Jak vybrat nejlepší topinkovač + Recenze

Jsme profíci, nevěříme marketingovým slibům a nezávisle recenzujeme a srovnáváme produkty. Když nakoupíte skrze naše odkazy, můžeme získat malou odměnu, která ale nezvyšuje cenu vašeho nákupu.

Kdo by nemiloval křupavé topinky nebo dozlatova opečené tousty. Takhle vylepšený chléb, který namažete máslem a obložíte sýrem nebo šunkou je zkrátka dokonalá snídaně a start do nového dne. Abyste si mohli na této dobrotě pochutnávat snadno a rychle, bude se vám do domácnosti hodit topinkovač. Výběr topinkovače není žádná věda, ale hodí se vědět, jaké mají dnešní modely rozdíly a speciální funkce, a zdali se vyplatí do nich investovat. Přečtěte si článek, který vám pomůže vybrat ten nejlepší topinkovač na chleba přesně podle vašich představ.

Recenze topinkovačů

Opéct chleba zvládnou všechny. Tyto kuchyňské přístroje se jeden od druhého liší hlavně designem a použitým materiálem, ale také množstvím funkcí a možností využití bohatého příslušenství. Rozdíl najdeme také ve snadnosti obsluhy a kvalitě zpracování celého přístroje. Nejlevnější modely pořídíte už za pár stovek, ty luxusnější se pak pohybují v řádu tisíců. Pojďte si pročíst recenze na topinkovače a zjistěte, který topinkovač bude vítězem testu.   

Sencor STS 2606

Počet topinek2
Příkon750 W
Hmotnost0,89 kg
Zásuvka na drobkyano
Roštne
Rozmrazováníano
Centrováníano
Ohříváníano
Jednostranné opékáníne
Délka kabelu0,85 m

Topinkovač Sencor STS 2606 představuje jednoduchý model tohoto kuchyňského přístroje. Jeho vybavení je strohé a funkce základní, přesto zvládne udělat dobré topinky. Příkon pouhých 750 W znamená, že si budete muset na křupavý krajíc počkat trochu déle. Pokud pro vás není priorita luxusní vzhled a hromada speciálních funkcí, jistě budete spokojeni s tímto modelem. Jako největší plus vnímáme jeho nízkou cenu, která opravdu nezasáhne do žádného rodinného rozpočtu.

Designově se řadí mezi průměrné přístroje, jeho bílá barva a jednoduchý zaoblený tvar ničím nepřekvapí. Opékač topinek se ovládá pomocí tlačítek a otočného knoflíku časovače na boční straně. Pokud je v zásuvce, stačí páku na boku stlačit dolů a opékání začne. Na výběr máte ze 7 stupňů intenzity ohřívání, které lze snadno regulovat. Tlačítka pak slouží k funkci rozmrazování pečiva, opakovanému ohřevu a okamžitému zastavení opékání. Přestože se jedná o základní typ topinkovače, nabízí tento model funkci centrování ohřevu různě silných plátků pečiva i funkci High Lift, která usnadňuje vyjmutí menších topinek.

Skvělá je i přítomnost zásobníku na drobečky, který usnadní úklid a údržbu. Bohužel v nabídce není opékací rošt, proto v případě jiných druhů pečiva můžete provést opékání pouze přímo na samotné horní straně přístroje. Nepotěší ani velmi krátký přívodní kabel o délce pouhých 85 cm. Kvůli tomu je třeba umístit zařízení přímo k zásuvce, nebo využít prodlužku. Pokud budete chtít Sencor uložit do skříně, bude se hodit úložný prostor na kabel ve spodní části přístroje. Tento levný topinkovač má také velmi nízkou hmotnost, což se hodí pro neustálé přemisťování, ale už není tak výhodné pro stabilitu přístroje. Výrobce se sice snaží bezpečnost zvýšit protiskluzovými nožkami a pojistkou, přesto u něho ale hrozí vyšší možnost převrhnutí na zem. Přístroj doporučujeme každému, kdo nehledá nic extra, ale spokojí se s obyčejným pomocníkem, kterého lze získat za výbornou cenu.

