Jak vybrat výčepní zařízení

Pár přátel na zahradě, dobrá hudba, čerstvě grilované maso, a k tomu pěkně vychlazené, kvalitně natočené pivo s pořádnou čepicí? Jen málokomu by se taková představa nelíbila. Abychom si mohli splnit poslední bod z tohoto příjemného programu, potřebujeme k tomu kvalitní výčepní zařízení. Jednou z možností je jeho vypůjčení, ovšem, pokud ho budete využívat po celé léto, vyplatí se investovat do jeho koupě. Jestliže nechceme při výběru udělat chybu, je nutné získat alespoň minimálně základní znalosti o domácím výčepu. Položit si pár důležitých otázek, jako například, jak často budete zařízení používat, kolik piv se při akci vypije, jakou částku jste ochotni za něj utratit, atd.  Chcete zařízení s chlazením nebo bez, případně jaké chlazení? Výběr zkrátka není zas tak jednoduchý. My jsme pro vás v tomto článku připravili to nejdůležitější, co byste měli vědět, informace doplníme recenzemi několika domácích výčepních zařízení a přidáme také pár rad, aby výsledné natočené pivo mělo ten správný říz.

Recenze

Lindr KONTAKT 40/K Green Line
Lindr Pygmy 25/K Green line
Lindr Pygmy 20/K Green line
Lindr Soudek 20 Green Line
Sinop ANTA MK 24
Klarstein Skal
Zjistit cenuZjistit cenuZjistit cenuZjistit cenuZjistit cenuZjistit cenu
Chladící výkon40l/hod25l/hod20l/hod15 - 20l/hod24 l/hoddoba chlazení 19 - 21 hodin (5l)
Počet výčepních kohoutů211111
Chladící technologiesuchásuchásuchásuchásucháintegrovaný chladicí systém
Tlačné mediumintegrovaný vzduchový kompresorintegrovaný vzduchový kompresorintegrovaný vzduchový kompresornení součástíintegrovaný vzduchový kompresorCO2
Hmotnost (kg)2916,515,514,9216,5
Rozměry v cm42, x 33 x 22,5 42,8 x 36 x 16,7 42,8 x 36 x 16,7 24,5 x 44 x 4623,5 x 37,5 x 27,5 27 x 48 x 45
Hlučnost (dB)404241424238
Příkon (W)391368322267150-
Přibližná cena (Kč)19000140001270017000140004000
Hodnocení
celkem
95 %
93 %
92 %
90 %
88 %
79 %
 Zjistit cenuZjistit cenuZjistit cenuZjistit cenuZjistit cenuZjistit cenu

V naší recenzi testovaných výrobků jsme se zaměřili na výrobky nejznámějších výrobců. Jedná se o 2 české výrobce Lindr a Sinop CB a německého výrobce Klarstein. Celkem jsme se zaměřili na pětici různých výrobků.

Klarstein Skal

Chladící výkondoba chlazení 19 - 21 hodin (5l)
Počet výčepních kohoutů1
Chladící technologieintegrovaný chladicí systém
Tlačné mediumCO2
Hmotnost6,5 kg
Rozměry v cm27 x 48 x 45
Hlučnost38 dB
Příkon-
Přibližná cena4000 Kč

Toto výčepní zařízení se trochu vymyká dalším recenzovaným produktům. Je určeno pro malé, 5 l soudky všech značek. Integrovaný chladicí systém zajistí až 6 teplot chlazení od 2 do 12 °C, přičemž doba nachlazení 5 litrů lahodného moku je od 19 do 21 hodin. Jak vidíte je nutné ho předchladit. Tlak zajišťuje tlakový systém CO2.  Najdete ho v černé nebo stříbrné variantě.

Jak už jsme uvedli, toto zařízení je určeno pro 5 litrové soudky, tudíž má jiný systém, než klasické domácí výčepy. Optimální tlak je zajištěn třemi CO2 plynovými kartušemi. Aby se daly připojit i soudky Heineken, pro které není potřebný tlak CO2, je dodáván vhodný připojovací adaptér.

