Jak vybrat nejlepší tenisovou raketu

Jsme profíci, nevěříme marketingovým slibům a nezávisle recenzujeme a srovnáváme produkty. Když nakoupíte skrze naše odkazy, můžeme získat malou odměnu, která ale nezvyšuje cenu vašeho nákupu.

V dnešní době se čím dál tím víc oblíbenějším sportem stává tenis. Možná i vy patříte mezi začínající tenisty, kteří by se tuto sezónu v „bílém sportu“ rádi zdokonalili. Přestože z vás třeba nebude druhá Serena Williamsová nebo druhý Novak Djoković, nezoufejte. Pokud si pořídíte tu správnou tenisovou raketu, jistě si na kurtech užijete spoustu zábavy.

Recenze tenisových raket

Protože jsme vám chtěli nabídnout širší rozhled, co se tenisových raket týká, do našeho rádce jsme pro tentokrát nevybrali pět nejoblíbenějších zástupců, nýbrž devět. Ty jsme rozdělili dle cenových kategorií. Obecně platí, že i v levnější cenové třídě se dá pořídit kvalitní raketa. Čím je však cena tenisové rakety vyšší, tím lepší komfort vám mnohdy zaručuje.

Ve druhé části rádce se pak dozvíte, na co si při výběru rakety dávat pozor, jak se rakety rozdělují, proč by vás měl zajímat jejich výplet i třeba to, jak je důležité vyvážení tenisové rakety.

Levné tenisové rakety

V zásadě nejde říct, že levnější rakety by byly horší či méně kvalitní než ty dražší. Samozřejmě platí, že u levnějších variant není možné použít k výrobě odlehčený materiál, který by následně snížil celkovou hmotnost nástroje. Nemůžete očekávat ani speciální materiály výpletů, menší profily rámů apod.

V této cenové třídě jednoduše najdete osvědčenou klasiku, která nevybočuje z průměru. Ovšem pro začátečníky jsou takové rakety ideální. Za malý peníz (v poměru k profi raketám) jistě zjistíte, jakou rychlost hry preferujete, zda vám zvolený typ rakety vyhovuje, jestli byste raději nepreferovali menší velikost hlavy atd.


 

Levnější tenisové rakety jsou tak vhodným nástrojem pro začátečníky či mírně pokročilé, kteří si chtějí hru teprve „osahat“.

Název raketyHmotnost rakety v gDélka rakety v mmTvrdostVelikost hlavy v cm2Vyvážení rakety mmVzor výpletuMateriál
Babolat Pure Drive 201830068572 RA64532016 x 19Grafit
Wilson Ultra Team  100 2018303685neuvedeno64532016 x 18Grafit
Head Graphene Touch Extreme Mp26568561 RA64534516 x 19Grafit

Běžné tenisové rakety

Rakety ve střední cenové relaci jsou vhodné pro všechny hráče, kteří už přišli na to, co od tenisu očekávají a pomalu by chtěli nad míčkem přebírat kontrolu. Vyvážení, hmotnost, pevnost výpletu i materiály raket jsou totiž směřovány přesně k tomu, aby se z vás pomalu, ale jistě stával profesionální hráč.

Ceny tenisových raket pro pokročilejší hráče se pohybují mezi 2 000-3 500 Kč.

Název raketyHmotnost rakety v gDélka rakety v mmTvrdostVelikost hlavy v cm2Vyvážení rakety mmVzor výpletuMateriál
Babolat Pure Drive Team 201531568574 RA64531516 x 19Grafit
Babolat Pure Strike 100 201730068570 RA64532016 x 19Grafit
Babolat Pure Aero Lite 201627068572 RA64533016 x 19Grafit

Profesionální tenisové rakety

Tady už se pohybujeme v naprostých „lahůdkách“, co se tenisových raket týká. Zaprvé zde najdeme jak naprosté novinky všech možných značek a řad, tak odlehčené materiály, menší hlavy raket, jež jsou vhodné pro opravdové profesionály a korespondují s dalšími důležitostmi jako délka, hmotnost i vyvážení, které jsou zásadní pro opravdu precizní výsledek.

Při pořizování profi raket ale budete muset sáhnout hlouběji do peněženky. V průměru se ceny za tyto nástroje pohybují mezi 3 500-8 000 Kč.

Název raketyHmotnost rakety v gDélka rakety v mmTvrdostVelikost hlavy v cm2Vyvážení rakety mmVzor výpletuMateriál
Babolat Pure Aero Team 201928568571 RA64532016 x 19Grafit
Wilson Pro Staff 97 CV 201931568662631016 x 19Grafit
Babolat Pure Drive Lite 201827068572 RA64533016 x 19Grafit

Jak vybrat tenisovou raketu?

