Jak vybrat vidle

Vidle jsou jedním z nejzákladnějších náčiní, bez kterého se neobejde žádný zahrádkář ani chovatel hospodářských zvířat. Na první pohled vypadají jednoduše, ale vybrat ty správné může být docela věda. Existují totiž různé typy, materiály, značky i cenové kategorie. Abychom vám výběr ulehčili, připravili jsme pro vás recenze několika konkrétních výrobků, které jsme mezi sebou následně porovnali. Dále vám přinášíme užitečné rady, jak se při výběru vidlí rozhodovat. Dozvíte se, jaké druhy existují a jaké parametry brát v úvahu. Po přečtení našeho článku pro vás bude o poznání jednodušší se při nákupu vidlí zorientovat v nabídce a zvolit si ty správné.

Vidle – recenze

FISKARS 133423
Gardena NatureLine 17002-20
Fiskars 1019603
Nohel Garden 08801 GLADIATOR
Cellfast Vidle 4 hroty ERGO
Zjistit cenuZjistit cenuZjistit cenuZjistit cenuZjistit cenu
TypRycíRycíRycíRycíRycí
Délka (cm)122113113123123
Hmotnost (g)21001950123018002100
Přibližná cena (Kč)450750650600800
Hodnocení
celkem
93 %
89 %
88 %
88 %
85 %
 Zjistit cenuZjistit cenuZjistit cenuZjistit cenuZjistit cenu

Do našeho testu jsme vybrali pět produktů různých značek, které vám představíme a vzájemně mezi sebou porovnáme. Budeme se zaměřovat předvedším na jejich rozměry – hmotnost, která do jisté míry určuje, jak namáhavá práce s nimi bude, a délku násady, která by měla korespondovat s výškou uživatele. Dále se podíváme na použitý materiál – a to jak na materiál násady, tak hrotů. Pokusíme se zjistit, zda výrobek disponuje vhodným ergonomickým držením, které celkově usnadňuje práci. Samozřejmě nás bude zajímat také cena, za kterou vidle pořídíte. Do recenzí zapracujeme i reálné dlouhodobé zkušenosti uživatelů, které jsou vždy velkým přínosem a vodítkem při výběru. Nakonec se dozvíte, které z testovaných vidlí jsme vyhodnotili jako nejlepší.

Fiskars 1019603

TypRycí
Délka113 cm
Hmotnost1230 g
Materiál násadyKovová
Materiál hrotůBórová ocel
Ergonomické drženíAno
Přibližná cena650 Kč

Hlavní předností vidlí Fiskars Light™ 1019603 je jejich nízká hmotnost – váží pouhých 1230 gramů. Jedná se totiž o lehké rycí vidle, které jsou určené primárně pro ženy. Tomu odpovídá i jejich ergonomie, uzpůsobená přímo potřebám něžnějšího pohlaví. Tím pádem mají i kratší násadu, která bude spíše vyhovovat právě ženám, pro něž může být standardní zahradnické náčiní příliš dlouhé.

Vidle lze využít především na běžné zahrádkářské práce – obracení půdy, kypření, kompostování nebo sklízení plodin. Můžete s nimi ale i hrabat listí nebo trávu, případně vám poslouží pro vytváření brázd při sázení semen či cibulovin. Jejich využití je tedy velice všestranné.

Přesto je potřeba říct, že se hodí spíše na měkčí rytí. I přes svoji lehkost jsou sice dost pevné, do kamenité půdy nebo tvrdé půdy s drny jsou přece jen trochu málo robustní. Hliníková násada se dobře drží, takže se s vidlemi pěkně pracuje. I z tohoto důvodu je můžou bez obav využít i méně zkušení zahrádkáři.

