Jak vybrat ústní sprchu

Pokud si zakládáte na krásném úsměvu, neměly by vám doma chybět pomůcky k jeho údržbě. Jednou z nich je i ústní sprcha. Její pravidelné používání napomáhá ke správné hygieně ústní dutiny a vede ke zlepšení problémů s dásněmi. V následujícím článku se zaměřujeme na to, jaké existují typy ústních sprch, jací jsou jejich výrobci a na co si dát při výběru pozor. Nechybí ani recenze šesti produktů a rady, jak správně zubní sprchu používat.

Recenze ústních sprch 2023

NázevKde koupitHodnocení
celkem
1.Waterpik Irigátor Cordless Plus WP450Zjistit cenu
88 %
2.Philips Sonicare 3000 HX3806/31Zjistit cenu
87 %
3.Biotter WW-Jet 3000Zjistit cenu
87 %
4.Oral-B Aquacare 4Zjistit cenu
85 %
5.Oral-B Oxyjet MD20Zjistit cenu
84 %
6.TrueLife AquaFloss CompactZjistit cenu
78 %

TrueLife AquaFloss Compact

Typcestovní
Objem nádržky v ml150
Počet stupňů vodního proudu3
Typy vodního prouducílený, pulzní
Tlak vody v barech-
Rozměry V x Š x H v cm22 x 15 x 15
Hmotnost v g270
Napájeníindukční
Obsah baleníústní sprcha, 2 trysky, nabíječka
Orientační cena v Kč1 100

TrueLife AquaFloss Compact je levná cestovní ústní sprcha, která je velmi dobře hodnocena uživateli. Nabízí 3 stupně intenzity vodního proudu. Režim:

 • Soft pro ty, kteří mají citlivé zuby a dásně,
 • Normal pro každodenní čištění.
 • Program Pulse je vhodný k masáži dásní, což zlepšuje prokrvení a podporuje jejich regeneraci.

Mezizubní sprcha vytváří ultratenký paprsek vody o průměru 0,6 mm. Je tak zajištěno čištění i těch nejméně přístupných prostorů dutiny ústní. Tryskou lze po nasazení otáček dokola o 360° a tím ještě zkvalitnit čištění. Ale to je jen o vás a pečlivosti a vytrvalosti s jakou péči o zuby provádíte.

Nevýhodu vidíme v obsahu nádržky, která je pouze na 150 ml vody. V průběhu čištění ji budete pravděpodobně muset znovu naplňovat. Naštěstí je tento úkon rychlý a jednoduchý. Naplnit ji můžete vodou z kohoutku nebo ústní vodou pomocí zaklapovacího otvoru na zadní straně nádržky. Celá nádržka se také dá z rukojeti vyndat a omýt.

Přístroj je nabíjen pomocí indukční voděodolné stanice, která zabírá velmi málo místa. Vyniká tak mezi ostatními cestovními ústními sprchami. Za největší výhodu ale považujeme to, že baterie má výdrž až měsíc podle četnosti používání.

V balení naleznete dvě náhradní trysky s barevným rozlišením. Po jejich výměně tak sprchu můžete sdílet i s ostatními členy domácnosti. Nevýhodou pro vás může být, že výrobce nabízí pouze standardní trysky. Potřebujete-li specifické trysky, například pro ošetření dásní s paradentózou, budete si muset pořídit ústní sprchu od jiné značky.

AquaFloss Compact se pyšní váhou 270 gramů, což ji řadí mezi jednu z nejlehčích cestovních sprch. Nízká váha a otočná tryska usnadní každodenní používání. Zabudovaný časovač ústní sprchu sám vypne po 2 minutách. Tuhle praktickou funkci ale neocení lidé, kterým ústní hygiena zabere delší čas.

