Jak vybrat varnou desku? Plynovou, indukční, nebo sklokeramickou? TEST

Aktualizováno v dubnu 2023

Jsme profíci, nevěříme marketingovým slibům a nezávisle recenzujeme a srovnáváme produkty. Když nakoupíte skrze naše odkazy, můžeme získat malou odměnu, která ale nezvyšuje cenu vašeho nákupu.

Varná deska je nezbytnou součástí každé moderní kuchyně. Kvalitní spotřebič vám nejen ušetří cenný čas, ale vaření s ním vás bude zaručeně také bavit. Pokud ale nemáte jasno v tom, který model pro vás bude ten pravý, rádi vám s výběrem pomůžeme.

Test varných desek 2023

Do našeho hodnocení jsme zahrnuli celkem pět varných desek různých typů. Při samotném testu jsme se pak zaměřili zejména na kvalitu provedení, výkon (rychlost zahřátí a varu), regulaci teploty, ovládání, údržbu či praktické funkce.

NázevKde koupitPřibližná cena (Kč)Hodnocení
celkem
1.AEG IKB64431XBZjistit cenu13000
96 %
2.Electrolux EGD 6576 NOKZjistit cenu11000
92 %
3.BOSCH PCQ 7A5M90Zjistit cenu9500
89 %
4.ELECTROLUX EHH 6240 ISK Zjistit cenu5500
78 %
5.BEKO HIC 64401Zjistit cenu4000
68 %

BEKO HIC 64401

Typsklokeramická
Materiál deskysklokeramika
Počet plotýnek/hořáků4
Ovládánídotykové
Maximální příkon6700 W
Napětí220-240
Dětská pojistkane
Časovačne
Indikátor zbytkového teplaano
Automatické vypnutíano
Multi-zónaano
Boosterne
WOK plotýnkane
Šířka60 cm
Výška5,5 cm
Hloubka51 cm
Hmotnost8 kg

Sklokeramická varná deska Beko HIC 64401 se čtyřmi varnými zónami patří mezi levnější modely. Kromě nízké ceny potěší také dvouokruhová zóna a vysoký výkon.

Jedná se o model se čtyřmi plotýnkami, z nichž jedna je dvouokruhová, což znamená, že je možné použít její vnitřní nebo vnější obvod, a varnou plochu tak podle potřeby zmenšit nebo zvětšit. Celkový výkon je vysoký (6 700 W), a dvouokruhová varná zóna může dosáhnout dokonce až 2 200 W. Zahřátí je rychlé a regulace teploty na škále 0–9 je poměrně pohotová.

Deska je sklokeramická, což výrazně usnadňuje údržbu a čištění. Bohužel zpracování tohoto modelu není příliš kvalitní a obáváme se, že například při pádu hrnce nebo těžšího předmětu na desku by mohlo dojít k jejímu prasknutí.

Svými rozměry 60 x 51 cm se řadí mezi středně velké spotřebiče a je ideální pro běžné rodiny o čtyřech členech a pro každodenní vaření. Model HIC 64401 se ovládá dotykově. Bohužel na dotek reaguje pomaleji a často je nutné více přitlačit. U některých kusů tohoto spotřebiče dokonce nebylo možné desku zapnout (případně se to podařilo až na několikátý pokus), jindy docházelo k samovolnému vypnutí nebo poruše ukazatele zbytkového tepla.

Tento model postrádá dětskou pojistku a většinu pokročilých funkcí, což je však s ohledem na nižší pořizovací cenu pochopitelné. Vzhledem k vadným kusům, které měly problém s ovládáním, ale nemůžeme tento model doporučit.

  • nižší pořizovací cena
  • snadná údržba
  • moderní design
  • poruchovost
  • nízká odolnost
  • nedostatek funkcí
Zjistit cenu

ELECTROLUX EHH 6240 ISK

Typindukční
Materiál deskysklokeramika
Počet plotýnek/hořáků4
Ovládánídotykové
Maximální příkon6600 W
Napětí220-240
Dětská pojistkaano
Časovačne
Indikátor zbytkového teplaano
Automatické vypnutíano
Multi-zónane
Boosterano
WOK plotýnkane
Šířka56 cm
Výška5,2 cm
Hloubka60 cm
Hmotnost10,5 kg

Čtyřplotýnková indukční varná deska EHH 6240 ISK značky Electrolux vyniká poměrně nízkou pořizovací cenou a funkcí Booster hned u dvou plotýnek.

EHH 6240 ISK je model se čtyřmi varnými zónami bez multi-zóny (žádná plotýnka tedy není dvouokruhová a ani nelze dvě spojit dohromady). Potěšilo nás však, že dvě přední plotýnky disponují funkcí Booster (Turbo BOSS), která dokáže na krátkou dobu zesílit výkon, čímž lze například rychleji ohřát vodu.

Ačkoli je udávaný výkon poměrně vysoký (6 600 W), ve skutečnosti je tento model (v porovnání s jinými indukčními deskami) bohužel výrazně slabší, což se negativně projevuje na pomalejším vaření.

Ovládání je dotykové a teplotu lze regulovat na škále 0–10. Těchto příliš mnoho stupňů ovšem považujeme za nadbytečné a domníváme se, že stejného efektu by bylo možné dosáhnout také s menším počtem stupňů.

Vzhledem k hladké sklokeramické ploše bez rámu je čištění otázkou chvilky. K tomu dopomáhá také skutečnost, že se zahřívá pouze dno hrnce, a nikoli jeho okolí. Díky tomu se případné zbytky jídla nebo tekutin nepřipalují. Bohužel pokud je deska nebo ruce mírně vlhké, výrazně se zhorší ovládání tohoto spotřebiče.

Ačkoli je určitá míra hlučnosti u indukčních modelů běžná, z EHH 6240 ISK se při chodu (především při zapnuté funkci Turbo BOSS, současném chodu více plotýnek nebo na nejnižší stupeň) ozývá nepříjemné hučení a cvakání dosti výrazně. Zamrzela také absence některých funkcí (časovač aj.).

Pokud sháníte levnou indukční varnou desku, může být EHH 6240 ISK tou správnou volbou. Připravte se ale na nižší výkon a vyšší hlučnost.

  • nižší pořizovací cena
  • snadná údržba
  • moderní design
  • nižší výkon
  • hlučnost
  • složitější ovládání
Zjistit cenu

BOSCH PCQ 7A5M90

Typplynová
Materiál deskynerez
Počet plotýnek/hořáků5
Ovládánímechanické
Maximální příkon11500 W
Napětí-
Dětská pojistkaano
Časovačne
Indikátor zbytkového teplane
Automatické vypnutíne
Multi-zónane
Boosterne
WOK plotýnkaano
Šířka75 cm
Výška4,5 cm
Hloubka52 cm
Hmotnost14 kg

Pětiplotýnková plynová varná deska Bosch PCQ 7A5M90 patří mezi dražší modely, které ale potěší luxusním vzhledem a vynikajícím výkonem. Tento model je vhodný také pro připojení k lahvovanému propan-butanu.

