Jak vybrat vitamíny a doplňky stravy pro psy

Jsme profíci, nevěříme marketingovým slibům a nezávisle recenzujeme a srovnáváme produkty. Když nakoupíte skrze naše odkazy, můžeme získat malou odměnu, která ale nezvyšuje cenu vašeho nákupu.

Každý kdo má doma čtyřnohého miláčka si pro něj přeje jen to nejlepší. Kupuje mu kvalitní krmení, odměňuje zdravými pamlsky, cvičí jeho schopnosti a kupuje mu psí hračky pro zábavu. Pro kondici a zdraví psa je však důležitá také výživa, tedy to, aby měl dostatek vitamínů, minerálů a dalších živin. Všechny tyto látky mohou, ale nemusí být ve stravě obsaženy. Je totiž velký rozdíl v tom, jestli chlupáče krmíte BARF (neboli syrovou) stravou nebo granulemi. Také je důležité si dát pozor, abyste to s výživou příliš nepřehnali, protože jak se říká: „Všeho moc škodí“. V našem rádci vám poradíme, jaké faktory zvážit, než se pustíte do vybírání doplňků stravy pro psy.

Recenze nejlepších psích doplňků stravy

Do testovaných produktů jsme zahrnuli ty, které podporují pohybový aparát, přípravky proti zubnímu kameni a věnovali jsme se i olejům. Jednotlivé recenze vychází ze zkušeností samotných chovatelů. Při hodnocení jsme se zaměřili na zemi, ze které výrobky pochází, na složení i obal. Nemalou pozornost jsme věnovali také dávkování, protože to nemusí být vždy snadné.

Brit Care Salmon Oil lososový olej

SloženíOmega-3 mastné kyseliny
Určené prosrst
Obalnepropustný světlu, má dávkovač
Země původuČesko

Za značkou Brit Care stojí česká společnost VAFO Praha, která se výrobou krmiv pro psy, kočky a hlodavce zabývá déle než dvě desetiletí.

Tento lososový olej je doplňkem psí stravy, který pomáhá vyvážit poměr mezi Omega-3 a 6 mastnými kyselinami. Jedná se o přírodní zdroj Omega-3 mastných kyselin (EDA+DHA+DPA). Pozitivně působí na:

 • srst a pokožku,
 • metabolické procesy v organismu,
 • vývoj mozkových struktur a sítnice oka,
 • imunitu a dobré hojení ran,
 • srdeční činnost, snižuje hladinu cholesterolu v krvi,
 • klouby a obecně pohybový aparát,
 • mozek štěňat během gravidity,
 • na nervy.

Jeho přínos je nejznatelnější právě na srsti a kůži. Při pravidelném podávání je srst lesklá a zdravá. Nebude vás trápit její lámavost nebo vypadávání (línání). Na kůži se nevyskytují lupy a kůže pejska nesvědí. Při používání oleje se nemusíte bát, že by srst pejska začala reznout. Jeho účinky se projeví zhruba 14 dní po začátku používání. Jistě vás potěší, že jeho pozitivní účinky se projeví i na zažívání.

Dávkování se odvíjí od toho, jakou hmotnost má váš pejsek. Pro psa s váhovou kategorií 12-24 kg se doporučuje 8 ml denně. Střední plemeno s hmotností v rozmezí 24-48 kg potřebuje 12 ml denně, velkým plemenům vážícím více než 48 kg se doporučuje 16 ml denně. Zejména u malých plemen kolem 3 kg si dejte pozor na dávkování. Uvedená hodnota na výrobku příliš nesedí a u malých pejsků může vést k průjmu. Psovi do 3 kg dávejte jen 1,5 ml nebo méně. Je to na vlastní zkušenosti.

Pro výrobu tohoto lososového oleje se používají lososi, kteří se chovají na farmách v Norsku. Splňují veškeré bezpečnostní a hygienické standardy, které vyžaduje Evropská legislativa.

Obal nepropouští světlo, nedeformuje se a uzávěr může být buď klasický víčkový, nebo s pumpičkou. Pokud si pořídíte balení s víčkem, slouží víčko zároveň jako odměrka na 2 ml, což se nám zdá velmi praktické. Stačí si jen odměřit potřebné množství podle váhy vašeho parťáka. Navíc víčko nikdy neztratíte. Pumpička má trochu nevýhodu v tom, že když nadávkujete olej do žrádla, ztéká z pumpičky po lahvi, takže lahev budete muset pravidelně utírat, jinak olej ucítíte opravdu všude.

Po otevření se doporučuje ho do měsíce spotřebovat, a uchovávat byste ho měli na tmavém a chladném místě. Ideálně tedy ve spíži. Na obalu sice můžete najít informace, že se má olej spotřebovat do jednoho roku. Jedná se však o časový údaj, který odpovídá jednomu roku od data vyrobení, nikoliv od otevření.

Lososový olej vám pomůže i v situacích, kdy je pes vybíravý a nechce žrát granule. Pokud je však pokapete olejem, bude se pejsek olizovat až za ušima.

 • kvalitní lososi
 • viditelný výsledek do 14 dnů
 • přijatelná pořizovací cena
 • víčko je praktický dávkovač
 • špatně uvedené dávkování pro menší psi
 • při předávkování vede k průjmům
 • při dávkování pumpičkou olej stéká po obalu
Zjistit cenu

ProDen PLAQUEOFF Animal

Složení100 % řasová moučka, 7 % bílkovina, 5,5 % tuk, 2 % vláknina, 1,5 % popelovina
Určené prozuby
Obalpevný s víčkem
Země původuŠvédsko

ProDen PlaqueOff Animal vyrábí švédská firma Sweden Care, která se na problematiku s dutinou ústní zaměřuje již 15 let. Tento výrobek obsahuje speciální řasu Ascophyllum nodosum, která se pěstuje podél pobřeží Severního Atlanitku. V přípravku nejsou konzervační látky, lepek ani přidaný cukr.