  • levný
  • dostatek běžně využívaných funkcí
  • krátký přívodní kabel
  • nízká hmotnost
  • chybí opékací rošt
  • průměrný design
Zjistit cenu

Electrolux EAT 3300

Počet topinek2
Příkon940 W
Hmotnost1,6 kg
Zásuvka na drobkyano
Roštano
Rozmrazováníano
Centrováníano
Ohříváníano
Jednostranné opékáníne
Délka kabelu1 m

Atraktivní topinkovač Electrolux EAT 3300 nabízí perfektní poměr cena/výkon. Stylový design a šikovné funkce vám zajistí výborně opečený chleba s přístrojem, který bude vaší kuchyňské lince slušet. Electrolux navíc představuje osvědčenou a kvalitní značku, se kterou jsou zákazníci spokojeni. Jestli se vám nelíbí kuchyňské přístroje v bílé barvě, tento model vás určitě zaujme. I za poměrně nízkou cenu se pyšní hezkým designem v elegantní černé, kterou dobře zkombinujete s ostatním zařízením v kuchyni. Oproti předchozímu modelu má vyšší příkon (940 W), proto nebudete muset na své topinky dlouho čekat.

Nechybí ani automatické centrování chleba, který bude vždy skvěle propečený, ať už je krajíc silný nebo tenký. Ovládání má klasicky na boční straně. Najdeme zde otočný knoflík pro nastavení času opékání – na výběr je 1-7 stupňů. Dále pak trojici tlačítek se značkami, které slouží pro rozmrazování pečiva, ohřívání a okamžité vypnutí opékání. Páčka, kterou topinky spustíme dolů, a zároveň tak spustíme opékací proces, se nachází nezvykle na kraji, nikoliv uprostřed. Celkově tak design výrobku působí opravdu povedeně. Přístroj od Electroluxu pojme klasicky dva plátky chleba. Pro jednoduchý úklid a zachycení drobečků máme ve spodní části opět šikovný zásobník. Tento model má ale ještě něco navíc.

Praktický protiprachový kryt opékacích štěrbin se stará o to, aby se do přístroje neprášilo. Právě prach a usazené nečistoty totiž způsobují nepříjemné pachy, které se z běžných zařízení mohou při opékání linout. Těšit se můžete z 1 m dlouhého elektrického kabelu, který ve většině případů bude stačit. Pro snadné skladování pak uvítáte prostor pro uložení kabelu. Pro opékání housek, rohlíků a dalších druhů pečiva je zařízení vybaveno integrovaným grilovacím roštem, který jednoduše vysunete a ukotvíte. Dle zákaznických recenzí ale víme, že konkrétně pro rohlíky je tento rošt příliš široký a hrozí tak jejich připékání. Z celkového přístroj nabízí dobrou kvalitu, krásný design a skvěle propečené tousty. To vše za cenu méně než 1 000 Kč. Proto můžeme topinkovač Electrolux směle prohlásit za vítěze testu.

  • nízká cena
  • pěkný design
  • protiprachová krytka
  • rošt na opékání pečiva
  • slušný příkon
  • rošt není vhodný na rohlíky
Zjistit cenu

Severin AT 2509

Počet topinek4
Příkon1400 W
Hmotnost2 kg
Zásuvka na drobkyano
Roštano
Rozmrazováníano
Centrováníano
Ohříváníne
Jednostranné opékáníne
Délka kabelu1,2 m

Velký nerez topinkovač Severin AT 2509 patří do menší skupiny přístrojů, ve kterých můžeme opékat 4 topinky zároveň. Vysoký příkon 1 400 W se postará o to, že i větší množství topinek bude opečeno dostatečně rychle. Pokud patříte mezi milovníky klasického českého chleba, určitě jste se setkali s tím, že u běžného topinkovače musíte celé krajíce otáčet a opékat nadvakrát, protože se dovnitř zkrátka nevejdou. Díky prodlouženým otvorům tohoto modelu se dovnitř vejde čtveřice klasických plátků toustového chleba, nebo dva delší krajíce, které není nutné rozdělit nožem nebo otáčet. Opékání i rozmrazení chleba je tak snadné a rychlé.

Designově máme co dočinění s pěkným, nerezovým přístrojem, který je opatřený tepelně izolovaným pláštěm, proto se nemusíte bát, že byste se při manipulaci s ním popálili. Bohužel na nerezovém povrchu snadno ulpívají otisky prstů, což je daní za elegantní vzhled. Topinkovač je vybavený mističkou na sběr drobků, dlouhým přívodním kabelem (1,2 m), který můžete v případě potřeby smotat a uložit do spodní části přístroje. Nechybí ani integrovaný rošt na ostatní pečivo. Tento model má ovládání umístěné nezvykle na boku širší strany. Jedná se o klasické otočné kolečko, se kterým nastavujeme stupně opékání ve škále 1-6.

