Jak vybrat trampolínu

Trampolíny se staly oblíbenou kratochvílí letních dní nejen dětí, ale také dospělých. Uvažujete o jejím pořízení? Pak byste rozhodně měli vybrat kvalitní model s certifikací, jenž vám zajistí bezpečné skákání. Trampolína může mít místo jak na zahradně, tak v bytě. Umístění a také velikost prostoru hraje při výběru důležitou roli. Přečtěte si, jaké parametry by měla nejlepší trampolína splňovat, jen tak budete mít doma skutečně kvalitní výrobek, na kterém se děti i vy budete cítit bezpečně.

Recenze trampolín

Do testu trampolín jsme zařadili především venkovní modely, ale narazíte i na trampolínu určenou pro fitness posilování. Trampolíny v našem testu jsou od předních výrobců trampolín, proto mají vždy pevnou ocelovou konstrukci většinou opatřenou galvanizací. Nejlepší trampolíny mají vysokou ochranou síť umístěnou uvnitř, čímž dětem brání ve styku s pružinami. Toto opatření se nám jeví jako nejbezpečnější. Modely se od sebe odlišují svoji velikostí, která má vliv na skákání, ale také ochrannou pružin. Přečtěte si, jak si vedly v našem testování.

Marimex 305 cm + ochranná síť + žebřík

Určenívenkovní
Průměr305 cm
Maximální nosnost150 kg
Tvar nohouU
Počet nohou3
Počet pružin54
Odrazová plochapolypropylen, ochrana proti UV
Ochranná síťvnitřní
Spodní ochranná síťne
Materiál ochranné sítěPE
Materiál konstrukcepozinkovaná ocel
Ochrana pružinEPE + vnitřní výstelka PE, horní i boční
Bezpečnostní certifikátyano
Vstupní otvorzip, přezky
Vstupní žebřík součástíano

Skákací plocha venkovní trampolíny Marimex je 260 cm, takže uvedený rozměr 305 cm je celkový i s konstrukcí. Trampolína se tedy hodí do prostoru o rozloze alespoň 4 metry. Nezapomeňte, že k celkové velikosti je potřeba připočíst ještě jeden metr.

Celkově je trampolína stabilní. Je opatřena 3 nohami do tvaru U a i konstrukce je vyrobena z kvalitní oceli. Pro výrobu skákací plochy i sítě byly použity kvalitní materiály, které si zachovávají dobrou životnost. Vysoká nosnost 150 kg umožní na trampolíně skákat i dospělé osobě, případně dvěma dospělým osobám. Počet pružin je 54. Mohlo by jich však být o něco více. Ideální počet je kolem 60, díky nim má totiž trampolína ten správný odraz.

Smontování zabere zhruba 45 minut a trampolína by měla stát na rovném povrchu. Jediné, co nás zamrzelo je to, že díry na tyčích, které drží síť, nejsou vyvrtané ve správné výšce, proto si budete muset dírky vyvrtat samovrtacími šroubky. Z hlediska bezpečnosti musíme ocenit bezpečnostní certifikáty a také ochrannou síť, která je vnitřní. Nedovolí tak skákajícím, aby se přiblížili k pružinám. Pružiny jsou kryté bezpečnostním límcem i zboku. Vstup na skákací plochu je opatřen zipem a přezkami, které slouží jako sekundární zabezpečení, pokud by se se zipem něco stalo.

Pořizovací cena je velmi příjemná, když zohledníme, že je součástí balení i ochranná síť a přístupové schodky. Trochu nás však mrzí, že součástí není i spodní ochranná síť. Tu je však možné si dodatečně přikoupit. Horní ochranná síť se upíná pomocí popruhů na obruč trampolíny.

