Jak vybrat nejlepší trezor + Recenze

Jsme profíci, nevěříme marketingovým slibům a nezávisle recenzujeme a srovnáváme produkty. Když nakoupíte skrze naše odkazy, můžeme získat malou odměnu, která ale nezvyšuje cenu vašeho nákupu.

Potřebujete bezpečně uschovat své cennosti, šperky, finance, důležité dokumenty anebo osobní zbraně? Není nic lepšího než kvalitní trezor. Protože ale jeho výběr není totéž jako třeba výběr lednice, může být orientace v této problematice složitější. V následujícím článku se dozvíte, nejen jaký typ vybrat domů nebo do firmy, ale prozradíme vám také, které trezory lze snadno prolomit a na co si dát při výběru pozor.

Recenze trezorů 2023

Do našeho testování jsme zahrnuli celkem pět trezorů (v některých případech sejfů). Sledovali jsme především kvalitu provedení, odolnost proti násilnému vniknutí, certifikaci, použité materiály, kvalitu uzamykatelného mechanismu, možnosti ukotvení a to, zda daný model vůbec splňuje bezpečnostní podmínky pro trezory.

G21 S-23ET(II)

Úschovadrobných cenností, menší hotovosti, dokumentů
Vhodné propro domácnosti
Umístěnído zdi, na podlahu
Certifikátne
Bezpečnostní třídaneuvedeno
Ohnivzdornostne
Typ zámkuelektronický s číselným kódem
Kategorie bezpečnosti zámkuneuvedeno
Vnější rozměry23 x 17 x 17 cm
Vnitřní rozměry22,5 x 16,5 x 12,5 cm
Hmotnost3 kg

Digitální model G21 S-23ET(II) nepatří mezi trezory, ale sejfy. Jeho pořizovací cena je velmi nízká a seženete jej do jednoho tisíce korun. To se ale negativně odráží i na kvalitě provedení. Ve skutečnosti jde o zcela jednoduchou bezpečnostní schránku bez certifikace, která svůj obsah příliš neochrání.

G21 S-23ET(II) má elektronický zámek na 3–8místný číselný kód. Výrobce k němu ale dodává také klíč, kterým je možné jej v případě potřeby také otevřít. Bohužel jsme zjistili, že tento typ lze otevřít také pomocí násilí nebo šikovnosti (např. ránou zespodu, kancelářskou sponkou či vyhmatáním pinů zámku). Běžně manuálně zručný zloděj si s ním v minutě poradí. V takovém případě nepomůže ani to, že bude zazděný ve zdi či přišroubovaný k podlaze.

Použité materiály navíc působí dosti nekvalitním dojmem (což je s ohledem na pořizovací cenu pochopitelné). Mechanismus zamykání je spíše parodií na podobná zařízení, otočné madlo i čep jsou plastové.

Jediným pozitivem je snadná obsluha, ovládání a přehledný manuál v českém jazyce. Potěšilo také to, že součástí balení jsou dvě baterie.

G21 S-23ET(II) můžeme doporučit pouze jako hračku pro děti, případně pro stylové uložení nepříliš cenných předmětů. Pro úschovu větších finančních částek, šperků, důležitých dokumentů, nebo dokonce malých osobních zbraní je však naprosto nevhodný.

 • velmi nízká pořizovací cena
 • snadná obsluha a ovládání
 • bez certifikace
 • nekvalitní zpracování
 • nekvalitní materiály
 • velmi snadno prolomitelný
 • neplní funkci trezoru
Zjistit cenu

ROTTNER Gun 5

Úschovadlouhých zbraní, munice
Vhodné propro domácnosti
Umístěnína zeď, na podlahu
Certifikátano
Bezpečnostní třídaneuvedeno
Ohnivzdornostne
Typ zámkuna klíč
Kategorie bezpečnosti zámkuneuvedeno
Vnější rozměry150 x 37 x 26 cm
Vnitřní rozměry124,5 x 36,5 x 23,5 cm
Hmotnost16 kg

Rottner Gun 5 je poměrně levný trezor určený k uložení dvou dlouhých střelných zbraní a munice. Pomocí šroubů se připevňuje buď k podlaze či ke stěně.

Již na první pohled je však patrné, že se jedná o výrobek z méně kvalitních a nepříliš odolných materiálů. Tato jednoplášťová skříň je totiž vyrobena z tenkého plechu, který se při větším tlaku lehce prohne.