Dále pak můžeme volit funkce pomocí tlačítek s LED notifikační diodou. Na výběr máme rozmrazování, funkci okamžitého vypnutí opékání a funkci ohřevu. U tohoto modelu rozhodně nehrozí, že byste své topinky ze štěrbin nemohli dostat. Má pérka tak silná, že při ukončení opékacího procesu občas některé topinky vystřelí zcela ven. Severin AT 2509 potěší každého, kdo chce udělat více kousků chleba najednou. Je velmi výkonný i hezký na pohled, a to za stále příjemnou cenu.

  • zvládne opéct 4 topinky naráz
  • vejdou se i celé krajíce chleba
  • hezký design
  • dlouhý kabel
  • topinky občas vystřelí ven
  • nerezový povrch chytá otisky prstů
Zjistit cenu

DeLonghi CTO 2003

Počet topinek2
Příkon900 W
Hmotnost2 kg
Zásuvka na drobkyano
Roštne
Rozmrazováníano
Centrováníne
Ohříváníano
Jednostranné opékáníano
Délka kabelu1 m

Retro topinkovač DeLonghi CTO 2003 potěší všechny milovníky kvality a designu. Přístroj této renomované značky, jenž se zaměřuje také na výrobu kávovarů, slibuje vysokou kvalitu a skvělé zpracování, za které je však nutné malinko připlatit. Pro ty, kteří upřednostňují jednoduché zpracování, kvalitu a působivý design je tento krásný model od DeLonghi tím pravým ořechovým. Retro styl u kuchyňských doplňků stále frčí, a na to sázejí také výrobci. Retro topinkovač DeLonghi můžete zakoupit v mnoha barevných provedeních, kterým je lakované nerezové tělo ozvláštněno. Vybírat můžete topinkovač červeného, modrého, žlutého, černého odstínu nebo palety pastelových barev.

V každém případě získáte skutečně pohledný přístroj, který vaší kuchyni bude dělat čest. Samozřejmě, že je potřeba zaměřit se i na technickou stránku produktu. Přístroj je vybaven dvěma opékacími štěrbinami a v nabídce má čtyři hlavní funkce. Topinky můžete ohřívat, rozmrazit, přerušit opékací proces a jako jediný ze srovnávaných modelů nabízí tento krasavec opékání pouze z jedné strany (funkce bagel). Všechny funkce ovládáte pomocí LED podsvícených tlačítek. Nádherné je zpracování regulace času opékání ve spojení s otočným knoflíkem a retro ciferníkem. S příkonem 900 W se jedná o průměrný produkt, proto bude třeba na dokončení pečiva pár sekund navíc počkat.

Bohužel v tomto modelu neopečete nic jiného než klasický toust nebo krajíc chleba, nedisponuje totiž grilovacím roštem. Tím je vybaven až o třídu vyšší model DeLonghi 2103. S váhou 2 kg patří tento kousek mezi středně těžké přístroje. Jeho stabilitu zajišťují protiskluzové nožičky. Elektrický kabel u tohoto modelu má průměrnou délku 1 m, proto počítejte s tím, že budete muset mít přístroj blízko zásuvky. Topinkovač DeLonghi 2003 bude ideálním pro každého, kdo hledá opravdu krásný designový výrobek. Dobře opečené topinky jsou v tomto případě samozřejmostí.

  • kvalita
  • zpracování
  • více barevných provedení
  • krátká délka kabelu
  • vyšší pořizovací cena
  • chybí grilovací rošt
Zjistit cenu

Sage BTA 720

Počet topinek2
Příkon1000 W
Hmotnost3,2 kg
Zásuvka na drobkyano
Roštne
Rozmrazováníano
Centrováníano
Ohříváníne
Jednostranné opékáníne
Délka kabelu1 m

Stříbrný topinkovač Sage BTA 720 patří mezi jeden z nejlepších opékačů topinek, které můžete na trhu koupit. Německá kvalita a špičkové zpracování slibují, že s vámi tento pomocník vydrží opravdu dlouho. Model Sage BTA 720 patří k opékačům topinek se dvěma extra širokými opékacími otvory, do kterých se vejdou i silnější krajíce. Má poměrně slušný příkon 1 000 W, takže budete mít chleby opečené během chviličky. Určitě vás zaujme také jeho hezký a čistý design. Nerezová ocel sice běžně chytá otisky prstů, ale v případě tohoto modelu je ocel matná, proto se nemusíte bát, že byste ho museli často čistit. Co se funkcí týká, nabízí zajímavé možnosti.