Je pravdou, že tenisových raket je na našem trhu nepřeberné množství. Jak si ale správně vybrat jednu jedinou raketu, aby dlouho a dobře sloužila? Držte se následujících parametrů a určitě nešlápnete vedle.

Výběr rakety podle věku a pohlaví

Primárně bychom si před nákupem měli uvědomit, pro koho je raketa určena. Těžko totiž budete pořizovat velkou těžkou raketu pro pokročilého juniora, stejně jako určitě nepořídíte raketu s malým průměrem začátečníkovi, který raketu drží poprvé v ruce.

Dětské tenisové rakety

Pokud se vaše dítě nadchlo pro tenis, ale vy sami si nejste jisti, zda u něj vydrží, můžete svému potomkovi pro začátek koupit levnější variantu rakety. Nejlevnější dětské tenisové rakety seženete už zhruba za 500 Kč.

Pro malé začátečníky jsou vhodné rakety hliníkové či kompozitové – ty se skládají z více prvků.

Pokročilejší děti jistě ocení komfort grafitových raket, které jsou k dostání již od pětadvaceti palců. Vedle skutečnosti, že grafitové rakety vypadají dospěle, nezatěžují dětskou ruku otřesy.

Nejdůležitějším kritériem pro výběr dětské rakety je samotná výška dítěte. Podle ní snadno určíte ideální velikost nástroje.

Výška dítěte v cmVelikost rakety v palcíchDélka rakety v mm
do 10019485
101-11421540
115-12723580
128-14225640
143 a více26660

Jestliže už u svého tříletého dítěte víte, že byste chtěli, aby se věnovalo tenisu, existují rakety i pro ně. Sedmnáctipalcová raketa sice nepatří k nejprodávanějším, ale určitě se dá sehnat. Právě ona je vhodná pro děti s výškou okolo 80 cm.

Dětské rakety jsou vyráběny z různých kombinací levnějších materiálů (většinou titan a hliník), proto jsou lehké, levné a odolné.

Juniorské tenisové rakety

Zatímco pro děti do výšky 135 cm jsou k dispozici zejména rakety s hliníkovými rámy, od výšky 135 cm dítěte již na základě výše uvedené tabulky seženete ideální velikost s grafitovým rámem. Dítě, které měří více než 150 cm, už může používat dospělou raketu s odlehčeným rámem. Ideální váha je kolem 255 g.

Tenisové rakety pro ženy

Ženy by měly volit lehčí tenisové rakety – zhruba kolem 280 g. Ideální kombinace pro ženy je větší hlava rakety a menší držátko neboli grip, aby se ženám, jelikož mají menší ruce než muži, lépe držel a nesvíraly jej příliš křečovitě.

Výběr podle pokročilosti

Začátečník

 • Nehraje tenis
 • Nemá rychlé reakce
 • Rychle se unaví
 • Nemá žádnou techniku hry

Pokud byste souhlasně kývli alespoň na tři body z výše uvedených, pak jste tenisoví začátečníci, pro které je vhodná lehká raketa s větší hlavou. Ideální vyvážení takové rakety směřuje buď do rukojeti, případně na střed.

Vhodně zvolená tenisová raketa hned od začátku vás ušetří přetíženého zápěstí nebo tenisového lokte.

Pokročilý hráč

 • Příležitostně hraje tenis
 • Má dobrou fyzickou kondici
 • Méně se unaví
 • Má povědomí o technice

Pokročilejší hráči preferují těžší rakety, které tlumí vibrace, zároveň jsou stabilnější a údernější. Hlava nástroje je menší – odborně řečeno midplus. Vyvážení se pak centruje na střed, případně lehce do hlavy.

Závodní hráč

 • Zkušený hráč
 • Ovládá techniku a plně kontroluje míč
 • Má velmi rychlé reakce

Závodní hráči požívají rakety, jejichž tíha je 300-360 g a obecně preferují velikost hlavy midsize, maximálně midplus. Vyvážení si profi hráči dokážou vybrat sami dle stylu své hry.

Hlavní parametry

Tenisovou raketu sice rozdělujeme pouze na hlavu (odpalovací plocha rakety), krček (střední část) a rukojeť (neboli grip), ale hlavních parametrů, na které se při výběru musíte soustředit, je hned několik.

Velikost hlavy

Velikost hlavy neboli vypletené části rakety dělíme celkem do čtyř skupin:

Označení velikostiVelikost v cm2Vhodná pro
Super oversizevíce než 741začátečníky a občasné hráče
Oversize691-740začátečníky a občasné hráče
Midplus601-690středně pokročilí hráči
Midsizeméně než 600závodní a turnajoví hráči

Občas se uvádí také malá hlava, jejíž velikost je kolem 585 cm2 a kterou využívají hlavně profesionální hráči na kurtech ve Wimbledonu.

