Jak vybrat vířivku

Aktualizováno v lednu 2020

Pokud milujete wellness a cachtání se ve vířivce, není už potřeba navštěvovat lázně nebo speciální wellness centra. Vířivky už se dnes dají pořídit za přijatelnou cenu i k vám domů. V článku vám představíme, z jakých typů si můžete vybírat, na co dát pozor, co by vířivce nemělo chybět a jak se o ni starat, aby vám vydržela spoustu let.

Recenze vířivek 2020

HANSCRAFT MSpa M-009LS Alpine Lite

 • Objem vody – 640 l
 • Počet osob – 2 dospělí + 2 děti
 • Rychlost ohřevu vody – 1,2 – 1,8 °C/hod

Vířivka je pro 4 osoby poměrně malá. Ale pro toho, kdo hledá menší objem, protože na ni má méně prostoru je ideální. Má fortelnou konstrukci, takže se nemusíte bát zborcení okrajů ani únavy materiálu. S vířivkou se snadno manipuluje, její obsluhu zvládnou i senioři. Vana má samonafukovací systém, takže nepotřebujete kompresor ani pumpičku.

K vířivce bohužel není dodávaný přehledný návod, na CD najdete jen obrázky a hudbu, ale žádný komentář. Z návodu se nedozvíte ani to, jak se starat o vodu. To si musíte zjistit sami. Nečekejte ani dlouhé lenošení v bublinkách, protože tato funkce se po 20 minutách chodu sama vypne, znovu se spustí (ji můžete zpustit) až po krátké pauze, bublinky navíc nemají velkou intenzitu. Větší by mohl být i průměr vypouštěcího ventilu, vodu tak budete z vany dostávat asi 4 hodiny. Kvůli kartušové filtraci je dobré hned při objednání přikoupit dvě náhradní. Budou se vám hodit. Voda se ohřívá rychlostí 1,2 – 1,8 °C což je podprůměrné.
Zjistit cenu

BELATRIX Relax 115

 • Objem vody – 600 l
 • Počet osob – 4 osoby
 • Rychlost ohřevu vody – 1,5 °C/hod

Tato vířivka má opravdu malý rozměr. Pro 2 osoby je tak akorát. Nicméně pokud vám nevadí se s partnerem nebo kamarády tísnit v menším prostoru, tak si zarelaxujtete i ve více lidech. Výrobce udává, že je vana vhodná pro 2 dospělé + 2 děti, na což nám přijde celkový rozměr velmi malý. Výrobek lze snadno uvést do provozu a jednoduše se ovládá. Masáž bublinkami je poměrně intenzivní.

Nepříjemná je vyšší hlučnost, která může narušovat výsledný efekt relaxace. Součástí balení bohužel není manometr, který by hlídal nafukování vany a hodil by se i vyšší výkon výhřevnosti. Nepohrdli bychom ani lepší izolací, a to jak shora, tak zespoda.
Největší výhodou je nízká pořizovací cena, která poskytne pohodlný relax dvěma osobám.
Zjistit cenu

Intex 28454 Pure Spa Jet & Bubble Spa Deluxe Octagon

 • Objem vody – 795 l
 • Počet osob – 4 osoby
 • Rychlost ohřevu vody – 1,5-2,5 °C/hod

Konečně dostatečně prostorná vířivka za přijatelnou cenu, ve které si polenoší i 4 osoby najednou, ovšem komfortnější je menší počet osob. Jedná se o velmi kvalitní vířivku v nejnižší cenové kategorii.

Balení obsahuje termopodložku a uzavíratelný termoizolační kryt, díky kterému bude provoz spa ekonomičtější. Kvalitní masáž si užijete díky Jet tryskám, bublinky jsou sice příjemné, ale trysky jsou trysky. Příjemné je, že ani ohřev vody netrvá příliš dlouho. Vypouštění vody zabere 20-30 minut, takže se nemusíte bát, že byste touto činností zbytečně ztráceli čas. O úpravu vody se stará salinace se systémem slané vody, která vodu čistí na základě plynného chlóru, který není cítit. Salinace probíhá automaticky a jedná se o šetrný způsob čištění, který se provádí i v bazénech pro kojence.

