Jak vybrat nejlepší vaflovač + Recenze

Jsme profíci, nevěříme marketingovým slibům a nezávisle recenzujeme a srovnáváme produkty. Když nakoupíte skrze naše odkazy, můžeme získat malou odměnu, která ale nezvyšuje cenu vašeho nákupu.

Při výběru vaflovače se zaměřte na funkce přístroje, jako je například regulace teploty či vestavěný časovač, rotace (otáčení), vyjmutí pečících ploten a jiné. Důležitým parametrem je jistě počet naráz upečených vaflí a jejich hloubka, také materiál spotřebiče nebo povrch a nepřilnavost pečících plotýnek. Nezapomeneme se zaměřit také na příkon, protože tento parametr je u výběru vaflovače velmi důležitý, pokud chceme mít vafle křupavé a pěkně a rychle vypečené. Tento spotřebič necháváme většinou na kuchyňské lince a tím pádem je pro nás i hezký vzhled neméně důležitým faktorem. Ukážeme si na pěti různých spotřebičích, jaké mohou být rozdíly u vaflovačů, různé vychytávky přístroje a podobně. Důležité je i to, jaká bude údržba a skladování vaflovače. Neopomeneme si ukázat, v jakých cenových relacích můžete přístroje pořídit.

Recenze vaflovačů

Při psaní recenzí jsme se zaměřili především na funkce, které vaflovač nabízí, ale také příkon, který ovlivňuje přípravu. Nevynechali jsme ani zhodnocení celkového dojmu z přípravy a neopomenuli jednoduchost údržby. Přečtěte si, které výrobky stojí za to mít doma.

Clatronic WA 3491

Počet vaflí4
Tvar vaflísrdíčka
Časovačne
Ruční ovládání teplotyano
Odkapávací žlábekne
Ochrana proti přehřátíano
Příkon1200 W
Hmotnost1280 g
Rozměry vaflí v cm18 (celá pečící plocha)

Pokud nechcete investovat do koupě vaflovače větší částku, můžete si pořídit tento model od firmy Clatronic. Tento vaflovač je vybaven celou řadou užitečných funkcí. Přestože patří mezi levnější modely, příkon 1200 W je dostatečný k pečení výborných vaflí. Připravíte v něm najednou 5 ks vaflí, ve tvaru menších srdíček. Ať už si je připravíte klasicky na sladko nebo jako slanou variantu, určitě si pochutnáte. Plocha pečící desky má průměr 18 cm. Pečící desky disponují nepřilnavou úpravou a vafle se tak nebudou přichytávat. Pořídit ho můžete jak v bílé, tak v černé barvě. Příprava této křupavé pochoutky je jednoduchá.

Po zapojení do elektrické sítě, vaflovač rozehřejeme na požadovanou teplotu. Vaflovač má knoflíkové ovládání, pomocí kterého si můžete teplotu plynule ručně regulovat. Po nahřátí vaflovače otevřete víko a opatrně, ale rychle rozlijte těsto tak, aby pokrylo spodní část pečící plochy. Poté víko zavřete a chvíli držte lehce stisknuté. Doba pečení je zhruba 4 – 5 minut, závisí to na konzistenci těsta. Tento spotřebič nedisponuje upozorněním na konec upečení vaflí, proto, než se naučíte odhadnout dobu pečení, doporučujeme kontrolovat, zda je vafle hotová. Pokud se vám zdá vaše vafle příliš tmavá, ovladačem snižte teplotu nebo naopak pokud je málo opečená, přidejte na teplotě, ať je pro vás další vafle ideální. Na horní straně vaflovače jsou umístěny kontrolky. Při fungování přístroje nám červená kontrolka signalizuje, že zařízení pracuje.

Zelená kontrolka se zapíná a vypíná během pečení tak, aby se udržela teplota vhodná na pečení vaflí. Kvůli bezpečnosti nechte pečící plochy během zahřívání a pečení uzavřené. Po upečení vaflí je odstraňte dřevěnou špachtlí nebo podobným kuchyňským nástrojem, abyste nepoškodili pečící desky. Rozhodně nepoužívejte žádné ostré nástroje. Tento vaflovač má izolovanou rukojeť a díky tomu se při manipulaci nespálíte. K bezpečnosti přispívají i stabilní gumové nožičky přístroje a ochrana proti přehřátí přístroje. Výrobek je z plastu, vzhled je uspokojující a na přípravu vaflí vám poslouží dostatečně. Někteří uživatelé uvádějí mírně vachrlaté víko. Tento vaflovač má dostatečně dlouhý připojovací kabel a nebudete mít proto problém s umístění dál od zásuvky.