Výrobce píše, že zápach z tlamy se zredukuje až o 63 % po 12 týdnech používání a výskyt plaku se sníží o 35 % po prvních 8 týdnech používání. Samotní uživatelé tento fakt potvrzují. Prášek se přidává do žrádla a pejsci většinou nemají problém s tím ho sníst.

Rozhodně dodržujte dávkování, které doporučuje výrobce. Psi a kočky do 10 kg 0,5-1 odměrka denně (40 g balení jim vystačí na 4-8 měsíců). Psům s váhovým rozpětím 10-25 kg se dávkují 1-2 odměrky denně (40 g balení jim vydrží 2-4 měsíce). Velkým psům s váhou přesahující 25 kg se dávkují 2-3 odměry denně (40 g balení jim vystačí zhruba na 2 měsíce).

Přípravek funguje tak, že zubní plak rozpouští. U každého pejska se účinky projevují jinak, což zřejmě záleží na rozsahu zubního plaku a kamene. U některých se plak rozpustí a sám ze zubů odpadne, u jiných hodně zesvětlá a jde snadno seškrábnout nehtem. Prášek je nejlepší pejskům a kočkám přimíchat do granulí nebo kapsiček. Může se však stát, že pokud doma máte vybíravého pejska, bude potravu posypanou tímto práškem odmítat.

Přípravek nedává možnost plaku, aby se usazoval, a rozpouští zubní kámen. ProDen PlaqueOff se doporučuje začít psům i kočkám dávat až v momentě, kdy mají druhé (stálé) zuby. Dobrého výsledku dosáhnete, pokud vašemu zvířátku budete tento doplněk stravy dávat pravidelně. Navíc není nijak zdraví škodlivý, takže je možné jej používat dlouhodobě.

Jeho účinky zmizí, jakmile ho přestanete používat. Kvůli vysokému obsahu jódu nemusí být PlaqueOff vhodný pro pejsky, kteří se léčí se štítnou žlázou. Proto je dobré se o užívání poradit s vaším veterinářem.

Negativem je poměrně vysoká cena, kdy 40 g prášku stojí kolem 400 Kč. Je ale fakt, že většina uživatelů má s tímto výrobkem velmi dobré zkušenosti.

 • viditelný výsledek při pravidelném užívání
 • pejsci většinou nemají problém s konzumací
 • je možné ho používat dlouhodobě
 • vysoká pořizovací cena
 • přestává účinkovat, jakmile ho přestanete podávat
 • není vhodný pro pejsky, kteří trpí onemocněním štítné žlázy
Zjistit cenu

Alavis MSM,glukosamin sulfát

Složeníglukosamin sulfát, MSM, olej z brutnáku lékařského, hydrolyzovaný kolagen, vitamín C, zázvor obecný, kurkuma dlouhá, boswelie
Určené proklouby, kosti, šlachy, vazy
Obalpevný s víčkem
Země původuČesko

Tento doplněk stravy je možné podávat jak štěňatům a mladým psům, tak i psům staršího věku. U mladších jím podpoříte správný vývoj pohybového aparátu, u pejsků trpících na klouby můžete zkvalitnit jejich život. Alavis se používá i preventivně. Dobře působí proti bolesti a zánětům.

Olej z brutnáku lékařského obsahuje mastnou kyselinu gama-linolenovou, takže velmi dobře působí na záněty. Hydrolyzovaný kolagen působí na pevnost, pružnost a odolnost chrupavky. Vitamín C je důležitý pro vývoj kostí a chrupavek, kromě toho podporuje také vstřebávání železa a tvorbu bílých krvinek. Zázvor, kurkuma a boswelie jsou bylinky, které působí proti zánětu a z něj vzniklých otoků. Mezi pomocné látky se řadí mikrokrystalická celulóza, kyselina stearová, síťovaná celulóza, stearan hořečnatý a oxid křemičtý.

Dávkování se odvíjí na hmotnosti vašeho pejska takto:

Hmotnost vašeho psaDávkování prvních 14 dníUdržovací (pokračovací) dávkování
1-5 kg0,5 tablety¼ tablety
5-10 kg1 tableta0,5 tablety
10-15 kg2 tablety1 tableta
15-25 kg3 tablety1,5 tablety
25-45 kg4-5 tablet2-2,5 tablety
45 kg a více5-6 tablet2,5-3 tablety

Tabletky můžete pejskovi zabalit do pamlsku nebo rozdrtit na prášek a přimíchat do jídla. To bychom však nedoporučovali. Jako lepší se nám jeví spíše schování do pamlsku. Tabletky byste pejskovi měli dávat nejméně 3 měsíce, ovšem nic nebrání tomu, aby je používal dlouhodobě.

Nevýhoda u tabletek je jejich velikost. Pro malého pejska je příliš velká a nemá rýhu na rozdělení, takže se špatně dávkuje. Problémy s požitím mají i někteří větší psi, kterým se podává tabletek několik. Dalším negativním aspektem je vyšší pořizovací cena.

Účinky přípravku se u nemocných pejsků projevují poměrně brzy, klidně i do 4 dnů. Doplněk stravy opravdu výrazně pomáhá pejskům po operaci nebo těm, kteří trpí na problémy s klouby. Pokud máte doma velkého psa, vyplatí se vám koupit velké balení.

 • prokazatelné účinky
 • znovuuzavíratelný obal
 • pro všechny velikosti plemen
 • je možné ho užívat dlouhodobě
 • velmi velké tablety
 • tvrdé tablety
 • špatně se půlí nebo drtí
Zjistit cenu

Geloren Dog kloubní výživa

Složeníkyselina hyaluronová, glukosamin, chondroitin sulfát, hydrolyzovaný kolagen, želatina
Určené proklouby a kosti
Obalměkký a znovuuzavíratelný
Země původuČesko

Geloren dog se vyrábí v Česku českou společností a na jeho účinky chovatelé pějí chválu. Oproti výše hodnocenému Alavisu je dávkování pro pejsky mnohem jednodušší. Kostky jsou želatinové a ovoněné uzenou šunkou, takže je můžete používat i jako pamlsek a většina pejsků nemá problém s jejich pozřením. Pro malá plemena jsou kostky příliš velké, ale díky měkké struktuře jdou velmi snadno krájet.

