Jak vybrat domácí vinotéku Test

Jsme profíci, nevěříme marketingovým slibům a nezávisle recenzujeme a srovnáváme produkty. Když nakoupíte skrze naše odkazy, můžeme získat malou odměnu, která ale nezvyšuje cenu vašeho nákupu.

Patříte k lidem, kteří si sem tam dají dvojku dobře vychlazeného vína, anebo jste spíše labužníci, kteří mají rádi svou sbírku kvalitních vín stále po ruce? Ať už se řadíte k první či druhé skupince, občas je fajn mít doma kvalitní víno v zásobě, proto se nebojte inspirovat naším rádcem. V jeho první části se zaměříme již tradičně na pětici zákazníky nejoblíbenějších zástupců vinoték, v části druhé si pak na vitríny posvítíme pěkně zblízka. Vedle recenzí samotných domácích vinoték se podíváme i na počet a typ polic, vysvětlíme si, kdy je možné skladovat více druhů vína dohromady, a třeba také to, jaká je optimální teplota pro jednotlivá vína. Tento typ výrobků můžete také najít pod názvem chladnička na víno.

Test a Recenze domácích vinoték (chladniček na víno)

Při testování následujících pěti domácích vinoték jsme se zaměřili hlavně na jejich velikost, rozsah teploty i to, zda se v nich dá uchovávat více druhů vína.

NázevKde koupitHodnocení
celkem
1.VESTFROST W 38Zjistit cenu
94 %
2.Liebherr WTb 4212Zjistit cenu
91 %
3.Haier WS 50GAZjistit cenu
87 %
4.Haier WS30GAZjistit cenu
86 %
5.HYUNDAI VIN 18DZZjistit cenu
84 %

VESTFROST W 38

Energetická třídaA
Počet lahví k uskladnění38
Rozsah teploty ve °C5-18
LED osvětleníano
Displejano
Hlučnost43 dB
Rozměry (VxŠxH) v cm82 x 59,5 x 57,3
Celková roční spotřeba144 kWh
Hmotnost48 kg

Jestliže chcete své víno uchovávat s notnou dávkou luxusu a elegance, pak bychom vám poslední vitrínu, co se designu týká, mohli jen doporučit. Černý základ v kombinaci s kouřovými prosklenými dvířky a světlými detaily se hodí téměř do každého interiéru.

Duální nastavení teploty ve dvou zónách chladicí lednice, nastavitelné dřevěné police i spodní jednotná police se postarají o to, že vaše víno, ať už červené či bílé, bude vždy ideálně vychlazené. Dvojitá tmavá skla, která brání pronikání světla, pak podtrhnou celkový dojem.

Nastavení teploty probíhá na levé a pravé straně, nikoli po patrech, jako tomu je u vitrín, které mají pouze jedny otevírací dvířka.

Jako velmi praktické řešení shledáváme také systém vysunovacích polic. Víno je v lednici totiž skladováno ve vertikální poloze, a vy si tak nemusíte být vždy jistí, který nápoj kde leží. Po vysunutí však máte ihned jasno. V lednici je celkem deset dřevěných polic – pět na každé straně. Do každé z nich se vejdou dvě lahve.

Systém automatického odmrazování vám usnadní údržbu stejně jako vám zabudovaný displej v obou částech lednice (pravé i levé) dovolí nastavit individuální teplotu pro každou stranu zvlášť. Součástí jsou také kolečka usnadňující celkovou manipulaci.

Jako jediné dva nedostatky shledáváme hlučnost přístroje, který je znatelný zejména v menších prostorách a také poměrně vysokou cenu výrobku.

 • Design
 • Duální nastavení teploty
 • Vysouvací police
 • Hlučnost
 • Cena
Zjistit cenu

HYUNDAI VIN 18DZ

Energetická třídaB
Počet lahví k uskladnění18
Rozsah teploty ve °C8-18
LED osvětleníano
Displejano
Hlučnost38 dB
Rozměry (VxŠxH) v cm95 x 25,5 x 51
Celková roční spotřeba175 kWh
Hmotnost18 kg

Výrobci společnosti Hyundai už dávno odhalili, co si zákazník často přeje, a proto jejich domácí spotřebiče patří mezi špičku na trhu. Stejně tak si vyhráli i s elegantní domácí vinotékou, která pojme až 18 lahví vína, a dokonce umožňuje nastavit dvě různé teploty pro dokonalé skladovací podmínky jak pro odrůdy bílé, tak pro odrůdy červené. Oddělující přepážku mezi oběma zónami je možno vysunout.