 • pružiny mimo skládací plochu
 • schodky i síť v ceně
 • velká nosnost
 • kvalitní provedení
 • složitá montáž
Zjistit cenu

GoodJump 4UPVC 305 cm + ochranná síť + žebřík

Určenívenkovní
Průměr305 cm
Maximální nosnost180 kg
Tvar nohouU
Počet nohou4
Počet pružin64
Odrazová plochapolypropylen + UV ochrana
Ochranná síťvnější
Spodní ochranná síťne
Materiál ochranné sítěPVC
Materiál konstrukceocel
Ochrana pružinPVC materiál + houba, boční i horní
Bezpečnostní certifikátyano
Vstupní otvorzip, přezky
Vstupní žebřík součástíano

GoodJump je trampolínou s unikátní nosností až 180 kg. Celkový průměr je 305 cm, ale skákací plocha sama o sobě měří zhruba 250 cm. Je vhodná pro venkovní použití a součástí balení je i kryt na skákací plochu. Její pořizovací cena je vyšší, ale dostanete za ni skutečně kvalitní výrobek.

Hned v úvodu musíme zmínit, že trampolína splňuje veškerá bezpečnostní opatření, na která má i certifikáty. Pružiny jsou chráněny měkčeným límcem, jenž pružiny chrání zboku i shora. Jeho šíře je 35 cm, vyměkčená část měří 25 cm. Uchycení pružin ke skákací ploše je bezpečné, protože koncový lem je několikrát prošitý.

Ochranná síť je součástí balení, což je výhodné. Její výška činí 180 cm, což je obzvláště pro děti zcela dostačující. Na ochranné síti nás mrzí způsob uchycení k tyčím. Síť je totiž přišitá k ochranným mantinelům tyčí z foukané pěny, což není z dlouhodobého hlediska příliš vhodné. Pokud by se mantinely potrhaly, uvolní se i síť. Také je škoda, že pružiny jsou ve skákací části. Některé konkurenční modely za pomoci bezpečnostní sítě mají pružiny od skákací plochy oddělené. Také by se hodil horní prut pro pevné uchycení sítě.

Stabilita výrobku je díky 4 nohám do tvaru U dobrá. Otvor, kterým se děti dostanou na skákací plochu, se otvírá pomocí zipu a sekundární zabezpečení zajišťují přezky. Montáž zvládnete, ale počítejte, že vám zabere zhruba 2 hodiny. Při montáži jsou trochu otravné krátké šroubky, na kterých se kvůli tomu hůř dotahuje matka.

 • stabilita
 • síť, plachta i schodky součástí balení
 • velká nosnost
 • ukotvení ochranné sítě
 • krátké šroubky
Zjistit cenu

Spartan 140 cm + ochranná síť

Určenívenkovní/vnitřní
Průměr140 cm
Maximální nosnost25 kg
Tvar nohourovné
Počet nohou6
Počet pružinneuvedeno
Odrazová plochaneuvedeno
Ochranná síťvenkovní
Spodní ochranná síťne
Materiál ochranné sítěnespecifikováno
Materiál konstrukceocel
Ochrana pružinhorní i boční
Bezpečnostní certifikátyano
Vstupní otvornespecifikováno
Vstupní žebřík součástíne

Trampolína Spartan je vhodná spíše pro menší děti a je možné ji používat i doma. Její celkový průměr je 140 cm, skákací plocha tedy bude mít zhruba 110 cm, proto je vhodná jen pro jedno dítě. Dvě by se do ní nevešly. Výška ochranné sítě činí pouze 100 cm, takže není vhodná na žádné divoké skákání.

Trampolína nepatří k nejdražším, takže se netěšte na kdovíjakou kvalitu. Rám je sice z ocele, ale ochrana pružin je jen igelitová, takže nebude mít dlouhou životnost. Pružiny sice překrývá shora i zboku, ale při skákání se dětská noha snadno dostane pod kryt, navíc při skákání kryt docela vyskakuje, takže je nutné ho nasazovat zpět na místo.

Trampolína má certifikáty na bezpečnost, ale nám se nejeví příliš stabilně. Při skákání jednoho dítěte stojí dobře na zemi. Spíše nám jde o bezpečnostní síť, která je k trubkám připevněná jen za pomocí šňůrek nebo suchého zipu, což se nám jeví jako nedostatečné. Celkově při sestavení není ochranná síť příliš vypnutá, což celkový dojem z trampolíny dost shazuje. Ochranná síť je umístěna po obvodu, takže neodděluje pružiny od skákací plochy, což je trochu škoda. Na druhou stranu by dítě na skákání nemělo žádný prostor. Už tak se nám zdá, že prostoru pro skotačení je málo.

