Jak vybrat trekingové hůlky pro seniory (nejen)

Jsme profíci, nevěříme marketingovým slibům a nezávisle recenzujeme a srovnáváme produkty. Když nakoupíte skrze naše odkazy, můžeme získat malou odměnu, která ale nezvyšuje cenu vašeho nákupu.

Trekingové hole se těší stále větší oblibě a není divu – jedná se o vynikající výbavu jak pro turistiku, tak pro běh (např. nordic walking) nebo kratší vycházky. Ocení je jak děti, tak dospělí a senioři, výrazně totiž usnaddňují chůzi a zároveň přináší mnohé zdravotní benefity. Pokud nevíte, jak trekové hůlky správně vybrat, všechny potřebné rady a tipy najdete v následujícím článku.

Test trekingových holí 2023

Do našeho testování jsme zahrnuli celkem pět výrobků. Zajímalo nás kvalita zpracování jednotlivých dílů, použité materiály, možnost nastavení výšky holí, aretační mechanismus, ergonomie rukojeti, dodávané komponenty, a především pohodlí při chůzi s holemi.

NázevKde koupitHodnocení
celkem
1.Fizan CompactZjistit cenu
93 %
2.Leki KhumbuZjistit cenu
92 %
3.Camp Backcountry Carbon 2.0Zjistit cenu
91 %
4.Leki Trail AntishockZjistit cenu
88 %
5.Spokey Meadow IIZjistit cenu
80 %
6.Acra LTH130Zjistit cenu
79 %

Spokey Meadow II

Typ holíTrekingové
TeleskopickéAno
Počet segmentů2
Materiál holeHliník
Materiál rukojetiPlast
Aretační mechanismusŠroubovací
Antishock SystemAno
Vhodné pro nordic walkingAno
Nastavitelná délkaAno
Délka v cm105 - 135
Hmotnost (pár)440 g

Pokud chcete okusit nordic walking a ještě s holemi nemáte zkušenosti, můžete sáhnout po modelu Spokey Meadow II. Hůlky jsou vhodné pro začátečníky, kteří rekreačně vyráží do lesa či delší tůry. Model pořídíte za zhruba 450 korun. Za nízkou cenu získáte hole, které váží 440 g. To je řadí v této cenové hladině mezi skutečně lehké. Délku si nastavíte jednoduše, a to šroubováním dvou dílů do sebe či od sebe. Zde je vidět důsledek nižší ceny. Většina holí se skládá ze tří dílů, což má za následek lepší skladnost.

Jen pozor po určité době používání může totiž docházet k zadrhávání nebo protáčení segmentů. Zpracování odpovídá nižší ceně. Výšku můžete volit mezi 105 až 135 cm. Vyrobeny jsou z hliníku. Jednoduchá rukojeť z plastu s poutkem je vybavena reflexními prvky pro lepší viditelnost po setmění. Hroty jsou pak vyrobeny ze slinutého karbidu, takže s nimi zvládnete i chůzi po tvrdém povrchu. Rovněž disponuje tzv. Antishock System. Jedná se systém tlumící otřesy, vibrace, které vznikají při nárazech, tyto přecházejí přímo do těla, což je nežádoucí. Na druhou stranu je to zde spíše marketingové lákadlo, protože rozdíl mezi hůlkami co tento systém nemají není skoro žádný. Pokud tedy sháníte své první trekové hůlky, tak Spokey Meadow II. můžeme jedině doporučit. Jsou lehké, levné a vhodné pro začátečníky. Jde jednoduše o hole pro klasickou turistiku.

Zjistit cenu

Camp Backcountry Carbon 2.0

Typ holíTrekingové
TeleskopickéAno
Počet segmentů3
Materiál holeKarbon
Materiál rukojetiGuma
Aretační mechanismusRychlo-klipy
Antishock SystemNe
Vhodné pro nordic walkingAno
Nastavitelná délkaAno
Délka v cm64-135
Hmotnost (pár)380 g

Camp Backcountry Carbon 2.0 jsou hole vhodné pro nordic walking. Za cenu zhruba 1400 korun získáte lehké hůlky, kdy obě váží pouhých 380 g. Hůlky jsou vyrobeny z karbonu, který jim propůjčuje nízkou hmotnost, pružnost, ale zároveň i pevnost a odolnost. Rukojeť je vyrobena z gumy. K lepšímu úchopu pak poslouží i tvarovací poutka. Tři teleskopické segmenty jsou zajišťovány rychlo-klipy, které umožňují velice snadné a rychlé nastavení délky hole od 64 do 135cm.

Mnozí uživatelé ale upozorňují na to, že kvůli samoupínací aretaci nejsou příliš vhodné na běh. Důvodem je, že byste museli při každé změně výšky terénu zastavit a výšku upravovat. Nevýhodou také je absence tlumícího systému (Antishock) – zase berte to s rezervou, protože u mnoha holí je a stejně „jakoby nebyl“. Výhodou naopak je, že díky vyměnitelným košíčkům poslouží, jak v letním, tak zimním období.

V balení totiž najdete košíčky o velikosti 44 až 83mm. Takže s nimi nebude problém vyrazit ani do mírného sněhu. Pokud sháníte lehké hole, které poslouží v zimních i letních časech, tak Camp Backcountry Carbon 2.0 jsou vhodnou volbou. Za negativum považujeme absence tlumícího systému, protože v této vyšší cenové kategorii by se hodil.

Zjistit cenu

Leki Khumbu

Typ holíTrekingové
TeleskopickéAno
Počet segmentů3
Materiál holeHliník
Materiál rukojetiKorek
Aretační mechanismusSpeed Lock
Antishock SystemNe
Vhodné pro nordic walkingNe
Nastavitelná délkaAno
Délka v cm110 až 145
Hmotnost (pár)506 g

Trekingové teleskopické hole Leki Khumbu jsou vhodným pomocníkem při skialpových tůrách. Poslouží totiž při výstupech i sjezdu. Za to však musíte počítat s vyšší pořizovací cenou, která se pohybuje okolo 1590 korun. Na druhou stranu jde o lehké hůlky, které obě váží 506 g. Hůlky jsou vyrobeny z hliníku. Dobře obstojí i v náročném horském terénu. Nedoporučujeme je však používat pro severskou chůzi, na nordic walking nejsou totiž určeny. Podle uživatelů, ale díky větší délce a dobře tvarované rukojeti lehčí severskou chůzi zvládnout. Majitelé si také často pochvalují robustní zpracování či tzv. rychlozámky. Nedivím se, je to s nimi opravdu rychlé.

