahvičce, proto je vhodná zejména pro použití na tělo. Jestliže však chcete šikovnější variantu na obličej, zkuste sáhnout po balení menším, jehož praktické kapátko vám bude vyhovovat daleko více.

Značka Saloos nabízí přírodní produkty, které nejsou až tak finančně náročné jako některé jiné produkty přírodních značek, proto bychom je doporučili v případě, že byste chtěli s tělovými oleji teprve začít a nevíte, co přesně od nich můžete očekávat a jaká bude reakce vaší pokožky.

  • lisovaný zastudena
  • větší i menší balení
  • vhodný pro alergiky
  • cena
  • výrobce přesně nespecifikuje složení
  • typicky mastné olejovité složení
Zjistit cenu

Zásady správné aplikace

Mnoho žen a stále častěji také mnoho mužů používá na svůj obličej i pokožku pouze krém. Na druhou stranu, olej je daleko účinnější, co se výživy pokožky týká, a pokud se naučíte s olejem správně zacházet, jistě jeho skvělé účinky brzy oceníte také. Stačí pouze, abyste jej užívali tím správným způsobem.


 

Správná volba oleje pro váš typ pleti

Výběr správného přípravku je klíčový pro smysluplnou péči. Samotné oleje se dělí do několika skupin podle svého složení. Toto složení pak udává, pro jaký typ pokožky je přípravek vhodný.

Vedle vitamínů se oleje skládají z mastných kyselin, tedy z kyseliny laurové, linolové, olejové, palmitové a stearové. Každá kyselina je vhodná na jiný typ pokožky.

Podle své prostupnosti do pokožky se oleje dělí na suché a mokré. Zatímco suchý olej se do pokožky vpije okamžitě, přebytečně nemastí a nelepí, mokrý olej se vstřebává velmi pomalu.

Lehké neboli suché oleje

Vhodné na mastnou a problematickou pokožku. Mají vyšší obsah kyseliny linolové, která předchází tvorbě akné.

Hlavní zástupci: avokádový olej, šípkový olej, hroznový olej, pupalkový olej, brutnákový olej.

Těžké neboli mokré oleje

Vhodné na suchou a citlivou pleť. Obsahují zejména kyselinu olejovou.

Hlavní zástupci: kokosový olej, jojobový olej, ricinový olej, mandlový olej.

Podle toho, jak moc jednotlivé látky ucpávají póry, se rozdělují na komedogenní a nekomedogenní.
Stupnice komedogenity je 0–5, kdy 0 znamená nejmenší riziko, zatímco u čísla 5 můžete očekávat, že značně ucpává póry a vám se na obličeji může vyskytnout akné.

Komedogenní oleje: jejich komedogenita se pohybuje na stupnici od 3-5, a proto by jej neměli používat lidé s mastnou pletí. Čím vyšší číslo, tím větší míra komedogenity.
Mezi takové oleje patří: lněný a kokosový olej, kokosové i kakaové máslo a olej z pšeničných klíčků.

Nekomedogenní oleje: jsou vhodné i pro mastný typ pleti. Jejich komedogenita není vyšší než stupeň 2.
Řadí se k nim olej arganový, slunečnicový, konopný, měsíčkový, rakytníkový, šípkový, pupalkový, sezamový, jojobový, olivový i dýňový. Dále pak bambucké máslo.

Jak používat tělový olej

Přestože si mnozí z nás myslí, že oleje samotné dodají tělu potřebnou hydrataci, je to mylná informace. Olej jako takový dokáže vlhkost pokožky pouze zachovat, proto je nutné tyto přípravky nanášet na navlhčenou pokožku a tu pak následně zafixovat olejem.

Úplně postačí, když si vytvoříte emulzi (smícháte malé množství oleje a vody přímo v rukách), kterou následně nanesete na pleť či jiné partie. Velmi osvědčenou alternativou je také voda ve spreji, kterou postříkáte svou kůži a máte vystaráno.

Jak upravit tělový olej do rozprašovače

Jestliže si potrpíte na kvalitní produkty a rádi hýčkáte svou pokožku, klidně si vytvořte svůj vlastní tělový olej ve spreji. Takové oleje se vstřebávají daleko lépe, tolik se nemastí a pokožka je po nich vláčná. Hlavním cílem je vytvořit emulzi, kterou vaše pokožka bezezbytku vstřebá.

Záleží pouze na vás, jak moc olejovou emulzi si připravíte. V rozprašovači můžete smíchat jeden díl oleje a polovinu dílu vody. Takovou směs pak dobře protřepejte a rozprašovačem aplikujte na svou pokožku. V případě potřeby můžete přidat buď více vody, anebo více oleje. O tom, jak si vyrobit domácí tělový olej, se dočtete níže.

Nepřehánějte to s množstvím

Zlaté pořekadlo méně je někdy více platí také u množství oleje. Na celý obličej vám postačí pouze čtyři kapky, které je nutné řádně vmasírovat prsty do pokožky.

Jestliže si na kůži vytvoříte mastný film, pak je celá aplikace zbytečná. Zaprvé musíte dlouho čekat, než se olej vstřebá a zadruhé jej stejně pokožka není schopná zužitkovat.

Před nanesením make-upu buďte trpěliví

I z tohoto důvodu byste to s oleji neměli moc přehánět, jelikož před nanesením make-upu musíte vydržet, než se množství přípravku pěkně vstřebá.

Pokud si vyberete ten správný produkt na míru vaší pokožce, můžete si být jistí, že se vstřebá rychle a vy tak za chviličku můžete aplikovat oblíbený make-up. Pokud však i po 20 minutách od nanesení oleje máte pocit, že se přípravek nevstřebává, nanesli jste ho moc a je třeba si pomoct papírovým kapesníčkem.

Pečlivě uchovávejte

Úplně nejlepším řešením je, když si pořídíte přípravek ve tmavé lahvičce. Nebude tolik vystaven světlu a nepodlehne žluknutí vlivem špatně zvolených skladovacích podmínek.

Také dbejte na to, abyste jej nevystavili přílišnému teplu. V horkém létě se nebojte lahvičku klidně vložit i do lednice. Kvalitního přírodního oleje by byla škoda.

Kvalita nadevše

Občas se stane, že ženy sáhnou po levnější volbě, když mají vybírat mezi drahým a levnějším olejem. Uvědomte si ale, že drahé oleje jsou většinou opravdu stoprocentní rostlinné výtažky, za studena lisované (tím pádem se neničí cenné složky).

Za takový olej si na jednu stranu připlatíme, ovšem na tu druhou vydrží při správném používání daleko déle.

Typ pleti versus správný olej

Mastná pleť

  • Nadprodukce kožního mazu,
  • vysoká úroveň lesku,
  • rozšířené póry, černé tečky,
  • často se mění v pleť problematickou vlivem nesprávné péče.

Navzdory všem výše uvedeným neduhům mastné pleti není pravdou, že byste oleje nesměli používat k výživě své pokožky. Musíte ale zvolit ten správný.