  • nízká cena
  • dostatečný příkon
  • izolovaná rukojeť
  • ochrana proti přehřátí přístroje
  • ruční ovládání teploty
  • materiál je plast
  • nemá vyjímatelné pečící desky
Zjistit cenu

Concept VF 3040

Počet vaflí2
Tvar vaflíobdélník
Časovačne
Ruční ovládání teplotyne
Odkapávací žlábekne
Ochrana proti přehřátíano
Příkon1000 W
Hmotnost1560 g
Rozměry vaflí v cm14,5 x 8,5

Přístroj výrobce Concept najdete v kombinaci černé a nerez. Stejně jako za předchozí model, neutratíte ani za tento kousek vysokou částku. Tento výrobek vám můžeme s klidným srdcem doporučit, cena je nízká, a přesto v něm vafle upečete výborné. Má vysoce funkční bílé keramické nepřilnavé pečící plotny, které si uživatelé velmi chválí, dobře se udržují a předcházejí připalování opékaných vaflí. Nemusíte používat žádný tuk, a přesto budou vafle krásně křupavé.

Tím, že se vafle krásně vyloupnou, nezůstávají na plotnách žádné zbytky těsta a ani mastnota, vaflovač se vám tak bude krásně udržovat. Stačí vytřít ubrouskem a jste s údržbou hotovi. S extra výkonem 1 000 W upečete tuto lahodnou voňavou pochoutku zhruba za 4 minuty a přestože přístroj nemá ruční regulaci teploty, zkušenosti uživatelů ukazují, že přístroj si poradí sám s ideálním vypečením vaflí. Ty mají typický design belgických vaflí. Jen si dejte pozor při odměřování hmoty, pokud byste dali moc, těsto přeteče. Izolovaná rukojeť přístroje zajistí, že ta zůstane studená a vy se o ni nepopálíte. Kontrolky nahřátí a provozu jsou samozřejmostí. Výhodou je prostor pro ukládání kabelu, vaflovač se tak stane skladnější.

  • dostatečný příkon
  • nízká cena
  • izolovaná rukojeť
  • ochrana proti přehřátí přístroje
  • výborná údržba a nepřilnavé plotny
  • prostor na ukládání kabelu
  • chybí regulace teploty, což ale v důsledku vlastně nevadí
  • nemá odtokový žlábek
Zjistit cenu

Domo DO 9149

Počet vaflí2
Tvar vaflíobdélník
Časovačano
Ruční ovládání teplotyano
Odkapávací žlábekano
Ochrana proti přehřátíano
Příkon1520 W
Hmotnost3300 g
Rozměry vaflí v cm14,5 x 8,5

Tento vaflovač z edice Piet – DOMO DO9149W od belgické firmy DOMO patří do střední cenové kategorie a je zárukou kvality a výborné použitelnosti. Díky vysokému výkonu 1 520 W tento upeče křupavé vafle poměrně rychle. Má stylový kovový design ve stříbrné barvě, který bude vaší kuchyni slušet. Díky vylepšené struktuře pečící desky se těsto rovnoměrně rozlije a vafle tak budou stejnoměrně upečené. Pokud náhodou těsto přeteče, uchytí se ve žlábku kolem vaflovače a to je velká výhoda. Disponuje vysoce kvalitním nepřilnavým povrchem a vafle se tak nebudou k povrchu přichytávat.

U tohoto modelu najdeme vestavěný termostat a můžete si sami snadno nastavit teplotu a ovlivnit tím křupavost kůrky. Kontrolky zapnutí/vypnutí přístroje a připravenosti k pečení, stejně jako ovládací knoflíky najdete na přední straně přístroje. Vaflovač disponuje vestavěným časovačem a upeče vám 2 vafle o rozměru 14,5 x 8,5 cm. Čištění  je, stejně jako jeho ovládání, jednoduché. Jeho nevýhodou je vyšší hmotnost a někteří uživatelé uvádějí nižší těsnost horní desky. Dá se skladovat pouze v horizontální poloze a tím zabere více místa při skladování.