Zrcadlová tónovací dvířka dodají skříňce navenek jistou eleganci, avšak na jejich lesklém povrchu si musíte dát pozor na otisky prstů. Uvnitř chladícího přístroje se skrývají drátěné police, které jsou rozděleny na dvě zóny. První zóna nabízí místo pro osm lahví červeného vína, které vyžaduje teplotu mezi 12–18 °C, druhá pak pojme až deset lahví vína bílého, jehož optimální teplota se pohybuje v rozmezí 8–18 °C.

LED displej s dotykovým ovládáním je samozřejmostí stejně tak jako vnitřní LED osvětlení. Co také velmi oceňujeme je poměr úložného prostoru a celkové šířky chladicí vitríny. Bez problémů by se měla vlézt také do kuchyně menšího bytu a co je ještě lepší, pojme i lahve, které mají delší hrdlo, případně širší objem.

 • Dvě chladicí zóny
 • Rozměry
 • Občas rušnější chod větráků
Zjistit cenu

PHILCO PW 12 F

Energetická třídaA
Počet lahví k uskladnění12
Rozsah teploty ve °C10-18
LED osvětleníano
Displejano
Hlučnost33 dB
Rozměry (VxŠxH) v cm63,8 x 25,2 x 50
Celková roční spotřeba121 kWh
Hmotnost12 kg

První zástupkyně sloužící k uchovávání vína se skládá z pěti kovových polic, které umožní uskladnit až dvanáct lahví vína. Díky zabudovanému LED osvícení v interiéru vitríny budete mít vždy svou domácí sbírku vín přehledně na očích. Součástí je také LED displej, jež slouží ke kompletnímu zobrazení nastavení přístroje.

Velké plus shledáváme v automatickém odmrazování, systému cirkulace vzduchu i dětském zámku, se kterým budete mít jistotu, že i když nebudete se svými drobečky zrovna v místnosti, vašemu dítěti ani uskladněnému moku se nic nestane.

O ideální cirkulaci vzduchu a chlazení se stará inteligentní systém Fuzzy Logic. Ten automaticky zhodnotí teplotní podmínky uvnitř vitríny a přizpůsobí je požadovanému nastavení.

Díky šířce 25 cm je tato chladící vitrína poměrně skladná, a navíc maximálně tichá. Pokud se rozhodnete mít vitrínu v místnosti, kde se pravidelně schází více osob, nikoho rušit nebude.

Maximální objem lahve, kterou vitrína pojme, je dle výrobce 0,75 l, avšak my jsme dovnitř vměstnali i lahev s objemem 1 l.

Negativně hodnotíme hlučnost při prvním spuštění, která se naštěstí po krátké době používání ustálí.

 • Automatické odmrazování
 • Inteligentní systém cirkulace vzduchu
 • Tichý chod
 • Hlučnost při prvotním spuštění
 • Silné záření LED displeje
Zjistit cenu

GUZZANTI GZ 12

Energetická třídaA
Počet lahví k uskladnění12
Rozsah teploty ve °C8-18
LED osvětleníano
Displejano
Hlučnost33 dB
Rozměry (VxŠxH) v cm63,5 x 25,2 x 50
Celková roční spotřeba121 kWh
Hmotnost15 kg

Druhá zástupkyně s termoelektrickým chladicím systémem bez vibrací pojme až dvanáct lahví vína, které uskladníte do pěti chromovaných vertikálních polic.

Na LED displeji můžete nastavit rozsah teploty 8–18 °C, o kterou se postará termostat s digitálním ukazatelem teploty. Vy si tak můžete nastavit ideální teplotu pro víno, které v lednici aktuálně skladujete. Vnitřní modré LED osvětlení není příliš rušivé a po deseti minutách se automaticky vypíná – nenavyšuje tak další spotřebu.

Co možná oceníte stejně jako my, jsou temperovaná dvířka z tvrzeného zrcadlového skla, jež na první pohled neprozradí, kolik vína v úschově máte. Rozhodně se jedná o docela elegantní designové řešení.