Vířivku jde snadno a rychle připravit k používání. Jistě oceníte příjemný a pevný materiál vany s měkkým dnem. Velkým přínosem je kompaktní provedení, díky kterému vás nikde neomezují hadice.  Poměrně ošemetné je černé provedení, které není vhodné vystavovat přímému slunci. Dost možná si budete muset nad vanu pořídit zastřešení nebo aspoň dostatečně velký slunečník, aby se vám nepřehřála ovládací jednotka (základna). Mírně nepříjemná je vyšší spotřeba elektrické energie.
Zjistit cenu

HANSCRAFT MSpa VERONA

 • Objem vody – 900 l
 • Počet osob – 3 osoby
 • Rychlost ohřevu vody – 3 kWh

Jedná se o velmi oblíbený model pohybující se v cenové relaci od 100 000 do 200 000 Kč. Tuto vířivku můžete zařadit na profesionální úroveň. Bodíky ji shazuje akorát kartušová filtrace. Vířivka má dobře nainstalované trysky, aby docházelo k dobré masáži, a disponuje kombinací hydromasážních, tlakových a vodních nebo vzduchových masáží.

Povrch je vyrobený z amerického akrylátu, který vířivce propůjčuje dlouhou životnost. Nemusíte se tedy obávat nekvalitní čínské náhražky. Díky šířce 77 cm je možné spa instalovat i do interiéru. 3 typy izolace se postarají o ekonomický provoz i při umístění venku. Disponuje 2 místy k sezení a 1 k ležení.  Standardním vybavením je barevné LED osvětlení, anatomicky tvarované opěrky hlavy, nerezové trysky, ozonizátor, termokryt a další.
Zjistit cenu

HANSCRAFT MSpa MONTE REY

 • Objem vody – 1 800 l
 • Počet osob – 9 osoby
 • Rychlost ohřevu vody – 3 kWh

S touto vířivkou už si doma můžete otevřít malé lázně. Je upravená pro 9 osob, ale to se projeví také na její váze, která při naplnění vodou plus osobami, pokud počítáme cca 70 kg na osobu, se vyšplhá až na neuvěřitelných 2, 5 tun. Proto je nutné, aby místo, které vyberete pro instalaci, bylo schopné tuto zátěž unést. Rozhodně je nedoporučujeme umisťovat do pater ani na balkony. Poměrně slabý je ohřev vody, pokud ho srovnáte s předchozím výrobkem, který měl objem vody jen 900 l a rychlost ohřevu byla stejná, tedy 3 kWh. Přepokládáme tedy, že u dvojnásobku objemu bude ohřev pomalejší.

Vířivka je určena pouze pro relaxování vsedě. Disponuje 18 vzduchovými tryskami, 57 hydromasážními bodovými tryskami a 9 hydromasážními tryskami s nastavitelným tlakem. Standardním vybavením v této cenové kategorii je barevné LED osvětlení, anatomické opěrky hlavy, termokryt, ozonizátor a další.
Zjistit cenu

zpět nahoru ↑

Proč je dobré mít vířivou vanu doma?

Pokud si myslíte, že ten, kdo má doma vířivku, ji má jen proto, aby se mohl chlubit sousedům, jste na omylu. Vířivka totiž velmi pozitivně působí na zdraví člověka, a to jak na fyzické, tak na psychické. Kromě toho, že vám namasíruje ztuhlé části těla, tak jej také uvolní a nechá vás si psychicky odpočinout. Proto je nutné, aby nebyla příliš hlučná.

Voda ve vířivce by měla mít ideálně 37 °C, což odpovídá teplotě lidského těla. Pobyt ve vířivce je vhodný pro lidi trpící artritidou nebo revmatismem, hodí se i pro rehabilitace po zranění, zvyšuje imunitu, zlepšuje kondici a pohyblivost. Relaxaci si však bohužel nemohou dopřát všichni. Používání vířivky by se svými lékaři měli zkonzultovat kardiaci, lidé s vysokým tlakem nebo cukrovkou. Vyhnout by se jí měly také ženy v těhotenství.

