Jak vybrat vibrační plošinu + Recenze

Jsme profíci, nevěříme marketingovým slibům a nezávisle recenzujeme a srovnáváme produkty. Když nakoupíte skrze naše odkazy, můžeme získat malou odměnu, která ale nezvyšuje cenu vašeho nákupu.

Vibrační plošina je horkým trendem fitness center, protože slibuje, že s minimálním úsilím shodíte přebytečná kila. Rovnou vám prozradíme, že na zázraky můžeme zapomenout. Svůj smysl však mít může. Lidé čím dál častěji uvažují o jejich pořízení i domů, ale málokdo ví, podle jakých parametrů nejlepší vibrační plošinu vybrat. V následujícím článku se zaměříme na typy vibrací, princip fungování i cviky na vibrační plošině tak, aby bylo její používání účinné.

Recenze vibračních plošin

Do testu vibračních plošin jsme zahrnuli výrobky vhodné především pro cvičení doma. Najdete mezi nimi jak modely s madly, které jsou těžší, tak lehké modely bez madel. Největší odlišností jsou především typy vibrací. Které plošina z našeho testu vyšla nejlépe?

HMS SVP15 SKY

Typplošina bez madel
Výkon motoru440 W
Max. frekvence vibrací35 Hz
Max. amplituda11 mm
Stupně nastavení vibrací60
Rozměry desky v cm80 x 48 x 18
Celkové rozměry v cm80 x 48 x 18
Hmotnost18 kg
Nosnost120 kg
Dálkový ovladačano
Displejano
TřídaHB

Vibrační podložka HMS SVP15 SKY 7D nedisponuje vysokým rámem pro ruce. Rám je nahrazený dvěma provázky, které můžeme připodobnit švihadlu. Díky nim bude cvičení na podložce více efektivní. Podložka se hodí pouze pro domácí použití a odchylka měření se pohybuje mezi 5 až 10 %. Na LCD displeji můžete kontrolovat veškerá nastavení a také například počet spálených kalorií. Plošina disponuje 3 motory o výkonu 440 W, což je slušné číslo, které vám zaručí skutečně dobré výsledky cvičení. Model disponuje třemi pohyby: oscilačním, vertikálním a lineárním. Pohyby je možné kombinovat do sedmi variant.

Plošina je efektivní při tvarování postavy, do určitého procenta spaluje tuky (ale nenahradí zdravou stravu a pohyb) a také díky ní zregenerujete unavené svalstvo. Používání tohoto výrobku pozitivně působí na oblast hýždí a břicha, zamezuje zadržování vody, povzbuzuje krevní a lymfatický systém. Odstraňuje celulitidu. Plošina disponuje 10 přednastavitelnými programy a má funkci pro vyrovnání nerovností. Díky 3 úrovním intenzity se můžete rozhodnout, zda chcete, aby stroj simuloval chůzi, běh nebo sprint. Výsledky budou samozřejmě efektivnější, pokud k vibracím přidáte cviky. Ovládání je možné pomocí integrovaného displeje nebo dálkového ovladače, který si snadno připnete na zápěstí. Nosnost plošiny je 120 kg a hmotnost okolo 18 kg, obě dvě čísla jsou dostačující. Pozitivních je 60 úrovní rychlostí vibrací s amplitudou 11 mm, díky kterým si můžete cvičení nastavit přesně na míru vašim potřebám. Nevýhodou je snad jen vysoká pořizovací cena.

  • rychlosti
  • nosnost
  • přednastavitelné programy
  • dálkové ovládání
  • 3 typy vibrací
  • vysoká pořizovací cena
Zjistit cenu

Vibromasážní stroj VibroGym inSPORTline Charles

Typplošina s madlem
Výkon motoru500 W
Max. frekvence vibrací40 Hz
Max. amplituda10 mm
Stupně nastavení vibrací60
Rozměry desky v cm70 x 50
Celkové rozměry v cm75 x 76 x 141
Hmotnost36 kg
Nosnost120 kg
Dálkový ovladačne
Displejano
TřídaSC

Vibromasážní přístroj VibroGym inSPORTline Charles je klasifikován třídou SC, což umožňuje jeho použití nejen doma, ale i v poloprofesionálních prostorách. Třída přesnosti měření je však C, což je nejhorší možná třída, takže je potřeba při měření počítat s odchylkou 10 % a více. Přístroj bychom doporučili všude tam, kde se na něm budou střídat maximálně 2 osoby. Hodí se pro redukci tuku, zformování postavy, bojuje proti celulitidě, napomáhá tělu při zotavování po velké fyzické námaze, zlepšuje krevní oběh a podobně. Při revmatismus a onemocnění kostí a kloubů se jeho použití doporučuje až po konzultaci s lékařem.