Hůlky jsou totiž vybaveny systémem Speed Lock, kterým si jednoduše délku nastavujete. Tu lze nastavit v rozmezí 110 až 145 cm. Korkové rukojeti jsou opatřeny rozšířenými poutky z prodyšného materiálu. Leki Khumbu však chybí antivibrační systém Antishock, který zmírňuje dopad na tvrdý podklad pohyb hole. Pokud byste však tento systém vyžadovali, tak můžete sáhnout po modelu Leki Khumbu AS, který jim disponuje. Cenově však vyjde o zhruba 400 korun dráž. Jedinou nevýhodou modelu Leki Khumbu je tedy absence Antishock. S ohledem na množství pozitiv však lze tyto hole doporučit.

Zjistit cenu

Acra LTH130

Typ holíTrekingové
TeleskopickéAno
Počet segmentů3
Materiál holeHliník
Materiál rukojetiPlast
Aretační mechanismusŠroubovací
Antishock SystemAno
Vhodné pro nordic walkingAno
Nastavitelná délkaAno
Délka v cm65-135
Hmotnost (pár)580 g

Teleskopické trekingové hole Acra LTH130 se řadí mezi levné základní modely. Přesto nabízí určitou kvalitu a jsou tak oblíbené zejména mezi rekreačními a nenáročnými turisty. Hůlky vyjdou na zhruba 330 korun, takže ideální pro turisty, kteří s trekingovými holemi teprve začínají. Obě hůlky váží 580 g, což je v dané cenové hladině průměr. Konkurence nabízí i o několik gramů lehčí modely, ale rozdíl není významný. Hole jsou vyrobeny z hliníku. Rukojeť pak z plastu.

K tomu disponuje protiskluzovou úpravou. Přestože se nejedná o savý materiál, tak při chůzi v horkých měsících nedochází k výraznému pocení rukou. Bát se nemusíte ani puchýřů či mozolů. Součástí jsou také poutka, která umožní hole pohodlně uchytit za zápěstí. Že hole dobře padnou do ruky můžeme potvrdit my i další uživatelé, kteří si chválí i snadnou nastavitelnost. Délku holí je možné nastavit od 65 do 135 cm. Přesto je nutné mít na paměti, že se jedná o základní model, který ve srovnání s dražší konkurencí neobstojí.

Bohužel u mnoha kusů tohoto produktu rukojeť nepříjemně chemicky zapáchá. Daň za nízkou cenu. Po čase to nejspíše zmizí. Aretační mechanismus je klasický šroubovací. Takže jednotlivé díly do sebe jednoduše našroubujete. Ohledně použitého materiálu si však dejte pozor, hůlky jsou totiž poměrně náchylné k poničení. Hliník totiž nedosahuje odolnosti ani pružnosti jako má třeba karbon. Pokud se vám jedna z hůlek zaklíní například mezi dva kameny, tak při prudkém pohybu může dojít k prasknutí. Pokud patříte mezi rekreační turisty, kteří si rádi vyrazí na nenáročný výlet, tak s Acra LTH130 neuděláte chybu.

Zjistit cenu

FIZAN Compact

Typ holítrekingové
Teleskopickéano
Počet segmentů3
Materiál holehliník (7001)
Materiál rukojetineopren
Aretační mechanismusšroubovací
Antishock Systemne
Vhodné pro nordic walkingne
Nastavitelná délkaano
Délka v cm58–132
Hmotnost (pár)316 g

Teleskopické trekové hůlky Fizan Compact sice již nepatří mezi nejlevnější, přesto je jejich pořizovací cena stále příhodná. Řadí se tak mezi levné základní modely, které již nabízejí určitou kvalitu a jež jsou oblíbené zejména mezi nenáročnými turisty. Mezi jejich hlavní přednosti přitom patří nízká hmotnost (obě hole váží pouhých 316 g).

Hole jsou vyrobeny z hliníku, rukojeť z chloroprenového kaučuku (tzv. neoprenu). Rukojeť je na dotek příjemná, ale při chůzi v letním počasí může docházet k výraznějšímu pocení a tvorbě mozolů či puchýřů. Zpracování je poměrně kvalitní. Aretační mechanismus je klasický šroubovací, jeho funkčnost je přitom dostatečná a bezproblémová (alespoň při krátkodobém používání).

Přestože je nízká hmotnost jednou z hlavních předností tohoto modelu a při chůzi hole opravdu téměř necítíte, konkrétně v tomto případě je s ní spjato i jedno negativum. Hůlky jsou totiž poměrně náchylné k poničení. Použitý hliník navíc nedosahuje odolnosti ani pružnosti vysoce kvalitních typů hliníku, nebo dokonce karbonu. Pokud se vám proto hůl Compact zaklíní mezi dva kameny, při prudkém páčivém pohybu může dojít k jejímu ohnutí nebo prasknutí. Do extrémních podmínek proto nemůžeme tyto hole doporučit.

Chválíme přítomnost komponentů v balení. Nechybí talířky ani botičky. Ani s botičkami ale nedoporučujeme hůlky Compact používat pro severskou chůzi, na nordic walking totiž nejsou určeny.

Pokud ale patříte mezi nenáročné uživatele vyrážející na turistické výlety jen občas a sháníte poměrně dobrý model za málo peněz, mohou být hole Compact dobrou volbou.

  • nízká pořizovací cena
  • nízká hmotnost
  • nižší odolnost
  • chybí Antishock System
Zjistit cenu

LEKI Trail Antishock

Typ holítrekingové
Teleskopickéano
Počet segmentů3
Materiál holehliník (HTS 6.5)
Materiál rukojetiplast
Aretační mechanismusšroubovací
Antishock Systemano
Vhodné pro nordic walkingne
Nastavitelná délkaano
Délka v cm110–145
Hmotnost (pár)564 g

Trail Antishock jsou teleskopické trekové hole renomovaného výrobce Leki. Patří do střední cenové kategorie a jsou určeny pro lehkou ale i náročnou turistiku. Disponují tlumícím systémem a velmi kvalitním zpracováním. Nevýhodou je vyšší hmotnost.

Hole jsou vyrobeny z vysoce odolného hliníku, který je zároveň pružný a pevný. Koncový hrot je z odolné karbidové oceli, jež je mimo jiné odolná také vůči páčení (což se může hodit zejména při chůzi v kamenitém terénu). Rukojeť je z pevného a odolného plastu s protiskluzovou úpravou. Přestože materiál rukojeti není savý, ani v horkých letních dnech nedochází k výraznějšímu pocení dlaní. Puchýřů ani mozolů se proto s těmito holemi bát nemusíte.