  • extra vysoký příkon
  • vylepšená struktura pečící desky
  • nepřilnavý povrch
  • časovač
  • vyšší hmotnost
  • skladování pouze v horizontální poloze
Zjistit cenu

Steba W20

Počet vaflí4
Tvar vaflí1/4 kruhu
Časovačne
Ruční ovládání teplotyano
Odkapávací žlábekne
Ochrana proti přehřátíano
Příkon700 W
Hmotnost1900 g
Rozměry vaflí v cm6

Vaflovač od německé firmy Steba nás zaujal svým inovativním otvorem pro rovnoměrné naplnění. Těsto nalijete pomocí odměrky a trychtýře, které jsou součástí balení. Tím se zabrání přetečení a díky odměrce na měření těsta si můžete být jisti, že každá vafle bude stejná a množství těsta trefíte přesně. Přístroj v nerezovém provedení a bílé barvě má malé rozměry a nízkou hmotnost. Navíc díky vertikálnímu uložení nezabere příliš místa ke skladování. Nepřilnavý povrch vám umožní pečení vaflí úplně bez nebo jen s malým množstvím tuku. Při přípravě rozhodně oceníte dva světelné indikátory, které signalizují napájení a teplotu.

Tento model má jen 700 W a proto nahřátí přístroje bude trvat déle, než u výše uvedených vaflovačů. Není tedy ideálním pomocníkem v momentě, kdy si chcete rychle připravit jen několik vaflí ve spěchu. Tepelně izolovaná rukojeť pro bezpečné používání a kontrolky napájení a teploty jsou samozřejmostí. Každý uživatel jistě ocení přehledný návod v českém jazyce. Vaflovač je dostupný v kombinaci černá a nereze a bílá a nerez.

  • inovativní otvor pro stejnoměrné naplnění
  • malé rozměry a nízká hmotnost
  • vertikální uložení
  • delší doba nahřátí
Zjistit cenu

Domo DO 9043

Počet vaflí2
Tvar vaflíobdélník
Časovačano
Ruční ovládání teplotyano
Odkapávací žlábekano
Ochrana proti přehřátíano
Příkon1400 W
Hmotnost3800 g
Rozměry vaflí v cm8,5 x 14,5

Plně automatický vaflovač patří do vyšší cenové kategorie, rozhodně s ním ale neuděláte chybu, pokud si chcete vafle připravovat často a očekáváte vysokou kvalitu jak přístroje, tak vaflí. Oproti ostatním modelům, které vám představujeme, vyniká funkcí rotace. Jedná se tedy o otočný vaflovač, a navíc s časovačem. Je určený pro použití v domácnosti a příprava vaflí je v něm naprosto snadná. Díky časovači se nemusíte o nic starat a výsledkem bude vynikající dezert, na kterém si pochutnáte, a stane se vaší oblíbenou pochoutkou. Po nalití těsta a uzavření nerezové pečící hlavy se hlava 10x automaticky otočí o 180°.

Tím se dosáhne toho, že se těsto krásně rozlije v celém objemu tvarovače vafle. Výsledkem budou stejnoměrné, krásně vytvarované vafle, které jsou vysoké a nádherně křupavé. Navíc je tento model superrychlý – až 2 x rychlejší, než běžné vaflovače. Nastavit si můžete čas pečení, a to od 1:30 do 4:00 minut. Ve vaší kompetenci může být i nastavení kůrky pro extra křupavé vafle. Hloubka pečící desky je u toho vaflovače 1 cm a proto si můžete připravit skvělé belgické vafle se správnou tloušťkou. Použitý materiál třídy SU430 je zárukou kvality materiálu s vysokou odolností proti nerezu.

Nepřilnavé plotny vám zajistí to, že se těsto nebude přichytávat. Pokud chcete prodloužit životnost ploten, malinko tuku na potření nebude na závadu. Model disponuje také odkapávacím táckem a signálem konce pečení. Co se týče designu, tak ten je velmi vyvedený. Nerezové provedení má elegantní styl a určitě ostudu vaší kuchyni neudělá. Jedinou nevýhodou je vyšší cena přístroje a také vyšší hmotnost, proto se s ním hůře manipuluje. Pokud ale máte na vaflovač nachystané místo a budete ho často používat, nevidíme v tom problém.

