Jak vybrat tiskárnu

Jsme profíci, nevěříme marketingovým slibům a nezávisle recenzujeme a srovnáváme produkty. Když nakoupíte skrze naše odkazy, můžeme získat malou odměnu, která ale nezvyšuje cenu vašeho nákupu.

Poohlížíte se po kvalitní tiskárně do vaší domácnosti či kanceláře a nevíte, jestli zvolit inkoustovou, laserovou, LED, 3D nebo rovnou multifunkční? Vyznat se v množství nejrůznějších tiskáren není vůbec snadné, podle čeho se při výběru řídit a na co si dát pozor vám poradíme v následujícím článku.

Test tiskáren 2023

HP Officejet Pro 6230

Typklasická
Technologie tiskuinkoustová
Maximální tiskové rozlišení1200 DPI
Rychlost tisku černobíle18 str./min.
Rychlost tisku barevně10 str./min.
Wi-Fiano
LANano
USBano
Automatický oboustranný tisk (duplex)ano
Manuální oboustranný tiskano
Kopírování a skenováníne
AirPrintano
Bezokrajový tiskano

Levná inkoustová tiskárna pro občasný tisk. Tak vypadá zadání, které přechází nákupu tiskárny v mnoha domácnostech. Hned v úvodu je třeba říct, že tisk je vše co tento přístroj umí. Pro zájemce, kteří chtějí i něco dalšího, jako třeba skenovat, to může být zklamání. Řešit to jde skrze vyfocení dokumentu přes mobilní telefon a následný tisk. A to Officejet Pro 6230 zvládá bez problémů. Kromě klasických systémů: iOS a Android, podporuje i dnes skoro zapomenuté technologie jako Windows Mobile nebo Blackberry OS. Přenos dat do tiskárny probíhá přes Wi-Fi. Tiskárna má příjemný vzhled a relativně malé rozměry 464,8 x 386 x 144,8 mm. Hmotnost je pět kilogramů.

Ovládání je skrze panel na horní pravé straně. Je jednoduché a snadno si na něj zvyknete. Do zásobníku pro tisk se vejde dle výrobce až 225 listů papíru, ale ze zkušenosti doporučuji raději méně. Při plném zásobníku má přístroj tendence brát občas víc papíru než jen jeden a místo jedné potištěné stránky vám vyjedou dvě, přičemž každá z nich na sobě nese část tištěného textu. V domácí použití, ale jen málokdo tiskne stovky stránky každý měsíc, takže nejde o nic zásadního. Za co přístroj naopak zaslouží velkou pochvalu, je automatický oboustranný tisk. To u takto levných tiskáren rozhodně nebývá samozřejmostí. Možnosti spojení s okolním světem jsou více než dostatečné – USB, síťový kabel nebo Wi-Fi.

Rychlost tisku patří spíše k těm lepším (s ohledem na cenovou úroveň). To platí zejména u černobílého tisku. Barevný je na tom o kousek hůře, zde jde tedy o průměr. Kvalita tisku ukazuje na levný původ přístroje. Pří běžné velikosti fontu je naprosto dostatečná, ale když začnete písmo zmenšovat, čitelnost je horší. Drobné písmo a levná tisková hlava spolu nejdou zrovna dohromady. Tištěné fotografie jsou na tom podobně. Vyloženě špatné nejsou, ale pro tisk památečních fotografií na zeď nejvhodnější není.

Přesto je celkové hodnocení s ohledem na nízkou cenu pozitivní. Hlavní výhodou je bohatá výbava, nízká cena a ucházející kvalita tisku. Nevýhody jsou v této kategorii docela běžné: v balení nenajdete USB kabel pro propojení s počítačem a je nutno ho koupit zvlášť, tonery s nízkou kapacitou (cca 300 stran) a docela drahé originální tonery, které zvyšují náklady na provoz. Přesto bych se nebál doporučit, pokud chcete velmi levnou tiskárnu pro občasný tisk.

Zjistit cenu

Xerox Phaser 3020Bi

Typklasická
Technologie tiskulaserová černobílá
Maximální tiskové rozlišení1200 DPI
Rychlost tisku černobíle20 str./min.
Rychlost tisku barevně-
Wi-Fiano
LANne
USBano
Automatický oboustranný tisk (duplex)ano
Manuální oboustranný tiskne
Kopírování a skenováníne
AirPrintano
Bezokrajový tiskne

Velmi levná laserová tiskárna. To musí mít nějaký háček. Je to tak, ale i přesto je třeba uznat, že pro určitý druh uživatelů může být zajímavá. Vzhledově to žádný krasavec není, ale to nemusí být na obtíž. Rozměrově je to docela drobek s hloubkou 12,5 cm, šířkou 33 cm a výškou 19 cm. Hmotnost je těsně nad 4 kg. Možnosti připojení jsou kromě obligátního USB i Wi-Fi. Přístroj umí Wi-Fi Direct, takže jde tisknout bezdrátové přímo z telefonu či notebooku bez nutnosti napojení na přístupový bod. V praxi je nastavení Wi-Fi docela náročné a spolehlivost také není stoprocentní.