Rycí vidle Fiskars Light™ 1019603 mají násadu z hliníku, která je opatřená také speciálním černým potahem SoftGrip™. Ten usnadňuje držení a zároveň ochrání vaše ruce před chladem, což přijde vhod zejména za sychravých podzimních dní. Hroty jsou vyrobené z bórové oceli, která zaručuje kvalitu a odolnost vůči korozi. Cena začíná kolem šesti set korun. Zkušenosti uživatelů potvrzují, že práce s těmito vidlemi je velmi příjemná a to i při delší době používání.

  • nízká hmotnost
  • vhodné pro ženy
  • snadné držení
  • jen pro měkčí rytí
Zjistit cenu

FISKARS 133423

TypRycí
Délka122 cm
Hmotnost2100 g
Materiál násadyKovová
Materiál hrotůBórová ocel
Ergonomické drženíAno
Přibližná cena450 Kč

Rycí vidle FISKARS SOLID jsou určené zejména k rytí, ale využít je můžete i na provzdušňování trávníku nebo práci se zahradním odpadem. Jejich hroty jsou obzvláště pevné a ostré, vyrobené z bórové oceli. Díky tomu s nimi můžete bez obav rýt i v kamenité půdě. Plastové držadlo se díky své ergonomii dobře drží a zároveň chrání ruce před chladem – nemusíte se tedy obávat zkřehlých prstů a to ani za nepříznivého počasí. Fiskars na svoje uživatele prostě myslí, Dle zkušeností uživatelů se s vidlemi FISKARS SOLID dobře pracuje. Jejich hmotnost je sice o chlup vyšší – váží 2100 g – ale to je nutná daň za to, že jsou vidle skutečně robustní a vy se nemusíte bát s nimi při práci pořádně zabrat.

Práci s vidlemi FISKARS SOLID si pochvalují i ženy. Někteří mužští uživatelé si však postěžovali na nedostatečnou velikost nášlapné plochy, ze které jim při rytí sjížděla noha. Stejně tak některým vyšším lidem připadala krátká násada. Na obranu tohoto produktu musíme říct, že délka násady 122 cm je celkem standardní a většině lidí by měla vyhovovat.

Obzvláště potěšující je u těchto vidlí cena. Vzhledem k vysoké kvalitě je velmi přívětivá, dokonce nejnižší z námi testovaných výrobků – jen lehce totiž přesahuje čtyři sta korun.

  • pevné a odolné – hodí se i pro rytí v kamenité půdě
  • dobře se s nimi pracuje i ženám
  • cena
  • pro muže nedostatečná velikost nášlapné plochy
  • lehce vyšší hmotnost
Zjistit cenu

Gardena NatureLine 17002-20

TypRycí
Délka113 cm
Hmotnost1950 g
Materiál násadyJasanové dřevo
Materiál hrotůKalená ocel
Ergonomické drženíAno
Přibližná cena750 Kč

Vidle Gardena NatureLine 17002-20 jsou velmi kvalitním rycím náčiním, které disponuje hroty z kalené oceli. Násada je z jasanového dřeva, které se obecně považuje za jedno z těch nejlepších při výrobě zahradnického náčiní. Dřevo použité při výrobě těchto vidlí je navíc certifikováno FSC® – to znamená, že pochází ze vzorně spravovaného lesa. Jestliže vám tedy záleží na životním prostředí a zacházením s přírodními zdroji, nemusíte se v tomto případě ničeho obávat. Násada má jen 113 cm, což je trochu méně – menší lidé to určitě ocení, pro ty vyšší může být tato délka lehce nedostačující.

Vidle Gardena NatureLine 17002-20 jsou určené především k rytí, kopání a kypření půdy na záhoncích s rostlinami. Díky ergonomickému držení se s nimi dobře pracuje. Uživatelé si pochvalují především jejich kvalitu. Hmotnost výrobku se pohybuje těsně pod 2 kg. Škoda je, že tento parametr výrobce neuvádí – je to totiž dost podstatný parametr, který při nákupu zahradního náčiní potřebuje brát zákazník do úvahy. Cena začíná zhruba na 745 korunách, což je v porovnání s ostatními výrobky trochu výše.