  • plně automatický
  • otočná nerezová hlava
  • časovač
  • superrychlý
  • výška ploten
  • kvalitní materiál SU430
  • odkapávací tácek
  • nastavení kůrky
  • elegantní vzhled
  • vyšší cena
  • vyšší hmotnost
Zjistit cenu

Proč koupit vaflovač


 

Pokud jste se rozhodli pořídit si tento elektrospotřebič a nemáte jasno v tom, podle čeho si vaflovač vybrat, které funkce jsou důležité a co vůbec o vaflovačích máte vědět, jste tu na správné adrese. V našem článku se budeme věnovat nejdříve tomu, jaký typ si vybrat. Přestože se nejedná o složité přístroje, přeci jen si probereme, na co si dát pozor při výběru. Křupavá voňavá výtečná vafle – to je lahodný dezert, který se vyrábí z podobného těsta jako palačinky, přidává se zde ovšem máslo a těsto je tužší. Typické jsou mřížky na vafli. Pokud jste byli někdy v Belgii, určitě jste tuto dobrotu ochutnali. Belgické vafle jsou proslulé a velmi chutné.

Češi je mají také rádi, prodávají se i u nás, ovšem ne všude je umí připravit. A navíc, když vás přepadne chuť na ně večer nebo brzy ráno, kde je sehnat? Nejlepší bude, když se je naučíte připravovat sami. Ať už zvolíte vafle jen pocukrované, se šlehačkou a ovocem, čokoládou nebo javorovým sirupem, jistě si pochutnáte. Takové domácí vafle ale bez vaflovače neuděláte. Už vás žene představa skvělých vaflí domů a vy se už už nemůžete dočkat, jak je budete připravovat a pak se do nich pustíte? Potom je na čase si tento spotřebič co nejdříve pořídit. Pojďme se podívat, jaké typy se na trhu nachází a kterému dát přednost. Dále si představíme, jak vůbec přístroj vypadá a funguje, které funkce jsou důležité a na co si dát pozor, nezapomeneme také na vaši bezpečnost při používání. Nakonec přidáme 2 výborné recepty do vaflovače, jak na klasickou belgickou vafli, tak na fitness verzi pro ty, kteří upřednostňují zdravé vaření.

Typ vaflovače

Chcete si vybrat správný typ vaflovače? Pokud ano, musíte si nejdříve odpovědět na základní otázky, které vám k tomu dopomohou.

Multifunkční pomocníci

Chcete si vafle připravit jen sem tam a v kuchyni nemáte dostatečné prostory? Rádi připravujete také sendviče, panini či toasty? Jste zastáncem multifunkčních zařízení? V tomto případě bychom vám doporučili koupit si spotřebič – vaflovač 3 v 1, který vám všechna tato vaše přání splní. Jedná se o spotřebič, ve kterém se dají přichystat nejen výborné toasty a sendviče, s některými modely lze například i grilovat zeleninu. U těchto typů si můžete měnit plotýnky právě pro přípravu těchto různých pokrmů. Nevýhodou je vyšší cena, výhodou více funkcí. Můžete si také vybrat variantu toustovač- vaflovač nebo senvičovač- vaflovač.

Jednoúčelové elektrospotřebiče

Pokud již doma máte toustovač nebo podobný přístroj, který však přípravu vaflí neumožňuje nebo jen zkrátka chcete vafle připravovat často, sáhněte po přístroji, který je určen pouze k přípravě vaflí. Nevýhodou je samozřejmě to, že se hodí pouze k přípravě vaflí, nic jiného v nich nepřipravíte. Doporučujeme pořídit si kvalitní přístroj s dostatečným příkonem. Budete mít tak větší jistotu, že se vám podaří vafle křupavé na vnější straně a uvnitř krásně vláčné. My se zaměříme právě na tyto jednoúčelové přístroje, které jsou primárně určeny k výrobě vaflí. Nabídka modelů na trhu je široká a jistě není jednoduché si vybrat ten ideální. My se vám pokusíme pomoci v tom, aby výběr toho vašeho top vaflovače byl pro vás jednodušší.

Popis vaflovače

Vaflovač je jednoduchý elektrický přístroj se snadným ovládáním. Skládá se z horního a dolního křídla, pod kterými jsou umístěna topná tělesa. Princip fungování je jednoduchý. Křídla spotřebiče se pomocí termostatu rozpálí a vafle se pak mezi nimi pomalu pečou. Plotýnky  bývají někdy vyjímatelné, to pak usnadní jejich čištění. Můžete si vybrat z různých tvarů vaflí, například si můžete pořídit vaflovač na vafle ve tvaru srdíčka. Tělo přístroje bývá tepelně izolované, abychom se o něj nespálili. Některé modely disponují ovládacími prvky pro nastavení teploty nebo času pečení. Po dokončení pečení se propracovanější modely automaticky vypnou, takže nemusíte mít obavu, že byste vafle spálili.

