Jak vybrat veslovací trenažér

Jsme profíci, nevěříme marketingovým slibům a nezávisle recenzujeme a srovnáváme produkty. Když nakoupíte skrze naše odkazy, můžeme získat malou odměnu, která ale nezvyšuje cenu vašeho nákupu.

Veslovací trenažér představuje skvělý způsob, jak se udržovat v kondici a vybudovat si pevné svalstvo. Na výběr máte z různých typů, které se podle brzdového systému dělí na magnetické, vzdušné, vodní a tlumičové. Přečtěte si, jaké výhody a nevýhody mají různé typy a proč si rozhodně pohlídat pozáruční servis. Životnost trenažéru stojí zejména na robustní konstrukci a kvalitním pojezdu. Jak je rozpoznat se dozvíte v článku. Dočtete se také, jaký je rozdíl mezi jednoduchými a profesionálními nášlapy či jak správně na stroji cvičit, abyste si neublížili.

Recenze veslovacích trenažérů

Rozhodli jste se, že domácí cvičení povýšíte na další level nebo zkrátka jen hledáte způsob, jak ulevit bolavým zádům a vylepšit si fyzickou kondici? Výborným pomocníkem vám bude veslovací trenažér, se kterým posílíte nejen zádové svaly, ale celé tělo. Jak vybrat ten nej veslovací trenažér se dozvíte i z našich recenzí. Zaměřili jsme se hlavně na robustnost daného stroje a kvalitu pojezdu, které jsou pro výběr top veslovacího trenažéru stěžejní. Stranou samozřejmě nezůstávají ani různé funkce a možnosti individuálního nastavení, které přispívají vyššímu komfortu při cvičení.

NázevKde koupitHodnocení
celkem
1.HMS PREMIUM ZW1600Zjistit cenu
93 %
2.inSPORTline inCondi RW60Zjistit cenu
91 %
3.Tunturi R20 Rower CompetenceZjistit cenu
90 %
4.inSPORTline YukonaZjistit cenu
85 %
5.Acra 05-BR2400Zjistit cenu
77 %

inSPORTline Yukona

Brzdový systémmagnetický
Regulace zátěžeelektronický
Maximální nosnost110 kg
Délka pojezdu118 cm
Hmotnost20,5 kg
Hmotnost zátěžového kola2 kg
Displejano
Hrudní pásano
Nášlapyjednoduché
Možnost složeníne
Transportní kolečkaano
Rozměry v cm159 x 55 x 77
Rozměry ve složeném stavu v cm/

Veslovací trenažér inSPORTline Yukona je zástupcem levnějších modelů, přesto od renomovaného a ověřeného výrobce. Tento model koupíte už za necelých 8 000 Kč. Brzdový systém u tohoto trenažéru je magnetický, který patří mezi nejoblíbenější. Jedná se o zařízení, které se ovládá elektronicky, proto můžete pohodlně upravovat stupeň zátěže bez toho, aniž byste museli na přístroji něco fyzicky upravovat. Díky elektronickému ovládání máte k dispozici také oblíbený HRC program, který uzpůsobuje zátěž dle předem zvolené tepové frekvence, a tak při cvičení tělo zůstává v aerobním pásmu a spaluje tuky.

Tepovou frekvenci měříte pomocí hrudního pásu, který je součástí balení. Vybírat si můžete z celkem 16 stupňů zátěže, kterou zajišťuje 2 kg těžké zátěžové kolo. Skvělá je i dostatečná délka pojezdu – 118 cm, na které si zacvičí i vysocí jedinci. Vzhledem k tomu, že se jedná o levnější přístroj, ale nepočítejte s moc velkou nosností. Výrobce uvádí 110 kg. I nejvyšší stupeň zátěže není určen pro opravdové siláky, ti by jistě uvítali zátěž vyšší. Kolečka na pojezdu jsou vyrobena z plastu, proto se dá očekávat, že při častějším používání nevydrží extra dlouho. Kvalitnější přístroje disponují silikonovými kolečky nebo průmyslovými ložisky. V provozu je ale stroj tichý a jeho užívání je poměrně pohodlné. Tomu napomáhá i měkké sedadlo potažené umělou kůží, na kterém se hýždě nebolí ani po delším tréninku.       

Pohodlnosti ale ubírají velmi jednoduché nášlapy, u kterých nemůžeme regulovat velikost a noha z nich vypadává. Cvičit na nich bosky je prakticky nemožné, proto budete muset vždy nazouvat tenisky. Trenažér má zabudovaný displej s počítačem, na kterém můžete vybrat z bohaté nabídky 21 programů. Některé jsou předem nastavené, jiné si můžete navolit sami. Je škoda, že počítač nezvládne ukládání naměřených hodnot, takže do budoucna nemůžete vidět pokroky. Na displeji samozřejmě vidíte všechny důležité údaje jako je čas cvičení, tepová frekvence, počet spálených kalorii, rychlost i ujetá vzdálenost.

Displej je sklápěcí, a pokud budete s trenažérem manipulovat, doporučujeme ho sklopit, jinak by se mohl snadno ulomit. Počítač se napájí ze sítě, tudíž je třeba počítat s dostupností zásuvky. S celkovou hmotností okolo 20 kg, která je v kontextu ostatních trenažérů spíše nižší, doporučujeme tento přístroj spíše na kondiční cvičení pro nenáročné, než pro profesionální sportovce. Bohužel se nedá složit, proto počítejte s tím, že vám doma zabere hodně místa. Naštěstí má transportní kolečka, která vám usnadňují převoz například do jiné místnosti.