Minusové body lednice sklidila hlavně za svou hlučnost. Při intervalu sepnutí jednou za pět minut (chlazení je opravdu téměř nepřetržité) je její hluk dost obtěžující, ačkoli výrobce deklaruje hlučnost pouhých 33 dB.

S vnitřním uspořádáním si výrobce také moc nevyhrál. Je konstrukčně pevně dané, a proto pokud byste si chtěli prostor ve vitríně uspořádat podle sebe, bohužel nemáte možnost. Samozřejmě ale máte možnost uskladnit rozpitou lahev ve svislé poloze.

Jelikož je lednice jednozónová, neuskladníte v ní více než jeden druh vína, za což plusové body taktéž strháváme.

 • Design
 • Automatické zhasnutí vnitřního osvětlení
 • Hlučnost
 • Téměř nepřetržité chlazení
Zjistit cenu

BEKO WSA 29000

Energetická třídaC
Počet lahví k uskladněnínemá držák lahví
Rozsah teploty ve °C2-12
LED osvětleníano
Displejne
Hlučnost45 dB
Rozměry (VxŠxH) v cm149 x 59,5 x 60
Celková roční spotřeba912 kWh
Hmotnost62 kg

Čtvrtá zástupkyně není klasickou chladicí vitrínou na víno, ale protože se náš rádce nezabývá pouze domácími vinotékami, ale chladicími vitrínami obecně, zahrnuli jsme do naší recenze i tuto poněkud větší bílou dámu, která se mezi zákazníky stala ve své kategorii velmi oblíbenou.

Tuto volně stojící lednici využijete zejména ve větších prostorách, jako jsou restaurace, bary, kulturní domy apod. Díky automatickému odmrazování se o lednici nemusíte téměř vůbec starat. Součástí je také vnitřní osvětlení, díky němuž budete na první pohled vědět, co v lednici skladujete.

Potraviny i lahve můžete umístit celkem do šesti nastavitelných polic a jistou praktičnost poskytují také samotné dveře přístroje, které můžete nastavit jak na levé, tak pravé otevírání. Nastavitelné jsou také přední nožky prosklené chladicí vitríny, což oceníte ať už kvůli větrání či kvůli úklidu.

Bohužel absence vypínače nedovoluje lednici vypnout jinak než vytáhnutím ze zásuvky, na druhou stranu je tento nedostatek kompenzován poměrem cena/výkon.

Jako daleko větší nedostatek vnímáme umístění termostatu, který je zabudován až v zadním prostoru lednice. Dále také hlučnost, jež je znatelná zejména tehdy, pokud si lednici pořídíte do domácnosti, jelikož v prostoru, kde se pohybuje více lidí (obchody, bary,…) je téměř zanedbatelná. Samotné police taktéž nejsou ničím, s čím by si výrobce dal extrémní práci. Při větším zatížení se znatelně prohýbají. Ale jak jsme odkazovali již výše, v poměru cena/výkon je lednice optimálním řešení

 • Objem 282 l
 • Nastavitelné otevírání prosklených dveří
 • Nastavitelné nožky
 • Umístění termostatu
 • Hlučnost
 • Materiál polic 
Zjistit cenu

Kam umístit vinotéku?

Jestliže svůj domov teprve budujete či rekonstruujete, jistě oceníte možnost chladicí vitríny vestavné. Pokud si však chladicí vitrínu chtěli pořídit jako originální, volně stojící kousek, i tato možnost je dostupná v různé škále designu i ceně.

  

Volně stojící vinotéky

V případě, že nechcete svou soukromou vinotéku nikterak schovávat, je dobré si ujasnit, co od volně stojícího kousku vlastně očekáváte.

Má to snad být originalita na první pohled? Pak byste mohli sáhnout třeba po dokonalé imitaci dřeva, která zaujme oko hned na první pohled. Jestliže chcete elegantní krásku, pak není od věci investovat do tmavého skla. Klasiku pak tvoří černý plast či kov.

U tohoto typu vinoték rozhodně nezapomínejte, že potřebuje dostatečný prostor na zadní chlazení. Proto byste ji (stejně jako například volně stojící lednici) neměli umisťovat až k samotné zdi.