Kritéria výběru

Při výběru sledujte následující parametry.

Počet připravených vaflí

Až si budete spotřebič vybírat, bude pro vás tou nejdůležitější informací to, kolik vaflí najednou zvládne přístroj připravit. Většina vaflovačů má plotýnky na dvě vafle, běžná je ale i příprava čtyř i pěti vaflí najednou. Pokud máte vícečlennou rodinu a potřebujete mít hotový najednou vyšší počet této dobroty, najdete na trhu i rodinné přístroje na 10 kousků, ty jsou většinou srdíčkového tvaru. Nezapomeňte se podívat i na velikost vaflí, aby vás pak nepřekvapil malý rozměr. Někdy je lepší pořídit si vaflovač pouze na dva kusy, které jsou ale větší a lépe se zdobí.

Hloubka pečících desek

Zaměřte se také na hloubku pečících desek, čím hlubší, tím budou vafle vyšší a přiblíží se pravým belgickým vaflím. Minimální hloubku doporučujeme 1 cm. Pokud zvolíte přístroj s nižší hloubkou, vafle budou příliš tenké a také by se vám mohlo stát, že těsto zezadu vyteče. Toto by vám potom znesnadnilo čištění vaflovače a jistě nikdo nechce trávit příliš času údržbou přístroje. Při této představě by se vám vafle kvůli tomu nakonec ani nechtělo připravovat. Další nevýhodou je nerovnoměrné propečení vaflí.

Tvar vaflí

Chcete překvapit svoji rodinu vaflemi například ve tvaru srdíčka či kytiček? Pokud se jedná o tvar, máte také na výběr. Klasický tvar  je obdélníkový. Většinou bývá větší a má výhodu v tom, že se dobře zdobí. Můžete na něho navrstvit spoustu dalších dobrot jako marmeládu, ovoce, šlehačku, čokoládu a podobně. Pravda, taková nálož se špatně jí, ale kdo by to doma řešil. Pokud máte malé děti, jistě jim uděláte radost vaflemi ve tvaru kytiček nebo zvířátek. Zvlášť pokud jim dobrůtku připravíte na dětskou party, budou jistě náležitě oceněny i ostatními dětskými hosty. Až budete slavit svátek sv. Valentýna a připravíte pro svého milého vafli ve tvaru srdce, jeho srdce určitě poskočí radostí. V poslední době jsou oblíbené tzv. bublinkové vafle. Jde o šestihranný tvar s jedinečnou bublinkovou texturou. Připravíte je v bublinkovém vaflovači. Existuje i multifunkční přístroj, ve kterém si můžete připravit nejen vafle, ale i donuty. Těsto na vafle do vaflovače si můžete vyrobit sami, vafle budou jistě chutnější, pokud ale nemáte čas, můžete využít i varianty koupeného těsta ze sáčku,

Příkon a výkon

Aby se vám podařily vafle křupavé a rychle se upekly, je důležitou indikací při výběru výkon přístroje. Bohužel, tento údaj výrobci na přístrojích většinou neuvádějí. Můžeme se ale orientovat podle příkonu přístroje. Tento parametr, uvedený ve wattech (W), nám říká, kolik elektrické energie přístroj spotřebuje. Nemusíme se bát, že spotřeba bude příliš velká, protože vaflovač není v provozu dlouho. Naopak čím vyšší bude příkon (a tím i výkon), tím je větší jistota, že se vafle povedou a také se rychle upečou. Plotýnky se rychleji rozpálí a udrží si teplotu a vafle tak budou křupavé. Proto si na tento údaj dejte velký pozor.

  • Příkon 700- 1000 W mívají levnější přístroje.
  • Pokud zvolíte 1000- 1400 W, můžete si být již jistí, že výkon bude nejspíš dostačující.
  • Příkon nad 1 400 W je pro domácí potřeby již naprosto dostatečné.
  • Profi vaflovače disponují i 2000 W, ale ani tento příkon není pro domácí přípravu nezbytný.