Jedná se o varnou desku vybavenou 5 plynovými hořáky, z nichž pátý je speciální hořák WOK, který disponuje neuvěřitelným výkonem až 4 000 W a je nepostradatelný při přípravě asijské kuchyně. Chválíme strategické umístění přesně veprostřed varné desky, díky čemuž je snadno přístupný a můžete na něj bez obav umístit i skutečně velkou pánev. Zajímavostí je také úsporný hořák, který je ideální pro vaření s malým nádobím.

Chválíme extrémně rychlé zahřátí a skvělou regulaci teploty všech hořáků (volit můžete na stupnici od 0–9). Ovládání spotřebiče je zajištěno pomocí pěti otočných mechanických knoflíků, jimiž lze regulovat teplotu každého hořáku zvlášť. Součástí je také hlavní vypínač, jímž lze v případě potřeby vypnout všechny plotýnky najednou. Ocenili jsme také praktické zapínání, při němž stačí pouze otočit přepínačem pro zažehnutí i nastavení teploty současně.

Trochu problematické může být čištění, které je však obecně obtížnější u všech plynových varných desek. Litinový rošt je naštěstí možné rozložit na tři díly, díky čemu je čištění usnadněno.

PCQ 7A5M90 v našem testu rozhodně patří mezi top varné desky. Jedná se o vysoce kvalitní spotřebič, který odvádí vynikající práci, a potěší tak všechny hobby i profi kuchaře, kteří na plyn nedají dopustit.

  • velmi vysoký výkon
  • rychlost vaření
  • snadná regulace
  • okamžité rozehřátí
  • kvalita provedení
  • odolnost
  • moderní design
  • vyšší pořizovací cena
  • obtížnější údržba
Zjistit cenu

AEG IKB64431XB

Typindukční
Materiál deskysklokeramika
Počet plotýnek/hořáků4
Ovládánídotykové
Maximální příkon7350 W
Napětí220-240 V
Dětská pojistkaano
Časovačano
Indikátor zbytkového teplaano
Automatické vypnutíano
Multi-zónaano
Boosterano
WOK plotýnkane
Šířka57,6 cm
Výška5,5 cm
Hloubka51,6 cm
Hmotnost11,3 kg

Pokud můžete investovat do indukční desky větší částku, s touto deskou se vám bude vařit jedna radost. Jak jsme řekli, patří sice k dražším modelům, ovšem značka AEG je prověřenou kvalitní značkou, a i tento konkrétní model disponuje mnoha výhodami.  Design tohoto modelu je elegantní. Jedná se desku v černém provedení s nerezovým zkoseným rámečkem OptiFit Frame, který zajistí vynikající upevnění. Také bezpečně zakryje vestavný výřez, ať už se jedná o nový nebo podobný otvor po výměně dřívější varné plochy.

Jednou z výhod AEG IKB64431XB je možnost bezdrátového propojení s odsavačem par pomocí technologie Hob2Hood. Jakmile začnete vařit, odsavač par se automaticky zapne a rozsvítí. Funkce Hob2Hood si v průběhu vaření reguluje odtah a osvětlení podle intenzity vaření. Díky tomu bude ve vaší domácnosti čistý svěží vzduch bez nepříjemné páry. Samozřejmě odsavač lze ovládat také manuálně.

S varnou deskou AEG Mastery IKB64431XB dosáhnete varné teploty během 90 vteřin. Disponuje totiž funkcí PowerBooster a ta umožní maximalizovat výkon desky, jakmile potřebujete co nejrychlejší ohřev pokrmu nebo například vody, kterou vám ohřeje rychleji než varná konvice.

Další funkce, která se nám líbí je funkce MaxiSense, díky níž se varná deska přizpůsobí různé velikosti vašeho nádobí. Ať už si budete smažit řízky na velké pánvi nebo si jen budete ohřívat zbytky jídla v malém kastrůlku, bude vaření rovnoměrné bez ohledu na to, kde je nádobí umístěno, jedinou podmínkou je, aby nádobí zakrylo jeden ze středových křížků. MaxiSense je v podstatě vylepšenou multi zónou, která dokáže spojit dvě vedle sebe ležící varné plochy, takže můžete bez problémů vařit třeba na plechu nebo v zapékacích nádobách. Oceňujeme i časovač Eco, který využívá tzv.  zbytkové teplo.

Tato 4 plotýnková indukční deska má přehledné podsvícené ukazatele, což se určitě také hodí. Ovládání s ovladači Direct Control je jednoduché.  Teplotu si nastavíte buďto přímo dotykem na daný stupeň nebo lehkým přejetím po posuvném ovladači.

Ještě musíme zmínit funkci OptiHeat, která zajistí 3 stupňovou kontrolu zbytkového tepla. Výrobek disponuje také funkcí Stop+Go, kterou využijte například, v okamžiku, kdy někdo zvoní nebo potřebujete zkrátka odběhnout. Můžete díky ní okamžitě snížit výkon všech varných desek na 1. stupeň a nic se vám tak nepřipálí, i když se zapomenete při hovoru se sousedkou.

Dětský zámek, zvukový signál, ukazatel času, časovač či automatické vypnutí jsou samozřejmostí. Deska se snadno čistí, protože dotykové ovladače nikde nepřekáží a nevyčnívají.

Tento model s vysokým příkonem 7 350 W a se skvělými funkcemi můžeme doporučit. Její provoz je tichý a vzhledem k parametrům i funkcím nepředpokládáme, že byste s varnou plochou byli nespokojeni.

  • ověřená kvalitní značka
  • dostatek funkcí
  • moderní design
  • vysoký výkon
  • bezdrátové propojení s odsavačem
  • údržba
  • vyšší cena
Zjistit cenu

Electrolux EGD 6576 NOK

Typkombinovaná - indukce a plyn
Materiál deskysklokeramika
Počet plotýnek/hořáků4
Ovládánídotykové pro indukci mechanické pro plyn
Maximální příkon7300/4600
Napětí230 V
Dětská pojistkaano
Časovačne
Indikátor zbytkového teplaano
Automatické vypnutíano
Multi-zónane
Boosterano
WOK plotýnkaano
Šířka59 cm
Výška5 cm
Hloubka52 cm
Hmotnost11,5 kg

Potřebujete vařit a stane se, že vám vypnou elektrický proud? Zároveň se nechcete vzdát indukce a dobře udržovatelného sklokeramického povrchu? S touto deskou si můžete dopřát kombinaci dvou způsobů vaření, jak plynu, tak indukce.