Vinotéky vestavné

Výhodu těchto chladicích jednotek tvoří právě jejich vestavné umístění. Vy se tak vyhnete sáhodlouhému přemýšlení například nad tím, jakou barvu či materiál zvolit. Primárně vás totiž bude zajímat pouze její frontální strana, výkon a další funkce. Vše ostatní je oku skryto. Záleží jen na vás, zda její přední část necháte vyniknout, anebo ji ukryjete za dekorem kuchyňské linky.

Kolik lahví vína byste rádi uchovali?

Pokud vyloženě nechcete skladovat desítky zajímavých archivních kousků, ale postačí vám běžná zásoba vína k posezení s přáteli, pak byste mohli sáhnout po vitríně, která uskladní čtyři až osm lahví lahodného moku.

Jestliže však patříte k labužníkům pravidelně si dopřávajících vinného nápoje, můžete si pořídit vinotéku, která uskladní až neuvěřitelných 180 lahví. Pravdou je, že v takovém případě budete muset sáhnout o hodně hlouběji do kapsy, nicméně váš soukromý archiv bude jistě stát za to!

Není police jako police

Nehledě na to, že počet polic je u každé domácí vinotéky jiný – jednou uskladníte deset lahví do pěti úzkých polic, jindy postačí dvě široké – liší se také materiál těchto nezbytností.

 • Dřevěné police – elegantnější vzhled, zajistí ideální vlhkost, kvalitní dřevo: buk, dub, třešeň.
 • Chromové police – finančně dostupnější řešení, svým tvarem odpovídají tvaru lahve.

Počet chladicích zón

Dovolujeme si soudit, že tento parametr je jedním z nejdůležitějších v případě, že si svou skleničku chcete vychutnat se všemi náležitostmi.

Každý začínající vinař ví, že jak červené, tak bílé víno vyžaduje svou ideální teplotu. Zatímco červené víno potřebuje téměř pokojovou teplotu (15 –18 °C), bíle víno má raději chladnější podmínky (7–12 °C).

 • Jednozónové vinotéky
  Postačí zejména v případě, že skladujete jeden druh vína. Nastavit lze totiž pouze jen jednu teplotu.
 • Dvouzónové vinotéky
  Můžeme doporučit hlavně těm lidem, kteří mají rádi dva druhy vinného moku.
  Jak už název vypovídá, v každé zóně lze nastavit jinou teplotu, proto jsou vhodné pro skladování dvou druhů vína. U některých vinoték se dělí zóny na horní a spodní, u jiných zase na pravostranné a levostranné.
 • Vícezónové vinotéky
  Nepatří k nejběžnějším zástupcům na trhu, ale labužníci, kteří si potrpí na různé druhy vína, si je jistě vyhledají ve specializovaných prodejnách. S přehledem si nastavíte teplotu pro víno červené, bílé i šumivé.
 • Bezzónové vinotéky
  Tito důmyslně vymyšlené přístroje fungují na principu snižování teploty. Zatímco nahoře je nejteplejší prostor určen pro červená vína, ve spodní, nejchladnější části umístíte vína šumivá, která preferují nízké teploty.

Nadstandardní funkce

Domácí vinotéky už dávno nejsou pouze chladicí skřínky s otevíracími dvířky.  A právě kvůli tomu,  že je jich na trhu nepřeberné množství, se výrobci snaží, aby právě jejich vitríny měly co nejvíce praktických funkcí, jež usnadní jak manipulaci, tak skladování samotného vína.

Název funkcePopis funkce
Airfreshfilterneutralizátor zápachu v chladicí vitríně
Antibakteriální ochranahubí nežádoucí bakterie uvnitř přístroje
Extrémně rychlé chlazenívýrazné snížení teploty uvnitř chladicí jednotky
LED displejzobrazuje všechny důležité informace
LED osvětlenízabudované uvnitř vinotéky
Regulace teplotyvětšinou součást displeje; některé přístroje mají tuto funkci zabudovanou uvnitř
Touchlightrozsvícení vnitřního osvětlení bez nutnosti otevření dvířek
Uložené karafyvyhrazený prostor k uchování vína v karafě
Uhlíkový filtrmá na starost přívod čerstvého vzduchu do vinotéky
UV filtrzabrání průniku světla do vinotéky, a tím se stará o dokonalé podmínky potřebné ke skladování vína
Zámekpraktický zejména v případě, že máte děti

Jak vybrat domácí vinotéku?

