Jak vybrat vanu

Vana v dnešní době není automatickou součástí každé koupelny. Zejména v malých koupelnách ji nahrazují sprchové kouty, a to zejména kvůli úspoře místa. I do malých koupelen však můžete vanu šikovně umístit. Musíte jen znát ty nejlepší možnosti, které vám v tomto článku představíme. Nezapomeneme však ani na velké koupelny a představíme vám hned několik variant van, se kterými se můžete na trhu setkat. Pohodlně se usaďte, čtení bude krátké a plné důležitých informací. Už si nebudete muset dělat hlavu s otázkou jakou vanu vybrat.

Recenze koupelnových van

Do našeho „testu“ jsme zařadili nejlepší vany z hlediska dostupnosti a oblíbenosti na trhu. Recenzovali jsme vany klasické pro jednu osobu, ale také pro dvě a nezapomněli jsme ani na designové vany. Důležitá pro nás byla kvalita materiálu a také pohodlnost při koupání.

Ravak Gentiana 150 x 150 cm

Materiállitý akrylát
VyztuženíLA sklolaminát
Provedenírohová
Počet osob2
Délka150 cm
Šířka150 cm
Hloubka46 cm
Objem300 l
Umístění odpadustředové
Sedátkoano
Opěrky, madlane
Vanová zástěna součástíne
Nožičky součástíne

Vana Ravak Gentiana je opravdu velkým kusem koupelnové výbavy. Rozhodně ji nevměstnáte do malé koupelny. Doporučujeme ji pouze v případě, že se ve vaně opravdu často budete koupat dva. Pro jednoho je totiž spotřeba vody opravdu zbytečná a její provoz se vám prodraží.

Před koupí doporučujeme porovnat, jaký objem má vana a na kolik litrů máte bojler. Bohužel se může stát, že váš stávající bojler nebude mít dostatečnou kapacitu a vanu si zkrátka teplou vodou nenaplníte. Bude vás tedy čekat pravděpodobně výměna bojleru.

Vyztužení vany je sklolaminátové, takže se sice nehodí pro montáž masážních trysek, ale jinak je povrch poměrně odolný. Čtyřnohé domácí mazlíčky v ní však koupat nedoporučujeme.

Díky středovému umístění odpadu je sezení pohodlné pro obě koupající se osoby. Baterii doporučujeme instalovat nad odpad. K vaně se nedodávají nožičky a její hloubka bez nožiček je 46 cm. K vaně je možné pořídit čelní panel, takže nebudete muset přikupovat obkladačky, počítejte však s tím, že se konečná cena navýší zhruba o 4 000 Kč.

 • pro dvě osoby
 • sedátko
 • středové umístění odpadu
 • možnost pořízení panelu
 • náročná na prostor
 • náročná na spotřebu vody
Zjistit cenu

Jika Riga 170 x 70 cm

Materiálsmaltovaná ocel
Vyztužení
Provedeníobdélníková
Počet osob1
Délka170 cm
Šířka70 cm
Hloubka38,5 cm
Objem190 l
Umístění odpadukrajní
Sedátkone
Opěrky, madlane
Vanová zástěna součástíne
Nožičky součástíne

Jika Riga 170 x 70 cm je klasickou vanou ideální pro jednoho člověka. Její objem je 190 l, což by měl zvládnout naplnit bojler pro čtyřčlennou domácnost.

Jako výrobní materiál byla použita smaltovaná ocel, která má tloušťku 2,1 mm, což je běžný standard. Vana je tedy kvalitní a odolná. Navíc je rezistentní i vůči otěru nebo nejrůznějším kosmetickým přípravkům, kterými si budete chtít lázeň zpříjemnit.

Potěší vás její nízká pořizovací cena. Nepotěší vás však obecné vlastnosti smaltovaných van, které mají špatné tepelně izolační vlastnosti, takže voda v nich rychleji chládne a i na dotek je vana studená. Pro zlepšení tepelně izolačních vlastností doporučujeme vanu obložit dobrým izolantem.