  • kvalitní zpracování
  • dobře se drží
  • vyšší cena
Zjistit cenu

Cellfast Vidle 4 hroty ERGO s násadou FIBERGLASS

TypRycí
Délka123 cm
Hmotnost2100 g
Materiál násadysklolaminát
Materiál hrotůBórová ocel
Ergonomické drženíAno
Přibližná cena800 Kč

Cellfast Vidle 4 hroty ERGO s násadou FIBERGLASS jsou výborným pomocníkem při provzdušňování a uvolňování půdy. Jistě je ale využijete i při dalších běžných zahradnických pracích jako je manipulace s kompostem, odklízení spadaného listí nebo jiného zahradního odpadu.

Mohou se pochlubit ergonomickou rukojetí, díky které se dobře drží, takže je práce s nimi snazší. Bezpečnému uchopení napomáhá také speciální systém SAFETOUCH ™. Povrch rukojeti je díky němu neklouzavý a měkký. Navíc se dá v případě potřeby uchopit i dvěma rukama. Materiál násady vypadá dostatečně pevně a masivně. Víme však, že měří 123 centimetrů, což je standardní délka. Hroty jsou vyrobené z kvalitní bórové oceli, která zajišťuje jejich pevnost, takže nehrozí ohýbání, nebo dokonce zlomení.

Uživatelé si pochvalují, že se s vidlemi Cellfast 4 hroty ERGO opravdu dobře pracuje. Jsou dle jejich zkušeností masivní a pevné, ovšem pro někoho bohužel trochu těžší. Váží totiž 2100 gramů – mezi produkty, které jsme srovnávali, je tato hmotnost opravdu z těch vyšších. Vyšší je ale i cena, která začíná zhruba na osmi stech korunách.

  • pevné a kvalitní
  • dobře se drží
  • lehce vyšší cena
  • vyšší hmotnost
Zjistit cenu

Nohel Garden 08801 GLADIATOR

TypRycí
Délka123 cm
Hmotnost1800 g
Materiál násadySklolaminát
Materiál hrotůKalená ocel
Ergonomické drženíAno
Přibližná cena600 Kč

Rycí vidle Nohel Garden 08801 GLADIATOR jsou uzpůsobené k běžným zahradnickým pracím, jako je manipulace s kompostem a zahradním materiálem, a samozřejmě, jak jejich název sám napovídá, k provzdušňování a obracení půdy. Vidle mají tradiční čtyři hroty o tloušťce osmi milimetrů. Jak je obvyklé, hroty jsou vyrobeny z kalené oceli. Násada pak z kombinace tvrzeného plastu a kovu. Díky tomu má i o něco menší hmotnost.

Násada vidlí Nohel Garden 08801 GLADIATOR je ergonomicky tvarovaná, takže se dobře drží a s vidlemi se i příjemně pracuje. Její délka dosahuje standardních 123 centimetrů. Násada je navíc speciálně zesílená, což zajišťuje její odolnost. Rukojeť je vyrobená z plastu, takže umožňuje příjemné držení. Navíc nehrozí její prasknutí nebo poškození. I zkušenosti uživatelů potvrzují, že jsou vidle celkově kvalitní a dobře zpracované. Příjemná je i jejich hmotnost, která dosahuje 1800 gramů. Patří tedy spíše k těm lehčím, takže se s nimi bude pěkně pracovat i ženám. Cena začíná přibližně na šesti stech korunách, což je v rámci našeho testu spíše nižší hodnota.

  • kvalitní zesílená násada
  • nižší hmotnost
  • nedostatek informací ohledně použitého materiálu
Zjistit cenu

Srovnání a vítěz testu

Poté, co jsme si představili jednotlivé produkty, si zkusíme vyhodnotit, který z nich je nejlepší. Vždy samozřejmě záleží na konkrétním uživateli a jeho potřebách a představách. Přesto věříme, že náš test pro vás bude užitečným vodítkem, abyste při výběru vidlí nešlápli vedle.