Aromaterapie

Kromě masírování tryskami si můžete připravit také aromaterapii, což je zjednodušeně řečeno léčba vůněmi. Jako vůně do vířivky se používají speciální esenciální oleje, které jsou navržené tak, aby neznečišťovaly filtr a nezanášely potrubí. Aromaterapie funguje na principu vdechnutí aktivní vonné látky, která dále putuje do čichového centra v mozku, a díky tomu ovlivňuje autonomní nervový systém. Dokáže ovlivnit zvýšení nebo snížení krevního tlaku, ale také vyvolat pocit tepla nebo chladu.

Chromoterapie

Jedná se o uvolňování pomocí barev, protože je dobře známo, že barvy různě působí na náladu člověka. K tomu, aby docházelo k posílení organismu a zklidnění těla i mysli mohou být ve vaně instalovány podvodní reflektory. Za základní léčivé barvy se považují: modrá, červená, zelená a žlutá.

 • Modrá – zklidnění a zvýšení koncentrace.
 • Červená – osvěžuje, rozproudí krev, urychluje látkovou výměnu.
 • Zelená – je spojena s přírodou a duševním klidem.
 • Žlutá – je barva slunce, vašemu tělu přináší světlo, energii, teplo a pozitivní naladění.
zpět nahoru ↑

Co je to hydromasáž a jak k ní dochází?

Pod pojmem vířivka si každý z nás představí bublinky. Ty se ve vaně tvoří za pomocí trysek v kombinaci s vodou a vzduchem. Díky nim dochází k hydromasáži, která zlepšuje krevní oběh, uvolňuje svaly a odstraňuje stres.

Masážní vany obsahují 2 základní typy trysek:

Vodní

Dokážou vytvořit 3 typy vodních proudů: přímý, rotační a pulzační. Tyto vodní proudy se starají o uvolnění svalů a kloubů. Masáž je možné provádět v různých stupních intenzity od jemné masáže po akupresurní bodovou masáž.

Vzduchové

Vytváří vzduchové bublinky, které se svým prouděním starají o povrchovou masáž, uvolňující vibrace přenášejí do celého lidského těla.

Při výběru vířivky se zaměřte na to, kolik a jaký typ trysek vana obsahuje a jak je lze regulovat. Od tohoto se odvíjí kvalita masáže. Ideálním stavem je, pokud jsou nakombinované trysky přímé, rotační a vzduchové. U trysek je dobré si zjistit výkon masážní pumpy a také způsob uchycení k akrylu. Nejčastěji si můžete setkat s připevněním za pomocí silikonu, který, pokud je špatně zpracován, se časem uvolňuje a začne docházet k prosakování vody. Podívejte se tedy spíše po bezsilikonovém uchycení.

Regulace proudu

Úchytka pro regulaci proudu může být vyrobená buď z plastu, nebo nerezu. Na první pohled vás jistě zaujme ta nerezová. Nezapomeňte však na to, že pokud ji budete vystavovat slunci, hrozí zde větší pravděpodobnost, že snáze podlehne defektu. U venkovních vířivých van také hrozí nebezpečí poškrábání a podlehnutí korozi. Kvůli tomu vám naroste čas na údržbu. Její nevýhodou je také to, že se hůře ovládá mokrou rukou.  Než se tedy definitivně rozhodnete pro materiál, ze kterého bude ovládání vyrobeno, raději si ho předem vyzkoušejte.

zpět nahoru ↑

Typy vířivek

Pevné vířivky

Jde o typ, který má vícevrstvou akrylátovou vanu disponující hydromasážním systémem s inteligentním systémem ohřevu vody a masážními tryskami. Pořídit si můžete buď volně stojící model, nebo model zapuštěný do země. Výhodou modelu zapuštěného do země je snadný přístup do vody a elegantní vzhled.