Produkt bychom doporučili jen malým dětem, v návodu je uvedeno, že doporučený věk dítěte je 6 let, ale z našich zkušeností víme, že 6leté děti jsou velmi aktivní a tato trampolína by jim už nevyhovovala. Jejím plusem je snad jen to, že je možné ji používat i doma.

 • využití i doma
 • ochranná síť
 • certifikáty bezpečnosti
 • celkový vzhled a provedení
 • nekvalitní ukotvení bezpečnostní sítě
 • malý prostor pro legraci
Zjistit cenu

inSPORTline PROFI Digital 122 cm

Určenívnitřní, fitness
Průměr122 cm
Maximální nosnost110 kg
Tvar nohourovné
Počet nohou8
Počet pružinvýrobce neuvádí
Odrazová plochaneuvedeno
Ochranná síťnepoužívá se
Spodní ochranná síťnepoužívá se
Materiál ochranné sítě-
Materiál konstrukceocel
Ochrana pružinhorní i boční
Bezpečnostní certifikátyano
Vstupní otvornepoužívá se
Vstupní žebřík součástínepoužívá se

Fitness trampolína inSPORTline Profi Digital je určená pro jumping v interiéru. Je doplněná o madlo s pogumovanými rukojetěmi, jež je možné nastavit ve 4 polohách (od 99 do 123 cm). Madlo můžete, ale nemusíte využívat. Počítejte s tím, že po přimontování není madlo příliš stabilní. Slouží opravdu spíše pro přidržování. Kliky bychom na něm rozhodně dělat nedoporučovali.

V madle je integrovaný computer zobrazující informace o čase, spálených kaloriích a počtu skoků za minutu. Doplnění o komputer je podle nás velkým plusem, zejména informace o spálených kaloriích by vás totiž měly motivovat ve vašem výkonu. Měli byste však vědět, že informace o spálených kaloriích jsou pouze orientační. Senzor pro vyhodnocování informací je umístěný na noze a dotýká se odrazové plochy, výstupy o vašem cvičení tedy nevychází na základě měření vaší tepovky, ale podle odrazů a jsou tedy opravdu pouze orientační. Mezi odrazovou plochou a čidlem pro snímání nechte dostatečný prostor, aby se po prvním skoku neulomilo.

Odrazová plocha se nachází asi 30 cm nad zemí, takže se na trampolínu snadno „nastupuje“. I přes to, že má skromnější rozměry, disponuje dobrou nosností až 110 kg, takže na ní může skákat jak dítě, tak dospělí. Trampolína je primárně určena pro dospělé. Není opatřena ochrannou sítí, takže pokud na ní budou skákat děti, určitě je při hraní mějte stále na očích.

Trampolínu můžete využívat jak doma, tak ve sportovních centrech. Velkým plusem jsou pružiny, které jsou chráněny nekorodujícím materiálem a skákací plocha, jež je odolná vůči UV záření. Celá konstrukce je vyrobena z ocelových trubek ošetřených galvanizací, což prodlužuje životnost celé trampolíny. Díky galvanizaci je trampolína chráněná před korozí. Trampolína není určena k venkovnímu použití. Aby bylo cvičení účinné, měli byste mu věnovat nejméně 15 minut.

Trampolína je téměř bezhlučná (uslyšíte jen tiché vrzání), takže ji můžete používat i v bytě ve vyšším patře. Nohy jsou ze spodní strany opatřeny zakončeními, takže se nemusíte bát, že byste si zničili podlahu. Gumové zakončení nožiček nevábně voní, většina uživatelů je tedy obaluje do fólií nebo jiných materiálů. Přepokládáme však, že pach časem zmizí.