 • cena
 • možnost otáčení trysky o 360 °
 • indukční nabíjení
 • malá nádržka na vodu
 • pouze základní tryska
Zjistit cenu

Oral-B Oxyjet MD20

Typse základnou
Objem nádržky v ml600
Počet stupňů vodního proudu5
Typy vodního prouducílený, pulzní, spirálový
Tlak vody v barech4
Rozměry V x Š x H v cm22 x 15 x 15
Hmotnost v g956
Napájenísíťové
Obsah baleníústní sprcha, 4 trysky Oxyjet, držák na zeď
Orientační cena v Kč1 600

Oral-B Oxyjet MD20 je zubní sprcha se základnou. Nádrž na vodu pojme až 600 ml, nebudete tedy muset své čištění přerušovat a vystačíte si až na dvě čištění. Je vhodná také k používání s ústní vodou. Technologie OxyJet vytváří mikrobublinky, které spolehlivě odstraňují zubní plak a bakterie, čímž zintenzivňují čištění. Nedochází k podráždění dásní a je tak vhodná pro uživatele s citlivými a krvácivými dásněmi. Pohodlně s ní vyčistíte také rovnátka, zubní implantáty, můstky a korunky.

Na výběr máte různé druhy vodního proudu. Spirálový proud, který zajišťuje vyčištění zubů a masáž dásní. Druhou možností je přímý proud vhodný pro specifické čistění mezizubních prostor nebo například rovnátek. Oba proudy pracují na pulzním principu a jsou tak velmi šetrné k dásním. Přepínání proudu vody je umístěno na hlavici. V průběhu čištění je tak možné měnit proud podle vašich preferencí. Na základně je umístěno kolečko pro ovládání síly proudu vody. Oral-B Oxyjet nabízí 5 intenzit vodního proudu s nejvyšším tlakem 4 bary. Pro některé uživatele ale tato hodnota není dostatečná a stěžují si na nižší výkon.

Napájení je zajištěno připojením do sítě. V přístroji je také zabudován vzduchový filtr, který čistí vzduch přimíchávaný do vodního proudu. Základna je na rozdíl od jiných modelů stolních sprch poměrně kompaktní a nabízí úložný prostor pro čtyři trysky. Pokud ovšem nemáte dostatečně velký prostor vedle umyvadla, lze zubní sprchu upevnit na zeď pomocí přiloženého držáku. V balení dostanete čtyři klasické trysky s barevným rozlišením, což z ní dělá přístroj pro celou rodinu.

Rukojeť připojená k základně hadičkou je velmi lehká a dobře se s ní manipuluje. Přístroj je kvalitní a vydrží fungovat i několik let. Bohužel u většiny uživatelů se po několika letech objevil problém se spojovací hadičkou. Její výměna je skoro stejně drahá jako koupě nového výrobku.

 • snadná obsluha
 • cena
 • kvalitní výrobek
 • nižší výkon
 • nutná výměna hadičky po několika letech
Zjistit cenu

Philips Sonicare 3000 HX3806/31

Typcestovní
Objem nádržky v ml250
Počet stupňů vodního prouducílený, pulzní
Typy vodního proudu3
Tlak vody v barech-
Rozměry V x Š x H v cm25,1 x 14,1 x 9,5
Hmotnost v g600
Napájeníakumulátor
Obsah baleníústní sprcha, tryska F1 Standard, tryska F3 Quad Stream, nabíjecí kabel pro USB, síťový USB adaptér, cestovní pouzdro
Orientační cena v Kč2 500

Cestovní mezizubní sprcha Philips Sonicare vyniká čistící tryskou F3 Quad Stream ve tvaru X. Díky této speciální technologii je voda proudící tryskou rozdělena do čtyř proudů pokrývajících větší plochu zubů a linii dásní. Mimo této trysky v balení dostanete ještě trysku F1 Standard s cíleným vodním proudem, kterou využijete pro přesné čištění kdekoliv v ústní dutině.

Přístroj nabízí dva režimy čištění a tři stupně nastavení intenzity vodního proudu mezi kterými můžete přepínat pomocí tlačítek na rukojeti. Režim Clean využívá stálý proud vody a je vhodný pro každodenní péči. Naopak režim Deep Clean používá pulzy k důkladnějšímu čištění. Intenzitu u obou režimů lze nastavit ve třech stupních tak, aby vyhovovala vašim potřebám. Technologie Pulse Wave vás bude při čištění navádět od zubu k zubu, což napomáhá preciznímu výsledku. Trysku vyměníte jednoduše jejím vyjmutí z těla přístroje. Po nasazení trysky na tělo ústní sprchy ji můžete otáčet o 360° a nastavit si tak vhodný úhel k čištění například i zadní strany zubů.

