Jak vybrat tlakoměr (měřič krevního tlaku)

Pro zjištění toho, jaký máte tlak, už dávno nemusíte běžet k lékaři. Stačí si domů pořídit praktického pomocníka – měřič krevního tlaku (domácí tonometr). S moderním přístrojem zvládnete měření sami! Za pár minut získáte spolehlivý přehled o hodnotách tlaku, tepu a díky praktickým funkcím i dlouhodobější srovnání měření v čase. Mějte svůj tlak vždy pod kontrolou ať už preventivně, nebo pokud vám jeho pravidelné sledování doporučil lékař. Dobrý tlakoměr se klidně vejde do šuplíku a seženete jej za přijatelnou cenu. Poradíme vám, jaké typy jsou k mání a jak tlakoměr vybrat.

Recenze domácích tlakoměrů

Do našeho testu tlakoměrů jsme pro vás vytipovali pětici z nejoblíbenějších domácích měřičů krevního tlaku. Jedná se o cenově dostupné modely, které bohatě postačí k laickému použití. Jsou to měřiče tlaku s manžetou na paži, díky které je měření přesné. Jejich obsluhu každý hravě zvládne a všechny vybrané přístroje mají i pár základních funkcí navíc. Základní tonometr pořídíte už od 500 Kč. Vyšší cena s sebou zpravidla přináší více funkcí a lepší provedení přístroje. Jaký tlakoměr si tedy koupit?

Omron M3

Rozměry Š x V x H v cm123 x 158 x 85
Hmotnost280 g
Kapacita paměti120
Počet uživatelů2
Délka manžety v cm22-42
Typ a počet baterií4x AA
Kabelne
Úložné pouzdroano
Podsvícení displejene
Měření tepuano
Rozsah mmHg0-299
Rozsah měření tepové frekvence /min40-180
Přesnost měření +-5 %

Tento přístroj patří k oblíbeným, cenově dostupným a velice jednoduchým měřičům krevního tlaku. Jeho ovládání zvládne opravdu každý. Má přehledný displej a měří ramenní manžetou. Manžetu je možné roztáhnout na 22 až 42 cm, takže přístroj mohou používat i lidé korpulentnější postavy. Připevňuje se pomocí suchého zipu. Se správným nasazením manžety vám pomůže jednoduchý ilustrační obrázek. Správné nasazení vám potvrdí zeleně svítící kontrolka, což je praktická vychytávka, kterou každý výrobek nemá. Manžeta je sice z obyčejného umělého materiálu, ale působí pevně a snadno se čistí. V případě potřeby novou seženete zhruba za 500 Kč.

Tlakoměr mohou používat dva uživatelé a každý z nich si může uložit až 60 záznamů posledního měření.  Díky tomu můžete své výsledky pohodlně konzultovat s lékařem. Na displeji se ukazují hodnoty systolického a diastolického tlaku, puls i tep. Kontrolka vás upozorní i na nepravidelný srdeční rytmus. Na zvýšené hodnoty vás upozorní další kontrolky nacházející se na boku displeje. Jednoduché ovládání trošku stěžuje nepodsvícený displej. Provoz na tužkové baterie má zvládnout až 1 000 měření. Je možné používat i síťový adapter, který je ale nutné dokoupit. Není součástí balení. Před prvním použitím je potřeba nastavit datum a čas, které se společně s naměřenými hodnotami budou ukládat v paměti. Po navlečení manžety stačí jen stisknout tlačítko start.

 • Jednoduché ovládání
 • Skladná velikost
 • Detektor správného nasazení manžety
 • Dlouhá výdrž v provozu na baterie
 • Obyčejnější materiály manžety a obalu
 • Adaptér není součástí balení
 • Menší displej bez podsvícení
Zjistit cenu

SENCOR SBP 690

Rozměry Š x V x H v cm12 x 7 x 14
Hmotnost287 g
Kapacita paměti60
Počet uživatelů1
Délka manžety v cm22-42
Typ a počet bateriíLi-Ion
Kabellze dokoupit jako příslušenství
Úložné pouzdrone
Podsvícení displejene
Měření tepuano
Rozsah mmHg0-300
Rozsah měření tepové frekvence /min40–199
Přesnost měření +-5 %

Pokud chcete svou domácnost vybavit velmi jednoduchým a vzhledově atraktivním přístrojem na měřením krevního tlaku, bude pro vás tento úplně dostačující. Neočekávejte od něj žádné speciální funkce navíc. Prostě rychle změříte tlak, uložíte výsledky a je to. Přístroj funguje na 4 tužkové baterie, je tedy vhodný i na cestování, pro které bude dobré pořídit si navíc obal. Součástí balení žádný není. Za velice dobrou cenu máte základní domácí měřič krevního tlaku, který zvládá vše automaticky a pomůže vám mít pravidelný přehled o vašem zdraví. Vložte do něj baterie, na ruku natáhněte manžetu, připevněte ji suchým zipem, propojte hadičku s přístrojem a stiskněte výrazné oranžové tlačítko s nápisem start. Měření začíná. Vyztužená manžeta drží kulatý tvar a lze ji roztáhnout až na 42 cm. Díky těmto rozměrům ji na ruku dá snad každý.