Co je nejdůležitější, je kvalita tisku. S ohledem na cenu, k ní nelze mít výhrady. Vše je čitelné a to i při použití velmi malého fontu. Bohužel nepodporuje automatický oboustranný tisk, ale to by byl při této ceně spíše zázrak. Papír je tedy nutné otočit a dát znova do zásobníku (pokud chcete mít oboustranně potištěný). Zkušební toner vydrží cca 300 stránek. Nový originální toner je na 1500 stran a stojí cca 1400 Kč (což je vlastně tolik co nová tiskárna). Neoriginální jdou koupit levněji, ale většinou nevydrží zdaleka tolik. Pochvalu ještě dostane za rychlý a docela tichý tisk.

Kromě plusů, tu máme ale i docela podstatné mínusy. Tím hlavním je podavač papíru. Ten není konstrukčně ideálně vyřešen a když je v podavači víc papírů, je schopen si vzít i dva zaráz. Vytištěná stránka je pak z části na dvou kusech papíru. I když do něj papíry dáváte po jednom, tak i přes pečlivé zarovnání tiskne občas trochu zešikma (pár mm rozdíl vlevo vs vpravo) a také (asi kvůli teplu) lehce zvlní papír (to se naštěstí srovná, pokud ho necháte v klidu).

Říkáte si, že s těmito nedostatky to nemůže být dobrá koupě? Pokud tisknete v průměru víc než pět stránek denně, tak rozhodně ne. V případě, že tisknete tak 5 stránek za týden, tak si její vlastnictví dokáži představit. Při takové frekvenci tisku, vás její nedostatky nezačnou štvát a díky své nízké ceně, kvalitě tisku a rychlosti má šanci zaujmout. Před koupí je však dobré být si vědom jejich nedostatků. Osobně bych raději pár stovek připlatil a pořídil si model, který trápí méně nedostatků.

Zjistit cenu

HP LaserJet Pro M15w W2G51A

Typklasická
Technologie tiskulaserová
Maximální tiskové rozlišení600 DPI
Rychlost tisku černobíle18 str./min.
Rychlost tisku barevně/
Wi-Fiano
LANne
USBano
Automatický oboustranný tisk (duplex)ne
Manuální oboustranný tiskne
Kopírování a skenováníne
AirPrintano
Bezokrajový tiskne

Laserová tiskárna HP LaserJet Pro M15w W2G51A je ideální tiskárna pro použití v kancelářích. Je pouze černobílá, ale to by právě na místech, kde se tiskne téměř výhradně v odstínech černé a bílé neměl být zásadnější problém.

Přístroj patří k těm rychlejším – zvládne solidních 18 stránek za minutu. Příjemně překvapí svou velikostí, při rozměrech 19 × 34,6 × 16 cm na pracovním stole skutečně mnoho místa nezabere. S ohledem na použití v kancelářích nebude příliš vadit ani poměrně nízké rozlišení, které je pouze 600 dpi. Na texty je to ideální, pro tisk obrázků a fotek, nebo pokud vám jde o vyšší kvalitu výstupu, tahle tiskárna rozhodně určena není.

Přístroj disponuje vstupním zásobníkem na 150 listů papíru, na výstupu jich na vás počká plná stovka. U tiskárny v této cenové hladině příjemně potěší přítomnost bezdrátových funkcí. Snadno ji totiž připojíte ke stávající síti Wi-Fi a dokumenty můžete na tiskárnu odesílat rovnou z telefonu, a to jak se systémem Android tak, díky funkci AirPrint i ze zařízení Apple.

Tiskárnu bohužel nelze připojit k LAN síti, nicméně varianty bezdrátového připojení tento drobný neduh v podstatě odstraní. Hlavní připojení k počítači se děje pomocí klasického USB kabelu, který je součástí balení. Pokud jde o výtěžnost toneru, ten vám vydrží na 1 000 stránek.