Nádržku na vodu lze snadno naplnit po jejím vyjmutí z těla přístroje. Pokud se tímto nechcete obtěžovat, lze ji doplnit i bez sundávání pomocí bočního otvoru. Objem 250 ml by vám měl vystačit na 60 sekund důkladného čištění. Bohužel díky většímu objemu nádržky na vodu je přístroj celkově težší. Jeho váha je 600 g, takže po delším čištění vás možná začne bolet ruka.

Napájení je zajištěno kabelem USB-C, který nalezneme u většiny mobilů a tabletů. Při cestování si tak můžete ušetřit místo a vzít pouze jeden kabel. Ústní sprcha by na jedno nabití měla vydržet až 14 dní při jednodenním používání. Na vybitou baterii vás upozorní svítící dioda. Přístroj lze sbalit do přiložené cestovní taštičky. Nevýhodou je vyšší cena výrobku, která se ovšem u této značky dá předpokládat.

 • Quad Stream tryska
 • možnost otáčení trysky o 360°
 • velikost nádržky
 • výkon
 • cena
 • váha ústní sprchy
Zjistit cenu

Oral-B Aquacare 4

Typcestovní
Objem nádržky v ml140
Počet stupňů vodního proudu2
Typy vodního prouducílený, pulzní, spirálový
Tlak vody v barech-
Rozměry V x Š x H v cm25,1 x 14,1 x 9,5
Hmotnost v g500
Napájeníakumulátor
Obsah baleníústní sprcha, nabíjecí stojan, náhradní tryska Oxyjet
Orientační cena v Kč2 000

Tato cestovní ústní sprcha od firmy Oral-B je skvělým pomocníkem pro péči o mezizubní prostory, zuby i dásně. Je účinná a zároveň šetrná. Nemusíte se tak bát zubní sprchu používat i při obtížích s dásněmi. Technologie Oxyjet do proudu vody přimíchává mikrobublinky, které zajišťují lepší odstranění zbytků jídla a bakterií i z těžko dostupných míst v ústní dutině. Sprcha je vhodná také pro osoby s rovnátky a zubními implantáty.

Oral-B Aquacare nabízí dva druhy vodního proudu, které se nastavují pomocí posuvného tlačítka přímo u trysky. Na výběr máte soustředěný nebo rotující proud. První z nich se hodí k čištění mezizubních prostor nebo rovnátek, druhý je vhodný pro masáž dásní. Na rukojeti přístroje si zvolíte ze dvou intenzit vodního proudu pomocí tlačítka. Pro citlivé zuby je vhodné nastavit režim Sensitive. Pokud chcete intenzitu zvýšit, je zde ještě režim Regular. Využít můžete také režim On-Deman, díky kterému si můžete sami ovlivňovat intenzitu proudu vody. Dalším z možných nastavení je plynulý nebo pulzní proud. Ústní sprchu si tak můžete co nejvíce nastavit podle svých potřeb.

Plastová nádržka na vodu pojme pouze 140 ml. V průběhu čistění ji tak pravděpodobně budete muset aspoň jednou znovu naplnit. Podle toho jak dlouho si čistíte zuby. Malý objem je daň za to, že jde o cestovní model. Voda se nalévá jednoduše pomocí otvoru v horní části nádržky. Trochu nešikovné je víčko nádoby, které se při neopatrném zacházení může ulomit. Jednoduchá je i výměna trysky, kterou stačí zacvaknout. Pro její vyndání musíte nejdříve zmáčknout tlačítko k uvolnění. Se svými 500 gramy se ústní sprcha řadí mezi težší modely. Dobře ale padne do ruky a její ovládání je jednoduché. Bohužel i přesto, že je sprcha cestovní, nedostanete k ní žádné pouzdro. Napájení je akumulátorové. Umožní vám tedy na nějakou dobu pracovat bezdrátově.

Přístroj je kvalitní od ověřené značky, díky čemuž je jeho cena vyšší. V porovnání s ostatními cestovními ústními sprchami je ale jeho příslušenství a možnosti nastavení menší, než bysme za tuto cenu očekávali.