Přímo na ní je obrázek, kam ji na paži správně umístit. Při nesprávném umístění se zobrazí chybová hláška „E1 nebo E2“. V takovém případě je potřeba tlakoměr vypnout, nasazení manžety upravit podle nákresu a začít měřit znovu. Manžeta není speciálně ergonomicky tvarována a při nafukování pocítíte docela velký tlak. Za chvíli máte změřeno! Na přehledném displeji velkými čísly uvidíte hodnoty systolického a diastolického tlaku. Šipka na levé straně displeje ukáže, zda je tlak v normě, optimu nebo jste naměřili mírnou /střední /těžkou hypertenzi. Nechybí ukazatel data nebo času (nezobrazují se oba současně) a čísla měření, což jsou věci praktické pro ukládání výsledků a jejich archivaci. Symbol srdíčka je na displeji se zobrazí jako varovná indikace srdeční arytmie. Jeden uživatel si může archivovat až 60 posledních měření. K tomuto domácímu tonometru je možné dokoupit i síťový adaptér v ceně okolo 150 Kč.

 • Dost dobrá cena
 • Velký přehledný displej
 • Pěkný design
 • Měření a ukládání pouze pro 1 uživatele
 • Chybí cestovní / ochranný obal
 • Žádné funkce navíc
Zjistit cenu

Hartmann Veroval duo control

Rozměry Š x V x H v cm15 x 8,5
Hmotnostneuvedeno
Kapacita paměti100
Počet uživatelů2
Délka manžety v cm22-42
Typ a počet baterií4x AA
Kabelne
Úložné pouzdroano
Podsvícení displejene
Měření tepuano
Rozsah mmHg0-300
Rozsah měření tepové frekvence /min40–199
Přesnost měření +-5 %

O krok napřed před klasickými domácími měřiči tlaku je pažní digitální tlakoměr Veroval od výrobce Hartmann. Naměřené hodnoty systolického i diastolického krevního tlaku a tepové frekvence díky němu můžete velmi rychle sdílet třeba se svým lékařem. Přístroj lze USB kabelem propojit s počítačem a všechny výsledky snadno ukládat nebo sdílet. V aplikaci, se kterou lze přístroj synchronizovat si můžete zobrazit vývoj tlaku v grafu. Kromě klasického měření tlaku umí odhalit i případné riziko srdeční arytmie a upozorní na správné umístění manžety. Výsledky naměřeného tlaku se zobrazí na přehledném „semaforovém“ ukazateli na boku displeje a ukládat hodnoty mohou zvlášť dva uživatelé.

Tlakoměr Veroval má unikátní manžetu s ergonomickým tvarem a systémem „Secure fit cuff“. Díky tomu se jednoduše nasazuje a nehrozí její přetočení do stran, které by mohlo ovlivnit výsledky měření. Nafukuje se rychle a pouze na nezbytných místech, takže tlak manžety při nafukování není nepříjemný. Přímo na manžetě je obrázek, který navede ke správnému umístění. To, že jste ji nasadili správně uvidíte i na displeji, kde vás rozsvícený ukazatel ujistí, že je vše v pořádku. Měření pažním tlakoměrem Veroval je mimořádně přesné a přístroj získal od Evropské společnosti pro hypertenzi pečeť kvality, kterou spousta podobných přístrojů v podobné cenové relaci nemá. Digitální tlakoměr má poměrně velký displej i čísla zobrazující výsledky měření. Jeho ovládání je velmi intuitivní.

Stačí jej zapnout modrým tlačítkem, nasadit manžetu, propojit hadičkou a stejným tlačítkem zahájit měření. Na displeji je největšími čísly zobrazen systolický i diastolický krevní tlak a tepová frekvence za minutu. Je váš tlak v zelené stupnici? Znamená to, že je vše v pořádku. Jiná barevná označení určují zvýšený či vysoký tlak. Na displeji je i datum, čas, detektor správného upnutí manžety, označení uživatele a číslo měření. Praktická je výrobcem zaručená výdrž 1 000 použití na jednu sadu baterií. Po jedné minutě se přístroj sám vypne, což šetří výdrž baterie. Na nízký stav nabití upozorní rozsvícená kontrolka. Pokud chcete využít funkce navíc, které tento přístroj má, stačí jej USB kabelem propojit s počítačem, stáhnout si bezplatně aplikaci medi.connect a v ní můžete naměřená data podrobně analyzovat nebo sdílet se svým lékařem. Součástí balení je i obal, ve kterém lze přístroj skladovat i převážet. Je ale jen látkový, takže neochrání před pádem.

 • Velký LCD displej
 • Kontrola těsnosti manžety a její „Secure fit cuff“ tvar
 • Propojení s počítačem (přes USB)
 • Obal v balení
 • Uloží až 100 hodnot měření
 • Vyšší cena
 • Jen dva uživatelé
 • Nepodsvícený displej
Zjistit cenu

MEDISANA BU 535

Rozměry Š x V x H v cm13 x 6 x 14
Hmotnost250 g
Kapacita paměti120
Počet uživatelů2
Délka manžety v cm22-42
Typ a počet baterií4x AAA
Kabelne
Úložné pouzdroano
Podsvícení displejene
Měření tepuano
Rozsah mmHg0-299
Rozsah měření tepové frekvence /min40–199
Přesnost měření +-5 %

Velmi jednoduchý, přehledný přístroj na měření krevního tlaku od výrobce Medisana vám doma i na cestách poslouží výborně. Je napájen na malé AAA baterie, má pouze dvě ovládací tlačítka a hezky velký displej. Takže i starší lidé bez problémů zvládnou jeho obsluhu. Dvě osoby si na něm mohou zaznamenat až 120 výsledků měření tlaku. Spolehlivý domácí tonometr změří krevní tlak, tep i upozorní na srdeční arytmii. Patří mezi levnější modely, které jsou vhodné pro každodenní používání v domácnosti a nezatěžuje uživatele zbytečným množstvím ovládacích prvků. Má jednoduchý obal, ve kterém se dá dobře skladovat, jeho provoz na baterie zaručí snadné přenášení bez motání kabelů.