Geloren můžete podávat mladým psům ve vývoji, při zjištění akutních pohybových problémů a také starým psům, kteří trpí na klouby. Jeho účinky jsou znatelné již po několika dnech používání. Dávkování se doporučuje následovně:

 • psi s váhou menší než 20 kg – 2 kostky denně,
 • psi s váhou 20-30 kg – 3 kostky denně,
 • psi s váhou 30-40 kg – 4 kostky denně,
 • psi s váhou 40 kg a více – 5 kostek denně.

Kostky můžete pejskovi dávat celoročně nebo ve formě kůry. Kostky budete používat 2 měsíce a poté bude následovat dvouměsíční pauza. Tato kůra se opakuje 3x do roka. Pokud potřebujete, aby byl nástup účinku co nejrychlejší, můžete první týden vašemu pejskovi podávat dvojnásobné množství.

Tento přípravek na klouby obsahuje kyselinu hyaluronovou, která má analgetický a protizánětlivý účinek. Klouby promazává a tlumí nárazy. Glukosamin působí na regeneraci chrupavky. Chondroitin sulfát se stará o pružnost chrupavky, kolagen je nejdůležitější stavebním prvkem chrupavek, šlach a vazů, želatina je zdrojem aminokyselin, které mají vliv na tvorbu kolagenu. Geloren neobsahuje cukr.

Kostičky jsou v plastovém sáčku se znovuuzavíratelným zipem. Velmi důkladně si zkontrolujte, že jste sáček dobře zavřeli, protože pokud ho necháte otevřený, kostky vyschnou a ztvrdnou, a to již za velmi krátkou dobu. Psům se pak hůř koušou. Možná by bylo lepší kostky předělat do pevného obalu, který má třeba šroubovací víčko. Cena za necelý půl kilogram je poměrně vysoká, pohybuje se kolem 500 Kč.

 • neobsahuje cukr
 • snadno se dávkuje
 • má příjemné aroma
 • je možné ho použít jako pamlsek
 • při nesprávném zavření sáčku rychle vysychá
 • pořizovací cena je vyšší
Zjistit cenu

Orion Pharma Aptus Apto-Flex sirup

Složeníglukosamin sulfát, chondroitin sulfát, MSM, kyselina hyaluronová, kolagen
Určené proklouby a kosti
Obalpevný se šroubovacím víčkem
Země původuFinsko

Už když se podíváte na složení Orion Pharma Aptus Apto-Flex sirup zřejmě vás zarazí, že obsahuje 35 % sacharidů, což je poměrně dost. Sirup je hodně sladký, takže i hodně lepivý. Pokud ho pejsek nechce přijímat dobrovolně, budete do něj sirup nalít násilím. V případě, že vám část sirupu ukápne na srst a zaschne, bude na sobě pejsek mít ulepený dred, který bude potřeba vystřihnout.

Pejsci s citlivým zažíváním na sirup reagují zvracením a průjmem. Pokud se toto stane, zkuste doplněk stravy na chvíli vysadit a dávat pejskovi menší množství, aby si na něj mohl zvyknout. Je však možné, že jej pes zkrátka nepřijme.

Co se týče složení, tak sirup obsahuje klasické látky, jako jiné přípravky na podporu kloubů. Najdete v něm hydrolyzovaný kolagen, MSM, glukosamin sulfát, chondroitin sulfát, kyselinu hyaluronovou a brusinkový extrakt. Při přepočítání obsahu léčivých složek na jednu dávku, jich však pejsek dostane mnohem méně, než u jiných doplňků na klouby. Pro některé pejsky to může být málo.

Sirup je možné používat preventivně 3 měsíce, další měsíc vynechat a pak opět 3 měsíce. Pokud ho používáte cíleně pro chlupáče, který má viditelné problémy s pohybovým aparátem, můžete ho používat trvale.

Jak je to s dávkováním?

 • Pes do 10 kg by měl dostávat 2,5 ml.
 • Pes s váhovým rozpětím 10-20 kg by měl dostávat 5 ml.
 • Psovi o váze 20-40 kg dávejte 10 ml.
 • Velcí psi s váhou 40-60 kg by měli dostávat 15 ml.

Po zakoupení má sirup trvanlivost 2 roky. Pokud jej ovšem otevřete, je dobré ho spotřebovat do 3 měsíců. Nechávejte ho na suchém místě. Součástí balení je také praktická odměrka. Sirup je možné podávat i kočkám.

 • snadné dávkování
 • pejskům většinou chutná
 • sladký
 • není vhodný pro pejsky s citlivým trávením
 • jedna dávka obsahuje méně látek než konkurenční výrobky
 • přemrštěná pořizovací cena
Zjistit cenu

Začněte u veterináře

Pokud se rozhodnete pro podávání vitamínů nebo jiných doplňků stravy, zajděte si za svým veterinářem. Ten mazlíka zná, ví, jakým způsobem ho krmíte, a bude vám umět nejlépe poradit, čím pejskovi doplnit jídelníček. Budete tak mít jistotu, že jste zvolili ty nejlepší vitamíny pro psy.

Proč pejsek vitamíny potřebuje

U veterináře můžete rozebrat poměrně zásadní otázku, a to, proč chcete chlupáči vitamíny dávat. Jedná se jen o prevenci nebo je potřebuje kvůli zdravotnímu stavu? Každý důvod je jiný a také podávání vitamínů bude jiné. Preventivně se vitamíny podávají na podzim a na jaře, jiný způsob dávkování je určený při začínající chřipce nebo při bolestech kloubů. Doplňkům a vitamínům se rozhodně nevyhnete, pokud pejska krmíte BARF stravou. Tomuto způsobu krmení jsme věnovali celou kapitolu.