 • malé rozměry
 • výdrž na 1 000 stránek tisku
 • bezdrátové připojení
 • nízké rozlišení, nepoužitelná pro obrázky
 • nelze připojit k síti LAN
Zjistit cenu

Epson LX-350

Typklasická
Technologie tiskujehličková
Maximální tiskové rozlišení/
Rychlost tisku černobíle347znaků/s
Rychlost tisku barevně/
Wi-Fine
LANne
USBano
Automatický oboustranný tisk (duplex)ne
Manuální oboustranný tiskne
Kopírování a skenováníne
AirPrintne
Bezokrajový tiskne

Jehličkové tiskárny už nejsou na trhu příliš často k vidění, nicméně, prodávají se. Jednou z nich je i Epson LX-350, která uživatelům nabídne vysokou spolehlivost i dobrý výkon. Staví na maximální jednoduchosti a je určena všude tam, kde jde primárně o tisk a využití nenajdou bezdrátové technologie či funkce kopírování a skenování.

Nabízí celkem 9 jehliček a 80 sloupců, výsledkem je rychlost tisku až 347 znaků za sekundu. Díky použité technologii, která připomíná psací stroj – tedy protlačování inkoustu jehličkami přes speciální pásku – můžete vytisknout až čtyři kopie textu zároveň, což je něco, čeho s běžnou laserovou nebo inkoustovou tiskárnou nikdy nedosáhnete.

Tiskárna se k počítači připojuje pomocí portu USB 2.0, jako rezerva je připraven paralelní i sériový port RS2332. Integrace do stávajícího kancelářského systému je tak velice jednoduchá. Už z principu jsou jehličkové tiskárny poněkud hlučnější, v tomto ohledu ale Epson LQ350 patří k těm méně hlasitým – pouze 53 dB.

Tiskárna nabídne vysoce úsporný, byť specializovaný tisk, výměnná páska má výtěžnost 4 miliony znaků a tiskárna sama pak spotřebu pouze 27 W, v úsporném režimu (v pohotovostním stavu, kdy je tiskárna připravena k tisku) pak dokonce 1,1 W.

 • jehličková technologie pro specializované použití
 • úsporný tisk
 • vysoká výtěžnost
 • vyšší hlučnost
 • úzké vymezení použití
 • žádné speciální funkce
Zjistit cenu

Canon Selphy CP-1300

Typklasická
Technologie tiskutermosublimační
Maximální tiskové rozlišení300 DPI
Rychlost tisku černobíle/
Rychlost tisku barevně47 s/strana
Wi-Fiano
LANano
USBano
Automatický oboustranný tisk (duplex)ne
Manuální oboustranný tiskne
Kopírování a skenováníne
AirPrintano
Bezokrajový tiskne

Mobilní tiskárna Canon Selphy CP-1300 je určena pro všechny fotografy, kteří jsou rádi v pohybu. Umožní totiž tisknout takřka za pochodu, přímo z telefonu, SD karty a podobně. Navíc funguje na baterie, takže pokud chcete rovnou přátelům na památku rozdávat fotky z oslavy nebo setkání, nic vám v tom nebrání.

Ve velmi kompaktním balení se vám dostane do ruky jakýsi přenosný minilab. Příjemně nás překvapila kvalita fotek, která je rozhodně srovnatelná minimálně s výsledky, kterých jsou schopné automaty na tisk fotografií v obchodních centrech. Tiskárna využívá pokročilé technologie termosublimačního tisku, přičemž je tisk na konci fixován bezbarvým lakem. To vašim snímkům propůjčí nejen profesionální vzhled, ale hlavně je ochrání. Výrobce slibuje výdrž tisků až sto let a my nenacházíme důvod k tomu o tomto faktu jakkoliv pochybovat.

 Na druhou stranu je však potřeba počítat s vyšší cenou za fotku a menší formát, s nímž si tato tiskárna poradí, a který je pouze 10 × 15 cm. Bohatě to však vyvažuje kvalita, okamžitá dostupnost tisku i rychlost, která je cca 47 sekund na fotografii. Tiskárna Canon Selphy CP-1300 podporuje přímý tisk z bezdrátových zařízení přes Wi-Fi. Každý snímek navíc automaticky optimalizuje pro dosažení nejlepšího možného výsledku, vybrat si můžete i z několika možností rozvržení fotek na stránce, kombinovat lze i fotky z několika různých zařízení.

Musíte však počítat i s nepříjemným překvapením – v balení se totiž nenachází ani baterie, ani alespoň základní balení spotřebního materiálu, tedy fotopapíru. U přístroje, který se chlubí tím, jak je mobilní a k tisku připravený prakticky okamžitě po vytažení z krabice je to docela zklamání. Doporučení tedy při nákupu rovnou přibalit i papír a baterii. Pak tiskárna Canon Selphy CP-1300 dostojí svým slibům. Rovněž nás trochu zklamala složitá, či spíše nepřehledná instalace a občasné problematické propojení s některými zařízeními. Nicméně, ve většině případů dělá tiskárna to, co má – tedy tiskne. A to jí jde opravdu velice dobře.