Jojobový olej

Více než olej připomíná vosk, a právě proto je vhodný zejména pro mastnou a smíšenou pleť. Díky svým vlastnostem je vhodný také na pokožku s akné. Jojobový olej je svou konzistencí podobný kožnímu mazu, pokud jej tak nanesete na obličej, samotná kůže vyhodnotí, že „mazu“ mazu je dost a omezí jeho produkci.

Šípkový olej

Šípková semena obsahují nenasycené i nasycené mastné kyseliny, které mají skvělé desinfekční a zklidňující účinky a jsou tak ideální pro poraněnou kůži i kožní onemocnění. Šípkový olej vysušuje póry a neucpává je.

Hroznový olej

Ochrana před UV zářením, hydratace, zmírnění zánětů a zpomalení stárnutí pokožky – to jsou hlavní přednosti hroznového oleje. Obsah kyseliny linolové i antioxidantů zaručuje hydrataci mastné pokožky bez ucpání pórů.

Problematická pleť

  • Špatně ošetřovaná mastná pleť,
  • ucpané póry, nadměrná produkce kožního mazu.

Problematická pleť většinou vzniká špatným ošetřením mastné pleti, která reaguje vznikem bílých pupínků (neboli zánětlivých míst na obličeji). Nicméně i taková pleť snese olej, pokud si zvolíte ten pravý.

Pupalkový olej

Lidé, kteří se s problematickou pletí potýkají delší dobu, jistě slyšeli o téměř kouzelných protizánětlivých vlastnostech tohoto typu oleje. Kyselina linolová, která je ve velkém zastoupena, má výrazné protizánětlivé účinky.

Brutnákový olej

Je vhodný nejen na problematickou pokožku s akné, ale také na zhojené jizvy, strie a popáleniny, které značně regeneruje.

 Levandulový olej

Je vyhledáván hlavně díky svým desinfekčním účinkům, které lokálně působí přesně v místě, ve kterém potřebujete.  Lidé, kteří mají problémy s akné, by levandulový olej měli zahrnout do své základní kosmetické výbavy.

Smíšená pleť

  • Mastná T-zóna, ale sušší tváře,
  • začervenalá pokožka kolem nosu, rozšířené póry,
  • zarudlé tváře, šupinky.

Tzv. kříženec mezi mastnou a normální pletí potřebuje olej přesně šitý na míru. Pokud byste užívali oleje určené pro mastnou pleť, pokožka, která není mastná, by byla vystavována nadbytečnému vysušování. Dva rozdílné typy kůže potřebují prvotřídní péči.

Arganový olej

Je vhodný na všechny typy pleti, ale nejvíce s ním budou spokojení jedinci s pletí problematickou a smíšenou. Jestliže jej začnete využívat v mladším věku, budete preventivně bojovat proti vráskám a předčasnému stárnutí pleti.

Suchá a citlivá pleť

  • Snížená produkce mazových žláz,
  • zašedlá barva, šupinky a suchá místa,
  • pocit pnutí a tahání.

V pubertálním věku by si každá z nás přála mít raději sušší pokožku bez přebytečné mastnoty a pupínků. Ve vyšším věku však své majitelky dokáže pěkně potrápit, proto je nutné ji řádně hydratovat výhradně tělovým olejem pro suchou pokožku.

Mandlový olej

Obsahuje vitamíny A, E, F, dále draslík, vápník, kyselinu olejovou, linolovou i palmitovou. Vlastnosti a konzistence mandlového oleje téměř odpovídá vlastnostem lidské pleti, proto je s velkou oblibou používán po mnoho let. Jeho účinky si zamilujete zejména v zimním období.

Avokádový olej

Opět olej velmi bohatý jak na vitamíny (A, B, D, E), tak na kyselinu listovou. Zajímavostí je, že olej z avokáda vám dodá přirozenou ochranu proti slunci (jeho SPF faktor je většinou uváděn něco mezi 6-8).

Typy olejů

Nerafinované oleje

– lisované zastudena
– uchovávají cenné látky v maximální možné míře

Rafinované oleje

– lisované zatepla
– vydrží déle, ale ztrácejí mnoho cenných složek rostlinného původu

Bio oleje

– často certifikované oleje, které dodržují bio normy
– bio rostlinné oleje neboli přírodní tělové oleje neobsahují chemické složky

nonGMO (geneticky nemodifikované)

– oleje v nejvyšší možné kvalitě
– o něco vyšší kvalita než bio oleje

Nejpoužívanější oleje

Připravili jsme pro vás přehled nejpoužívanějších olejů, které se pyšní zázračnými účinky.

Levandulový olej

Přestože tato nápadně krásná a omamná rostlinka zažívá v poslední době velký boom, v Persii ji lidé znali již před dvěma a půl tisíci lety. Egypťané využívali levanduli při mumifikaci, Arabové z ní vyráběli parfémy a Řekové ji zase hojně využívali v medicíně. Do daleké Provence, která je v dnešní době doslova domovinou fialkové byliny, se levandule dostala už s římskými vojáky.

Během staletí si lidé začali náhodně všímat blahodárných účinků levandule, jako je odpuzování hmyzu, hojení ran, zmírnění bolestí hlavy, a začali tak levanduli uchovávat nejen v podobě parfémů, ale také zázračných olejů.

Pronikavý levandulový olej našel své využití jak v kosmetickém průmyslu, tak ve zdravotnictví. I dnes se dá tento olej aplikovat na popáleniny, vyrážky, ekzémy i dermatitidu.

Ačkoli ne každý levandulový olej můžete konzumovat (na příbalovém letáku musí být jasně uvedeno, že jej konzumovat lze!), v aromaterapii, při masážích, inhalaci či zábalech jej využijete až až.😊

Levandulové oleje si můžete dopřát v libovolné kvalitě za různou cenu. Záleží, jaký druh levandule byl k výrobě použit. V případě, že se jednalo o vzácnější květy z horských oblastní, jistě se tento fakt odrazí také na ceně.

Látky obsažené v levandulovém oleji

  1. Betakaroten
    Ve střevech se mění na vitamín A, který je výborným antioxidantem. Jako takový je nezbytný pro imunitu, chrání sliznice a pozitivně působí na zrak.
  2. Fytosteroly
    Jsou výborným likvidátorem cholesterolu. Zbavují tělo zejména horšího LDL cholesterolu.
  3. Vitamín E
    Další skvělý antioxidant, jehož pomocí ochráníte buňky před stresem i volnými radikály. Navíc pomáhá zpomalovat stárnutí buněk.
  4. Minerální látky, chlorofyl aj.

Jak používat levandulový olej

  1. Aromaterapie: vůně levandule dokáže v naší mysli navodit pozitivní myšlení, a navíc zbavit bolesti hlavy. Do aromalampy, případně na polštář stačí nakapat 1-2 kapky esenciálního oleje – bude se vám lépe usínat.
    Jestliže patříte k populaci, která v létě dlouho a ráda sedí venku, jistě si pořiďte aromalampu s levandulí také ven, jelikož hmyz její vůni nesnáší.
  2. Levandulový olej do koupele: jeho účinky na unavenou mysl působí stejně jako při použití v aromalampě.
  3. Využití v kuchyni: pokud je na příbalovém letáku napsáno, že lze levandulový olej konzumovat, pak si jej jistě ve studené kuchyni zamilujete. Pokud máte na zahrádce vysazenou svou vlastní levanduli, jistě si oblíbíte také domácí levandulový sirup.