Uzamykání je řešeno pomocí běžného skříňového zámku válcového typu. Pozitivní je, že zámek od horní přihrádky na munici se liší od hlavního prostoru pro zbraně. Výrobce dodává také dva náhradní klíče. Bohužel mechanismus zámku není kvalitní, což je podpořeno také skutečností, že obsahuje plastové části.

Velikost tohoto modelu nemusí být dostačující pro uložení střelných zbraní s optikou. Integrovaný držák je navíc umístěný zbytečně nízko, zbraně v něm proto hůře drží. Nepotěší ani design. Gun 5 se vyrábí pouze v jedné, a to zelené barvě a vypadá spíše jak běžná plechová skříň pro odkládání oděvů.

Bezpečnostní třída u tohoto výrobku není uvedena (podobně bezpečnostní kategorie zámků), lze však usuzovat na nejnižší třídu S1. V praxi je ale možné horní skříňku na munici vypáčit běžným příborovým nožem. A dveře je možné poměrně snadno vysadit, případně vypáčit pomocí obyčejného šroubováku. Přestože Gun 5 splňuje normu pro uložení až dvou střelných zbraní, míra zabezpečení je minimální a pro zbraně nedostačující.

Navíc přestože je u tohoto modelu uvedena kapacita až pro pět střelných zbraní, podle zákona lze do bezpečnostních skříní s tímto stupněm zabezpečení uložit pouze dvě zbraně.

Ačkoli Gun 5 odpovídá normě pro bezpečné uložení zbraní, v našem hodnocení se ukázal být k tomuto účelu nevhodný. Pokud proto sháníte bezpečnostní box, který vaše zbraně zajistí nejen proti neoprávněnému vniknutí cizí osoby, ale uchrání je i před zvědavosti dětí, raději si připlaťte za kvalitnější model.

 • nízká pořizovací cena
 • snadná instalace
 • nekvalitní zpracování
 • nekvalitní materiály
 • nekvalitní zámky
 • snadno prolomitelný
 • neplní funkci trezoru
 • design
Zjistit cenu

SAFETRONICS ZSL 43 ME

Úschovacenností, hotovosti, dokumentů, krátkých zbraní
Vhodné propro domácnosti, menší podniky
Umístěnído nábytku, na podlahy
Certifikátano
Bezpečnostní třídaS1
Ohnivzdornostne
Typ zámkuelektronický s číselným kódem
Kategorie bezpečnosti zámkuA
Vnější rozměry43,5 x 43,5 x 36 cm
Vnitřní rozměry43 x 43 x 30,6 cm
Hmotnost29 kg

Nábytkový trezor SAFEtronics ZSL 43 ME již patří mezi vyšší třídu bezpečnostních boxů, čemuž odpovídá také vyšší pořizovací cena. Lze do něj uložit cennosti, finanční hotovost (do 80 000 Kč), důležité dokumenty (ve formátu A4), díky potřebné certifikaci RU (15) však dokonce také krátké zbraně a munici.

Své využití najde jak v domácnostech, tak v menších podnicích a firmách. Obvykle se kotví pomocí šroubů do nábytku, k podlaze či ke stěně. Otevírání je zajištěno pomocí elektronického zámku s číselným kódem (kategorie A), v případě potřeby jej ovšem lze otevřít také manuálně nouzovým klíčem (balení obsahuje dva tyto klíče).

Vnitřní prostor je členěn vyjímatelnou poličkou. Ta je ale uvnitř hůře fixována, a pokud není zatížena, lehce se pohybuje. Zamrzelo nás také provedení vnitřního prostoru. To působí neprofesionálním dojmem – stěny jsou hrubé, bez polstrování. Vložené předměty se tak mohou poškrábat.

Obecně lze ZSL 43 ME doporučit. Jedná se o kvalitní model bezpečnostní třídy S1, který netrpí výraznějšími nedostatky.