Doplňky stravy

Aby organismus pejska dobře fungoval, potřebuje určité množství potřebných látek. Pokud pejskovi některá z těchto látek chybí, začne to tělo řešit tím způsobem, že si chybějící látku doplní do důležitých orgánů (srdce, játra, ledviny, slinivka) z méně důležitých orgánů a tkání jako je srst nebo kůže. Jakmile mu však zásoby dojdou, projeví se tento nedostatek nemocí nebo jinými zdravotními potížemi. Mezi nejčastější problémy patří:

 • nekvalitní srst, která se láme, pejsek líná a má lupy,
 • podrážděné nervy, kdy je pejsek neklidný, agresivní a špatně se koncentruje,
 • kožní problémy a alergie, které se projevují svěděním, drbáním pejska a ekzémy,
 • problémy s reprodukcí a špatný vývoj štěňat,
 • problémy se zažívacím traktem, nejčastěji se jedná o zácpu nebo zvracení.

Aby pejsek do těla dostal všechny potřebné látky, můžete mu podávat doplňky stravy, které se dělí do 4 kategorií.

 1. Výživa pro klouby
 2. Vitamíny a minerály
 3. Výživa srsti a kůže
 4. Přípravky pro imunitu

Výživa pro klouby

Vitamíny na klouby pro psy poskytují chrupavkám správnou výživu, u štěňat podporují růst kloubů a v případě onemocnění kloubů napomáhají ke zlepšení stavu. Mohou se používat i v rekonvalescenci, tlumí záněty a pomáhají k prodloužení aktivního věku psa. Kloubní přípravky se však mohou používat i preventivně. Doporučujeme však poradit se s veterinářem.

Přípravky podporující zdravý chrupavek a kloubů se doporučují zejména psům:

 • velkých plemen,
 • s vysokou hmotností,
 • mající genetickou predispozici k problémům s pohybovým aparátem,
 • s vysokým věkem,
 • po operaci nebo úrazu.

Kromě toho je však mohou užívat i menší plemena. Onemocnění kloubů jako je artritida a podobně se může projevit již u pětiletých pejsků. Pokud mazlík na některou chorobu spojenou s klouby začne trpět, zřejmě nepůjde vyléčit úplně, ale právě tyto přípravky mohou zpomalit rozsah onemocnění a zvýšit kvalitu života vašeho pejska.

K nejběžnějším onemocněním pohybového aparátu patří:

 • dysplazie kyčelního kloubu (jedná se o dědičnou poruchu, kterou trpí zejména velká plemena),
 • osteoartróza (jde o chronické kloubní onemocnění, kvůli kterému dochází k ubývání a přestavbě kloubní chrupavky),
 • onemocnění chrupavky osteochondrózou (postihuje páteř).

Výživa pro klouby by se měla podávat i pejskům, které mají tzv. zvýšenou zátěž. To znamená, že běhají agility, dělají coursing, flyball, dogfrisbee, dělají náročné sporty jako je dogtrekking nebo canicross. V tomto případě vůbec nezáleží na tom, jestli máte velké nebo malé plemeno. O klouby je potřeba v tomto případě pečovat u všech pejsků.

Jak poznat, že vašeho pejska trápí klouby? Nejčastěji se bolesti projevují tím, že začne kulhat, obtížně vstává nebo uléhá, jeho pohyby jsou strnulé a má celkovou nechuť k pohybu.

Co obsahují přípravky pro výživu kloubů

Tyto přípravky nemusí užívat jen velká plemena nebo starší psi, preventivně je můžete podávat i menším plemenům. O vitamínech na kosti pro psy je dobré vědět, že nejsou nebezpečné a nemusíte se tedy obávat je dát jakémukoliv psu. Musíte ovšem dodržet správné dávkování, které doporučuje výrobce nebo veterinář.

Preparáty pro výživu kloubů obsahují zejména:

 • kyselinu hyaluronovou,
 • chondroitin sulfát,
 • glykosaminoglykan,
 • kolagen,
 • vitamín C nebo MSM.

Protože na trhu můžete narazit na nepřeberné množství takových to přípravu, je dobré se poradit s chovatelem nebo veterinářem. Rozhodně neuděláte chybu, pokud se rozhodnete pro přírodní složení bez chemických složek a cukru.

Dobrá rada: Při nákupu si nastudujte složení a také si spočítejte, na kolik vás vyjde jedna dávka. Mnohdy se totiž vyplatí kupovat větší balení, které sice bude o něco dražší, ale celkově vás jedna dávka vyjde levněji, než když koupíte menší balení, které vám nevystačí třeba ani na měsíc.

Jak předcházet kloubním onemocněním

Kloubnímu onemocnění můžete předejít i prevencí. Jak? Psovi byste měli poskytnout dostatečný a adekvátní pohyb, ale nepřetěžovat ho. Zejména štěňata do 6 měsíců by se neměla zbytečně přetěžovat. Pejskovi byste měli dávat kvalitní granule a udržovat ho v adekvátní hmotnosti. Nadváha vede ke zbytečnému zatížení kloubů.

Ideální je pohyb na měkkém povrchu, jako je třeba tráva. Nejvhodnější pohyby chlupáčci provádí při plavání. Hubnou, nezatěžují klouby a jedná se o komplexní pohyb. Preventivně také můžete podávat, jak jsme již zmínili, přípravky na klouby.

Vitamíny a minerály pro psy

S vitamíny a minerály musíme opatrně. Pokud pejska krmíte komplexním krmivem, budou všechny potřebné vitamíny pravděpodobně obsažené v něm. Pokud byste se tedy rozhodli dávat mu ještě nějaké navíc, mohlo by to vést hypervitaminóze. Jestli jste však zastánci BARF výživy, budete muset doplňky stravy, vitamíny a minerály psovi podávat. Při nedostatku vitamínů totiž může dojít k avitaminóze. Proto se vždy dobře poraďte se svým veterinářem.

Vitamíny jsou látky, které ani lidské ani psí tělo nedokáže vytvořit, ale pro správné fungování organismu jsou naprosto nezbytné. Proto se do těla dostávají v potravě. Vitamíny se podílí na metabolismu bílkovin, cukrů a tuků a kromě toho také posilují imunitu.

Vitamíny dělíme na:

 1. rozpustné ve vodě,
 2. rozpustné v tucích.

Vitamíny rozpustné ve vodě

Do této kategorie spadá vitamín C (kyselina L-askorbová), vitamín B (B-komplex) a vitamín H (biotin a B7).