Účinky levandule a levandulového oleje

Ať už se budete olejem jen mazat, anebo si seženete olej, jenž se dá konzumovat, jistě brzy pocítíte zmírnění nespavosti, menší náchylnost k depresím, snížení únavy, nervového napětí i stresu.

Čistě kosmetický olej uklidní pokožku, zmírní zánět, akné, lupénku, dermatitidu, atopický ekzém i podrážděnou dětskou pokožku. Olej rovněž pomáhá eliminovat tvoření jizev a jeho aplikace je vhodná také po bodnutí hmyzem.

Inhalace levandule zmírňuje infekce horních cest dýchacích, pomáhá při bolestech hlavy i závratích.

Vedlejší účinky

Stejně jako všechny ostatní byliny, má také levandule nežádoucí účinky, a to zejména v případě, kdy to s jejím dávkováním přeženete. Pokud si do aromalampy nakapete více kapek, než je doporučováno výrobcem, koledujete si o pěknou migrénu.

Další mínus představuje fakt, že nelze konzumovat kdejaký levandulový olej. Kosmetickým levandulovým olejem byste si mohli zadělat na pořádné zdravotní problémy.

Domácí příprava

Domácí levandulový olej

Budete potřebovat:

  • kvalitní nosný olej (olivový, slunečnicový, mandlový, … vždy zastudena lisovaný!)
  • květy levandule (čerstvé či sušené)
  • sklenici s víčkem

Květy levandule lehce operte a nechte řádně usušit tak, aby nezplesnivěly. Po usušení, které může trvat klidně i 14 dní, dejte květy do sklenice a zalijte olejem, aby byly všechny květy ponořeny. Následně dejte sklenici za okno a nechte macerovat 3–4 týdny. Nezapomínejte olej vždy každý den protřepat.
Po maceraci květy vytáhněte a pořádně vymačkejte. Výsledný olej nakonec přelejte do tmavé skleničky a uchovávejte na chladném místě.

Tip na závěr: pokud chcete mít olej ještě kvalitnější, jednou za týden vyberte staré květy levandule a vložte čerstvé. Květy vždycky řádně vymačkejte.

Domácí levandulový sirup    

Budete potřebovat:

  • 1 litr vody
  • 1 kg cukru
  • 1 BIO citron
  • 3 lžičky kyseliny citronové
  • 100 g levandule

Omytou levanduli dejte do hrnce a zalejte horkou vodou. Následně přidejte citron nakrájený na kolečka a kyselinu citronovou, pořádně zamíchejte a nechce stát 24 hodin.

Druhý den výluh slijte, přisypejte cukr a nechte zcela rozpustit. Poté dejte do uzavíratelné sklenice a skladujte v lednici.

Mandlový olej

Dnešní domovinou mandloní je Středozemí, avšak jejím pradávným domovem je Čína, odkud se dále rozšířila do Persie, Sýrie i Egypta. Omlazující účinky mandloně údajně znala již samotná Kleopatra.

V době antiky se mandlový olej začal využívat také hojně ve zdravotnictví při žaludečních obtížích, problémech s průduškami či při bolestech břicha.

Látky obsažené v mandlovém oleji

  1. Kyselina olejová
    Tzv. startér metabolismu, který chrání buňky před vnějšími negativními faktory.
  2. Kyselina linolová
    Stará se o ideální vlhkost pokožky.
  3. Kyselina palmitová
    Propouští do kůže více užitečných složek, které pokožka následně dokáže zužitkovat.
  4. Vitamíny B, A
    Regenerují, zvlhčují, uklidňují, vyživují a chrání pokožku.
  5. Vitamín E
    Velmi silný antioxidant, který chrání buňky proti volným radikálům.
  6. Minerální látky

Jak používat mandlový olej

  1. K vyživení obličeje
    Věděli jste, že mandlový olej je výborným pomocníkem v boji proti vráskám a stárnutí pleti? Pokud budete olej aplikovat jednou denně a obličej zároveň lehce promasírujete, kýžené výsledky budou zanedlouho patrné.
  2. K boji proti akné, jizvám i černým tečkám
    Extrakt z mandlí dokáže normalizovat činnost mazových žláz, stahuje póry, uklidňuje a dezinfikuje pokožku. Díky regeneračním vlastnostem eliminuje vznik jizev po akné.
  3. Na suchou a citlivou pokožku
    Pokud chcete mít i tu nejcitlivější a nejsušší pokožku vláčnou a zdravou, stačí, když budete olej aplikovat hlavně na noc. Pomoct by vám mohly také domácí zvláčňující masky, případně si pár kapek mandlového oleje nakapejte přímo do vašeho oblíbeného krému.
  4. Proti pigmentovým skvrnám
    Pigmentové skvrnky vám sice úplně nevymizí, ale díky jemnému bělícímu efektu vám mandlový olej pomůže problematické oblasti alespoň o něco zesvětlit. Pokud chcete celý účinek látek ještě podpořit, můžete do lžíce mandlového oleje přidat dvě kapky grepového éterického oleje.
  5. K vyčištění pokožky
    Jestli byste k očištění pleti používali rádi něco jiného než komerčně prodávané pleťové a micelární vody, naneste mandlový olej na vatový tamponek a jemně pleť očistěte. Nezapomeňte, že oči byste třít neměli, vatový tamponek pouze přiložte na oko, chvilku počkejte a řasenka se sama rozpustí. Po očištění pleť omyjte teplou vodou. Ovšem pozor na alergii! Pokud máte citlivé oči, anebo trpíte na zánětlivá onemocnění očí, v žádném případě olej neaplikujte!
  6. K výživě řas, obočí i vlasů
    Mandlový olej má velmi pozitivní účinek na vlasové folikuly, aktivuje růst, obnovuje a posiluje strukturu vlasů, a navíc zabraňuje vypadávání vlasů. Zábal z mandlového oleje je ideální provádět dvakrát do měsíce zejména na kudrnaté vlasy.

Účinky mandlového oleje

Oleje z plodů mandloní patří mezi nejkvalitnější rostlinné oleje, a proto je vhodný pro všechny typy dospělé pokožky, stejně jako pro náchylnou a velmi citlivou pokožku dítěte, kterou dokonale vyživí. Perfektní výsledky se dostavují také na napjaté těhotenské pokožce (zejména v oblasti břicha a stehen), které hrozí strie. Při pravidelném mazání pokožky se výskyt strií minimalizuje.

Vedlejší účinky

Stejně jako na mandle můžete mít alergii také na mandlový olej. V případě, že jste alergičtí na jakékoli skořápkové plody, je větší pravděpodobnost, že budete alergičtí na samotný mandlový olej. Proto jej před aplikací vyzkoušejte na malém kousku kůže a počkejte zhruba 20 minut. Pokud se neobjeví žádná reakce, můžete olej použít.