 • přijatelná pořizovací cena
 • kvalita zpracování
 • kvalitní zámek
 • vhodný také pro krátké zbraně
 • plní funkci trezoru
 • vyšší pořizovací cena
 • horší vnitřní provedení
Zjistit cenu

WICO WSA7

Úschovadlouhých zbraní, munice
Vhodné prodomácnosti, podniky
Umístěnína podlahu
Certifikátano
Bezpečnostní třídaS1
Ohnivzdornostne
Typ zámkumechanický kombinační
Kategorie bezpečnosti zámkuA
Vnější rozměry150 x 44 x 35 cm
Vnitřní rozměry125 x 43,4 x 28 cm
Hmotnost82 kg

Jednoplášťový zbraňový trezor Wico WSA7 je určen k uložení až sedmi dlouhých střelných zbraní, do vnitřní uzamykatelné schránky se vkládá munice. Samozřejmostí je certifikát RU (15), bezpečnostní třída S1.

Již od pohledu potěší zdařilý design (zejména provedení v černé barvě). Kotvení se provádí pomocí otvorů ve dně bezpečnostní skříně k podlaze. Chybí však otvory pro ukotvení do zdi, což je velká škoda.

Chválíme výrobce za možnost na požádání zvolit levostranné otevírání. Podobně místo mechanického kombinačního zámku můžete dát přednost elektronickému.

Uzamykací mechanismus působí bytelně. Trochu nepochopitelně je ale umístěn nízko. Běžně vysoký člověk se proto musí při odemykání vždy sehnout.

Konstrukce je solidní, zamrzelo pouze použití tenčího plechu. Tu a tam se navíc vyskytují nezabroušené sváry či drobné defekty, které ale nemají vliv na funkčnost. Vnitřní prostor je doplněn pěnovými držáky na zbraně. Kromě samostatné schránky na munici bychom uvítali také vyjímatelnou poličku.

WSA7 je cenově dostupný trezor na zbraně, který sice nepatří mezi nej výrobky, ale svůj primární účel plní dobře. Pokud proto sháníte bezpečnostní skříň tohoto typu, klidně jej můžete zahrnout do svého i užšího výběru.

 • přijatelná pořizovací cena
 • vhodný pro dlouhé zbraně
 • lze zvolit typ zámku i otevírání
 • plní funkci trezoru
 • design
 • drobné defekty
 • chybí otvory pro ukotvení do zdi
Zjistit cenu

ROTTNER Atlas 65 EL

Úschovacenností, vyšší hotovosti, dokumentů, krátkých zbraní
Vhodné prodomácnosti, velké podniky
Umístěnína podlahu
Certifikátano
Bezpečnostní třída1
Ohnivzdornostano
Typ zámkuelektronický s číselným kódem
Kategorie bezpečnosti zámkuA
Vnější rozměry65,5 x 44 x 43 cm
Vnitřní rozměry14,3 x 33 x 28 cm
Hmotnost161 kg

Rottner Atlas 65 je malý ohnivzdorný trezor z vyšší cenové kategorie. Vhodný je pro uschování cenností, vyšší hotovosti (až do 500 000 Kč), důležitých dokumentů, krátkých zbraní i munice. Své využití najde jak v domácnostech, tak ve větších podnicích a firmách.

Atlas 65 splňuje bezpečnostní třídu 1. Mezi jeho přednosti patří především vysoká kvalita zpracování. Je vyroben z kvalitní oceli s betonovou vložkou. Díky ní odolají uvnitř uložené papírové dokumenty žáru maximálně 177 °C až 30 minut.

Tento model je opatřen masivním elektronickým bezpečnostním zámkem kategorie A. Součástí balení jsou však také dva nouzové klíče pro manuální otevření schránky. Dvířka lze otevřít až v úhlu 180°, což usnadňuje vkládání věcí dovnitř.

Atlas 65 se montuje na podlahu, proto dbejte, aby kolem něj byl dostatečný prostor také pro pohodlné otevření dvířek.

Bohužel v balení nenajdete baterii 9V, kterou potřebujete ke zprovoznění zámku. Počítejte s tím, že si ji budete muset dokoupit samostatně. Baterii lze také nouzově připojit zvenku.

S trezorem Atlas 65 EL si můžete být jisti bezpečným uchováním všech cenných předmětů, dokumentů či zbraní, které jsou chráněny také proti žáru. Pokud proto sháníte malý, ale kvalitní trezor a můžete si dovolit do něj investovat trochu více, Atlas 65 EL rozhodně doporučujeme.