Klasická manžeta z umělého materiálu se upíná na ruku suchými zipem, což lze jednoduše zvládnout i jednou rukou. Přímo na ní je nákres, kam ji správně umístit, aby měření bylo přesné. Jediné upozornění o tom, jestli je manžeta málo, moc nebo jinak špatně upevněná, je chybová hláška „ER0/ Er 3/ Er 4“., která se zobrazí na displeji. Tlakoměr nemá pro tyto účely žádnou vlastní kontrolku. Manžeta se vejde snad na každou ruku dospělého člověka, protože ji lze roztáhnout od 22 až do 42 cm. Po nasazení manžety stačí přístroj zapnout a vybrat jednoho ze dvou uživatelů. Měření pak začne automaticky.

Na displeji se zobrazí přehledný výsledek v číslech a vedle jednoduché barevné stupnice začne blikat šipečka, ukazující, zda je tlak v normě nebo vyšší. Pokud přístroj zjistí srdeční arytmii, rozbliká se i ikonka se srdíčkem. Naměřené hodnoty se automaticky uloží. Tonometr umí také vypočítávat průměr naměřených hodnoto z posledních 3 měření. Přístroj pohání čtyři AAA baterie a měření tlaku probíhá pomocí mikroprocesoru již při nafukování manžety. Díky tomu je měření rychlé a eliminuje se zbytečně vysoký tlak na paži při nafukování manžety.

 • Velice jednoduchý
 • Možnost dvou uživatelů
 • Velký displej s velkými číslicemi
 • Žádné funkce navíc
 • Obyčejná manžeta
 • Nepodsvícený displej
Zjistit cenu

BEURER BM 85

Rozměry Š x V x H v cm9,9 x 14,8 x 17,4
Hmotnost312 g
Kapacita paměti60
Počet uživatelů2
Délka manžety v cm22-36
Typ a počet bateriíAkumulátorová baterie 3,7V / 400 mAh
Kabelano
Úložné pouzdroano
Podsvícení displejeano
Měření tepuano
Rozsah mmHg0-300
Rozsah měření tepové frekvence /min40-180
Přesnost měření +-5 %

Pažní tlakoměr značky Beurer je plně automatický přístroj, který doma skvěle poslouží k pravidelnému měření krevního tlaku, tepu a detekci možné srdeční arytmie. Jeho o něco vyšší cena přináší více praktických funkcí a mimo jiné i atraktivní moderní design.  Má velký, přehledný a podsvícený LCD displej, patentovaný indikátor klidového režimu pro co největší přesnost měření. Díky integrované Bluetooth technologii jej lze propojit s PC nebo chytrým telefonem a jednoduše si archivovat a srovnávat výsledky pravidelného měření. Přístroj má akumulátor, který lez nabíjet pomocí USB kabelu.

Je ideální spíše je pro mladší uživatele, kteří mají rádi vychytávky a hravě si poradí s propojením přístroje s počítačem nebo mobilem a využijí nadstandardní funkce.Uživatelé se díky nabíjecímu akumulátoru nemusí zabývat sháněním baterií a přístroj lze skladovat nebo přepravovat v praktickém obalu (brašně), která je součástí balení. Součástí balení je i odnímatelný držák srolované manžety. Dobíjecí baterie vydrží přibližně pouze 50 měření, což není mnoho. Stav baterie však přehledně zobrazuje ukazatel na displeji. Baterie se nabíjí cca 2 hodiny. Manžeta má jednoduchý tvar, odolný materiál a snadno se nasouvá na ruku. Utahuje se klasicky pomocí suchého zipu. Přímo na manžetě je nákres, který vás navede k jejímu umístění na správnou pozici na paži. Přístroj rozezná takzvaný klidový režim ideální pro měření tlaku. Ten stvrdí rozsvícením zelené kontrolky v dolní části. Tlak se měří již při nafukování i vyfukování manžety, díky tomu je měření velice rychlé a tlak na paži není zbytečně velký.

Dodávaná manžeta má o něco menší rozměry. Lze ji roztáhnout pouze do 36 cm, proto by si osoby s širší paží měly doobjednat větší manžetu, která je dostupná jako příslušenství (obvod 35–44 cm). Podsvícený displej krásně zobrazuje velké číslice ukazující systolický i diastolický tlak krve, pulz, datum, čas, počet měření. Dále jsou na něm menší ikonky zobrazující stav baterie a aktivní Bluetooth. Nechybí ukazatel arytmie a také šipečka, která se posouvá po boční přehledné stupnici, čímž pomáhá hned zobrazit, jestli je naměřený tlak v normě či zvýšený. Stupnice je rozdělena podle definic Světové zdravotnické organizace (WHO). Podsvícené jsou i ovládací tlačítka. To největší z nich se používá pro zapnutí a zahájení měření, menší pro ukládání, výběr uživatelů a nastavení.