Součástí dodávky nejsou nožičky, které si budete muset přikoupit zvlášť. Jejích cena však není nijak vysoká. Vybrat si také můžete typ sifónu, který může být se špuntem na řetízku nebo s otočným ovládáním. Mějte na paměti, že u otočného ovládání je riziko rychlejšího opotřebení vyšší než u klasického špuntu.

 • nízká pořizovací cena
 • tloušťka materiálu
 • odolnost materiálu
 • tepelně izolační vlastnosti
Zjistit cenu

Ravak Rosa II 170 x 105 cm

Materiállitý akrylát
VyztuženíLA sklolaminát
Provedeníasymetrická
Počet osob1
Délka170 cm
Šířka105 cm
Hloubka46,5 cm
Objem260 l
Umístění odpadustředové
Sedátkoano
Opěrky, madlane
Vanová zástěna součástíne
Nožičky součástíne

Ravak Rosa II patří k velmi oblíbeným vanám, které se díky asymetrickému tvaru vměstnají i do menších koupelen. Navíc, oproti Rosa I má Rosa II příjemně skosené strany, takže se v ní pohodlně leží. V pohodě se do ní vejdou dvě osoby. Počítejte s objemem 260 l, takže si zkontrolujte, zda to váš bojler utáhne.

Součástí vany je i integrované sedátko, které má své nesporné výhody, ale na druhou stranu se při úklidu špatně natahuje až úplně dozadu. Nožičky nejsou součástí balení, takže je potřeba je přikoupit. Rosa II je vana, která může být zároveň sprchovým koutem, pokud si dokoupíte patřičnou zástěnu. Také je možné k vaně přikoupit panel se speciálním výřezem pro usnadnění vstupu a výstupu z vany.

Trochu nás zklamalo, že je vana prezentovaná i se zástěnou, kterou si však musíte dokoupit zvlášť. Celkově se pak cena poměrně dost navýší.

 • asymetrické provedení
 • odpad uprostřed
 • možnost zástěny
 • možnost panelu usnadňující vstup a výstup z vany
 • kvalitní vyztužení
 • po přikoupení všech komponentů cena dost naroste
 • nožičky nejsou součástí balení
Zjistit cenu

Kaldewei Conoduo 190 x 90 cm

Materiálsmaltovaná ocel
Vyztužení
Provedeníobdélníková
Počet osob1
Délka190 cm
Šířka90 cm
Hloubka44,5 cm
Objem220 l
Umístění odpadustředové
Sedátkone
Opěrky, madlane
Vanová zástěna součástíne
Nožičky součástíne

Vana Kaldewei Conoduo se řadí mezi luxusnější výrobky, čemuž odpovídá také její cena, která se šplhá přes 30 000 Kč. Je designově navržená a odpovídá požadavkům dnešní moderní doby, která volá po čistých geometrických tvarech. Do venkovsky zařízených domovů se tedy příliš hodit nebude.

Jako výrobní materiál byla zvolena smaltovaná ocel o tloušťce 3,5 mm, kterou disponují ve velké míře jen luxusní vany. Dispozičně je určena pro jednu osobu, při její velikosti a objemu nám však spotřeba vody přijde právě pro jednu osobu spíše zbytečná.

Umístění odpadu je středové a překryté poklopem, takže se nenarušuje jednolitý vzhled vany. Baterie je řešena formou přepadu. Nožičky nejsou součástí balení, takže je budete muset přikoupit zvlášť. Tato vana je designovým, ale zároveň funkčním kouskem. Pyšní se dobrou odolností, ale předpokládáme, že ve vaně za třicet tisíc asi psa koupat chtít nebudete.

 • silný výrobní materiál
 • designový prvek
 • středové umístění odpadu
 • vysoká pořizovací cena
Zjistit cenu

Ravak Magnolia 170 x 75 cm

Materiállitý akrylát
VyztuženíLA sklolaminát
Provedeníobdélníková
Počet osob2
Délka170 cm
Šířka75 cm
Hloubka45,5 cm
Objem260 l
Umístění odpadustředové
Sedátkone
Opěrky, madlane
Vanová zástěna součástíne
Nožičky součástíne

Ravak Magnolia je klasická vana obdélníkového typu, která má prakticky řešený odpad. Ten je umístěný uprostřed, takže vanu předurčuje ke koupání ve dvou.