 • kvalita zpracování
 • kvalitní zámek
 • kvalitní materiály
 • ohnivzdornost
 • vhodný také pro krátké zbraně
 • plní funkci trezoru
 • vyšší pořizovací cena
 • chybí otvory pro ukotvení do zdi
Zjistit cenu

Důležité parametry

Výběr trezoru ovlivňuje více parametrů. Kromě účelu, k němuž bude používán, hrají svoji roli také následující kritéria. Zejména jde o:

 • bezpečnost,
 • ohnivzdornost,
 • typ zámku a jeho bezpečnost,
 • rozměry,
 • materiál a zpracování,
 • hmotnost.

Bezpečnost a bezpečnostní třídy

Každý trezor by měl především chránit svůj obsah a udržovat jej v bezpečí před násilným odcizením či zneužitím. Bezpečnost proto patří mezi vůbec nejdůležitější kritéria výběru a rozhodně se vyplatí jí věnovat pozornost.

Každý skutečně kvalitní trezor musí být opatřen certifikací bezpečnosti, a to buď certifikací Národního bezpečnostního úřadu nebo certifikované společnosti, která bezpečnostní schránky testuje (norma ČSN EN 1143-1). Právě certifikace trezor odlišuje od tzv. sejfu. Sejf je tedy jednoplášťová nebo dvouplášťová bezpečnostní schránka bez certifikátu, která však používá stejné zámky jako trezor. Pokud proto potřebujete své cennosti skutečně ochránit, rozhodně doporučujeme použít trezor, a nikoli sejf.

U každého certifikovaného výrobku je uvedena bezpečnostní třída. Ta udává, do jaké míry je obsah chráněn před násilným vniknutím. Míra ochrany se uvádí v tzv. odporové jednotce (zkratka RU). Odporová jednotka se přitom počítá podle množství času a nástrojů, které jsou nutné k prolomení schránky (první číslo v závorce představuje RU pro částečné prolomení, druhé pro úplné prolomení). Jednoduše řečeno platí, že čím vyšší číslo, tím bezpečnější trezor je. Např. pro uchovávání zbraní je nutné, aby měl bezpečnostní box alespoň RU (15).

Odporové jednotky ale obvykle u výrobků nebývají uvedeny, pomohou vám však při lepší orientaci v bezpečnostních třídách (ty už uvedeny jsou), právě proto, že udávají čas, za který se lze do bezpečnostní schránky vlomit. Při výběru se vždy řiďte označením bezpečnostní třídy (např. Z2, 1 apod.).

Třídy S1 a S2

 • pro sejfy
 • nejslabší zabezpečení RU (10/10) a (10/20), zámek typu A

Třídy Z1, Z2, Z3

 • pro sejfy
 • základní ochrana RU (10/10) až (20/25), zámek typu A

Třída 0

 • pro trezory
 • nižší míra zabezpečení RU (30/30), zámek typu A
 • uložení menších finančních částek, zbraní, důvěrných dokumentů
 • do domácností a kanceláří

Třída 1

 • pro trezory
 • vyšší míra zabezpečení RU (30/50), zámek typu A
 • uložení menších finančních částek, zbraní, tajných dokumentů
 • do domácností a malých podniků

Třída 2

 • pro trezory
 • vysoká míra zabezpečení RU (50/80), zámek typu A
 • uložení větších finančních částek (do 1 mil. Kč), zbraní, šperků, přísně tajných dokumentů
 • do středně velkých podniků

Třída 3

 • pro trezory
 • velmi vysoká míra zabezpečení RU (80/120), zámek typu B
 • uložení vysokých finančních částek (v řádech několika milionů), zbraní, přísně tajných dokumentů atp.
 • pro velké firmy

Třída 4 a 5

 • pro trezory
 • nejvyšší míra zabezpečení RU (120/180) pro třídu 4, RU (180/270) pro třídu 5, dva zámky typu B
 • uložení velmi vysokých finančních částek, extrémně tajných dokumentů apod.
 • pro bankovní a finanční podniky

Třídy 6 a 7

 • pro trezory
 • extrémně vysoká míra zabezpečení RU (270/400), dva zámky typu C pro třídu 6, RU až 3 000, tři zámky typu C nebo dva zámky typu D pro třídu 7
 • úplné prolomení je nemožné
 • uložení vysoce hodnotného obsahu, zpravidla obrovských finančních částek
 • vyrábí se pouze na zakázku

Ohnivzdornost

Kromě odolnosti proti prolomení je zásadní také žáruvzdornost. Všechny ohnivzdorné trezory jsou opatřeny příslušným certifikátem. Odolnost proti ohni se měří podle času, po který schránka odolá žáru. Délka se obvykle uvádí v minutách od 30 do 120. Teplota přitom nesmí překročit určitou hranici. U papírových dokumentů je to 177° při teplotní zátěži 1 100°, u magnetických a digitálních médií je maximální teplota 52° při teplotní zátěži 1 100°.