Jako jeden z mála, má tento tlakoměr také možnost přenosu naměřených hodnot pomocí USB a Bluetooth® Smart technology do PC či smartphonu s iOS i Android. Na stránce www.beurer.com  je k dispozici zdarma aplikace „Health Manager„. Součástí balení je USB kabel, kterým přístroj spárujeme nebo můžeme nabíjet Li-Ionový akumulátor. Po spárování s aplikací telefonu vidíme výsledky měření, které můžeme uložit, zobrazit v grafu a vidíme přehledně vývoj tlaku a historii měření. Umí také vypočítat průměr ranních a večerních měření za posledních 7 dní. Praktická funkce je automatické vypnutí přístroje po 3 minutách nečinnosti.

 • Podsvícený displej
 • Praktická brašna
 • Nabíjení přes USB
 • Bluetooth a možnost propojení s aplikací
 • Inflační a deflační měření
 • Kontrolka stability
 • Menší počet měření na jedno nabití
 • Vyšší cena
 • Menší manžeta
Zjistit cenu

Proč je dobré mít doma tlakoměr

Je spousta lidí, kteří jen pomyslí na návštěvu lékaře, a tlak jim hned povyskočí směrem nahoru. Tato reakce má dokonce speciální označení. Říká se jí „syndrom bílého pláště“, nebo také „hypertenze bílého pláště“ (anglicky White coat hypertension). Je to jeden z důvodů, proč je dobré mít měřič tlaku i doma. Měření doma probíhá v klidu a díky vyspělým technologiím je velmi přesné. Pokud víte, že s tlakem míváte problém, nebo vám lékař doporučil pravidelně si měřit tlak i doma, není nic jednoduššího než si pořídit šikovný tlakoměr. Naměřené hodnoty můžete snadno uložit a pak lékaři odprezentovat, nebo mu je klidně rovnou odeslat e-mailem.

Pokud nevíte, jak vymazat paměť u digitálního tlakoměru, najdete tuto informaci v návodu k přístroji. Moderní tonometry mají možnost připojení k počítači nebo smartphonu a výsledky lze rychle sdílet, zobrazovat v grafech, tisknout a podobně. Rozhodně se nikdo nemusí bát, že by obsluhu domácího tonometru nezvládl. Měření je automatické. Jednoduše si na paži nasadíte manžetu, stisknete tlačítko a počkáte. Celý proces proběhne automaticky. Manžeta se nafoukne, vyfoukne a výsledek se zobrazí na přehledném displeji. Získáte tak pravidelný přehled o svém zdraví. Výsledky moderních digitálních přístrojů pro domácí použití jsou téměř totožné s lékařskými tlakoměry, které mají profesionálové v ordinacích či nemocnicích.

Systolický a diastolický tlak

Dvě čísla, která klasicky oznámí lékař při měření tlaku. „Sto pětatřicet na devadesát“.

 1. První je takzvaný systolický tlak. Ten dosahuje nejvyšších hodnot ve vypuzovací fázi srdeční akce.
 2. Nejnižších ve fázi plnění srdečních komor – diastolický tlak.

Jednotky mmHg, ve kterých je tlak zobrazován jsou milimetry rtuťového sloupce. Tyto hodnoty měří všechny běžné digitální tlakoměry. Do toho vám zobrazí také váš pulz a podle funkcí vyhodnotí i další věci. Například srdeční arytmii nebo upozorní na vysoký tlak.

Klasifikace tlaku krve podle Světové zdravotnické organizace (WHO)

Hodnoty byly stanoveny WHO bez ohledu na věk.

Systolický tlak (mmHg)Diastolický tlak (mmHg)PopisOpatření
≥180≥110Silný vysoký krevní tlakPravidelná kontrola u lékaře
160–179100–109Středně vysoký krevní tlakPravidelná kontrola u lékaře
140–15990–99Slabý vysoký krevní tlakPravidelná kontrola u lékaře
130–13985–89Mírně zvýšený krevní tlakPravidelná kontrola u lékaře
120–12980–84Normální krevní tlakVlastní kontrola
<120<80Optimální krevní tlakVlastní kontrola

Jak se správně rozhodnout: parametry, podle kterých vybírat

Než začnete vybírat a probírat se jednotlivými přístroji, zkuste si zodpovědět pár základních otázek. Nasměrují vás ke správné volbě.

 • Kolik lidí bude přístroj používat?
 • Je pro vás výhodné, aby byl tlakoměr pouze na baterie?
 • Často cestujete?
 • Kolik peněz chcete investovat?
 • Jste technicky zdatní a využijete moderní vychytávky jako propojení s chytrým telefonem?
 • Máte diagnostikovanou chorobu a potřebujete co nejpřesnější výsledky měření?
 • Trpíte srdeční arytmií?
 • Máte širší nebo příliš tenkou paži?

Pak se zaměřte na prvky a funkce, které by měly co nejvíce vyhovovat vašim konkrétním požadavkům. Vypíchli jsme pro vás pár základních informací.

Manžety

Kvalita manžety – dílu, který se omotává kolem paže a který se nafukuje, je prvkem, na kterém se nevyplatí šetřit. Kvalitnější provedení zaručí delší životnost celého tlakoměru a také příjemnější používání a přesnější výsledky měření. U lepších přístrojů jsou manžety vyrobeny z na omak příjemných a odolných materiálů. A hlavně, jsou ergonomicky tvarované a nafukování na ruce je díky tomu příjemnější. Speciální technologie, kterými jsou vybaveny, umí měřit již při nafukování a vyfukování a nevytváří tak zbytečně dlouhý nepříjemný tlak.