Pro výrobu byl zvolený akrylátový materiál, jež má povrch zpevněný sklolaminátem. Kvůli designovému zpracování boční venkovní strany vana neumožňuje instalaci zástěny. Z hlediska zkosení se nám vana nezdá příliš pohodlná, protože v ní ležíte dost napřímo, neuškodil by větší úhel zkosení.

Prakticky se nám jeví čisté vnitřní uspořádání bez ergonomických prolisů, takže se vana dobře udržuje. V žádných záhybech se neudržují nečistoty. Také máte dostatek prostoru pro položení rukou. Pokud si však ve vaně rádi čtete, budou vám prolisy na podepření rukou možná trochu chybět. K vaně je možné přikoupit boční a čelní panel, takže nebudete potřebovat nakupovat více obkladových dlaždiček.

 • snadná údržba
 • středově řešený odtok
 • pro dvě osoby
 • kvalitní úprava povrchu
 • neumožňuje instalaci zástěny
 • ležíte v příliš zvednuté poloze
Zjistit cenu zpět nahoru ↑

Než půjdete do obchodu

Současný trh nabízí v oblasti van široké možnosti. Můžete se rozhodnout pro různé tvary, kromě obdélníkové vany jsou oblíbené i vany rohové, ale spousta lidí volí i koupelnové vany asymetrické, a to z důvodu malých rozměrů koupelny (nezapomínejte, že prostor potřebuje i koupelnový nábytek). Kromě tvaru si můžete vybrat také výrobní materiál i možnost zástěny. Aby se vám nabídka co nejvíce zúžila, odpovězte si na tyto základní otázky.

 • Budete ve vaně zejména ležet a relaxovat? Vyberte velikost vany podle největšího člena rodiny.
 • Budou se ve vaně koupat děti? Zvolte protiskluzový povrch a materiál, který udrží vodu dlouho teplou.
 • Vybíráte vanu pro seniory? Stejně jako u dětí zvolte protiskluzový povrch, madla a sedátko, zaměřte se na co nejpohodlnější přístup a výstup z vany.
 • Budete koupelnovou vanu využívat i pro koupání psa? Rozhodně se vyhněte akrylátovým vanám, zvolte vanu plechovou nebo litinovou, jsou odolnější proti poškrábání.
 • Budete při koupání používat léčivé, bylinné nebo kosmetické přípravky? Vybírejte ze smaltovaných van, které jsou odolné proti zabarvení.

Doma si v klidu sepište veškeré požadavky a vyrazte do koupelnového studia. Nemusíte si nutně realizaci závazně objednat, ale dostanete dobré rady a tipy, někde vám dokonce udělají i grafický návrh a navíc si vanu budete moci vyzkoušet a pak koupit třeba přes internet (koupíte ji levněji). V případě, že se vám do vany špatně vstupuje nebo vystupuje, nebo vás cokoliv tlačí a ve vaně se necítíte dobře, raději vyzkoušejte jinou, ať svého nákupu později nelitujete.

zpět nahoru ↑

Jak vybrat vanu podle materiálu

Zasekli jste se na otázce, jakou vanu vybrat, jestli akrylátovou nebo smaltovanou? Všechny vany, které slouží domácímu použití, musí splňovat normu ČSN EN 14516. Přinášíme vám přehled nejběžněji používaných materiálů pro výrobu van.

Litina

Litinové vany se dlouhou dobu těšily velké oblibě. Jejich největší výhodou jsou tepelněizolační vlastnosti, díky kterým zůstává voda i po napuštění dlouho teplá, takže není potřeba neustále připouštět (šetříte vaše finance). Dobrá je také její pevnost, tvarová stálost a dlouhá životnost. Díky technologickému posunu a přechodu k pozinkovanému a lisovanému ocelovému plechu se snížila jejich hmotnost a zároveň vzrostla nabídka různých tvarů.