Pro papírové dokumenty se používá označení P, tedy např. ohnivzdornost S60P znamená, že dokumenty odolají vnitřní teplotě nižší 177° při teplotní zátěži 1 100° 60 minut.

Magnetická a digitální média jsou naopak označena zkratkou DIS. S120DIS vyjadřuje odolnost tohoto typu dokumentů uvnitř trezoru při vnitřní teplotě nepřesahující 52° při teplotní zátěži 1 100° po dobu 120 minut.

Typ zámku

Při výběru se můžete setkat se třemi základními typy zámků:

 • zámkem na klíč,
 • mechanickým kombinačním zámkem
 • a elektronickým kombinačním zámkem s číselným kódem.

Poměrně často se na jednom trezoru používá také jejich vzájemná kombinace.

Výběr určitého typu zámku je spíše otázkou vašich preferencí a nikoli úrovně zabezpečení, ta totiž souvisí s bezpečnostní třídou zámku. Každý z typů má své klady i zápory. Klíč od zámku můžete ztratit, číselný kód anebo kombinaci čísel zase zapomenout. Pozor však dávejte zejména u levnějších bezpečnostních boxů opatřených elektronickým zámkem, ten je totiž možné poměrně snadno prolomit.

Solidní prodejci navíc nabízejí službu otevření trezoru, v případě, že se do něj z nějakého důvodu nebudete moci dostat. O této službě je vhodné se poradit ještě před samotným nákupem.

Bezpečnost zámku

Zámky se dělí do čtyř základních bezpečnostních kategorií: A, B, C a D, které se používají na certifikovaných bezpečnostních schránkách. Typy A a B zajišťují nízkou a střední míru ochrany, typ C a D je nejbezpečnější.

Rozměry

Rozměry bezpečnostní schránky samozřejmě musí korespondovat s velikostí a množstvím obsahu a velikostí prostoru, v němž bude umístěna. Zvlášť v případě, že hodláte investovat do dražšího modelu, doporučujeme zvolit raději o něco větší trezor. Je rozhodně lepší mít více místa než méně.

Při volbě vhodného místa myslete také na snadné otevírání dvířek. Některé modely umožňují otevření pouze do úhlu 90°, což může znesnadnit vkládání obsahu, jiné lze otevřít v úhlu 180° případně větším. Zejména v takovém případě je vhodné zajistit dostatek prostoru. V případě velkých bezpečnostních schránek myslete navíc na to, aby je bylo možné pronést dveřmi.

Materiál a zpracování

Většina trezorů je vyrobena z oceli či plechu. Vysokou bezpečnost pak zajišťují modely s betonovou výplní a speciální protipožární ochranou.

Podle zpracování obvykle na první pohled rozeznáte rozdíl mezi sejfem a trezorem. Sejfy jsou většinou vyrobeny z měkkého plechu a mají nekvalitní uzamykací sytém. Rozvory (blokovací válce) bývají pouze na jedné straně po obvodu dvířek a lze je proto snadno vypáčit, případně odblokovat tupým úderem do horní části sejfu či do zámku. Kvalitní trezor je naopak již na první pohled robustní, ideální dvouplášťový z vysoce odolných a pevných materiálů. Rozvory jsou navíc na všech třech stranách po obvodu dvířek (vzadu pasivní). Vypáčení je proto nemožné.

Zejména pokud v bezpečnostní schránce budete uchovávat zbraně a budou k ní mít přístup i děti, vybírejte pouze mezi vysoce kvalitními modely s certifikací.

Hmotnost

Hmotnost zpravidla závisí na typu a množství použitých materiálů a bude vás zajímat především z hlediska stěhování, případně statiky. Obvykle platí, že čím je schránka těžší, tím vyšší je také její bezpečnostní třída.