Domácí příprava mandlového oleje

Budete potřebovat:

Nasypte mandle do mixéru a začněte mixovat na pomalém stupni otáčení, postupně rychlost zvyšujte. V průběhu mixování se vám začne tvořit mandlová hrudka, která půjde mixovat čím dál obtížněji. Jakmile budete mít s mixováním velký problém, přidejte kvalitní olivový olej. S množstvím to nepřehánějte. Mělo by jej být pouze tolik, abyste vytvořili krémovou pastu. Následně pastu dejte do nádobky a umístěte na parapet po dobu 1–2 týdnů. Zhruba po dvou týdnech se vám olej oddělí od zbytku hmoty.

Avokádový olej

Domovinou tohoto zeleného plodu je Střední a Jižní Amerika, kde jej již před 3 000 lety konzumovali Aztékové. Za tuto dobu avokádo svou domovinu nijak výrazně nezměnilo, Mexičané stále patří mezi hlavní pěstitele avokáda na světě.

Svým tvarem avokádo připomíná hrušku, a proto se mu říká také hrušeň americký, který roste na stromě o výšce až 15 metrů.

Látky obsažené v avokádovém oleji

  1. Kyselina olejová
    Tvoří až 70 % avokáda a je známá hlavně díky svým protizánětlivým účinkům. Navíc zabraňuje ukládání rakovinotvorných látek v těle.
  2. Lecitin
    Snižuje hladinu cholesterolu, čistí cévy a posiluje činnost srdce.
  3. Vitamín K
    Pozitivně působí na funkci jater, napomáhá vstřebávat vápník, brání řídnutí kostí a podporuje funkci ledvin i srdce.
  4. Vitamín C
    Povzbuzuje organismus, podporuje hojení ran a stará se o celkové posílení imunity.
  5. Další tělu prospěšné vitamíny jako vitamín B5, E, A
  6. Minerály jako draslík, hořčík, železo, zinek a fosfor

Jak používat avokádový olej

Vnější použití:

  1. Avokádo a pleť
    Díky tomu, že olej z avokáda je antialergický, lze jej použít na všechny typy pleti.
    Omlazující účinky oleje se projevují na vrásčité pleti zejména kvůli vysokému obsahu draslíku. Jestliže budete aplikovat avokádový olej pravidelně, elasticita vaší pokožky se značně zlepší.
    Výborná snášenlivost oleje zajistí účinný efekt také problematické pokožce a pokožce s akné. Moc to s jeho aplikací však nepřehánějte, avokádový olej přece jen spadá do komedogenních olejů.
  2. Avokádo a vlasy
    Stejně jako každý olej je také ten avokádový skvělým řešením na roztřepené vlasové konečky. Preventivně působí proti vypadávání vlasů.

Vnitřní užívání

  1. Zlepšuje funkci srdečního svalu
    Pokud se rádi zaobíráte vědeckými studiemi, avokádo vás jistě překvapí svým pozitivním efektem na činnost srdce a s tím souvisejícím faktem, že snižuje jak cholesterol, tak vysoký krevní tlak.
  2. Podporuje trávení
    Kombinace všech výše zmíněných kyselin, minerálů i vitamínů pomáhá trávicímu traktu zpracovat veškeré potraviny, které pozřeme.
  3. Podporuje hubnutí
    Samozřejmě, že vám nepomůže pouze navýšení dávky avokádového oleje. Hubnutí jde ruku v ruce se zdravou stravou a pohybem. Při doplnění tohoto oleje však budete mít rychlejší pocit nasycení.
  4. Detoxikuje organismus
    Vysoký obsah chlorofylu zajistí vyplavení těžkých kovů z jater, ledvin i mozku. Chlorofyl je přírodním zdrojem hořčíku, který přitahuje kovové ionty, a tím čistí vnitřní orgány.

Účinky avokádového oleje

Avokádový olej je hotovým pokladem jak ve studené kuchyni, tak v kosmetice. Dokáže se vypořádat se známkami stárnutí na kůži i přímo v organismu.

Vaše pokožka bude chrochtat blahem, jakmile jí budete dopřávat pravidelnou dávku masáží tímto přípravkem. Zaprvé se zmírní projevy celulitidy, zmizí většina problematických pupínků a dokonce vám pomůže s hojením popálenin. Tento olej v sobě navíc má jakýsi přirozený SPF faktor (kolem 8–9), který vás ochrání před slunečním zářením.

Vedlejší účinky

Stejně jako můžete být alergičtí na samotné avokádo, tak se může objevit alergie na olej z něj. Proto jej nejprve vyzkoušejte na malém kousku pokožky.

Druhá věc, která byla u avokáda zjištěna, je ta, že snižuje účinky některých léků na ředění krve (obdobně jako citrusové plody a listová zelenina).

Jojobový olej

Tento olej se získává ze Simondsie čínské již více než 20 000 let, kdy jej staří obyvatelé Mexika, Kalifornie i Arizony lisovali pro jeho ochranné účinky proti slunci, dále k léčbě ran a péči o pokožku.

Přestože se označuje jako olej, jedná se o kapalný rostlinný vosk, který se svou konzistencí velmi podobá kožnímu mazu, a proto dokáže udržet přirozenou mastnotu jak suché, tak mastnější pokožky. Při správném skladování nežlukne, a právě díky své odolnosti je hojně využíván v kosmetice všeho druhu.

Naproti ostatním výše zmíněným olejům se jojobový olej nikdy nekonzumuje, a navíc je opravdu nutné, aby byl lisován zastudena, jinak se veškeré užitečné látky ničí.

Látky obsažené v jojobovém oleji

  1. Nenasycené mastné kyseliny
    Bojují proti zánětům kůže.
  2. Vitamín E
    Vypíná pleť, hydratuje a zpomaluje stárnutí.

Jak používat jojobový olej

  1. Péče o pleť
    Jojobový olej je řídký, dobře se nanáší a míchá s jinými produkty (můžete jej přidat do svého oblíbeného krému či smíchat s jiným olejem). Je vhodný jak na denní, tak i noční péči. Rozhodně jej však nezapomeňte vždycky omýt teplou vodou, protože není vhodné mít vrstvičku jojobového oleje po celý den.
    Dokáže se skvěle postarat o vyčištění zanesených pórů a urychlí regeneraci buněk, proto pomáhá s léčením akné.
  2.  Péče o vlasy
    Jojoba vlasům navrací jejich pružnost, pevnost i lesk, a proto v případě, že jsou vaše vlasy unavené a vysušené, aplikujte 30 ml jojobového oleje do vlasů, nechce 30 minut působit a řádně opláchněte. Přírodní silikon obsažený v rostlině se postará o obnovu roztřepených konečků i celkové struktury vlasů.

Účinky jojobového oleje

Tekuté zlato je druhým jménem jojobového oleje. Svou přezdívku si získal zejména díky všestranným účinkům – zejména těm protiplísňovým, protizánětlivým a antibakteriálním, přírodně se tak zbavíte třeba plísně na nohou či bradavic.