 • nízká cena
 • dlouhý pojezd
 • bohatá nabídka programů včetně HCR
 • hrudní pás součástí balení
 • nízká váha
 • špatné nášlapy
 • nemožnost složení
Zjistit cenu

inSPORTline inCondi RW60

Brzdový systémmagnetický
Regulace zátěžeelektronický
Maximální nosnost150 kg
Délka pojezdu96 cm
Hmotnost33 kg
Hmotnost zátěžového kola4 kg
Displejano
Hrudní pásano
Nášlapyjednoduché
Možnost složeníano
Transportní kolečkaano
Rozměry v cm223 x 50 x 96
Rozměry ve složeném stavu v cm95 x 50 x 148

O třídu vyšší model veslovacího trenažéru inSPORTline inCondi RW60 už uspokojí náročnější a váhově těžší sportovce, kteří plánují cvičit často. I tento typ disponuje brzdovým systémem v magnetické podobě a elektronickým ovládáním pro snadnou změnu zátěže. Na rozdíl od předchozího modelu má ale výrazně vyšší nosnost – 150 kg, čemuž nasvědčuje i o třetinu vyšší hmotnost celého přístroje – 33 kg. Masivní konstrukce je vytvořena z kvalitní ocele se speciální povrchovou úpravou proti škrábancům a oděru. Pro jeho vyšší hmotnost určitě doporučujeme pořídit si ochranou podložku na podlahu.

Pojezd má kratší než u typu Yukona, ale ani se svými 96 cm by neměl bránit pohodlnému pohybu lidem s vyšší výškou – maximální výška je dle výrobce 200 cm. Rozhodně potěší upevnění pojezdu na 6 samo mazacích kolečkových ložiscích, které by měly vydržet časté užívání osob i s vyšší hmotností a zajišťují plynulý a tichý pohyb. Sedadlo má tento trenažér ergonomické a pohodlné. Tento šikovný trenažér ovládáte elektronicky, takže snadno a rychle navolíte požadovanou zátěž nebo program. Zátěžové kolo o hmotnosti 4 kg dovoluje nastavit 16 stupňů zátěže, takže si vybere skutečně každý. Na počítači s displejem můžete zvolit některý z 12 programů, včetně populárního HCR. V nabídce je také možnost soutěžení s trenažérem, což vnímáme jako zajímavou alternativu, která ozvláštní klasický trénink.

Počítač se napájí pomocí adaptéru a musí být neustále v zásuvce. Sice tak šetříte baterie, ale když budete cvičit, je třeba mít elektrickou síť po ruce. O něco lépe než v předchozím případě jsou řešené nášlapy, které mají lepší fixační popruh na upevnění chodidel. Dle uživatelských recenzí přesto většina uživatelů cvičí v botách. Pořád ale máme co do činění s nášlapy jednoduchými, které dokonale neimitují běžný pohyb. Ti z vás, kteří nemají doma velké prostory, uvítají možnost složení celého stroje, kdy se jeho velikost zmenší na příjemnější rozměry 95x50x148 cm. Pro snadnější přemísťování samozřejmě nechybí ani transportní kolečka. V balení s přístrojem najdete také hrudní pás na měření tepu. Součástí tohoto domácího veslařského trenažéru je i skvěle sestavený manuál, díky kterému zvládnete montáž velmi rychle a snadno. Celkově hodnotíme tento model velmi kladně. Cenově se jedná o střední třídu, ale díky hmotnosti a kvalitním materiálům vám může sloužit spoustu let.

 • kvalitní konstrukce a materiály
 • vysoká nosnost
 • HCR program i možnost závodu s počítačem
 • schopnější nášlapy
 • hrudní pás v balení
 • vyšší cena
Zjistit cenu

Tunturi R20 Rower Competence

Brzdový systémmagnetický
Regulace zátěžemechanický
Maximální nosnost135 kg
Délka pojezdu103 cm
Hmotnost36 kg
Hmotnost zátěžového kola6 kg
Displejano
Hrudní pásnení součástí
Nášlapyjednoduché
Možnost složeníano
Transportní kolečkaano
Rozměry v cm209 x 54 x 80
Rozměry ve složeném stavu v cm115 x 54 x 80

Veslovací trenažér Tunturi R20 Rower Competence má na svědomí renomovaná finská značka, která na trhu s cvičebním nářadím působí už 30 let. Proto si můžete být jisti, že máte co dočinění s přístrojem, který je kvalitní a nerozpadne se po roce používání. Model od Tunturi má stejně jako oba předchozí trenažéry magnetický brzdný systém. Na rozdíl od výše zmíněných ale disponuje mechanickým ovládáním zátěže, kdy je potřeba manuálně otočit regulátorem. Zátěžový setrvačník v tomto případě váží celých 6 kg, na výběr pak máte z 8 stupňů zátěže. V porovnání s ostatními zástupci tak máte poloviční možnost výběru, nicméně i tak si svůj optimální odpor jistě vyberete, ať jste žena nebo muž.