V naší recenzi jsme tedy porovnávali pět produktů – dva od značky Fiskars a potom po jednom od značek Gardena, Cellfast a Nohel Garden. Všechny srovnávané vidle byly rycí – jejich prvotním účelem je tedy provzdušňování a obracení půdy.

Co se týče délky násady, nejkratší nabízejí Fiskars Vidle Light™ (1019603) lehké rycí, které zároveň disponují i nejnižší hmotností (1230 g). Tyto parametry jsou logické, vzhledem k tomu, že jsou vidle určené speciálně pro ženy. Stejnou délku násady pak mají i vidle Gardena NatureLine 17002-20. Zbylé tři produkty nabízejí násadu o srovnatelné délce 122 nebo 123 centimetrů. Hmotnost se potom pohybovala od příjemných 1800 g (Nohel Garden 08801 GLADIATOR) až po trochu vyšších 2100 g (FISKARS SOLID 4hroty a Cellfast Vidle 4 hroty ERGO). Na první pohled se může zdát, že 300 g rozdíl není nic zásadního, ale při delší práci 300 g v ruce budete cítit. Nutno podotknout, že těžší vidle jsou ideální pro práci v náročnější půdě – kamenité, s příměsí drnů nebo tvrdých hrud. S lehčími se sice lépe pracuje, ale v takovýchto podmínkách mohou být nedostačující.

Všechny námi srovnávané výrobky disponují ergonomickou rukojetí, která umožňuje jednodušší práci i snadné držení. Stejně tak rukojeť je opatřena různými bezpečnostními a protiskluzovými prvky. V tomto ohledu nabízí tedy všech pět produktů srovnatelnou kvalitu.

Cena námi porovnávaných vidlí se pohybuje od zhruba 459 Kč za vidle FISKARS SOLID 4hroty až po nejdražší vidle Nohel Garden 08801 GLADIATOR, které stojí od 800 Kč výše.

Pokud vezmeme do úvahy jak naše pocity ze všech pěti kusů nářadí a současně i recenze a zkušenosti dlouhodobých uživatelů, jsou vítězem nejvíce vychvalované vidle FISKARS SOLID 4hroty (FISKARS 133423). Nabízejí totiž velmi dobrý poměr kvality a ceny. Přestože jsou ze všech výrobků nejlevnější, uživatelé se shodují na kvalitním provedení, pevnosti a odolnosti, díky které se nemusíte bát rýt ani v tvrdší půdě. Zdánlivou nevýhodou tak zůstává lehce vyšší hmotnost. Práci s vidlemi si i přesto pochvalovaly i ženy. Pokud máte obavy, že by na vás byly vidle příliš těžké a plánujete spíš lehčí práce, můžete investovat i do vidlí Light™, rovněž od značky Fiskars, které si v našem hodnocení vedly také velmi dobře.

Typy vidlí

Jakkoli vidle vypadají na první pohled jednoduše, v nabídce obchodů naleznete celou škálu druhů. Nejedná se totiž zdaleka jen o náčiní na přehazování kompostu nebo provzdušňování půdy. Pokud zvolíte správný typ, můžete je bez problému využít i při celé řadě dalších činností – ať už chcete manipulovat se štěrkem či bramborami, provzdušňovat trávník nebo čistit koňská stání. Některé z produktů jsou o něco univerzálnější, ale na většinu činností vám přijde vhod speciálně uzpůsobený výrobek. Podívejme se nyní na to, na jaké produkty konkrétně můžete na trhu narazit, a jak se v nich vyznat.

Klasické vidle

Začněme klasickými vidlemi. Ty najdou svoje uplatnění téměř na každé zahrádce. Jsou totiž užitečné při nejrozmanitějších zahradních pracích. Hodit se budou zejména na podzim, protože s jejich pomocí snadno odklidíte listí nebo jiný zahradní odpad. Pokud jste chovateli hospodářských zvířat, bez kvalitních vidlí se patrně neobejdete. Čištění chlévů nebo stájí totiž patří ke každodenním povinnostem každého hospodáře. S klasickými vidlemi můžete velmi jednoduše přehazovat hnůj i čistit podestýlku.