Působí také jako silný antioxidant, zejména díky vysokému obsahu vitamínu E. Účinně se postará o zhojení ran a rovněž obsahuje přirozený SPF faktor – okolo 2–4. Díky tomu, že je vhodný pro všechny typy pokožky (včetně mastné a aknózní), můžete jej aplikovat po celý rok.

Mimo jiné je vhodným přípravkem na citlivou dětskou pokožku po koupání, nebo i během něj. Stačí, když přidáte pár kapek tekutého zlata do vody.

Pupalkový olej

Do Evropy se tato nenápadná žlutá rostlinka dostala až v 17. století, nicméně původní obyvatelé Ameriky využívali pupalku již od nepaměti jako rostlinnou kaši k léčení vředů a kožních chorob. Někdo ji může znát i pod názvem noční svíce, neboť její kvítky vykvetou jen v noci a následně uvadají.

Látky obsažené v pupalkovém oleji

  1. Kyselina linolová
    Zdroj nenasycených mastných kyselin prospěšných jak pro pokožku, tak pro organismus
  2. Vitamíny skupiny B
  3. Minerály
    Zejména vápník a hořčík.

Jak používat pupalkový olej

Vnitřní použití:

Oceníte jej zejména ve studené kuchyni k dochucení salátových zálivek. K tepelné úpravě bychom vám však olej nedoporučovali vůbec. Je totiž poměrně hořký, a navíc nemá smysl jej tepelně upravovat, pokud nechcete zničit všechny tělu prospěšné látky.

Vnější použití:

  1. Pleťový olej
    Má zklidňující a regenerační schopnosti. Pomáhá obnovovat suchou pokožku a podporuje hojení popálenin. Díky zesvětlujícím účinkům bojuje proti kruhům pod očima i stařeckým skvrnám.
  2. Zábal na vlasy
    Ideální, pokud trpíte na suchou pokožku hlavy a lupy. Navíc podporuje růst vlasů.
  3. K masážím
    Nejen že pokožku zklidní, ale také ji kvalitně vyživí a posílí. Výhodou je, že pupalkový olej můžete kombinovat s dalšími oblíbenými krémy i oleji.

Účinky pupalkového oleje

Pupalkový olej využijí zejména ženy, jelikož blahodárně působí na ženské potíže, jako je výskyt cyst, myomů, premenstruačního syndromu i bolestivé menstruace. Pomáhá také v období nastupujícího klimakteria.

Konzumace tohoto oleje podporuje nastolení hormonální rovnováhy, posiluje imunitní systém, snižuje cholesterol i vysoký krevní tlak a doporučuje se také jako prevence proti Alzheimerově chorobě a onemocnění štítné žlázy.

Pokud jej budete pravidelně aplikovat na pokožku, pomůže vám při léčbě akné, ekzémů i psoriázy. Pupalkový olej mimo jiné stimuluje ženské libido a pomáhá mužům při problémech s potencí.

Vedlejší účinky

Těhotným ženám se konzumace a používání pupalkového oleje nedoporučuje, jelikož uvolňuje porodní cesty a vyvolává porod. Naopak ženám, které svůj plod přenášejí, se konzumace pupalky doporučuje, aby celý porod usnadnila a urychlila.

Rovněž kojící matky by se pupalce měly ze začátku kojení vyvarovat. Ačkoli se mnohdy doporučuje potírat poprsí pupalkovým olejem ke zmírnění bolesti, je nutné myslet na to, že tento olej je mírně nahořklý. Vaše dítko by tak nemuselo mít patřičnou chuť „k jídlu“.

Také epileptikům nejprve doporučujeme poradit se s lékařem, než se pustí do konzumace pupalky!


Konopný olej

Konopí neboli Cannabis sativa není žádnou novinkou. Přestože si všichni tuto rostlinu spojí spíše s jejími omamnými účinky, o tisíce let dříve ji využívali jak Egypťané, tak Číňané zejména k výrobě látek a papíru.

V 9. století se konopí dostalo do Evropy, kde jej staří Evropané začali hojně využívat v medicíně při kožních i dýchacích obtížích a také při boji se žloutenkou či kolikou.

Ještě ve druhé polovině 19. století byly tři čtvrtiny papíru tvořeny právě z konopí (dokonce slavná Deklarace nezávislosti je napsána na konopném papíru). Avšak lidé si v průběhu let všimli také omamných účinků rostlinky, a proto byla ve 30. letech zákonem oficiálně zakázána.

Rozhodně se však nebojte užívání konopného oleje, ten se totiž získává ze semen rostliny, a proto neobsahuje THC, které se nachází pouze v zelených částech rostliny. Většina olejů je také připravována hlavně z technického konopí, což eliminuje obsah THC na naprosté minimum také v zelených částech konopí.

Látky obsažené v konopném oleji

  1. Esenciální mastné kyseliny
    Zejména omega-3 a omega-6 kyseliny. Ani jednu z nich si tělo neumí vytvořit samo, proto je musíme tělu dodávat pro zdravou činnost srdce.
  2. Vitamín E
    Účinný antioxidant chránící buňky proti volným radikálům.
  3. Canabidiol
    Má protizánětlivé a protikřečové účinky.
  4. Minerály
    Vápník, hořčík, draslík a železo.
  5. Další vitamíny jako A, D a B

Jak používat konopný olej

Konopný olej je možné rozdělit na dva zástupce. Prvním z nich je rafinovaný olej, který je čirý, bezbarvý, téměř bez chuti a zápachu. Neobsahuje žádné přírodní vitamíny ani antioxidanty, proto se nehodí do kuchyně, ale většinou je pouze součástí kosmetických přípravků.

Druhý zástupce je olej nerafinovaný, jenž se získává pouze lisováním zastudena, má světlou až tmavě zelenou barvu, chuť a vůně připomíná oříšky. Takový olej je ve studené kuchyni vřele doporučován. Jiné přírodní oleje není vhodné konzumovat delší dobu, avšak toto pro konopný olej neplatí, jelikož podíl nenasycených mastných kyselin není nijak markantní.

Účinky konopného oleje

Podporuje činnost srdce i oběhového systému zejména díky vysokému obsahu nenasycených mastných kyselin, které naše tělo potřebuje.

Zároveň je výživou jak pro mozek, tak pro další vnitřní orgány – zejména náš mozek přímo baží po látkách obsažených v konopném oleji. Složení tohoto oleje je velmi podobné rybímu tuku, jehož konzumace byla, jak známo, doporučována již našimi babičkami. Tato konzumace však většinou ztroskotá na jeho chuti, avšak chuť konopného oleje je velmi podobná oříškům.

Při vnitřním užívání působí antibakteriálně i regeneračně a zpomaluje procesy stárnutí. Vnější užívání se zase postará o protizánětlivé lokální účinky, podporu hojení ran, popálenin, lupénky, ekzémů, bércových vředů a pomáhá zmírňovat alergické reakce i otoky a s tím související bolesti kloubů.

Vedlejší účinky

Konopný olej je velmi šetrný jak pro organismus, tak pro pokožku, proto zatím nebyly objeveny žádné účinky, které by měly negativní dopad na lidský organismus.