Nosnost tohoto stroje je 135 kg, přičemž jeho váha činí 36 kg. Díky pojezdu o délce 103 cm by neměl být problém ve veslování ani pro vyšší postavy (výrobce deklaruje pohodlné použití do výšky 195 cm). Masivní konstrukce stroje je dostatečně velká a přístroji zajišťuje stabilitu. Profil pojezdu je vyroben z hliníku, který mu zajišťuje plynulý a tichý chod. Na pojezd je usazené pohodlné ergonomicky tvarované sedadlo s odolnými průmyslovými ložisky. Dle uživatelských recenzí víme, že lehce nepohodlné jsou rukojeti vesel, které jsou vyrobené z tvrdého plastu. Určitě bychom uvítali nějaké změkčení.

Kladně ale můžeme hodnotit nášlapy, které jsou sice stále jednoduché a bez možnosti nastavení, ale díky těsným upevňovacím pásům můžete cvičit i bez bot. O přehled při cvičení a možnost různých tréninkových režimů se stará počítač s LCD displejem, který bohužel postrádá podsvícení. Nabízí ale bohatou nabídku cvičebních programů, například také možnost zadání cílových hodnot pro tep, čas nebo spotřebu energie a samozřejmě HCR program. Na displeji vidíte klasické zobrazení ujeté vzdálenosti, času, rychlosti i měření tepu. Jeho ovládání je intuitivní a snadné. Součástí balení bohužel není hrudní pás, ale přístroj jeho připojení podporuje, takže ho můžete dokoupit.

Displej se napájí pomocí 2 AA baterií, takže ho můžete používat kdekoliv, i bez dostupnosti k elektrické síti. Každého, kdo rád šetří místem, potěší možnost složení, kdy délku stroje zkrátíte o polovinu, tedy na rozměry 115x54x80 cm. Pro snadnější přesun máte k dispozici přepravní kolečka. Pokud by se vám stroj pokazil, značka Tunturi zajišťuje poprodejní servis a opravu přímo u vás doma. Celkově tento trenažér hodnotíme velmi kladně, za zhruba 15 000 Kč získáte odolný a kvalitní přístroj, který může používat celá rodina. V poměru cena/výkon si tento veslovací trenažér zaslouží titul vítěze testu.

 • kvalitní konstrukce, stabilita
 • dobré zpracování nášlapů
 • poprodejní servis zdarma
 • HCR program
 • renomovaná značka
 • tichý a hladký chod
 • displej není podsvícený
 • hrudní pás není součástí balení
Zjistit cenu

Hammer Rower Cobra

Brzdový systémtlumičový
Regulace zátěžemechanický
Maximální nosnost130 kg
Délka pojezdu108 cm
Hmotnost21 kg
Hmotnost zátěžového kola-
Displejano
Hrudní pásne
Nášlapypolohovatelné
Možnost složeníano
Transportní kolečkane
Rozměry v cm150 x 166 x 50
Rozměry ve složeném stavu v cm125 x 44 x 57

Pokud se vám zalíbily veslařské trenažéry s hydraulickými tlumiči, máme pro vás recenzi na model Hammer Rower Cobra. Společnost Hammer má již stoletou tradici ve výrobě posilovacích strojů a na jejich výrobky je spolehnutí. Tento typ trenažéru disponuje manuálním ovládáním zátěže, musíte tedy pootočit regulátorem, který najdete přímo na veslech. Díky tomu můžete zátěž regulovat za pohybu. Na výběr máte z 12 stupňů zátěže, od lehké tréninkové až po náročné posilování. Výhodou tlumičových trenažérů je jejich nízká cena. Tento seženete za necelých 10 000 Kč. Počítejte ale s tím, že po pár letech bude potřeba tlumiče vyměnit, a to u každého, i značkového stroje.

Ve výsledku se proto tolik nevyplatí. Skvělé na nich ale je, že opravdu věrně simulují pohyb na vodní hladině. Model Hammer Rower Cobra má jednu výbornou vlastnost, a to možnost nastavení úhlu pojezdu podle toho, jaké svaly chcete zapojit a jak moc zkušení veslaři jste. Pro začátečníky se doporučuje vodorovná úroveň 1, pokročilí mohou volit úroveň 2 a profesionálové, kteří chtějí pořádně protáhnout nohy, zvolí strmější sklon úrovně 3. Pojezd samotný je opatřený průmyslovými ložisky, která by měla zvládnout pravidelné využívání i jedinců s těžší váhou. Nosnost tohoto stroje se uvádí na 135 kg, délku pojezdu výrobce neuvádí, ale doporučuje se pro osoby do 190 cm. Pokud jste tedy vyšší, není pro vás tento přístroj vhodný a raději zvolte jiného zástupce. Jinak je ale trenažér pohodlný, sedadlo je hezky tvarované a při cvičení by vás nemělo tlačit.

Další pochvalu si zaslouží nášlapy, které jsou konečně nastavitelné. Vybrat si tedy můžete délku přesně podle vašeho chodidla, nohu poté zajistíte polohovatelným páskem. Díky tomu bude trénování mnohem příjemnější. Samozřejmě ani u tohoto modelu nechybí LCD displej, který zaznamenává čas cvičení, délku ujetých kilometrů, počet záběrů za minutu, celkový počet záběrů, kalorie i srdeční tep. Bohužel není k dispozici počítač, který by nabídl možnost programů. Nečekejte tedy HCR program, ani žádný jiný tréninkový modul. Součástí balení není ani hrudní pás pro snímání tepu. Cvičební stroj od Hammeru váží pouhých 21 kg, dá se složit, což uvítají majitelé malých bytových prostor. Pokud máte omezený rozpočet a hledáte kvalitní stroj, můžeme tento model doporučit. Jen myslete na to, že po čase bude třeba vyměnit tlumiče ve veslech.