 • snadná manipulace
 • mikrobublinky
 • dva typy vodního proudu
 • chybí cestovní pouzdro
 • pouze dvě intenzity proudu vody
 • cena
Zjistit cenu

Waterpik Irigátor Cordless Plus WP450

Typcestovní
Objem nádržky v ml210
Počet stupňů vodního proudu2
Typy vodního prouducílený, pulzní
Tlak vody v barech3,10 a 5,17
Rozměry V x Š x H v cm29,59 x 6,95 x 9,65
Hmotnost v g640
Napájeníakumulátor
Obsah baleníústní sprcha, klasická tryska, ortodontická tryska, tryska Plaque Seeker, tryska na jazy
Orientační cena v Kč2 000

Waterpik Irigátor Cordless Plus WP450 vás může zaujmout, pokud jste náročnější uživatel nebo často cestujete. Tato ústní sprcha vyniká počtem nástavců, které k ní v balení dostanete. Kromě klasického nástavce dostanete trysku ortodontickou, která se dá použít na čištění rovnátek a trysku na jazyk. Tryska Plaque Seeker se třemi svazky nylonových vláken napomáhá odstraňovat plak z dásňového žlábku. Náhradní trysky jsou běžně dostupné v internetových obchodech. Díky tomuto příslušenství se dostanete do všech míst své ústní dutiny. Firma Waterpik navíc dokládá studiemi, že pravidelné používání jejich produktů redukuje krvácení dásní a je o 50 % účinnější než mezizubní nit. To zda tomu budeme věřit nebo ne, už je na nás.

Zubní sprcha nabízí dva stupně vodního proudu o tlaku 3,10 a 5,17 barů. Její čerpadlo dokáže vyvinout 1 450 pulzů za minutu. Přepínat mezi režimy můžete pomocí tlačítka umístěného na těle přístroje. Pozice I je vhodná pro citlivé dásně, pozice II má vyšší tlak, který je určený pro čištění mezizubních prostorů a linie dásní. Trysku do rukojeti umístíte jejím zatlačením do otvoru. Po zakliknutí je tryskou možné otáček o 360° pro pohodlnější používání a preciznější čištění. Pokud chcete trysku vyměnit za jinou, je nutné nejdříve zmáčknout knoflík v horní části rukojeti a až poté ji vyndat.

Zubní sprcha váží 640 gramů, takže se řadí spíše k těžším modelům. Rukojeť má ergonomický tvar a protiskluzovou úpravu, díky čemuž se s ní dobře manipuluje. Nádržka na vodu má objem 210 ml a vydrží 45 sekund čištění. Takže ji nejspíše budete muset při čistění alespoň jednou doplnit. Její naplnění je možné přímo tekoucí vodou z kohoutku díky uzavíratelnému otvoru v horní části rukojeti. Výhodou je, že do nádržky můžete použít take ústní vodu. Přístroj je bezdrátový díky nabíjecímu akumulátoru. Nabitý vydrží jeden týden při pravidelném používání dvakrát denně. Před prvním použitím je třeba minimální 24 hodinové nabití. Kontrolka stavu nabití ovšem na zubní sprše chybí.

Za cenu okolo dvou tisíc dostanete produkt ověřené značky s bohatým příslušenstvím v podobě speciálních trysek. Přes většinu pozitivních ohlasů na produkt, si někteří uživatelé stěžují na její hlučnost. Za mě se nejedná o nic hrozného.

 • bohatá výbava
 • dobře sedí do ruky
 • chybí indikace vybité baterie
 • hlučnější
Zjistit cenu

Biotter WW-Jet 3000

Typcestovní
Objem nádržky v ml150
Počet stupňů vodního proudu3
Typy vodního prouducílený, pulzní
Tlak vody v barech2,7 - 6,2
Rozměry V x Š x H v cm74 x 56 x 27,3
Hmotnost v g450
Napájenísíťové
Obsah baleníústní sprcha, 2 trysky, nabíječka
Orientační cena v Kč1 300

Tato cestovní ústní sprcha firmy Biotter nabízí tři operační módy. Tlak vodního proudu je v rozmezí 2,7 – 6,2 barů podle zvoleného režimu. Na výběr máte:

 • Soft vhodný na citlivé zuby,
 • Normal pro běžné čištění a masáž dásní a
 • stupeň Pulse k čištění mezizubních prostorů.