Na přední straně najdete čtveřici tlačítek, pomocí kterých přístroj ovládáte. Už jako samozřejmost považujeme tlačítko pro rozmrazení pečiva a tlačítko stop, které okamžitě přeruší opékání. Dále také nepřekvapí automatické centrování, které zajistí rovnoměrné propečení. Zajímavá je funkce A bit more, která připočítá dalších 30 vteřin opékání k již navolenému času. Intenzitu opékání ovládáte pomocí drobné posuvné páčky v rozmezí 1-5. Na podlouhlém displeji pak světelné diody odpočítávají, kolik času zbývá do konce opékání. Tento ukazatel je opravdu povedený a moc se nám líbí. Poslední funkce, kterou jsme nezmínili, nese název Crumble (Fruit loaf), spustíte ji zmáčknutím příslušného tlačítka. Slouží pro opékání ovocných chlebů, známých také jako biskupský chlebíček.

Troufáme si tvrdit, že v České republice je opékání této sladké dobroty velmi neobvyklé, nicméně tak vzniká další varianta zajímavé svačinky, kterou můžete v tomto modelu připravit. Starosti si nemusíte dělat ani s údržbou, tento opékač má už tradičně zásobník na drobky, který stačí jednou za čas vysypat. Pokud byste ho chtěli ukládat do skříně, oceníte úložný prostor na 1 m dlouhý elektrický kabel. Jen počítejte s tím, že se zařízení trochu pronese. S 3,2 kg to opravdu není žádný drobeček. Jako velkou nevýhodu považujeme fakt, že součástí přístroje není rošt na opékání jiného druhu pečiva. Chybí také běžná funkce ohřívání topinek. Jinak se ale jedná o šikovného pomocníka, který má krásný design, je vyrobený z kvalitního materiálu a doma vám bude dělat radost hodně dlouho.

  • matný nerezový plášť
  • zajímavé funkce
  • kvalitní materiál a zpracování
  • originální LED diody se stupnicí
  • extra široké opékací otvory
  • chybí rošt
  • nemá funkci ohřevu
  • vysoká cena
Zjistit cenu

Jaký je rozdíl mezi sendvičovačem, toustovačem a topinkovačem?

Klasické topinky s česnekem můžete samozřejmě připravit i na pánvi s olejem. Ale ruku na srdce, tohle jídlo není zrovna zástupcem zdravé kuchyně, a jeho příprava navíc trvá poměrně dlouho. Pokud nemáte silnou digestoř, přepálený olej “provoní” domácnost silným odérem, kterého se těžko zbavuje. A co teprve zaneřáděná a umaštěná kuchyň. Pokud se lahodně opečených chlebíku nechcete vzdát, měli byste zvážit, zda nebude lepší koupit si opékač topinek.

Při prvním pohledu se tento přístroj může jevit jako malé a jednoduché zařízení, snadné na obsluhu. Pořád ale mluvíme o elektrickém kuchyňském přístroji, jehož cena se může vyšplhat i na 5 000 Kč, proto se určitě hodí znát jeho specifika a pohlídat si parametry. I opékač topinek může mít množství funkcí, liší se velikostí a designem. V našem článku postupně všechno probereme, a také vám nabídneme srovnání topinkovačů, abychom vám usnadnili výběr toho vašeho. Z praxe víme, že lidé často neznají rozdíl mezi toustovačem a topinkovačem, stejně tak jako neznají rozdíl výsledné pochutiny, které z nich přípravou získáme. Tousty, sendviče, topinky…jaký je v nich vlastně rozdíl?

Sendvičovač

Jedná se o přístroj, který se skládá ze dvou opékacích plotének. Dovnitř vkládáme dva krajíce toustového nebo i běžného chleba, mezi které vložíme oblíbenou náplň (sýr, šunka, kečup). Poté chlebový sendvič přiklopíme horní ploténkou a opečeme do křupava. Výsledkem je nadívaný sendvič, kterému se u nás běžně říká také toust. V sendvičovači můžeme opéct i samotné pečivo, které lze obložit později.