 • nízká cena
 • renomovaný výrobce
 • polohovatelné nášlapy
 • možnost naklonit nájezd
 • věrná simulace veslování na veslici
 • absence tréninkových programů
 • po čase bude třeba vyměnit tlumiče
 • jen pro osoby do 190 cm
Zjistit cenu

HMS PREMIUM ZW1600

Brzdový systémvodní
Regulace zátěžeano
Maximální nosnost150 kg
Délka pojezdu102 cm
Hmotnost28 kg
Hmotnost zátěžového kola-
Displejano
Hrudní pásano
Nášlapynastavitelné
Možnost složeníano
Transportní kolečkaano
Rozměry v cm211 x 52 x 85
Rozměry ve složeném stavu v cm112 x 52 x 142

Zástupcem vodního veslovacího trenažéru je HMS Premium ZW1600, který zaujme už atraktivním vzhledem. Jeho brzdový systém je tedy vodní, to znamená, že zátěž určujete pomocí množství vody nalité v barelu. Uvnitř jsou umístěné lopatky, které se veslováním roztáčí, a tak vzniká odpor pro cvičení. Když budete potřebovat zátěž zvýšit, vodu přilijete, v opačném případě musíte vody odlít. Doporučujeme do přístroje lít vodu destilovanou, která je nejméně agresivní, případně můžete doplnit i chlorové tablety, které zabrání vodním řasám.

Pro snadnější plnění najdete v balení trychtýř s hadicí a pumpičkou, které vám pomohou regulovat množství tekutiny. Při cvičení je klasický zvuk veslování nahrazený příjemným šuměním vody. Tento model je určený pro nosnost až 150 kg, ale vzhledem k jeho nižší váze – 28 kg bez vody, a ne příliš mohutné konstrukci nedoporučujeme přístroj tak moc zatěžovat. Jedná se o polskou firmu, která nabízí levnější přístroje, proto nelze očekávat příliš robustní a stabilní konstrukci, ani špičkové zpracování, ačkoliv cena není zrovna nízká. Z hlediska pohodlí tu máme tvarovaný, polstrovaný sedák, který je příjemný a netlačí.

Nášlapy nejsou profesionální, ale povolují úpravu velikosti dle rozměrů vašeho chodidla. Údaje o vašem tréninku, jako je čas, rychlost, ujetá vzdálenost, spálené kalorie a další najdete na LCD displeji, který se napájí pomocí 2 AA baterií. Opět není součástí stroje počítač, takže se rozlučte s programy a různými tréninkovými plány. Menším uchlácholením je alespoň hrudní pás pro měření tepové frekvence, který je součástí balení. Pokud byste chtěli trenažér přemísťovat, budou se vám hodit transportní kolečka, kterými je vybaven. Nechybí ani možnost sklopení celého přístroje pro snadnější uskladnění. Ve výsledku se nejedná o špatný stroj, ale vzhledem k jeho ceně okolo 20 000 Kč doporučujeme jít spíše cestou renomovanějších výrobců jako je inSPORTline, Hammer nebo Tunturi.

 • vodní brzda a příjemný zvuk vody při šlapání
 • hrudní pás součástí balení
 • vyšší cena
 • nepříliš robustní konstrukce
 • absence tréninkových programů
Zjistit cenu

Proč koupit veslovací trenažér?

Pohyb se stává čím dál vyhledávanější aktivitou, protože si lidé začínají uvědomovat, že zdraví a dlouhověkost nelze získat zázračnými pilulkami ani všemožnými dietami. Udržet se fit můžete sportem, cvičením v posilovně anebo cvičením v domácnosti, které se díky YouTube a všemožným aplikacím stává mnohem dostupnější, levnější a snadnější variantou pro širokou veřejnost. Pokud chcete cvičení doma zefektivnit, nabízí se možnost zakoupit si speciální výbavu, která vám pomůže k ještě lepším výsledkům.

Mezi oblíbené cvičební stroje patří také domácí veslovací trenažér. Na trhu najdete několik různých modelů tohoto stroje, které se odlišují hlavně brzdným systémem, pojezdem, ovládáním a nejrůznějšími funkcemi. V dnešním článku se zaměříme na to, jak si vybrat nejlepší veslařský trenažér přesně pro vaše potřeby. Najdete tu také srovnání pětice přístrojů, které vám nákup top veslařského trenažéru usnadní. Možná máte zafixované, že takové velké cvičební stroje patří do posilovny. Pokud ale máte dostatek prostoru doma, určitě veslovací trenažér využijete, i když nejste profi sportovci. Zde je pár důvodů, proč se pro koupi tohoto šikovného stroje rozhodnout:

Sedavé zaměstnání

Velká většina z nás pracuje v kanceláři, kde sedíme každý den minimálně 8 hodin u počítače. U toho velmi trpí záda, která často hrbíme nad obrazovkou, aniž bychom si to uvědomovali. Právě ty dokáže tento trenažér výborně posílit a zpevnit. Sáhnout však můžete i po eliptickém trenažéru, o kterém jsme psali zde.