Povrchová úprava ploten

Když koupíte vaflovač příliš levně, nemusí se vám to vyplatit. Nikdo nechce, aby se mu vafle přilepili nebo připálili. K tomu, aby se tak nestalo, je nutné, aby měly plotýnky nepřilnavý povrch. Ten musí dobře vést teplo, aby se vafle dobře a stejnoměrně propekly. Pokud chceme, aby nám přístroj déle vydržel, měl by tento povrch být dostatečně odolný proti poškrábání a odlupování povlaku. Většinou bývá teflonový. Některé tyto spotřebiče mají speciální keramický povlak DuraCeramic a jsou s tímto materiálem ještě více odolné a vydrží vám roky. Jen musíte být opatrní, je křehčejší než teflon, který je zase méně odolný na poškrábání.

Design a rozměry

Při výběru nej vaflovače myslíme i na to, kde bude stát nebo zda ho budeme schovávat do kuchyňských skříněk. Pokud ho budeme mít stále na očích, vybírat budeme jistě i podle designu. Aby se nám do prostoru hodil a líbil se nám. Najdeme výrobky jak z plastu, tak také nerezové. Plast není většinou příliš pěkný, působí levně, ale na druhou stranu se dobře udržuje. Nerezový vypadá lépe, ale má také svoje mínusy. Pokud ho zvolíte, doporučujeme s povrchem, na kterém neulpívají otisky prstů. Pokud nemáte místo nebo budete vaflovač používat jen občas a chcete přístroj vždy schovávat, myslete jak na to, jak je velký a také na to, zda ho můžete skladovat ve vertikální poloze. To vám ušetří hodně místa. Pohlídejte si délku přívodního kabelu, aby posléze nenastal problém při zapojení. Naopak příliš dlouhý kabel je někdy na obtíž. Dobré je, pokud vaflovač disponuje prostorem pro uložení kabelu.

Bezpečnostní prvky

Při výběru myslete v neposlední řadě na bezpečnost přístroje. Nemusíte se obávat, že se vy nebo vaše děti popálí o povrch přístroje, pokud je vaflovač opatřen dvojitým tepelně izolovaným pláštěm, povrch při provozu tak není horký. Velmi důležité je, pokud přístroj disponuje izolovanou rukojetí. Horká rukojeť už způsobila mnoho nepříjemností. Dobré je se podívat, zda jsou nožičky stabilní a protiskluzové. Pokud vám vyhovuje umístění ve svislé poloze, zkontrolujte, zda u přístroje nehrozí převrhnutí. Pro vaši bezpečnost by měl mít vaflovač pojistku proti přehřívání. Pokud by se teplota příliš zvýšila, přístroj je nastaven tak, že se sám vypne. Hasiči by mohli vyprávět, ke kolika požárům, které zapříčinily přehřáté přístroje v domácnosti, jezdí. V neposlední řadě je důležitá kontrolka, která hlídá teplotu a provoz vaflovače.

Ovládací prvky

A nakonec z toho nejzákladnějšího, podle čeho budete vaflovač vybírat, sledujte, zda má přístroj regulaci teploty. U levnějších přístrojů ji nenajdete. Takže jen na plotny nalijete těsto a počkáte, až se upeče. Nevýhodou je většinou to, že si nemůžete udělat vafli podle toho, jak křupavou ji zrovna chcete. Pokud si vyberete vaflovač s regulací teploty, potom většinou otočným regulátorem zvolíte požadovanou teplotu a na přístroji už je to, aby ji při pečení vaflí stabilně udržoval.

Funkce vaflovače

Jak už jsme popsali výše, existují přístroje jednoduché, které nedisponují žádnými dalšími funkcemi. Prostě vafli upečou a to je vše. Ano, zdá se to na první pohled lepší, ale má to i své nevýhody. Pokud jsme trochu náročnější uživatelé, oceníme i další funkce, které nám mohou pečení vylepšit.

  • Regulace teploty – vybrat si můžete z nastavení teplot většinou od 180 do 250 °C. Pokud toto ovládání teploty můžete regulovat otočným knoflíkem, můžete si nastavit ovládací knoflík na teplotě, kterou si přejete. Druhou možností je tlačítko, které po zmáčknutí navolí určitý režim teploty.
  • Vyjímatelné plotýnky – tato funkce je důležitá hlavně kvůli čištění přístroje, protože plotny můžeme lépe umýt, případně vložit do myčky nádobí.
  • Signál konce pečení – přestože doba pečení vaflí není dlouhá, většinou nechceme při přípravě stát a čekat, až se dílo dokončí. Proto, pokud nás přístroj sám upozorní na konec přípravy, je to příjemný bonus.
  • Možnost rotace (v uzavřeném prostoru) – dražší modely otočných vaflovačů disponují možností rotace ve dvou kloubech. To slouží k tomu, že se těsto lépe rozlije a celá vafle je tak dokonale a stejnoměrně propečená.
  • Zamykání víka napevno – tato funkce slouží k tomu, aby do vaflovače nepronikal chladný okolní vzduch. Tím se stává vafle chutnější. Tuto funkci zamykání ocení i rodiče s malými dětmi, protože dětem zabrání přístroj otevřít a popálit se.