 • Hlučnost
 • Chlazení
 • Spotřeba

Hlučnost

I když výrobci často slibují, že jejich vinotéky jsou ty nejtišší, určitě bychom vám doporučili zaměřit se i na tuto „drobnost“ ještě v obchodě. A to zejména v případě, že vaše vitrína bude součástí bytového prostoru.

Velmi tiché jsou přístroje s termoelektrickým článkem. Můžete si být jistí, že kompresor bývá o poznání hlučnější.

Škála hlučnosti se u chladicích vitrín pohybuje v rozmezí 25–50 dB, samozřejmě platí, že čím menší číslo, tím méně hluku.

Chlazení

Jak jsme nakousli již výše, existují dva způsoby chlazení. Cenově dostupnější volbu, menší hlučnost, nulové vibrace a ekologičtější provoz představuje termoelektrický článek. Jeho nevýhodou však je nižší výkon a větší spotřeba elektrické energie.

Druhou volbu představuje kompresor. Na jednu stranu je poměrně nákladný a hlučný, na druhou se jedná o daleko rychlejší způsob chlazení s nižší spotřebou elektrické energie. Za zvážení však stojí, kam vinotéku chcete umístit, aby vás její hluk nerušil.

Spotřeba

S chlazením souvisí také poslední aspekt, na který byste se měli určitě zaměřit, a to spotřeba elektrické energie, jelikož předpokládáme, že vinotéka poběží stejně jako chladnička po celý den.

Vedle mezinárodního značení o spotřebě, jež je uváděno velkými písmeny A-G, můžete narazit také na uvedení konkrétní spotřeby energie.

Ty nejúspornější modely spotřebují 0,3 kWh, zatímco ty nejvíce náročné odeberou až 1,1 kWh za 24 hodin provozu.

Klimatická třída

Ve spojení se spotřebou se můžete setkat s označením tzv. klimatických tříd. Ve zkratce se jedná o doporučené podmínky, ve kterých by se měla chladicí vitrína nacházet, aby její spotřeba a ideální chlazení odpovídalo informacím výrobce.

Rozdělení klimatických tříd:

 • SN = okolní teplota v rozmezí 10–32°C
 • N = okolní teplota v rozmezí 16–32 °C
 • ST = okolní teplota 18–38 °C
 • T = okolní teplota 18–43 °C

Ideální teplota vína

Stejně jako existuje rozdělení na bílá, červená, růžová, perlivá a šumivá vína, tak existuje také jejich ideální teplota k podávání.

 • Bílá a růžová vína – optimální teplota k servírování: 7–12 °C
 • Červená vína – optimální teplota k servírování: 15–18 °C
 • Perlivá vína – optimální teplota k servírování: 8–10 °C
 • Šumivá vína – optimální teplota k servírování: 5–7 °C

Energetický štítek

Od 1.3.2021 došlo ke změně u energetického štítku a hodnot, které musí obsahovat.

 1. Rozsah energetických tříd – nejlepší hodnota je A a nejhorší G.
 2. Hodnota energetické třídy vinotéky – konkrétní hodnota energetické třídy pro danou mrazničku
 3. Roční spotřeba elektrické energie – odhadovaná roční spotřeba elektrické energie, reálné hodnoty nebudou příliš odlišné, protože se jedná o spotřebič, který běží nonstop. Není tedy odlišný počet cyklů v každé domácnosti jako u praček nebo sušiček.
 4. Kapacita lahví vína  – počet lahví vína klasické velikosti (0,7), která se do vinotéky vejdou
 5. Hlučnost spotřebiče – konkrétní hlučnost v dB, stejně jako třída hlučnosti pro porovnání. A je nejlepší, D je nejhorší.
 6. QR odkaz – vedoucí do databáze EPREL, kde jsou další podrobné informace o výrobku

U energetická třídy došlo k výrazné změně. Dosud jsme se mohli setkávat s třídami typu A+++ nebo A++. Ty však už nyní nejsou platné. Výrobky s nejvyšší energetickou účinností které spadaly do třídy A+++ nově po posunu škály přibližně odpovídají nové energetické třídě označené jako B nebo C, přestože se spotřeba energie daného výrobku nezmění. Pokud tedy při výběru chladničky vidíte samé třídy C a D, neděste se. V současné době jsou to dobré hodnoty.

Informační list

Informační list je další povinnou náležitostí spotřebiče. Mimo jiné obsahuje i následující informace. 

