Jak vybrat kvalitní termosku + Recenze

Jsme profíci, nevěříme marketingovým slibům a nezávisle recenzujeme a srovnáváme produkty. Když nakoupíte skrze naše odkazy, můžeme získat malou odměnu, která ale nezvyšuje cenu vašeho nákupu.

Termoska je nepostradatelným vybavením každého outdoorového nadšence. Velké oblibě se těší jak v letních, tak v zimních obdobích. Termosku využijete nejen na čaj nebo na udržení teploty teplých nápojů, v létě je možné v nich přenášet také mražené dobroty jako je zmrzlina. V současné době se začínají rozmáhat i termosky na jídlo. Pokud hledáte tu nejlepší termosku, bude se vám hodit pár rad, jak ji správně vybrat.

Recenze termosek

Do našeho testu termosek jsme zahrnuly jak ty, se kterými můžete vyrazit do přírody, tak také ty, které se hodí do města. V každé kategorii můžete narazit na velmi kvalitní, ale také velmi nekvalitní výrobky. Obecně můžeme říci, že kvalitní produkty jsou dražší a od renomovaných značek. V tomto případě se opravdu můžete spolehnout na dobré těsnění i skvělé termoregulační vlastnosti. U produktů za pár stovek se zase můžete spolehnout na to, že vám v nich nápoj nezůstane dlouho teplý a o těsnění ani nemluvě.

Esbit termoska 1 l

Typtermoska na tekutiny
Výrobní materiálnerezová ocel
Objem1 l
Výška27 cm
Počet víček2
Typ uzávěruklikací i šroubovací
Hmotnost537 g

Zjistit cenu

Na termosku od společnosti Esbit se zkrátka můžete spolehnout. Tato termoláhev je na trhu k dostání za necelých 700 Kč a za tuto cenu dostanete vysoce kvalitní výrobek.

Termoska disponuje dvěma kalíšky, takže v případě, že vás jde na výlet více, uhasíte žízeň rychleji u více osob. Případně, pokud někoho z vás bolí v krku, nemusí po něm ostatní pít. V praxi se však ukázalo, že po otevření prvního šroubovacího kalíšku, druhý „vypadne“, což není příliš praktické, takže pravděpodobně ten druhý budete nechávat doma.

Společnost Esbit vychytrale zareagovala na dvě skupiny uživatelů termosek. První z nich preferují klikací uzávěr, druhá zase šroubovací. K termosce jsou tedy dodávány oba typy uzávěrů, abyste si mohli vybrat ten, který vám bude vyhovovat nejlépe. Co se týče klikacího uzávěru, ten jde špatně otevřít, pokud chcete na tlačítko zatlačit v rukavicích. Se šroubovacím nebyl žádný problém. Oba dva uzávěry dobře těsní. Těsnění uzávěrů je odnímatelné, takže se dobře umývá a v případě opotřebení je možné ho nahradit novým.

Výška termosky je 27 cm a průměr hrdla kolem 5 cm, takže se láhev pohodlně vejde jak do hlavní kapsy batohu, tak do většiny bočních kapes bez větších problémů. Jedná se o termosku, ve které vydrží čaj dlouho teplý. Po osmi hodinách má čaj v termosce teplotu 66 °C. Po 24 hodinách jen 28 °C, což je málo, na druhou stranu se z termosky čaj postupně odléval, takže se nejedná o žádnou tragedii.

Povrch je jen jemně zdrsnělý a při pádu na kameny nebo jiný tvrdý povrch může snadno dojít k jeho odření. Pokud máte menší ruce, může se vám láhev hůř držet. Jinak jistě oceníte její dlouhotrvající termoregulační vlastnosti i kvalitní těsnění, díky kterému nebudete muset vylévat čaj z vašeho batohu.

