Jak vybrat varnou desku? Plynovou, indukční, nebo sklokeramickou? TEST

Vestavné varné desky se stávají čím dál oblíbenějším kuchyňským spotřebičem a v dnešní době jsou součástí každé moderní kuchyně. Lákají nejen svým moderním vzhledem, ale také jednoduchostí a úsporností.

V současné době můžete na trhu najít tyto základní typy varných desek:

 • elektrické
 • sklokeramické
 • indukční
 • plynové
 • kombinované

V principu jsou všechny vestavné – vkládají se nejčastěji do výřezu v pracovní desce kuchyňské linky.

Elektrické varné desky

Elektrické varné desky jsou ideální volbou pro vestavbu do kuchyňské linky. Snadno se udržují, ovládají a ještě mají elegantní design.

Pokud si vestavnou varnou desku budete vybírat, dejte si pozor na rozměry. Musíte zvolit takovou, která se vám vejde do vaší kuchyňské linky. Obvyklá šířka vestavných varných desek je 60 cm a 4 varné plochy. Ovšem snadno seženete i jiný rozměr a jiný počet vařičů. Záleží jen na vašem požadavku.

Na trhu můžete narazit na elektrickou varnou desku se dvěma, třemi nebo pěti vařiči. Počtu varných ploch je pak přizpůsobena i šířka desky. Nejčastěji jsou černé, ale najdete i pár bílých desek.

Elektrické varné desky se dále dělí na varné indukční desky a varné sklokeramické  desky.

zpět nahoru ↑

Sklokeramické varné desky

Říká se jim zkráceně keramické varné desky, nebo „varné desky sklo“ – obojí znamená to samé. Jejich velkou výhodou je nízká spotřeba energie. Teplo proudí pouze k nádobám, ve kterých se vaří a zbytečně neuniká do stran.

Sklokeramické desky se velmi rychle zahřívají, to poznáte podle červeného světla, které vydávají topné spirály umístěné pod sklokeramickým povrchem. Stejně jak rychle se zahřejí, tak také chladnou a vy už se nemusíte bát nepříjemných popálenin.

Díky rychlému zahřátí i chladnutí je možné nastavit určitou teplotu pro daný typ pokrmů. Budete si tak jisti, že už nikdy nespálíte rozpouštějící se čokoládu, máslo nebo mléko.

Otáčecím knoflíkům už také odzvonilo. Moderní sklokeramické varné desky se ovládají pouze dotykem prstu. Ovšem pokud jste fanoušky tradičního vaření na ohni, máte možnost zakoupit si vestavnou skleněnou desku s klasickými hořáky. Jedná se sklokeramickou varnou desku plynovou. Povrch bývá vyroben z tvrzeného skla a lehce se udržuje.

Počet varných ploch je různý. Nejobvyklejším typem jsou čtyři plotýnky s tím, že pátá (menší) může být umístěna uvnitř jedné z větších varných ploch. Zjednodušeně se jedná o menší kroužek ve větším. Pro menší kuchyně je tu však možnost sklokeramické varné desky dvouplotýnkové, a pokud potřebujete na sporáku opravdu hodně hrnců, existuje i varianta pětiplotýnková.

Je jasné, že při výběru sklokeramické varné desky hraje důležitou úlohu také cena. Nebuďte však zbytečně spořiví. Může se totiž stát, že levnější varianty vestavných sklokeramických varných desek vám nenabídnou užitečné funkce, které by vám později mohli chybět.

zpět nahoru ↑

Indukční varné desky

Nejbezpečnější způsob vaření je právě na varných indukčních deskách. Pokud indukční varnou desku zapnete a nedáte na ni hrnec, nebude se dít vůbec nic. Teplo totiž začíná vznikat až po položení hrnce na varnou plochu. 

Teplo vzniká na základě elektromagnetické indukce, která vzniká tím, že cívka umístěná pod sklokeramickou deskou, začne působit na železné dno hrnce. Teplo pak vzniká ve dnu nádoby, indukční varná deska se pouze zpětně ohřívá. Tento způsob vytváření tepla je tím nejefektivnějším způsobem, jak můžete s energií pracovat. Ta totiž neuniká pryč okolo hrnce, jako je tomu u vaření na plynu nebo u sklokeramiky s tepelnou spirálou.

Pokud hrnec odstavíte z varné plochy, dojde k přerušení indukce a žádné teplo dál nevzniká. Pokud desku zapomenete vypnout, nic se neděje, protože ona se po určité době nečinnosti vypne sama.

Nevýhodou indukční varné desky je hlučnost. Indukční desky hučí, bzučí a celkově se hluk podobá vibracím. Hučení v indukčních varných deskách vzniká větrákem, jehož úkolem je odvádět teplo z prostoru pod deskou. Bzučení a vibrování vzniká elektromagnetickou indukcí, která v podstatě rozvibruje molekuly železa ve dnu hrnce na 20 až 60 kHz, čímž vzniká teplo. Některé menší hrnce tak můžou na desce dokonce lehce vibrovat.