Nejlehčí trezory, tzv. pokladničky váží okolo 1–2 kg. Pro instalaci velmi těžkých modelů (vážící i přes 800 kg) je nutné znát posudek statika a objednat si stěhování.

Typy trezorů podle umístění a způsobu instalace

Z hlediska umístění se bezpečnostní schránky rozdělují na:

 • nábytkové trezory,
 • trezory do zdi,
 • trezory do podlahy,
 • a volně stojící trezory.

Nábytkové trezory

Jedná se o menší trezorové skříně, které jsou uzpůsobeny k zabudování do nábytku, lze je však ukotvit také do stěny či podlahy. Obvykle slouží k úschově finanční hotovosti, zbraní, šperků či důležitých dokumentů. Tento typ by měl být vždy pevně zajištěn šrouby. Velmi vhodný je do pronajatých pokojů, jelikož vyžaduje minimální zásah do interiéru.

Trezory do zdi

Zazdívací trezory jsou velmi oblíbené pro bezpečí, které poskytují. Jedná se zpravidla o menší nenápadné schránky, které lze zazdít jak do zdi, tak třeba do schodiště apod. Při instalaci je potřeba dbát o to, aby z každé strany bylo minimálně 10 cm betonu.

Trezory do podlahy

Bezpečnostní schránky zabudované v podlaze se hůře instalují, zato poskytují maximální ochranu, jelikož jsou obtížně objevitelné. Bývají menší, proto jsou ideální pro uložení tajných dokumentů, ale i cenností všeho druhu. Jedná se o modely, které se někdy řadí také mezi trezory určené k zazdění.

Volně stojící trezory

Tento typ je podstatně větší a těžší a bývá umístěn volně v místnosti. Hodí se pro větší objem cenností či rozměrově velké předměty. Podle normy však všechny trezory do hmotnosti 1 000 kg musí být ukotveny pomocí šroubů.

Typy trezorů podle účelu použití

Každý typ bezpečnostní schránky je vhodný pro uložení jiného typu cenností. Z tohoto hlediska je možné rozlišit:

 • domácí trezory,
 • trezory na zbraně,
 • ohnivzdorné trezory,
 • bezpečnostní schránky,
 • trezory na klíče
 • a pokladničky.

Domácí trezory

Tento typ zahrnuje obvykle nábytkové trezory a schránky určené do zdi či podlahy. Nabízí se velmi široké spektrum nejrůznějších modelů v různých cenových kategoriích. Kvalitnější modely spadají do bezpečnostní třídy 0 a 1, levnější pak do tříd nižších, případně jde o sejfy. Vhodné jsou pro uložení běžných cenností. Do schránek splňujících potřebné normy lze uschovat i menší zbraně. Nevýhodou je poměrně snadná prolomitelnost a většinou nedisponují mechanickým kombinačním zámkem.

Trezory na zbraně

Trezory určené primárně k uložení dlouhých i krátkých zbraní musí splňovat normu pro jejich úschovu. V některých případech lze uložit také určité množství munice. Trezory na dlouhé zbraně mají typický podlouhlý tvar.

Tyto modely mohou stát volně, případně je lze zabudovat jak do zdi, tak do podlahy. Obvykle bývají poměrně levné, typická je také vyšší hmotnost. Vždy však vybírejte pouze vysoce kvalitní trezory, u nichž nehrozí náhodné nebo záměrné vniknutí dětskou či dospělou osobou.

Ohnivzdorné trezory

Pro cenný obsah, který je potřeba ochránit před ohněm a žárem, jsou určeny ohnivzdorné trezory. Jsou vyrobeny tak, aby teplota uvnitř nestoupla nad určitou hodnotu, která by dokumenty znehodnotila. Vhodné jsou do podniků i domácností pro uložení papírových dokumentů, elektroniky, nosičů dat apod. Většinou bývají velmi drahé a těžké.

Bezpečnostní schránky

Bezpečnostní schránky jsou typicky sejfy s nízkou bezpečnostní ochranou. Nejčastěji jde o menší plechové skříňky, které mohou být například v podobě knihy. Tyto trezory pak můžete volně uložit mezi ostatní knihy v osobní knihovně. Nejde tedy ani tolik o bezpečnost samotné schránky, ale spíše o to, že ji lze těžko odhalit.

Slouží zejména k uložení menších předmětů nižší hodnoty. V některých případech však mohou mít tyto schránky také ohnivzdorné prvky. Výhodou je jejich nízká pořizovací cena.