Rycí vidle

Rytí je nedílnou součástí péče o zahradu. A právě s touto činností vám pomůžou rycí vidle. Jaký je rozdíl mezi nimi a klasickým rýčem? Obvykle jsou o něco lehčí a práce s nimi je tak o chlup jednodušší. Díky hrotům se dobře zapichují do země, takže si s nimi poradí i méně zkušení zahrádkáři. Při jejich pořizování rozlišujte i to, do jakého typu půdy se hodí – pro kamenitou, suchou půdu plnou hrud je potřeba volit robustnější – a tím pádem bohužel i těžší – nástroj. Pro rytí v měkké půdě můžete klidně vybrat výrobek o nižší hmotnosti, s nímž si hravě poradí i ženy.

Kompostové vidle

Jak už napovídá jejich název, jsou tyto vidle uzpůsobené speciálně k manipulaci s kompostem nebo hnojem. Jsou navržené primárně k přemisťování objemného materiálu, dají se ale samozřejmě využít i na drobnější zahradní odpad jako je listí, tráva nebo plevel. Obvykle mají velmi ostré hroty rozmístěné dál od sebe – tím dochází ke snazšímu zapichování do kompostu nebo podobného materiálu.

Podávky

Podávací vidle nebo taky zkráceně podávky jsou určené speciálně na přehazování sena nebo slámy. Na rozdíl od klasických vidlí se čtyřmi hroty mají podávky hroty obvykle jen tři. Navíc jsou tenčí a velmi ostré – to aby se s nimi stébla slámy dobře nabírala. Při stohování pak přijdou vhod speciální podávky opatřené obzvláště dlouhou násadou – ta může mít až tři metry.

Vidle na brambory

Ano, i na manipulaci s bramborami je možné použít speciální vidle. Používají se podobně jako lopata. Mají obvykle větší množství hrotů, které jsou na koncích zakulacené. Tento speciální rys zabraňuje tomu, aby se brambory napíchly a tím znehodnotily.

Vidle na řepu

Vidle na řepu fungují velmi podobným způsobem jako vidle na brambory. V tomto případě ale mohou mít méně hrotů s většími rozestupy, protože řepa je přece jen o něco větší. Naprostou nezbytností jsou každopádně zakulacené hroty chránící plody proti napíchnutí.

Vidle na štěrk

Pokud potřebujete manipulovat se štěrkem, je dobré pořídit si vidle určené přímo na tuto činnost. Někdy je najdete také pod názvem vidle na kamení. Samozřejmě můžete použít i obyčejnou lopatu, ale speciální vidle mají svoji nespornou výhodu. Na rozdíl od standardních vidlí jsou masivnější a mají více hrotů. Díky tomu se štěrk jednoduše oddělí od hlíny, která mezi hroty propadne. Výsledek práce je tak o poznání čistší, než jak by tomu bylo právě s lopatou. Toto náčiní dobře poslouží i jako vidle na uhlí. Takže pokud potřebujete manipulovat i s tímto materiálem, dosáhnete v tomto případě dobrých výsledků.

Mistovací vidle

Tyto vidle ocení majitelé koní. Používají se totiž při úklidu koňských stájí a boxů. Jsou většinou vyrobené z plastu a mají velké množství zahnutých hrotů. Díky nim můžete z podestýlky velmi dobře vybírat koňské exkrementy. Šetříte tím slámu, případně piliny – protože ty tak zůstanou déle čisté.

Při nákupu mistovacích vidlí zvolte takové, které jsou lehké a pružné, zároveň by však měly mít pevné hroty, aby se zbytečně neničily a vydržely vám delší dobu.