Údržba a skladování

Údržba toho přístroje není nijak složitá. Avšak když si představíte tvar vaflí, uvědomíte si, že povrch pečících plotýnek není rovný. Proto pokud máme vyjímatelné plotýnky, je to velká výhoda. Ať už je omyjeme ručně nebo v myčce, vždy se nám s nimi lépe manipuluje. Doporučujeme zvolit kvalitní nepřilnavý materiál, který se lépe udržuje a většinou pak stačí desky otřít papírovou utěrkou. Co se týče samotné údržby plotýnek, vždy ji provádějte pouze až po vystydnutí přístroje a bez připojení k elektrické síti. Než si vaflovač pořídíte, ujasněte si, kde ho budete skladovat. Zda ho budete mít na stálém místě nebo ho budete přenášet. Podle toho volte také hmotnost přístroje, tak aby to pro vás bylo pohodlné. Funkci vertikálního skladování ocení všichni majitelé malých prostor. Některé vaflovače mají sklápěcí rukojeť a jsou tak prostorově úspornější.

Dobré tipy

Co dalšího byste o tomto elektrospotřebiči měli vědět?

Vyměnitelné pečící desky

Pokud vás baví péct různé tvary vaflí, hledejte model s vyměnitelnými pečícími deskami, například s motivy srdíček, jablíček, čtyřlístků, ořechů. Desky se snadno vymění pouhým zacvaknutím.

Odkapávací miska

Až si budete vafle připravovat, pravděpodobně se vám stane, že trocha těsta přeteče ven, přesné množství těsta neodhadnete a dolévat těsto do rozpečených vaflí nedoporučujeme, neupekly by se stejnoměrně. Aby se zbytek těsta nedostal do vaflovače, hodí se vám odnímatelná odkapávací miska (tácek), do které přebytek těsta steče. U některých modelů najdete odkapávací žlábek.

Otvor pro rovnoměrné naplnění

Další možností zjednodušení si přípravy je pořízení takového modelu vaflovače, který má otvor pro rovnoměrné naplnění těstem. Potom vám těsto nikdy nepřeteče.

Ceny vaflovačů

Tyto spotřebiče pořídíte v různých cenových kategoriích. Nezapomeňte, že cena se podepíše na kvalitě přístroje i jednoduchosti údržby.

Levné vaflovače

Jestliže máte na pořízení přístroje nízký rozpočet, budete muset dobře hledat, abyste si koupili výborný přístroj. Ale jde to. Jak jsme vám ukázali na našem výběru, ani v nízké cenové relaci nemusíte udělat chybu, pokud si takový vaflovač pořídíte. Jen si dejte pozor na příkon přístroje a samozřejmě musíte počítat s tím, že tu naleznete většinou jen základní funkce. Připravíte převážně jen dvě vafle a výrobním materiálem bude zpravidla plast. Cenová relace bude do 700 Kč.

Kvalitní vaflovače

V cenové kategorii do 1 500 Kč už máte na výběr z mnoha produktů. Ať už si budete pořizovat přístroj, u kterého chcete mít elegantní design nebo se chcete zaměřit na kvalitu přístroje či renomovaného výrobce. Na výběr máte také vaflovače s mnoha funkcemi. U většiny z těchto vaflovačů naleznete dostatečný příkon.

Nejlepší vaflovače

Pokud chcete do přístroje investovat vyšší částku, 1 500 Kč a více, můžete se spolehnout, že vyberete kvalitního pomocníka s dlouhou životností.Na výběr budete mít celou řadu vaflovačů, které mají různé vychytávky a vafle z nich budou výtečné. Některé modely z této řady disponují automatickým otáčením a jsou také vyrobeny z velmi kvalitních materiálů. Samozřejmostí jsou světelné indikátory, vyjímatelné plotýnky a příprava více vaflí najednou.

Recepty na vafle

Chcete si pochutnat na skvělém sladkém pečivu a nevíte jak na to? Vyzkoušejte některý z osvědčených receptů.