Designem přístroj nepřekvapí a nabízí klasickou rukojeť se zadním umístěním nádržky na vodu. Ta má objem 150 ml a při běžném provozu by vám měla vystačit na 45 – 60 sekund. Ústní sprchu tak možná budete muset v průběhu čištění alespoň jednou doplnit. Dolévání vody je umožněno malým otvorem ve spodní části nádržky nebo pomocí jejího vyndání. Zklamáním je, že výrobce nedoporučuje používat do přístroje ústní vodu.

Ikdyž v balení dostanete dvě náhradní trysky, jedná se pouze o základní typ. Zajímají-li vás specifické trysky na parodentózu nebo na čištění jazyka, od tohoto přístroje je nečekejte. Zuby a rovnátka však dokáže vyčistit dostatečně i bez speciálních trysek.

Zubní sprcha se nabíjí pomocí akumulátoru. Při pravidelném používání vydrží nabitá až jeden měsíc, čímž vyniká nad ostatními cestovními sprchami. Celý přístroj i s nabíječkou je navíc voděodolný. Váha ústní sprchy je 450 gramů a umožňuje tak pohodlnou manipulaci a přesné čištění. Ovládání přístroje je intuitivní a provádí se pomocí tlačítek na rukojeti. Pro výměnu trysky je v přední části speciální tlačítko sloužící k jejímu uvolnění.

Pokud jste nenáročným uživatelem, tak za poměrně nízkou cenu dostanete dobře fungující produkt vhodný pro každodenní použití.

 • cena
 • dobrá výdrž baterie
 • 3 intenzity vodního proudu
 • malá nádržka
 • pouze základní trysky
Zjistit cenu

Co je to ústní sprcha a jak funguje

Ústní sprcha neboli irigátor je pomůcka vytvořená ke speciální péči o ústní dutinu, která doplňuje a může i nahradit běžnou péči o zuby pomocí kartáčku, mezizubních kartáčků a zubní niťi. Proud vody z ní vycházející účinně a rychle odstraňuje zubní plak a bakterie z mezizubních prostor a těžko dostupných míst. Bakterie nacházející se v ústní dutině jsou zodpovědné za vznik zubního kazu a zánětu. Pravidelným používáním však jenom neodstraňujete nečistoty, ale také provádíte masáž dásní. Ta vede k prokrvení a celkovému zlepšení jejich stavu. Máte-li problémy s krvácením dásní při používání mezizubních kartáčků, je ústní sprcha řešením pro vás.

Nečistoty jsou odstraňovány pomocí silného proudu vody, který je ale zároveň šetrný k dásním. Zubní sprcha je vhodná nejen pro osoby s těsně přiléhajícími zuby, ale i pro nositele rovnátek, které vyčistí lépe než kartáček. Nemusí se jí obávat ani ti, kteří mají zubní náhrady či korunky. „Vapka“ na zuby je pomůcka vhodná pro každého dospělého a děti od 6 let věku.

Sprcha na zuby se skládá z nádržky na vodu a speciální trysky, ze které vychází proud vody a vzduchu. Tento proud zamířený na určité místo odstraňuje nečistoty a bakterie. Její čistící schopnosti můžete využít k čištění mezizubních prostor, zubních náhrad, můstků, jazyka a k masáží dásní. Podle umístění nádržky se sprchy dělí na cestovní, které ji mají zabudovanou do rukojeti a na stolní s nádrží stojící zvlášť, kde je tryska připojena pomocí hadičky.

Nahradí mezizubní kartáček?

Mezi hlavní důvody pořízení vodní sprchy patří možnost čištění mezizubních prostor. Mnoho lidí trápí místa v dutině ústní, která jsou těžko dostupná mezizubními kartáčky nebo zubní nití. Mezizubní sprcha je vhodný výrobek k tomu účelu. Pokud vybíráte sprchu převážně k čištění těžko dostupných prostor, podívejte se po takové, která je schopna vyvinout dostatečně vysoký tlak vody. Jedině tak zajistíte, že nahromaděný plak bude odstraněn.

Dalším možným důvodem k pořízení zubní sprchy je její využítí ke zlepšení stavu a léčbě dásní. Pokud již trpíte zánětem dásní, jejich pravidelná masáž se doporučuje jako doplňková léčba. Zároveň je to vhodná prevence. Pro tento typ využití se hodí přístroje s nižším tlakem vody. Některé ústní sprchy nabízejí speciální pulzní program, kterou jsou k ošetření dásní vhodnější. Na trhu najdeme samozřejmě i sprchy, které dokážou kombinovat obě funkce. Lze u nich regulovat tlak vody, případně měnit nástavce.