 • Parametry a hodnoty prostoru určeného k skladování vína (cílová teplota, typ odmrazování, atd.)

Požadavky na energetickou úspornost

Od 1. března 2021 nesmí index energetické účinnosti (EEI) chladicích spotřebičů překračovat tyto hodnoty:

 • Specializované nízkohlučné chladicí spotřebiče s prostorem nebo prostory pro čerstvé potraviny – 375
 • Nízkohlučné chladicí spotřebiče s průhlednými dveřmi – 380
 • Ostatní nízkohlučné chladicí spotřebiče, s výjimkou nízkohlučných kombinovaných spotřebičů s prostorem pro zmrazené potraviny – 300
 • Spotřebiče pro uchovávání vína s průhlednými dveřmi – 190
 • Ostatní spotřebiče pro uchovávání vína – 155
 • Všechny ostatní chladicí spotřebiče, s výjimkou nízkohlučných kombinovaných spotřebičů s prostorem pro zmrazené potraviny – 125

Od 1. března 2024 nesmí index energetické účinnosti (EEI) chladicích spotřebičů překračovat tyto hodnoty:

 • Specializované nízkohlučné chladicí spotřebiče s prostorem nebo prostory pro čerstvé potraviny – 312
 • Nízkohlučné chladicí spotřebiče s průhlednými dveřmi – 300
 • Ostatní nízkohlučné chladicí spotřebiče, s výjimkou nízkohlučných kombinovaných spotřebičů s prostorem pro zmrazené potraviny – 250
 • Spotřebiče pro uchovávání vína s průhlednými dveřmi – 172
 • Ostatní spotřebiče pro uchovávání vína – 140
 • Všechny ostatní chladicí spotřebiče, s výjimkou nízkohlučných kombinovaných spotřebičů s prostorem pro zmrazené potraviny – 100

Funkční požadavky

 • Funkce rychlého zmrazování (či podobná funkce) – tato aktivovaná funkce se musí automaticky nejpozději po 72 hodinách přepnout na původní režim uchovávání potravin (kvůli úspoře energie)
 • Každý prostor pro uchování potravin musí být označen patřičným identifikačním symbolem.
 • VIP – takto je označen spotřebič pokud obsahuje vakuové izolační panely
 • U prostorů označených čtyřmi hvězdičkami je takový specifický mrazicí výkon, aby byla doba mrazení nutná ke snížení teploty lehké náplně (3,5 kg/100 l) z +25 na –18 °C při teplotě okolí 25 °C nižší nebo rovná 18,5 hodiny

Požadavky na náhradní díly a opravy

Výrobci, dovozci nebo zplnomocnění zástupci musí pro chladicí spotřebiče odborným opravnám poskytovat po dobu alespoň sedmi let poté, co byl na trh uveden poslední kus daného modelu tyto náhradní díly:

 • termostaty
 • teplotní čidla
 • desky plošných spojů a zdroje světla

Tyto náhradní díly musí být k dispozici nejpozději dva roky poté, co byl na trh uveden první kus daného modelu.

Výrobci, dovozci nebo zplnomocnění zástupci musí pro chladicí spotřebiče odborným opravnám a konečným uživatelům poskytovat po dobu alespoň sedmi let a těsnění dveří po dobu alespoň deseti let poté, co byl na trh uveden poslední kus daného modelu tyto náhradní díly:

 • dveřní kliky
 • dveřní závěsy
 • přihrádky a koše

Tyto náhradní díly musí být k dispozici nejpozději ve chvíli kdy je na trh uveden první kus daného modelu

Tyto náhradní díly musí být možno použít pomocí běžně dostupných nástrojů, aniž by došlo k trvalému poškození spotřebiče.

Tyto náhradní díly musí být k dispozici do patnácti pracovních dní po obdržení objednávky.