Chválíme také vynikající ergonomii rukojeti a příjemná (podle potřeby nastavitelná) textilní poutka, která poskytují rukám dostatečnou oporu a jsou maximálně pohodlná (téměř nevíte, že je máte na rukou). Při častém používání a vyšším zatížení se ale bohužel mohou tato poutka postupně samovolně uvolňovat (jejich délka se tedy nepatrně zvětší). Nezbude vám proto nic jiného, než je častěji utahovat.

Tento model je opatřen šroubovacím aretačním mechanismem. Ovládání je snadné a funkčnost bezproblémová, a to i po několika letech intenzivního používání. Chválíme také vynikající odpružení holí. U tohoto produktu totiž nechybí antivibrační systém Antishock. Což v praxi znamená, že po dopadu na tvrdý podklad pohyb hole pokračuje ještě zhruba o 1 cm, ale již pouze v rámci vnitřního mechanismu. Dojde tudíž k jakémusi zhoupnutí prostředního a posledního segmentu.

Samozřejmostí jsou základní komponenty – talířky a botičky. Přestože prodejci tyto hole doporučují i pro nordic walking, my je k tomuto účelu používat příliš nedoporučujeme, přeci jen se jedná mnohem více o hole určené pro klasickou turistiku.

Pokud proto sháníte trekingové hůlky pro lehkou ale i těžší turistiku (např. do Alp), můžeme vám Trail Antishock jednoznačně doporučit. Jedná se o vysoce odolné, kvalitně zpracované hole, jež vám poskytnou vynikající oporu a na něž se můžete spolehnout.

  • kvalitní zpracování
  • vysoká odolnost a pevnost
  • Antishock System
  • dlouhá životnost
  • vyšší hmotnost
  • poutka se mohou po čase uvolňovat
Zjistit cenu

LEKI Micro Trail Pro

Typ holítrailové
Teleskopickéne
Počet segmentů3
Materiál hole100 % karbon
Materiál rukojetikorek/plast
Aretační mechanismusjako u lavinové sondy
Antishock Systemne
Vhodné pro nordic walkingano
Nastavitelná délkane
Délka v cm110 / 115 / 120 / 125 /130 / 135
Hmotnost (pár)390 g

Hole Leki Micro Trail Pro jsou určeny pro trail running nebo nordic walking. Počítat musíte s vyšší pořizovací cenou, na druhou stranu se jedná o kvalitní a poměrně lehké hůlky, které vám při běhu poskytnou vynikající oporu.

Tento model je vyroben ze 100% karbonu, díky čemuž jsou pevné, pružné a odolné. Dobře obstojí i v náročném horském terénu. Celkové zpracování je na velmi dobré úrovni. Chválíme také komponenty v balení (letní hroty a košíčky, zimní košíčky), díky nimž lze tyto hůlky používat po celý rok.

Vzhledem k tomu, že se jedná o tzv. Z model, který funguje na principu skládání a rozkládání, který je využíván u lavinové sondy, složení i rozložení je otázkou několika málo chvil. Bohužel u tohoto výrobku nelze nastavit délku. Je proto nutné vybrat výšku hole přesně podle výšky běžce (tyto hole lze zakoupit v rozmezí od 110 do 135 cm s rozdílem vždy o 5 cm). Pro běh do kopce je hůl vybavena speciálně prodlouženou rukojetí – při běhu do svahu tak stačí jednoduše uchopit rukojeť o něco níž.

Chválíme také pohodlné rozšířené poutko Leki Trigger Shark, které velmi dobře drží ruku, neškrtí, je dostateně prodyšné a lze jej snadno nastavit. Samotná korková rukojeť je příjemná a v chladnějším počasí nestudí.

Jedinou nevýhodou je vyšší hmotnost (v porovnání s podobnými karbonovými modely) a absence tlumícího systému (Antishock). S ohledem na množství pozitiv však lze tyto hole doporučit.

  • kvalitní zpracování
  • vysoká odolnost a pevnost
  • pohodlný úchop
  • snadné skládání
  • malé rozměry v rozloženém stavu
  • vyšší hmotnost
  • nelze nastavit délku
  • chybí Antishock System
Zjistit cenu

LEKI Micro Trail Vario

Typ holítrailové
Teleskopickéano
Počet segmentů3
Materiál hole100 % karbon
Materiál rukojetikorek
Aretační mechanismusjako u lavinové sondy
Antishock Systemne
Vhodné pro nordic walkingano
Nastavitelná délkaano
Délka v cm105–130
Hmotnost (pár)346 g

Leki Micro Trail Vario jsou hole vhodné pro trail running nebo nordic walking. Tento model přitom spadá do nejvyšší cenové kategorie a nabízí vynikající vlastnosti.

Hole jsou vyrobeny ze 100% karbonu, který jim propůjčuje nízkou hmotnost, vynikající pružnost, ale zároveň i pevnost a odolnost. Celkové zpracování je přitom na vynikající úrovni. Korkové rukojeti jsou opatřeny rozšířenými poutky z příjemného a prodyšného materiálu. Tato poutka samozřejmě lze nastavit na požadovanou velikost.

Přestože hole využívají velmi praktický skládací mechanismus (tzv. zetkový), horní segment je opatřen klasickým páčkovým aretačním mechanismem, který zajišťuje hůl v požadované výšce. Tyto hůlky jsou totiž nastavitelné a lze je nastavit v rozmezí mezi 105–130 cm (rozmezí se však může u jednotlivých modelů mírně lišit).

Micro Trail Vario jsou kvalitní běžecké hole, jejichž nevýhodou je pouze vyšší pořizovací cena a chybějící antivibrační systém (Antishock).

  • vysoce kvalitní zpracování
  • vysoká odolnost a pevnost
  • pohodlný úchop
  • snadné skládání
  • malé rozměry v rozloženém stavu
  • vysoká pořizovací cena
  • chybí Antishock System
Zjistit cenu

ACRA 05-LTH130

Typ holítrekingové
Teleskopickéano
Počet segmentů3
Materiál holehliník / 40 % grafit
Materiál rukojetiplast
Aretační mechanismusšroubovací
Antishock Systemano
Vhodné pro nordic walkingano
Nastavitelná délkaano
Délka v cm65–135
Hmotnost (pár)580 g

Trekingové teleskopické hole Acra 05-LTH130 patří mezi nejlevnější na trhu. Mezi hlavní přednosti tohoto výrobku patří právě zejména nízká pořizovací cena.