Za nevýhodu je však i po úpravě materiálu považována velká hmotnost, kvůli které musí mít i podlaha, na které bude vana stát dostatečnou hmotnost, problematický je i transport vany a také její instalace. Litinové vany se nejčastěji prodávají jako samostatně stojící a déle u nich trvá, než se zahřejí.

Ocelové smaltované vany

Při výběru tohoto typu materiálu je dobré pozornost zaměřit zejména na jeho tloušťku. Standardně by ocel mela mít nejméně 2 mm, u luxusnějších van je pak tloušťka i 3,5 mm. V ocelových smaltovaných vanách si bez problémů mohou hrát děti, ale bez obav v ní můžete vykoupit i psa. Její povrch se nepoškrábe a je rezistentní i proti kosmetickým, lékařským i koupelovým přísadám. Stopy po sobě nezanechá ani barva na vlasy nebo odlakovač. V případě katastrofy, jakým může být požár, nevznikají jedovaté plyny, jako je tomu u akrylátových van.

U poškození, jakým může být odření, je možná oprava za pomocí speciálních laků a tmelů. Jistě oceníte absolutní neporéznost a barevnou stálost. Mezi nevýhody těchto „plechových van“ patří třeba tepelněizolační vlastnosti, kdy v ní voda zchládne rychleji (pokud není zvenku odizolovaná třeba keramickým obkladem) a i na dotyk je vana nepříjemně studená.

Oprava smaltované vany

Výhodou smaltované vany její snadná opravitelnost v případě, že se vám kousek smaltu odloupne. Pro renovaci vany se používá speciální tmel na smalt. Tmelů je na trhu více a správný postup při tmelení uvádí každý výrobce na svém výrobku.

Obecně však můžeme říct, že jsou lepší materiály na bázi polyuretanu než epoxidu. Polyuretan je totiž pružnější a houževnatější. Před opravou nejdříve místo zbavte rzi, mastnoty a nečistot. Osmirkujte ho společně i s menším kouskem nepoškozeného smaltu. Místo nechte vyschnout a nezapomeňte, že se tmel nesmí aplikovat na horký povrch.

Pro opravu použijte jen velmi tenkou vrstvu tmelu, v případě hlubšího poškození použijte vrstvy dvě, ale tu první nechte dobře zaschnout. Tmel se aplikuje buď pomocí štětečku, nebo špejle. Zasychání trvá zhruba 6 hodin, maximální tvrdosti tmel dosáhne po 24 hodinách.

Akrylátová vana

Akryl je v současné době nejoblíbenějším materiálem zejména u uživatelů. Díky jeho vlastnostem je možné z něj vyrobit různé tvary a originální designy. Velkou předností plastových van jsou tepelně izolační vlastnosti, do akrylátové vany se dobře připevňují madla, podhlavníky, baterie a podobně. Do tohoto materiálu se totiž snadno vrtá. Aby byla vana dostatečně pevná a tvrdá, používá se k vyztužení sklolaminát (LA) nebo polyuretanová pěna (PU PLUS). Vany s plyuretanovou pěnou jsou vhodné pro montáž hydromasážních systémů.

Na kvalitu akrylátové vany má vliv jeho tloušťka. Rozhodně dejte ruce pryč od van, jejichž tloušťka akrylátu se pohybuje kolem 1 mm, v tomto případě se totiž dočkáte brzkého praskání a nízké životnosti. Ideální je tloušťka kolem 4,5 mm.

Akrylát se vyznačuje větší porézností, která se však potlačuje přidáním antibakteriální úpravy. Tato úprava většinou bývá zpoplatněná. Pokud se pro tuto možnost rozhodnete, můžete se těšit na snazší údržbu a lepší hygienu.

Dobrá rada: Vanu z akrylátu nečistěte abrazivními prostředky. Mohlo by dojít k jejímu poškrábání. Do vany ani nedávejte zvířata, která mají drápy, mohou vanu nenávratně poškodit.