Trezory na klíče

Tento typ bezpečnostní schránky je typický pro firmy a podniky, jelikož slouží k úschově většího množství klíčů. Některé schránky jsou proto vybaveny také háčky, na které lze jednotlivé klíče (někdy až 150 kusů) přehledně pověsit. Obvykle jsou poměrně levné, mají podobu plechové skříňky a umisťují se na zeď. Nevýhodou je, že je nelze využít pro úschovu jiných předmětů.

Pokladničky

Mini příruční trezory (správněji levné sejfy), kterým se říká pokladničky, jsou k vidění nejčastěji mezi prodejci na nejrůznějších akcích či v malých obchůdcích. Jedná se o malé uzamykatelné skříňky sloužící k uložení denní tržby. Bývají vybaveny obyčejným klíčem, jsou levné a snadno přenositelné. Lze je však velmi snadno odcizit, proto se doporučuje mít je neustále na očích.

Příslušenství a doplňky

Pro lepší přehlednost a pohodlný přístup k obsahu bezpečnostní schránky výrobci často nabízejí také nejrůznější příslušenství, doplňky a úpravy. Může jít o vnitřní uzamykatelnou schránku, nastavitelné police, výsuvné šuplíky, držáky a háčky (např. na zbraně nebo klíče), vnitřní polstrování, speciální podstavec, rámeček pro zazdění okolo trezoru, vhozový mechanismus, LCD displej atp.

Cenové relace

Při výběru trezoru hraje svoji roli samozřejmě také cena. Pokud máte tu možnost, doporučujeme vám rozhodovat se nejdříve podle bezpečnostních tříd a až poté podle ceny, zvlášť v případě, že chcete uschovat větší obnos peněz či velmi cenné předměty. Samozřejmě pokud sháníte schránku na drobné cennosti či pokladničku na utržené peníze, můžete zvolit i levnější model.

Pro snazší orientaci jsme pro vás vyčlenili pět cenových kategorií:

 • do 1 000 Kč,
 • od 1 000 do 5 000 Kč,
 • od 5 000 do 20 000 Kč,
 • od 20 000 do 40 000 Kč,
 • nad 40 000 Kč.

Nejnižší cenová kategorie

Do 1 000 Kč seženete levné a malé zpravidla domácí schránky či sejfy, které se skutečnými trezory nemají téměř nic společného. Obvykle se jedná o jednoplášťové či dvouplášťové boxy z ocelového plechu určené pro úschovu peněž, osobních dokumentů či drobných cenností. Ve většině případů jsou uzamykatelné pomocí běžného klíče nebo elektronického kombinačního zámku velmi nízké kvality.

Za několik stokorun většinou pořídíte pokladničky nebo bezpečnostní schránky v podobě knihy, případně boxy na klíče. Bezpečnostní prvky v jejich případě však bývají spíše symbolické a obsah před nežádoucím vniknutím příliš neochrání.

Nižší cenová kategorie

Pokud se rozhodnete investovat v rozmezí od 1 000 do 5 000 Kč, získáte většinou levné zbraňové trezory, případně levnější nábytkové modely. Zejména co se týče zbraňových schránek, obvykle jde o obyčejné ocelové boxy s nejnižší bezpečnostní třídou, které lze poměrně snadno vypáčit. A to často i přesto, že jsou certifikované. V této cenové kategorii proto doporučujeme nakupovat spíše domácí bezpečnostní schránky k úschově běžných cenností a dokumentů.

Střední cenová kategorie

V rozmezí od 5 000 do 20 000 Kč se nachází velké množství trezorů z odolnějších materiálů nižší i vyšší bezpečnostní třídy (většinou o hmotnosti do 100 kg). Výjimkou nejsou ani ohnivzdorné modely. Najdete zde nejrůznější malé i velké typy trezorů (domácí, firemní, nábytkové, na zbraně, do zdi či volně stojící) rozdílných rozměrů i kvality. Obvykle si zde vybere většina uživatelů, kteří potřebují uložit osobní cennosti, větší finanční hotovost, šperky, osobní zbraně nebo důležité dokumenty.