 • Comfort Air technologie – manžety, které jsou jí vybaveny měří hodnotu tlaku již při nafukování a vyfukování. Díky tomu nedochází ke zbytečně velkému a dlouhému tlaku na paži a měření je tak příjemnější.
 • Secure fit cuff – speciální ergonomický tvar manžet s tímto označením přispívá k vyšší přesnosti měření. Díky patentovanému systému se velmi snadno a pohodlně nasazují na paži. Nemohou se na ruce přetočit a automaticky zajišťují vhodnou vzdálenost od loketní jamky.

Manžety u klasických domácích měřičů tlaku jsou vyrobeny většinou z pevného umělého nebo textilního materiálu, který tvoří obal na nafukovací gumový vak. Právě ten vytváří tlak na paži při měření. Správná velikost manžety ovlivňuje naměření správných hodnot tlaku. Je-li manžeta nedostatečně široká, mohou být výsledky nepřesné. Klasicky bývají manžety v těchto rozměrech:

 • Menší (do 36 cm),
 • klasická (do 42 cm),
 • extra (do 60 cm).

Napájení

Provoz tlakoměru na baterie nebo akumulátor ovlivní možnou délku jeho používání, vhodnost na cesty i spolehlivost.

 • Akumulátorové – nabíjecí akumulátor, nebo klasické „tužkové“ baterie nejčastěji zajišťují provoz běžných domácích tonometrů, které díky nim zvládnou poměrně dlouhé užívání v řádech stovek měření. Odpadá díky nim problém s motáním kabelů a praktické je i převážení tonometrů na baterie například při cestování. O tom, zda jsou baterie dost nabité zpravidla upozorní kontrolka na displeji.
 • Síťový adaptér – elektrický zdroj, který jednoduše propojíte s tlakoměrem a strčíte do zásuvky je výhodné pořídit jako přídavný zdroj napájení. Levnější přístroje jej většinou nemívají jako součást balení, ale je možné si jej dokoupit jako příslušenství. Tento přídavný zdroj a zajistí fungování bez potřeby nakupování baterií na jedno použití, které se pak neekologicky vyhazují.

Certifikáty

Jak zjistit, zda přístroj zaručuje ty nejpřesnější výsledky? Dobrým měřítkem je množství speciálních certifikátů, která konkrétní produkt má. Mezi nejobvyklejší patří certifikáty od těchto společností:

 • Britská společnost pro hypertenzi (link).
 • Americké sdružení pro zdokonalování lékařských přístrojů (link).
 • Evropská společnost pro hypertenzi (link).
 • Německá liga pro hypertenzi (link).
 • Certifikace od Světové zdravotnické organizace (WHO) (link)

Pokud tlakoměr zdobí ocenění nebo certifikát od některé z nich, je to rozhodně důležitý bonus navíc, který potvrdí jeho kvality. Častou chybou je, že lidé zapomínají na pravidelnou kalibraci přístroje. Ta by se měla provádět co dva roky u výrobce. Bohužel je však nutné si ji uhradit.

Funkce a příslušenství

I levnější digitální měřiče krevního tlaku dnes mají v základním balení už i nějaké praktické příslušenství. To zpravidla usnadňuje jejich provoz, skladování, přehlednost anebo slouží jako praktické vychytávky, které rozšiřují možnosti využití.

 • Adaptér – slouží pro nabíjení integrované baterie.
 • Ergonomicky tvarovaná manžeta.
 • Kontrola správně umístěné manžety – LED ukazatel vás informuje o tom, zda jste si správně nasadili manžetu na měření tepu.
 • Ukazatel klidového režimu.
 • Signalizace hypertenze – výrobek vám dá znamení v případě, že naměříte vyšší hodnoty, než jsou normální pro optimální krevní tlak. Zvýšená hodnota při jednom měření nemusí znamenat nic strašného. Pokud se však stav bude opakovat, kontaktujte svého lékaře.
 • Signalizace arytmie – jedná se o nadstandardní výbavu, která vás upozorní na nepravidelný srdeční rytmus.
 • Historie měření – pokud má přístroj paměť, umožňuje ukládat několik desítek měření, které si můžete zpětně procházet.
 • Propojení s PC – zpravidla se tak děje pomocí USB portu, na který si můžete stáhnout veškerá uložená data a statistiky.
 • Bluetooth – pomocí bezdrátové technologie můžete měřič spárovat s chytrým telefonem a využívat aplikaci výrobce.
 • Obal – cestovní pouzdro se hodí v případech, kdy pravidelně cestujete a chcete, aby byl váš přístroj v bezpečí.
 • LED indikátory – u vybraných digitálních tlakoměrů najdete kromě displeje také LED kontrolky, které vás informují o správně nasazené manžetě nebo upozorní na problémy s tlakem a podobně.

Typy tlakoměrů

Kolísavý, příliš nízký nebo vysoký tlak může být první signalizací nějaké závažnější nemoci. Hypertenze neboli vysoký krevní tlak je rozšířenou „civilizační chorobou“ a bývá příčinou špatného zdravotního stavu. Měřte si tlak pravidelně doma a ujistěte se, že vás se tato věc netýká. Pokud chcete jen zaznamenávat hodnoty tlaku a nic víc, bohatě vám postačí obyčejný digitální měřič tlaku, který pořídíte do pětistovky. Takový může mít velice jednoduché ovládání, které hravě zvládnou používat i starší lidé.