Přístroj potěší 3D vibracemi, tedy 3 typy vibrací (spirální, vertikální a kombinace) a výkonem motorů. Celkem má výrobek 2 motory, z toho ten pro vertikální vibrace disponuje výkonem 500 W a ten pro 3D vibrace 300 W. Amplituda vibrací je střední a dosahuje hodnoty 10 mm, při kombinaci se 60 rychlostmi nastavení vibrací si cvičení můžete upravit na míru svých potřeb. Jistě potěší 4 programy, z čehož 3 jsou přednastavené. Vzhledem k pořizovací ceně se však dají sehnat i přístroje s více programy. Na LCD displeji se zobrazuje čas, rychlost a program. Komputer bohužel nezobrazuje spálené kalorie a jeho ovládání je možné pouze na displeji nebo na spodní konzoli.

Dálkový ovladač model nemá. Je však opatřen dvěma gumovými šňůrkami pro zefektivnění cvičení. Přístroje není úplně nejvhodnější do paneláků, jelikož při nastavení na nejvyšší míru intenzity vibrací rezonuje celý pokoj. Rezonování částečně tlumí gumová podložka, ale bylo by lepší si pořídit ještě jinou tlumící podložku. Sestavení přístroje není úplně snadné a také návod na ovládání je spíše nejasný. Při intenzivnějším provozu model různě skřípe a vydává podivné zvuky. Za cenu, za kterou se přístroj prodává, bychom očekávali alespoň přesnější měření.

  • vyrovnání nerovností
  • 60 rychlostí
  • 3D vibrace
  • přednastavitelné programy
  • hlučný
  • nevhodný do panelákových bytů
  • vzhledem k výbavě poměrně drahý
  • složití manuál i návod ke složení
Zjistit cenu

Vibro Shaper

Typplošina bez madel
Výkon motoruneuvedeno
Max. frekvence vibrací13 Hz
Max. amplituda8 mm
Stupně nastavení vibrací99
Rozměry desky v cm58 x 34
Celkové rozměry v cm70 x 40 x 20
Hmotnost12 kg
Nosnost100 kg
Dálkový ovladačano
Displejano
Třídaneuvedeno

Vibro Shaper patří do kategorie levných výrobků, takže toho od něj nemůžete příliš mnoho očekávat. Pokud se rozhodujete, zda si tento přístroj pořídit, nebude pro vás snadné se rozhodnout, jelikož výrobce nikde neuvádí výkon motoru, který je při rozhodování skutečně důležitý. Vzhledem k tomu, že maximální amplituda je pouze 8 mm a frekvence vibrací jen 13 Hz, jedná se o méně účinný výrobek. Deska disponuje pouze oscilačními vibracemi, které využijete při simulaci chůze, joggingu a běhu. Společně v balení obdržíte dálkové ovládání, cvičící pásky a návod, jak na přístroji cvičit. Na plošině můžete trénovat břišní svalstvo, ale také svaly na rukou i nohou.

Záleží jen na tom, jaké cviky budete provádět. Plošina má 3 přednastavené programy, ale umožňuje až 99 stupňů nastavení vibrací, čímž převyšuje konkurenční modely a cvičení si můžete upravit i v manuálním režimu. Vzhledem k tomu, že má plošina jen jeden typ vibrací, můžete si jejich nastavení alespoň řádně upravit. Nosnost modelu je pouze 100 kg, což je velmi málo, a možná i to se podepisuje na nižší pořizovací ceně. Na komputeru je možné si ručně nastavit délku a intenzitu tréninku. Hmotnost plošiny je pouhých 12 kg. Přenášet ji můžete buď ručně, nebo pomocí integrovaného kolečka. Společně s výrobkem obdržíte popis cviků, dálkový ovladač a gumové cvičební pásky.