Disponuje tichým chodem, takže nebude rušit vás nebo hosty. Ovládání je velmi jednoduché, vše se nastavuje na LCD displeji. Stačí vám k tomu pouze dvě tlačítka plus a mínus. Pivo si můžete nachladit podle potřeby, a to od 2-12 °C. S podporou 0,8 l vody pracuje pivní chladič ještě efektivněji.  Odkapávací odnímatelná snadno omyvatelná miska ve spodní části zachytí vše, pokud by vám při čepování něco vyteklo, takže s tímto zařízení lehce udržíte čistotu na stole. Toto zařízení z lesklé ušlechtilé oceli má styl. Prodává se ve  dvou barevných variantách: se zlatou pákou a černým tělem nebo se stříbrnou pákou a nerezovým tělem.

Balení obsahuje 1x výčepní zařízení, 1x misku na odkapávání, 3x CO2 kartuše, 1 x Heineken adaptér, čistící vložku a samozřejmě manuál k použití.

Pokud potřebujete jednoduchý výčep pro malé soudky, s tímto výrobkem chybu neuděláte. Jen musíte počítat s tím, že rychlost chlazení je opravdu malá. Cena je přijatelná a odpovídá kvalitě výrobku.

 • Nízká cena
 • Kvalitní chlazení
 • Hezký design
 • Snadná manipulace
 • Určeno pouze pro 5l soudky
Zjistit cenu

Lindr Pygmy 20/K Green line

Chladící výkon20l/hod
Počet výčepních kohoutů1
Chladící technologiesuchá
Tlačné mediumintegrovaný vzduchový kompresor
Hmotnost15,5 kg
Rozměry v cm42,8 x 36 x 16,7
Hlučnost41 dB
Příkon322 W
Přibližná cena12700 Kč

Tento domácí kvalitní výčep je kompaktní a vcelku lehký se svými 15,5 kg.  Díky němu budete mít pivo na vaší domácí oslavě velmi rychle vychlazené během několika minut. Za hodinu stihnete natočit cca 40 pěkně vychlazených piv. Disponuje vestavěným vzduchovým kompresorem. Design výrobku je povedený, jedná se o klasický kovový kvádr.

Výrobek je určený k narážení a točení piva z klasického pivního sudu. Kvalitně vychlazené pivo budete mít připraveno v termobloku již po 5–10 minutách od zapnutí přístroje. Během jedné hodiny v klidu natočíte 40 piv, která budou pěkně vychlazená i v tom největším parnu.

Výrobcem je firma Lindr, která zaručuje kvalitní zpracování. Najdete zde vestavěný kompresor a suché chlazení. Výhodou tohoto výrobku je integrovaný tichý kompresor, který obsahuje tlumič sání s molekulovým filtrem vzduchu. Nízké rozměry, a také madlo usnadní přenášení na jiné místo. Tento model Green Line je přívětivý k životnímu prostředí, využívá ekologické chladivo R-290, spotřebuje menší množství elektrické energie, oproti jiným ušetříte až 20 %. Má bohaté příslušenství, kde najdete termostat, výčepní kohout, klíče na kohouty, odkapní misky a rychlospojky i proplachovací sadu. Uživatelé uvádějí velkou spokojenost, jak s provozem, tak s čištěním tohoto výrobku.

Výborná varianta pro domácí oslavy a party, kvalitní zpracování, dostatečný výkon i přijatelná cena.

 • Přijatelná cena
 • Ekologická varianta
 • Výborný chladící výkon
 • Hezký design
 • Snadná manipulace
 • Jeden kohout
Zjistit cenu

Lindr Pygmy 25/K Green line

Chladící výkon25l/hod
Počet výčepních kohoutů1
Chladící technologiesuchá
Tlačné mediumintegrovaný vzduchový kompresor
Hmotnost16,5 kg
Rozměry v cm42,8 x 36 x 16,7
Hlučnost42 dB
Příkon368 W
Přibližná cena14000 Kč

Tento domácí kvalitní výčep je velmi podobný výše uvedenému modelu. Je o něco dražší, ale jeho chladící výkon je silnější. S hmotností 16,5 kg je o něco těžší. Za hodinu stihnete natočit až 50 vychlazených piv. Disponuje také vestavěným vzduchovým kompresorem a stejně jako předchozí model suchým chlazením.