 • domácí minilab
 • tisknete kdekoliv i kdykoliv
 • vysoká kvalita tisku fotografií
 • široké pole zdrojů, odkud můžete tisknout
 • v balení schází baterie i spotřební materiál
 • ošemetná instalace
 • problematická spolupráce s některými typy zařízení
Zjistit cenu

Při výběru vhodné tiskárny si určitě nezapomeňte zodpovědět několik základních otázek, které vám výrazně ulehčí následující rozhodování:

 1. Budu tiskárnu používat doma nebo v kanceláři?
 2. Chci tisknout černobíle nebo i barevně?
 3. Potřebuji i další technologie (kopírování, skenování, fax)?
 4. Na jaký formát potřebuji tisknout (A4, A5, A3…, štítky, CD apod.)?
 5. Co budu tisknout (texty, obrázky, fotky, grafy, štítky)?
 6. Jak často a kolik budu tisknout?

Typy tiskáren dle technologie

 • inkoustové
 • laserové
 • LED
 • jehličkové

Inkoustové tiskárny

Jedná se o nejrozšířenější typ, který vám může nabídnout vysokou kvalitu tisku černobílých i barevných dokumentů. Uplatní se především v domácnostech či firmách s menším objemem tisku. Ideální je také pro tisk fotografií. Při koupi modelu z této kategorie však kromě pořizovací ceny berte zřetel také na provozní náklady (spotřebu inkoustu a cenu náhradní náplně), aby vás poměrně levný přístroj v konečném důsledku nestál víc než dražší a kvalitnější model.

 • nízká pořizovací cena
 • vysoká kvalita tisku
 • nižší hlučnost
 • vysoká rychlost tisku
 • vhodné pro tisk fotografií
 • vysoké provozní náklady
 • hrozí ucpávání trysek
 • část inkoustu je spotřebovávána i mimo tisk (na čištění tiskové hlavy)

Laserové tiskárny

Dříve jste tento typ mohli najít téměř výhradně v kancelářích. Dnes už je, díky poklesu pořizovací ceny, k vidění v mnoha domácnostech. V tisku a jeho ceně je podstatný rozdíl mezi černobílou a barevnou.

Černobílé laserové tiskárny

ČB tiskárna samotná i toner do ní jsou sice o něco dražší, ale dosáhnete s nimi výrazně nižších nákladů na jednu vytištěnou stranu v porovnání s inkoustovými tiskárnami. Černobílý toner vám totiž, vydrží na více stránek, než inkoustová cartridge. Černobílou laserovou tiskárnu využijete všude tam, kde je potřeba rychlý a kvalitní tisk textových dokumentů ve větším objemu. Tento typ tiskáren však může být vhodný i pro příležitostné uživatele (v domácnosti), protože u laserových tiskáren nedochází k zasychání tiskových hlav při delších pauzách mezi tisky.

Barevné laserové tiskárny

U barevných laserových tiskáren je však situace odlišná. Na rozdíl od černobílého tisku je totiž barevný laserový tisk výrazně dražší. Tento typ tiskáren je vhodný téměř výhradně do firem, kde je potřebný kvalitní barevný tisk ve velkém objemu. Pro domácnosti, které potřebují tisknout barevně, jsou výhodnějším řešením inkoustové tiskárny, s nimiž lze navíc tisknout i fotografie.

 • u ČB varianty je nízká cena tisku
 • velmi vysoká kvalita tisku
 • velmi nízká hlučnost
 • velmi vysoká rychlost tisku
 • relativně voděodolný tisk
 • nezasychající tisková cesta
 • vyšší pořizovací cena tiskáren (především u těch s barevným tiskem)
 • drahý barevný tisk
 • nevhodné k tisku fotografií

LED tiskárny

Narazit při výběru také můžete na LED tiskárny. Ty jsou z uživatelského hlediska s laserovými téměř k nerozeznání. Po technické stránce se však liší – zatímco laserová technologie využívá pouze jednoho laserového paprsku, LED technologie je založena na využití mnoha malých LED diod, které vykreslují výsledný obraz. Díky tomu jsou tyto přístroje konstrukčně jednodušší, což zajišťuje nižší poruchovost.