  • doplňky
  • úprava rychlosti
  • 3 programy
  • pořizovací cena
  • nízká amplituda
  • nízká frekvence vibrací
  • působí levnějším provedením
  • neuvedený výkon motoru
Zjistit cenu

VibroGym inSPORTline Lilly

Typplošina s madlem
Výkon motoru300 W
Max. frekvence vibrací25 Hz
Max. amplituda10 mm
Stupně nastavení vibrací20
Rozměry desky v cm53 x 38
Celkové rozměry v cm67 x 55 x 121
Hmotnost35 kg
Nosnost120 kg
Dálkový ovladačne
Displejano
TřídaHA

VibroGym inSPORTline Lilly vyšel v našem hodnocení nejlépe. Je vhodný jen pro domácí použití, ale má nejpřesnější měření hodnot. Na komputeru se zobrazuje program, čas, rychlost a tělesný tuk. Stejně jako jiné vibromasážní přístroje i tento se hodí pro redukci tělesného tuku, zpevnění postavy, pro zlepšení krevního objemu a bojuje i proti celulitidě. Vzhledem k nízké pořizovací ceně vás příjemně překvapí 4 přednastavené programy, kolečka pro snadnou manipulaci i systém pro vyrovnání nerovností podlahy. Stroj má pouze 1 motor a jeden typ vibrací (vertikální), ale výkon motoru 300 W je pro domácí použití dostačující.

Díky zadání váhy, výšky, pohlaví a věku vám přístroj po uchopení madel dokáže změřit tělesný tuk, což není standardní funkce u většiny námi testovaných výrobků. K přístroji navíc obdržíte přehled vhodných cviků. Nosnost výrobku je 120 kg, což je dostačující a amplituda dosahuje hodnoty 10 mm, což je standardní i pro mnohem dražší výrobky. Frekvence vibrací je 25 Hz, a to není málo a stupňů nastavení vibrací je 20. To sice není nejvíce, ale parametr zcela odpovídá cenové kategorii. Vzhledem k pořizovací ceně se však musíte připravit na to, že šrouby v dolní části začnou dříve rezavět a před cvičením je potřeba je utáhnout, jelikož se kvůli vibrování povolují. Výrobek nemá dálkové ovládání ani posilovací lanka.

  • pořizovací cena
  • výbava
  • přesnost měření
  • nosnost
  • přednastavené programy
  • počet rychlostí
  • rezavějící šrouby
  • pouze jeden typ vibrací
Zjistit cenu

Spartan Total Vibration

Typplošina s madlem
Výkon motoru190 W
Max. frekvence vibracíneuvedeno
Max. amplitudaneuvedeno
Stupně nastavení vibrací3 +1
Rozměry desky v cm43 x 31
Celkové rozměry v cm43 x 31 x 112
Hmotnost14 kg
Nosnost120 kg
Dálkový ovladačne
Displejano
Třídaneuvedeno

Vibrační plošina Spartan Total Vibration patří mezi ty levnější kousky, proto od ní není radno čekat zázraky. Sežene ji už za cenu okolo 4 000 Kč. Dokáže ale slušně posloužit k cvičení či rehabilitaci v pohodlí domova. Skládá se z vibrační desky a madla, které můžete nastavit do 3 úrovní výšky. Díky tomu může cvičební přístroj používat celá rodina. Třídu výrobce neuvádí, ale vzhledem k ceně nelze předpokládat profesionálnější použití ve fitcentrech. Bude proto ideální volbou na domácí cvičení pro každého, kdo nechce do nového stroje příliš investovat. Trochu nás zaráží rozměry celého přístroje. Vibrační deska měří pouhých 43 x 31 cm.

V porovnání s jinými výrobky, které mají plochu průměrně o 40 cm širší, může být cvičení na Spartan Total Vibration problematické pro osoby, které mají problém s rovnováhou. Navíc neumožňuje provádění některých cviků, které vyžadují větší cvičební plochu. Uživatelé si však na tento fakt nestěžují. Na masážní podložce najdete celkem 590 gumových hrotů, které masírují a uvolňují akupresurní body na vašich chodidlech. Co se programů týká, máte k dispozici 3 předem nastavené programy a jeden program, který máte kompletně ve své režii. Můžete si tak zvolit vlastní frekvenci, délku i intenzitu vibrací. Veškerá nastavení provádíte pomocí tlačítek na ovládacím panelu umístěném na madlu.