Aerifikační vidle

Pokud chcete mít perfektní trávník, musíte se o něj samozřejmě dobře starat a jedním z nástrojů, který vám bezesporu poslouží, jsou právě aerifikační vidle. Slouží totiž k jeho propichování a tím dochází k potřebnému provzdušnění. Uplatnění najdou zejména na menších nebo hůře dostupných plochách.

Aerifikační vidle se prodávají ve verzi s plnými nebo dutými hroty. Náčiní s plnými hroty je univerzálnější. Můžete jej totiž bez obav použít jak pro mělčí propichování, tak pro to hlubší, kdy vidle zajedou až do hloubky dvaceti centimetrů. Vidle s dutými hroty jsou pak spíše jen pro mělčí propichování, protože si poradí s půdou do hloubky asi poloviční, tedy do deseti centimetrů.

Malé vidle

Malé vidle nebo taky vidličky patří k drobnému zahradnickému náčiní, které je určené především pro práci na záhoncích. S jejich pomocí můžete hravě přesazovat rostliny, odstraňovat plevel, kypřit půdu a mnoho dalších podobných činností, které tu a tam potřebuje zvládnout každý zahrádkář. Při výběru se nenechte zmást velikostí – i malé vidle by měly být bytelné a mít odolné hroty, abyste je mohli bez potíží zapíchnout i do tvrdé půdy.

Materiál

Při výběru vidlí je samozřejmě potřeba věnovat pozornost i materiálu. Pokud zvolíte opravdu kvalitní, může být životnost nástroje dlouhá, a to se vyplatí rozhodně víc než laciný výrobek, který se po pár použitích rozpadne. Kromě kovové části je potřeba zaměřit se i na materiál a tvar násady a samozřejmě i na rukojeť. Pojďme se nyní podívat na každou z těchto částí zvlášť. Vidle obvykle kupujete na delší dobu a proto vážně doporučuji vyhnout se těm extra levným kusům. Ve většině případů je důvod nízké ceny šetření na materiálu.

Hroty

Nejprve se zaměříme na kovové hroty. Ty by měly být v prvé řadě dostatečně odolné, aby nedocházelo k jejich zlomení nebo prasknutí. Nejlepším materiálem je v tomto případě kovaná ocel (či bórová ocel). Zajišťuje totiž potřebnou pevnost, zejména pokud se chytáte na náročnější rytí třeba v kamenité půdě. Její výhodou je také to, že se při práci příliš neobrušuje, takže vidle zůstanou dlouho ostré, což je další důležitá vlastnost, kterou u nich oceníte. Setkat se můžete také s hroty ošetřenými komaxitovou povrchovou úpravou. Ty jsou ještě odolnější, zejména proti nevítané korozi. Na trhu můžete najít i vidle, které jsou opatřené širším stupátkem – zvláště vyšším lidem se s nimi pak lépe pracuje, protože nehrozí, že jim bude neustále sklouzávat noha.

Násada

Co se týče násady, ta bývá tradičně ze dřeva. Určitě si zjistěte použitý druh. Nejlepší je v tomto případě dřevo bukové nebo jasanové. Existují ale i vidle s násadou kovovou nebo sklolaminátovou. Druhá jmenovaná je velmi odolná a navíc o něco lehčí – s takovými vidlemi se potom lépe pracuje, nejsou ale úplně vhodné pro náročnější práci. Na rytí v tvrdé nebo kamenité půdě se naopak lépe hodí vidle s kovovou násadou. Narazit můžete i na násady vyrobené z hliníku – jejich výhodou je opět lehkost, nicméně na drsnější práci se opět úplně nehodí.

Při výběru násady se nezapomeňte zaměřit také na její délku. Většinou se pohybuje od 110 do 130 centimetrů. Řiďte se samozřejmě vaší vlastní výškou. Vidle by vám měly sahat zhruba do výšky prsou. Sehnat můžete ale i produkty opatřené teleskopickou násadou, kde si můžete délku regulovat – náčiní pak může bez problému používat i více lidí. Na druhou stranu obvykle nejsou tak robustní.