V podstatě se jedná o velmi podobný, také ekologický model, který jsme recenzovali výše, jen se silnějším výkonem. Je velmi rychle připravený k provozu, již během 2-4 minut od zapnutí můžete točit vychlazený první kousek. PYGMY 25/K Green Line obsahuje vestavěný vzduchový kompresor (automatický 2,4 – 2,6 bar), který se dá vypnout vypínačem na zadní straně a alternativně tlakovat například CO2. Má hezký design, zrcadlově lesklý nerezový povrch vyžaduje pečlivou údržbu, pokud si potrpíte na pořádek. Je zde vidět každá kapka. To ale muže, pro které je zejména určen, asi trápit moc nebude. Použití naprosto jednoduché, tlak v sudu si řeší kompresor sám, chlazení krásně nastavitelné a regulace kohoutu suprová. Součástí balení je i sada na propláchnutí vodou.

Toto je výborná, o něco silnější varianta pro domácí oslavy a party. Jedná se o kvalitní výrobek spolehlivého dodavatele, pokud potřebujete pěkný dárek pro muže, který má rád pivo, myslíme, že jeho radost z dárku bude veliká. Jedná se o velmi dobrý poměr ceny, výkonu i kvality.

 • Přijatelná cena
 • Velmi dobrá kvalita
 • Výborný chladící výkon
 • Hezký design
 • Snadná manipulace
 • Jeden kohout
Zjistit cenu

Lindr KONTAKT 40/K Green Line

Chladící výkon40l/hod
Počet výčepních kohoutů2
Chladící technologiesuchá
Tlačné mediumintegrovaný vzduchový kompresor
Hmotnost29 kg
Rozměry v cm42, x 33 x 22,5
Hlučnost40 dB
Příkon391 W
Přibližná cena19000 Kč

Toto výčepní zařízení je sice určeno také k domácí použití, ale jedná se již o velmi profesionální chlazení, stáčení i podávání piva. S výkonem 40 l/ hodinu ho můžete použít na větších akcích, například na firemních akcích, velkých oslavách nebo na festivalu. Je již docela těžký, váží 29 kg, ale díky dvěma madlům si s ním při přenosu snadno poradíte. Během hodiny natočíte až 80 piv a to snad uhasí i velikou žízeň hostů.

Výčepní zařízení řady KONTAKT 40 má velmi solidní výkon chlazení. Je vybaven zcela ojedinělým systémem tichého vestavěného a velice kvalitního kompresoru. Součástí je tlumič sání, který má molekulový filtr nasávaného vzduchu. Tlak se nastavuje zcela automaticky (2,8 – 3,2 baru) Tento model disponuje 2 výčepními kohouty, můžete ho použít například pro dva druhy piva nebo pivo a limonádu.

Jeho výhodou je také univerzálnost použití, lze ho kombinovat s výčepním stojanem. V jeho výbavě najdete termostat, který umožňuje přesnou regulaci teploty, součástí je i odkapávací miska, rychlospojky pro snadné připojení. Standardní součástí je termostat umožňující plynulou a přesnou regulaci teploty nápoje, výčepní kohouty, odkapávací miska a rychlospojky pro snadné připojení. Výrobek je proveden z nerezové oceli, a to jak kompletní konstrukce, tak i šnek. Jedná se také o ekologickou variantu, při které je použitý typ chladiva R290 a spotřeba elektrické energie je o něco nižší.

S tímto výrobkem natočíte již úctyhodných vychlazených 80 piv za hodinu, je tedy určen pro větší akce. Je spolehlivý, kvalitní a spotřebitelé si v podstatě na nic nestěžují.

 • Profesionální výčep pro domácí použití
 • Velmi dobrá kvalita
 • Ekologická varianta
 • Vysoký chladící výkon
 • Hezký design
 • Vyšší cena
Zjistit cenu

Lindr Soudek 20 Green Line

Chladící výkon15 - 20l/hod
Počet výčepních kohoutů1
Chladící technologiesuchá
Tlačné mediumnení součástí
Hmotnost14,9 kg
Rozměry v cm24,5 x 44 x 46
Hlučnost42 dB
Příkon267 W
Přibližná cena17000 Kč

Toto luxusní výčepní zařízení ve tvaru soudku se bude vyjímat ve vaší kuchyni, baru nebo na terase. Kvalitní zpracování dubového dřeva a nerezu má velmi povedený design. Natočíte s ním za hodinu 30-40 vychlazených piv a k natočení prvního vychlazeného piva vám bude stačit od zapnutí 5 minut.

Nejprve je třeba podotknout, že součástí tohoto zařízení není vestavěný kompresor, proto je potřeba použít externí tlakování (pumpičku, kompresor nebo plyn).