Plošina je vybavená přehledným displejem, na kterém se zobrazují všechny důležité údaje. Dálkový ovladač v balení nenajdete. To, že se jedná o stroj z levnější cenové kategorie, prozradí i jeho hmotnost a celkové zpracování. Plošina váží pouhých 14 kg, což může přijít vhod, pokud s ní hodláte často manipulovat a například ji pravidelně schovávat do skříně nebo pod schody. Uživatelé si ale stěžují na nestabilní madlo, které se hýbe a cvičící se o něho nemůže plně opřít. Pokud se týká nosnosti, výrobce deklaruje slušných 120 kg, takže se i silnější jedinci nemusí bát plošinu využívat. Motor se pyšní výkonem 190 W, což je rozhodně obstojné. Zvládne pracovat v 16 různých rychlostech. Dle hodnocení uživatelů je však přístroj poměrně hlučný, proto nebude příliš vhodný do paneláku.

  • nízká cena
  • přednastavitelné programy
  • nosnost
  • nestabilní madlo
  • malé rozměry podložky
Zjistit cenu

Co je to vibrační plošina

Vibrační plošina je posilovací přístroj vhodný i pro domácí cvičení stejně jako eliptický trenažér, rotoped nebo běžecký pás. Přístroj funguje na principu vibrační podložky. V kombinaci se cvičením dochází k účinnějšímu zapojování svalstva, což vede k jeho zpevnění, procvičování a formování. Vibrační plošina sama o sobě nenahradí pohyb, který vykonáváte třeba při běhu nebo chůzi. Nejedná se o zázračný přístroj, na který si stačí stoupnout, nic nedělat a hubnout. To by mohla veškerá fitness centra zavřít! Redukce hmotnosti dosáhnete jedině kombinací pohybu a úpravy jídelníčku. Používání vibrační plošiny je vhodné spíše pro formování a zpevnění postavy. Dobré ohlasy na něj uslyšíte od maminek po porodu, kterým se díky přístroji celkově zpevní postava. Na vibrační podložce můžete účinně procvičovat tyto svalové partie:

  • lýtka,
  • zadek,
  • břicho,
  • stehna,
  • ramena,
  • ruce.


 

Kromě toho můžete na přístroji i relaxovat ve vzpřímeném postoji s mírně pokrčenými koleny. Vše záleží na typu vibrací. Vibrační plošiny vydávají vibrace o vysoké frekvenci, které stimulují přirozené a reflexní reakce svalu na vibrace. Svaly se stahují až několikrát za vteřinu, čímž dochází ke zlepšení svalové síly a flexibility. Cvičení na vibrační plošině může mít podobu kardiovaskulárního tréninku, silového tréninku, posilování, zlepšování flexibility, ale vybrat si můžete i odpočinkovou masáž. Různé intenzity vibrací mají na vaše tělo rozdílný dopad:

  • nízká intenzita (rychlost) – používá se pro masírování, ulevuje od bolesti, zvyšuje flexibilitu a zlepšuje krevní oběh,
  • střední intenzita (rychlost) – pomáhá při tvarování svalů, stimuluje kosti a klouby,
  • vysoká intenzita (rychlost) – zlepšuje kostní hustotu, tvaruje svaly a zvyšuje vaši sílu.

Přínosy cvičení na vibrační plošině

Cvičení na vibrační plošině je pro zdraví přínosné hned z několika důvodů:

  • zlepšuje krevní oběh,
  • zvyšuje svalovou sílu a pružnost,
  • pomáhá spálit kalorie,
  • zlepšuje rozsah pohybu,
  • zlepšuje držení těla,
  • zmírňuje celulitidu,
  • zvyšuje hustotu kostní tkáně,
  • snižuje svalovou bolestivost.

Pro koho je vibrační plošina určena?

Účinky vibrační plošiny zlepšují poúrazové stavy a urychlují rehabilitaci. Využívá se tedy pro tyto účely, ale také pro pacienty s Parkinsonovou chorobou, jelikož zlepšuje rovnováhu a stabilitu svalů, pro pacienty trpící roztroušenou sklerózou, pro pacienty se svalovými poruchami nebo s artritidou. Její největší předností je to, že posiluje kosti a svaly bez toho, aby zatěžovala klouby. Plošinu mohou využívat i starší osoby, které mají problémy s klouby, ale nemohou využít jiný typ cvičení. Používáním přístroje dochází u některých pacientů i ke snížení bolestivosti kloubů a páteře. Vždy platí, že ideální je konzultace s lékařem, či fyzioterapeutem.

Pro koho vibrační plošina určena není?