Správné čištění s ústní sprchou

U každé dentální sprchy se v detailech bude lišit, ale základ je vždy stejný. Nejdříve správně nastavte přístroj. Vyberte vhodný tlak nebo program, který chcete použít, případně vhodnou trysku. Všeobecně je doporučeno používat ze začátku nižsí tlak a až si vase dásně zvyknou, na intenzitě přidávat. Po zvolení vhodného tlaku vody se nahněte nad umyvadlo a zapněte přístroj. Vodní sprchu je nutné držet ve vzpřímené poloze, aby byl zajištěn nepřetržitý proud vody. Vodním paprskem objíždějte linii dásní v pravém úhlu. Postupujte od stoliček k předním zubům. Trysku posouvejte kolem dásní a krátce se zastavte v každém mezizubním prostoru. Nejdříve takto vyčištěte vnější a poté i vnitřní stranu zubů. Ústní sprchu můžete používat před nebo naopak po čištění zubů pro jejich dočištění.

Po skončení prístroj vypněte a vyprázdněte nádržku na vodu. Do té můžete u konkrétních přístrojů použít i bezalkoholovou ústní vodu. V tom prípadě je vhodné nádržku vypláchnout teplou vodou. Jelikož se v přístroji může usazovat vodní kámen, je nutné provádět pravidelnou dekalcifikaci. Ta by měla následovat každých 6 – 18 týdnů pomocí speciálního přípravku. Čím máte vodu tvrdší, tím častěji by se mělo odstraňování vodního kamene provádět. Nutná je take občasná výměna trysek po zhruba 3 – 6 měsících.

Výhody používání ústní sprchy

Je prokázáno, že používání ústní sprchy je efektivnější a bezpečnější než používání mezizubního kartáčku či dentální nitě. Mezi další výhody patří:

 • Prevence paradentózy – díky masáží dasní pomocí vodního proudu dochází k jejich prokrvení, zpevnění a zlepšení celkového stavu.
 • Léčba paradentózy – ústní sprchy jsou doporučovány zubaři, pokud již tímto problémem trpíte. Pomáhají zmírnit potíže a zpomalit rozvoj onemocnění.
 • Odstranění zubního plaku – ze zubů a z mezizubních prostorů je plak odstraněn šetrněji a pečlivěji než při použítí zubního kartáčku a dentální nitě.
 • Snížení tvorby zubních kazů a zápachu z úst – s plakem jsou ze zubů odstraňovány také bakterie odpovědné za tvorbu zubního kazu a zápachu z úst.
 • Úspora financí – ikdyž je prvotní investice vyšší, rychle se vám vrátí. Nebudete muset utrácet peníze za návštěvy zubaře nebo další dentální jednorázové pomůcky.

Typy zubních sprch

Ústní sprchy se dělí do čtyř základních kategorií: na vodovodní baterii, se základnou, cestovní a ústní centra. Jejich hlavní výhody a nevýhody zmiňujeme níže.

Na vodovodní baterii

Pokud se zubní sprchou začínáte nebo ji chcete vyzkoušet, je to vhodný výrobek pro vás. Jedná se nejlevnější variantu, která nepotřebuje zdroj energie a nemusí se nabíjet. Přístroj se připojuje na vodovodní kohoutek a tlak vody, dosahující 2 – 4 bary, ovládáte jeho zavíráním a otevíráním. Přidáním vody se automaticky zvyšuje intenzita vodního proudu z trysky. Výhodou je její kompaktnost hodící se do malých koupelen. Důležité je však zkontrolovat její kompatibilitu na kohoutek u vás v koupelně. Nevýhodou je, že proud vody je jednotný bez pulzů a mikrobublinek, které nabízejí ostatní sprchy.

Se základnou

Tyto ústní sprchy ocení náročnější uživatelé, kteří mají dostatek místa v koupelně. Jejich nádrž na vodu pojme mezi 400 – 600 ml. Rukojeť je lehká a dobře se s ní manipuluje. Rozmezí tlaku vody je zde od 0,7 do 6 barů. U stolních sprch vás potěší široká nabídka intenzity vodního proudu. Běžně si můžete vybrat z 5 až 10 stupňů. Díky své velikosti také nabízí možnost uložení různých nástavců a jsou tak ideální pro rodiny, kde každý člen může používat trysku jiné barvy. Napájení je většinou ze sítě, což zaručuje nepřetržitý provoz. Jedná se o typ, který se nehodí do malých koupelen.