K samotnému chlazení je nutné dokoupit hadice, rychlospojky a narážecí hlavu nebo si vybrat některou z kompletních sestav. Chladící výkon je 15 – 20 litrů za hodinu, pro menší party naprosto dostačující.

Celkové zpracování je kvalitní a hezky designově zpracováno. Myslíme si, že udělá radost tomu, kdo si potrpí na kvalitu, design a chce mít výčep někde vystavený. Splňuje i veškeré hygienické normy.

Moderní kompresorová chladící jednotka Lindr Soudek 1/8Hp8 využívá vstupní energii k přímému převodu na chlad a tím zaručuje minimální energetickou náročnost. Součástí balení tohoto soudku je výčepní zařízení Lindr Soudek 20 Green Line, dále výčepní kohout, který má dřevěné madlo, odkapní miska, naražeč BAJONET, autoventilek, hadice (standardně se dodávají veškeré hadice o délce 2 m), patřičné rychlospojky a samozřejmě i návod k obsluze.

Cena toho výčepu v poměru k jeho výkonu není malá. Zde ale platíme samozřejmě i za design, a také kvalitu. Musíte počítat s tím, že cena ještě naroste za další doplňky, které je nutné dokoupit, proto na to pamatujte, a pokud budete kupovat tento produkt jako dárek, kupte i vše ostatní potřebné, ať nedojde k rozčarování obdarovaného, když si bude chtít natočit třeba svou první vychlazenou dvanáctku.

 • Povedený design
 • Velmi dobrá kvalita
 • Přiměřený výkon pro domácí párty
 • Spolehlivý výrobce
 • Vyšší cena v poměru k výkonu
 • Nutnost dokoupit příslušenství
Zjistit cenu

Sinop ANTA MK 24

Chladící výkon24 l/hod
Počet výčepních kohoutů1
Chladící technologiesuchá
Tlačné mediumintegrovaný vzduchový kompresor
Hmotnost21 kg
Rozměry v cm23,5 x 37,5 x 27,5
Hlučnost42 dB
Příkon150 W
Přibližná cena14000 Kč

Tento malý domácí výčep Sinop je určený pro menší až střední party, načepujete s ním zhruba 40 piv za hodinu. Výrobce Sinop nemá ve svém sortimentu pouze výčepy, ale kvalitou výrobku vás určitě nezklame. Najdete tu vestavěný kompresor, suchý typ chlazení, pěkný design i kvalitní materiál.

Výrobek splňuje všechny základní kritéria, která od něj očekáváte. Je spolehlivý, má dostatečný výkon, vestavěný kompresor pro snadné užívání. Jeho nevýhodou je vyšší hmotnost, 21 kg, tudíž na přenášení s jedním madlem není úplně ideální, ovšem, pro pivem posílené chlapy to jistě nebude problém.

Na druhou stranu je výrobek robustní a jistě neutrpí při grilovačce žádné šrámy. Je třeba k němu dokoupit narážecí hlavu. Spotřebitelé jsou s tímto výrobkem vcelku spokojeni, pivo se jim tímto výčepem točí dobře. Někteří uvádějí přílišné pěnění piva, což by vyřešil silnější kompresor, kterým ale přístroj nedisponuje. Proto, pokud chcete jistotu, použijte redukční ventil a nechte pivní sud před naražení vychladnout a nenarážejte hned po převozu.

 • Kvalita
 • Design
 • Přiměřený výkon pro domácí párty
 • Spolehlivý výrobce
 • Vyšší hmotnost
Zjistit cenu

Co je výčepní zařízení a jak funguje?

Pro seznámení s výčepním zařízení je potřeba si říct, z jakých základních částí se zařízení skládá:

 • narážeče s rychlospojkami,
 • vzduchového kompresoru pro natlakováním,
 • stlačeného plynu,
 • chladicího zařízení s pípou,
 • hadice pro snadné propojení.

Příslušenství:

 • narážecí hlavice,
 • spojky pro narážeč,
 • hadice (ideálně 4 metry dlouhá),
 • když si pořídíte chlazení bez kompresoru, využijete také ventil na plyn.

Pokud se budeme bavit o domácím výčepu, jedná se vlastně o spojení jak pípy, tak i chladicího zařízení v jedno tělo. Tento systém u klasického hospodského zařízení nenajdete. Zde se setkáte spíš s podstolovými chladiči a na baru pak najdete výčepní stojan, který je vestavný, nepřenosný, s několika kohouty. Těm se ale dnes věnovat nebudeme.