U násady myslete také na to, aby umožňovala ergonomické držení. To znamená, že vaše tělo bude při práci stabilní a v ideálním postavení. Tím pádem nebudete muset při práci vynaložit žádnou sílu navíc a daná činnost vám půjde hladce od ruky.

Některé produkty na trhu jsou opatřené také různým měkčením, které opět umožňuje příjemnější držení a tím i snazší práci.

Rukojeť

Rukojeť vidlí má obvykle tvar písmene T nebo D, což umožňuje její příjemné držení. Nelze jednoznačně říci který tvar je „lepší“ je to o zvyku a osobních preferencích. Bývá vyrobena z plastu a často disponuje speciálním potahem, který má chránit vaše ruce před chladem. Některé modely jsou ošetřené protiskluzovou úpravou, která je velmi praktická – myslete na to, že budete pracovat za různého počasí nebo v rukavicích.
Při nákupu vidlí je každopádně ideální zajít si přímo do obchodu a ozkoušet si je. Tak zjistíte, zda jsou správně velké a dlouhé a jestli vám sedí ideálně do ruky.

Hmotnost

Jak už jsme naznačili v přechozím textu, s materiálem souvisí i výsledná hmotnost. Myslete na to, aby se vám s vidlemi dobře pracovalo a to i po delší dobu. Lehčí vidle představují v tomto směru výhodu – pozor ale, aby to nebylo na úkor kvality. Lehké vidle navíc nebývají tak robustní, takže s nimi nemůžete pořádně zabrat například v hodně tvrdé půdě. Pro méně náročné práce jsou ale samozřejmě ideální. Váží obvykle do dvou kilo.
Hmotnost těžších kovových vidlí se pohybuje kolem dvou až tří kilogramů. S nimi zvládnete rýt i v hrudovité nebo kamenité zemi, práce ale může být poměrně namáhavá. Vždy tedy zvažte podmínky, ve kterých hodláte pracovat, stejně jako vlastní schopnosti a zkušenosti.

Výrobci vidlí

Při výběru vidlí hraje svoji roli dozajista také značka. Na trhu jich existuje celá řada a většinou se vyplatí sáhnout po té osvědčené. Zjistěte si nejen, jak si výrobce stojí a jaké produkty nabízí, ale třeba i to, zda poskytuje nějaké speciální výhody. Sem patří třeba možnost prodloužené záruky nebo nabídka příslušenství. K vidlím je to obvykle náhradní násada nebo třeba stupátko. Připravili jsme pro vás stručný přehled čtyř významných značek, od nichž si můžete vidle pořídit. Pochopitelně platí, že i mimo tyto značky můžete koupit kvalitní kusy.

Fiskars

Značka Fiskars pochází z Finska, kde vznikla už v roce 1649. V současné době patří mezi přední výrobce zahradního náčiní, nářadí i pomocníků do domácnosti. Produkty této značky jsou proslulé svojí kvalitou a dlouhou životností. Obvykle si za ně musíte trochu připlatit, ale rozhodně to není na škodu. Co se týče vidlí, najdete v nabídce značky Fiskars vidle různých velikostí od velkých vidlí až po malé, určené především pro sázení a plení záhonků. Nechybí vidle kompostové, rycí nebo ty s teleskopickou násadou.

Hecht

Hecht Motors, s.r.o. je česká firma, která byla založená v roce 1994. Jedná se o největšího distributora zahradního náčiní ve Střední Evropě. V jejich nabídce ale najdete také nářadí a spoustu dalších produktů pro zahradu – od nábytku až po bazény.

Gardena

Tato původem německá firma byla založená v roce 1961. Od té doby se stihla rozšířit do více než 80 zemí světa. Je proslulá kvalitním zahradním náčiním, které můžete pořídit za rozumnou cenu. V nabídce této značky najdete také zavlažovací systémy nebo čerpadla. Nechybí samozřejmě nástroje pro péči o půdu včetně kvalitních rycích vidlí. Společnost si zakládá nejen na ergonomii nástrojů, ale také na kvalitních násadách vyrobených z certifikovaného dřeva.