Cestovní

Výhodou tohoto typu zubní sprchy je její malá velikost. Má zabudovanou nádržku na vodu v rukojeti. Její obsah je tímto omezen na 130 – 250 ml. Pro delší čištění to může být málo a budete nuceni sprchu v průběhu znovu naplnit. Tlak vody vytvořený pomocí cestovních ústních sprch se pohybuje v rozmezí 2 – 6 barů. Na výběr je zde většinou několik programů vhodných pro čištění mezizubních prostor i k masáži dásní s předem nastavenou intenzitou proudu vody. Její nevýhodou však může být, že výběr programů nebude odpovídát vašim konkrétním potřebám. Nabíjení je umožněno díky zabudovanému akumulátoru nebo sprcha funguje na tužkové baterie.

Ústní centrum

Je spojení elektrického zubního kartáčku a ústní sprchy do jednoho produktu. V parametrech ústní centrum kopíruje zubní sprchu se základnou. Podle typu produktu si můžete vybrat z kartáčku rotační nebo sonického. Na trhu jsou také produkty v kombinaci s cestovní ústní sprchou. Ústní centrum nabízí komplexní péči o ústní dutinu. Mínusem tohoto produktu je velikost a vysoká pořizovací cena.

Multifunkční

Zde můžeme zařadit ústní sprchy, které zvládají čištění mezizubních prostor, stejně tak jako masáž dásní. Nabízejí výběr z několika programů a intenzit vodního proudu.

Je typ ústní sprchy nabíjený pomocí akumulátoru. Po nabití je přístroj zcela bezdrátový a vydrží fungovat jeden až několik dní. Nejčastěji v tomto provedení najdeme cestovní zubní sprchy.

Jak vybrat ústní sprchu

Před koupí sprchy na zuby je vhodné si rozmyslet jak a kde budete přístroj používat. Zubní sprchy může používat jedna osoba, ale i celá rodina. Výběr se také bude odvíjet od toho, zda plánujete se sprchou cestovat a kolik máte místa v koupelně. Odpovězením na tyto otázky si pravděpodobně vyberete jednu z variant zubních sprch (na vodovodní baterii, se základnou, cestovní). Pro výběr konkrétního výrobku se hodí sledovat i další důležité parametry:

 • Objem nádržky na vodu – pro kvalitní vyčištění ústní dutiny spotřebujete velké množství vody. Proto, pokud by vás nutnost doplňování nádržky rozčilovala, cestovní sprchy asi nebudou vhodnou volbou. Zárověň, pokud se potýkáte s nedostatkem místa na umyvadle, pořizovat si velkou sprchu na zuby se základnou, nebude dávat smysl. Na trhu ovšem již můžeme najít i cestovní sprchy s větší nádržkou.
 • Tlak vody – je nejdůležitější parametr pro výběr ústní sprchy. Všechny typy až na irigátor přidělávající se na vodovodní baterii, mají určitou možnost nastavení tlaku vody. U cestovních sprch jde spíše o jednotlivé přednastavené programy. U sprch se základnou a ústních center jsou možnosti výběru větší. Pokud chcete multifunkční sprchu, je ideální mít možnost nastavit tlak vody k čištění mezizubních prostor a zvlášť k masáži dásní. Tlak do 2 barů se hodí k ošetření citlivých dásní. Naopak tlak od 4 barů výše se používá k odstranění nánosu zubního plaku a nečistot.
 • Frekvence čerpadla – udává se v počtech pulzů za minutu. Nejlepší ústní sprchy dosahují 1400 až 1600 pulzů za minutu.
 • Typ vodního proudu– existují tři typy vodního proudu: cílený, spirálový a pulzní. U konkrétních produktů naleznete i různé kombinace těchto proudů. Spirálový je vhodný pro masáž dásní. Cílený a pulzní vodní proudy jsou zase dobré k odstranění nečistot mezi zuby.
 • Trysky – některé přístroje nabízejí speciální nástavce pro čištění rovnátek (ortodontická tryska), jazyka nebo trysky vhodné pro osoby s paradentózou. Zkontrolujte si proto, co za příslušenství konkrétní výrobek nabízí a taky dostupnost náhradních trysek v obchodě. Zubní sprchy se základnou mají většinou dost místa na uložení trysek i pro ostatní členy rodiny.