Volně stojící model může být obložen atraktivním a originálním obkladem. Pevné vířivky mohou být doplněny osvětlením, které využijete pro již zmiňovanou chromoterapii a má cirkulační filtrační systém. Relax si můžete zpříjemnit praktickými stolky, přidáním televize a podobně. Tyto mohou být nadstandardně vybaveny kontrolním panelem s rádiem, CD a USB vstupem. Součástí bývá také termokryt, který využijete zejména v chladnějším období.

 • Jednodušší přístup
 • Lepší filtrace
 • Možnost zabudování rádia, televize, osvětlení
 • Dlouhá životnost
 • Více designových možností, možnost používání i v zimě
 • Vyšší cena
 • Komplikovanější způsob instalace

Nafukovací mobilní vířivky

Jsou dobrou volbou zejména pro ty, kteří nechtějí investovat do klasických velkých vířivek. Velkou výhodou je její mobilnost. Rozložit ji můžete na zahradě, na chalupě, v zimě ji přenést do interiéru. Vana je lehká, ale přitom stabilní, a to díky vyztužené konstrukci, která dokáže přenést tlak vody a může mít kapacitu až 6 osob. Instalace a rozložení je velmi rychlé a nezabere vám více než 10 minut. Pro instalaci nepotřebujete elektrikáře ani instalatéra. O zprovoznění se postaráte sami. Vanu stačí jen nafouknout, napustit vodou a zapojit do zásuvky.

Budete potřebovat:

 • zahradní hadici pro napuštění vody,
 • běžný přívod elektrické energie (220-240 V),
 • pevný podklad, který bezpečně unese kompletní hmotnost, která zahrnuje napuštěnou vířivku + váhu osob.

Pro výrobu nafukovacích vířivek se používá tvrzený syntetický materiál pro dlouhou životnost. Korpus je tvořen pevnou nafukovací konstrukcí, kterou můžeme přirovnat ke konstrukci nafukovacího bazénu. Ve vnitřní části je instalovaná soustava masážních trysek, která za pomocí vzduchu vytváří drobné bublinky pro masáž svalů a kompletní relaxaci.

Vodu ohřívá elektřina a výše teploty může dosahovat až 42 °C. Součástí balení může být i termoizolační kryt, který se stará o udržení teploty, zabraňuje tepelným ztrátám, ale také padání nečistot do vany. Manometr kontroluje tlak vzduchu během nafukování.

 • Jednoduchá a rychlá instalace
 • Mobilnost
 • Nízká pořizovací cena
 • Nejsou náročné na prostor
 • Venkovní celoroční vířivky – je možné je používat po celý rok i v zimě
 • Kartušová filtrace
 • Nižší kvalita materiálů
 • Méně designových možností
zpět nahoru ↑

Na co se zaměřit při výběru

Před tím, než si půjdete vybírat do obchodu, byste si měli odpovědět na několik základních otázek:

Kolik lidí bude ve vířivce relaxovat?
Hledáte vanu jen pro dva, nebo se v ní bude rochnit celá rodina?

Kde bude mít vířivka svoje místo?
Pamatujte na to, že by měla být snadno dostupná, a to proto, abyste měli chuť se do ní naložit i po náročném dni. Popřemýšlejte nad tím, zda vířivý bazén umístíte v interiéru nebo exteriéru a zda jej chcete venku používat celý rok.

Jaký chcete tvar a materiál vnitřní části?
Jednotlivé typy vířivek mohou mít vnitřní část tvořenou pevně formovanými sedáky, které mají už předem určený tvar a také směrování trysek. Jiné typy však mohou mít měkkou vnitřní část, takže si můžete zvolit libovolnou pozici a tím pádem si vybrat směrování trysek. Výhodou měkkého vnitřku je pohodlné sezení, ale také větší prostor pro dětské hraní.

Jaké jsou náklady na provoz?
Při výběru vířivky se často hledí na nízkou pořizovací cenu. Mnohem důležitější je zaměřit se na provozní náklady, které se odvíjejí od technologie ohřevu, příkonu, izolace a typu čerpadel. Při výběru se dívejte také na to, za jak dlouho ohřeje vířivka vodu na požadovanou teplotu. Ideálně by měla vířivka vodu vyhřát o 2°C za hodinu.