Tyto hůlky jsou vyrobeny z hliníku a grafitu (40 %). Jednoduchá rukojeť s poutkem je z plastu, při déletrvající chůzi v teplém počasí proto může docházet ke zvýšenému pocení a tvorbě puchýřů. Bohužel u mnoha kusů tohoto produktu rukojeť nepříjemně chemicky zapáchá. Nepotěší ani celková hmotnost, která činí 580 g (jedna hůl 290 g).

Aretační mechanismus je klasický šroubovací. Konkrétně u tohoto modelu zamrzela vyšší poruchovost tohoto mechanismu. Po určité době používání proto může docházet k zadrhávání nebo protáčení segmentů.

I přes nízkou pořizovací cenu jsou součástí balení základní komponenty (botičky i dva páry různě velkých talířků). Botička má přitom dostatečný sklon, což znamená, že tyto hůlky můžete využít i pro nordic walking. Pokud však o tento sport máte vážný zájem, rozhodně doporučujeme zvolit kvalitnější a dražší vybavení.

Vzhledem k nižší kvalitě zpracování a vyšší poruchovosti doporučujeme zvolit jiný model i v případě, že sháníte trekingové hole pro vycházky či lehčí turistiku. Hůlky Acra 05-LTH130 jsou vhodné snad jen pro ty uživatele, kteří si přejí chůzi s holemi pouze vyzkoušet, a proto nechtějí do této výbavy příliš investovat.

  • nízká pořizovací cena
  • Antishock System
  • nižší kvalita zpracování
  • vysoká poruchovost
  • vysoká hmotnost
Zjistit cenu

 

Přínosy chůze s trekingovými holemi

Mnoho lidí, kteří dosud nezkusili chůzi s trekingovými holemi na vlastní kůži, se na turisty s touto výbavou obvykle dívá jako na blázny, kteří z nepochopitelných důvodů chodí podobně jako senioři nejen o jedné, ale dokonce o dvou holích. Poměrně často se přitom stává, že nejeden vášnivý turista sám nejdříve trekovými hůlkami opovrhoval, ale po jejich vyzkoušení na ně již nedá dopustit.

Trekingové hůlky se naštěstí postupně stávají naprosto samozřejmou výbavou většiny vášnivých turistů a množí se i stoupenci tzv. nordic walkingu. Trekingové hole si přitom získávají skalní stoupence z řad všech věkových kategorií. Jsou totiž vhodné jak pro dospělé, tak i pro seniory a výjimkou nejsou ani dětské trekové hůlky.

Neděje se to ale jen tak samo sebou, masivní nárůst uživatelů trekingových holí v posledních letech je dán zejména řadou pozitivních účinků, které chůze s nimi přináší. Jedná se především o zdravotní i praktické přínosy, mezi něž spadá zejména to, že:

  • šetří klouby, záda a spodní svalové skupiny,
  • zvyšují stabilitu a bezpečnost,
  • zlepšují kondici celého těla,
  • pomáhají v chůzi osobám po operacích nebo seniorům,
  • lze je využít místo stanových kolíků atp.

Jedním z nejdůležitějších přínosů je zcela jistě to, že hůlky tlumí nárazy, a tím šetří klouby (hlavně při sestupech), bederní oblast zad (naopak při výstupech, kdy lidé mají tendenci se předklánět) a celkově odlehčí nohám, a to zejména v případě, že nesete těžký batoh.

Při správné chůzi s holemi se navíc zapojuje mnohem více svalových skupin, pozitivní vliv na tělesnou kondici je tak daleko větší (např. podobně jako při plavání). Díky tomu, že toto vybavení výrazně pomáhá při pohybu, lze jej vřele doporučit všem osobám po operaci kloubů, se zhoršenou pohyblivosti nebo pro osoby se špatnou hrubou motorikou.

Trekové hole poskytují větší jistotu a stabilitu v běžném, ale i specifickém terénu. Neocenitelným pomocníkem jsou při chůzi v dešti, sněhu, po ledových plochách nebo při překonávání vodních toků. Při pohybu v terénu výrazně pomohou i osobám se zhoršeným zrakem.

Kromě jiného udávají rytmus chůzi (podobně jako třeba údery bubnu při vojenských pochodech). Rytmické tempo je přitom daleko efektivnější (zejména při chůzi na dlouhé tratě). I proto s holemi ujdete při menší námaze rychleji delší trasu než bez nich.

Na druhou stranu je nutné zdůraznit, že nesprávný výběr, špatná technika chůze nebo nadužívání trekingových holí může mít za následek snížení smyslu pro rovnováhu nebo částečnou ztrátu rovnováhy. Hůlky je proto vhodné používat pouze k účelům pro ně určeným (turistické výpravy, procházky, nordic walking apod.), pokud byste je používali neustále (např. i cestou do práce), mohlo by dojít ke zmiňovanému efektu.

Jaké otázky si položit před výběrem

Pokud si nejste jistit, jak správně vybrat trekingové hůlky, pomůže vám, pokud si hned na začátku položíte několik otázek. Po jejich zodpovězení získáte přibližný přehled o tom, na co byste se měli zaměřit a v jakém okruhu výrobků budete vybírat.

  1. Hodláte si pořídit klasické trekingové hole nebo sháníte hole na nordic walking?
  2. Jakým terénem budete s holemi chodit nejčastěji? Půjde o členitý terén nebo rovinu?
  3. Jak často budete chodit? Vyplatí se vám vyšší investice?

Pokud jste milovníky členitého horského terénu, v němž se pravidelně střídají výstupy a sestupy a není nouze o náročné podmínky, rozhodně volte nastavitelné trekové hole. Pokud máte raději kratší procházky rovinatou nebo mírně členitou krajinou, postačí vám pevné hole, u nichž nelze upravit výšku.

V případě, že patříte mezi aktivní sportovce a na hory a do terénu vyrážíte často (několikrát do měsíce), rozhodně se vyplatí investice do dražšího vybavení (zhruba od 1 200 Kč). Levné modely by navíc v náročném terénu s největší pravděpodobností neobstály. Naopak pokud na hory vyrážíte jen jedenkrát ročně v rámci dovolené, bude vám nejspíš stačit levnější a jednodušší model (cca do 800 Kč).

Trekingové hole nebo hole na nordic walking

Nejjednodušší rozdělení zahrnuje rozdělení hůlek na trekingové (trekové) a na hole pro nordic walking, tzv. severskou chůzi, kterou lze praktikovat jako dynamickou chůzi nebo běh. Tento sport je mnohými doporučován pro svoji jednoduchost, dostupnost (napříč všemi věkovými kategoriemi) a velké množství zdravotních přínosů.