Cena varné desky Electrolux EGD 6576 NOK je sice vyšší, ovšem pokud se vás týká výše uvedená situace nebo prostě přemýšlíte o pozvolném přejití od plynu k indukci, pak můžete uvažovat o koupi tohoto modelu. Značka Elektrolux je prověřená značka, a proto po stránce kvality chybu rozhodně neuděláte.

Podívali jsme se na konkrétní funkce tohoto modelu. Přestože jde o kombinaci plynu a indukce, nejde o žádný hybrid, který by prokazoval nedostatky kvůli druhému zdroji energie.  Deska disponuje dostatkem funkcí, a to například nám již známou funkcí Booster, což je rychlé posílení výkonu nebo funkcí StopGo pro rychlé zastavení a spuštění zóny.

Levá přední a levá zadní plotýnka jsou indukční a pravá strana je určena pro plynové hořáky. Ovládání desky se liší podle toho, který způsob zdroje na vaření použijete. U indukční desky jde o dotykové ovládání a u plynu jsou k dispozici nerezové otočné ovladače. Umístění ovládací prvků této desky je pro uživatele pohodlné, jsou instalovány tak, aby byly okamžitě po ruce.

Deska disponuje integrovaným elektrickým zapalováním přímo z ovladače a také má bezpečnostní termopojistku, což znamená, že po zhasnutí hořáku je plyn uzavřen. Nosné robustní mřížky jsou z litiny, to se nám líbí, ovšem velikost mřížek by mohla být větší.

Časovač, který deska má, zcela jistě využijete.  Lze nastavit vypnutí varné zóny a to v čase od 1 minuty až po 99 minut. Také ji můžete využít jako minutku s výstražným signálem.

Funkce automatického vypnutí elektrické desky nebo dětský zámek, stejně jako výše uvedená termo pojistka přispívají k bezpečnosti při vaření.

Indikátor zbytkového tepla vám šetří energii a stejně tak jako detekce hrnců či pánví jsou funkcemi, které by neměly chybět.

Indukce má 10 stupňů regulace, což je dostatečné. Ohřátí 1 litru vody trvá zhruba 1 minutu.

Nevýhodou, kterou musíme u tohoto modelu uvést je velké zahřívání vrchní části knoflíků, kterými regulujete plyn.

Protože má deska pouze dvě indukční zóny, kabel u tohoto modelu nemusí být připojen napevno, ale může se instalovat jako klasická vidlice do zástrčky.  Délka toho kabelu by ale měla být delší, může se vám stát, že do zástrčky nedosáhne a budete si ho muset nechat prodloužit.

Design tohoto modelu je povedený, jde o kombinaci černé barvy s nerezovými prvky.

Co se týče údržby, díky profesionální indukční technologii se povrch sklokeramické desky nikdy nezahřeje na takovou teplotu, aby se rozlité jídlo připeklo, a proto stačí krátké jednoduché otření povrchu a máte uklizeno. O něco náročnější je to s údržbou plynové části.

Pravda je, že výběr varných desek s touto kombinací na trhu není příliš velký. Na prvním místě pro vás bude jistě výhoda kombinace více zdrojů vaření. Proto některé nedostatky tohoto modelu, které byste u klasické indukční desky možná neomluvili, zde pravděpodobně nebudou hrát až tak velkou roli. To už ale musíte posoudit sami a díky našim informacím zvážit, zda je pro vás tento model vhodný. Můžete se samozřejmě poohlédnout po jiných variantách těchto varných desek.  Za tuto dost vysokou cenu by měl být výrobek takřka 100%.

  • kombinace plynu a indukce
  • ověřená kvalitní značka
  • moderní design
  • dostatek funkcí
  • údržba
  • možnost využít nádoby jak na indukci, tak na plyn
  • vyšší cena
  • zahřívání ovládacích prvků u plynu
  • kratší kabel a menší litinové mřížky
Zjistit cenu

Základní typy varných desek

Nejzákladnější dělení varných desek vychází z typu energie, kterou využívají ke svému chodu, a dělí se tedy na elektrické a plynové. Tyto dvě kategorie lze ale dále rozdělit na:

  • litinové,
  • sklokeramické,
  • indukční,
  • plynové,
  • kombinované.

Jak popisuje i známý anglický odborný web https://www.appliancecity.co.uk/, tak každý z uvedených typů má své výhody i nevýhody a nelze říci, že je lepší nebo horší. Vždy proto vybírejte pouze na základě vašich osobních preferencí.

Litinové varné desky

Podobně jako sklokeramické a indukční, také litinové spotřebiče spadají do kategorie elektrických varných desek, a často se spolu se sklokeramickými přímo takto nazývají.

Obvykle jsou z nerezu doplněné litinovými plotýnkami, které se nachází nad úrovní varné desky (jsou vystouplé). Mezi další typické znaky patří mechanické ovládací přepínače (knoflíky) podobné těm, které se používají u plynových desek.

Elektrické varné desky s litinovými plotýnkami jsou ze všech typů nejlevnější říká expert z webu Dobrelektro.cz. Vzhledem k tepelné setrvačnosti litinových plotýnek u tohoto typu nenajdete žádné elektronické funkce. Tyto modely jsou také výrazně robustní a odolné, a to i proti skutečně nešetrnému zacházení.

Mezi nevýhody patří vysoká spotřeba elektrické energie (využití energie dosahuje maximálně 60 %), náchylnost ke korozi, která dále zvyšuje spotřebu energie, špatná regulace teploty a vysoké nevyužitelné zbytkové teplo. Typická je proto dlouhá doba zahřívání i chladnutí plotýnky. Aby se zamezilo ztrátám energie, je vhodné používat pouze nádobí s rovným dnem.

Tento typ postupně nahrazují moderní sklokeramické a indukční spotřebiče.

