Jak vybrat vodní dýmku

Vodnice, jak se vodní dýmce s oblibou říká, si na trhu vydobyla své postavení už před mnoha lety. Spousta lidí si bez ní nedokáže představit posezení s přáteli ve společnosti, jiní ji mají dokonce i doma a zpříjemňují si s ní své dlouhé večery. Na jakém principu však vodnice funguje, z jakých velkostí si můžeme vybrat či za kolik můžete kvalitní dýmku sehnat? Pokud byste si i vy chtěli svůj domov provonět například vanilkovým tabákem, ale nejste si úplně jisti, po které volbě sáhnout, určitě pokračujte ve čtení.

Vodní dýmky

Ačkoli vodní dýmky slouží ke kouření, fungují zcela jinak, než jak jste zvyklí u klasických cigaret. Taháním se vhání žhavý vzduch od uhlíku usazeného na samém vrcholu korunky vodní dýmky, kam se vkládá tabák. Ten však není suchý, nýbrž mokrý – nicméně právě horký vzduch jej vysouší a pálí. Vytvořený kouř se přes tělo dýmky dostane do tzv. vázy s vodou. Voda začne bublat a kouř z vázy putuje šlauchem ven pročištěn a ochlazen přímo do vašich plic.Docela jednoduchý princip fungování, který se stal hitem.

TOP vodní dýmky

Nevíte, po které značce nebo po kterém výrobci sáhnout? Přinášíme vám přehled těch nejoblíbenějších společně s cenovým rozpětím.

ZnačkaCena v Kč
Top Mark330-650
Dreamliner270-1 400
Sahara Smoke500-3 500
Aladin900-1 500

 

Části vodní dýmky

Každá klasická vodnice se skládá z následujících dílů.

Tělo

 • kovová část uprostřed vodnice (vyrobená třeba z hliníku, mosazi či nerezové oceli), v jejíž části je umístěný zpětný ventil s kovovou kuličkou;
 • dávejte si pozor, abyste tabák nepřepalovali, protože byste si ventil mohli zničit,
 • tělo samotné má tři těsnění, první z nich je mezi tělem a korunkou, druhé mezi tělem a vázou, třetí pak mezi tělem a šlauchem; počítejte s tím, že životnost všech těsnění je omezena a po čase je budete muset vyměnit (z tohoto důvodu je dobré informovat se už dopředu o dostupnosti náhradních dílů na různé typy vodnic).

Váza

 • křehká spodní část známá také jako karafa; může být vyrobena ze skla, případně z keramiky i porcelánu.

Hadice (šlauch)

 • neboli šlauch s dvěma koncovkami; k hadici patří samozřejmě také náustek ze dřeva, kovu či kamene (k dostání je na trhu mnoho možností).

Keramická korunka (hagar)

 • nejvrchnější část vodnice sloužící k uložení žhavých uhlíků i spalování tabáku.

Jak funguje vodní dýmka

Kouření vodní dýmky není žádná věda. Taháním ze šlauchu pomáháte vhánět žhavý vzduch od uhlíku do korunky – právě tam je uložen tabák. Mokrým tabákem prochází horký vzduch, a tím je vysušován a pálen. Přes tělo dýmky se kouř dostane do vázy s vodou a dále, zbaven různých nečistot, do šlauchu a plic.

Nezbytné příslušenství

Uhlíky a brikety do vodní dýmky

Nejen samotná vodnice a tabák mají vliv na kvalitní požitek, také výhřevnost je velmi důležitým aspektem. K té si můžete zvolit buď briketky, anebo uhlíky.

 1. Briketky – I když existuje hned několik variant, nejlepší volbu představují pouze přírodní produkty (například ty z kokosových skořápek i bambusu). Jen nezapomeňte briketky nechat pořádně rozhořet, což u přírodních materiálů trvá o něco déle. Dlouhá doba žhnutí vám však chvilku čekání náležitě vynahradí. Délka hoření je přibližně 2 hodiny.
 2. Uhlíky – Pro ty méně trpělivé existuje alternativa v podobě uhlíků, které se rozhoří jedna dvě. Ovšem i tady myslete na kvalitu, jelikož nekvalitní produkty vám znepříjemní chuť tabáku. Délka hoření se pohybuje mezi 30–50 minutami.

Nejlepší uhlíky do vodní dýmky

 • Carbol Ring
 • Excelsior
 • Three Ring

Tabák do vodní dýmky

Mimo tabák už je dnes možné do vodnice vložit i tzv. kamínky.