 • nižší poruchovost
 • menší rozměry
 • vysoké rozlišení
 • jemnější vykreslování přechodů a barevných odstínů
 • snadné čistění
 • nevhodné k tisku fotografií
 • vyšší pořizovací cena

Jehličkové tiskárny

Jehličkové tiskárny fungují na podobném principu jako psací stroje. A ačkoli využívají nejstarší technologii, své uplatnění najdou i v současnosti a to především všude tam, kde je potřeba tisknout více kopií zároveň (speciální formuláře, v účetnictví apod.).

 • nízká pořizovací cena
 • nízké provozní náklady
 • dlouhá životnost
 • možnost tisku originálu i několika kopií současně
 • tisk na nekonečný papír
 • nižší kvalita tisku
 • velmi nízká rychlost tisku
 • vyšší míra hlučnosti
 • vhodné pouze k tisku textu

Typy tiskáren dle funkcí

 • klasické
 • multifunkční
 • fotografické
 • 3D
 • přenosné

Klasické tiskárny

O klasických tiskárnách jsme se zmiňovali výše. Jedná se o tiskárny inkoustové či laserové, které nedisponují dalšími přidanými funkcemi. Pokud tedy patříte mezi uživatele, kteří vědí, že skener či kopírku využijí jen výjimečně, zvolte klasiku. Levněji vás vyjde občasná návštěva copycentra, než pořizování drahého multifunkčního přístroje.

Multifunkční tiskárny

Do zvláštní kategorie patří tzv. multifunkční zařízení. Jedná se o všestranný přístroj, který obsahuje jak (inkoustovou či laserovou) tiskárnu, tak i skener a kopírku (případně fax, fototiskárnu či čtečku paměťových karet).

Volba vhodného přístroje se pak odvíjí od toho, které funkce využijete. Při koupi ušetříte nejen peníze, ale i místo na vašem pracovním stole. Musíte však počítat s tím, že kvalita skeneru i kopírky nebude tak vysoká, jako kdybyste si pořídili tato zařízení samostatně. Pro běžného uživatele jsou však plně dostačující.

Fotografické tiskárny

Pokud patříte mezi vášnivé fotografy a sháníte model primárně určený k tisku fotografií, vybírejte v kategorii fototiskáren, které vám zaručí špičkovou kvalitu tisku. Tyto přístroje disponují obvykle větším počtem barevných náplní. Některé modely jsou (kromě standardního tisku z počítače) vybaveny také technologií PictBridge, které umožňuje velmi praktický tisk fotografií přímo z fotoaparátu.

3D tiskárny

Tyto již nejsou výsadou pouze technického, vědeckého či lékařského odvětví, ale začínají postupně pronikat i do běžných domácností, malých firem, menších vzdělávacích institucí a poměrně běžně je využívají už i drobní řemeslníci, designéři, návrháři či architekti.

Tyto přístroje umožňují tisk prostorových objektů, které jsou předtím zhotoveny pomocí speciálního počítačového softwaru. Předměty jsou tištěny nejčastěji ze speciálních plastů (případně polymerové pryskyřice), které jsou velmi pevné a stálé. Nejlevnější modely, s jejichž pomocí vytvoříte malé 3D modely a prototypy, pořídíte již do 10 000,-. Existují však i přístroje za miliony korun, které se používají k profesionálnímu tisku.

Přenosné tiskárny

Můžete je využít i mimo dosah elektrické sítě, jsou totiž napájeny z baterie a k vašemu mobilnímu zařízení mohou být připojeny přes USB či bezdrátově pomocí WiFi či Bluetooth. V této kategorii najdeme jak tiskárny účtenek a štítků, tak přístroje, které jsou určeny k tisku fotografií a dokumentů. Druhé jmenované se kvalitou tisku vyrovnají modelům napájeným ze sítě, rychlostí tisku na ně však nestačí.

Na co se při výběru zaměřit

Podle vašich požadavků se také při výběru vždy zaměřte na následující parametry:

 • rychlost,
 • rozlišení,
 • formát papíru,
 • typ zásobníku.

Například budete-li tisknout především velké množství textových dokumentů, zaměřte se na rychlost tisku, naopak rozlišení ve vašem případě nebude zásadní.

Rychlost

Rychlost tisku se udává v počtu (černobílých!) stran, které je tiskárna schopna vytisknout za minutu. Průměrná rychlost se v současnosti pohybuje kolem 10 stran za minutu. Na trhu lze ale najít i velmi rychlé modely, které zvládnou i 30 stran za minutu. Naopak do nejpomalejších modelů (pod 5 stran za minutu) se v dnešní době nevyplatí investovat.

Rychlost však samozřejmě závisí i na tisknutém obsahu. Je třeba počítat s tím, že při tisku barevných fotografií ve vysoké kvalitě vám může tisk jedné strany zabrat klidně i několik desítek minut.