 • počítač
 • madlo
 • kvalitní pružiny
 • odolná pružina
 • vratké madlo
 • statistiky pouze orientační
Zjistit cenu

Acra 244 cm + ochranná síť

Určenívenkovní
Průměr244 cm
Maximální nosnost110 kg
Tvar nohouU
Počet nohou3
Počet pružin48
Odrazová plochas ochranou proti UV záření
Ochranná síťvnější
Spodní ochranná síťne
Materiál ochranné sítěnespecifikováno
Materiál konstrukceocel
Ochrana pružinhorní i boční
Bezpečnostní certifikátyano
Vstupní otvorzip, přezky
Vstupní žebřík součástíne

Venkovní trampolína Acra s celkovým průměrem 244 cm je vhodná maximálně pro dvě malé děti. Díky nosnosti 110 kg si na ní zaskáče i dospělý. Průměr skákací plochy je zhruba o 30 cm menší, takže je tato trampolína vhodná do menších zahrad. Moc prostoru na dovádění však nenabízí.

Konstrukce trampolíny je kvalitní a stabilní. Trampolína splňuje bezpečnostní požadavky. Konstrukce je vyrobena z galvanizované oceli, takže se nemusíte bát, že by trampolína na dešti zrezla. Samozřejmě ale doporučujeme ji na zimu nebo při delším nepoužívání schovávat do prostor, kde na ni nebude zbytečně pršet nebo sněžit. Počet pružin je jen 48, což je však vzhledem k celkové velikosti trampolíny dostačující.

Oceňujeme, že součástí balení je i ochranná síť, která měří kolem 160 cm. I proto je trampolína vhodná spíše pro menší děti. Mrzí nás, že schodky je potřeba přikoupit zvlášť. Výška skákací plochy od země je 52 cm, takže se bez nich neobejdete. Připevnění ochranné sítě je řešeno tak, že je přišitá k ochranným obalům tyčí. Síť má jen 6 polí, lepší je z hlediska bezpečnosti a vypnutí polí alespoň 8, což však vzhledem k počtu tyčí u tohoto modelu není možné. Vstup do trampolíny zajišťuje zip, který je opatřen ještě sekundární ochranou v podobě přezek.

Galvanizované pružiny jsou překryty krytem, který může být po dešti lehce nasáklý vodou. Kryt je pouze igelitový bez výplně, takže neposkytuje tolik bezpečí, jako kryty polstrované. Navíc může při skákání z pružin sjíždět. Ochranná síť má vnější charakter, což je trochu škoda. Mohla by totiž oddělit skákací prostor od pružin. Na druhou stranu je toto řešení umístění ochranné sítě pro levnější model nejběžnější.

 • kvalitní galvanizovaná ocel
 • ochranná síť součástí
 • vhodná do menších zahrad
 • vstup na zip a přezky
 • materiály odolné proti UV záření
 • nedostatečná ochrana pružin
 • schodky nutné přikoupit zvlášť
Zjistit cenu zpět nahoru ↑

Než vyrazíte do obchodu

Před tím, než se rozhodnete pro konkrétní model, je důležité si uvědomit několik klíčových faktů:

 • za jakým účelem trampolínu kupujete,
 • kde bude stát,
 • jakou nosnost by měla mít,
 • do jak velkého prostoru ji pořizujete.

Tyto základní informace vás nasměrují na výběr nejlepší trampolíny, která bude splňovat všechny vaše požadavky. Trampolínu můžete koupit za účelem zábavy nebo posilování. Lišit se může svým tvarem, ale také výrobními materiály a maximální nosností. Rozhodně byste se měli rozhodnout pro výrobek s certifikátem bezpečnosti. Levnější výrobky jím většinou nedisponují, a proto se ani příliš nedoporučují ke koupi. Jejich kvalita totiž není příliš valná. Nezapomeňte, že skákání na trampolíně má být především bezpečné!

zpět nahoru ↑

Typy trampolín

Typ trampolíny se odvíjí od toho, pro jaké účely je chcete pořídit a kdo na ní bude skákat. Trampolína pro děti není vhodná pro posilování a naopak.