Tím, že se teplo vytváří pouze tam, kde je potřeba, je vaření na indukční varné desce tím nejúspornějším. Pokud hrnec z varné plochy odstraníte, spotřeba desky klesne na 2%. Celková úspora elektrické energie může být až 50%. A to chcete!

Indukční varné desky také nabízejí duální zóny, které spojí dvě varné plochy v jednu velkou, na kterou můžete postavit velký hrnec oválného tvaru.

Pokud si myslíte, že na indukční varnou desku budete potřebovat speciální nádobí, tak jste na omylu. Na indukční varné desce bude fungovat každý hrnec, který má feromagnetické dno. Jednoduše řečeno: dno musí být železné nebo ocelové. To zjistíte použitím obyčejného magnetu. Pokud se magnet ke dnu hrnce přichytí, máte vyhráno. 

Pořizovací cena indukčních varných desek bude o něco vyšší než u sklokeramických varných desek. Počáteční investice se vám však vrátí hlavně na úspoře elektrické energie a taky v podobě funkcí, které v kuchyni jistě oceníte.

zpět nahoru ↑

Plynové varné desky

Vaření na varných plynových deskách se stále těší velké popularitě. Jídlo vaříte na ohni, který se dá snadno regulovat. Některé plynové varné desky mají možnost zažehnout oheň pomocí elektrického zapalování. Odpadá tak škrtání sirkou nebo křesadlem. Nejčastěji jsou nerezové, nebo černé barvě.

Stejně jako u indukčních nebo sklokeramických varných desek si dobře změřte prostor, kam chcete varnou plynovou desku umístit. Standardním rozměrem je šířka 60 cm se čtyřmi hořáky, ale je tu možnost koupě šířky pouhých 30 cm se dvěma hořáky. Pokud vaříte ve velkém, bude se vám hodit rozměr 70 až 90 cm s 5 hořáky. 

Vychytávkou u některých desek může být přítomnost turbohořáků, které mají větší výkon, nebo hořáky WOK, které se používají při prudkém smažení jídla.

Zatímco elektrické varné desky čerpají „šťávu“ z elektrické energie, varné plynové desky potřebují pro svou práci zemní plyn. Je proto nutné, aby domácnost měla připojení. Alternativou zemního plynu mohou být propanbutanové bomby, čemuž ale musí být přizpůsoben výběr varné desky.

Velkou výhodou plynových varných desek je jejich nízká pořizovací cena, díky které se těší stále větší oblibě v domácnostech.

Co se týče bezpečnosti, i tento způsob vaření došel v této oblasti velkého pokroku. Varné desky plynové mají zabudovanou tepelnou pojistku, která kontroluje teplotu hořáku. Když teplota klesne, zastaví se přívod plynu a vy se nemusíte bát nechtěného úniku. 

zpět nahoru ↑

Kombinované varné desky

Protože se výrobci na trhu snaží plnit všechna přání zákazníků, je možné koupit si třeba kombinované varné desky s indukcí. Můžete tak využívat jak výhod varných sklokeramických desek, tak indukčních varných desek, jak se vám to právě hodí.

Dalším způsobem kombinované varné desky může být skloubení vaření pomocí elektriky i zemního plynu. Nejčastěji se na trhu objevují v poměru dva na dva, což jsou dvě plynové a dvě elektrické varné plochy.

zpět nahoru ↑

Jak vybrat varnou desku

Při nákupu si dejte pozor, aby měla elektrická varná deska příkon vyšší, než 7 000 W. Nižší příkon se totiž odrazí na pomalém ohřevu, vyšší spotřebě elektrické energie a celkové pomalejší přípravě jídla.

Dobře si také ve specifikaci vestavných varných desek přečtěte, zda má ochranu proti vznícení oleje. Ochrana zaručuje dosažení teploty maximálně do 300°C, pak se varná deska automaticky vypne a nemůže tak dojít k požáru.

Deska by také měla mít ochranu proti přepětí a podpětí. Tato ochrana funguje automaticky a chrání desku před poškozením.

Nechtějte za každou cenu ušetřit. Nejlevnější vestavné varné desky nebývají vždy nejkvalitnější (hezky řečeno). Ovšem ani přemrštěná cena není zárukou kvality. Je proto dobré přečíst si na varné desky recenze.