Quaryl

Quaryl je konstrukční materiál, který vyvinuly firmy Villeroy&Boch. Vany z toho materiálu se odlévají do forem, takže je možné vyrobit nejrůznější designová provedení, přesné úhly a hrany, výjimkou nejsou ani hladké tvary, zaoblení nebo přechody.

Jedná se o homogenní, neporézní materiál, který má plně barevnou vnitřní strukturu a lesk. Mezi jeho přednosti patří vysoká odolnost proti mechanickému namáhání, otěruvzdornost i odolnost proti chemickým látkám. Vany z tohoto materiálu mají protiskluzový povrch, dobře se umývají a potěší i snadná údržba. Stejně jako akryl je tento materiál na dotek teplý, má dobrou akustickou pohltivost a velmi dobré termoizolační vlastnosti.

Další materiály

Při výběru vany můžete narazit i na další materiály jako je umělý litý mramor. Ten se vyznačuje stálým probarvením, dobrou odolností proti otěru a je možné z něj vyrobit vanu téměř jakéhokoliv tvaru. Dalším dostupným materiálem může být dřevo nebo kámen. Tyto vany však plní spíše funkci designovou.

Na trhu se můžete setkat i s tzv. měkkou vanou Vana Soft bath. Materiál pod vlivem tepla a vody částečně změkne a voda ve vaně zůstává teplá až 2x déle než v běžné akrylátové vaně. Vnitřní část vany, kterou tvoří polyuretanová výplň, chrání polyesterová vrstva. Díky tomu dochází k efektu roztažnosti a materiál je měkčí. Oproti běženému akrylátu je tento materiál odolnější, lesklejší, pružnější a příjemnější na dotyk.

Víte, že: V případě, že si rádi koupel doplníte o mořskou sůl, ale nevíte, do které vany ji můžete dávat, abyste nepoškodili povrch, věřte, že pokud vyberete mořskou sůl do koupele, je možné ji používat v jakékoliv vaně.

zpět nahoru ↑

Tvar a velikost vany

Tvar vany do velké míry záleží na prostoru, který pro ni v koupelně máme. Zvolit můžete buď klasickou obdélníkovou variantu, nebo se přiklonit k vaně oválné, asymetrické nebo vaně rohové. I vana menších rozměrů může poskytovat dostatečný prostor pro relaxaci. Spíše než o velikost jde o ergonomické provedení. Svůj podíl na pohodlí nese i vnitřní členění.

Jak poznat správný tvar

Ve vaně byste měli mít možnost se pohodlně opřít nohama, měli byste mít prostor pro odložení rukou a ležet byste měli v přirozené nakloněné poloze. Vyzkoušejte si také, zda je možné změnit polohu těla.

Obdélníková vana

Jedná se o nejklasičtější a nejběžnější provedení koupelnové vany. Při výběru se zaměřte na ploché a co možná nejširší dno, abyste se v ní i pohodlně vysprchovali.

Zamyslete se také nad okrajem vany. Pokud v koupelně nemáte dostatek polic, jistě oceníte, když vám širší okraj poslouží jako prostor pro odložení šamponů a sprchových gelů, které potřebujete mít neustále po ruce.

V případě, že vaše koupelna nemá ani 150 cm, můžete uvažovat o tzv. minivaně, která má délku 120 cm, ale zachovává si hloubku 40 cm, což hloubka klasické vany.

Rohové vany

U rohových van počítejte s tím, že zaberou více místa, než vany klasického tvaru. V rohu vany je nejčastěji sedátko nebo větší prostor pro odložení kosmetiky. Prostorný roh vany se často hůř udržuje, protože na něj dobře nedosáhnete a je také dobrým lapačem prachu, který je na něm opravdu dobře vidět. Rohové vany jsou také náročnější na spotřebu vody, které se do ní vejde více než do klasické.

Asymetrické vany

Asymetrické vany jsou na trhu proto, aby řešily problém s atypickým prostorem, do kterého se řadí i prostor malý. Neznamená to tedy, že asymetrická vana zabírá více místa. Spíše naopak. Tyto vany bývají často na jedné straně zúženy, aby nezabíraly prostor, ale zároveň poskytovaly dostatečný komfort.