Požadavky na informace

Všechny uvedené chladící spotřebiče musí v rámci návodu nebo na webových stránkách výrobce obsahovat následující informace:

 • jaká kombinace zásuvek, košů a polic, která vede k nejúčinnějšímu využívání energie daným chladicím spotřebičem
 • pokyny o tom, kde a jak v chladicím spotřebiči skladovat potraviny za účelem co nejlepší konzervace po co nejdelší dobu
 • doporučené nastavení teplot v každém prostoru pro optimální konzervaci potravin
 • odhad vlivu nastavení teplot na plýtvání potravinami
 • popis účinků zvláštních režimů a funkcí, a zejména toho, jaký mají vliv na teplotu v jednotlivých prostorech a po jak dlouhou dobu
 • pokyny k správné instalaci a údržbě chladicího spotřebiče konečným uživatelem, včetně čištění
 • minimální dobu trvání záruky na chladicího spotřebič

Podmínky uchovávání a cílová teplota pro jednotlivé typy prostorů

SkupinaTyp prostoruMinimální teplotaMaximální teplotaCílová teplota
NázevNázev°C °C °C
Prostory pro nezmrazené
potraviny
spížový142017
pro víno52012
s mírnou teplotou21412
pro čerstvé potraviny084
Zchlazovací prostorzchlazovací-332
Prostory pro zmrazené
potraviny
bez hvězdiček a pro výrobu leduneuv.00
1 hvězdičkaneuv.-6-6
2 hvězdičkyneuv.-12-12
3 hvězdičkyneuv.-18-18
4 hvězdičky (mrazící)neuv.-18-18

Index energetické účinnosti (EEI)

Počítá se následujícím způsobem:

EEI = AE/SAE

 • kde AE je roční spotřeba energie – tedy spotřeba testovaného modelu
 • a SAE je normalizovaná roční spotřeba energie – spotřeba referenčního modelu

Roční spotřeby energie (AE)

Spotřeba energie se určuje zkouškou při teplotě okolí 16 °C a 32 °C. Jedinou výjimkou jsou nízkohlučné chladicí spotřebiče, kdy se spotřeba energie určuje při teplotě okolí 25 °C.

Spočte se jako:

AE = 365 × Edaily/L + Eaux

 • L je faktor zatížení u chladicích spotřebičů, které mají pouze prostory pro zmrazené potraviny má hodnotu 0,9 u všech ostatních spotřebičů má hodnotu 1
 • Edaily je denní spotřeba – spočítá se jako 0,5 × (E16 + E32) . Kdy E16 je spotřeba při okolní teplotě 16 °C a E32 při okolní teplotě 32 °C.

Normalizovaná roční spotřeba energie (SAE)

Počítá se následujícím způsobem:

SAE = C × D × Σ c=1 n Ac × Bc × [Vc /V] × (Nc + V × rc × Mc )

 • c je číslo typu prostoru od 1 do n, které se uvádí v dolním indexu, přičemž n je celkový počet typů prostorů
 • Vc je objem prostoru v dm3 nebo v litrech a zaokrouhlený na jedno desetinné místo
 • V je celkový objem v dm3 nebo v litrech a zaokrouhlený na jedno desetinné místo
 • rc , Nc , Mc a C jsou parametry modelování specifické pro každý prostor uvedené v následující tabulce č. 2
 • Ac , Bc a D jsou kompenzační faktory uvedené v následující tabulce č. 3

Tabulka číslo 2

Typ prostoruTermodynamický parametr (rc)Závislost spotřeby energie na objemu 1 (Nc)Závislost spotřeby energie na objemu 2 (Mc)Číslo typu prostoru (c)
Spížový0,35750,12mezi 1,15 a 1,56 u kombinovaných spotřebičů s prostory označenými třemi nebo čtyřmi hvězdičkami, 1,15 u ostatních kombinovaných spotřebičů, 1,00 u ostatních chladicích spotřebičů
Pro víno0,60
S mírnou teplotou0,60
Pro čerstvé potraviny1,00
Zchlazovací1,101380,12
Bez hvězdiček a pro výrobu ledu1,201380,15
1 hvězdička1,50
2 hvězdičky1,80
3 hvězdičky2,10
4 hvězdičky (mrazící)2,10

Tabulka číslo 3

Typ prostoruFaktor odmrazování (Ac)Faktor vestavění (Bc)Počet vnějších dveří nebo prostorů, podle toho co je menší (D)
Manuální odmrazováníAutomatické odmrazováníVolně stojící spotřebičVestavný spotřebič≤ 234> 4
Spížový1 111,0211,021,0351,05
Pro víno
S mírnou teplotou
Pro čerstvé potraviny
Zchlazovací1,03
Bez hvězdiček a pro výrobu ledu1,11,05
1 hvězdička
2 hvězdičky
3 hvězdičky
4 hvězdičky (mrazící)