NázevFunkceProjevy při nedostatkuProjevy při přebytku
vitamín C u psů podporuje vstřebávání vápníku a železa, tvorbu bílých krvinek, vývoj kostí, zubů a chrupavek, je to antioxidantpes pomaleji roste, dochází k deformaci chrupavek, k oslabené imunitě a únavěpes je anemický, dochází k atrofii svalstva a křehkosti kostí
B1 – thiamin podporuje činnost nervové soustavy a metabolismus cukrůpři nedostatku vitamínu B je pes je unavený a může mít svalové křeče
B2 – riboflavinpůsobí na činnost srdce, ovlivňuje stav sliznic, kůže, očípejsek může trpět záněty sliznic, kůže a spojivek
B3 – niacinnepostradatelný pro syntézu bílkovinnedostatek se projevuje poruchami zažívání, záněty kůže a nervovými potížemi
B5 – kyselina pantothenovápůsobí na činnost nadledvinek, ovlivňuje metabolismus buněk, důležitý pro syntézu mastných kyselin, kvalitu srsti, kůže a drápků
B6-pyridoxinpodporuje tvorbu červených krvinek a metabolismus bílkovinnedostatek se projevuje záněty v dutině ústní a zhoršenou regenerací
B7 – biotin, vitamín Hdůležitý pro zdravou kůži, srst a sliznicemůže docházet k zánětům kůže, únavě, nechutenství, lámání drápků, zhoršené kvalitě srsti a nervovým poruchám
B9 – kyselina listovápůsobí na krvetvorbu, metabolismus aminokyselin, ovlivňuje vývoj plodů v době březostijeho nedostatek se projevuje poruchou krvetvorby, neplodností, deformací plodů a může vést až k potratu
B12 – kobalaminmá vliv na krvetvorbu, je důležitý pro funkci nervového systémujeho nedostatek vede k chudokrevnosti, únavě a hubnutí

Vitamíny rozpustné v tucích

Do vitamínů rozpustných v tucích se řadí vitamín A (retinol), D (kalciferol), E (tokoferol) a K (fylochinon).

NázevFunkceProjevy při nedostatkuProjevy při přebytkuZdroj
A – retinolje to antioxidant, vyživuje oči, obnovuje buňky, ovlivňuje hojeníjeho nedostatek vede k vysychání sliznic, ke zpomalení nebo zastavení růstu, ke ztrátě chuti, špatné srsti a kůže a také k lámavosti drápkůjeho přebytek vyvolává apatii, nevolnosti až zvracení a bolesti kloubůjátra
D- kalciferolpodporuje vstřebávání vápníku a fosforu, je důležitý pro tvorbu kostí a zubů, působí na činnost nervové soustavy a posiluje imunitní systémnedostatek se projevuje poruchami ve vývinu kostí a chrupavek, ve svalové slabosti a nervových porucháchpřebytek vede k ukládání vápníků v tkáních, dochází tedy k hyperkalcémii, která může být i smrtelnánejbohatším zdrojem jsou ultrafialové paprsky, proto jej psi přijímají ve stravě
E – tokoferolzabraňuje oxidaci polynasycených mastných kyselin, jedná se o antioxidant, podporuje rozmnožovánípři nedostatku jsou psi unavení, mohou být neplodní a mají sníženou obranyschopnostvelké množství vede ke zhoršenému vstřebávání vápníku
K – fylochinonpodporuje krevní srážlivost, buněčný růst a mineralizaci kostíjeho nedostatek vede k poruchám srážlivosti

Vstřebávání vitamínů, které jsou rozpustné v tucích, usnadňuje střední množství tuku, které obsahuje potrava. Potíže se vstřebáváním mohou nastat, pokud nesprávně funguje slinivka břišní, játra nebo střeva. Tyto vitamíny se v těle psa ukládají, takže se jejich nedostatek projeví až po delší době, ovšem jejich přebytek vede k rychlejší toxicitě, zejména jater.

Rozdíl mezi přírodními a umělými vitamíny

Přírodní vitamíny pro psy

Najdete je v syrových potravinách, jako je ovoce, zelenina, maso, vejce, obilniny a podobně. Přítomnost těchto vitamínů je vázána přímo do struktury dané potraviny, tím pádem jsou chráněny před poškozením nebo zničením oxidací, chladem, teplem nebo slunečním zářením. Tato ochranná struktura se na příklad u zeleniny a ovoce nazývá Flavonoidy.

Přírodní vitamíny se ničí vařením, smažením, dušením, zkrátka jakoukoliv tepelnou úpravou, která přesáhne 50 °C.

Umělé vitamíny

Umělé vitamíny najdete v tepelně upravených potravinách pro zvířata. Ve vašem případě je najdete v granulích a konzervách. Kromě toho, že určitým způsobem tělo zvířete vyživují, také plní úlohu konzervantů, takže se jídlo tak brzy nekazí.

Umělé vitamíny vyvinuli vědci, kteří zjistili, jaká látka je v daném vitamínu nejdůležitější, a tu uměle vytvořili. Jedná se spíše o pseudovitamíny, které sice tělo vašeho mazlíka určitým způsobem obohacuje, ale rozhodně nedokážou nahradit přírodní vitamíny. Navíc mohou zatěžovat orgány, které je musí pracně odbourávat. Některé syntetické látky se v těle dokonce mohou i usazovat.

Při dlouhodobém používání pouze tohoto typu vitamínů může dojít k alergickým reakcím, kožním problémům a podobně.

Jak je poznat

Umělé vitamíny v krmení poznáte velmi snadno. Mají totiž měrnou jednotku. Jen u umělých vitamínů je možné určit přesný obsah. Přírodní vitamíny jsou v potravě vázané a jejich přesný poměr není možné zjistit.

V krmivu tedy můžete najít uměle přidané vitamíny E, A, B12, biotin, zinek, selen, mangan, kobalt a podobně. Jejich množství bude ukončeno měrnou jednotkou jako mg, mcg a podobně.