Výhody

  • výrazně nízká pořizovací cena
  • odolnost

Nevýhody

  • vysoká spotřeba energie
  • pomalé rozehřátí a zchladnutí
  • omezené možnosti regulace teploty
  • nevyužitelné zbytkové teplo
  • délka vaření
  • nenabízí žádné funkce

Sklokeramické varné desky

Tento typ se někdy označuje také jako varné desky na sklo nebo jako keramické varné desky. Díky jednolitému rovnému povrchu jsou praktičtější a úspornější než klasické litinové plotýnky. Teplo totiž v jejich případě proudí pouze ke dnu hrnce a neuniká do stran, díky čemuž klesá spotřeba energie.(zdroj)

Mezi další výhody patří velmi rychlé rozehřátí, což poznáte podle typického červeného světla, které vyzařují topné spirály umístěné pod sklokeramickým povrchem. Někdy se lze setkat také s tzv. halogenovými zónami, které rozehřívání výrazně urychlují. Mezi výhody patří také to, že stejně jak rychle se zahřejí, tak také chladnou, a jsou proto bezpečnější. Bývají opatřeny také pokročilými funkcemi (Booster – rychlý náběh ohřevu na maximální výkon, časovač apod.). Sklokeramický povrch se navíc skutečně snadno udržuje.

Klasické otáčecí přepínače (knoflíky) byste u nich hledali marně, moderní sklokeramické varné desky se totiž obvykle ovládají dotykem prstu. Počet varných ploch se různí, nejčastěji se setkáte se čtyřmi plotýnkami, případně s pěti (kdy pátá je umístěna uvnitř čtvrté, jedná se o tzv. dvouokruhovou varnou zónu). Zakoupit lze ale také regulérní pětiplotýnkovou variantu (kdy se každá varná plocha nachází samostatně), případně dvouplotýnkový typ pro malé kuchyně.

Mezi nevýhody tohoto typu varných desek patří delší doba vaření, omezená možnost regulace výkonu a vyšší pořizovací cena.

Výhody

  • nízká spotřeba energie
  • rychlé rozehřátí a zchladnutí
  • pokročilé funkce
  • snadná údržba
  • moderní design

Nevýhody

  • vyšší pořizovací cena
  • omezené možnosti regulace teploty
  • nižší odolnost
  • délka vaření

Indukční varné desky

Vaření na indukci je jednoznačně nejbezpečnější, jelikož se taková varná deska nerozehřeje dřív, než na ni položíte hrnec (do té doby se chová tak, jako by nebyla zapnutá). Teplo totiž začne vznikat až po kontaktu varné plochy se dnem hrnce na základě elektromagnetické indukce – podrobně to vysvětluje https://ajmadison.com/ zde. Díky ní ve skutečnosti teplo vzniká pouze ve dnu hrnce a varná deska se zahřívá pouze zpětně od něj.

Z tohoto důvodu se jedná o nejrychlejší, nejefektivnější a nejúspornější způsob vytváření tepla (a tedy i vaření), jelikož nedochází k žádným tepelným ztrátám (jako je tomu např. u plynu, litiny nebo částečně i sklokeramiky). Pokud hrnec odstavíte z varné plochy, dojde k přerušení indukce, a tedy i vzniku tepla. Navíc v případě, že desku zapomenete vypnout, se nic nestane, jelikož se po určité době nečinnosti sama vypne. Tuto funkci ocení zejména rodiny s malými dětmi. Úspora elektrické energie s indukcí se může vyšplhat dokonce na 50 %.

Mezi nevýhody indukce patří hlučnost, přesněji hukot a zvuky podobné jemným vibracím nebo bzučení. Za vznik nepříjemného hučení může větrák, který odvádí přebytečné teplo z prostoru pod varnou deskou. Bzučení a vibrace jsou pak dílem elektromagnetické indukce, která v podstatě rozvibruje molekuly železa ve dnu hrnce na 20 až 60 kHz, díky čemuž právě vzniká žádoucí teplo. Menší a lehčí hrnce díky tomu mohou na desce dokonce lehce vibrovat.

Některé indukční varné desky jsou opatřeny duálními zónami, které umožňují spojit dvě varné plochy v jednu velkou (zdroj), na kterou můžete postavit například velký hrnec oválného tvaru. Některé modely navíc umožňují také pokročilé natavení (např. časovač, Stop and Go, Booster aj.), samozřejmostí bývá dotykové ovládání.

Mezi nevýhody indukční varné desky patří skutečnost, že nemůžete využít jakékoli hrnce, ale pouze takové, které mají feromagnetické dno. To, zda je dané nádobí vhodné, nejlépe zjistíte pomocí obyčejného magnetu. Pokud se magnet na dno hrnce přichytí, jedná se o vhodný typ. Pokud si do obchodu nevezmete magnet, můžete se orientovat také podle symbolu indukce (třikrát zatočená spirála v kolečku), případně slova „Induction“. Toto označení musí být na indukčním nádobí uvedeno. Tipy jak poznat nádobí na indukci máme z webu zgastro.cz.

Máte-li ale své oblíbené nádobí a nechcete se ho vzdát, můžete si zakoupit speciální adaptér na indukci, kterou jednoduše položíte na varnou zónu. Jak funguje se podívejte sami:

Pro ideální funkci indukce je důležité, aby dno nádoby, v níž budete vařit, nebylo menší než indukční plotýnka. Nicméně možná víte, že na některých deskách není zřetelné kde je přesně plotýnka. Je to špatně? Pokud je dno nádoby menší než indukční plotýnka, může se stát, že nádoba nebude dostatečně pokrývat plochu elektromagnetického pole a nezahřeje se efektivně. To může vést k méně účinnému vaření čili delšímu času potřebnému k zahřátí obsahu nádoby a taky trochu větší spotřebě.

Další nevýhodou tohoto spotřebiče je jeho vyšší pořizovací cena. Je však potřeba mít na paměti, že počáteční investice se vám později vrátí v úspoře elektrické energie. Některým osobám navíc zpočátku dělá problém se s indukcí sžít a naučit se správně regulovat teplotu.

Výhody

  • maximální úspora energie
  • naprosto bezpečné
  • rychlost vaření
  • vysoce rychlé rozehřátí a okamžité zchladnutí
  • pokročilé funkce
  • snadná údržba

Nevýhody

  • vyšší pořizovací cena
  • hlučnost
  • speciální nádobí

Plynové varné desky

Plyn je prostě osvědčená klasika a stále se mezi uživateli těší velké oblibě. Mezi jeho hlavní přednosti patří především snadná a rychlá regulace teploty, okamžité zahřátí a minimální tepelné ztráty po vypnutí.

Oheň většiny plynových varných desek se v současnosti zažehává pomocí elektrického zapalování. Jen výjimečně se lze setkat s ručním zapalováním škrtnutím sirkou nebo křesadlem. Jak funguje generátor jisker a jaké má bezpečností funkce hezky popisuje web Baumaticu domap.cz.

Plynová varná deska bývá standardně opatřena čtyřmi hořáky, ale pochopitelně existují také varianty s pěti, případně dvěma hořáky. Některé modely nabízejí také tzv. turbohořáky, které mají vyšší výkon, anebo hořáky WOK, které jsou vhodné pro prudké smažení jídla.