Zdravé osoby by cvičení na přístroji nemělo nijak ohrožovat. Existují však skupiny lidí, které by se tomuto sportování vyhnout měly. Na vibrační plošině by neměly cvičit osoby s různými kontraindikacemi. Patří mezi ně:

  • těhotné ženy,
  • osoby s hlubokou žilní trombózou,
  • lidé s kardiovaskulárním onemocněním,
  • osoby s nedávnými ránami po operacích,
  • lidé s umělými klouby,
  • lidé s migrénami,
  • ženy s nitroděložním tělískem,
  • lidé s akutní kýlou,
  • lidé s bolestmi bederní páteře,
  • lidé s těžkou cukrovkou,
  • epileptici,
  • lidé s akutní fází revmatoidní artritidy,
  • lidé s akutními zánětlivými onemocněními,
  • lidé, kteří mají potíže se sítnicí.

Podle jakých parametrů vybrat

Abyste věděli, kterou vibrační plošinu koupit, musíte vědět, na které parametry se zaměřit.

Typy vibrací

Podle typů vibrací se stroje dělí do tří kategorií:

  1. oscilační stroje,
  2. triplanar,
  3. stroje s duálním pohybem.

Oscilační vibrační plošina Patří mezi nejčastěji používané a označují se jako stroje první úrovně. Zaměřují se na lymfatický systém a redukci tělesného tuku. Jedná se o nejjednodušší stroje, které jsou vhodné pro cvičení doma v klidu a vstoje. Zjednodušeně můžeme říci, že platforma stimuluje chůzi. Pod plošinou je umístěno středové ramínko, díky kterému se plošina na jednom konci zvedá a na druhém klesá. Díky tomuto pohybu se zapojují boční svaly stehen, svaly spodních zad a stabilizační svaly. Nastavení rychlosti se udává v Hz. Číslo vás informuje o tom, kolikrát se plocha dostane do nejnižší a do nejvyšší polohy.

U těchto strojů se nejčastěji setkáte s hodnotou průměrně se pohybující mezi 10-20 Hz. Při cvičení je dobré vědět, že pohyb při vyšší dráze v kombinaci s nižší rychlostí je vhodný pro hubnutí a pohyb s nižší dráhou a vyšší rychlostí zase pro silový trénink. Pro domácí použití bude stačit výkon motoru pohybující se od 200 do 350 W. Triplanar Stroje druhé úrovně, jejichž vibrace jsou vhodné pro zvýšení síly a kostní hustoty. Používají se pro dynamická cvičení. I tyto plošiny však můžete využívat na lymfatický systém nebo pro redukci tuku. Tento typ výrobku by neměli používat lidé, kteří mají problémy s kloubním aparátem. Náhlé změny směru pohybu a velká síla kmitů klouby zatěžují. Kvalitnější modely však dokážou toto úskalí díky tlumení nárazů anulovat. Pod podložkou není umístěno středové ramínko. Pohyb opisuje jakousi elipsu, takže se nejedná pouze o pohyb do stran, ale i nahoru, dolů, dopředu a dozadu.

Vibrační plošiny mají menší amplitudu pohybu, ale větší rychlost. Standardní rychlost se pohybuje mezi 20-50 Hz. Ceny těchto vibračních plošin bývají vyšší, ale obdržíte za ně kvalitní, masivní a odolný stroj. Stroje s duálním pohybem Tyto výrobky spadají do kategorie třetí úrovně. Můžete je považovat za nejlepší vibrační plošiny na profesionální úrovni, které kombinují dva výše zmíněné typy vibrací. Díky nim redukujete tělesný tuk a zároveň provádíte silový trénink. Díky speciální konstrukci dochází pod podložkou k pohybu do tří různých úhlů současně, což zaručuje efektivní cvičení. Pro výrobu se používají HI-TECH polymery, ale při nákupu strojů třetí úrovně je důležité dbát na výrobce. Levné kombinované vibrační plošiny jsou totiž nekvalitní a po několika málo použití se mohou porouchat.

Nosnost a hmotnost

Hmotnost přístroje závisí na jeho typu. Pokud se rozhodnete pouze pro vibrační desku, bude se hmotnost pohybovat kolem 10 kg, u přístrojů opatřených madly však můžete narazit i na číslovky pohybující se od 15 do 25 kg. Vyvarujte se však příliš nízké hmotnosti, protože stroj může kvůli ní být nedostatečně stabilní a odolný. Nosnost se samozřejmě odvíjí od vaší hmotnosti. U standardních strojů se rozmezí pohybuje mezi 100 až 150 kg, ale je nutné počítat s rezervou.