 1. TabákRostlinné části, které mohou anebo také nemusejí obsahovat nikotin. Vedle tradičních směsí si můžete pořídit příchutě jako jablko, vanilka a mnoho dalších. Nejlepší tabák do vodní dýmky: – Nakhla TobaccoAl Faker Herbal
 2. KamínkyMinerální kamínky do vodních dýmek neobsahují žádný nikotin. Můžete si je představit jako přírodní zdroj, který je impregnován glycerinem. Kamínky jsou přesně tím, co jejich název označuje, tedy malé oválky, které disponují požadovanou příchutí.

Doplňky

 1. Tarbuš (Závětří) – Většinou nebývá součástí, avšak není žádný problém si tuto plechovou krytku dokoupit. Jedná se pouze o ozdobný doplněk, který brání unikání tepla z korunky. Spalování i výhřevnost je za použití tarbuše daleko lepší.
 2. Kleště – Ty jsou nutností, pokud chcete manipulovat s uhlíkem i briketkami. A aby se vám tabák zbytečně nepřepaloval, určitě byste občas uhlík měli z korunky sundat.
 3. Štětka na čištění vázy a těla – K dostání pouze u některých modelů.
 4. Sítko – Dá se nahradit alobalem. Slouží proti připalování tabáku a propadu popela do tabáku.

<

Velikost

Velikostí existuje hned několik, záleží, zda chcete „šíšu“ používat sami, anebo jestli si ji pořizujete kvůli společným večerům s přáteli.

Mini vodní dýmky

Jsou vhodné především jako dekorace, anebo jako cestovní alternativa.

Malé vodní dýmky

Poměrně lehké, skladné a lehce přemístitelné kousky, které disponují maximální výškou 50 cm. Jestliže mini vodnice mají nižší kvalitu filtrace i ochlazování tabákového kouře, malí zástupci jsou na tom o něco lépe a pro domácí použití jsou naprosto postačující.

Střední vodní dýmky

Maximální výška středních produktů je 65 cm. Výhodou je jejich větší stabilita a možnost připojení dvou šlauchů k potahování tabákového kouře.

Velké vodní dýmky

Největší vodnice mohou přesahovat i 90 cm, za takové skvosty si však také náležitě připlatíte a není až tak snadné je převážet. Avšak vysoká cena i nemožnost přenášení z místa na místo je jen drobným nedostatkem v poměru s dokonalou filtrací, kvalitním ochlazováním i možností připojit k nim i šest šlauchů najednou.

Cena vodních dýmek

Do 1 000 Kč– mini provedení, které není nic pro fajnšmekry, nicméně k občasnému použití vám postačí
1 000 – 2 500 Kč– ideální pro vás i vaše přátele, většinou se dá připojit více šlauchů
2 500 – 4 500 Kč– dosahují velikosti až 90 cm a pořizují si je lidé z řad vášnivých kuřáků vodnic
Nad 4 500 Kč– vázy jsou mnohdy tvořeny z luxusnějších materiálů, než je sklo (např. keramika či porcelán) a výrobci si mnohdy vyhrají i s těmi nejmenšími detaily

Jak si připravit dokonalý požitek?

 • Dýmku používejte zásadně vyčištěnou.
 • Před použitím naplňte karafu tak, aby tělo bylo ponořeno 1–3 cm.
 • Tělo pořádně přitěsněte ke karafě.
 • Nasaďte tácek a vložte tabák do korunky.
 • Korunku přikryjte táckem nebo alobalem; pokud máte pouze alobal, nezapomeňte do něj propíchnout dírky.
 • Rozehřejte uhlíky, a pokud máte, použijte tarbuš.

Základní příprava dýmky vyžaduje naplnění vázy vodou tak, aby tělo bylo ponořeno 1-3 cm. Tělo dýmky do nádoby zasaďte krouživým pohybem, díky kterému nehrozí prasknutí kvůli přílišnému tlaku. Do těla vodní dýmky zasuňte šlauch. Při připevňování šlauchu i těla dbejte na to, aby byly spoje zcela utěsněny, jinak se pokouření nevydaří, jelikož dýmka bude přisávat vzduch z okolí. Tabák se sype do vrchní části korunky. Při přípravě je důležité tabák dobře rozdrobit, protože natlačený tabák by korunku ucpal.

Korunka by měla být tabákem naplněna zhruba 2-3 mm pod okraj tak, aby se alobal nedotýkal tabáku. Korunka se překrývá alobalem o rozměrech zhruba 15 x 15 cm, alobal může být klidně dvouvrstvý. Dobře jej vypněte a uhlaďte kolem obvodu korunky. Připravený alobal proděravějte špendlíkem. Posledním krokem je zapálení uhlíku nebo briketek. Uhlík se nejlépe rozehřívá na plynovém vařiči po dobu alespoň 5 minut. Nezapomeňte, že musí být nažhavený z obou stran, jinak po položení na alobal začne dohasínat a dýmka rychleji končí. Pokud použijete rychlozápalné uhlíky, postačí vám rozpálení zapalovačem nebo sirkou. Jakmile uhlík přestane prskat, položte jej na vodní dýmku.