 • kvalitní provedení
 • dva kalíšky
 • dva typy uzávěru
 • nízká hmotnost
 • dlouhotrvající efekt
 • méně odolný povrch
 • vyšší pořizovací cena
 • druhý kalíšek není šroubovací
Zjistit cenu

Esbit termoska na jídlo 0,5 l

Typtermoska na jídlo
Výrobní materiálnerezová ocel
Objem0,5 l
Výška13,5 cm
Počet víček1
Typ uzávěruklikací
Hmotnost465 g

Termosky na jídlo u nás nejsou tolik frekventované v porovnání s termoskami na tekutiny, ale jsou na trhu k dostání. Pokud hledáte kvalitní výrobek, doporučujeme sáhnout po termosce od německé společnosti Esbit.

Je možné ji pořídit v objemech 1 000 ml, 750 ml a 500 ml. Objem 500 ml je ideální porcí pro jednu osobu. Termoska má kvalitní těsnící uzávěr, takže se nemusíte bát, že by polévka skončila ve vašem batohu. Navíc je v ní možné přenášet i mražené pochutiny jako je třeba nanuk.

Víčko termosky slouží zároveň jako miska, ale díky dostatečnému průměru hrdla je možné pokrm jíst lžící přímo z termosky. Jídelní termoska se od té na pití liší především průměrem hrdla, které je mnohem větší. V tom je určitá nevýhoda, protože dochází k rychlejšímu úniku tepla. U termosky nám trochu chybí to, že v uzávěru není lžíce. Proto si musíte dát vždy pozor, abyste příbor nezapomněli doma.

Termonádoba nejlépe izoluje tekuté potraviny, jako jsou polévky nebo kaše. Opět platí, čím více pokrmu do nádoby dáte, tím lépe a déle se bude držet teplo. Třeba špagety chladnou mnohem rychleji než polévka. Aby nedošlo k opaření při otevírání nádoby, je víčko opatřeno ventilem, který před otevřením stačí stisknout, tím uteče přebytečná pára.

Termosku nedoporučujeme umývat v myčce a neměla by se plnit horkými mléčnými potravinami, mohly by se brzy zkazit. Víčko termosky s ventilem je stejné pro všechny dostupné objemy nádoby. Objem 750 ml vystačí pro dvě osoby.

 • kvalita
 • dobré termoregulační vlastnosti
 • ideální pro jednoho člověka
 • regulační ventil
 • miska součástí
 • chybí příbor
 • umělohmotné víčko chytá pachy
 • na svůj objem je docela těžká
Zjistit cenu

Lamart LT4008 termoska Branche 0,42l

Typtermoska na tekutiny
Výrobní materiálnerez, plast
Objem0,42 l
Výška23,3 cm
Počet víček0
Typ uzávěruklikací
Hmotnost-

Největší výhodou termosky Lamart LT 4008 je její nízká pořizovací cena, která však vypovídá o mnohém. Rozhodně se nejedná o výrobek, který bychom vám doporučili do hor nebo na delší turistické expedice. Do práce nebo na krátký výlet může být termoska dobrou volbou. V podstatě vám může nahradit termohrnek.

Celkové zpracování není příliš kvalitní. Jako výrobní materiál byl použit nerez, který ovšem teplo propouští, takže pokud nádobu naplníte horkým nápojem, bude vás v ruce pálit. Z toho důvodu nezůstává nápoj příliš dlouho teplý.

Termoska nemá hrnek, ale pítko, což je krajně nepraktické. Asi těžko budete horký čaj nebo kávu pít rovnou z termosky. Pravděpodobně se totiž opaříte. Nezbývá vám tedy nic jiného, než s sebou nosit kelímek na pití.

Plastové víko se zacvakává sponou, která působí tak, že je vyroben z kovu. Nenechte se však zmást, protože se jedná pouze o imitaci. Spona je vyrobena z plastu, ale má kovový vzhled. Zřejmě jedinou výhodou této termoláhve je pojistka proti vytečení nápoje. Plastový uzávěr má při pádu na zem tendenci se rozbít. Náhradní díly výrobce bohužel nenabízí.