Pravé belgické vafle

S receptem na pravé belgické vafle je to trochu složitější. Oficiálně se dělí na dva typy – jedny pochází přímo z Bruselu a ty druhé z města Liége. Pokud jste je někdy ochutnali, víte, že skvělé jsou oboje. Vafle z Liége jsou z tužšího kynutého těsta s většími kousky cukru, který  zkaramelizuje. Ty bruselské se vyrábí z řidšího těsta a po upečení se pocukrují nebo přelijí čokoládou. My vám přinášíme recept na vafle z Liége. Příprava zabere díky kynutí trochu času, ale uvidíte, že se vám čekání vyplatí. Zkusit je můžete třeba na nedělní sváteční brunch, kdy nikam nespěcháte. Je v něm opravdu velké množství másla a cukru, proto si je asi nebudete dopřávat každý den, ale určitě stojí za to je vyzkoušet. Tady je recept: Suroviny:

  • 500 g bílé mouky,
  • 250 g másla pokojové teploty,
  • 250 ml vlažného mléka,
  • 25 g jemného pískového cukru,
  • 18 g čerstvého droždí,
  • 2 vejce, opět pokojová teplota,
  • 10 g soli,
  • 350 g perlového cukru (ten se opravdu těžko shání, proto jej můžete nahradit třtinovým, důležité ale je, aby byl opravdu dost hrubý, jde o to, aby ve vafli pěkně křupnul),
  • moučkový cukr na obalení.

Postup: Vezměte mísu a nasypte do ní bílou mouku (můžete zkusit i tu nejsvětlejší špaldovou, funguje to), vlijte mléko, rozklepněte obě vejce a přidejte rozdrobené droždí. Po chvíli, až se droždí rozpustí, začněte míchat od středu a postupně zapracujte veškerou mouku. Přidejte pískový cukr, sůl a povolené máslo. Následně je důležité těsto řádně propracovat, proto si vezměte na pomoc kuchyňského robota. Můžete použít i domácí pekárnu, kde si nastavíte režim těsto. Po zpracování nechte těsto asi 30 minut kynout a až poté zapracujete perlový cukr a nechte hodinu kynout. Přístroj rozpalte na maximální hodnotu a z těsta vytvarujte bochánky nebo přímo naberte lžící, pocukrujte z jedné strany, vyklopte na plotýnku, pocukrujte z druhé a pečte do zlatova. Doba pečení je závislá na vašem přístroji, ale zhruba se jedná o 4 minuty pečení.

Zdravé vafle ze špaldové mouky

Pokud máte vafle rádi, ale zároveň myslíte na zdravé stravování nebo máte nějaké dietní omezení, zkuste si připravit tento recept na zdravé vafle do vaflovače. Potřebovat budete tyto suroviny:

  • 220 g celozrnné špaldové mouky,
  • 1 a 1/2 lžičky prášku do pečiva (místo prášku do pečiva můžete dát vinný kámen, který neobsahuje fosfáty. Dávkování je 20 g vinného kamene na 500 g mouky).
  • 1/2 lžičky skořice špetka soli,
  • 80 g javorového sirupu ,
  • 60 g kokosového oleje (případně másla, které k vaflím nerozlučně patří),
  • 30 g bílého jogurtu ,
  • 300 ml rostlinného nápoje nebo kravského mléka,
  • 3 vejce,
  • slunečnicový olej k potírání plotýnek.

Postup: Všechny suché přísady smíchejte v míse dohromady. Zahřátý kokosový olej nebo rozpuštěné máslo spojte dohromady s jogurtem, javorovým sirupem a rostlinným nápojem nebo mlékem. Doporučujeme těsto vyšlehat elektrickým šlehačem, aby se všechny suroviny propojily. Plotýnky vaflovače můžete potřít lehce slunečnicovým olejem a vaflovač nastavte na střední stupeň pečení. Nalijte těsto, přiklopte a pečte do křupava. Hotové vafle ozdobte podle chuti. Přejeme dobrou chuť.

Jak vám tento test pomohl? Budeme rádi, když ho ohodnotíte hvězdičkami.

4.8/5 19 hodnocení

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

  1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
  2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
  3. Rady k nakupování
  4. Nové recenze produktů
  5. Nové srovnávací testy
  6. Tyto e-maily jsou zdarma
  7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Kategorie:

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

      Přidejte váš dotaz nebo recenzi

      Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

      Covybrat.cz
      Logo