Vyšší cenová kategorie

Od 20 000 do 40 000 Kč seženete velmi kvalitní trezory většinou nábytkové nebo určené do zdi. Často se jedná o bezpečnostní třídu 1 nebo 2. Najdete zde i modely vhodné pro uložení až 20 kusů střelných zbraní. Typická je také odolnost proti žáru a kvalitní trezorový zámek. Ideální jsou jak do domácností, pro drobné podnikatele, tak i do větších firem a provozů.

Nejvyšší cenová kategorie

Nad 40 000 Kč se nachází buď výrazně velké a těžké trezory nižší bezpečnostní třídy vhodné pro uložení velkého množství cenných dokumentů nebo menší a velmi kvalitní bezpečnostní boxy pro úschovu nejrůznějších předmětů vysoké hodnoty. Často jsou žáruvzdorné, několikastěnné s bezpečnostním uzamykáním a výjimkou nejsou ani propracované digitální trezory (kombinující např. biometrický zámek reagující na otisk prstu s elektronickým zámkem). Své využití najdou především ve firmách a u velkých společností.

V nejvyšší cenové nabídce jsou pak velké a těžké vysoce kvalitní trezory s bezpečnostní třídou 5 a výše, které umožňují uložení mnoha uměleckých děl, šperků, velkého obnosu peněz apod. Cena těchto luxusních modelů často sahá nad 500 000 Kč a může dosáhnout až 4 000 000 Kč.

Tipy na závěr

1. Pokud chcete do trezoru uložit skutečně cenné předměty, nevyplatí se šetřit. Levnější schránky je obvykle možné snadno prolomit například úderem gumového kladiva na horní stranu sejfu či zámek, dvířka se pak samovolně otevřou. Po takovém úderu navíc na povrchu nezůstávají žádné známky poškození a dvířka lze zase bez problémů zavřít. Pojišťovna ani policie v takovém případě nemůže krádež uznat.

2. Snadno prolomitelné trezory (sejfy) jsou také často k vidění v hotelech, úřadech či provozovnách. Proto například na dovolené do nich doporučujeme cennosti a vysoké finanční částky raději neukládat.

3. Ačkoli nejnižší hodnota zabezpečení u trezorů na zbraně je RU (15), většinou lze tyto bezpečnostní boxy pomocí páčidla snadno vylomit. Proto při výběru bezpečnostní schránky na zbraně vždy vybírejte velmi kvalitní modely a raději si za ně připlaťte.

4. Při výběru se nezapomeňte zajímat o bezpečnostní třídy. Jedná se o nejjistější způsob, jak zjistit míru zabezpečení.

5. Pokud vlastníte velké množství nebo objemné cennosti a nechcete utrácet za velký a těžký trezor, nejlepším řešením mohou být trezorové dveře. Pro uložení však budete potřebovat menší místnost nejlépe bez oken a s tlustými stěnami.

6. V případě, že nemůžete sehnat žádoucí model, mnoho firem nabízí také zhotovení atypického trezoru podle vašeho přání přesně na míru.

7. Mějte neustále na paměti, že o bezpečnostní schránce u vás doma by mělo vědět co nejméně lidí a rozhodně by na ni nemělo být odnikud přímo vidět.

8. Stěhování trezoru je nepříjemné hned ze dvou důvodů: Zaprvé bývá často velmi těžký a zadruhé přitom obvykle prozradíte, že jej vlastníte, což nikdy není dobré. Některé firmy zabývající se výrobou a prodejem bezpečnostních boxů nabízejí také službu stěhování, které probíhá v anonymitě s využitím speciálních pásových tanků. Myslete také na to, že v záruční době nesmí být trezor stěhován neodborně.

9. S výběrem zejména domácího trezoru vám mohou pomoci také zkušenosti ostatních sdílené formou uživatelských recenzí na internetu. Přínosné mohou být také výsledky nezávislých testů trezorů, které nejenže informují o vítězích tohoto testování, ale také častokrát odhalí to, co výrobci zatajují.

10. Přestože je možné sehnat top trezor ve výprodeji, akci či v bazaru, obecně to příliš nedoporučujeme, a to především pokud jej budete pořizovat na zbraně, větší obnos peněz nebo velmi cenné předměty. Taková schránka může být poškozená, aniž by to bylo pouhým okem patrné.

Jak vám tento test pomohl? Budeme rádi, když ho ohodnotíte hvězdičkami.

4.6/5 33 hodnocení

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Kategorie:

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Covybrat.cz
   Logo