Další důležitou součástí domácího zařízení je tlakové medium. Proto je důležité věnovat pozornost tomu, zda jde o funkci s kompresorem. Většinou se jedná o integrovaný kompresor, můžete ale najít i zařízení s vnějším kompresorem nebo také s tlakovou lahví. Neméně důležitými doplňky domácího výčepu jsou propojovací hadice, různé spojky, a hlavně narážecí hlavice, pomocí které sud piva narazíte.

Úkolem výčepního zařízení je dostat pivo, které je v sudu do vašeho půllitru, a to nejlépe pěkně vychlazené na požadovanou teplotu. V principu to funguje vše velmi jednoduše. Za prvé, k zapojení zařízení je třeba elektrickou energii, existují sice tipy s ruční pumpou, ty ale pivo příliš nevychladí. Sud s pivem, který je vratný, je potřeba narazit pomocí naražeče – narážecí hlavice, tu napojíte na dvě hadičky. Jedna vede z kompresoru (další variantou je tlaková lahev) do sudu, sem je přiváděn vzduch, který pivo řádně natlakuje. Druhá hadička má za úkol pivo ze sudu vytlačit. Tento proces probíhá přes chladič přímo do pípy. Vaším úkolem je pak již jen správně natočit vaše orosené pivo do půllitru.

Alternativní řešení – 5l soudek piva

Další možností, jak si užít doma čepované pivo je pořídit si malý 5l soudek piva. Soudky jsou sice označovány jako party, ovšem s 10 půllitrovými pivy velkou party neuděláte. K domácímu grilování ale určitě přijde vhod. Potěší i to, že tyto 5 litrové soudky se dají znovu naplnit. Navíc k němu nepotřebujete žádnou externí pípu. Má zabudovaný praktický systém, se kterým pivo lehce načepujete.

Chladicí výkon a typy chlazení

Až budete vybírat výčepní zařízení, je nezbytné položit si otázky:

 • jak často budu zařízení používat,
 • jaké množství točeného piva se vypije a také za jakou dobu.

Samozřejmě teplé pivo asi nikomu moc chutnat nebude, proto i chladící výkon hraje důležitou roli. Vyjadřuje nám počet ochlazených litrů nápoje o 10–15 °C za hodinu. Platí zde úměra velikost zařízení a množství vychlazeného piva.

 • Pokud chcete pořádat běžnou párty u vás na zahradě, mohlo by vám stačit zařízení s rozmezím 15-25 litrů/hodina.
 • Jestliže se chystáte na větší akce, například se sto lidmi, s tímto zařízením si již určitě nevystačíte. Vybírejte výčep, který vychladí minimálně 50 l nápoje za hodinu.
 • Pokud máte velikou rodinu a pořádnou bandu žíznivých kamarádů nebo spíš pořádáte menší festival, hledejte výčepní zařízení s výkonem nad 100 l za hodinu, už se bude ale pravděpodobně jednat o dražší a profesionální zařízení, které může mít i více než jeden čepovací kohout.

Typy chlazení

Prvním typem je vodní chlazení, kdy se pivo ochlazuje pomocí vody, jde o takovou vodní lázeň. Vodní chlazení má přímo v sobě nádobu s vodou, kterou chladí uvnitř ponořená chladící smyčka. Díky tomu vzniká ledová banka, která následně chladící smyčku nápojovou. Toto chlazení je ale určeno spíš do restaurací, vychladí velké množství piva, je sice ekonomičtější, ale vyžaduje jednak větší údržbu a také je náročnější i na instalaci, hodí se spíš pro napojení na výčepní stojan.

Druhým typem je suché/kontaktní chlazení, zde se chladí nápojová smyčka o smyčku chladicí. Díky kontaktu těchto dvou smyček a díky speciálnímu termobloku, ve kterém jsou tyto smyčky zabaleny, je kvalitně vychlazený nápoj do pár minut, bez potřeby dlouhého nachlazování.

Toto chlazení se hodí právě pro domácí použití, oslavy, nárazové akce, zde žádná voda není zapotřebí, musíte však počítat s vyšší spotřebou elektrické energie. Co se týká údržby, instalace a rychlosti vychlazení piva, budete v tomto ohledu s touto variantou spokojeni.