K úspoře místa přispívá ploché širší dno, takže se v ní i pohodlně osprchujete a také vnitřní úhlopříčka, která je průměrně až o 20 centimetrů delší než úhlopříčka obdélníkové vany. Do asymetrických van však můžete zařadit i rozměrnější vany pro dva.

Mezi nejvíce kupované vany patří ty s šířkou 75 cm, ale výjimkou nejsou ani širší vany (80, 90 i 100 cm). Nejoblíbenější délkou byla dlouho stošedesátka, dnes jsou však oblíbenější vany s délkou 170 cm až 190 cm.

zpět nahoru ↑

Vanové zástěny

Mezi partnery často panuje neshoda v tom, že muži chtějí sprchový kout, ale ženy preferují vanu. Rozumným kompromisem může být vanová zástěna. Jedná se o stěnu, která může být skládací, posuvná nebo permanentní. Vanu tak můžete plnohodnotně využít jako sprchový kout, aniž byste po sprchování měli na podlaze kaluž.

 • Výběr zástěny do vany se bude točit kolem dvou materiálů, a to skla nebo plastu.
 • Pokud si budete chtít zástěnu pořídit až dodatečně, počítejte s touto možností již při výběru vany. Ta by měla mít rovný a široký okraj (3 cm), na který bude možné konstrukci připevnit.
 • Rámy mohou být vyrobeny z hliníku a natřeny na bílou barvu nebo mohou být pochromované, pochromovaná varianta je však dražší.
 • Dobou volbou jsou zástěny bezrámové spojené kováním, jejich údržba je mnohem snazší, protože většina nečistost se drží právě v rámech.
zpět nahoru ↑

Instalace vany

Vana může být volně stojící i postavená ke stěně. Možností je hned několik. Jednou z variant je, že se vana usadí na připravené místo v koupelně. Pokud chcete vanu, která se nezazdívá, vyberte takovou, která má přední panel ze stejného materiálu jako je samotná vana. Jedná se o doplněk vany a není za potřebí žádné velké zdění ani pořizování obkladů navíc.

Další možností je vyzdění lůžka souběžně s hranou vany, kam se pak následně vloží. Po okraji se vytvoří odkládací prostor a přední část vany obložíte obkladem.

Vanu je možné umístit také do polystyrénové podsady, které je možné zakoupit společně s vanou. Mělo by se jednat o originální formu, protože univerzální by nemusela dobře sedět. Polystyrén je dobrý tepelný a zvukový izolant. Podsada se pak oblepí obkladem.

V místě zápachové uzávěrky nezapomeňte nechat prostor pro dvířka, kterými se v případě potřeby dostanete k zápachové uzávěrce. Pokud má vana třeba hydromasáž, je potřeba, by byla druhá dvířka umístěna v místě motoru.

Spáru, která vznikne mezi stěnou a vanou je vhodné utěsnit speciálním profi nebo sanitárním silikonem.

zpět nahoru ↑

Vanové baterie

K nové pěkné vaně byste si měli vybrat také vhodnou armaturu neboli vodovodní baterii. V případě, že si lámete hlavu nad tím, jakou baterii do vany vybrat, máte možnost zvolit buď klasickou vanovou baterii, nebo napouštění vany provádět několika dalšími originálními způsoby:

 • přítok vody ze dna – přítok vody je umístěn úplně pod úrovní hladiny, takže je zcela bezhlučný, tato volba bude dobrá pro obyvatele, kteří žijí ve špatně zvukově izolovaném obytném domě,
 • přítok vody z podhlavníku – teplá voda přitéká z podhlavníku, takže ztéká kolem krku a páteře dolů, tím pádem uvolňuje veškeré zádové svaly, které jsou nejvíce namáhané, tento způsob napouštění vany šetří vodu, protože při dopouštění teplé vody stéká voda kolem těch partií, které teplou vodu vnímají nejvíce, dalším plusem je, že voda z nejchladnější části vany se vypouští automaticky,
 • dotykové ovládání – nahrazuje klasickou koupelnovou baterii, teplota voda se nastavuje stiskem vašeho prstu ještě před tím, než vodu spustíte, teplota vody je stále konstantní, ale i během napouštění je možné ji pohodlně změnit.