Mezi hlavní rozdíly trekingových a nordic walkingových holí patří:

Typ holíPoutkoHrot
TrekingVypadá jako smyčka (podobně jako u holí na sjezdové lyžování). Brání vyklouznutí hole, lze se o ně zapřít.Hrot je tupý (podobně jako u holí na sjezdové lyžování).
Nordic walkingVypadá jako rukavice. Brání vyklouznutí hole při povolení sevření prstů za tělem.Hrot je ostrý (podobně jako u holí na běžecké lyžování).

Kvůli výše uvedeným rozdílům trekové hůlky nelze použít na nordic walking a obráceně (nebo se to alespoň nedoporučuje). Trekingové hole se v terénu nezapíchnou do podkladu, a nezajistí tak potřebnou oporu. Navíc bývají těžší a obyčejné poutko je pro správnou severskou chůzi nedostačující.

Přestože se tyto dva základní typy v mnohém liší, v tomto článku se budeme věnovat oběma. Některá kritéria mají totiž společná.

Teleskopické nebo pevné hole

Další dělení se zakládá na konstrukčním řešení holí. Toto dělení je dvojí: teleskopické (nastavitelné) a pevné. Oba dva typy najdeme jak u trekingových, tak u holí na nordic walking. Oba mají své výhody a nevýhody a jsou určeny pro specifické využití.

Teleskopické hole

Teleskopické (nastavitelné nebo také skládací) trekingové hole jsou nejvhodnějším řešením pro náročnou turistiku v obtížném terénu. Obvykle jsou složeny ze tří (někdy také dvou nebo čtyř) kusů (segmentů), jež jsou do sebe zasunuty. Jejich délku proto lze podle potřeby snadno nastavit. Navíc je lze snadno složit a jednoduše připevnit na batoh. Teleskopické hole můžete také bez problémů zapůjčit přátelům a známým, kteří si je nastaví podle potřeby.

Zejména u levnějších modelů ale hrozí nižší odolnost spojů mezi jednotlivými segmenty. Při častém používání proto může docházet k opotřebené těchto spojů nebo aretačního mechanismu. Nevýhodou je také vyšší hmotnost.

+ variabilnost nastavení
+ vhodné pro více osob
+ vynikající skladnost

– menší spolehlivost
– vyšší hmotnost
– kratší životnost

Pevné hole

Pevné hole bývají častější při nordic walkingu. Jejich délku přitom nelze libovolně nastavovat, a je tedy nutné si vyhovující délku přímo zakoupit. Z tohoto důvodu nejsou vhodné pro využití více různě vysokými osobami.

Mají ale větší tuhost při odrazu i tlumivost. Jejich velkou výhodou je vyšší odolnost a zároveň nižší hmotnost. Tyto přednosti jsou dány jednolitou konstrukcí, kterou v podstatě nelze opotřebit či jinak zničit. Pevné hole proto mohou nezřídka vydržet i celý život (pokud je přímo nezlomíte). Při opotřebení určitého komponentu – hrotu, botky, rukojeti, rukavičky – jej lze zpravidla snadno vyměnit.

+ vysoká odolnost
+ nízká hmotnost
+ dlouhá životnost

– horší skladnost
– nevhodné pro více osob

Typy aretačního mechanismu

Nejčastějším typem trekových holí jsou teleskopické, které se obvykle skládají ze tří segmentů. Tyto segmenty se zasouvají do sebe a v požadovaném postavení je udrží aretační mechanismus. Nejčastěji se používají tři aretační mechanismy:

  • šroubovací systém,
  • zamykání páčkou,
  • zamykání jako u lavinové sondy.

Šroubovací systém

Šroubovací systém je nejjednodušší a nejméně spolehlivý. Po povytažení segmentu na požadovanou délku jej jednoduše zajistíte otáčením ve směru hodinových ručiček. Rozpěrný mechanismus uvnitř hole se otáčením začne roztahovat, a zajistí tak hůl v požadované délce.

S tímto systémem se setkáte u všech holí z nižší a střední cenové relace. Bohužel hlavně v případě levnějších holí tento mechanismus po čase přestane fungovat a daný segment se začne protáčet. Někdy pomůže jednotlivé segmenty rozebrat a vyčistit, jindy je nutné pořídit rovnou nové hole.

Zamykání páčkou

Tzv. systém FlickLock (někdy také GuickLock nebo SpeedLock). Po vytažení segmentu na požadovanou délku jej pomocí tohoto systému zajistíte zacvaknutím integrované páčky. Jedná se o daleko spolehlivější způsob aretace, která se stává stále oblíbenější, jelikož je téměř bezporuchová a hole lze takto zajistit například i v rukavicích.

Nevýhodou je vyšší hmotnost holí s tímto mechanismem (rozdíl se ale pohybuje obvykle pouze v rozmezí několika desítek gramů). Některé páčky je navíc zpočátku poměrně obtížné zacvaknout (než se tzv. vychodí). U výrazně levných holí naopak může představovat problém příliš snadné zacvaknutí, k jehož povolení může dojít nechtěně například pokud se prodíráte hustým lesem a zavadíte holí o větev. Některým uživatelům mohou páčky na holích vadit právě i z toho důvodu, že oproti hladkým šroubovacím holím, lze s touto výbavu snáze zavadit o nerovnosti v terénu.

Zamykání jako u lavinové sondy

U nejdražších typů trekingových holí můžete narazit také na speciální aretační systém, jenž je typický pro lavinové sondy (a podobá se i mechanismu u tyček od stanu). Jednotlivé segmenty lze velmi snadno a rychle sestavit i rozebrat a na rozdíl od klasických teleskopických trekových holí je lze u těchto skládacích hůlek zcela vysunout.

Segmenty jsou přitom v rozloženém stavu spojeny speciálním lankem (pro svůj vzhled se jim říká „Z“ hole), nikoli tedy zasunuty do sebe, díky čemuž jsou tyto hůlky v rozloženém stavu kratší než klasické zasouvací modely. Tento typ lze tedy velmi snadno upevnit na batoh nebo vložit přímo do něj. Mezi hlavní výhody „zetkových“ modelů patří také nižší hmotnost, pevnější konstrukce a snazší manipulace.

Ne vždy ale lze u „Z“ holí nastavit výšku. Pokud to možné není, je nutné zakoupit model v odpovídající délce. Pokud je ale možné výšku nastavit, obvykle je daný produkt vybaven horním teleskopickým segmentem, jenž umožňuje prodloužení nebo zkrácení.