Patriot

Patriot je privátní značka společnosti Mountfield. Vyrábí především nářadí určené pro domácí kutily. V jejich nabídce tak naleznete třeba vrtačky, pily nebo elektronářadí. Zabývá se ale také prodejem nástrojů a náčiní, které ocení zahrádkáři. Jedná se hlavně o křovinořezy, sekačky na trávu, zahradnické nůžky nebo vertikutátory. Nechybí ani rycí vidle, které pořídíte za velmi dobrou cenu.

Cena

V neposlední řadě nás při výběru bude samozřejmě zajímat i cena. Levné vidle se dají pořídit už za pár stovek. Ty dražší se potom šplhají k několika tisícovkám. V každém případě vsaďte na kvalitu a nebojte se za ni něco málo připlatit. Pokud vyberete ověřený výrobek správné značky, určitě vám vydrží déle než úplně nejlacinější náčiní.

Kvalitní vidle jsou zhruba v rozmezí od 500 do 1000 korun. Tady už můžete pořídit rozumný kousek s dobrou životností. Záleží samozřejmě i na druhu vidlí. Malé vidle, které najdou využití při nejjednodušších zahradnických pracích, mnoho nestojí. Nejvíce si připlatíte za aerifikační vidle – tam se cena obvykle pohybuje od tří tisíc nahoru.

S cenou souvisí i záruka, na kterou byste si také měli dát při nákupu pozor. Ta standardní má samozřejmě dva roky, tak jak jste zvyklí u jiných výrobků. Někteří prodejci zahradního náčiní však nabízejí záruku prodlouženou, která může jistě přijít vhod. V některých případech si za ni musíte lehce připlatit. Za pár set korun navíc můžete ale získat záruku až na pět, nebo dokonce patnáct let. Otázku zda je to výhodné si musí odpovědět každý z nás.

Jak pečovat o vidle

Pokud jste si vybrali ten správný produkt a přinesli si ho domů, vězte, že je potřeba věnovat mu také náležitou péči. Díky ní vám vydrží déle a bude vám sloužit právě tak, jak od něj očekáváte. Rozhodně se nevyplácí nechávat vidle povalovat někde na zahrádce. Tím byste jim ani trochu neprospěli, obzvlášť za deště, protože vlhkost pro ně představuje největší nebezpečí. Po každé práci tedy vidle co nejlépe očistěte. Poté je uložte na určené místo. Může to být kůlna, sklep nebo jakýkoli přístřešek, kde je sucho. V opačném případě hrozí, že by hroty mohly začít rezivět.

Na konci sezóny byste měli provést důkladnější údržbu. Ošetřit je potřeba jak dřevěnou násadu, tak kovové hroty. Násadu je nutné především naimpregnovat. K tomu dobře poslouží třeba lněný olej. Co se týče hrotů, ty nejprve pořádně ošetřete kartáčem, abyste je zbavili veškerých nečistot. Poté si připravte větší kbelík nebo jinou podobnou nádobu. Naplňte ji pískem smíseným s olejem. Vidle do něj zapíchněte. Tímto způsobem se dobře očistí a nebudou tak zašlé. Nakonec je můžete ještě zabalit do hadru napuštěného olejem a takto skladovat po celou zimu. Pořídit ale můžete i nejrůznější přípravky určené přímo proti korozi.

Jak vám tento test pomohl? Budeme rádi, když ho ohodnotíte hvězdičkami.

4.9/5 8 hodnocení

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

  1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
  2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
  3. Rady k nakupování
  4. Nové recenze produktů
  5. Nové srovnávací testy
  6. Tyto e-maily jsou zdarma
  7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Kategorie:

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

      Přidejte váš dotaz nebo recenzi

      Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

      Covybrat.cz
      Logo