I základní přístroj dokáže ukládat více měření za sebou a jeho provoz zajistí tužkové baterie. Díky tomu nemusíte zápasit s motajícími se kabely a tlakoměr lze jednoduše sbalit třeba na cestu do lázní. Zvažte, zda cestujete často a bude se vám hodit i obal, který je ne vždy součástí balení. Příznivci moderních technologií, nebo mladší uživatelé ocení o něco vychytanější přístroje, které oproti vyšší ceně mají i možnost párování s PC nebo chytrým telefonem, a lékaře lze o výsledcích měření informovat vyexportovaným grafem zaslaným e-mailem.

Základní dělení podle umístění

Tlak měří všechny. V čem jsou ale rozdíly, pokud měření probíhá na zápěstí nebo paži? Jde nejen o přesnost, ale také o pohodlí a cenu. 1. Tlakoměry na zápěstí Nižší cena a kompaktní rozměry zápěstních tlakoměrů jsou asi největšími benefity těchto měřičů. Jednoduše je vezmete všude s sebou, tlak lze měřit kdykoliv, docela nenápadně a velmi rychle. Přesnost měření už nemusí být tak spolehlivá a výsledky je lépe považovat za orientační. Nesprávná poloha ruky nebo umístnění na zápěstí je může výrazně ovlivnit. 2. Tlakoměry na paži Tento typ tlakoměrů používá snad většina lékařů. Ví proč! Jde o nejpřesnější způsob měření. Nevýhodou je o něco větší rozměr přístroje a také o něco vyšší pořizovací cena. Ta se odvíjí i od množství funkcí, které přístroj zvládne, certifikátů a provedení. Za o něco vyšší pořizovací náklady, než u zápěstního tlakoměru získáte opravdu kvalitní přístroj a spolehlivé výsledky.

Dělení podle konstrukce a způsobu měření

Základní typy tonometrů lze rozdělit podle jejich konstrukce a způsobu, jakým měří a zobrazují naměřený tlak.

Digitální tlakoměry

Praktické přístroje, které jsou velice jednoduché na obsluhu a díky tomu patří mezi nejoblíbenější pro domácí použití. Na trhu jich nalezneme opravdu velký výběr. Měří tlak oscilometrickou metodou, která mikročipem snímá kmitání v tepnách při proudění krve a tím určují základní hodnoty tlaku. Narazíme na ně běžně už i v ordinacích lékařů, jelikož digitální přístroje dnes často začínají nahrazovat ty klasické. Díky přesnosti, kterou mají a vyspělým metodám, které umí zaručit jejich spolehlivost, jsou pro měření tlaku velice oblíbené a uživatelsky příjemné.  Výsledky se zobrazují na přehledném displeji.

Mechanické tlakoměry

S těmi jsme se snad nejčastěji setkali v ordinacích lékařů. V medicíně byly dlouho považovány za standard pro měření krevního tlaku. Mívají jednoduchou stupnici (podobnou jako teploměr) nebo hodinkový ciferník. Jsou odolné, mají v podstatě velmi jednoduchý mechanismus a velkou přesnost. K měření je u nich používaná takzvaná poslechová metoda, u které se pro tlakování manžety používá nafukování balonkem a pro určení hodnot tlaku fonendoskop. Je však třeba umět s nimi zacházet, což laik jen tak nedovede. Proto se v domácnostech prakticky neobjevují.

Poloautomatické tlakoměry

Fungují na stejném principu jako digitální, ale k nafouknutí manžety se u nich používá ruční pumpička (balónek). Hodnoty se pak zobrazují klasicky na digitálním displeji. Tyto modely nejsou dnes pro domácí použití moc běžné. Aby bylo dosaženo spolehlivého výsledku, vyžaduje jejich použití správné nafouknutí manžety.

Rtuťové tlakoměry

Ještě stále patří mezi nejpřesnější měřiče tlaku a spousta odborníků z řad lékařů na ně dodnes nedá dopustit. Jsou to klasické kovové konstrukce, ve kterých je zasazena stupnice se sloupcem pro stoupání rtuti. Tlak v manžetě se reguluje ručním mačkáním balonku, který je propojen hadičkou s manžetou a přístrojem, a který manžetu nafukuje. Pod manžetu se v loketní jamce umístí fonendoskop a poslechem úderů srdce se určí hodnoty tlaku. Pro správné odečtení tlaku je nutné mít profesionální znalosti nebo zdravotnické vzdělání. Konstrukce těchto tlakoměrů bývá opravdu robustní a je potřeba dbát na bezpečí a úniku rtuti do prostředí.

Bezrtuťové tlakoměry

Měření tlaku probíhá obdobně jako u rtuťových modelů, tlak se ale nezobrazuje na rtuťové stupnici, nýbrž na digitálním displeji, nebo třeba na sloupci LED diod. Jedná se tedy také o poslechovou metodu měření. Přístroj však v sobě nemá rtuť a je tedy bezpečnější. Některé země dokonce již úplně zakázaly výrobu rtuťových měřících přístrojů.