Bolest zad

Ať už vás trápí záda z kanceláře kvůli nekvalitní kancelářské židli, ze špatné matrace nebo z jiných důvodů, často více než masáže nebo drahé léky pomůže záda zpevnit. Doma bez výbavy se tento sval trochu hůře cvičí, a právě proto oceníte veslovací trenažér, který je pro posílení zádových a břišních svalů dokonalým pomocníkem. Díky možnosti nastavení intenzity s ním zvládnou cvičit i začátečníci.

Spalování tuků a nabírání svalové hmoty

Vždy záleží na tom, jaký druh tréninku zvolíte. Pokud hodláte zvýšit objem svalové hmoty, volíte si těžší zátěž a méně opakování, pokud ale chcete spíše spálit tuky a vytvarovat svaly, zvolíte menší zátěž po delší dobu cvičení, tzv. kardio. Hubnutí na veslovacím trenažéru jde velmi dobře. Stejně tak můžete vyzkoušet jízdu na rotopedu nebo běh na běžícím pásu. S tvarováním postavy vám může pomoci i vibrační plošina, o které jsme napsali samostatný článek. Plošina slibuje sice hubnutí bez námahy, ale už teď vám prozradíme, že bez pravidelného pohybu a správného jídelníčku se neobejdete.

Fyzická kondice

Cvičením na tomto přístroji samozřejmě neprocvičujete pouze záda, ale v podstatě celé tělo. Při menší zátěži můžete na trenažéru provádět kardio pohyb, při kterém tělo zahříváte rovnoměrně, a tak si skvěle zlepšujete fyzičku a při pravidelném cvičení také plicní kapacitu. Tepovku vám dobře ohlídá kvalitní sporttester. Zjistěte, jak vybrat ten nejlepší. Do svého jídelníčku byste měli zařadit proteiny a vhodné gainery.

Posílení svalů celého těla

Ač na první pohled můžete získat dojem, že na veslovacím trenažéru posilujete hlavně záda a ramena, není tomu tak. Zabírat byste měli zejména nohama a samozřejmě posilujete i břicho a střed těla. Dle výzkumů při veslování zabírá 84 % svalů člověka, tento stroj je tedy ideální pro procvičení celého těla.

Správná funkce srdce a cév

Pravidelným cvičením na veslovacím trenažéru podpoříte funkci srdce a cév, které se budou správně prokrvovat.

Trénujte i v zimě

Pokud se věnujete vodním sportům jako je kanoistika nebo veslování, představuje tento trenažér perfektní způsob, jak se udržet v kondici i v zimě nebo počasí, které nepřeje tréninku venku.

Jak vybrat veslovací trenažér?

Než se rozhodnete zainvestovat do nového posilovacího stroje, určitě bude nutné něco si o něm nastudovat. Při výběru veslovacího trenažéru byste měli brát v potaz zejména tyto skutečnosti:

Intenzita cvičení

Zásadní otázku, kterou si před nákupem musíte položit, zní, jak často budete na stroji cvičit. Pokud patříte mezi začátečníky, kteří budou trenažér využívat jen pro kondiční veslování a jako způsob spálení tuku či posílení svalstva, vystačíte si s jednodušším přístrojem. Pokud ale patříte mezi aktivního sportovce, který bude chtít provádět každodenní veslařský trénink, určitě se vyplatí zainvestovat a pořídit si profesionální veslovací trenažér, který tuhle zátěž zvládne.

Výška postavy a váha osoby

Důležitým parametrem bude také výška postavy a hmotnost člověka, který bude přístroj využívat. Pokud jste statnější postavy a chcete, aby vám trenažér dlouho vydržel, je potřeba pohlídat si hlavně mechanismus, který vytváří odpor při veslování, zpracování nášlapů na nohy a kvalitu pojezdu sedáku.

Záruční servis doma u zákazníka

To je věc, na kterou možná v prvních chvílích hledět nebudete, ale její váha je značná. Protože se jedná o poměrně složitý konstrukční stroj, který budete často zatěžovat, považujeme za extrémně důležitou možnost zajištění servisu u vás doma. Jakmile se vám na veslařském trenažéru něco pokazí, ušetří vám domácí servis spoustu nervů, času a peněz. Nebudete muset nic balit, rozebírat a odesílat nebo odvážet, pracovník servisu přijde k vám a přístroj opraví přímo u vás doma, nebo zajistí odvoz a dovoz. Určitě se vyplatí pohlídat si u veslovacích trenažérů také dostupnost náhradních dílů, které zejména u levnějších značek bývají těžko dostupné.

Otestování

Nákup přes internet bývá často výhodnější, proto se k němu spousta zákazníků často uchyluje. Než se ale rozhodnete pro koupi vámi vybraného přístroje, doporučujeme, abyste si na prodejně vyzkoušeli a zjistili, jestli vám opravdu sedí. Tak nejlépe poznáte, jaký veslovací trenažér vám nejvíc sedne. Určitě nechcete investovat i desítky tisíc korun, aby vám pak přístroj doma jen překážel nebo se vám na něm špatně cvičilo. Při testování veslařských trenažérů dbejte na následující:

 • Pojezd – Důležitá je kvalita pojezdu, po které se pohybuje sedák. Kluzná dráha musí být vyrobena z kvalitního a odolného materiálu, protože se jedná o nejvíc namáhanou část stroje. Pokud by působila chatrně, pravidelná údržba by vás vyšla na velké peníze.
 • Posuvné nášlapy – Dovnitř se musí pohodlně vejít chodidlo.
 • Sedadlo – Mělo by být co nejpohodlnější, tvarované tak, aby vás na hýždích netlačilo a abyste z něho neklouzali.