Žádný zákon zpracovatelům nenařizuje, že by přítomnost syntetických vitamínů museli deklarovat, takže se můžete setkat s reklamou, kde se uvádí, že krmivo neobsahuje umělé látky. Doporučujeme proto dobře číst etikety a dívat se po měrných jednotkách.

Minerály a stopové prvky

Minerály jsou pro pejska stejně důležité jako vitamíny. Jedná se o stavební látky, slouží jako přenašeči nervových vzruchů a podílí se na produkci hormonů. Za nejdůležitější minerály můžeme označit vápník, hořčík, draslík, fosfor a sodík. Stopové prvky jsou železo, zinek, jód a další.

Minerální doplňky pro psy:

 • vápník a fosfor jsou důležité pro správný vývoj kostí a zubů, jejich přítomnost je nejdůležitější zejména v období růstu, u těchto minerálů však buďte obezřetní, protože jejich nedostatek i nadbytek může být pro pejska nebezpečný,
 • draslík a sodík ovlivňuje správnou srdeční činnost,
 • hořčík je potřeba pro metabolismus vápníků a draslíku, má dobrý vliv na činnost svalů a nervů.

Pokud máte doma štěňata, je důležité mu podávat superprémiové granule, které mají všechny potřebné vitamíny. Ty totiž obsahují vápník ve správném poměru, který je velmi důležitý během růstu. Rozhodně vápník navíc nepřidávejte. Mohlo by totiž dojít k předávkování a na kostech by se mohly objevit nežádoucí výrůstky. Ty je možné odstranit jen operativně a hrozí, že pejska budou kosti celý život bolet.

Stopové prvky:

 • železo je velmi důležité pro krvetvorbu a jeho nedostatek vede k anémii,
 • jód je důležitý pro správné fungování štítné žlázy a podstatnou roli hraje i v době růstu pejska.

Výživa srsti a kůže

Vitamíny na srst pro psy jsou nejčastěji obsaženy v olejích. Oleje, které se používají pro zlepšení kvality srsti a kůže by měly mít vyvážený poměr esenciálních omega 3 a 6 masných kyselin. Po jejich podávání by se měla zlepšit lámavost a vypadávání srsti, matnost srsti, lupy, řídká srst, ale také problémy s pigmentací. Kromě toho oleje také podporují imunitní systém, pomáhají v rozvoji očí a mozku (zejména u štěňat). Psi je mají rádi, protože mají lahodnou chuť.

Omega-3 mastné kyseliny najdete především v mořských rybách, v řasách a v oleji z lněného semínka. Omega-6 mastné kyseliny jsou obsaženy v obilovinách, mase a také v semenech menších rostlin. Ve kvalitních granulích jsou obě dvě omega mastné kyseliny zastoupeny v ideálním poměru omega-6 mastné kyseliny:omega-3 mastné kyseliny 10:51. Pro psy a jejich srst je také důležitý vitamín K, vitamín H a také vitamíny ze skupiny B.

Mezi nejpoužívanější oleje pro krásnou srst patří:

 • lososový olej – používá se při problémech s vypadáváním srsti, při matné srsti, lupech, vysychání kůže, při prořídlé a lámavé srsti, použít ho můžete i při zánětech kůže, alergiích, svědění kůže, ekzémech, při problémech s pigmentací i při problémech s lámáním drápků,
 • pupálkový olej má dobré regenerační vlastnosti a můžete ho používat jako prevenci proti alergiím, při svědění a zánětech, dobré výsledky má i u matné a lámavé srsti, u pomalého hojení ran a při trávicích potížích,
 • lněný olej se používá pro zlepšení fyzické zdatnosti a zdraví, můžete ho pejskovi podávat pro silné kosti, šlachy a vazy, pro dobré duševní zdraví a používá se i na masáž otlaků a hrubé kůže.

Přípravky pro imunitu

Na imunitu vašeho miláčka má velký vliv střevní mikroflóra. Více jak polovina poruch imunitního systému se odvíjí od špatné funkčnosti střev. Ve zdravých střevech se nachází mnoho druhů organismů, které jsou zdraví prospěšné a měly by být v rovnováze. Pokud v rovnováze nejsou, projeví se nemoc.

Snížená imunita může být buď vrozená a nic moc s ní nenaděláte, nebo může být způsobena špatnou stravou a psychickou nepohodou zvířete. Na imunitu psa velmi negativně působí užívání antibiotik, která zdraví prospěšné organismy ve střevech ničí. Proto by se společně s nimi měla podávat i probiotika.

Probiotka jsou živé jogurtové kultury, které se však vařením ničí, takže je v kompletních krmivech nenajdete. Dobrým zdrojem probiotik je neslazený bílý jogurt. Pokud má váš pejsek problémy s trávením, je velká pravděpodobnost, že mu probiotika ve formě kapslí při dlouhodobém podávání rozhodně pomohou.

Čím podpořit imunitní systém psa

Za vitamíny na imunitu vašeho pejska můžete považovat echinaceové kapky, které jsou hořké, a proto se kapou na piškot. Používat můžete i pangamin, B komplex, pupálkový a lososový olej, výluh nebo olej z ostrostřelce mariánského, lněné semínko nebo Bachovy květové esence.

Pro psí organismus jsou také velmi důležité enzymy, které se však vařením ničí. Nejsou tedy ani v granulovaných krmivech ani ve vařených masech. Přísun enzymů můžete podpořit tím, že do stravy vašeho miláčka zahrnete syrové maso, zejména žaludky. Pokud maso hluboce zmrazíte (-18 °C), nemusíte se obávat žádných parazitů.

Vašemu pejskovi tedy přilepšujte hovězím nebo drůbežím masem, ale také žaludky, včelím medem, nezpracovaným kozím mlékem.

Imunitu posilují i pravidelné dlouhé procházky. Pokud bude pejsek izolovaný od okolního dění a bude jen v bytě, bude mnohem náchylnější na chycení nejrůznějších nemocí. Proto ho pravidelně venčete, protože právě tak jeho imunitu posilujete.