Materiál

Důležitým kritériem při výběru trekingových holí je materiál. Turistická i nordic walkingová hůl totiž musí odolat nárazům a enormnímu tlaku, kterému je při chůzi vystavena. Zároveň by měla být lehká, pevná i pružná. Pružnost je přitom zásadní zejména z hlediska odolnosti a tlumení nárazů a vibrací, které mohou být nebezpečné pro klouby a vazy (zejména ramenní pletenec a krční páteř).

Mezi tři nejčastější materiály patří:

  • hliník,
  • sklolaminát,
  • karbon.

Hliník

Hliníkové trekingové hole jsou nejtěžší. Pokud navíc postrádají systém tlumící otřesy (tzv. Antishock System), vibrace, které vznikají při nárazech, tyto přecházejí přímo do těla, což je nežádoucí. Hliník tedy není vhodný pro nordic walking. Na druhou stranu vysoce kvalitní hliník (7075-T6 nebo 7075) dosahuje podobné pružnosti jako karbon.

Jeho výhodou je nízká pořizovací cena. Hodí se pro hole, které nevyužíváte často. Pokud ale disponuje systémem tlumícím nárazy můžete jej využít i pro častější a déletrvající chůzi.

Sklolaminát

Sklolaminátové trekové hole jsou výrazně lehčí než hliníkové, ale bohužel mají tentýž problém, co se týče tlumení nárazů, tj. všechny vibrace přechází do vašeho těla. Opět je proto vhodné, aby byly opatřeny antivibračním systémem. Pro nordic walking jsou nevhodné a hodí se spíše do měkčího terénu. Výhodou je opět nízká cena. Sklolaminát tak využijí zejména ti, kteří s holemi chodí pouze občas.

Karbon

Karbon tvoří buď příměs nebo plný podíl materiálu trekingové hole (jako karbonové se označují hůlky od 20 % do 100 %). Množství karbonu udává CI (Carbon Index), například CI 750 znamená, že je hůl složena z 75 % karbonu. Platí přitom, že čím více karbonu materiál obsahuje, tím lepší jsou vlastnosti takového výrobku.

Mezi hlavní přednosti karbonu patří nízká hmotnost, odolnost (tvrdost) a velmi dobré tlumení vibrací a otřesů.

Větší procento karbonu by měly volit osoby s nadváhou (čím více kilogramů máte, tím vyšší by mělo být jeho procento, minimálně 40 %) a jedinci, kteří provozují severskou chůzi (také minimálně 40 % karbonu). Podobně je tomu i u osob, které trápí problémy s ramenním kloubem nebo krční páteří (opět minimálně 40 % karbonu).

Délka

Pokud se rozhodnete pro pevné trekingové hole nebo vybíráte hůlky pro nordic walking, zcela zásadní otázkou pro vás bude výběr správné délky, jelikož tento typ zpravidla nelze výškově nastavit. Přitom nevhodná výška může způsobovat nepříjemné bolesti zad, krční páteře apod.

Pro výpočet ideální délky platí jednoduchá rovnice: výška postavy x 0,68 (ideální délka hole pro osobu měřící 175 cm tak bude 119 cm). Přitom počítejte ± 5 cm.

Ideální délku můžete poznat také podle jednoduchého pravidla: Stojíte-li narovnaní a uchopíte hůl, úhel v lokti by měl svírat zhruba 90°.

Při výběru vhodné délky také platí, že pokud plánujete spíše rekreační chůzi nebo máte-li potíže s ramenním kloubem nebo krční páteří, volte raději kratší hole (odečtěte 2–3 cm od výsledku vašeho výpočtu ideální délky), naopak pokud chodíte kondičně nebo běháte (včetně nordic walkingu), zvolte raději delší hole (k vašemu výsledku přičtěte 2–3 cm).

V přehledné tabulce najdete orientační hodnoty správné výšky hole:

Výška osoby (cm) 140 145 150 155 160 165 170 175 180 185 190 195
Výška hole (cm) 95 100 100 105 110 110 115 120 125 130 135 135

Jak správně nastavit výšku trekingových holí

V případě, že zvolíte teleskopické trekové hůlky, nad jejich délkou při samotné koupi příliš přemýšlet nemusíte. Při jejich použití se ale této otázce také nevyhnete. Výhodou ovšem je, že si můžete délku přizpůsobit podle aktuální podoby terénu i podle vašeho pohodlí.

Většinu teleskopických holí lze nastavit na maximum 130 až 135 cm (výjimečně 145 cm), což je hodnota dostačující pro většinu osob (měřících zhruba do 200 cm). Výšku pro rovný terén pak nastavíte pomocí výše uvedeného vzorce (výška postavy x 0,68) nebo dalších způsobů, které jsme uvedli.

Opět také platí, že pokud máte problémy s ramenním kloubem nebo krční páteří nebo se věnujete rekreační chůzi, nastavte hole o 2–3 cm kratší. O více než 5 cm je vhodné hole zkrátit i při pohybu do prudkého kopce. Naopak při kondiční chůzi nebo běhu zvolte délku o 2–3 cm delší. O více než 5 cm hole prodlužte také při pohybu z prudkého kopce.

Velkou výhodou teleskopických holí je také možnost nastavit délku každé hole zvlášť, což může být k nezaplacení zejména při chůzi po šikmině svahu.

Hmotnost

Hmotnost patří mezi další důležité parametry, na které je při výběru trekingových holí potřeba myslet. Velmi jednoduše lze říci, že ideální hůl je taková, kterou při chůzi v rukou téměř necítíte. Platí tedy, že čím je hmotnost nižší, tím lépe. Bohužel zároveň platí, že výrobky s nižší hmotností jsou dražší.

U hmotnosti je vhodné se zamyslet nad využitím holí. Pro občasné použití na krátkých procházkách je možné zvolit i těžší model. Pro nordic walking, běh a náročnější (např. celodenní) turistiku se ale vyplatí zohlednit každý gram.

Důležité části trekingových holí

Každou trekovou hůl tvoří nejen samotné tělo (tyč), ale i rukojeť, poutko, koncový hrot (s botičkou nebo talířkem), případně tlumící prvky uvnitř hole. Většina těchto částí je stejně důležitá jako samotná hůl, proto je potřeba je rozebrat podrobněji.

Rukojeť

Co se týče rukojetí, výběr je opravdu široký, a to jak z hlediska materiálů, tak ergonomie. V první řadě vám musí rukojeť dobře padnout do ruky. Což může být obtížnější, protože se ruka každého z nás liší tvarem i velikostí.