Péče o vodní dýmku

Ať už si pořídíte cenově dostupnější kousek, anebo toužíte po opravdovém skvostu, neměli byste podceňovat jeho údržbu. Právě proto byste si měli pořídit nejen vodnici jako takovou, ale také speciální kartáčky, které se postarají nejen o karafu, ale také o celé tělo. Nezapomeňte dokoupit i čisticí roztoky, aby celková péče byla kompletní. Správná péče se odrazí nejen na stavu, ale také na chuti. Pro mytí používejte teplou vodu a rozhodně nepoužívejte saponáty. Mohou se negativně podepsat na chuti.

 1. Tělo dýmky – proplachujte jej po každém kouření. Zabráníte tak trvalému usazování nečistot. Tělo proplachujte pod tekoucí vodou a nečistoty odstraňte štětkou k tomu určenou.
 2. Váza – stejně jako tělo dýmky i vázu vypláchněte po každém kouření a naplňte ji čistou vodou. Kvůli působení vody se na stěnách začne objevovat povlak, který je potřeba nejméně jednou za týden důkladně odstranit štětkou.
 3. Šlauch – i přestože se vyrábí z kvalitního potravinářského silikonu, je zapotřebí jej pravidelně čistit, ale nikoliv vodou, nýbrž profouknutím. Uvnitř šlauchu se nachází kovová spirála, která by mohla zreznout. K profouknutí je možné použít i vhodný kompresor. Kvůli usazeným nečistotám může docházet ke znehodnocení vaší oblíbené chuti.
 4. Hlava – po dokouření z hlavy vyjměte zbytek tabáku a propláchněte ji čistou vodou. Vzhledem k tomu, že se tabák může k povrchu připálit, budete muset čas od času pro čištění použít drátěnku.

Škodlivost vodní dýmky

Pokud bychom vedle sebe postavili krabičku cigaret a vodní dýmku, mnohem lepší je sáhnout jednou za čas po vodní dýmce než po cigaretách. Samozřejmě že ani samotná vodní dýmka není zcela zdravá, ale tabák jí určený je povětšinou složen z vysušených ovocných drtí, melasy a tabákových listů. Druhé malé plus představuje spalování této směsi. Zatímco u cigaret se tabák spaluje při teplotě kolem 900 °C, vodní dýmce stačí pouhých 450 °C. A jak známo, při větších teplotách spalování vzniká také více karcinogenních látek. Jako poslední bychom mohli zmínit také vodu, přes kterou se kouř filtruje, a tak zachycuje velké množství prachu i nikotinu (nehledě na to, že si můžete pořídit tabák či kamínky bez jeho obsahu). Množství vdechovaných škodlivin není tak vysoké, jako tomu je u cigaret, nicméně je pravda, že ani s vodní dýmkou bychom to neměli přehánět.

Elektronické vodní dýmky

Elektronické vodní dýmky nejsou nic jiného než věcičky známé pod mnohem vžitějším pojmem elektronická cigareta. Při kouření těchto cigaret sice vypouštíte „dým“, nicméně nejde o nic jiného než o páru. Všechno co potřebujete je tzv. e-liquid a nabitou baterii v přístroji. Liquid je zahříván a vzniká ochucená pára. Ačkoli velkou předností je to, že e-cigareta neprodukuje ani popel, ani zápach, měli bychom si možná počkat na další výzkumy týkající se těchto příručních vodnic, jelikož jak jste možná v posledním roce zaznamenali, zejména v USA se několik odborníků proti e-cigaretám bouří a proklamují, že vdechování e-liquidu asi nebude tak zdravé, jak se na první pohled zdá. Je těžké zhodnotit, která vodní dýmka je tou nejlepší, stejně jako napsat o ní recenzi, jelikož tento výběr je velmi subjektivní. A proto nejdůležitější věcí, kterou byste si měli před nákupem promyslet je, zda budete vodnici využívat sami, popřípadě s přáteli, anebo zda ji použijete pouze na ozdobu či k pravidelnému pokuřování. Ať už vaše dýmka bude těšit váš zrak (nebo jiné smysly) určitě není na škodu o ní uvažovat.

Jak vám tento test pomohl? Budeme rádi, když ho ohodnotíte hvězdičkami.

4.4/5 41 hodnocení

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Kategorie:

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Covybrat.cz
   Logo