Toustovač

Prakticky totožný přístroj jako sendvičovač. Výsledné tousty jsou obvykle plněné nádivkou. Ale pozor, v cizině a v anglickém jazyce se setkáváme s pojmem toast, který značí pouze opečený toustový chléb bez náplně. Proto se nedivte, když vám na dovolené přinesou suchý opečený toast, který se obvykle podává s vejci nebo máslem a marmeládou. (zdroj)

Topinkovač

Kuchyňský pomocník, který taktéž opéká chleby. Na rozdíl od sendvičovačů/toustovačů do něho ale vkládáte pouze samostatné krajíce či plátky toustového chleba. Nemůžete je plnit, jelikož by se vám dovnitř většinou silné krajíce nevešly, a navíc by vám náplň zatekla do přístroje. Chleby se v topinkovači opékají a vkládají vertikálně, nikoliv horizontálně. Výsledkem je topinka, v cizině nazývána toastem (také proto, že běžný český chléb většinou všude nahrazuje toustový). Dnešní článek je zaměřený právě na opékače topinek. Pokud zvažujete nákup sendvičovačů, rádi vám poradíme s jejich výběrem v samostatném článku, který najdete zde. Dobrá rada: Pokud nevíte, co všechno v tomto přístroji připravovat, mrkněte na recepty do topinkovače. Internet je plný receptů na sladké i slané tousty.

Jaké jsou výhody elektrického topinkovače?

Zjistěte, proč by tento pomocník neměl ve vaší kuchyni chybět.

  • Zpracuje i staré pečivo – Určitě se vám mockrát stalo, že jste předimenzovali nákup a zbyl vám kus chleba, který je po čase okoralý a nedobrý. Než byste ho vyhodili, raději ho opečte! Plýtvání jídlem rozhodně není trendy, a navíc ušetříte, pokud se naučíte zpracovávat veškeré potraviny, které by jinak letěly do koše.
  • Pracuje rychle – Opékač na topinky se sám zahřeje a sám také pozná, kdy jsou chlebíky hotové. Nemusíte u něho stát a chleba obracet. Skvěle ho opeče z obou stran, a vy můžete ušetřený čas strávit třeba přípravou kávy.
  • Chleby nepřipálí – U každého moderního zařízení můžete nastavit čas opékání. Po jeho uplynutí krajíce vyskočí napůl ven a opékání se zastaví. Proto své topinky nikdy nespálíte na uhel.
  • Nevzniká přepálený olej – Na rozdíl od běžného opékání na pánvi nevzniká při přípravě topinek z topinkovače žádný přepálený olej, který pak musíte složitě likvidovat. Chcete vědět, jak vybrat pánev? Přečtěte si našeho rádce Jak vybrat kvalitní pánev.
  • Zdravější pochoutka – Protože při přípravě nepoužíváme olej, jsou takto opečené topinky mnohem zdravější.
  • Obsluhu zvládnou i děti – Tito kuchynští pomocníci nejsou nijak složití na obsluhu. Bez obav si tak dobrou svačinu zvládnu připravit i děti. Jen je dopředu poučte, že pokud by se chleby v přístroji zasekly, rozhodně je nesmí vytahovat kovovými předměty (příborem), aniž by předtím zařízení vytáhli z elektriky. Moderní přístroje naštěstí mají funkci extra zdvih, která usnadní vytažení krajíců. (zdroj)

Jak vybrat topinkovač?

Pořízení toho nej topinkovače, který bude zvládat opékat chleby na jedničku, vám usnadní prostudování parametrů, kterými tyto kuchyňské přístroje oplývají. V základu jsou všechny podobné, ale některé obsahují velmi slušné příslušenství navíc, nebo mají spoustu zajímavých funkcí, které v kuchyni určitě využijete. Samozřejmostí každého balení je návod na použití topinkovače, ve kterém se přesně dozvíte, jak váš konkrétní přístroj funguje. Důležité je také vybrat topinkovač, který je kvalitní a dlouho vám vydrží. (zdroj) Pojďte si přečíst, které vlastnosti není radno při koupi nového kuchyňského pomocníka opomíjet.1