 • nízká pořizovací cena
 • pojistka proti vytečení
 • nemá kalíšek
 • nekvalitní provedení
 • propouští teplo
 • náhrada za termohrnek
Zjistit cenu

Primus C&H Commuter mug 0,4 l

Typtermohrnek
Výrobní materiálnerez
Objem0,4 l
Výška19,7 cm
Počet víček1
Typ uzávěruklikací
Hmotnost320 g

Primus Commuter mug není klasická termoska, ale termohrnek, který má skvělé vlastnosti. Kromě toho, že dobře těsní, udrží i dlouho teplotu nápoje (kolem 4 hodin). Termohrnek je možné pořídit buď v nerezovém, nebo plastovém provedení. U nerezového provedení není na výběr tolik barevných variant, ale můžete se spolehnout na to, že nápoj uchová déle teplý. Plastové varianty mají sice více barev, ale nápoj tak dlouho teplý neudrží.

Termohrnek se vejde do většiny držáků nápojů, které jsou třeba v autech. Výhodou je absence „ouška“. Díky tomu se nádoba pohodlně vměstná jak do batohu, tak do kabelky. Jediné s čím je problém, je uzávěr. Ten se vám nemusí povést našroubovat hned na poprvé. Správného uzavření klidně docílíte až na potřetí. Rádi bychom upozornili tak na klikací uzávěr, u kterého nejde příliš poznat, zda je otvor otevřený nebo zavřený. Otevřená poloha se od uzavřené příliš neliší. Je to však o cviku.

Klikací uzávěr je možné rozebrat a dobře umýt. Termohrnek je možné mýt i v myčce, ovšem ruční mytí je možná o něco lepší. Z hlediska rozměrů je do ruky trochu větší, takže se může špatně držet lidem s menší rukou. Před prvním použitím doporučujeme hrnek dobře vymýt, protože je cítit „novotou“.

 • kvalitní provedení
 • bez ouška
 • hůř se uzavírá
 • špatné rozlišení otevřené a uzavřené polohy
Zjistit cenu

Banquet Akcent termoska 1 l

Typtermoska na tekutiny
Výrobní materiálnerez
Objem1 l
Výška31 cm
Počet víček1
Typ uzávěruklikací
Hmotnost-

Další z levnějších produktů je termoska Banquet Akcent. Bude vám dobrým společníkem, pokud pracujete venku nebo jste příznivci kratších turistických procházet. Nápoj udrží teplý zhruba 5 hodin.

Jedná se o klasickou termosku, která má však plastový vršek, což není zcela ideální. Výhodou však je, že tento vršek je zároveň hrnečkem, ze kterého nápoj můžete pít. Klasický klikací uzávěr se snadno obsluhuje, ale hůř udržuje. Nedá se totiž kompletně rozebrat, takže se při čištění nedostanete do všech částí. Proto doporučujeme termoláhev vymývat ihned, nenechávejte ji použitou několik dní.

Z počátku bude termoska zřejmě těsnit dobře, ale dlouhověkost od ní nečekejte. Vzhledem k nízkým pořizovacím nákladům odhadujeme, že začne „propouštět“ mnohem dříve než dražší konkurenční modely.

 • nízká pořizovací cena
 • plastový vršek
 • klikací uzávěr se hůř udržuje
 • nemá dlouhou životnost
Zjistit cenu

Co je to termoska

Nazývá se také termoláhev. Jedná se o speciálně vyrobenou, uzavíratelnou a termoizolační nádobu, jejíž hlavní funkcí je udržení teploty obsahu. Základ tvoří dvojité stěny, mezi kterými je vyčerpaný vzduch, je zde vakuum. Protože je vakuum nevodivé, nepřenáší se teplota do okolí tak rychle.