Zahradní trampolína

Zahradní neboli venkovní trampolína pro děti by měla mít průměr alespoň 300-305 cm. Existují však i trampolíny s průměrem 4 m a více. Pro tento typ trampolín je charakteristická výroba z měkčích materiálů a citlivějších pružin. Dítě se při skákání tolik nenadře a „létat“ bude dostatečně vysoko. Tyto trampolíny byste rozhodně neměli používat bez ochranné sítě, která se postará o to, aby dítě během skákání nespadlo ani nepřeletělo.

Trampolíny do bytu

Trampolíny do bytu jsou zpravidla menší a většinou nemají ochrannou síť. To znamená, že byste děti měli mít při hraní neustále pod dohledem. Jejich průměr se pohybuje kolem 1 m a jsou spíše nižší. Nosnost se pohybuje kolem 20-30 kg, takže se na ní děti „vyblbnou“ dostatečně dlouho.

Jumping trampolíny

Jumping je druh aerobního cvičení, který podporuje hubnutí. Nepotřebujete se při něm učit složité sestavy. Cvičení na trampolíně zahrnuje dynamické poskoky, balanční posilování i rychlé sprinty. Posilujete při něm hluboké zádové a břišní svaly, což vede ke správnému držení těla.

Fitness trampolíny jsou k sehnání v klasických obchodech se sportovním vybavením. Je pro ně charakteristické madlo či držadlo, jež může být i odnímatelné. Pro pohodlné cvičení je vhodné, aby bylo madlo výškově nastavitelné. Snadno ho tak přizpůsobíte osobám různého vzrůstu. Nosnost těchto trampolín je obvykle do 100 kg.

zpět nahoru ↑

Konstrukce a bezpečnost

Pokud se rozhodnete pro pořízení trampolíny, volte nejlépe takovou, která má certifikace TÜV a GS a splňuje normu ČSN EN 1176. Tyto certifikáty jsou zárukou skutečně bezpečného výrobku. A bezpečnost je při skákání na trampolíně na prvním místě.

Bezpečnost

Trampolína s ochrannou sítí je nejlepší volbou ať už ji pořizujete pro děti nebo pro dospělé. Samozřejmě bezpečnostní síť není potřeba u jumping trampolíny.

Nekvalitní dětské trampolíny s ochrannou sítí ji mají většinou přichycenou k návlekům na tyče. Toto uchycení není z dlouhodobého hlediska nejlepší. Protože návleky se mohou rozpárat a síť začne padat. Nízká hustota ok je známkou malé pružnosti, tím může dojít k rychlejšímu roztržení. K rámu trampolíny mohou být uchyceni pomocí šňůrek, což však není bezpečné, protože skákající může mezerami propadnout.

Ideálním řešením je síť instalovaná uvnitř trampolíny a nahoře přichycená k laminátovému prutu, jež je připevněný k tyčím na ochrannou síť. Nevíte, jaká síť je na trampolíny nejlepší? Především ta, která je tak odolná, že se neprotrhne ani tehdy, pokud se o ni někdo opře. Musí také udržet stabilitu celé trampolíny, aby se při pádu skákajícího nepřevrhla celá konstrukce na jednu stranu.

Výška ochranné sítě by měla dosahovat ideálně 2 metrů, aby přes ni nikdo nemohl přepadnout nebo ji přeskočit. Důležité je správné vypnutí a připevnění ke spodní i horní části trampolíny.

Síť na trampolínu je obyčejně opatřena vstupem. Ideální je volit vstup s klasickým zipem potaženým ochrannou látkou. Z venkovní části by měly být umístěny přezky, které se zapínají také. Jsou bezpečnostním opatřením v případě, že by se zip otevřel. Nedovolí tak dětem vypadnout ven.

Rozhodně není dobrou volbou vstup na suchý zip, který kvůli nepřízni počasí nemusí vždy fungovat spolehlivě, a navíc se může při větším nátlaku otevřít.

Spodní ochranná síť

K trampolíně je možné přikoupit i spodní bezpečnostní síť, která nedovolí dětem, aby si hrály pod trampolínou. Vstupu zabrání i domácím mazlíčkům. Spodní ochranná síť může být opatřena kapsami pro uložení drobností, jako jsou mobilní telefon, šperky nebo peněženka.