Přemýšlíte, na které straně vany má být baterie? Renomovaný výrobce, od kterého si vanu pořídíte, by vám na tuto otázku měl být schopen odpověď. Obecně však platí, že pokud máte menší vanu a malé děti, je lepší volit napouštění vody přepadem. V tomto případě nehrozí, že by malé děti na baterii mohly upadnout.

Pokud zvolíte středové umístění odtoku, měla by být baterie umístěna také uprostřed, tedy nad odtokem.

Asymetrické vany umožňují několik způsobů umístění baterie. Je jen na vás, jaký si zvolíte. V případě, že má vaše vana ergonomické prolisy, dejte si pozor, aby proud netekl na ně, voda by se zbytečně rozstřikovala po koupelně.

zpět nahoru ↑

Vychytávky pro příjemné koupání

 • Integrované sedátko do vany – zlepší nejen komfort při koupání, ale také nabídne prostor pro odložení věcí. Údržba vany se však maličko zkomplikuje.
 • Odtok vody umístěný uprostřed – i když se tato vychytávka může jevit jen jako detail, je velmi praktická. Ať už se budete koupat na začátku nebo konci vany, nebo budete ve vaně sedět dva, nebude vás nic tlačit do sedacích partií.
 • Ergonomické prolisy – nejčastěji se jedná o opěrky rukou, které oceníte v případě, že si ve vaně rádi čtete, pomohou také při vstávání. Pamatujte však na to, že šířku vanu mohou zúžit a také údržbě budete muset věnovat více času, protože se nečistoty, stejně jako prach, budou usazovat v nejrůznějších záhybech.
 • Podhlavníky a madla mohou být praktickými doplňky, které zpříjemní koupání nebo vstup a výstup z vany.
 • Hydromasážní systém – montáží tohoto systému získáte hydromasážní vanu. Nejlépe se instaluje do akrylátových van. Ideální je vybrat si vanu i hydromasážní systém od jednoho výrobce. Pokud nevíte, jak vybrat hydromasážní vanu zaměřte se na kvalitu trysek a spárování. Spárování vnitřního systému by mělo být takové, aby se uvnitř neusazovala voda. Kromě masážní vany se můžete rozhodnout také pro vířivku.
 • Automatický ohřev vody – pokud toužíte po vaně, ve které se ohřívá voda, můžete si nechat nainstalovat automatický dohřev vody, který při poklesu teploty vodu automaticky dohřeje na 38 °C.
zpět nahoru ↑

6 tipů pro rychlý výběr vany

 1. Pokud nevíte, jak vybrat délku a velikost vany, vybírejte podle největšího člena rodiny. U zbytečně velké vany riskujete zbytečné plýtvání vodou a zatížený vašeho finančního rozpočtu.
 2. Vanu si v obchodě klidně vyzkoušejte. Vlezte si do ní a soustřeďte se, jestli v ní můžete pohodlně změnit polohu, jestli máte kam umístit ruce a hlavně jak se z vany vystupuje a jak se do ní nastupuje. V případě, že se vám cokoliv nezdá, vyberte si jinou.
 3. U vany pro dva nezapomeňte na její velikost. Zamyslete se nad tím, zda vám vůbec projde dveřmi.
 4. Plastové vany z akrylátu by měly mít tloušťku akrylátu alespoň 4-5 mm. Menší tloušťka značí, že se jedná o náhražku, která příliš dlouho nevydrží.
 5. Volně stojící vana je moderním designovým prvkem, ale nezapomeňte, že na ni budete potřebovat dostatek prostoru, hůř se z ní vystupuje, protože se nemůžete opřít o zeď a úklid pod a kolem vany vám zabere více času.
 6. V případě, že si necháte obložit asymetrickou vanu, více dohlížejte na práci obkladače, obklad asymetrické vany je náročnější.
4.1/5 12 hodnocení

Kategorie:

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Napište svou recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.