V jaké formě podávat doplňky stravy

Vitamíny a minerály můžete psům podávat jako tablety, není však výjimkou, najít vitamíny pro psy v prášku nebo ve formě vitamínových kapek.

Pokud máte tabletovou formu, můžete ji zabalit do pamlsku. V tomto případě však dejte pozor, aby pejsek nesnědl jen pamlsek a tabletku nevyplivnul pryč. Kapky není dobré kapat do vody, protože tu pejsek většinou nevypije najednou, a když ji vyměníte, přijdete o zbytek dávky. Nejlepší je kapky kapat třeba na piškot. Pokud máte práškovou formu, je nejlepší prášek zamíchat do konzervy.

Kdy a jak často pejskovi dávat vitamíny a minerály

Vitamíny a minerály, zkrátka doplňky stravy, pejskovi můžete v přiměřené míře do stravy přidávat každý den, nejméně však 3x týdně. V životě vašeho mazlíka mohou nastat situace, kdy bude pravidelné a intenzivní přidávání doplňků stravy velmi důležité. Jedná se o tyto okolnosti:

 • přeměna letní nebo zimní srsti,
 • hárání a březost,
 • kojení,
 • vývojová fáze štěněte a pes junior,
 • problémy s látkovou výměnou,
 • nutnost vyšší energetické potřeby,
 • v době nemoci nebo rekonvalescenci po operaci,
 • pokud pejsek trpí alergiemi, kožními problémy, trávicími potížemi a podobně,
 • pokud je váš pejsek senior.

Zákon minima

Pojem „zákon minima“ znamená, že organismus každého živočicha potřebuje konkrétní druhy látek v určitém množství. Tyto minerály, vitamíny a stopové prvky získává právě z potravy. Při nedostatku některé látky nepracuje organismus dobře, přebytek jiné látky nedokáže chybějící nahradit. Proto je důležité tyto látky dodávat v potřebném množství pro správné fungování organismu.

Doplňky stravy vzhledem k věku a velikosti plemene

Malá a střední plemena

Dávky vitamínů a minerálů se budou lišit podle ročního období. Při kožních problémech nebo nekvalitní srsti sáhněte po vitamínu A a B. Stejně jako u velkých psů, můžete i u menších plemen podávat přípravky pro zdravé klouby, ovšem musí být určeny pro malá plemena.

Velká plemena

U velkých plemen je důležitá pevná kostra a dobrá stavba těla. Proto je pro ně důležitý glukosamin, chondroitin sulfát a vyvážená dávka vápníku. Pozor však, aby ho nebylo moc! Správně fungující organismus podpoří vitamín D, B a skupina vitamínů B.

Štěňata

Během vývoje psa jsou důležité nejrůznější vitamíny a minerály. Nezapomeňte proto na vitamín B, vápník (v přiměřené míře) a fosfor. Důležité jsou také vitamíny podporující kosterní systém, tedy vitamíny D a K.

Dospělý pes

Doplňky stravy pro dospělé psy byste měli, ostatně jako u každého psa, konzultovat s veterinářem. Ten dokáže určit správné dávkování i správné látky, které jsou pro vaše plemeno nejvhodnější.

Pes senior

Starší pejsci potřebují kompletní péči o organismus. Měli byste brát ohled na pomalejší metabolismus. Stárnoucím psům na pomalejší trávení pomůže vláknina a vitamíny skupiny B. Podávat můžete i Céčko a Éčko, které stárnutí zpomalují.

Co je to BARF strava

BARF je pojmenování druhu výživy, kdy se pes nekrmí termicky extrudovaným suchým krmivem (granulemi) ani konzervami, ale syrovou potravou, tedy syrovým masem, zeleninou a ovocem a kostmi.

Pokud vašeho pejska nekrmíte masem, kostmi, vnitřnostmi a natráveným žaludkem z volně žijících zvířat, budete muset sáhnout pro vitamíny, které se k BARFu podávají. Nejdostupnější jsou totiž masa z hospodářsky chovaných zvířat, která nemají přístup k výživě dostupné v divoké přírodě. Kvůli tomu jejich maso neobsahuje všechny živiny, které pejsek potřebuje.

BARF vitamíny, minerály a doplňky stravy:

 • minerální látky,
 • omega – 3 a 6 mastné kyseliny,
 • střevnímu traktu prospěšné bakterie,
 • balastní látky (ovoce a zelenina).

Vyvážený poměr BARF potravin

 • Syrové maso 30-60 % – hovězí, králičí, rybí, jehněčí, kachní, jelení, sobí, v podstatě jakýkoliv druh masa kromě vepřového.
 • Svalovina – pro aktivního vlka je potřeba 70 % svaloviny, pro běžně aktivního psa 30 %, pro štěňata a sportující nebo jinak zatížené psi 50 % svaloviny.
 • Maso by mělo obsahovat 15-25 % tuku.
 • Masité kosti 10-20 %, nezáleží na druhu.
 • Syrové vnitřnosti 20-40 %. Vnitřnosti můžete pejskovi podávat prakticky ze všech druhů hospodářsky i divoce žijících zvířat. Do jídelníčku zahrňte játra, ledviny, srdce, plíce a průdušky.
 • Zeleniny a ovoce by mělo být 10-20 %. Nejlepší jsou listové zeleniny, barevné zeleniny a ovoce. Vyhnout byste se měli syrovým bramborům, cibuli a avokádu. Listové zeleniny by mělo být 50 %, ostatní zeleniny 30 % a ovoce 20 %.
 • 1x za týden pejskovi dopřejte celé syrové vajíčko, ale jen od prověřených chovatelů. Můžete mu dát i rozdrcenou skořápku, která je bohatá na kalcium a další minerální látky. Díky kyselosti žaludečních šťáv se skořápka zcela rozloží a bez problémů se tráví.

Jak se BARF strava projeví na zdraví vašeho chlupáče

 • Pejsci netrpí na problémy se zubním kamenem.
 • Jejich vůně je přirozená.
 • Mohou se pyšnit krásnou a zdravou srstí.
 • Eliminujete potíže s parazity.
 • Bobky pejsků jsou menší.
 • Pejsci mají pevné svaly, šlachy a vazy.
 • Pozitivně působí na bezproblémovou reprodukci.
 • Čtyřnozí mazlíčci mají dobrou náladu a jsou vitální.
 • Jsou méně náchylní k nemocem a mají delší život.