Motor

S vyšším výkonem motoru dosáhnete lepších výsledků, kvalitní motor je při provozu tišší než motory u levnějších výrobků. Nejmenší výkon se pohybuje mezi 80-100 W, ale lepší je sáhnout po výkonu 300 W. Při kombinovaných vibracích je nutné, aby byl výkon nejméně 400 W. Motory s vyšším výkonem se hodí do posiloven a fitness center. Pro domácí použití jsou zbytečné.

Nastavení rychlosti

Rozpětí rychlosti má vliv na efektivitu stroje, kvalitnější výrobky disponují širším rozpětím než výrobky levnější. Díky širšímu nastavení rychlosti si cvičení můžete nastavit plynuleji a přesněji. Top vibrační plošiny mívají největší počet rychlostí pohybující se kolem 60.

Amplituda

Jedná se o hloubku vibrací za vteřinu udávanou v milimetrech. Díky tomu se vám dostane informací o tom, jak intenzivní cvičení bude. Čím vyšší amplituda bude, tím intenzivnější bude i trénink.

Další důležité parametry

  • Konstrukce – vždy vybírejte takový přístroj, který bude mít robustní rám a při cvičení vám zajistí stabilitu.
  • Rozměry vibrační plochy – pamatujte, že čím větší vibrační plocha, tím pohodlnější cvičení. Nejmenší plochy mají rozměry 53 x 38 cm, největší 80 x 40 cm.
  • Přednastavené programy – počet programů není odrazem lepší efektivity, ale zajistí vám rozmanitější trénink, který bude lépe odpovídat vašim potřebám.
  • Ovládání – pokud je to možné, dejte přednost plošině s displejem a funkcemi pro sledování tělesných parametrů. Klasické ovládání bývá integrované, ale rozhodnout se můžete i pro ovládání dálkové.
  • Hlučnost – než si stroj pořídíte levněji na internetu, vyzkoušejte si ve specializovaném obchodě, jak je při provozu hlučný. Některé modely totiž vydávají nesnesitelný hluk.
  • Frekvence – frekvence udává počet vibrací za vteřinu a značí se zkratkou Hz nebo RPM. Čím vyšší frekvenci vybraný přístroj má, tím větší je intenzita cvičení.
  • Dodatečné a praktické funkce – patří sem ergonomická madla, pohodlné uchycení, odolná konstrukce nebo systém pro vyrovnání nerovností na podlaze.

Výběr podle kondice

Výběr nejlepší vibrační plošiny pro domácnost přizpůsobte i tomu, jakou máte fyzičku a zjistěte si, jak na vibrační plošině cvičit. Pokud nejste příliš aktivní sportovec a cvičení na plošině bude brát jako rekreační, je zbytečné, abyste utráceli za drahé výrobky. Volte jednodušší domácí vibrační plošiny, které sice mají slabší výkon motoru a menší zatížení, ale jsou levnější a nabídnou vám skutečně jen to, co budete potřebovat. V případě, že se cvičení chcete věnovat aktivněji, potřebujete vyšší nosnost a hlavně lepší motor. Pro vás budou dobrou volbou kloubové vibrační plošiny s výkonem motoru nad 350 W a vibracemi pohybujícími se díky dvěma motorům vícero směry. Pro profesionály a všechny, kteří berou cvičení vážně, stojí za to zvážit nákup profesionálních vibračních plošin s rozšířenými funkcemi. Systém vibrací bývá zdvojený, k dispozici budete mít více přednastavitelných funkcí a programů a vyberte si i z celé řady funkcí na měření efektivnosti cvičení.

Klasifikace strojů a trenažérů podle normy DIN EN 957

Aby bylo cvičení na stroji bezpečné a nezávadné pro domácí použití nebo pro použití v komerčních prostorách, je nezbytné, aby výrobky splňovaly určitou normu. Evropská norma DIN EN 957 udává třídy použití fitness strojů a trenažérů. Zpravidla se označuje dvoupísmenným označením:

  • první písmeno – charakterizuje do jakého prostředí se výrobek hodí: H – domácí, S – lehce komerční, I – plně komerční.
  • Druhé písmeno – A, B, C určuje jak přesná je měřící elektronika.
  • Příklad: Označení SA znamená, že se přístroj hodí i do komerčních prostorů a disponuje nejvyšší třídou přesnosti monitorování nejrůznějších parametrů. Označení HB znamená, že se model hodí pouze do domácností a monitorování parametrů bude mít odchylku +- 10 %.