Rozlišení

Rozlišení nebo také kvalita tisku pro vás bude důležitá především, pokud tiskárnu budete využívat i pro tisk obrázků a fotografií. Nejčastěji se udává jako počet bodů na jeden palec (DPI), méně často jako počet pixelů na jeden palec (PPI), které najdete většinou u přístrojů určených přímo pro tisk fotografií.

Pro základní obrázky či textové soubory si vystačíte s rozlišením okolo 600 x 600 DPI. Fotografie doporučujeme tisknout v rozlišení alespoň 4200 x 1200 DPI, případně okolo 300 PPI.

Často se také může stát, že rozlišení bude označeno pouze jednou hodnotou (například 4200 DPI). V tomto případě se jedná o rozlišení pouze jedné osy, podle níž se můžete řídit či případně dohledat rozlišení druhé osy v manuálu konkrétního modelu.

Formát papíru

Při výběru se také zaměřte také na formát papíru, který podporuje daný přístroj. Všechny tiskárny standardně umožňují tisk ve formátu A4. Pro firemní účely se však často využívají i formáty menších či větších rozměrů. Pokud však neplánujete tisknout formáty větších rozměrů (například A3), je investice do takové tiskárny zbytečná. Nejenže jsou tyto modely podstatně dražší, ale mají také větší rozměry.

Typ zásobníku

Určitě sledujte také typ zásobníku. Některé modely mají totiž oddělenou pouze černou a barevnou náplň, jiné však disponují samostatnými zásobníky pro všechny čtyři (či více) barev. Druhý jmenovaný typ je výhodnější a rozhodně jej doporučujeme. Dojde-li vám totiž jedna barva, vyměníte pouze tuto konkrétní náplň nikoli celý zásobník.

Užitečné funkce

Některé modely nabízí kromě základních funkcí i mnohé přidané, které vám ušetří čas, usnadní práci a dokážou vyhovět také některým speciálním požadavků, jako je například skenování diapozitivů.

 • automatický oboustranný tisk
 • automatický podavač dokumentů (ADF)
 • tisk k okrajům
 • další zásobník na papír
 • skener negativů a diapozitivů
 • tisk z flash disku, paměťové karty či fotoaparátu

Automatický oboustranný tisk je šetrný nejen k vaší peněžence, ale i k životnímu prostředí. Umožní vám velkou úsporu papíru i času. Nemusíte totiž manuálně otáčet každý list papíru před vložením do tiskárny, ale před tiskem si jednoduše tuto možnost nastavíte. Zmíněnou funkci využijí především ti, kteří tisknou velký objem dokumentů.

Automatický podavač dokumentů (ADF) je praktickým pomocníkem u multifunkčních zařízení, protože vám umožní rychle kopírovat či skenovat více listů téměř bez práce. Stačí pouze vložit daný počet listů do podavače, který se o ně již sám postará.

Tisk k okrajům umožňuje potisknout celý papír (nevzniká tedy bílý rámeček okolo stránky), což oceníte především při tisku fotografií či obrázků. S bezokrajovým tiskem se setkáte nejčastěji u inkoustových tiskáren, nabízí ji však i některé lepší laserové modely.

Více zásobníků na papír oceníte v případě, že často tisknete například jak obyčejné textové dokumenty, tak i fotografie. Pro každý zásobník lze totiž zvolit jiné nastavení tisku. Nemusíte tedy před každým tiskem měnit nastavení ani vyměňovat papír, pouze zvolíte ten zásobník, který je zrovna určen pro daný typ dokumentu.

Některé multifunkční tiskárny nabízejí také nástavec na skenování 35 mm filmu. Pokud tedy potřebujete převést do digitální podoby své staré diapozitivy či negativy, bude se vám tato funkce hodit.

Dále se také můžete setkat s možností tisknout, aniž byste museli zapnout počítač. Pomocí technologie PictBridge lze totiž tisknout fotografie přímo z fotoaparátu. Podobně na trhu najdete také modely vybavené slotem na flash disk nebo paměťovou kartu. V takovém případě stačí jednoduše vložit flash disk (či paměťovou kartu) do tiskárny, a poté na jejím displeji zvolit konkrétní požadavek.

Způsoby připojení

Již dávno neplatí, že tiskárnu lze připojit k počítači pouze pomocí klasického kabelu. V současnosti již na trhu najdeme modely jak kabelové, tak bezdrátové. Mezi základní způsoby připojení patří:

 • USB
 • Ethernet
 • Wi-Fi
 • Bluetooth

Standardní připojení pomocí USB umožňuje tiskárnu připojit pouze k jednomu počítači. Z tohoto důvodu je tento způsob vhodný především v domácnostech, které využívají k tisku pouze jeden hlavní počítač.