Typy trenažéru

Tyto cvičící stroje vypadají na první pohled docela podobně. Jejich hlavní rozdíly ale tkví v konstrukci a brzdném systému, tedy způsobu, jakým stroj vytváří odpor při cvičení. Zátěž si na většině strojů můžete nastavit na různé stupně obtížnosti. Různé druhy strojů se od sebe liší také životností, plynulostí záběru či pohodlností při užívání. A samozřejmě cenou. Důrazně doporučujeme, abyste se vyhnuli nejlevnějším a nekvalitním přístrojům, které při používání vržou, zasekávají se a jejich užívání není komfortní. Na takovém stroji sice můžete veslovat, ale cvičení vás bude stát mnohem více pevné vůle a přemáhání, než kdybyste vybrali kvalitní a spolehlivý stroj. Dle druhu zátěže můžeme veslařské trenažéry rozdělit do pěti skupin:

1. Veslovací trenažér s pružným lanem

Setkat se můžete také s názvem odporový veslovací trenažér. Odpor u něho vzniká tak, že gumový expandér se při veslování natahuje. Gumová lanka mohou být různě tuhá, jinak ale u toho typu nemáte příliš možností nastavení zátěže. Nepočítejte také s žádnou možností programového tréninku. Výhodou je tichý chod, stabilní zátěž a nízká cena. Tento typ vesel však minimálně imituje přirozený pohyb při záběru, a proto ho doporučujeme maximálně začátečníkům.

2.Tlumičový veslovací trenažér

Nebo také hydraulický veslovací trenažér je stroj, jehož odpor zajišťují hydraulické tlumiče. Tyto přístroje se vyznačují menšími rozměry a nižší cenou. Rozdělit je můžeme na dva druhy:

 • Modely s pevnými tlumiči – Levnější varianta, při které odpor nastavujeme posunutím páky na rukojetích. Veslování je však nepřirozené a kratší pojezd nedovoluje větší pohyb na stroji.
 • Modely s nastavitelnými tlumiči – Koncovky tlumičů jsou otočné a odpor nastavujete přímo na nich. Záběrově se podobají klasické veslici, zátěž si ale můžete nastavovat podle sebe.

Tlumičová vesla seženete už v ceně okolo 3 000 Kč, jejich výhodou jsou menší rozměry, tichý chod a jednoduchá manipulace, mínusem pak kratší pojezd, menší programová výbava a nízká životnost tlumičů, a to i u značkových modelů.

3.Magnetický/elektro-magnetický veslařský trenažér

Tento typ trenažéru patří mezi nejrozšířenější ze všech. Zátěž zajišťují magnety umístěné u zátěžového kola. Veslováním se přibližují a oddalují, čímž vzniká magnetická síla, která vyvíjí účinný odpor při cvičení. Ovládat magnetická vesla můžete buď ručně s pomocí otočného regulátoru, nebo elektronicky. Vybírat si můžete mezi bohatou programovou nabídkou a vysokým rozpětím zátěže. Konstrukce těchto přístrojů je stabilní, s dlouhým pojezdem a solidně napodobuje klasické veslování na vodě. Nevýhodou jsou větší rozměry, vyšší hmotnost a cena. Setkat se můžete ještě s typem elektro-magnetickým, kde je brzdový systém indukční. Tento druh trenažérů není ale příliš rozšířený a využívá se spíše na terapie či pro medicínské účely, protože je velmi přesný. Brzdový systém v tomto přístroji řídí cívka s elektromagnetem, kterou ovládá počítač. Nevýhodou tohoto typu zařízení jsou velmi nákladné opravy v případě poruchy.

4.Vodní veslovací trenažér

V našich končinách nepříliš známým typem jsou veslovací trenažéry s vodním brzdným systémem. Jak už napovídá název, zátěž v tomto případě zajišťuje samotná voda, která je umístěna v barelu. Veslování s tímto strojem je těžší než u ostatních, protože už od počátku musíme překonávat odpor vody. Vodou se roztáčejí lopatky přístroje, jejichž odpor regulujeme množstvím tekutiny nebo omezením vody klapkou. Největší výhodou těchto přístrojů představuje pohyb, který realisticky kopíruje veslování na vodní hladině, proto často bývá využívaný vrcholovými sportovci, kteří mají na vodě své zkušenosti. Další předností je dlouhý pojezd a stabilní konstrukce. Spekulativní je zvuk tohoto přístroje, protože hlučné bublání může někomu vadit. Dále je třeba počítat s častou výměnou vody, do které je nutné přidávat chlorované tablety, jinak hrozí přemnožení řas.

5.Vzduchový veslovací trenažér

Populárním skupinu tvoří veslovací trenažéry, které jsou poháněné vzduchem. Uvnitř zátěžového kola najdeme lopatky, na které působí odpor vzduchu. Čím rychleji veslujeme, tím vyšší odpor vzniká. Záběr při pohybu je přirozený, jen počítejte s vyšší hlučností. Vzduchová vesla ovládáme manuálně. K této skupině můžeme zařadit i vzduchovo-magnetický veslovací trenažér, který má k tomuto větráku s lopatkami navíc dispozici magnety. Skrze ně můžete snadněji regulovat zátěž, a navíc máte k dispozici množství tréninkových programů. Určitě se vám zalíbí také velmi realistický pohyb, u kterého si budete připadat skutečně jako na vodě. Tento typ patří mezi úplně nejoblíbenější jak pro muže, tak pro ženy, začátečníky i aktivní sportovce.