Výrobci ústních sprch

Jací výrobci zubních sprch patří mezi ty nejznámější?

 • Philips – je považován za kvalitní značku a její výrobky jsou kladně hodnoceny uživateli. Nabízí stolní sprchu Sonicare Power Flosser 7000 a cestovní sprchu Sonicare Cordless Power Flosser 3000. Technologie Pulse Wave pomáhá správnému čištění tím, že navádí od zubu k zubu. Cenově se řadí do vyšší třídy, která ale odpovídá kvalitě.
 • Oral-B – je marketingově silná značka, která se zaměřuje pouze na produkty spojené s ústní hygienou. Zárověň je velmi dobře hodnocena uživateli. Svoje zubní sprchy vybavuje technologií mikrobublinek. Jejich řada Aquacare nabízí cestovní zubní sprchy i orální centrum. Stolní ústní sprcha této značky je například Oxyjet MD20.
 • Sencor – nabízí levné cestovní i stolní ústní sprchy řady SOI se širokou řadou nástavců.
 • Waterpik – je další z kvalitních značek zaměřujících se na výrobu pomůcek k dentální hygieně. Dokonce jako první uvedla irigátor na trh. Její produkty jsou dražší, ale velmi dobře hodnocené uživateli a zubními lékaři. Vyrábí cestovní (řada Cordless), stolní (řady Aquarius nebo Ultra) sprchy i ústní centra (Complete Care). Disponují širokou škálou trysek pro různé použití.
 • Panasonic – je průměrně drahá značka s kladnými ohlasy zákazníků. Nabízí cestovní ústní sprchu EW1211W845 i ústní centrum EW1511W503. Mimo jiné nabízí ultrazvukovou technologii.
 • ETA – nabízí levnější hlavně cestovní zubní sprchy poměrně dobře hodnocené uživateli. Velmi pozitivně hodnocená je například cestovní sprcha Sonetic Aquacare 0708 90000.
 • Xaomi – má zatím pouze dvě cestovní ústní sprchy v moderním designu. Oclean W1 Smart s vodní nádržkou na 30 ml a větší Oclean W10 Smart o objemu nádržky 200 ml. První přístroj lze propojit pomocí aplikace s chytrým telefonem. Nevýhodou je, že pro tohoto výrobce nenalezneme mnoho recenzí.
 • Truelife – je značkou zaměřující se na výrobky určené k péči o zdraví. Cestovní AquaFloss Compact je jednou z nejlépe hodnocených zubních sprch v poměru cena/výkon. Značka nabízí také sprchu se základnou AquaFloss Station.

Ceny ústních sprch

V jakých cenových kategoriích lze ústní sprchy pořídit?

Levné ústní sprchy

Cena nejlevnějších modelů začíná na 600 korunách a jde především o ústní sprchy, které se přidělávají na vodovodní kohoutek. Pokud tak nemáte velké nároky, můžete si pořídit ústní sprchu i levněji. Okolo hranice 1000 Kč se pobyhují levnější cestovní sprchy, které už většinou nabízejí minimálně dva štupně intensity vodního proudu.

Kvalitní ústní sprchy

Za cenu od 1000 do 2000 korun pořídíte kvalitnější cestovní sprchy. Nebo levnější verze těch se základnou. Zde je výběr intenzity vodního proudu vyšší, většinou od 5 do 10. Jako příslušenství dostanete trysky normální i speciální.

Top ústní sprchy

V kategorii top produktů pořídíte kvalitní stolní ústní sprchy a orální centra vyhlášených značek. Jejich cena se pohybuje od 2000 do 4000 Kč. Nabízí širokou řadu funkcí, regulátory tlaku vody a bohaté příslušenství v podobě speciálních trysek.

Jak vám tento test pomohl? Budeme rádi, když ho ohodnotíte hvězdičkami.

4.8/5 6 hodnocení

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Kategorie:

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Covybrat.cz
   Logo