Nevýhodou plynových varných desek je nutnost připojení domácnosti na přívod zemního plynu. Pokud to není možné, alternativou je lahvovaný propan-butan, který ale není vhodný pro všechny modely (doporučujeme zjistit si tuto informaci předem u prodejce nebo výrobce). Při používání tohoto typu také doporučujeme častěji větrat, jelikož při spalování plynu dochází k uvolňování spalin do prostoru bytu.

Mezi výhody patří nízká pořizovací cena (nicméně jak jsme se přesvědčili díky válce na Ukrajině, tak plyn může být poměrně drahý zdroj), díky níž se těší stále velké oblibě v mnoha domácnostech. Co se týče bezpečnosti, tento způsob vaření doznal v průběhu posledních let velkého pokroku. Plynové varné desky mají zabudovanou tepelnou pojistku, která kontroluje teplotu hořáku. V případě, že teplota klesne (zejména pokud plamen zhasne), automaticky se zastaví přívody plynu a nemůže tak dojít k jeho nechtěnému úniku.

Doporučujeme také věnovat pozornost výběru správně tvarovaných mřížek. Ty by měly být stabilní a vyrobené z kvalitních materiálů. V žádném případě by mřížka neměla z hořáku padat nebo způsobovat zvrhnutí hrnce. V současnosti navíc trh nabízí také mřížky, které ochrání děti před plamenem. Pamatujte také na to, že povrch plynových varných desek je výrazně členitý, údržba proto rozhodně není snadná.

Výhody

  • nižší pořizovací cena
  • rychlost vaření
  • snadná regulace
  • okamžité rozehřátí

Nevýhody

  • nutnost přípojky plynu
  • uvolňování spalin
  • obtížná údržba

Kombinované varné desky

Pokud se nemůžete rozhodnout a nejraději byste zkombinovali více typů dohromady, poohlédněte se po kombinovaných spotřebičích. Jedná se totiž o varné desky, které kombinují výhody elektřiny i plynu, často se jedná o kombinaci sálavých a indukčních zón. Narazit ale můžete také na kombinaci sklokeramiky a indukce nebo dvě plotýnky litinové a dvě plynové. Podle Sconto.cz však počítejte s vyšší pořizovací cenou.

Výhody

  • kombinace více typů

Nevýhody

  • vyšší pořizovací cena
  • nutnost přípojky plynu (pro kombinaci s plynem)

Další typy varných desek

Kromě výše uvedených typů se můžete setkat také s dalšími variantami těchto spotřebičů.

Set trouby a varné desky

Pokud vybavujete novou kuchyni nebo měníte více spotřebičů, můžete si pořídit set pečící (často vestavné) trouby i varné desky (jak elektrické tak plynové) dohromady (tzv. sporák). Toto řešení je cenově výhodnější, než kdybyste kupovali každý spotřebič zvlášť, navíc budete mít jistotu stejného designu. Nenechte se zmást – v tomto případě se nejedná o tzv. polyvalentní desku, jelikož má každý spotřebič své vlastní ovládání (zdroj). V praxi se jich již mnoho neprodává.

Dvouplotýnkové varné desky

Do menších domácností, do garsonek, na chalupu nebo pro občasné vaření mohou být ideálním řešením dvouplotýnkové varné desky, které se vyrábějí jak ve variantě litinové, sklokeramické, indukční, tak i plynové. Mezi jejich výhody patří také nižší pořizovací cena.

Vestavné a volně stojící varné desky

Varné desky mohou být také vestavné a volně stojící (vařiče). Vestavné jsou všechny výše zmíněné typy (jimž se v tomto článku věnujeme). Pro ně je typické, že se vkládají do výřezu v pracovní desce kuchyňské linky. Druhý typ, volně stojící, tzv. vařiče (litinové, sklokeramické, indukční i plynové) jsou na rozdíl od vestavných varných desek zpravidla menší (jedno nebo dvouplotýnkové) a lze s nimi podle potřeby manipulovat.

Samostatné a polyvalentní varné desky

Občas se také můžeme setkat s označením závislé a nezávislé sady / desky. Posledním způsob dělení vychází ze skutečnosti, zda jde o samostatnou varnou desku nebo desku pro kombinaci (tzv. polyvalentní desky). Samostatná varná deska má své vlastní ovládání a můžete ji umístit kamkoli nezávisle na troubě. Polyvalentní desky jsou určeny pro zkombinování s polyvalentními troubami. Tento typ trouby má na sobě umístěno také ovládání varné desky, kterou nelze samostatně ovládat. Aby takový spotřebič mohl fungovat, je nutné vybírat vždy polyvalentní troubu od stejného výrobce, případně dokoupit samostatný ovládací panel. Výhoda je jednozačná, máte stejný desing. Dále je sada obvykle o trochu levnější. Nevýhodou je, že výběr je omezenější a náročnější opravy (často je nutné dát do servisu celou sadu).

Důležité parametry

Kromě určitého typu varné desky je důležité zohlednit také některé parametry, podle nichž se nakonec rozhodnete pro konkrétní spotřebič. Mezi ty nejdůležitější patří:

  • výkon, příkon a napětí,
  • velikost,
  • počet a typ plotýnek/hořáků,
  • ovládání,
  • bezpečnostní prvky,
  • užitečné funkce,
  • materiál,

Výkon, příkon a napájení

Kromě různých velikostí mají plotýnky také různý výkon. Výkon zjednodušeně řečeno určuje, jak rychle bude dosaženo varu, a tedy přípravy pokrmu.

Podle expertů z apspotrebice.cz má nejmenší varná zóna má obvykle mezi 1 000–1 200 W, středně velká zóna okolo 1 700 W, největší varná zóna do 2 300 W a speciální hořák WOK od 3 800 do 4 000 W. Výkon zvyšují také funkce Booster nebo Hi-Light o tom jaký je mezi rozdíl vás poučí zde. Celkový výkon spotřebiče je přitom dán součtem všech varných zón.

Častěji než s výkonem se ale setkáte s příkonem (což je energie, kterou musíte spotřebiči dodat). Doporučujeme volit modely s příkonem vyšším než 6 500 W (pro čtyři varné zóny), nižší příkon se odrazí na pomalém ohřevu, pomalejší přípravě jídla a vyšší spotřebě elektrické energie.

Při výběru indukční varné desky si zároveň pečlivě prostudujte požadavky ohledně zapojení ke zdroji. Jelikož výkonnější varné desky (nejen) podle zkušeností  e-shopu spotrebice-vestavba.cz/ (zejména sklokeramické a indukční) vyžadují elektrické zásuvky s 380 V (třífázové jističe), nebudou vhodné pro připojení ve většině bytů nebo domů, které disponují pouze 230 V (dvoufázovými jističi), případně rozmezím 220–240 V.