Rakytníkový olej

Původní porosty rakytníku se nacházejí v Itálii, Švýcarsku, Francii, Rakousku, Polsku i Německu, kde rakytník začal divoce růst po poslední době ledové. Rakytníkové keře se však v dnešní době objevují téměř všude a není problém si jej vypěstovat dokonce i v našich podmínkách. Cíleně a intenzivně se rakytník začal pěstovat v Číně až v první polovině 20. století.

Látky obsažené v rakytníkovém oleji

  1. Vitamín A
    Neboli beta-katoren je v rakytníku obsažen třikrát více než v mrkvi. Mezi jeho hlavní funkce patří zlepšení zraku, funkce plic, tlustého střeva i mozku.
  2. Vitamín B1, B2, B6
    Mají na starosti správnou funkci vnitřních orgánů.
  3. Vitamín E
    Regeneruje poškozenou kůži i sliznici, pozitivně působí na obnovu tkání.
  4. Vitamín K
    Zvyšuje srážlivost krve a napomáhá tak předcházení vzniku modřin či krvácení.
  5. Vitamín D
    Podporuje růst a sílu kostí.
  6. Omega-3 a omega-6 mastné kyseliny
    Chrání buňky před poškozením.
  7. Omega-7 kyselina
    Zmírňuje popáleniny.
  8. Kyselina listová
    Příznivě působí na vývoj plodu a krvetvorbu.
  9. Třísloviny
    Bojují proti zánětlivým procesům v trávicím traktu, navíc mají detoxikační účinky.

Jak rakytníkový olej používat

  1. Při obtížích se žaludkem
    Obsah kyseliny omega-7 napomáhá k regeneraci žaludeční stěny a obnovuje její činnost. Rakytník navíc potlačuje bakterie Helicobacter pylori, která stojí za vznikem žaludečních vředů. Stačí jedna čajová lžička oleje třikrát denně po dobu tří týdnů.
  2. Při léčbě hemoroidů
    Vhodnou kombinaci představuje vnitřní i vnější užívání. Vnitřně můžete rakytníkový olej konzumovat třikrát denně před jídlem, na vnější použití si pak připravte vatový tampon. Ten pokapejte několika kapkami a přikládejte na oblast konečníku jednou až dvakrát denně.
  3. Při onemocnění úst
    Díky „koktejlu“ vitamínů, jež olej obsahuje, se výplach dutiny ústní promění v léčivou kúru, která vyřeší problémy se zánětem dutiny ústní stejně jako s aftami. Vyplachování provádějte dvakrát až třikrát denně.

Účinky rakytníkového oleje

Ačkoli je rakytníkový olej výborným doplňkem stravy, dá se využít také k aplikaci na pokožku. Je totiž výborným prostředkem k léčbě popálenin i omrzlin, působí při vedlejších účincích léčby ozařováním a hojí proleženiny. V případě, že přidáte pár kapek do koupele, dosáhnete zlepšení kvality pokožky.

Vhodnější možnost však představuje hlavně konzumace rakytníkového oleje, neboť díky jeho vysoce regeneračním schopnostem ovlivňuje růst tkání a obnovu sliznic. Dalším příznivým účinkem je jeho schopnost vylučování škodlivin z těla, podporuje obnovu důležitých tělesných orgánů při vážných onemocněních. Jako doplněk stravy mnohdy slouží také lidem s urologickými problémy.

Vedlejší účinky

Ty hrozí zejména v případě léčby žaludečních vředů, kdy žaludek nemusí rakytníkový olej dobře snášet v tak dlouhém intervalu. Pokud se u vás začne objevovat nevolnost a zvracení, kúru přerušte.

Domácí výroba

K výrobě domácího rakytníkového oleje budete potřebovat:

  • 0,5 kg čerstvých nebo sušených plodů rakytníku
  • Litr olivového nebo slunečnicového oleje (lisovaných zastudena)
  • Skleněnou lahev

Příprava:

Rakytníkové plody jemně podrťte, nasypete do sklenice a zalijte olejem (ideálně tak, aby byly všechny plody ponořeny). Vzniklou směs ponechte na teplém místě zhruba 3 týdny a každý den ji protřepejte. Po třech týdnech olej přeceďte, rakytníkové plody řádně vymačkejte a vzniklý zázrak uchovávejte ve tmavé skleničce.

Arganový olej

Arganový olej se získává z plodů argánie trnité stále ještě s velmi malou mírou mechanizace. Tyto vzácné keře se totiž vyskytují pouze v jihozápadní části Maroka, kde domorodí obyvatelé stále sbírají arganové plody ručně. Z tohoto důvodu patří arganový olej mezi nejdražší oleje na světě. K tomu příspívá také fakt, že argánie byla kdysi rozšířena po většině území Afriky, dnes už bohužel spadá do ohrožených druhů. Přesto se z Maroka každý rok vyveze téměř sedm set tun tohoto ručně sbíraného pokladu.

Látky obsažené v arganovém oleji

  1. Kyselina linolová
    Neboli omega-6 nenasycená mastná kyselina, která snižuje ztrátu vody z organismu.
  2. Kyselina olejová
    Neboli omega-9 nenasycená mastná kyselina, jež posiluje elasticitu tkání i pokožky.
  3. Vitamín E
    Brojí proti stárnutí buněk.

Jak používat arganový olej

Na pleť a rty

Tento olej je velmi výživný, proto vám na celý obličej postačí 1-2 kapky, navíc se rychle vstřebává a nezanechává pocit mastnoty.

Na nehty

Minimálně jednou za týden si udělejte nehtový zábal. Na vlhké nehty naneste malé množství oleje a zabalte do kosmetických návleků. Okolí nehtů i nehty samotné budou pečlivě vyživeny.

Do koupele

Hydratace a jemnost pokožky bude zaručena, pokud si do koupele přidáte opět pouze malé množství oleje.

Účinky arganového oleje

Konzumace arganového oleje podporuje snižovat hladinu cholesterolu v krvi i krevní tlak, zlepšuje regeneraci buněk, pomáhá proti nachlazení a pravidelná konzumace také pomáhá tělu zbavovat se zánětů.

Doménou arganového oleje je spíše kosmetika, a není se čemu divit. Jako silně antioxidační prostředek pomáhá chránit buňky před vlivy slunečního záření. Nenasycené mastné kyseliny pak náležitě hydratují pokožku, zpomalují procesy stárnutí a podílejí se i na snížení svědivosti pokožky. Příznivě působí také na hojení jizev a strií.

Jak poznat kvalitu?

  • Tmavé balení

Jelikož už samotná výroba oleje je pracná a nákladná, kvalitní výrobce jistě nebude riskovat zkažení oleje jen kvůli nevhodně zvolenému balení. Sklo lahvičky by tak mělo být co nejtmavší.

  • Vůně

Nepatrná ořechová vůně, to je to, co hledáte. Silně aromatický produkt se hodí spíše do kuchyně, kdežto olej naprosto bez zápachu jistě prošel chemickou úpravou, a to nechceme.