Optimální bod trefení neboli sweetspot je samozřejmě u rakety s největší hlavou. Profi hráči ji ale nevyužívají, jelikož je méně kontrolovatelná. V zásadě platí, že čím menší hlava rakety, tím přesnější hra.

Hmotnost

Nikdy nezapomínejte, že váha rakety je udávaná bez výpletu. Jestliže váha rakety je 270 g, její celková hmotnost bude kolem 290 g. Musíte totiž myslet na 12-15g výplet, omotávku i tlumítko.

Označení raketyVáha v gVhodné pro
Lehké rakety220-280ženy, začátečníky, juniory a mírně pokročilé hráče
Středně těžké rakety280-310pokročilé hráče
Těžké raketyvíce než 310profihráče

Pokud se rozhodnete přejít na nový model rakety, který bude zároveň těžší, mějte na paměti, že ideální navýšení váhy by se mělo pohybovat něco mezi 10-15 g. Samozřejmě opět platí, že čím vyšší váha, tím je vyšší švihová hmotnost = swingweight, jež přispívá k vyšší rychlosti odpáleného míčku.

Vyvážení tenisové rakety

Na rozdíl od hmotnosti je balanční bod uváděn s výpletem. Měří se od konce gripu ke středu rakety.

VyváženíDélka v cmVhodné pro
Do hlavyvíce než 33,5začínající a mírně pokročilé hráče
Na střed32,5-33,5pokročilé hráče
Do rukojetiméně než 32,5profihráče

Čím je raketa lehčí, tím více je vyvážení orientováno do hlavy a naopak. Větší váha v hlavě dává hodně síly do úderu, ale nedopřeje vám téměř žádnou kontrolu. Vyvážení v rukojeti je preferováno hlavně profesionálními hráči zejména proto, že mají při hře absolutní kontrolu nad míčkem.

Délka

Délka bývá standardně uváděna v cm, případně mm, méně často v palcích.

Označení délkyDélka v cmVhodné pro
Krátká délka68děti, juniory
Standardní délka68,5většinu hráčů
Prodloužená délkado 71,5vysoké hráče

Běžná délka rakety je preferovaná jak výrobci, tak hráči. Zejména vysocí hráči pak preferují delší rakety, které jim umožní větší zesílení úderu a lepší koordinaci pohybu. Prodloužené rakety také slibují vyšší pákový efekt, čímž se zesílí intenzita podání. Maximální možná délka rakety je 73,7 cm.

Výplet tenisové rakety

Nejtypičtějším vzorem pro výplet rakety je 16 x 19 strun, tedy 16 dlouhých řad a 19 krátkých. Samozřejmě ale existuje několik dalších možností.

Hustota výpletuVlastnosti
16 x 18Poměrně velká síla a rotace, malá životnost výpletu.
19 x 19Nejčastěji používaný; optimální bod trefení a větší zrychlení míče.
16 x 20Málo časté.
18 x 19Málo časté.
18 x 20Maximální kontrola míčku a dlouhá životnost výpletu.

Jak vyplést raketu a nepoplést to?

Výpletové materiály:

 • nylon – nejobvyklejší výpletový materiál,
 • přírodní střívko – nejlepší, ale nákladná volba,
 • polyester – pevná struna, která se však nehodí pro začátečníky,
 • kevlar – velmi tuhý, ale zároveň nejodolnější materiál.

Průměr výpletu – struny, ať už jsou z jakéhokoli materiálu, jsou většinou o průměru 1-1,5 mm. Čím větší průměr zvolíte, tím více vydrží, ale bude méně pružný.

Vypnutí strun – obecně platí, že čím pokročilejší hráč, tím tvrdší výplet. Každá raketa však má své doporučené pnutí tak, aby ideálně sloužila svému účelu.

Vyplétání tenisových raket

Nebojte se, tohle se vás netýká. Alespoň ne přímo. Přestože je váha rakety počítána bez výpletu, vypletení je při prodeji zajištěno. Většinou se tak stačí zaměřit pouze na to, z jakého materiálu se výplet skládá a jak silné je jeho finální pnutí.

Samotné vyplétání se nedělá ručně, nýbrž na speciálním vyplétacím stroji, který přesně odhadne sílu vypnutí vzhledem k materiálu výpletu i rakety, určí počet řad apod.