Velikost

Ať už budete pořizovat sklokeramickou nebo plynovou varnou desku, ještě před výběrem pečlivě změřte místo, kde budete spotřebič instalovat.

Kromě rozměrů prostoru (kuchyně) se ale velikost spotřebiče odvíjí také od počtu strávníků, přesněji od toho, pro kolik osob budete vařit a jak často. Standardní je šířka 60 cm (pro čtyři plotýnky), 30 cm (pro dvě plotýnky) a šířku 70–90 cm mají velké varné desky s pěti a více plotýnkami.

Počet a typ plotýnek/hořáků

S velikostí varné desky souvisí také počet plotýnek (varných zón). Konkrétní počet vybírejte vždy s ohledem na četnost používání a velikost kuchyně. Obvykle se lze setkat s modely vybavené 1–8 plotýnkami (případně hořáky) různých velikostí – což je podle Alza.cz rozmezí do kterého se vejdou všechny desky z jejich nabídky. Nejčastější jsou samozřejmě spotřebiče se 4 plotýnkami. Pro malou domácnost postačí 1–2 varné zóny, pro velké rodiny nebo restaurace, které připravují několik jídel současně, je ideální volbou 5–6 plotýnek.

Pro vaření s objemnými nebo naopak malými hrnci se hodí modely vybavené dvouokruhovými varnými zónami (malý kruh ve velkému kruhu). Podle potřeby tak lze využít buď menší nebo větší plotýnku. Některé modely jsou také vybaveny možností spojit dvě varné zóny dohromady v multi-zónu (pomocí tzv. spojovacích zón o kterých mluví smeg.com) nebo využít pečící zónu, což využijete při vaření s atypickým nádobím nebo například s pekáčem. Podle potřeby tak lze totiž velmi snadno rozšířit varnou plochu. Zajímavým řešením pro extrémně objemné hrnce mohou být modely, které umožňují vařit na celé desce.

Ovládání

Ovládání by mělo být v první řadě především jednoduché a srozumitelné, v ideálním případě pro každou plotýnku zvlášť.

Vybírat můžete z široké nabídky klasických mechanických přepínačů (knoflíků), které jsou typické pro litinové a plynové spotřebiče. U plynových modelů se zpravidla setkáte také s elektrickým zapalováním. Pro zapálení tak stačí pouze stlačit a otočit přepínačem (u některých moderních plynových modelů je zapalování usnadněno a dochází k němu pouhým otočením knoflíku).

Naopak elektronické dotykové senzory jsou typické pro sklokeramické a indukční desky. Tato tlačítka je také obvykle možné uzamknout.

U dražších modelů je relativně běžné posuvné dotykové ovládání, k němuž stačí jeden prst (např. teplotu nastavíte podle potřeby posunutím na stupnici). Jak funguje se můžete podívat zde:

Bezpečnostní prvky

Vaření již samo o sobě nepatří mezi dvakrát bezpečné aktivity, zvlášť pokud jsou v domácnosti také malé děti. Při výběru proto nezapomeňte na důležité bezpečnostní prvky, kterými jsou některé spotřebiče vybaveny, ochrání nejen vás, ale prodlouží životnost samotné varné desky.

Vybrali jsme několik základních funkcí(zdroj), s nimiž se můžete u některých spotřebičů setkat:

  • uzamčení ovládacího panelu – neboli dětská pojistka je základní funkcí, která zabrání nechtěnému zapnutí spotřebiče,
  • automatické bezpečnostní vypnutí – po odebrání hrnce se varná deska sama po určité době vypne,
  • opětovné zažehnutí / uzavření přívodu plynu – pokud v případě plynové varné desky dojde ke zhasnutí plamene, sám se znovu zažehne, nebo dojde k uzavření přívodu plynu,
  • ochrana proti přetečení – některé elektrické desky disponují čidly, které automaticky přeruší vaření v případě, že hrnec přeteče,
  • ochrana proti vznícení oleje – maximální teplota varné zóny nepřesáhne 290 °C, díky čemuž nemůže dojít ke vznícení oleje,
  • detekce nádobí / detekce velikosti nádobí – většina indukčních spotřebičů se po chvíli automaticky vypne, pokud na ně nepoložíte nádobí, vypne se také v případě, že obvod dna hrnce je méně než 10 cm,
  • rozpoznání prázdného hrnce – spotřebič automaticky sníží výkon, pokud na varnou plochu položíte prázdný hrnec,
  • indikátor zbytkového tepla – většina elektrických spotřebičů signalizuje tak dlouho, dokud je varná zóna teplá,
  • detekce přepětí – chrání elektrické obvody proti poškození,
  • detekce podpětí – v případě podpětí je součástí spotřebiče varovná signalizace.

Užitečné funkce

Kromě bezpečnostních existuje také řada praktických funkcí, které vám usnadní vaření. Patří mezi ně především:

  • časovač – velmi oblíbená funkce, díky níž je možné navolit začátek a konec vaření,
  • Booster – zajímavé zařízení, které umožňuje krátkodobě zvýšit výkon spotřebiče, díky čemuž lze rychle dosáhnout varu,
  • Stop and Go – v případě, že znenadání potřebujete odběhnout, použitím této funkce jednoduše zastavíte vaření, opětovným stiskem tlačítka se pak vrátíte ke stejnému programu i výkonu,
  • ECO časovač – díky této úsporné funkci je během posledních minut vaření využívána energie zbytkového tepla,
  • přesné nastavení teploty – některé funkce umožňují také nastavení a udržení konstantní teploty (např. 42 °C pro pohodlné rozpouštění másla nebo čokolády, 71–85 °C zabraňující převaření apod.),
  • zahřívání – s touto funkcí můžete nechat jídlo na varné desce, takže se bude ohřívat při konstantní teplotě (obvykle 70 °C), dokud nebude naservírováno.

Materiál

U sklokeramických a indukčních spotřebičů je povrch dán – jedná se o sklokeramiku. Ta zaručuje maximální odolnost a zároveň velmi snadnou údržbu, na hladkém povrchu totiž tolik neulpívají nečistoty.

V případě plynových varných desek je však výběr povrchu daleko širší. Můžete vybírat ze smaltu, nerezu, skla nebo sklokeramiky. Ačkoli se smaltu nemůže žádný jiný materiál odolností rovnat, stále více se prosazuje sklokeramika, která láká zejména luxusním vzhledem.