Rám

Rám zodpovídá za životnost trampolíny. Ať už se rozhodujete pro venkovní nebo vnitřní trampolínu, velkou nebo malou trampolínu, vždy sáhněte po té, jejíž rám je vyroben z ocelové konstrukce. Určitě byste si měli vyhnout hliníkovým nebo plastovým konstrukcím. Hliník nemá takovou odolnost a plast (polyetylen) je více náchylný k opotřebení, takže může i prasknout.

Ošetření povrchu

Ocelová konstrukce by však měla mít povrchovou úpravu zabraňující rychlému opotřebení materiálu. Zpravidla se používají dva typy povrchových úprav:

 1. galvanizace – jedná se o pokovovací proces, který na rámu vytvoří další, odolnější vrstvu materiálu. Díky tomu je konstrukce odolnější proti otěru, obrusu, korozi a má i lepší estetické vlastnosti. Galvanizací je možné ošetřit i starší ocelové konstrukce.
 2. Černá prášková barva – práškování černou barvou je druhou možností, jak zvýšit odolnost ocelové konstrukce. Tato metoda je ekologická a zdravotně nezávadná. Barva je mechanicky odolná, takže ji jen tak neseškrábnete. V porovnání s galvanizací má velmi podobné účinky ochrany proti korozi.

Méně kvalitní trampolíny mají konstrukci sice vyrobenou z ocelových trubek, které jsou však úzké a často se jedná o odpad, který vznikl vyráběním něčeho jiného. Takové trubky však nejsou pro výrobu rámu vhodné. Pokud se vám konstrukce z nějakého důvodu nelíbí, raději vyberte jinou trampolínu.

U konstrukce se zaměřte i na sváry trubek. Jsou to totiž právě sváry, na které se klade největší tlak. U levnějších modelů není neobvyklé, že sváry popraskají, případně mohou být nahrazeny T-konektorem. T-konektor celkovou cenu trampolíny snižuje, protože pouze ten je vyroben ze silnější ocele. Zbylé části trubek jsou tenké. Toto provedení rámu bychom určitě nedoporučovali, protože nestačí pro bezpečný provoz trampolíny. Pokud si během používání trampolíny, na některém sváru všimnete praskliny, máte nárok na náhradu.

Pružiny

Pružiny na trampolínu jsou snad nejdůležitější součástí, jež umožňuje na trampolíně skákat. I u nich dbejte na to, aby byly vyrobeny z kvalitního materiálu. Nejlepší volbou jsou určitě pružiny ocelové ošetřené galvanizací, díky ní se nemusíte obávat koroze. Je však možné, že se některé pružiny vytáhnou natolik, že je bude potřeba vyměnit. V obchodě je však naštěstí možné sehnat náhradní pružiny téměř všech velikostí. Pro prodloužení životnosti a předejití zreznutí je dobré pružinu ve spoji s rámem promazat vazelínou.

Počet pružin

Počet pružin na trampolíně ovlivňuje to, jak snadno nebo naopak ztuha se vám bude na trampolíně skládat. Levnější trampolíny mají kolem 40 pružin, počet pružin na lepších trampolínách může být i 100 ks. Svůj vliv na to má i velikost trampolíny. Na menší není třeba tolik pružin jako na větší.

Kryt pružin na trampolínu

Ochranným krytem/límcem pružin by měla být opatřena každá trampolína, zabraňuje totiž zranění, které si můžete způsobit tím, že by vám pružinami propadla ruka nebo noha. Kryt by měl být odolný proti povětrnostním podmínkám a kvalitní by měla být i jeho výplň. Méně kvalitní kryty jsou vyplněny pěnou, která se po čase vlivem počasí stává zcela nefunkční. Kryty vyrobené z polyetylenu jsou odolné pouze po krátkou dobu. Působením slunce a deště dochází k protržení a vyblednutí.