Parametry, na které se při koupi zaměřte

Před nákupem zohledněte několik parametrů, které ovlivní užívání přístroje.

Pojezd sedáku

Zásadní parametr, který při výběru veslařského trenažéru nesmíte opomenout, je kvalita a typ pojezdu. Nedoporučujeme pojezd s plastovými kolečky, se kterým se setkáte u levnějších modelů. Většinou se rychle opotřebují a navíc je takový trenažér dost hlasitý. Mnohem lepší variantou je pojezd s ložisky, kterým disponují dražší přístroje. V potaz je třeba brát i délku pojezdu, obzvláště u jedinců s výškou nad 180 cm. Pokud byste vybrali příliš krátký typ, horko těžko byste na trenažér skládali nohy, nehledě na to, že byste si výrazně omezili záběr. Pamatujte, že čím delší pojezd, tím vyšší možnost záběru.

Nášlapy

Podstatnou roli v pohodlnosti při cvičení, a s tím související četnosti užívání trenažéru hrají pedály neboli nášlapy. Pokud hodláte na stroji cvičit pravidelně a svůj trénink berete vážně, určitě se na ně zaměřte. Nášlapy mohou být dvojího typu:

 • Jednoduché jednodílné nášlapy – Tento typ neumožňuje úpravy dle velikosti vašeho chodidla. Nevýhodou je také pohyb pouze po ose, kdy nemůžete zvedat patu jako při normálním pohybu. Pro běžné uživatele ale budou tyto nášlapy stačit.
 • Profesionální nášlapy – Setkáte se s nimi už i u dražších modelů do domácnosti (cenově okolo 20 000 Kč). Jejich velikost se dá upravovat přesně pro danou nohu a umožňují jít v počátečním pohybu s patou dopředu, přirozeně a komfortně.

Ovládání zátěže

Rozlišujeme dva základní typy ovládání:

 • Manuální – S ručním ovládáním se setkáme hlavně u trenažérů hydraulických, u kterých odpor regulujeme otočným kolečkem na koncovce tlumiče. Dále můžeme ruční ovládání provádět pomocí posuvné páky. V případě, že chceme zátěž změnit, musíme přestat veslovat a provést úpravu.
 • Elektronické – Přístroj ovládáme elektronicky. Buďto pomocí tlačítek na displeji nebo bezdrátově přímo na rukojeti přístroje. Nebo můžeme už v počátku zvolit některý z přednastavených tréninkových programů, kdy se zátěž upravuje automaticky podle profilu trati, kterou jsme si vybrali, podle cílové tepové frekvence nebo výkonu.

Počítačem řízené stroje nabízejí zajímavé programy. Například HCR program, při kterém trenažér sám zvyšuje nebo snižuje zátěž tak, aby se tělo cvičícího neustále nacházelo v optimální tepové frekvenci.

Nosnost

Před pořízením trenažéru zvažte, kdo všechno na něm bude cvičit. Pokud ho kupujete jen pro sebe, samozřejmě si nosnost zvolíte podle své váhy. Jestli se o něho budete dělit s rodinou, jejíž členové mají vyšší váhu, investujte do dražšího přístroje. Základní stroje mívají nosnost do 100 kg. Ty lepší trenažéry pak až do 150 kg. Dobrá rada: Nosnost vždy souvisí s kvalitou a zpracováním použitého materiálu. Zejména je důležité pohlídat si pojezd a dostatečnou masivnost rámu. Můžete se setkat s tím, že uvedené údaje o nosnosti nebudou odpovídat realitě. Vždy se raději orientujte podle váhy samotného stroje.

Displej

Téměř každý z trenažérů je vybavený počítačem s displejem, až na nejlevnější zástupce. Přístroje s manuálním ovládáním mají displeje menší, ty, které se ovládají elektronicky, pak disponují větším displejem s podsvícením. Co všechno na displeji najdete?

 • Čas cvičení,
 • rychlost,
 • ujetou vzdálenost,
 • spálené kalorie,
 • cvičební programy,
 • tepovou frekvenci.

Dobrá rada: Některé lepší přístroje nabízejí i další zajímavé možnosti a zpestření tréninku. Například si můžete zvolit závod s počítačem.

Uskladnění a rozměry

Důležitými údaji, které musíte zohlednit, jsou samozřejmě rozměry daného přístroje. Téměř vždy máte co do činění s přístrojem o délce okolo 2 m. Pokud si zvolíte tlumičový, přidejte prostor pro boční vesla. Dobře si změřte rozměry místnosti, kam chcete trenažér umístit. Valnou většinu těchto strojů naštěstí můžete složit, a usnadnit si tak jejich uskladnění.

Údržba

Když vybíráte nový sportovní stroj, vyplatí se pořídit ho od osvědčené a kvalitní značky. Nejen proto, že získáte ověřený a kvalitně zpracovaný výrobek, který je bezpečný a vydrží vám dlouho, ale zároveň vám renomovaná značka nabídne i další služby. Ať už se jedná o dodání a následnou montáž nebo o poprodejní servis, v rámci kterého vám technik provede pravidelnou údržbu nebo opravu poškozené součástky.

Co dalšího při nákupu zohlednit?

Nezapomeňte se také zaměřit na další důležité věci.