Design

Kromě technických parametrů je důležitý také design spotřebiče, který by měl ladit se stylem vaší kuchyně.

Varné desky se vyrábí v nejrůznějších provedeních v klasickém i retro designu. Mezi zajímavé doplňky patří například rám (lemovací lišta), zpravidla hliníkový. Tento doplněk zajímavě doplní spotřebič a má i praktickou funkci – pokud hrnec přeteče, voda se díky rámu udrží na varné desce a nesteče na podlahu. Nevýhodou je, že může zavazet při čištění a mohou se pod něj dostávat nečistoty.

Z hlediska designu je nutné vybrat také správnou barvu spotřebiče. Na trhu jsou k dostání nerezové, černé, bílé nebo hnědé varné desky v matném či lesklém provedení (případně z tvrzeného skla), a to jak elektrické (litinové, sklokeramické a indukční), tak i plynové.

Údržba

Podobně jako každý jiný domácí spotřebič, i varná deska potřebuje pravidelně čistit tipy na údržbu vychází z kulina.com. Velmi snadná je údržba modelů se sklokeramickým povrchem, které obvykle stačí po každém vaření setřít saponátem nebo speciálním čistícím prostředkem a osušit. Za tímto účelem však nepoužívejte příliš hrubé houbičky, které by mohly povrch poškrábat. Na skutečně silné a připálené nečistoty můžete použít speciální škrabku na sklokeramický povrch.

Hůře na tom jsou litinové rošty plynových varných desek, na kterých často zůstávají zbytky jídla apod. Vzhledem k tomu, že se rošt často ani nevejde do dřezu, doporučujeme vyzkoušet starý dobrý postup našich babiček. Jednoduše namočíte gázu do octa a ovinete ji kolem litinových tyčí. Necháte asi hodinu působit a změklé nečistoty pak snadno odstraníte pomocí houbičky a saponátu. Podobně se můžete zbavit nečistot na hořácích, ty ale můžete do octa namočit přímo. Některé hořáky lze také vkládat do myčky.

Před prvním čištěním se také nejdříve seznamte s návodem, v němž najdete správné pokyny k údržbě.

Tipy na údržbu

  1. Mnoho práce si můžete ušetřit opatrnou manipulací s hrnci a vařečkou.
  2. Pokud vám obsah hrnce vyvře nebo se vyleje, nečistoty odstraňte ihned. Jakmile dojde k jejich připálení, bude jejich odstranění mnohem náročnější.
  3. O varnou desku pečujte pravidelně. Ideálně ji po každém vaření setřete saponátem a houbičkou.
  4. Po umytí desku vyleštíte pomocí utěrky z mikrovlákna nebo pomocí papírových ubrousků.
  5. Na odolné skvrny existují speciální čistící prostředky. Vyzkoušet můžete také některé babské rady.

Cenové relace

Při výběru kvalitního spotřebiče nikdy není namístě příliš šetřit, na druhou stranu zbytečně vysoká cena také vždy není zárukou kvality. Zpravidla však platí, že čím je cena varné desky vyšší, tím více funkcí vám nabídne.

Připravili jsme pro vás několik cenových kategorií, podle nich se můžete lépe zorientovat:

  • do 5 000 Kč,
  • od 5 000 do 10 000 Kč,
  • od 10 000 do 30 000 Kč,
  • nad 30 000 Kč.

Levné varné desky

Mezi nejlevnější varné desky patří zejména plynové dvouplotýnkové varné desky, v závěsu za nimi jsou dvouplotýnkové desky (sklokeramické a indukční) s nižším příkonem a litinové čtyřplotýnkové. Tyto spotřebiče již bývají vybaveny některými základními funkcemi (indikátorem zbytkového tepla, automatickým vypnutím apod.). Vhodné jsou pro jednotlivce, páry nebo do malých kuchyní.

Kvalitní varné desky

V cenové hladině od 5 000 do 10 000 Kč si obvykle vybere většina uživatelů. Najdete zde kvalitní sklokeramické, indukční i plynové čtyřplotýnkové varné desky, které jsou pro běžné využití naprosto dostačující. A narazíte také na vysoce kvalitní dvouplotýnkové modely, které jsou často vybaveny dvouokruhovými varnými zónami. Opět disponují základními, ale už i některými pokročilými funkcemi.

Špičkové varné desky

Od 10 000 do 30 000 Kč najdete spotřebiče s vysokým příkonem, velkým množstvím funkcí a zajímavým designem. Výjimkou není ani atypické řešení varných zón, kterých je buď více (až pět), nebo disponují multi-zónou, flexi-zónou, pečící zónou apod. Případně je varná zóna pouze jedna přes celou desku. S těmito spotřebiči si navíc můžete dovolit náročné vaření se všemi plotýnkami naráz, aniž byste se báli sníženého výkonu.

Luxusní varné desky

Pokud se rozhodnete zainvestovat více než 30 000 Kč předpokládá se, že patříte mezi profesionální kuchaře případně příznivce luxusních spotřebičů. Tyto nejlepší varné desky vám mohou nabídnout jedinečný design a všechny potřebné funkce, které vám maximálně usnadní vaření. Vybírat můžete z široké nabídky nejrůznějších varných zón a provedení přesně podle vašich potřeb.

Tipy na závěr

  1. Zapojení jakéhokoli typu varné desky (litinové, sklokeramické, indukční nebo plynové) vždy patří do rukou elektrikáře. Neodborné zapojení může způsobit zkrat a poškodit spotřebič.
  2. Zajímavostí je, že některé exkluzivní indukční varné desky jsou opatřeny dokonce zabudovaným odsávačem par (digestoří). Jejich pořizovací cena je však astronomická.
  3. Pokud si nevíte s výběrem varné desky rady, mohou vám pomoci také recenze ostatních uživatelů nebo nezávislé spotřebitelské testy (např. oblíbený dTest), které běžně určují vítěze v různých kategoriích.
  4. Pokud si chcete koupit litinovou, sklokeramickou, indukční nebo plynovou varnou desku levně, můžete zkusit také nejrůznější bazary, akce nebo výprodeje.

Označení varných desek AEG

Níže uvedená logika platí od roku 2020 a dále, dříve mohl kód názvu vypadat jinak.

Příklad názvu:  AEG HE 634250 F-B

1. písmeno – Identifikační číslo produktové skupiny

  • H – fixní písmeno pro varné desky

2. písmeno – Varianta

  • E – závislá varná deska (má ovládání společné s troubou, prodává se jako set trouby a varné desky)
  • K – nezávislá varná deska  ¨

3. písmeno – Šířka

  • 3 – cca 30 cm
  • 6 – cca 60 cm
  • 7 – cca 70 cm
  • 8 – cca 80 cm
  • 9 – cca 90 cm

4. písmeno – Elektronika

  • De facto hodnocení kvality elektronických dílů. Čím větší číslo, tím lepší. Může nabývat hodnot 0-9.