Kryt by měl být odolný nejen vůči počasí, ale také vůči mechanickému poškození. Ideálním stavem je, pokud jsou pružiny zakryté shora i zboku. Kryt by měl být pevně sešitý a všechny části by měly být spojeny dohromady. Z hlediska bezpečnosti je zcela nedostačující, pokud kryt na pružinách pouze leží a není lépe ukotven k rámu nebo jinému materiálu. Rozhodněte se proto pro kryt z kvalitní sítě potažené PVC.

Počet a tvar stojných nohou

Počet i tvar nohou má vliv na bezpečnost a stabilitu výrobku. Nohy nesou nejen váhu trampolíny, ale musí zvládnout i nápor skákajících osob.

Na trhu se můžete setkat s trampolínami se třemi až šesti stojnými nohami. Vždy záleží na typu, velikosti a kvalitě provedení. Nemusí být nutně pravda, že trampolína se šesti nohami bude stabilnější než ta se čtyřmi. Vyšší počet nohou však obvykle znamená lepší stabilitu. Nohy by měly mít tvar U.

Výhodou trampolín se čtyřma nohama je to, že je možné po jejím obvodu pověsit ochrannou síť s osmi poli. Rozteč mezi poli je menší a díky tomu mají děti zajištěnou větší bezpečnost. Na trampolíny se šesti nohama je možné zavěsit síť se šesti poli.

Odrazová plocha

Skákací plocha je velmi důležitá pro využití trampolíny. Pokud uvažujete nad tím, jak správně vybrat skákací plochu na trampolínu, zaměřte se především na to, aby byl její povrch hladký. Předejdete tím odřeninám a spálení kůže, pokud padnete.

Pro výrobu se nejčastěji používají polypropylénová vlákna. Ve specifikacích jsou uvedeny pod zkratkou PP nebo PP MESH. Jedná se o textilii, která je lehká a odolná proti mechanickému poškození či chemikáliím. S tímto povrchem však musíte opatrně zacházet, pokud dojde k deformaci vláken, je poškození bohužel nevratné.

zpět nahoru ↑

Příslušenství k trampolíně

Při pořizování se ujistěte, zda jsou dostupné náhradní díly k trampolíně a také jaké příslušenství je možné dodatečně přikoupit. V obchodech se často můžete setkat s univerzálními náhradními díly, dejte si však dobrý pozor, aby na vaši trampolínu dobře seděly. Mezi dodatečné příslušenství se řadí především:

 • Krycí plachta na trampolínu – je vhodné ji používat tehdy, kdy trampolínu nepoužíváte, tedy třeba v době dovolených nebo nepřízni počasí. Krycí plachta vám dobře poslouží i v zimním období, protože nebudete muset rozmontovávat celou konstrukci a schovávat ji. Kvalitní materiály sice mají vysokou odolnost proti povětrnostním vlivům, ale rozhodně uděláte jen dobře, pokud plachtu budete používat.
 • Stan na trampolínu – trampolínový stan je konstrukce, která se připevní ke kruhové části trampolíny nad skákací plochu. Dobře poslouží jako ochrana před počasím, ale také nabídne prostor pro relaxování celé rodiny. Ochrání vás před sluncem, otvory jsou opatřeny síťkou proti hmyzu. Ve stanech není možné skákat, nemají totiž dostatečnou výšku.
 • Schůdky k trampolíně – skákací plocha trampolíny se obvykle nachází až 1 m nad zemí. Je tedy potřeba se na ni nějakým způsobem dostat. Nejlepší možností je přikoupení schůdků, které jsou stejné značky a tedy naprosto kompatibilní s vaším modelem. Při jejich pořizování se zaměřte na to, zda jsou dostatečně stabilní. Schůdky v podstatě vypadají jako malý žebřík. Pokud je pořizujete pro děti, měly by mít minimálně 3-4 příčky.
 • Kotvící sada – kotvící sada se postará o lepší stabilitu trampolíny, takže ji neohrozí ani silní vítr či déšť. Trampolína se díky kotvícím prvkům připevňuje do země. V sadě většinou najdete ocelové šrouby, které by měly být nejméně 40 cm dlouhé a pásy. Princip ukotvení je podobný jako u stanu, který se kolíkuje, aby vydržel i nápory větru.
zpět nahoru ↑