Transportní kolečka

Jestli doma nemáte vlastní posilovnu nebo prostor, kde by mohl být trenažér umístěn na stálo, určitě se vám budou hodit kolečka, se kterými těžký stroj posunete. Berte v potaz, že pořádný a kvalitní přístroj váží okolo 30 kg a jeho přemístění by jinak bylo velmi namáhavé. Dobrá rada: Pokud máte doma parkety nebo dřevěnou podlahu, určitě si pořiďte ochrannou podložku, která zabrání ničení citlivého materiálu.

Skládací konstrukce

Pro častější přemísťování a nedostatek prostoru v domácnosti oceníte trenažér, který se dá složit. V rozloženém stavu takový stroj zabere na délku cca 2 metry, proto si pečlivě rozmyslete, kde bude jeho místo. Nevýhodou skládacího přístroje je ale méně robustní konstrukce.

Měření tepové frekvence

Měření tepu patří ke klíčovým faktorům pro účinné cvičení a spalování tuků. Některé fitness trenažéry jsou vybaveny hrudním pásem, který při cvičení měří vaši tepovou frekvenci a tyto údaje přenáší do počítače daného stroje. Máte tak přehled, na jaké tepové frekvenci cvičíte, nebo si můžete nastavit cílovou tepovou frekvenci a přístroj dle ní sám upravuje zátěž. To ocení hlavně ti, kteří chtějí hubnout a cvičit v režimu kardio. Dobrá rada: Pokud si stále nejste jisti výběrem, vyzkoušejte se podívat na různé diskuze a fóra o veslovacích trenažérech, kde lidé sdílí své konkrétní zkušenosti.

Jak správně cvičit na veslovacím trenažéru?

Pokud nemáte zkušenosti s tréninkem na veslovacím trenažéru, přečtěte si pár rad pro začátek. Další vědomosti získáte na internetu, při sledování cvičebních videí na YouTube, nebo ve fitcentru, kde vám se správnou technikou poradí zkušený trenér. Cvičení na veslovacím trenažéru ale není nic složitého a brzy se to naučíte perfektně. Spousta začátečníků dělá chybu v tom, že si nastaví příliš vysokou zátěž, kterou tahá pouze rukama. U cvičení na trenažéru je důležité, aby bylo zpevněné celé tělo. Začněte tím, že nejprve do cvičení zapojíte nohy, postupně přidáte trup a nakonec paže. Dbejte na to, abyste neveslovali příliš rychle.

Dokud svaly nejsou na pohyb zvyklé, mohli byste si je natáhnout. Abyste dosáhli kýžených výsledků, je třeba na trenažéru cvičit pravidelně a v dostatečně dlouhém intervalu. Pokud máte v plánu hlavně zhubnout, veslujte minimálně 30 minut na tepové frekvenci o úrovni 65 – 75 % z vašeho maxima, tedy v tzv. aerobním pásmu. Ten poznáte tak, že se moc nezadýcháváte a jste schopni u cvičení mluvit. Pokud byste to přehnali, spálíte pouze cukry, budete nuceni po chvíli ubrat z vražedného tempa nebo rovnou odpadnete, ale tuky se budou ukládat dál. Když ale budete dodržovat správnou techniku cvičení na veslařském trenažéru, výsledky se brzy dostaví.

Cenová relace

Cena veslovacích trenažérů se pohybuje v širokém rozpětí. Nejlevnější stroje koupíte už za pár tisícovek, ty profesionální potom stojí klidně i 50 000 Kč. Vždy záleží na vašich finančních možnostech a preferencích.

Nejlevnější veslovací trenažéry

V hodnotě do 5 000 Kč seženete ty nejlevnější přístroje. Většinou se jedná o neznačkové trenažéry, které mají malou hmotnost. Brzdový systém je buďto s pružným lanem nebo hydraulický. Nečekejte počítač s programy.

Střední třída

V hodnotě okolo 15 000 Kč už nakoupíte solidní přístroje, které mají kvalitní konstrukci a vyšší váhu. Nabízejí širší možnost nastavení zátěže, bohatý tréninkový program i měření tepu.

Nejlepší veslovací trenažéry

Profesionální stroje ocení hlavně sportovci, kteří budou na trenažéru trénovat často. Samozřejmostí je kvalitní konstrukce s vysokou stabilitou, nejnovější počítač a polohovatelné nášlapy. Pohyb je prakticky totožný s veslováním na vodě. Vzhledem k tomu, že se jedná o poměrně rozměrné a drahé přístroje, spousta lidí po čase zjistí, že jim doma jen zavazí a veslovací trenažér prodává. Proto můžete sehnat levně použité veslovací trenažéry v bazaru. Pokud ale chcete jistotu nezávadnosti a hlavně záruky, vyplatí se koupit cvičící stroj nový. Veslovací trenažéry samozřejmě seženete i v akci nebo ve výprodeji, proto se vyplatí nákup neuspěchat.

Dobrá rada: Zajímavou možností je také půjčovna veslařských trenažérů, kdy si můžete tento přístroj pronajmout na určitou dobu domů. Tak aspoň uvidíte, jak moc ho využíváte a jak vám vyhovuje. Pak se snadněji rozhodnete, jestli budete chtít svůj vlastní, nebo vám vystačí sem tam veslovat v posilovně.

Jak vám tento test pomohl? Budeme rádi, když ho ohodnotíte hvězdičkami.

4.5/5 40 hodnocení

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Covybrat.cz
   Logo