Design a materiál

Protože ne každý vlastní tolik úložného prostoru, aby mohl své kuchyňské přístroje skladovat ve skříni, hraje u těchto zařízení velkou roli vzhled a design. V dnešní době máme na výběr obrovskou spoustu modelů nejrůznějších tvarů, velikostí a barev. Velmi oblíbené jsou topinkovače v retro stylu, které vás při každém jídle přenesou do amerických 60. let. To pak vaše snídaně chutná jako v motorestu u Road 66, a takový výlet do minulosti hezky zpestří běžný denní stereotyp. Vybírat můžete z oblíbených červených, ale i bílých, zelených, žlutých či černých topinkovačů, které tak mohou skvěle ladit s ostatním příslušenstvím v kuchyni. Pokud se materiálů týká, setkáváme se se dvěma hlavními typy:

  1. Nerezová ocel – Ve valné většině modelů máme co dočinění s nerezovou ocelí, která je buďto barevně upravena, nebo zmatněna. Nereozová ocel v primární podobě je sice elegantní, ale snadno zachytává otisky prstů. A to poslední, co v kuchyni potřebujete, je po každém použití přístroj leštit.
  2. Plast – Levnější topinkovače bývají plastové, většinou bílé, nebo jiného barevného provedení. Tyto modely nepůsobí tak elegantním dojmem, ale jsou jednodušší na údržbu.

Co se tvaru přístrojů týká, na trhu najdeme topinkovače oblé i hranaté. Záleží pouze na vaší preferenci. Z praktického hlediska většina zákazníků volí modely s oblými hranami, které jsou bezpečnější.

Počet opékaných topinek

Řadíte-li se mezi prakticky založené jedince, víc než design vás bude zajímat, kolik topinek můžete ve svém přístroji naráz připravit. Zpravidla rozlišujeme dva druhy:

  • Topinkovač na 2 topinky – Klasická a běžnější varianta, při které můžeme naráz připravit dva opečené kousky toustového chleba. Modely na dva chleby jsou menší a nezabírají tak v kuchyni moc místa.
  • Topinkovač na 4 topinky – Pokud jste velcí jedlíci, nebo míváte často návštěvy, určitě využijete topinkovač, který opeče současně 4 kousky toustového chleba, a to díky prodlouženým štěrbinám. Tedy, většinou do něho vejdou zároveň čtyři plátky toustového chleba, nebo dva větší krajíce chleba klasického. Některé přístroje nemají dvě dlouhé opékací štěrbiny, ale rovnou čtyři menší otvory. V případě čtyř štěrbinového topinkovače ale nepočítejte s opékáním rozměrných krajíců.

Setkat se můžete i s malým topinkovačem na jednu topinku nebo s opékačem až na šest topinek. Dobrá rada: Některé lepší modely mají extra široké otvory, které lze různě regulovat. Díky tomu se nemusíte obávat, že by se vám do nich nevešel silnější krajíc. Společně se speciálními nástavci také nemusíte opékat pouze chleba, ale i bagetky, housky nebo briošky.

Příkon

Jedním z technických parametrů, které je třeba u těchto přístrojů zmínit, je určitě příkon. Čím vyšší příkon váš výrobek má, tím rychleji se vám topinky opečou. Berte ale na vědomí, že výkonnější stroje potřebují pro své fungování také více elektrické energie. Naštěstí ale opékače topinek nepatří mezi zařízení, která v domácnosti jedou nonstop, proto není třeba obávat se vysokého účtu za elektřinu. Průměrná doba opékání jedné topinky se pohybuje mezi 120-180 sekundami, a je proto celkem zbytečné pořizovat výkonný přístroj. Proto se nenechte napálit, pokud vás bude výrobce lákat na obzvláště vysoký příkon. Pokud nehodláte dělat topinky jak na běžícím páse, těch pár sekund navíc nestojí za řeč. Příkon udáváme ve wattech, které značíme zkratkou W. Příkon u levnějších modelů se pohybuje v rozmezí 700 až 900 W, ty dražší se pyšní hodnotami až 1 300 W.

Regulace

Příkon topinkovače úzce souvisí také s výkonem přístroje. Téměř všechny dnešní zařízení nabízejí možnost tento výkon regulovat, a tedy určit, jak moc propečená vaše topinka bude. Regulaci obvykle provádíte pomocí tlačítek nebo otočného ovladače, kterými nastavíte sílu propékání. Dobrá rada: Myslete na to, že u levnějších modelů vždy trvá déle opečení prvního chleba. Ty další už jsou rychlejší, jelikož topná tělesa už jsou rozehřátá. Je proto lepší po první várce zkrátit dobu opékání pro další chleby. Modernější přístroje si umějí s tímto nešvarem poradit. Jejich automatické systémy umí teplotu nahřát velmi rychle a udržet ji stále stejnou.