Vhodná rukojeť se nejen dobře drží, ale především také minimalizuje vibrace vznikající při dopadu a odpichu hole od země. Často se můžete setkat také s rukojeťmi s pozitivním úhlem (tj. mírně nakloněné dopředu). Tento typ zvyšuje využití síly rukou při odpichu a využívá se často u holí na nordic walking.

Mezi nejčastější materiály používané při výrobě rukojetí patří:

Guma – efektivně tlumí nárazy a je nejlevnější. Není ale příliš příjemná na dotek a nedokáže odsát pot (kvůli čemuž mohou vznikat nepříjemné puchýře nebo otlaky).

Korek – přírodní materiál, který je příjemný na dotek (nejlépe padne do ruky), je antialergenní, dobře tlumí vibrace a při nízkých teplotách dobře izoluje (nestudí). Hůře ale saje pot, jeho životnost je nejkratší a bývá dražší.

Směsi pěny – nejrůznější pěnové směsi jsou měkké na dotek, dobře se drží, tlumí vibrace a dovedou nejlépe odsát přebytečný pot. Bývají nejdražší.

Poutko

Poutko (nebo rukavička u holí na nordic walking) je zcela zásadní částí hole, jelikož se výrazně podílí na správné technice chůze. Poutko by mělo být pevné, ale zároveň měkké, anatomicky tvarované a snadno nastavitelné. V žádném případě by se nemělo zařezávat do kůže, odírat ji nebo škrtit krevní oběh. Je také nutné, aby bylo možné jednoduše nastavit jeho délku (podle velikosti dlaně). Poutko musí zároveň umožňovat přirozený pohyb.

Koncový hrot

Neméně důležitou částí je také koncový hrot, který musí být zejména pevný a odolný, slouží totiž k odrážení od povrchu. Hrot nordic walkingových holí bývá špičatý, naopak hrot trekingových hůlek má špičku s miskovitou prohlubní na konci.

Levnější modely mívají koncový hrot vyrobený z tvrdé oceli. Ocel je sice pevná, ale rychleji dojde k jejímu opotřebení. Dražší hole se mohou pochlubit hroty karbidovými, které vynikají dlouhou životností a schopností odolat ohybu pod úhlem až 30° (což oceníte zejména, pokud se vám hrot zaklíní mezi kameny). Setkat se můžete také s kvalitními hroty z pružného kompozitu.

Velmi důležité je, aby bylo možné hrot odšroubovat a v případě potřeby vyměnit.

Ke koncovému hrotu patří také tzv. koncovky (talířek a botička) trekových holí:

Talířek

Talířky patří mezi doplňkové vybavení, které se připevňuje na hroty trekingových holí. Obvykle jsou vyrobeny z pevného plastu. Jejich hlavní funkcí je při chůzi zabránit zaboření hole do kypré hlíny nebo mezi kameny. Existují také tzv. sněhové talířky, které mají zpravidla dvakrát větší průměr než klasické talířky, jelikož brání zaboření hole do sněhu. Všechny typy talířků lze po opotřebení snadno vyměnit.

Botička

Podobně i botičky patří mezi základní koncovky trekingových holí, které lze nasadit na koncový hrot. Jsou vyrobeny z měkkého plastu nebo gumy a používají se při chůzi po tvrdém povrchu (nejčastěji asfaltu, městské dlažbě apod.). Primárně slouží ke tlumení nárazů a vibrací, a navíc tlumí nepříjemný klapavý zvuk kovového hrotu. I botičky lze po opotřebení jednoduše vyměnit.

Pokud mají botičky správný sklon, lze teleskopické trekingové hole s tímto příslušenstvím využít i pro neprofesionální nordic walking. Pokud to ale s nordic walkingem myslíte vážně, doporučujeme volit raději vybavení k tomuto sportu přímo určené.

Tlumící prvky

Tzv. Antishock System (AS) je v podstatě systém speciálních pružinek a elastomerů uvnitř trekingové hole, který efektivně tlumí nárazy a vibrace, jež při chůzi s holemi vznikají. Antivibrační systém tedy výrazně šetří klouby a celý pohybový aparát.

Odpružené trekové hole doporučujeme zejména osobám, které mají problémy s klouby (kotníky, koleny, kyčlemi, lokty, rameny nebo se zády), jsou po operaci apod. Vhodné jsou ale i pro zdravé osoby, jelikož problémům s pohybovým aparátem pomáhají předcházet.

V některých případech lze antivibrační systém vypnout (obvykle pootočením hole).

Údržba

Přestože trekingové hole nepatří mezi outdoorové vybavení, které vyžaduje speciální údržbu, rozhodně ji nedoporučujeme ani zcela zanedbat. Zejména pokud se jedná o teleskopické hole, je naprosto zásadní dbát o to, aby do aretačního mechanismu nepronikla žádná nečistota (prach, jemný písek, voda apod.). Vlivem nečistot totiž může dojít k nenávratnému poškození tohoto mechanismu, a tedy i celé hole.

Po použití doporučujeme teleskopické hole opatrně rozebrat a všechny části otřít suchým hadříkem. Pokud byly hole vystaveny vodě nebo zvýšené vlhkosti, vždy je před složením dobře vysušte.

O pevné hole se nemusíte nijak zvlášť starat.

Jak správně chodit s trekingovými holemi

Abyste na sobě pocítili všechny pozitivní účinky chůze s trekingovými holemi, musíte ji vykonávat správně. Chůze s trekingovými holemi není žádná věda, ale na druhou stranu existuje mnoho lidí, kteří trekové hůlky používají nevhodně. Pokud proto s tímto typem vybavení nemáte dosud žádné zkušenosti, doporučujeme pečlivě prostudovat návody a rady, jak na správnou chůzi s trekingovými hůlkami (za tímto účelem můžete na internetu najít například řadu instruktážních videí, která radí, jak správně používat i nastavit trekové hole a jak s nimi správně chodit).