Princip Dewarovy nádoby

S historií termosek je neodmyslitelně spjaté jméno sira a vědce Jamese Dewara, jenž se zabýval zkapalňováním plynů. Pro svoje pokusy vytvořil skleněnou láhev s dvojitými skly (dvojitý obal). Z mezery, která byla mezi dvěma skly, vyčerpal vzduch, takže mezi nimi vzniklo vakuum. Vakuum nedokázalo vést teplo, což znamená, že nemohlo dojít k tepelné výměně tepla plynu s teplem okolí. Plyn si tak dokázal uchovat svou stálou teplotu po dlouhou dobu. Tato nádoba se začala nazývat Dewarovou izolační lahví, což je v podstatě sestra termosky.

Konstrukční změny

Dříve byly nejdostupnější termosky skleněné, mezi stěnami byl tepelně izolační materiál. Tyto termoláhve byly většinou dost těžké a rozhodně ne odolné. Stačil pád na zem a nádoba byla nepoužitelná. V současné době se pro výrobu používá nerez nebo titan a prostor mezi stěnami je vyplněn vakuem. Díky tomu je lahev lehčí a také odolnější. Ve vnitřní nádobě je navíc tenká vrstva stříbra, která pomáhá s udržením teploty.

U některých typů termoláhví je konstrukce pláště potažena protiskluzovou úpravou, takže se s nádobou dobře manipuluje třeba i v rukavicích. V průběhu času se také zdokonalila technologie bezpečnostních uzávěrů, které bývají doplněny regulátory tlaku nacházející se zejména v termoskách na jídlo.

Výrobní materiál

Pokud si vybíráte termosku, jistě uvažujete o tom, jaký výrobní materiál je pro termosku nejlepší. Právě ten má totiž největší vliv na to, jak dlouho zůstane tekutina uvnitř horká/teplá. Připravte se na to, že neexistuje materiál, který by teplotu uchoval konstantní po několik hodin, ovšem zpomalení vychladnutí se těm nejlepším materiálům daří dobře.

Plastové termosky

Plast má nejhorší izolační vlastnosti. Místo vakua je prostor mezi dvěma nádobami vyplněn izolační pěnou. Izolační pěna však přenáší energii vedením, takže se teplo z lahve dostává mnohem rychleji. Její výhodou je nízká hmotnost. Cena plastové termosky je nejnižší v porovnání s nerezem a titanem.

Pro koho se hodí: Plastová termoska je vhodná pro všechny, kteří podnikají spíše kratší výlety, protože nápoj v ní vychladne již za 4-6 hodin.

Nerezová termoska

V kovové, nerezové termosce je prostor mezi dvěma nádoby vyplněn vakuem. Zpravidla jsou nerozbitné a díky vzduchoprázdnu mezi stěnami, které je nevodivé, dokážou teplotu u teplých nápojů udržet 6-12 hodin.

Pro koho se hodí: Pro milovníky celodenních túr. Díky odolnosti vydrží i horší zacházení.

Titanová termoska

Titanová termoska má nejlepší izolační vlastnosti. Stejně jako u nerezové „sestry“ je prostor mezi stěnami vyplněn vakuem, které nemá vodivé vlastnosti. Čaj v této termosce vydrží teplý až 24 hodin a voda v kapalném stavu zůstane až po dobu 48 hodin. Titanová termoska může být jednou tak dražší než nerezová termoska.

Pro koho se hodí: Její skvělé vlastnosti docení zejména ti, kteří milují extrémní sporty. Termoska je nejlepší do hor. Má skvělé izolační vlastnosti, dobrou odolnost, ale na českém trhu není téměř zastoupena.

Na co se zaměřit při výběru termosky

Při výběru termosky se zaměřte na tyto aspekty:

 • k čemu ji budete používat,
 • objem,
 • materiál (popsaný výše),
 • uzávěr,
 • cena.

K čemu ji budete používat

Hned v počátku musíte mít jasno v tom, jestli budete chtít termosku využívat jen pro uchovávání teploty tekutin nebo i pokrmů. Kromě termosky na čaj totiž existuje i termoska na zmrzlinu nebo jídlo. Na základě tohoto rozhodnutí budete volit způsob uzavírání i průměr nádoby.