Nezapomeňte!
Od nejlevnějších vířivek nečekejte dlouhou životnost a připravte se spíše na starosti s údržbou, ničení materiálu a podobně. Lepší je vyšší investice, která se vám v budoucnu vrátí.

zpět nahoru ↑

Velikost vířivky

Odvíjí se zejména od toho, kolik osob v ní bude relaxovat.

Vana pro 2 osoby

Vířivka pro dva je cenově nejpříznivější, ale pamatujte, že cenu ovlivňuje také výrobní materiál a další faktory. Jedná se o standardní velikost, která je dostupná v nejrůznějším tvarovém provedení. Ideální rozměr by měl být 156x85x68 cm a objem vany nejméně 650 l.

Vana pro 4 osoby

Jedná se o nejprodávanější typ vířivých van, který by měl mít průměr u kruhového tvaru nejméně 150 cm a objem kolem 930 l.

Vana pro 6 a více osob

U nafukovací vířivky pro 6 osob bude už pořizovací cena vyšší, ale nemusíte se hrozit. Je možné vybrat cenově dostupnou variantu i pro vás. U takto velké vířivky počítejte s tím, že se vnější průměr bude pohybovat kolem 200 cm, takže je nutné si předem promyslet, kam vanu postavíte, abyste na ni měli dostatečný prostor. Objem vody se pohybuje v rozmezí od 930 po 970 l.

Při výběru se zaměřte také na rozměry vířivky, a to nejen vnitřní, ale také vnější. U vnějšího rozměru platí pravidlo, že plocha, kam vířivku chcete umístit, by měla být natolik velká, aby se dalo pohodlně manipulovat s termokrytem a byla zde možnost vířivku doplnit o schůdky. Ideálně by z každé strany měl být alespoň metrový prostor.

Vnitřní prostor vany je nejčastěji uváděn v litrech. Věděli jste, že vířivky s větším objemem a větší šířkou jsou uzpůsobeny pro osoby vyššího vzrůstu? A právě proto neplatí, že více znamená lépe. Pokud jste tedy nižšího vzrůstu, měli byste volit i menší rozměry vany. Ovšem pokud budete vířivku sdílet s někým, kdo je o 2 hlavy vyšší než vy, měli byste rozměry přizpůsobit výšce toho vyššího z vás. U nafukovacích vířivek by vana měla být naplněná nejméně do 80 %, aby správně pracovaly trysky a aby bylo dosaženo dobré stability.

zpět nahoru ↑

Výrobní materiály

Při výběru nejvhodnějšího vířivého bazénu byste měli také znát materiály, ze kterých se vyrábí. Na trhu se nejčastěji setkáte s:

Rhino Tech materiál

Používá se pro výrobu dražších, ale i levnějších modelů. Je rozšířený po celém světě a uživatelsky je velmi přívětivý. Jedná se o pevnou strukturu, která je odolná vůči UV záření, ale také mrazům a poškrábání. Nejčastěji ho najdete pod označením „Premium PVC“. Skládá se z 6 vrstev:

 • ochranná vrstva (proti UV záření, poškrábání a mrazu),
 • nová generace PVC,
 • vyztužení,
 • laminovaná tkanina,
 • znovu vyztužení,
 • znovu nová generace PVC.

PVC laminované

I tento materiál obsahuje u pozdějších modelů ochranu proti UV záření. Nejedná se však o samotnou vrstvu, ale o inhibitory, což je přísada, která se přidává do horní vrstvy. Laminované PVC tvoří 3 vrstvy:

 • těžké a odolné PVC,
 • vnitřní vrstva odolné síťoviny,
 • znovu těžké a odolné PVC.

I-beam struktura

Jedná se o patentovanou strukturu, která vyztuží materiál pomocí vzduchových komor. Díky tomu můžete na okraje bazénu bez obav sedat nebo se o něj opírat, aniž byste se báli, že se vylije voda nebo se okraj zhroutí.