Další využití trekingových holí

Níže uvádíme výčet tipů, jak lze kromě chůze trekingové hole využít:

  1. Pro upevnění stanu – pro určité konstrukce (např. klasickou áčkovou) stanů a nouzových přístřešků lze hole použít místo prutů. U klasických stanů je můžete využít (zejména v hlubokém sněhu) místo kolíků.
  2. Místo cepínu – pokud délku hole zkrátíte na minimum, lze ji v kluzkém a strmém terénu využít místo cepínu.
  3. Při překonávání vysoké vegetace a vodních toků – hole se hodí také při prodírání se hustou nebo vysokou vegetací (např. kopřivami), kdy si jimi můžete klestit cestu. Vynikající oporou se ale stanou také při překonávání prudké řeky.
  4. Jako dlahu – trekingové hole můžete využít také místo dlahy v případě zlomeniny (podle potřeby hůl zkrátíte na požadovanou délku), případně z nich můžete vyrobit provizorní nosítka.
  5. Ochrana před psy a zvěří – v případě napadení psem nebo jiným zvířetem se můžete pokusit pomocí turistické hole zvíře udržet dál od těla.

Cenové relace

Cena trekingových holí závisí na kvalitě použitých materiálů i celkovém zpracování, podstatně ji však ovlivňuje i značka. V případě tohoto vybavení je přitom nejvhodnější zamyslet se nad četností použití a charakteristice terénu, v němž se budete nejčastěji pohybovat. Pokud budete hůlky používat jen občas na rovině nebo v mírném terénu, vystačíte si s levnějším modelem. V případě, že patříte mezi zapálené turisty, kteří milují vysokohorský terén, rozhodně se poohlédněte v cenové relaci převyšující 1 000 Kč.

Pro snazší orientaci jsme pro vás připravili čtyři základní cenové kategorie:

  • do 1 000 Kč,
  • od 1 000 Kč do 2 000 Kč,
  • od 2 000 Kč do 4 000 Kč,
  • nad 4 000 Kč.

Levné trekingové hole

Nejlevnější trekingové hole seženete již do 500 Kč, zpravidla se ale jedná o méně kvalitní výrobky, které jsou vyrobeny z levných a méně odolných materiálů. Do 1 000 Kč je výběr širší a kvalita trochu vyšší. Nabídka je přitom pestrá a zahrnuje i nejlevnější hole na nordic walking nebo odpružené teleskopické trekingové hůlky (s antivibračním systémem). Tato kategorie je tudíž vhodná pro všechny, kteří hole používají méně často a obejdou se bez vysoké odolnosti.

Běžné trekingové hole

Výrobky v cenové relaci od 1 000 Kč co 2 000 Kč jsou určeny pro běžného turistu, který několikrát do roka vyrazí i na delší túru do vysokých hor, a potřebuje tedy lepší vybavení. U těchto modelů můžete očekávat lepší vlastnosti a vyšší odolnost, samozřejmostí bývá také Antishock System. Jedná se o zlatou střední cestu. Karbonové hole byste ale v této kategorii hledali marně.

Vysoce kvalitní trekingové hole

Při investici od 2 000 Kč do 4 000 Kč získáte vysoce kvalitní trekingové i nordic walking hole. Narazit můžete i na hůlky z karbonu, speciálně odlehčené modely s vynikající odolností apod. Pokud proto berete turistiku vážně, vyrážíte i do extrémních podmínek nebo jste na horách jako doma, vyšší investice se vám s největší pravděpodobností vyplatí.

Nejlepší trekingové hole

V top kategorii od 4 000 Kč výše se nachází nej trekingové hole na trhu. Obvykle se jedná o nejlehčí (ultralehké) a nejodolnější karbonové trekové hole a hůlky na nordic walking, které jsou určeny pro skutečné fajnšmekry a profesionální sportovce.

Tipy na závěr

  1. Základní komponenty (poutko, talířky a botičky) by měly být samozřejmou součástí všech holí. A pokud k holím nejsou přímo přiloženy, mělo by být možné je (i pro případ výměny již opotřebeného komponentu) dodatečně dokoupit.
  2. Pozor dávejte také na způsob připevnění těchto komponentů. U levných modelů se talířky a botičky na hůl obvykle našroubují. Časem ale může docházet k jejich protáčení. Praktičtějším řešením je nacvaknutí nebo uzamčení komponentů pomocí páčky.
  3. Praktickým doplňkem teleskopických trekingových holí je obal, který slouží k pohodlnému přenášení a ochraně před vnějšími vlivy. Někteří výrobci nabízejí obaly přímo pro daný typ holí, mnohem častěji se ale setkáte s univerzálními obaly šitými pro určitou délku hůlek.
  4. Pokud si stále nejste jisti, jak a jaké trekové hole nebo hole na nordic walking vybrat, mohou vám pomoci uživatelské recenze, nejrůznější fóra, případně výsledky nezávislých testů trekingových hůlek, které často stanovují mezi nejoblíbenějšími modely vítěze a poražené.
  5. Poměrně kvalitní trekingové hůlky nebo hole na nordic walking můžete levně pořídit v bazarech nebo ve výprodejích.

Jak vám tento test pomohl? Budeme rádi, když ho ohodnotíte hvězdičkami.

4.2/5 122 hodnocení

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

  1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
  2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
  3. Rady k nakupování
  4. Nové recenze produktů
  5. Nové srovnávací testy
  6. Tyto e-maily jsou zdarma
  7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Kategorie:

2 Comments
  1. Dobrý den,

    prosím o radu, či odkaz kam se mohu se svým problémem obrátit.

    Mám dlouhodobý problém s páteří, chronický nález výhřez ploténky – mám hernii disku C4/5 vpravo a C5/6 vlevo, mám již delší dobu navrženou operaci plotének – intersomatická fúze C4/5/6.

    Na vašich stránkách jsem se dočetla o možnosti zlepšit zdravotní stav = ulehčit páteři walkingovou chůzí s holemi.

    Nejsem aktivní sportovec. Chodím 5x týdně na zdravotní procházky se starými nevhodnými holemi. Občas chodím na hory, v létě jezdím nepravidelně na kole menší vzdálenosti.

    Prosím o radu, jaká chůze by pro můj zdravotní problém byla vyhovující, zda treking walking nebo nordic walking. A jaké konkrétní hole bych si měla pořídit.

    Děkuji za odpověď a přeji sluníčkové dny

    • Dobrý den,

      nordic walkingová chůze je rozhodně zajímavou alternativou pohybu. Přesto při komplexnějších zdravotních komplikacích rozhodně dává smysl konzultovat tuto možnost pohybu s vaším lékařem, který nejlépe zná váš zdravotní stav. Obecně lze říct, že nordic walking je na běžné procházky vhodnější, treking je spíše do náročnějšího terénu. Z konkrétních holí stojí za zmínku Leki Micro Trail Pro, případně a kus levnější a ne o mnoho horší Fizan Speed.

    Přidejte váš dotaz nebo recenzi

    Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

    Covybrat.cz
    Logo