Třídy použití

  • Třída H – stroje jsou vhodné pouze pro domácí prostředí.
  • Třída S – stroje využijete v profesionálních a komerčních prostorách, mezi které se řadí profesionální fitness centra, sportovní kluby, hotely, školy a podobně.
  • Třída I – přístroje vhodné pro profesionální a komerční použití a jejich použití je vhodné i pro osoby se zvláštními potřebami.

Třídy přesnosti

Udávají se u zařízení, které monitorují tréninkové údaje (např. tepová frekvence, čas atd.)

  • Třída A – vysoká přesnost, kdy odchylka při monitorování dosahuje maximálně 5 %.
  • Třída B – střední přesnost, odchylka monitorování je v rozmezí od 5 do 10 %.
  • Třída C – nízká přesnost, odchylka přesahuje 10 %.

Jak správně cvičit na vibrační plošině

Aby bylo cvičení co nejúčinnější, je potřeba nechat působit nejen vibrace, ale provádět i určité cviky. Jejich základní přehled vám přinášíme níže.

Dřepy

  • Postavte se na plošinu s chodidly na šířku ramen.
  • Kolena mírně pokrčte,
  • váhu rozložte na celá chodidla a držte hlavu vzpřímenou,
  • udržujte rovnováhu.

Na plošině můžete v základním postoji dělat široké dřepy, nízké dřepy, podřepy na jedné noze nebo úkroky v nízkém dřepu.

Cvičení na lýtka

Postavte se na špičky do středu plošiny. Kolena mírně pokrčte a hlavu a záda držte vzpřímeně. Zpevněte břišní svalstvo a několik vteřin až minutu a půl vydržte v této poloze.

Široké kliky

Klekněte si před plošinu, ruce položte na její okraj v šířce o něco větší, než máte ramena. Prsty na rukách směřují dovnitř. Držte zpevněné břišní a zádové svalstvo. Pokud zvládáte, nemusíte klečet, ale klik provést s nataženýma nohama.

Břicho

Cviky na břicho se na vibrační plošině provádějí stejně jako na zemi. Na vibrační plochu si lehněte a můžete třeba přitahovat nohy s pokrčenými koleny k břichu nebo nohy zvedat nahoru. Vždy si hlídejte, aby vám bedra ležela na podložce. Velmi účinné jsou také sedy-lehy.

Posilování tricepsů

Na posilování tricepsů je nejlepší si zády sednout k trenažéru, pokrčit kolena a ruce opřít o podložku. Prsty směřují směrem k zádům a ruce jsou na šířku ramen. Na rukou se vzepřete. Kolena mějte v pravém úhlu, zpevněte břicho, hlavu držte vzpřímenou a na rukou provádějte pohyb jako při klikování. Bříško a pánev střídavě zvedáte nahoru a dolů.

Jak o masážní vibrační plošiny pečovat

Údržba vibračních plošin není nijak složitá. Po každém cvičení je otřete od potu a jednou za týden od usazeného prachu. Pro čištění od potu použijte papírové ubrousky a kvůli hygieničnosti můžete sáhnout i po některém z dezinfekčních prostředků s postřikovačem určených pro údržbu fitness strojů. Čistič naneste na utěrku a tou setřete především madla, ale také plošinu, případně vibrační pás. Každý měsíc zkontrolujte, zda všechny části pevně drží a nikde nejsou uvolněné šrouby. Jednou za rok zkontrolujte opotřebení vnitřních součástek a vnitřní část vytřete.

Jak vám tento test pomohl? Budeme rádi, když ho ohodnotíte hvězdičkami.

4.4/5 91 hodnocení

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

  1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
  2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
  3. Rady k nakupování
  4. Nové recenze produktů
  5. Nové srovnávací testy
  6. Tyto e-maily jsou zdarma
  7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Kategorie:

2 Comments
  1. dobry den, nevite kdo by mi v Cechach opravil Sportstech 3D Vibrationsplatte VP300 ? dekuji za pomoc a eventuelni tip

    • Dobrý den,

      nejsem si jist, zda se v rámci ČR prodává (mě se distributora nepodařilo dohledat) a proto bude rozumné se s dotazem obrátit přímo na výrobce – sportstech. de

    Přidejte váš dotaz nebo recenzi

    Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

    Covybrat.cz
    Logo