Víte, že: Termoregulační vlastnosti termoláhve není možné zvýšit dodatečnou izolací (např. obalem). Dodatečná izolace vás však může ochránit před přimrznutím rukavic nebo rukou k láhvi při vysokých mrazech.

Objem termosky

Na trhu jsou k dostání různé velikosti, pokud za termosku považujete i termohrnek. U klasické termosky je ale nejlepší volit objem 0, 5 l nebo rozmezí od 0,75 l do 1 l. Termosky s objemem 2 l jsou spíše výjimkou. Čím objemnější termoska bude, tím déle si obsah v ní uchová svoji teplotu. Plná termoska chladne pomaleji než termoska poloprázdná.

S objemem také poroste hmotnost nádoby. Pokud půjdete jen na krátký výlet s malým batůžkem, zřejmě vás větší hmotnost nebude omezovat. Horší je to v případech, kdy jdete horský přechod s těžkou krosnou, to ucítíte každý gram navíc. Nerez termosky mají naštěstí dobrý poměr hmotnosti a objemu. Je to proto, že se pro výrobu stěn používá tenká ocel, která zaručí pevnost a nerozbitnost.

Uzávěr termosky

Vhodně zvolený uzávěr má vliv na utěsnění nádoby. Setkat se můžete se dvěma typy: klikací a šroubovací.

S klikacím uzávěrem se setkáte pravděpodobně nejčastěji. Na lahev se přišroubuje a pro nalití nápoje je potřeba stisknout horní část. Klikací uzávěry však mají svoje úskalí v podobě poměrně složitého mechanismu, který se po čase používání opotřebuje a přestane těsnit. Další nevýhodou je složitější údržba, kdy se třeba houbičkou na nádobí nedostanete do všech částí uzávěru. V případě silných mrazů hrozí zamrznutí víčka.

Šroubovací uzávěr je mnohem praktičtější a bezpečnější. Poskytuje dobrou těsnost a dobře se umývá, takže nápoj nezůstává v žádných částech uzávěru a manipulace s ním je velmi snadná. Šroubovací uzávěr má několik závitů ukončených těsněním. Pokud si chcete tekutinu nalít, stačí uzávěr lehce vyšroubovat a můžete si nalít třeba horký čaj nebo kávu. Tento typ uzávěru je méně náchylný na pokažení a na opotřebování.

Klikací i šroubovací uzávěr je ještě „překrytý“ horním uzávěrem, který nejčastěji slouží jako hrneček, do kterého se lije nápoj. Získáte tak termosku i s hrníčkem. Tento horní uzávěr je řekněme „pojistkou“ navíc proti vytečení.

Ceny termosek

Pořizovací ceny kvalitních termosek, které vydrží, nejsou nezanedbatelné, ale za to se na ně budete moci spolehnout. Doporučujeme vybírat produkty od známých výrobců zaměřujících se na outdoorové aktivity. Od podezřele levných termosek neočekávejte zázraky. Pravděpodobně nebudou dost dobře těsnit, nebudou odolné a jejich životnost bude jen krátká.

Ceny nejlevnějších termosek se pohybují pod hranicí 500 Kč a většinou za tuto cenu pořídíte termohrnky, které jsou spíše designovou záležitostí. V cenové kategorii nad 500 Kč už se můžete těšit na kvalitní produkty, cenová relace okolo 1 000 Kč zaručuje naprostou spokojenost.

Termosky by měly být vždy vyrobeny z certifikovaných materiálů, které vlivem vyšší teploty nebudou uvolňovat škodlivé látky (např. ftaláty).

Dobrá rada: Některé termosky mohou být opatřeny koženým nebo látkovým poutkem, za které nádobu snadno přichytíte na batoh.