Hodinkové tlakoměry

Pořád se bavíme o stejné poslechové metodě měření s nafukováním manžety mačkáním balonku, rozdíl je však ve zobrazení výsledků měření tlaku, pro který se využívá odporová pružina. U těchto tlakoměrů tedy není žádný digitální displej ani rtuťová stupnice. Namísto nich mají kulatý ciferník jako na hodinkách a stupnici, jejíž hodnoty ukazuje ručička. Zajímavá vychytávka – tlakoměr v hodinkách Na trhu jsou k dostání chytré hodinky / fitness náramky, které jako jednu z funkcí mají i měření tlaku. Na základě integrovaných senzorů ukazují ale spíše jen odhad hodnot.

Jak funguje tlakoměr na chytrých hodinkách?

Tlak měří buď z prstu, který se přikládá na ciferník, nebo ze zápěstí. Hodnoty jsou orientační a rozhodně je nedoporučujeme pokládat za spolehlivý zdroj informací o vašem zdraví. Firmy, které se zaměřují na vývoj profesionálních měřících přístrojů postupně přicházejí i se spolehlivějšími modely, u kterých hodinky dokážou nafukovat řemínek při měření, podobně jako se nafukují manžety u tlakoměru na paži. Hodinky jsou větší než ty klasické a výsledky umí přenést do smartphonu a zobrazit v přehledné aplikaci. Na trhu v ČR bohužel zatím nejsou běžně dostupné.

5 jednoduchých tipů, jak používat tlakoměr a správně si naměřit tlak

1) Čas Měření provádějte vždy ve stejný čas. Klidně i vícekrát za den. Po ránu může být tlak o něco vyšší, a k večeru naopak o něco nižší. Pokud nevíte, kdy je ideální tlak měřit, poraďte se s vaším lékařem.

2) Okolní vlivy Stres, sportovní aktivita, hněv, užívání léků, káva, alkohol… To vše může mít vliv na hodnoty krevního tlaku. I proto je dobré provádět měření doma v klidu. Ve chvíli, kdy víte, že jste v pohodě a nic vás v danou chvíli nerozrušuje. Tlak neměřte hned po koupeli v horké vaně. Při měření nemluvte.

3) Asistence Nejste na to sami. Bojíte se, že si manžetu nedokážete správně nasadit? Doma vám ze začátku určitě někdo rád pomůže. Požádejte o asistenci člena rodiny. Dobře nasazená manžeta je v místě cca 2–3 cm nad loketní jamkou (odhadem stačí nad loketní jamku přiložit dva prsty a nad ně umístit manžetu). Špatné nasazení manžety může ovlivnit výsledky měření. Kvalitní přístroje jsou vybaveny nákresem a kontrolkou správného nasazení. Pod manžetou nemějte oděv. Optimální utažení manžety před jejím nafouknutím je takové, že pod ní volně vložíte jeden, maximálně dva prsty.

4) Poloha ruky Při měření se nehýbejte, ruku nechte nataženou a volně položenou třeba na stole. Pří měření zápěstními tonometry, by zápěstí mělo být ve výšce srdce. Pokud máte pocit, že měření neproběhlo v pořádku, sečkejte cca 5 minut a měření zopakujte. Při měření nezadržujte dech.

5) Správný přístroj Dobrý domácí měřič krevního tlaku vám bude dlouho a spolehlivě sloužit. Bude skvělou prevencí i možností, jak pečovat o své zdraví.

Hodnoty krevního tlaku a nejčastější obtíže

Je důležité zmínit fakt, že ideální hodnota tlaku se mění u dětí, dospělých a také osob trpících dlouhodobými nemocemi. Standardně lékaři měří tlak lidem už od 3 let věku na pravidelných preventivních prohlídkách.

Optimální tlak

 • U kojenců je optimální hodnota 80/40.
 • U větších dětí 110/70.
 • U dospělých by se měl pohybovat kolem hodnot 120/80.

Vysoký tlak (hypertenze)

Pokud naměřený tlak u dospělého překračuje 140/90, je vhodné pravidelně jej monitorovat a pro jistotu navštívit lékaře. Vysoký tlak může organismu škodit. Pokud se projevuje dlouhodobě, hrozí poškození cév, které může vézt až k infarktu či mrtvici.

Nízký tlak

Hodnoty pod 100/65 jsou známkou nízkého tlaku. Ten je rozhodně méně nebezpečný než ten vysoký, ale, pocitově může působit dost nepříjemně. Jeho projevem jsou závratě, motání v hlavě nebo pocit na omdlení.

Arytmie

Srdeční arytmie je odborný termín pro nepravidelný srdeční tep, nebo abnormální srdeční rytmus. Srdeční rytmus může nepravidelně zrychlovat nebo zpomalovat. Jejími příznaky mohou být například pocit bušení srdce, dušnost, tlak na hrudi nebo kratší dech. Pozor, arytmie může znepřesnit výsledky měření tlaku a pokud víme, že jí trpíme, je nutné vybrat speciální přístroj na měření tlaku.

Jak rozpoznat příznaky vysokého tlaku bez tlakoměru

Pozor, někdy zdání klame. Vysoký krevní tlak nebolí a nemá žádné jasné příznaky! Často se o něm dozvíme až během preventivní prohlídky u lékaře. Dávejte pozor na signály svého těla. Signály vysokého krevního tlaku mohou být následující:

 • bolesti hlavy,
 • závratě,
 • hučení v uších,
 • krvácení z nosu,
 • bušení srdce,
 • nespavost,
 • otékání kotníků,
 • nadměrné pocení,
 • dušnost,
 • celková únava,
 • bolesti na hrudi.