Údržba

Na rozdíl od příbuzných sendvičovačů je údržba topinkovačů poměrně snadná. Protože dovnitř vkládáte suché chleby, nic se nepřilepuje, a tak není třeba tyto přístroje složitě čistit. Vypořádat se musíte s drobečky, které z pečiva odpadávají. Starší topinkovače nemají žádný systém, jak se těchto opálených drobků zbavit, a tak vám nezbývá nic jiného, než přístroj otočit vzhůru nohama a odpad vysypat do koše. Modernější přístroje už mají lepší způsob, jak drobky snadno uklidit. Na spodní straně mají speciální zásobník na drobky, který odpadávající kousky pečiva sbírá a drží na místě. Jednou za čas ho pak vyjmete a jednoduše drobky vysypete do koše. Pokud máme mluvit o údržbě vnější strany přístroje, jak už jsme zmiňovali výše, vždy záleží na druhu materiálu, ze kterého je vyroben plášť. Existuje speciální ochranná vrstva, která zabraňuje otiskům prstů u nerezového materiálu, ale ne všechny přístroje jsou jí vybaveny. Proto se většinou budete muset spokojit s navlhčeným hadříkem nebo čističem na nerezové povrchy.

Bezpečnost

Stejně jako ostatní elektrické přístroje, které se rozehřívají na vysoké teploty, i u opékačů topinek je třeba myslet na bezpečnost. Teplota pláště u některých přístrojů může dosahovat až 100 °C, proto se o něho můžete snadno spálit. Toto hrozí hlavně u kovových modelů.  Výrobci se snaží teplotu regulovat nejrůznějšími izolacemi a ochranou pláště, ale raději si při obsluze topinkovače dávejte pozor.

Dalším nešvarem, kterého se lidé dopouští je vytahování zaseknutých chlebů nějakým kovovým předmětem (nejčastěji je po ruce příbor), když je přístroj ještě zapojený v zásuvce. Takové jednání je velmi nebezpečné a hrozí úraz elektrickým proudem. Vždy před vytahováním takových krajíců odpojte přístroj ze zásuvky. Naštěstí mají ale novější zařízení speciální funkci, která dokáže chleby lépe vyzdvihnout z útrob topinkovače, a vám tak nehrozí žádné poranění. Pozor si dejte také na to, aby vám přístroj nespadl a nepopálil vás. Snad každý topinkovač má dnes protiskluzové nožičky, které tomuto mohou dobře zabránit. Roli hraje také váha přístroje, čím těžší, tím menší možnost nehody.

Speciální funkce a vlastnosti

Ačkoliv se na první pohled zdá, že topinkovače patří mezi velmi jednoduché kuchyňské přístroje, spousta těch modernějších má mnoho funkcí. Je sice otázkou, zdali je opravdu všechny člověk využije, v každém případě se však hodí tyto speciality znát. Mezi nejčastější speciální funkce patří:

  • Možnost rozmrazování – Ukládání pečiva do mrazáku je běžnou praxí pro mnoho lidí, kteří nechtějí chodit obden do obchodu. Horší je pak situace, kdy zapomenete pečivo vytáhnout včas. Pro tyto případy se hodí topinkovač s rozpékačem a funkcí, která z mraženého krajíce v mžiku promění křupavý a teplý chléb.
  • Jednostranné opékání – Pokud nemáte rádi topinky příliš propečené, můžete využít funkci, při které se opéká pouze jedna strana krajíce.
  • Okamžité zastavení – Pomocí tlačítka “Stop”, které najdeme prakticky na každém modelu, můžete okamžitě zastavit opékání.
  • Peek and View nebo Lift&Look – Šikovná funkce, která na okamžik vysune topinku ze štěrbiny, abyste mohli chleba zkontrolovat. Přitom ale nezastaví opékání. Některé skleněné topinkovače mají průhledné boční stěny, díky kterým můžete pozorovat proces opékání v přímém přenosu, aniž byste museli topinky vytahovat.
  • Automatické zasunutí a vysunutí – Profesionální přístroje se pyšní funkcí plné automatizace. Položenou topinku samy zasunou, a jakmile bude opečená, vysunou ji ven. Díky tomu máte jistotu, že se při manipulaci nespálíte. Automatické topinkovače ale patří mezi dražší záležitosti.
  • Zvuková signalizace – Když bude chleba dostatečně opečený, přístroj vás upozorní zvukovým signálem. To se hodí, pokud nechcete u topinkovače stát a hlídkovat.
  • Udržování teploty – Když topinku opečete a nemáte ihned čas ji sníst, tato funkce se postará o to, aby chleba nevychladnul a byl stále hezky teplý, dokud jej z přístroje nevytáhnete.
  • Automatické vycentrování chleba – Jestli rádi opékáte i běžný chléb, určitě bojujete s drobnějšími krajíčky u patky nebo širokými plátky. Díky automatickému vycentrování budou i všechny kousky pečiva opečené rovnoměrně.
  • Funkce pro nadzvednutí topinky – Často se stane, že se menší krajíc v topinkovači zasekne, nebo nejde dobře vyjmout. Tato funkce zajistí bezpečné a pohodlné vytažení ze štěrbiny.