  • Barva

Ideální variantu představuje zlatavá barva. Tmavší olej je opět spíše do kuchyně, ten světlejší určitě nebude mít tak čisté složení, jako je jeho barva.

  • Konzistence

Je hustší než u jiných rostlinných olejů.

  • Vstřebávání

Velmi snadné. Kvalitní olej nezanechává pokožku mastnou, ale naopak jemně hydratovanou.

  • Cena

Pravdou je, že si za výše uvedenou kvalitu také řádně zaplatíte, ale když uvážíte, že vám na obličej postačí 2–3 kapky denně…

Ricinový olej

Skočec obecný neboli ricinovník je v syrovém stavu velmi jedovatý! Semena obsahují ricin, který byl v minulosti hojně využíván jako zákeřná zbraň. Smrtelnou dávku pro dospělého člověka představuje pouhých 15–20 semen.

V historii se tento olej používal jako velmi silné projímadlo, ovšem kvůli nebezpečí předávkování se jeho vnitřní používání dnes vůbec nedoporučuje. Občas se však stále objeví někdo, kdo ricinový olej používá k detoxikační kůře, ovšem to by se nemělo dít bez předchozího souhlasu lékaře!

Jak používat ricinový olej

Z výše uvedených olejů je ricinový olej zatím jediný, u kterého sice vyžadujeme lisování zastudena, avšak o odstranění jedovatých látek se postará pouze zahřátí! Jedině takový olej je následně bezpečný a my jej můžeme používat k:

  1. Péči o pokožku
    Zejména suchá, alergická a aknózní pokožka tento olej ocení.
  2. Hojení jizev
    Olej stačí aplikovat dvakrát denně na zjizvenou pokožku a viditelnost nedokonalostí se zmenšuje.
  3. Podpoření růstu vlasů
    Ovšem pozor, abyste si olej nezanesli do očí!
  4. Léčbě bradavic
    Oproti komerčním prostředkům se ricinový olej soustředí pouze na bradavici a neškodí okolní zdravé pokožce.
  5. Zábalům na bolavé klouby
    Teplý zábal s obsahem ricinu se doporučuje jak na unavené klouby, tak i na namožené svaly. Stačí, když ricinový olej nanesete na plenku, přiložíte ji na bolavé místo a následně přikryjete potravinářskou fólií a dekou. S tímto zábalem vydržte alespoň hodinku.

Nimbový olej

O posledním z olejů jste možná nikdy neslyšeli, nicméně i on se řadí do výčtu zázračných olejů. Nimba se hojně využívá v ajurvédě pro své antibiotické, antimykotické i antiparazitické účinky. V našich podmínkách se doporučuje pouze zevní užívání, ačkoli neoficiálně jej lidé také konzumují. To bychom však nedoporučovali, jelikož účinky po konzumaci nebyly nikdy pořádně prozkoumány a rostlina v České republice stále čelí přísné legislativě. Po celé Evropě ji například neseženete na váhu, což v Indii není problém.

Olej z nimby se získává z indického stromu jménem zederach indický. Celou rostlinu můžete znát také pod názvem neem a vyznačuje se charakteristickým silným zápachem po česneku.

Látky obsažené v nimbovém oleji

  1. Nenasycené mastné kyseliny
    Kyselina olejová, palmitová, stearová, linolová – jejich vysoký obsah se podílí na zjemňování a zvlhčování pokožky.
  2. Vitamín E
    Velmi silný antioxidant.

Jak používat nimbový olej

  1. Pleťová maska
    Neem pomáhá léčit projevy akné, ekzémů i lupénky, proto stačí olej aplikovat na vatový tampon a obličej jednou denně potřít, případně můžete pár kapek přidat přímo do pleťové masky. Nezapomeňte ji pak důkladně umýt.
  2. Zábal na vlasy
    Jednou až dvakrát týdně si dopřejte nimbový zábal na vlasy. Zbavíte se tak problémů s lupy i rychle se mastícími vlasy.
  3. Přírodní repelent
    Nimba odpuzuje a zabíjí veškerá klíšťata, komáry, a dokonce také vši. Stačí, abyste do šamponu přidali 20 kapek nimbového oleje a problém je vyřešen.
    Pokud byste rádi ochránili také svého domácího mazlíčka, přidejte pár kapek i do jeho kosmetiky. Ani v jednom případě však nečekejte žádnou omamnou vůni.
  4. Přírodní antikoncepce
    Tato informace rozhodně stojí za zmínku, neboť nežádoucí projevy hormonální antikoncepce se v poslední době objevují na každém kroku. Nicméně, je na vás, zda se odvážíte tuto přírodní antikoncepci vyzkoušet.
    Údajně stačí, když budete olej aplikovat na intimní partie těsně před sexem. Nimba ničí spermie a působí proti udržení plodu.
  5. Při boji s kvasinkovými záněty
    Využití oleje je opravdu všestranné, ale neředěný by se v žádném případě neměl užívat ani na sliznici a ani na pokožku. Proto, pokud chcete bojovat proti kvasinkovému zánětu, aplikujte pár kapek nimbového oleje do vašeho intimního gelu. Někdo doporučuje aplikaci nimby spolu s rostlinným olejem přímo na tampon, ovšem tady bychom byli opatrní.

Účinky nimbového oleje

Úvodem tohoto odstavce bychom rádi připomněli, že pokud se rozhodnete neem konzumovat, nebo jakkoli vnitřně užívat, vždy se poraďte s odborníkem!

Účinky nimby jsou velmi rozmanité, v případě užívání oleje se samozřejmě musí jednat o olej lisovaný zastudena, který se získává pouze z plodů stromu.

U tohoto produktu jistě oceníte zmírňování pocitů svědění kůže. Lokální aplikace oleje navíc působí antivirově, antibakteriálně, a dokonce protiplísňově, proto je taková aplikace vhodná na problematickou pokožku s akné, ekzémy, lupy či pokožku s neštovicemi.

Vnitřní užívání oleje se doporučuje při detoxikaci. Neem je schopen na sebe navázat různé škodliviny, proto se používá při čištění krve, hubnutí, případně při čištění střev, žaludku i jater. Odborníci také tvrdí, že nimba je schopná zaměřit se v těle na virus způsobující opary a toxické rakovinotvorné látky.

Vedlejší účinky

Jak jsme nastínili již výše, je velmi všestranným pomocníkem při jakékoli likvidaci nežádoucích projevů ať už na pokožce, či přímo v těle. Nezapomínejte však, že těhotné ženy a ženy, které touží po miminku, nimbový olej používat nesmějí! Mohly by si způsobit samovolný potrat, případně ohrozit zdraví plodu. Antikoncepční účinky platí také pro muže, ničí i spermie.

Odvary ani kapsle by neměli používat ani jedinci, kteří užívají léky na ředění krve, protože jejich účinek je samozřejmě nimbou potlačen.

Dětský tělový olej

O dětskou pokožku byste neměli pečovat ničím jiným než tím nejkvalitnějším olejem určeným pro citlivou kůži. Mezi nejlépe snášené dětské oleje patří měsíčkový, mandlový a pupalkový olej. Všechny tři jsou schopné poskytnout nejlepší ochranu před vysušením, dokonce i tam, kde pokožka přichází do styku s plenou.