Vhodnost tonometru při srdeční arytmii

Pokud máte doma klasický digitální tonometr s ukazatelem srdeční arytmie, který se vám při měření pravidelně zobrazuje, rozhodně navštivte lékaře a prodiskutujte, zda je pro vás používaný tlakoměr vhodný. Arytmie může ovlivnit výsledky měření. Diagnostikoval vám lékař srdeční arytmii? Právě pro vás bude nejvhodnější vybírat domácí digitální tlakoměr po dohodě s ním. Klasické tlakoměry na domácí použití běžně měří takzvanou oscilometrickou metodou, jejíž přesnost závisí na pravidelném srdečním rytmu. Lékaři pro pacienty s arytmiemi běžně využívají spíše poslechovou metodu měření a rtuťový tlakoměr. Na trhu ale existují digitální měřiče tlaku, které zvládnou kombinovat obě metody měření a spolehlivě měřit tlak i osobám s nepravidelným srdečním rytmem.

Správná péče o přístroje na měření tlaku

Aby vám tlakoměr vydržel pracovat co nejdéle, je potřeba o něj správně pečovat. Jak na to? Stačí dodržovat tato pravidla.

Správné skladování

Přístroj ukládejte na místo, kde mu nehrozí poškození, styk z vlhkostí nebo silným slunečním zářením a vysokou teplotou nebo pád. Pokud má přístroj svůj obal, ukládejte jej do něj. V návodu se ujistěte, zda je vhodné tlakoměr používat a skladovat v blízkosti mobilních telefonů.

Nepřekrucování hadičky

Hadičkou se tlakuje manžeta, jejíž správné natlakování určuje přesný výsledek měření. Dejte pozor, aby se hadička nepřekrucovala, nerozřízla nebo jinak nepoškodila. Vzduch by jí pak mohl ucházet, což by ohrozilo správné fungování měřiče tlaku.

Nepoškození manžety

Pozor na propíchnutí, proříznutí! Manžety jsou většinou dělané z odolnějšího materiálu, i přesto dávejte pozor na její možné poškození. S poškozenou manžetou by přístroj nefungoval, jak má. Pokud je k přístroji obal, používejte jej a přístroj i manžetu skladujte v něm. Také během cestování a převážení vždy používejte obal. Manžetu nepřehýbejte a nepřekládejte jinak, než v jakém tvaru byla původně.

Pád

Nikdy nenechte přístroj spadnout na zem! Hrozí poškození displeje a vůbec citlivého mechanismu celého přístroje. Při pádu přístroje vždy kontaktuje oficiální servis.

Čistění

K údržbě používejte pouze vlhký hadřík, nikdy tlakoměr nečistěte lihem, chemikáliemi, nebo jej nedávejte do vody a nepoužívejte jej v příliš vlhkém prostředí.

Kontakt s dětmi

Nenechte s tlakoměrem manipulovat a hrát si s ním děti. Většina klasických přístrojů na domácí měření tlaku není určena na měření tlaku dětem. O výběru vhodného přístroje pro děti se poraďte s lékařem. Pozor, nenechte malé děti manipulovat ani s manžetou, hadicí a malými součástkami přístroje.

Příslušenství

Pokud má přístroj adaptér, dbejte opatrnosti při zapojování. Nikdy nepoužívejte jiný než k přístroji oficiálně doporučený adaptér a příslušenství. Pokud adaptér není součástí balení, většinou lze dokoupit u výrobce. Pro přístroje na baterie používejte pouze výrobcem doporučený typ baterií a dodržujte jejich správné uložení a polaritu.

Opravy

Nikdy se sami nepouštějte do oprav přístroje, pokud přestane fungovat! Je-li v záruce, využijte možnost záručních oprav nebo výměny zboží. Takové práci se bude věnovat autorizovaný servis od výrobce.

Bezpečnost

Přístroje k domácímu měření krevního tlaku nepoužívejte v blízkosti silných elektromagnetických polí a udržujte je mimo dosah rádiových záření.

Cena (u měřičů krevního tlaku na paži)

Tlakoměry můžete pořídit v různých cenových relacích, ale platí, že tyto výrobky nejsou finančně náročnou investicí.

Levné tlakoměry do 500 Kč

V této cenové relaci seženete základní tlakoměr pro domácí použití. Zvládne základní měření a uložení výsledků pro 1 uživatele. Mají levnější použité materiály, obyčejné manžety, které nejsou ergonomicky tvarované a mohou při měření vytvářet vysoký tlak na paži.

Cena do 1 500 Kč

Tyto přístroje mívají i funkce navíc. (Možnost používání pro více uživatelů, větší paměť měření, kontrolky zobrazení správného nasazení manžety). Součástí balení bývá obal, mají i ergonomicky tvarované manžety s funkcemi, které nevytváří takový tlak při nafukování.

Tlakoměry do 3 000 Kč

Dražší přístroje mají zajímavý design, možnost propojení s PC nebo smartphonem přes Bluetooth, podsvícený displej i certifikaci kvality měření.

Jak vám tento test pomohl? Budeme rádi, když ho ohodnotíte hvězdičkami.

4.8/5 27 hodnocení

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Covybrat.cz
   Logo