Nosnost

Maximální nosnost je parametr, který by měl být certifikovaný. Nikdy tento parametr nevybírejte podle toho, pro kolik osob je určená. Není vůbec směrodatné, zda je trampolína určená pro 4 osoby nebo jen pro 2. Důležitý je údaj o maximální nosnosti, který se udává v kilogramech. Na trhu tak můžete narazit i na trampolínu s nosností až 150 kg.

zpět nahoru ↑

Velikost a tvar

Před tím, než kliknete na tlačítko koupit, je potřeba si změřit prostor, do kterého trampolínu kupujete. Naměřené číslo vám zásadně pomůže v otázce, kterou trampolínu vybrat. Nejlepší a nejčastější volbou zákazníků jsou trampolíny s průměrem nejméně 3 metry. Čím větší trampolína je, tím lépe se vám na ní bude skákat. Nejlepší odraz tedy mají velké trampolíny. Nezapomeňte však k naměřené hodnotě přičíst ještě 1 m navíc, takový je totiž bezpečnostní prostor, jež by měl kolem trampolíny být.

Náš tip: Ve specifikacích často najdete uvedenou hodnotu označenou jako průměr trampolíny. Jedná se však o celkový průměr i s konstrukcí. Pokud chcete zjistit jen velikost skákací plochy, odečtěte od tohoto čísla 30 cm.

Na trhu můžete sehnat dětské trampolíny nejrůznějších tvarů, nejběžnější jsou kulaté, ale dostupné jsou i obdélníkové nebo čtvercové trampolíny.

zpět nahoru ↑

Jak pečovat o trampolínu

Údržba trampolíny není nijak složitá. Nečistoty většinou stačí očistit hadříkem a jarovou vodou. Vyhněte se abrazivním prostředkům a způsobům čištění. Před montáží se doporučuje spoje z oceli promazat vazelínou. U venkovních trampolín pravidelně kontrolujte jednotlivé díly, protože časem dochází k jejich opotřebení. Také je opotřebení rychlejší než u trampolín interiérových.

zpět nahoru ↑

Ceny trampolíny

Cena trampolíny ve většině případů odráží její kvalitu. Pokud narazíte na podezřele levnou trampolínu s průměrem 3 metry a příslušenstvím za cenu 3 000 Kč, bude se pravděpodobně jednat o velmi nekvalitní kousek. Můžete očekávat nekvalitní materiály, které příliš dlouho nevydrží a první známky opotřebení se objeví již po pár použitích.

Cenový rozdíl trampolín také odráží to, zda se jedná pouze o cenu samostatné trampolíny, nebo zda balení obsahuje i příslušenství. Spodní cenový strop přijatelných trampolín o průměru nejméně 4 metry a bez doplňků se pohybuje kolem 4 000 Kč. Počítejte však s tím, že vysoce kvalitní výrobky i s příslušenstvím vás mohou stát i více než 10 000 Kč.

3.1/5 20 hodnocení

Pomohli jsme vám?

Sledujte nás na Youtube, Facebook, Twitter a Instagram.

Kategorie:

4 komentáře
 1. Do lepsich trampolin bych zaradil napr. Berg rady Elite. Nejcasteji je to o penezich.

 2. Dobrý den,

  vybírám trampolínu a měl jsem vybranou značku Marimex, konkrétně Marinex 305 cm, ale pak jsem našel jinou značku na TV product, vypadá, že je stejná, ale prodává se o 1000 Kč levněji, myslíte, že je stejně kvalitní jako Marimex?

  Děkuji

  • Dobrý den,

   osobně nemám s výrobky z tv product vlastní zkušenost, ale z různých zdrojů se ke mě dostaly zmínky o jejich pochybné kvalitě. Přijde mi zajímavější osvědčená značka, jako je Marinex. Ale rozhodnutí je samozřejmě na vás.

  Napište svou recenzi

  Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.