5. písmeno – Počet varných zón

  • 1 – jedna varná zóna
  • 2 – dvě varné zóny
  • 3 – tři varné zóny
  • 4 – čtyři varné zóny  
  • 5 – pět varných zón 
  • 6 – šest varných zón
  • 7 – indukční plocha FreeZone (jedna velká zóna s automatickou detekcí nádobí)

6. písmeno – Druh ohřevu

  • 0 – sálavý ohřev
  • 1 – sálavý ohřev a indukce
  • 2 – indukce
  • 3 – indukce a MaxiSense (MaxiSense se přizpůsobí tvaru i velikosti nádobí, nemá vymezeny klasické varné zóny)
  • 4 – MaxiSense 
  • 5 – varné plotýnky

7. písmeno – Typ varných zón

  • 0 – 4 x 1 kruh
  • 1 – jeden přídavný pruh
  • 2 – dva přídavné pruhy
  • 3 – tři přídavné pruhy
  • 4 – čtyři přídavné pruhy
  • 5 – víceúčelová zóna + 3 x 1 kruh
  • 6 –  víceúčelová zóna a přídavný pruh
  • 7 –  víceúčelová zóna a  dva přídavné pruhy

8. písmeno – Průběžné číslo

  • Interní označení, které nemá vliv na důležité parametry z pohledu uživatele spotřebiče.    

9. písmeno – Provedení rámu

  • F – zkosené hrany
  • M – model s rámem
  • I – integrovatelný model
  • C – model s designovým rámem
  • X – rohová varná deska

10. písmeno – Barva

  • B – černá
  • G – šedá
  • W – bílá
  • S – stříbrná

Doprava, doručení a instalace objemného zboží

Typicky třeba pračky, sušičky, myčky nádobí, lednice, televizory, sporáky a další vestavné spotřebiče není snadné převézt po nákupu sám. Ať už z důvodu rozměrů nebo váhy spotřebiče. Říkáte si, že přece není co řešit, že si zboží z e-shopu necháte poslat. Ano, to můžete, ale je v tom jeden háček. Ve většině případů (pokud si nepřiplatíte za speciální přepravu), se jedná o doručení jen za první uzamykatelné dveře. Často je v obchodních podmínkách ještě zpřesňující podmínka typu, že uzamykatelné dveře nesmí být dále než 10 metrů od příjezdové (zpevněné) cesty. V případě, že bydlíte třeba v sedmém patře v bytě, tak 70 kg těžká pračka u vchodových dveří do bytu moc příjemná není. Jaké jsou možnosti řešení?

Požádat řidiče o pomoc

Řidiči mají ve svém autě většinou nějaký rudlík a nebo paleťák. Jako všechno je to o lidech a tak můžete zkusit poprosit, zda vám pomůže, případně ho motivovat třeba padesátikorunou či stokorunou, kterou mu dáte jako odměnu. Výhodou je, že to může být výrazně levnější než stejná služba od dopravce nebo e-shopu. Nevýhodou, že se to nemusí povést. Řidič může mít nabitý program, nestíhat a nebo prostě jen nemusí být ochotný.

Zaplatit si „speciální“ dopravu

Některé velké e-shopy ji zajišťují ve své vlastní režii, takže můžete vidět třeba „Alza dopravu“, „Datart dopravu“ nebo „Mall dopravu“. I přesto je dobré podívat se na podmínky služby. To znamená, zda zboží přiveze řidič i se závozníkem a zvládnou vše sami, nebo zda bude řidič sám a u objemnějšího zboží bude očekávat vaši pomoc. Tento typ dopravy samozřejmě nabízejí i dopravci, není jen doménou e-shopů.

To stejné se týká i případné instalace nového spotřebiče. Což je služba, která je také často nabízená. Ale i v ní se může skrývat několik háčků. Typicky vám může pracovník odmítnout instalaci spotřebiče, pokud je přívod vody či odpadu dále než 1,5 metru, případně není v dosahu elektrická zásuvka. Rovněž nepočítejte, že by vám dopravce pomohl s lehkými stavebními úpravami typu vrtání do zdi atd.. I v tomto případě platí, že vše je o lidech a často narazíte na ochotného člověka, který vám pomůže i tak. Ale spoléhat na to nemůžete.

Další zajímavou službou je odvoz starého spotřebiče. Mnoho lidí nechce řešit odvoz např. staré ledničky ve vlastní režii a jsou rádi, že se jí někdo zbaví za ně. Zde mnoho chytáků a podmínek není. Kupříkladu u té lednice je třeba ji vyklidit, odmrazit, případně lehce očistit. Pokud bude v mrazáku a lednici pár kilo ledu, tak vám ji řidič může odmítnout vzít. A ani se mu nelze moc divit, pár litrů vylité vodě v autě nebude chtít nikdo z nás.

Co říct závěrem? Pokud nemáte dostatečně velké auto a nechcete si dopravu a výnos řešit sami, tak se jedná o služby, které mohou hodně ulehčit život. Jen je třeba dát si pozor na smluvní podmínky, které se mohou mezi jednotlivými firmami lišit. Rozhodně stojí za to, věnovat pár minut četbě smluvních podmínek, než být potom nemile překvapen, že objednaná služba nebyla provedena.

Jak vám tento test pomohl? Budeme rádi, když ho ohodnotíte hvězdičkami.

4.1/5 104 hodnocení

Další zdroje z kterých jsme vycházeli:

  • https://www.appliancecity.co.uk/news/ – anglický eshop, který se na svém blogu nebojí podělit o znalosti
  • https://www.cookwarejunkies.com/ – vše co se týká kuchyně
  • https://appliancebuyersguide.com/ – podobný web
  • https://www.dobreelektro.cz/ – i český eshop se na svém blogu dokáže podělit o své znalosti
  • https://www.cnet.com/home/kitchen-and-household/
  • https://www.ajmadison.com/learn/

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

  1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
  2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
  3. Rady k nakupování
  4. Nové recenze produktů
  5. Nové srovnávací testy
  6. Tyto e-maily jsou zdarma
  7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

1 komentář
  1. Perfektní srovnání, my jsme s manželkou dlouho váhali právě jestli indukci a nebo keramiku, nakonec zvítězila staromódní žena která přeci jen vaří více než já, já si ohřeju tak maximálně vajíčka.

    Přidejte váš dotaz nebo recenzi

    Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

    Covybrat.cz
    Logo