To, jaký typ varné desky zvolíte, je zcela na vás. Pokud preferujete vaření na ohni, pak je pro vás jasná volba plynová varná deska. Plamen můžete snadno ovládat a rychle tak regulovat snížení, či zvýšení teploty. Musíte však mít přípojku na plyn. Pokud vám však záleží na šetření energie, je pro vás nejvhodnější vaření na sklokeramické desce a ještě lépe na indukční desce. Tento způsob vaření je tím nejefektivnějším z hlediska energetického šetření. My obecně doporučujeme indukční desky – na ně je ale potřeba speciální nádobí – což by vám mohlo prodražit investici. Plynu je lepší se doma zbavit – nebudete tak muset řešit revize, ani platby za plyn.

zpět nahoru ↑

TEST varných desek 2018

Electrolux EHH 6240 ISK

Electrolux EHH 6240 ISKIndukční varná deska Electrolux EHH 6240 ISK je vítěz testu. Zamilujete si ji pro možnost nastavení přesného tepelného výkonu. Nemůže se vám tedy stát, že třeba připálíte palačinky. Díky indukční technologii se povrch snadno udržuje, protože rozlité jídlo se na indukční varné desce nikdy nepřipeče. Funkce posílení výkonu vám zkrátí čas vaření a prodlouží čas na radovánky.

Typ varné deskyindukční
Materiál deskysklokeramická
Maximální příkon6 600 W
Šířka59 cm
Hloubka52 cm
Napájecí napětí220 – 240 V

Najít nejlevnější cenu

Electrolux EHI 6540FHK

Electrolux EHI 6540FHKJestliže nechcete zbytečně plýtvat energií a zároveň být šetrní k přírodnímu prostředí, rozhodně si kupte indukční varnou desku Electrolux EHI 6540FHK. Ta má totiž časovou funkci EcoTimer, která má za úkol vypnout varnou plochu ještě před dokončením nastaveného programu a využít tak zbytkové teplo varné zóny. Pokud musíte náhle kuchyni opustit (třeba zvoní sousedka), využijte funkci STOP and Go pro rychlé zastavení a opětovné pokračování ve vaření ve stejném programu.

Typ varné deskyindukční
Materiál deskysklokeramická
Maximální příkon7 400 W
Šířka59 cm
Hloubka52 cm
Napájecí napětí220 – 240 V

Najít nejlevnější cenu

Electrolux EHH 6340FSK

Electrolux EHH 6340FSKPokud preferujete jednoduchost ovládání je pro vás vestavná varná deska Electrolux EHH 6340FSK tou pravou volbou. Díky dobrému umístění ovládacího panelu můžete jednoduše kontrolovat hrnce a pánve a jednoduše měnit nastavení. Díky funkci Booster zvýšíte výkon a příprava jídla bude o to rychlejší. Díky funkci Dětského zámku se nemusíte bát, že by si vaše ratolesti chtěli hrát v nestřežené chvíli na kuchaře.

Typ varné deskyindukční
Materiál deskysklokeramická
Maximální příkon7 400 W
Šířka59 cm
Hloubka52 cm
Napájecí napětí220 – 240 V

Najít nejlevnější cenu

Mora VDP 645 GB1

Mora VDP 645 GB1Jestliže raději pokrmy připravujete na ohni, pak si pořiďte vestavnou plynovou varnou desku Mora VDP 645 GB1. Povrch je vyroben z tvrzeného skla, takže se snadno udržuje. Čtyři hořáky mají elektrické zapalování v knoflících a také pojistku STOP GAS proti unikání plynu.

Typ varné deskyplynová
Materiál deskysklokeramická
Šířka58 cm
Hloubka51 cm
Napájecí napětí230 V

Najít nejlevnější cenu

Mora VDI 641 X

Mora VDI 641 XVýhodou této indukční varné desky Mora VDI 641 X je rovný povrch bez okraje, kde by se mohly zachycovat nečistoty. Časovač můžete využít jako minutku a také pro nastavení doby vaření pokrmu na každé varné ploše zvlášť. Vestavná varná deska se automaticky vypne po 1. minutě, kdy jste odebrali hrnec z desky.

Typ varné deskyindukční
Materiál deskysklokeramická
Šířka60 cm
Hloubka51 cm
Napájecí napětí230 V/400 V (32 A) nebo 230 V (16 A)

Najít nejlevnější cenu

Mora VDP 645 GX1

Mora VDP 645 GX1Rychlou přípravu dobrého jídla skvěle zvládnete na plynové litinové varné desce Mora VDP 645 GX1. Je vybavena čtyřmi hořáky, které se regulují i zapalují pomocí otočných knoflíků. Hořáky jsou také vybaveny funkcí STOP GAS, která ochrání vaši domácnost před nechtěným únikem plynu. Varná deska je vyrobena z tvrzeného skla, takže se lehce udržuje. Dobrou oporou pro vaše hrnce a pánve je masivní litinová mřížka, která zároveň poskytuje dostatek prostoru pro snadnou manipulaci.