Ačkoli je ethernet nejstarší možností připojení pomocí síťového kabelu, je stále velmi využíván. Výhodou je, že takto lze tisknout z několika počítačů, které jsou připojeny v síti. Jeho využití je proto časté ve firmách.

Podobně jako ethernet funguje připojení pomocí Wi-Fi. Nespornou výhodou je samozřejmě bezdrátové připojení a možnost tisku i z jiných multimediálních zařízení (například z mobilních telefonů).

U některých tiskáren se můžeme setkat také s možností připojení dodatečného adaptéru, který umožňuje spojení přes Bluetooth. Tento typ připojení se velmi podobá WiFi, umožňuje však mnohem menší dosah, není proto vhodným řešením do firemních prostor s velkou plochou.

Levnější tisk

Jak na levný inkoustový tisk?

Při výběru inkoustové tiskárny byste měli kromě jiných parametrů věnovat pozornost také tomu, zda je inkoustová hlava součástí náplně nebo ne. Náplně, u kterých je tisková hlava součástí zásobníku, jsou logicky dražší. S každou výměnou cartridge totiž měníte i tiskovou hlavu. Obvykle se jedná o tiskárny, které mají pouze dva zásobníky – černý a barevný.

Inkoustový tisk vychází o poznání levněji na tiskárnách, které mají nejen samostatnou tiskovou hlavu, ale i čtyři oddělené zásobníky pro jednotlivé barevné inkousty. Je totiž velice nepravděpodobné, že barvy při tisku spotřebujete stejnou měrou, takže cartridge budete měnit individuálně – pouze tu barvu, která zrovna dojde. V případě neoddělených zásobníků byste vždy museli vyměnit celou náplň, a to se nepříjemně prodraží.


Ing. Lukáš Čamlík

jednatel Miroluk.cz – prodejce náplní do tiskáren

Většina inkoustových tiskáren používá cartridge na inkoust. Tyto tiskárny jsou cenově dostupné, ale jejich provozní náklady jsou obvykle vyšší. Na trhu se však objevují stále více inkoustové tiskárny s nádobkami, do kterých se inkoust dolévá. Tyto tiskárny mají vyšší pořizovací cenu, ale nabízejí velmi levný tisk. Některé modely mohou dokonce obsahovat inkoust na tisíce stránek, což je výhodné pro ty, kteří tisknou střední a větší objemy.

Jak na levný laserový tisk?

Při tisku lze šetřit různými způsoby, ale jedním z nejefektivnějších je bezesporu používání kompatibilních tonerů či cartridgí. Má to však svá úskalí. Pro upřesnění dodejme, že kompatibilní náplně jsou ty, které vyrábí jiná firma, než tak, která vyrobila vaši tiskárnu. Co se týká tonerů, tak se na trhu můžete setkat s nově vyrobenými kompatibilními tonery či s tonery repasovanými.

Repasované tonery jsou již použité tonery, které byly znovu naplněny tonerovým prachem. Zde je ale třeba vědět, že v některých případech plnění probíhá neodborným způsobem a hrozí riziko vysypání tonerového prachu do tiskárny. Jejich použití je ale na druhou stranu ekologičtější.

Originální tonery

 • 100% jistota, že toner bude u konkrétního typu tiskárny fungovat tak, jak má
 • jistota vysoké kvality tisku u každého kusu toneru
 • vždy stejná výtěžnost toneru
 • vysoká cena (mnohdy platíte za značku)
 • ekologická náročnost výroby nového toneru
 • u okrajových značek nebo starších modelů tiskáren může být toner nedostupný

Kompatibilní tonery

 • nižší cena za vytištěnou stránku
 • stejná (někdy i vyšší) kapacita oproti originálním tonerům
 • srovnatelná kvalita tisku s originálními náplněmi
 • záruka od výrobce toneru
 • velmi malé a zárukou řešitelné riziko nákupu od nespolehlivého dodavatele (možná nefunkčnost toneru)
 • velmi malá možnost komplikace při tisku (vysypání toneru do tiskárny)

Základní cenové relace

Důležité kritérium hraje při rozhodování také cena, vytvořili jsme proto pro vás tři základní cenové kategorie:

 • do 1 500,-
 • do 5 000,-
 • nad 5 000,-

Levné tiskárny do 1 500 Kč

Nabízejí pouze základní možnosti tisku a nelze u nich počítat s žádnými doplňkovými funkcemi. Jejich provoz bývá poměrně nákladný, často totiž mívají jen dvě základní tiskové náplně (černou a barevnou). Kupodivu se v této kategorii můžeme setkat také s laserovými tiskárnami, které se budou hodit především těm uživatelům, kteří tisknou skutečně sporadicky (a při používání inkoustové tiskárny by hrozilo zasychání náplně). Obecně lze tedy tyto modely doporučit těm, kteří hodlají tisknout jen občas a spokojí se s nižší kvalitou.