Akryl

Jedná se o základní materiál pro výrobu skořepiny vířivky. Liší se kvalitou a zpracováním. Za kvalitní akrylát můžeme považovat ten, který nebyl vyrobený v Číně. Je sice o něco dražší, než ten čínský, ale na druhou stranu je zárukou opravdu dlouhé životnosti. Velmi kvalitní akryly se vyrábí v Americe. Čínský akryl je sice výrazně levnější, ale je méně odolný proti mechanickému poškození a nemá tak dlouhou živnost.

zpět nahoru ↑

Kam umístit vířivku

Mobilní vířivku pro celoroční použití můžete mít jak venku tak uvnitř. Velmi důležité je, aby byl prostor, na kterém bude vana stát hladký a vyrovnaný. Pokud by tomu takto nebylo, hrozilo by poškození pláště až zničení celé vířivky. Poklad by tedy měl být hladký, ale prostor kolem by neměl klouzat, aby při vystupování z bazénu nedocházelo k úrazům. Podložka pod bazénem by měla být voděodolná a rozhodně ne náchylná k plesnivění, protože i toto by mohlo výrazně narušit životnost výrobku.

Pokud se rozhodnete umístit vířivku v interiéru, myslete na to, že místnost by měla zvládat větší nápor vlhkosti a měla by být dobře odvětrávaná. Stěny by měly být ideálně obloženy kachličkami, které se snadno udržují.

Při instalaci do vnitřních prostor také myslete na to, zda podlaha vířivku unese, a to zejména pokud ji chcete dát do patra. Hmotnost totiž dosahuje opravdu obrovských rozměrů. Nad váhou musíte uvažovat z hlediska objemu vířivky plus připočítat váhu osob. V tomto případě se můžete lehce dostat nad 1 000 kg a výš. Proto je dobré umístění takové zátěže zkonzultovat se statikem, který vám poradí, zda je vaše volba správná či nikoliv.

Pokud chcete využívat vaše spa i v zimě, není to problém. Pro tyto účely je však lepší zvolit variantu, která má skořepinový povrch.

Nafukovací vířivku můžete v zimě používat také, ale v tomto případě je vhodné si k ní pořídit termopodložku, která se umisťuje na zem pod bazén a také termoizolační plachty. Ovšem ani toto vybavení vám nezaručí, že mobilní vířivka zimu přežije bez úhony. Proto je lepší přemístit ji třeba do zimní zahrady, a pokud nemá prostor uvnitř, raději ji úplně vypusťte. Při vypouštění vody si dejte pozor, aby nezůstala v čerpadlech a ohřevu. Ideálním stavem je, pokud si na zazimování pozvete tým odborníků.

Spa se skořapinou jsou určené pro celoroční používání, a dokonce se ani nedoporučuje je na zimu vypouštět, protože se majitel vystavuje riziku, že zbylá voda zamrzne v trubkách, těsnění může vyschnout a zteřet a kovové části mohou zkorodovat. Pokud víte, že se ve vířivce koupat nebudete, vodu nevypouštějte, ale udržujte ji minimálně na 20 °C. U spa se můžete setkat také s automatickým nezámrzným programem, který je naprogramován na 15 °C a na tuto teplotu se voda ohřívá automaticky, pokud dojde k poklesu pod 10 °C. Chcete-li i přesto vodu úplně vypustit, poraďte se s odborníkem.

Víte, že: Nepřerušovaným provozem vířivek se skořepinou prodlužujete jejich životnost.

zpět nahoru ↑

Filtry do vířivky a údržba

Pokud vířivku používáte jen pro privátní účely, stačí vodu měnit 2x-4x do roka. Důležitou roli také hraje četnost používání a pravidelná údržba. Životnost vody ovlivňují filtry, ozonátor další technické prvky. Před nákupem je dobré si zjistit kvalitu vaší vody, přítomnost železa, tvrdost a další faktory, které se na životnosti vody neméně odrážejí.

Pravidelná péče o vířivku, kterou používáte doma, vám zabere asi 30 min týdně. Důležité je se naučit měřit pH a dávkovat chemii pro vířivky.