Typ varné deskyplynová
Materiál deskysklokeramická
Šířka60 cm
Hloubka51 cm
Napájecí napětí230 V

Najít nejlevnější cenu

Gorenje IS 655 SC

Gorenje IS 655 SCPříprava jídla vám na indukční varné desce Gorenje IS 655 SC půjde jedna radost. Vestavná varná deska totiž disponuje hned několika skvělými vychytávkami, díky kterým jde vaření skoro samo. Jistě oceníte funkce PowerBoost Supreme, která dokáže zvýšit výkon varných ploch, a tím vám krátí čas přípravy jídla. Časovač můžete použít jako minutku a funkce StayWarm bude udržovat standardní teplotu na 70°C.

Typ varné deskyindukční
Materiál deskysklokeramická
Maximální příkon7 200 W
Šířka59,5 cm
Hloubka51 cm
Napájecí napětí220 – 240 V

Najít nejlevnější cenu

Gorenje IT 614 SC

Gorenje IT 614 SCDíky ukazateli zbytkového tepla na indukční varné desce Gorenje IT 614 SC se už nikdy nestane, že byste se popálili, budete totiž vědět, na kterou varnou plochu určitě nesahat. Funkce rychlého zahřátí SuperBoost vám rychle ohřeje třeba hrnec plný vody a zkrátí tak dobu vaření. Nemusíte se bát ani o děti, protože varná deska je vybavena dětskou pojistkou.

Typ varné deskyindukční
Materiál deskysklokeramická
Maximální příkon6 800 W
Šířka59,5 cm
Hloubka51 cm
Napájecí napětí220 – 240 V

Najít nejlevnější cenu

Electrolux EHF 6342 XOK

Electrolux EHF 6342 XOKVarné desky slouží především k vaření. Pro vaření s co největším komfortem potřebujete dostatek místa. A právě to vám nabízí elektrická varná deska Electrolux EHF 6342 XOK. Ovládací panel je navržen tak, aby zabíral co nejméně místa, ale přesto zůstal přehledný. Díky funkci STOP and GO můžete vaření jednoduše pozastavit a po chvíli se k němu v nezměněném nastavení zase vrátit. Díky indikátoru zbytkového tepla se o plotýnky už nikdy nespálíte.

Typ varné deskyelektrická
Materiál deskysklokeramická
Maximální příkon6 300 W
Šířka57,6 cm
Hloubka51,6 cm
Napájecí napětí220 – 240 V

Najít nejlevnější cenu

V našem článku o vestavných varných deskách jsme vám připravili stručný přehled varných desek, ze kterých můžete vybírat. Doufáme, že vám naše rady a tipy a pomohli při rozhodování o koupi té pravé desky, která bude nejlépe doplňovat vaši kuchyň a bude tím nejspolehlivějším pomocníkem. A jestli vás zajímá, která varná deska zvítězila v dTestu varných desek, tak to je varná deska AEG 78031 KF. Disponuje čtyřmi hořáky a dětským zámkem, funkcí STOP + Go. 

zpět nahoru ↑

Zapojení indukční varné desky

Se dělí do dvou kroků, které vám zde zjednodušeně popíšeme. Důrazně však doporučujeme pomoc odborníka.

 1.    připojení indukční varné desky do elektriky

Důležité je zjistit hodnotu proudového jističe, který bude vyhrazen pro vestavnou varnou desku. Dále také zjistěte materiál, průřez a celkový stav elektrického kabelu, který vede od domácích jističů k místu, kde jste se rozhodli varnou desku instalovat

 1.    instalace do kuchyňské linky a zabezpečení odvětrávání

Samotná vestavná varná deska se umisťuje do montážního otvoru. Rozměry vestavné varné desky i montážního otvoru najdete v návodu.

Před instalací desky je někdy nutné nalepit těsnění na místo, kde bude deska dotýkat pracovní plochy. Můžete se také setkat s případem, kdy je těsnění na desce nalepeno už z výroby.

Indukční varné desky je nutné zespodu chladit. Proto musí mezi spodní stranou vestavné varné desky a další překážkou zůstat nejméně 60 mm prostor, do tohoto prostoru také musí přicházet vzduch, tak POZOR na to!

Odvod teplého vzduchu se provádí pomocí mřížky, která se nachází v dolní části varné desky. Pod pracovní deskou by kvůli odvodu teplého vzduchu měl zůstat otvor o rozměru 5 mm.

Jak vám tento test pomohl? Budeme rádi, když ho ohodnotíte hvězdičkami.

4.1/5 37 hodnocení

Indukční, plynové a sklokeramické varné desky diskuze a recenze od lidí

1 komentář
 1. Perfektní srovnání, my jsme s manželkou dlouho váhali právě jestli indukci a nebo keramiku, nakonec zvítězila staromódní žena která přeci jen vaří více než já, já si ohřeju tak maximálně vajíčka.

  Napište svou recenzi

  Před odesláním komentáře byste měli vědět, jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.