Kvalitní tiskárny do 5 000 Kč

Mohou mít zabudovaný menší displej a disponují dobrou kvalitou tisku, bezdrátovým připojením, oboustranným tiskem a velkým zásobníky. V této cenové kategorii také najdete kvalitní laserové tiskárny, které ocení všichni, kteří potřebují tisknout často a velké množství dokumentů (studenti, drobní podnikatelé apod.). Můžete zde také narazit na poměrně kvalitní multifunkční zařízení.

Tato kategorie nabízí nejlepší poměr ceny a výkonu a najdete zde také všechny základní funkce (kvalitní černobílý i barevný tisk, tisk fotografií apod.), doporučujeme ji proto pro běžného uživatele.

Nejlepší tiskárny nad 5 000 Kč

Tvoří nejrozsáhlejší skupinu velmi kvalitních zařízení. Ačkoli se ceny nejdražších multifunkčních tiskáren mohou pohybovat v řádech stovek tisíc, i velmi náročným uživatelům většinou postačí přístroje s pořizovací cenou okolo 10 000,-. Většinou se jedná o velmi výkonné laserové tiskárny, opatřené kvalitními displeji, bezdrátovým připojením a mnoha zajímavými funkcemi. Doporučujeme je pro velmi náročné domácnosti a především do větších firem.

Jakou tiskárnu zvolit pro…

Občasný základní tisk doporučujeme inkoustovou tiskárnu ze základní cenové kategorie.

 • nízká pořizovací cena
 • snadné ovládání
 • malé rozměry
 • horší kvalita tisku

Občasný tisk, kopírování, skenování doporučujeme multifunkční inkoustovou tiskárnu ze střední cenové kategorie.

 • vysoké rozlišení
 • umožňuje tisk fotografií
 • častá výměna inkoustových náplní

Častý jednoduchý tisk doporučujeme laserovou tiskárnu ze střední cenové kategorie.

 • ekonomický provoz
 • vynikající rychlost tisku
 • relativně voděodolný tisk
 • nevhodná pro tisk fotografií

Častý tisk, kopírování, skenování doporučujeme multifunkční laserovou tiskárnu ze střední cenové kategorie.

 • ekonomický provoz
 • vynikající rychlost tisku
 • nevhodná pro tisk fotografií

Nejrychlejší tisk velkého množství dokumentů doporučujeme LED tiskárnu.

 • nejvyšší rychlost tisku
 • menší rozměry
 • nižší poruchovost
 • vyšší pořizovací cena

Domácí tisk fotografií doporučujeme fotografickou tiskárnu.

 • více barev pro vynikající barevný efekt
 • podavač upravený na tisk menších formátů
 • možnost tisku přímo z fotoaparátu nebo paměťové karty
 • vyšší pořizovací cena
 • vyšší cena kvalitního fotopapíru

Tipy na závěr

 1. Zjednodušeně platí, že pro občasný (barevný i černobílý) tisk se hodí spíše inkoustová tiskárna, kdežto pro častý (barevný i černobílý) tisk je lepší pořídit laserovou tiskárnu.
 2. Pokud chcete ušetřit na provozních nákladech, zvažte koupi staršího nebo použitého přístroje. Ceny náplní do tiskáren totiž zpravidla po čase klesají.
 3. Před koupí si vždy zkontrolujte, na kolik vás přijde, budete-li si chtít dokoupit do konkrétní tiskárny náhradní barvy. Dávejte také pozor na jejich neoriginální varianty, které jsou sice levnější, ale nemusí být tak kvalitní a mohou způsobovat problémy (například zasychat).
 4. Čím více barev daný model má, tím vyšší jsou jeho provozní náklady. Většina přístrojů totiž odmítá tisknout s prázdnými barvami, mohlo by totiž dojít k poškození mechanismu.
 5. Při koupi dávejte pozor na to, aby byly ovladače přístroje kompatibilní s operačním systémem ve vašem počítači. V opačném případě by tiskárna nemusela s počítačem komunikovat a stala by se tak nepoužitelnou.

Jak vám tento test pomohl? Budeme rádi, když ho ohodnotíte hvězdičkami.

4.2/5 43 hodnocení

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Covybrat.cz
   Logo