Velikost gripu

Ano, ani velikost gripu neboli rukojeti nesmíte při výběru podceňovat, jedině tak se totiž vyvarujete problémům s lokty, rameny i zápěstími. Jakmile vezmete raketu do ruky, měl by vám zůstat prostor mezi koncem prstů a začátkem dlaně ideálně na tloušťku ukazováčku.

Velikost rukojeti se uvádí buď v milimetrech, evropských velikostech, případně v palcích.

Velikost v mmEvropská velikostVelikost v palcíchVhodné pro
100-102L04juniory, ženy s malou rukou
103-105L14 1/8juniory, ženy s malou rukou
106-108L24 1/4ženy, muže s malou rukou
109-111L34 3/8muže, ženy s velkou rukou
112-114L44 1/2muže s větší rukou
115-117L54 5/8muže s velkou rukou

Velkou výhodou u dětských raket je to, že jejich gripy jsou přímo úměrné velikosti rakety. Pokud tak vyberete vhodnou velikost, měla by s rukojetí vždy korespondovat.

Tvrdost rámu tenisové rakety

Je vždy měřena v jednotkách RA (ty se zaměřují na strukturu povrchu).

Tvrdost rámuVlastnosti
RA 50-60Flexibilní rámy, lepší herní cit
RA 60-70Pevné rámy pro větší výkon
RA více než 70Velmi tuhé rámy pro perfektní výkon

Šířka rámu

Poslední parametr, který v našem výčtu uvádíme, není až tak podstatný. Jedná se o šířku rámu, která je uváděná buď v cm či mm.

Šířka rámu se pohybuje od 17 mm až po 30 mm. Výhodou širšího profilu je jeho síla, avšak za cenu menší kontroly. Opět platí, že čím menší rám, tím profesionálnější hra.

Nejznámější výrobci tenisových raket

Tenisové rakety Wilson

Tento americký výrobce se na trhu pohybuje již více než sto let. S raketami této značky jsou spokojení jak Roger Federer, tak Serena Williamsová.

Celkem čtyři řady nabízejí poměrně velký výběr pro všechny hráče:

 • PRO STAFF
  Ocení zejména útoční hráči. Cit, přesnost a síla jsou hlavní doménou této řady.
 • ULTRA
  Pro hráče preferující hru po celém kurtu.
 • BLADE
  Mají v oblibě hlavně profesionální hráči pro rychlou hru založenou na citu.
 • BURN
  Opět ocení hlavně profesionální hráči, kteří už mají něco za sebou.

Tenisové rakety Babolat

Výrobce této značky má v současné době tři řady, které se zaměřují na pokročilé a profi hráče:

 • PURE AERO
 • PURE DRIVE
 • PURE STRIKE

Tenisové rakety Head

Značka HEAD nabízí celkem šest modelových řad. Ty se nezaměřují pouze na profesionální hráče, ale myslí také na amatérské nadšence.

 • SPEED
  Preferují útoční hráči s dostatečnou kontrolou, kteří mají rádi rychlou hru.
 • RADICAL
  Doporučuje se pro pokročilé hráče, co mají rádi hru po celém hřišti.
 • INSTINCT
  Opět řada, která vyniká raketami se zaměřením na sílu a kontrolu – možná proto si tuto řadu oblíbil i Tomáš Berdych.
 • EXTREME
  Řadu Extreme si zřejmě zamilují hráči, kteří preferují rychlou hru s tvrdými spinovými údery.
 • PRESTIGE
  Vhodná pro mírně pokročilé až pokročilé hráče.
 • MXG
  Ocení zejména amatérští nadšenci.

Doplňky tenisových raket

Tenisové míčkyvětšinou se prodávají v sade po třech, čtyřech, případně šesti kusech
Obaly na tenisové raketybývají součástí prodejního balení, avšak v případě poničení jsou ke koupi náhradní obaly
Omotávky

dělí se na základní a vrchní,

vrchní se namotávají na základní omotávku; mohou být protiskluzové či suché, aby absorbovaly pot

Potítkatéměř základní doplněk každého hráče
Vibrastopyumisťují se do spodní části výpletu rakety, aby mírnily nepříjemné vibrace
Vyvažovací pásky

slouží k ideálnímu vyvážení rakety podle potřeb tenisty,

jsou vyráběny převážně z ohebného hliníku,

Ochranné páskyjejich funkcí je ochránit rám před oděrkami
Popisovače na strunynestíratelné inkousty, díky kterým si můžete barevně vykreslit logo rakety

Jak vám tento test pomohl? Budeme rádi, když ho ohodnotíte hvězdičkami.

4.6/5 49 hodnocení

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Kategorie:

1 komentář
 1. Rekreacni a mirne pokrocily hrac, diky za tipy.

  Přidejte váš dotaz nebo recenzi

  Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

  Covybrat.cz
  Logo