Samozřejmě byste tyto zástupce měli zvolit tak, aby byly bez zbytečné parfemace, lisované zastudena a v bio kvalitě. Tak zabráníte vzniku alergií a pokožka vašeho dítka bude zdravá a krásná.

Jaké složení má tělový olej

Opravdu kvalitní přípravky se skládají pouze z několika surovin:

  1. nosný olej = tvoří kvalitní základ,
  2. deriváty vůní z přírodních éterických olejů.

Nosný olej tvoří základ celého přípravku a může jich být hned několik – např. směsice z jojobového, sezamového, slunečnicového a makadamového oleje. Další složku tvoří éterické oleje a jejich deriváty, které olejům dodají požadovanou vůni. Chemické konzervační látky nejsou v bio olejích prvotřídní kvality povoleny.

Méně kvalitní výrobci používají ke konzervaci umělé konzervační látky případně tzv. neškodnou chemii, která sice navýší datum spotřeby přípravku, avšak o bio kvalitě nemůže být řeč.

Jak vyrobit tělový olej

V dnešní době boomu DIY neboli „udělej si sám“, se čím dál častěji vyskytují různé návody na domácí oleje. Pokud si i vy chcete vyrobit svůj domácí přípravek, jako první se zaměřte na nosný olej. Vhodnou začátečnickou kombinaci představuje směsice zástupců makadamového, meruňkového a mandlového oleje.

Následně si vyberte kvalitní esenciální olej, kterým byste nosné oleje chtěli obohatit. Ale pozor, přestože preferujete výraznější vůně, mějte na paměti, že éterické oleje ve větším množství dráždí kůži. Do 20 ml nosného oleje vám tak postačí maximálně 10 kapek toho esenciálního. Jestliže budete olej používat i na obličej, zvolte množství esence ještě menší.

Samotný výběr vůní je na vás, proto se řiďte hlavně svým nosem. Jako skvělí pomocníci a rádci by vám mohly sloužit odborné knihy, které vás provedou světem vůní a doplní, co která vůně navodí ve vaší mysli.

Dobrá rada:  dávejte si pozor hlavně na citrusové oleje a bergamon. Po nanesení takových olejů se nevystavujte přímému slunečnímu záření, neboť riskujete nepříjemné skvrny na kůži.

Domácí recept na tělový olej

Tento velmi jednoduchý domácí recept ocení jistě všichni, kteří se nechtějí namáhat s domácí macerací. Stačí, když si pořídíte tyto lahvičky esenciálních olejů: citron, rozmarýn, levandule a máta. Do 20 ml nosného oleje pak nakapejte:

  1. kapku máty
  2. kapky levandule
  3. kapky citronu
  4. kapky rozmarýnu

Tak budete mít hotovou vlastní vonnou směs pro masírování i výživu pokožky téměř bez námahy.

Top kvalitní domácí příprava

V případě, že nestojíte o vonné esence a raději byste si užili celou přípravu sami, připravte si:

  • kvalitní olej (mandlový, případně i slunečnicový lisovaný zastudena),
  • bylinky (růže, levandule, meduňku, fialky a podobně),
  • koření (vanilka, skořice, badyán atd.),
  • lahev na nakládání,
  • sítko a trychtýř,
  • malou lahvičku.

Jak na to?

  • Opláchněte zvolené byliny či koření a nechejte řádně vysušit.
  • Vydezinfikujte lahev na nakládání.
  • Vložte suchou bylinu a zalijte olejem.
  • Nechte v klidu 2-3 týdny (pozor na sluneční záření a vysokou teplotu); občas protřepejte.
  • Po několika týdnech slijte výsledný přípravek do malé lahvičky a používejte dle potřeby.

V tomto případě záleží pouze na vás, co byste si do vonné směsi chtěli přidat. V zimních měsících jistě využijete hlavně koření jako skořici, vanilku apod. Na letní potírání pokožky se však daleko lépe hodí právě bylinky.

Dobrá rada: Přestože jsme v první části rádce mluvili o tom, že olej by měl být při nanášení na pokožku v kontaktu s vodou, při nakládání do oleje musejí být bylinky i koření suché!

Hybrid zvaný sprchový olej

Díky sprchovému oleji můžete zabít dvě mouchy jednou ranou a jeho použití je možná ještě daleko praktičtější, než tomu je u oleje klasického. Olej jednoduše naneste ve sprše a opláchněte. Nemusíte dlouho čekat ani se obávat skvrn na oblečení.

Sprchový olej vlastně nahrazuje sprchový gel, který pokožce není schopen dodat tolik potřebné živiny ať už v zimním či letním období. Protože tělové oleje tolik nepění jako sprchové gely, jsou navíc šetrnější k citlivé pokožce.

Při výběru se řiďte nejen tím, čeho byste po sprchování chtěli dosáhnout (existují oleje zmírňující celulitidu, povzbuzující oleje, zklidňující oleje,…), ale hlavně svým nosem. 🙂

Olej není všechno!

Aby vaše pleť byla schopná využít složky oleje bezezbytku, je nutné jí dopřát dostatečnou péči.

Ranní rituál

Opravdu nikdy svou pleť ráno neodbývejte.  Začněte tím, že ji omyjete vlažnou vodou a dočistíte vodou pleťovou. Ráno záleží pouze na vás, zda olejový přípravek k vyživení pleti použijete, či nikoli. Zaprvé je to časové náročnější a zadruhé se mnohdy nedoporučuje požívat olej dvakrát denně. Proto si aplikaci olejové výživy nechte třeba až na večer.

Večerní výživa

Večerní čištění pleti by mělo být samozřejmostí za každé situace. Jednoduše použijte odličovací přípravek a následně postupujte tak jako ráno. Vlažná voda, pleťová voda a neduhy jsou zažehnány!

Právě večer je také ideální doba pro aplikaci pleťových olejů, které mají celou noc k tomu, celý obličej vyživily a působily přesně tak, jak potřebujete.

Závěrem našeho rádce je třeba podotknout, že není možné jednoznačně říct, který z přípravků bude pro vaši pokožku tím nejlepším tělovým olejem. Zaprvé je nutné si uvědomit, jaký typ pleti a pokožky vlastně máte a následně hledat, který přípravek vám „sedne“ nejlépe.

Nezapomínejte také, že na různých částech těla máte různý typ kůže. Klidně se může stát, že zatímco na mastný obličej budete potřebovat lehký olej, který zbytečně nezatěžuje, svým nohám budete muset dodat pořádnou dávku mastného přípravku.

Jak vám tento test pomohl? Budeme rádi, když ho ohodnotíte hvězdičkami.

4.8/5 19 hodnocení

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

  1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
  2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
  3. Rady k nakupování
  4. Nové recenze produktů
  5. Nové srovnávací testy
  6. Tyto e-maily jsou zdarma
  7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Kategorie:

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

      Přidejte váš dotaz nebo recenzi

      Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

      Covybrat.cz
      Logo