Příslušenství

Tyto kuchyňské přístroje se samozřejmě pyšní i příslušenstvím, které může jeho využívání rozšířit a zpříjemnit.

Opékací rošt/nástavec na topinkovač

Topinkovače s konstrukcí na rozpékání pečiva jsou přístroje, které využijete nejen na chleba. Usnadní vám opékání baget, rohlíků nebo housek. Vždy se umísťuje nad opékací štěrbiny, a díky němu můžete opékat zároveň chléb uvnitř a další pečivo právě na roštu. Rošt je buďto integrovaný, nebo ho musíte na přístroj umístit.

Zásobník na drobky

Velmi praktická součást většiny přístrojů. Zásobník vám usnadní údržbu a úklid. Zachytává drobečky z pečiva, které se pak neválí po lince. Stačí ho jednou za čas vyjmout a drobky vysypat do koše.

LED indikace

Lepší zařízení mívají nejen LED diody, které vás informují, jaký proces uvnitř zrovna probíhá, ale také se můžete setkat s LED displejem. Na tom hned vidíte odpočet času, který zbývá do opečení topinky.

Paměť

Profesionální a drahé přístroje dokonce disponují funkcí paměti. Protože mají tolik možností nastavení, bývá pro uživatele snazší nechat zařízení zapamatovat si to nejvyužívanější.

Úložný prostor pro kabel

Pokud nemáte v kuchyni dostatek zásuvek nebo zkrátka nechcete mít přístroj neustále zapojený do sítě a potřebujete ho uskladnit do skříně, hodí se úložný prostor na kabel, který se tak nebude nikde motat. Pohlídejte si délku elektrického kabelu. Některé přístroje mohou mít kabel velmi krátký, což je velká komplikace, pokud nemáte zásuvku poblíž.

Tepelná pojistka

Pokud by došlo k přehřátí přístroje, nedovolí pojistka jeho opětovné zapnutí.

Cena topinkovačů

Topinkovače můžete koupit velmi levně. Jejich cena začíná už na 300 Kč. Záleží ale na tom, jak moc nároční uživatelé jste, jestli hledáte přístroj nabitý funkcemi a krásného designu, nebo se spokojíte s jednoduchým zařízením.

Nejlevnější topinkovače

Koupíte je už za necelých 300 Kč. Tyto přístroje jsou velmi jednoduché a často bývají vyrobené z levného bílého plastu.

Topinkovače okolo 1 000 Kč

Do této kategorie spadá většina nejprodávanějších modelů. Už umí potěšit nejen lepší výbavou, ale také líbivým designem a kvalitnějším provedením.

Top topinkovače

S cenovkou nad 2 000 Kč se setkáváme s luxusními modely, které vyrábějí renomované značky. Tato zařízení se pyšní spoustou zajímavých funkcí a nádherným designem. Zvládnou například opékání jen z jedné strany a disponují vysokým příkonem. Pokud chcete, aby byl topinkovač chloubou vaší kuchyňské linky, vybírejte z této kategorie.

Jak vám tento test pomohl? Budeme rádi, když ho ohodnotíte hvězdičkami.

4.6/5 29 hodnocení

Zdroje v knižní podobě:

  1. SOBEY, Edwin J, Eve BROWNING a Fred E SCHROEDER. 2007. A field guide to household technology. Chicago, Ill.: Chicago Review Press
Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

  1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
  2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
  3. Rady k nakupování
  4. Nové recenze produktů
  5. Nové srovnávací testy
  6. Tyto e-maily jsou zdarma
  7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

      Přidejte váš dotaz nebo recenzi

      Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

      Covybrat.cz
      Logo