Termoska na jídlo

Používání termosek na jídlo u nás není tolik rozšířené jako používání termosky na kávu nebo čaj. Hlavní výhodou termosek na jídlo je jejich širší tvar, díky kterému je možné z termosky rovnou jíst nebo nalévat polévku tak, abyste se neopařili. Součástí termosek na jídlo může být i skládací rukojeť, příbor a dvojité víčko, které zároveň poslouží jako miska.

V termoláhvi na jídlo můžete jídlo nejen přenášet, ale také vařit. Termosku sice nemůžete položit na vařič, ale pokud jí naplníte vařící vodou, do které vložíte brambory a zeleninu, termosku zavřete, budou jednotlivé suroviny do dvou hodin uvařeny. Tento způsob vaření je vhodný především do extrémních podmínek, kdy musíte šetřit palivo.

Správné plnění termosek

Aby termoska teplotu uchovala co nejdéle, je důležité dodržení správného postupu plnění. Vnitřní materiál termosky má vždy svou určitou tepelnou kapacitu, proto je dobré před plněním termosku vytemperovat (ohřát nebo ochladit).

Pokud budete to termosky lít horký čaj nebo kávu, je dobré ji před plněním vybraným nápojem naplnit horkou vodou a ponechat ji tam několik minut. Tím se plášť ohřeje, neboli vytemperuje. Poté horkou vodu vylijte a do termosky nalijte čaj nebo kávu. Stejný princip platí i v případě, že v létě budete chtít v nádobě přenášet třeba studený džus. Do termosky nejdříve nalijte studenou vodu, nechte chvíli stát, vodu vylijte a termosku napusťte džusem nebo jiným osvěžujícím nápojem.

Péče o termosku

Správná péče může rozhodně prodloužit životnost termoláhve. Navíc nezabere žádný čas, takže by vám neměla činit problém. V termosce nikdy nenechávejte zbytky nápojů nebo jídla. Po každém použití ji dobře umyjte a propláchněte všechny části. Po omytí nechte termoláhev  vyschnout, předejdete tak jejímu zasmrádnutí, tvorbě plísní a bakterií.

Jak vám tento test pomohl? Budeme rádi, když ho ohodnotíte hvězdičkami.

4.3/5 108 hodnocení

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Kategorie:

4 Comments
 1. Dobrý den. Zajímalo by mně jestli existuje nějaka norma, která říká, jak dlouho musí termoska udržet horký nápoj. Měl jsem skleněnou, z vnějšku plastovou, která udržela nápoj horký i po 12ti hodinách. Nyní mám nerezovou 2x dražší, která udrží nápoj horký 4-5 hodin. Potom už je vlažný.
  Děkuji za odpověď Mojmír

  • Dobrý den,

   neexistuje žádná konkrétní norma, která by stanovila, jak dlouho musí termoska udržet nápoj horký. Obecně platí, že udrží nápoje horké nebo studené po dobu několika hodin. Udržování teploty nápoje závisí na několika faktorech, jako je izolace, těsnost uzávěru a materiál termosky. Skleněné termosky s plastovým obalem mohou mít výbornou izolaci, ale mohou být křehčí než nerezové termosky. Nerezové termosky jsou obvykle odolnější, ale jejich schopnost udržet nápoj horký může být ovlivněna kvalitou izolace a konstrukce. Je možné, že vaše nerezová termoska má slabší izolaci nebo méně efektivní uzávěr, což by mohlo vést k rychlejší ztrátě tepla.

 2. Nezmiňujete se o termoskách ze skla. Myslím, že ty by měly mít ještě lepší vlastnosti, než zde uváděné. Pomohl bych s testem, kde by se zjistilo jaká je teplota nápoje po 12ti hodinách.

  • Dobrý den,

   pokud máte o tuto oblast zájem a chcete pomoct dalším čtenářům, kontaktujte nás na e-mailu poradíme@covybrat.cz .

  Přidejte váš dotaz nebo recenzi

  Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

  Covybrat.cz
  Logo