 • Chlórová chemie –  Jedná se o klasické a nejznámější čištění vody. Chlórová chemie však při vyšších teplotách a při velkém množství použitého chlóru může nepříjemně zapáchat a štípat v očích
 • Tablety do vířivky – Opět se jedná o chlórovou chemii, ale chlór je do tabletek dávkován v rozumné míře, takže se nemusíte obávat nepříjemného zápachu ani pálení v očích.
 • Bezchlórová (kyslíková) chemie do vířivek – Její velkou výhodou je, že není prakticky, cítit, ale je potřeba se s ní naučit zacházet. Z počátku je lepší, pokud budete častěji kontrolovat hodnoty vody, než si opravdu zažijete správné dávkování. Nevýhodou tohoto způsobu čištění je to, že je náchylnější na usazování nečistot v potrubí celého systému vířivky. Při každé výměně vody ji nechte propláchnout speciálním čističem, který usazeniny z potrubí stěn odstraní.
 • Údržba brómem – Jedná se o méně známý způsob údržby, který je velmi účinný, a přitom nenáročný. 20gramové brómové tablety stačí jen vložit do prostoru filtru nebo do malého plováku.
 • Systém ozonizace –  Díky tomuto čištění se úplně odbourává použití chemie. V privátních vířivkách i bazénech se používá plná ozonizace, díky které je údržba vody úplně bezchlórová. Ozon je vysoce účinný dezinfekční prostředek, který se postará o bakteriologicky nezávadnou a křišťálovou vodu. Voda nezapáchá chlorem a nevysušuje pokožku a koupání je tak vhodné i pro alergiky a astmatiky. Výhodou ozonizace je, že výrazně snižuje potřebu výměny vody v celém bazénu. Ozonizace pracuje na principu obohacování vody o kyslík, který jí vrací zpět původní charakter přírodní pramenité vody.

Druhy filtrů

Filtrační systém má na starosti odstranit nejen nečistoty, které plavou na hladině, ale také ty, které jsou na dně, jde o tzv. duální systém filtrace.  Bazénovou filtraci vybírejte podle výkonu. Jedná se o velmi důležitý údaj, protože různě velké bazény potřebují různý filtrační výkon.

Jak zjistit potřebný výkon filtrace: Objem bazénu podělte čtyřmi, a tak získáte tzv. kubíkový výkon čerpadla.

Výkon filtrace by neměl být menší, než číslo, které vám vyšlo. Ba naopak vůbec nebude vadit, pokud bude číslo vyšší. V tomto případě můžete k filtraci připojit solární ohřev, bazénový vysavač, tepelné čerpadlo. Zvýšený výkon filtrace budete potřebovat i v případě, pokud je vzdálenost mezi filtrací a bazénem delší nebo členitá.

Kartušová filtrace

Skládá se z kartušové vložky a čerpadla a je náročnější na údržbu. Přes papírový válec (vložku) se filtruje voda. Nečistoty ulpí na válci, který je potřeba několikrát týdně pročistit proudem vody. Kvůli častějšímu čištění se filtr opotřebovává a kvalita filtrování klesá. Proto je nutné vložku několikrát za sezonu vyměnit. Kartušová filtrace se hodí především pro menší bazény do velikosti 8m ᶟ.

 • nižší pořizovací náklady
 • nižší energetická náročnost
 • rychlejší opotřebení
 • vhodnější do menších bazénů

Písková filtrace

Vodu filtruje na přírodním principu přes pískovou křemičitou náplň, která dokáže zachytit nečistoty a čistou vodu pak žene zpět do bazénu. K pískové filtrace je možné připojit i další bazénové příslušenství, mezi které se řadí solární ohřev, bazénový vysavač nebo UV lampa.

Voda by se za den měla přefiltrovat hned několikrát, a proto je dobré používat výkonnější filtraci, do které spadá i písková. Při výběru pískové filtrace se zaměřte především na její výkon, tedy kolik metrů krychlových je schopná za hodinu přefiltrovat.