10 jídel, která jsou prospěšná vám i vašemu psovi

Správně se říká, že pejska nemáte krmit od stolu. Kromě toho, že se naučí „škemrat“ narušujete tím i jeho denní rytmus, může se stát rozmlsaným a psí jídlo začne odmítat, může začít tloustnout a mít problémy.

Existuje však několik potravin, na kterých si můžete pochutnávat společně s vaším chlupáčem. Jsou zdravé a prospějí oběma stranám.

 1. Bílý jogurt – měl by obsahovat živou bakteriální kulturu. Je bohatý na vápník a bílkoviny. Rozhodně by neměl být slazený.
 2. Lněné semínko – můžete podávat buď v drcené formě, nebo jako lněný olej. Obsahuje omega-3 mastné kyseliny a vlákninu. Vlákninu však neobsahuje lněný olej.
 3. Losos je, stejně jako lněné semínko, bohatý na omega-3 mastné kyseliny. Pejskovi můžete buď dát maso, nebo olej z lososa. Pokud nemáte lososa od důvěryhodného chovatele, je lepší maso uvařit.
 4. Dýně je prospěšná kvůli vysokému obsahu vlákniny a beta karotenu (vitamín A). Dýně nezatěžuje trávicí systém vašeho pejska.
 5. Batáty neboli sladké brambory jsou bohaté na vitamín B6, vitamín C, beta karoten a mangan. Ideální stav je, pokud pejskovi batáty nakrájíte na plátky a usušíte, budou se mu snadno a dobře žvýkat.
 6. Zelené fazolky obsahují rostlinnou vlákninu, vitamín K a C a mangan. Zelené fazolky jsou vhodné pro mazlíky, kteří mají tendenci rychle přibírat nebo mají nadváhu. Fazolkami můžete nahradit některé běžné krmivo, jsou nízkokalorické.
 7. Vejce pejskovi dodají bílkoviny, riboflavin a selen, takže je můžete čas od času do psího jídelníčku přidat. V syrovém stavu podávejte jen vejce od důvěryhodných chovatelů.
 8. Pivovarské kvasnice jsou doslova plné vitamínu B, které prospívají psí srsti a lidské pleti, podílí se také na správné redukci sacharidů v metabolismu. Kvasince si však nespleťte. Musí se jednat vždy o pivovarské kvasnice, nikoliv o kvasnice na pečení. Pejskovi jimi můžete jídlo posypat.
 9. Jablka a zejména ta neloupaná mají velké množství přírodních složek a fytonutrientů, které jsou dobrou prevencí proti rakovině. V jablkách najdete vitamín A, C a také vlákninu. Před tím, než jablíčko psovi dáte, vykrojte z něj jádřinec.
 10.  Ovesné vločky jsou vhodné pro starší pejsky, které mají problémy se zažíváním, jsou totiž plné rozpustné vlákniny. Pokud doma máte pejska, který trpí alergií na obilí, jsou ovesné vločky velmi dobrou náhradou.

Přírodní léky pro psy

Čas od času se stane, že pejsek potřebuje ošetřit. Pokud se nejedná o velmi vážné zranění nebo znepokojující příznaky, můžete vyzkoušet několik „babských rad“, kterými pejskovi můžete pomoct. Samozřejmě pokud nezaberou, rozhodně navštivte veterináře!

Na kožní problémy s česnekem

Zejména v létě pejska potrápí nejrůznější roztoči, kvůli kterým začne pokožka svědit. Pejsek si většinou místo drbe, ale může si ho také vykousat. Pro zahojení podrážděného místa použijte mast z jílovité cihlově červené půdy (bez kamínků), dřevěného popela a nastrouhaného česneku.

Jak na to? Smíchejte jednotlivé suroviny v poměru 2:1:1 (půda, dřevěný popel, česnek) a vytvořte z nich pastu. Převařte vodu, a jakmile vychladne, omyjte jí postižené místo. Poté na něj naneste pastu, pejska chvíli podržte, aby měla pasta čas alespoň trochu zaschnout. Pro dobré výsledky opakujte tuto kůru 2-4x denně. Nejpozději do dvou dnů uvidíte uspokojivý výsledek.

Na nadýmání pomáhá fenyklový čaj

Pokud váš pejsek trpí na plynatost, podávejte mu po lžičkách fenyklový čaj. Protože je čaj sám o sobě nasládlý a voňavý, většině pejsků přirozeně chutná. Pořídit ho můžete v každé lékárně. Množství čaje musí být úměrné velikosti pejska.

Zatočte s bolestí břicha a zubů

Na křeče, bolesti břicha i zubů pomůže výluh z řapíku lékařského. Pejskovi se podává po lžičkách. Čaj je však hořký, takže se připravte, že se po něm chlupáč nebude oblizovat až za ušima. Pravděpodobně mu čaj do krku budete muset nalít.

Jak vám tento test pomohl? Budeme rádi, když ho ohodnotíte hvězdičkami.

4.3/5 84 hodnocení

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Kategorie:

5 Comments
 1. My dáváme naší Olince (rotvajler 5let) hlavně complete probiotics od dr. Mercola (prý nejkvalitnější doplňky stravy pro psy na americkém trhu… nemůžu soudit ale něco na tom bude). Olinka měla nějaké žaludeční problémy, když jí byli 3 roky a te’d dlouho vše v pořádku

 2. Já dávala psovi Canvit, pomohl mu za cca půl roku a od té doby žádná bolest, dostával to jako pamlsek aby měl důvod to sežrat

 3. Super článek, pomohlo. Díky za něj!

 4. my dáváme našemu pejskovi granule od Brit Care..považuji to za klasiku a jednu z vůbec nejlepších značek, které mají výborný poměr ceny a kvality krmiv..

  Přidejte váš dotaz nebo recenzi

  Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

  Covybrat.cz
  Logo