Tolerance u naměřených hodnot

 • Celkový objem a objem prostoru – zjištěná hodnota nesmí být nižší než deklarovaná hodnota o více než 3 % nebo 1 litr (podle toho, která hodnota je vyšší)
 • Mrazicí výkon – zjištěná hodnota nesmí být nižší než deklarovaná hodnota o více než 10 %.
 • E16, E32 (naměřená teplota při 16 a 32 °C) – zjištěná hodnota nesmí být vyšší než deklarovaná hodnota o více než 10 %.
 • Eaux (pomocná energie spotřebovávaná antikondenzačním ohřívačem regulovaným podle okolí) – zjištěná hodnota nesmí být vyšší než deklarovaná hodnota o více než 10 %.
 • Roční spotřeba energie – zjištěná hodnota nesmí být vyšší než deklarovaná hodnota o více než 10 %.
 • Vnitřní vlhkost spotřebičů pro uchovávání vína (%) – zjištěná hodnota se nesmí od mezních hodnot předepsaného rozpětí lišit o více než 10 %.
 • Hlučnost (emise hluku šířeného vzduchem) – zjištěná hodnota nesmí být vyšší než deklarovaná hodnota o více než 2 dB.

Referenční hodnoty

Vinotéka

Izolované vnější dveře:

 • Index energetické účinnosti (EEI): 113 %
 • Objem: 449 l
 • Roční spotřeba energie (AE): 111 kWh/rok

Průhledné dveře:

 • Index energetické účinnosti (EEI): 140 %
 • Objem: 435 l
 • Roční spotřeba energie (AE): 133 kWh/rok

  Nebojte se zeptat na cenu

  Stejně jako u všeho, tak i u domácích chladniček na víno najdete markantní rozdíly týkající se nejen jejich kvality, al také ceny. Ovšem ani tady neplatí, že nejdražší vinotéky jsou nejlepší. Jako první si musíte ujasnit, co od výrobku očekáváte.

  Levné vinotéky

  Pokud nestojíte o žádného giganta, určitě oceníte možnost levného kousku, kam umístíte pouze pár lahví. Ovšem v této cenové kategorii nečekejte žádnou extra výbavu.

  Vinotéky v cenovém rozsahu 5 000–10 000 Kč nejsou většinou ani nikterak designově vyšperkované. Černé provedení s chromovými policemi a základní výbavou, to je to, oč tu běží.

  Kvalitní vinotéky

  V cenové kategorii 10 000–20 000 Kč už můžete pořídit větší kousek, který vám uskladní až 50 lahví vína. A ačkoli jsou poněkud dražší, jsou také energeticky úspornější, vybavenější a navíc s možností vestavby.

  Luxusní vinotéky

  Tady už se, dámy a pánové, bavíme o úplně jiných částkách. Jedná se o rozsah od 20 000 Kč výše. Vinotéky tohoto typu jsou však vzhledem, funkcemi i vybavením na absolutní špici. Díky kapacitě až 200 lahví je ocení zejména větší podniky, případně vášniví sběratelé.

  Pokud jste se s blížícím se létem nadchli pro domácí vinotéku stejně jako my, určitě si nechte její výběr projít hlavou. Nezapomínejte, že cena vitríny není rozhodující. Obecně totiž platí, že i mezi levnějšími produkty se najdou top vinotéky, stejně jako mezi dražšími najdete ty méně povedené.  A jestli stále váháte, po které chladicí vitríně sáhnout, klidně se poraďte s odborníky. Z naší zkušenosti víme, že vám vždy rádi poradí stejně jako my.

  Jak vám tento test pomohl? Budeme rádi, když ho ohodnotíte hvězdičkami.

  4.6/5 31 hodnocení

  Přihlašte se do newsletteru a
  získejte super tipy do emailu

  Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

  Co můžete čekat?

  1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
  2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
  3. Rady k nakupování
  4. Nové recenze produktů
  5. Nové srovnávací testy
  6. Tyto e-maily jsou zdarma
  7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
  Načítáme ...

  Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

  Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

  Sledujte nás na sociálních sítích

  Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

  Kategorie:

  Budeme rádi za vaše názory a připomínky

    Přidejte váš dotaz nebo recenzi

    Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

    Covybrat.cz
    Logo