 • nenáročná na údržbu
 • písková náplň se mění jednou za 2-3 roky
 • ušetříte na bazénové chemii
 • vyšší pořizovací cena
zpět nahoru ↑

Příslušenství k vířivkám

Termokryt na vířivku

Termokryt by měl být základním vybavením vířivky. Zabraňuje unikání tepla (až 90 % tepla uniká přes vodní hladinu), v létě chrání vodu před pylem a hmyzem, na podzim před padajícím listím a jehličím a v zimě před sněhem a deštěm. Je důležité si uvědomit, že použitím termokrytu šetříte filtraci, která se méně opotřebovává, a také šetříte spotřebu elektrické energie za ohřev vody.

Svoje využití najde také v interiéru, kde zabraňuje úniku páry z vody a zabraňuje jejímu srážení na stěnách, tím pádem snižuje vlhkost v okolním prostředí. Navíc je skvělou ochranou, aby do bazénu nespadly děti.

Pro výrobu krytů se používají kvalitní a prověřené materiály, nejčastěji odolná koženka nebo odolná textilie s teflonovou úpravou. Materiály odolávají mrazu i UV záření, jsou pevné a odolné proti rzi.

Termopodložka

Chrání vaše spa před mechanickým poškozením, a také šetří náklady na vyhřívání vody.

Schůdky k vířivce

Jedná se o klasické schůdky, které pořídíte v jakémkoliv hobby marketu v oddělní bazénů. Materiál může být různý. Na trhu existují odolné schůdky z nerezových ocelových trubek i z pozinkovaných lakovaných trubek. Stupínky jsou většinou vyrobeny z odolného plastu. Materiál je vhodný do bazénové vody.
Pro venkovní vířivky zapuštěné do země vybírejte schody, které jsou určené pro bazény zapuštěné do země.

Sedátka do vířivky

Pokud doma nemáte vířivku, která už má vytvarované sedáky, můžete si je pořídit jako doplněk. Na trhu existují v pevné i nafukovací verze. U některých pevných plastových sedátek je možné upravovat jejich výšku, takže si ve vířivce pohodlně odpočinou i lidé menšího vzrůstu.

Vysavač do vířivky

Jedná se o stejné modely, jako do klasických bazénů. Bazénové vysavače můžeme rozdělit do 3 kategorií:

 • Ruční – využívá sací síly filtrace. Funguje na metodě, kterou známe z vysávání koberců v domácnosti. Dno vysáváme stejným způsobem jako koberec doma s tím, že koncovku hadice od vysavače napojíme na filtrační zařízení.
 • Polautomatické – také využívají sací síly filtrace. Tento způsob vysávání vám ušetří čas. Při stejném připojení a využití pískové filtrace se po dně pohybuje sám. Ovšem pohyb není řízený, ale náhodný, takže se může stát, že v bazénu zůstanou nevysátá místa, která budete muset dočistit ručním vysavačem.
 • Automatické – mají vlastní čerpadlo, takže k provozu nepotřebují filtraci bazénu. Fungují podobně jako domácí kobercoví roboti, pohybují se sami. Mají několik sofistikovaných režimů. Kromě dna bazénů dokážou vyčistit i jeho stěny. Tento vysavač je však do nafukovacích vířivek zbytečný a do vířivek se skořapinou a pevně tvarovanými sedáky se nehodí.

Z praktického hlediska se do vířivek se nejlépe hodí ruční vysavač.

Zastřešení vířivky

Pokud se rozhodnete pro zastřešení vířivky, můžete vybírat z mobilních přístřešků pro bazény. Konstrukce přenosného zařízení je lehká, protože je vyrobená z hliníkové slitiny. Textilie, kterou je kostra potažená je nejčastěji vyrobená z pevné PVC tkaniny nebo z fólie ze speciálního materiálu, který je vysoce odolný proti ultrafialovému záření. Mobilní zastřešení se rychle montuje i demontuje. Často vypadá jako stan pro posezení a je možné ho tak i využít. Pokud se rozhodnete uspořádat zahradní oslavu, můžete zastřešení použít jako párty stan.

4.3/5 60 hodnocení
1 komentář
 1. Nejobsáhlejší článek o vířivkách, děkuji 🙂

  Napište svou recenzi

  Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.