Zmínit se musíme i o typu bez chlazení, ovšem, tato varianta přichází v úvahu jen v “nouzi”. Potřebujete rychle vytočit vychlazený sud piva, narazíte pípu a bez chlazení rychle vytočíte. Je to rychlé řešení, ale v podstatě se nejedná o výčepní zařízení.

Technologie tlakování, tlačné médium

Jaké kompresory zvolit?

Vestavěný kompresor

Nejjednodušším řešením je koupit zařízení s vestavěným kompresorem. Ideálně pak s automatickým, který bude sám hlídat tlak v sudu, jen si nastavíte požadované hodnoty, kompresor se podle dosažených hodnot sám zapne nebo vypne. S touto variantou budete mít nejméně starostí. Pokud zvolíte zařízení se zabudovaným kompresorem, bude se vám také lépe přenášet. Nevýhodou je rychlejší zvětrávání piva. Zhruba po 24 hodinách dochází ke změně kvality piva, na chuti to jistě poznáte, a tak se tento typ tlakování hodí pro maximálně 3denní akce. Počítat musíte i s trochou hluku, což ale většinou při party nikomu nevadí. Malá rada, pokud je v názvu produktu za lomítkem /K, můžete si být jistí, že zařízení má kompresor již zabudovaný.

Bez vestavného kompresoru

Pokud si zvolíte druhou možnost bez zabudovaného kompresoru, budete potřebovat přídavné tlačné médium. To může být také kompresor, autopumpa, případně klasická tlaková láhev s CO2 nebo biogonem. Při použití oxidu uhličitého pivo sice neoxiduje, ale na druhou stranu se po delší době od naražení oxidem přesytí, pivo s tolika bublinkami pak připomíná spíš sekt. Proto se tento typ hodí spíše pro kofolu, limonádu a podobně. Naopak, pokud je použitý potravinářský dusík, který má opačný efekt, z piva je brzy tzv. “koza”. Biogon kombinuje oba plyny a výsledek je ideální. Sud může být naražený až 3 týdny, pivo kvalitu nezmění. Ovšem i to má své proti, a ne malé. Láhev si můžete pouze pronajmout a zabírá spoustu místa.

Pokud si zvolíte druhou možnost tlakování, ať už s jakýmkoliv typem přídavného zařízení, dejte si pozor, zda veškeré příslušenství, které je k napojení potřeba, je součástí výrobku.

Co se týká hodnoty tlaku, tak ta je velmi důležitá pro správné natočení piva, samozřejmě záleží také na konkrétním pivu. Dá se říct, že optimální hodnota se pohybuje v rozmezí od 1,8 – 2,8 baru. Za střed můžeme považovat hodnotu 2,3 baru.

Narážecí hlavy

Zásadní informací je to, že ne s každou hlavou narazíte každý sud. Pivovary používají většinou sudy s uzávěrem pro jeden určitý typ narážeče. Je třeba si na to dát pozor a informovat se, které hlavy používají vaše oblíbené pivovary.  V naší republice se používají tři typy hlavy:

 1. Bajonet neboli korb – toto je nejběžnější varianta, je určený pro tyto značky: Plzeňský prazdroj, Benešov, Malý Rohozec, Hlinsko, Budějovický Budvar, Radegast, Gambrinus, Platan, Lobkowicz, Klášter, Rychtář, Olomouc Svatováclavský minipivovar, Polička, Zlatý bažant, Ferdinand, Kutná Hora, Prostějov
 2. Plochá, označovaná někdy také jako žehlička, jedná se o druhou nejpoužívanější, najdete u těchto značek: Staropramen, Svijany, Krakonoš, Březňák, Bernard, Ostravar Starobrno, Holba, Krušovice, Praha minipivovar Novoměstský, Litovel, Praha minipivovar Richter, Praha pivovar Braník, Přerov pivovar Zubr, Pegas, Žatec, Topvar,
 3. Kombi – pozor, není to kombinace obou horních hlav, ale slouží k narážení piva i limonády – užívají ho tyto pivovary:  Chodovar, Černá Hora, Hostan, Originál Kofola, Herold, Vsetín minipivovar Valášek, Znojmo, Kácov, Vyškov

Výhoda narážecích hlav je v tom, že je pomocí rychlospojky můžete použít na kterýkoli typ výčepního zařízení.

Pípa s více kohouty

Výčepní kohout, který je koncovým zařízením každého výčepu, je určený k regulaci pěny a průtoku piva. Kohouty najdete v různých tvarech i materiálech. Při výběru domácího výčepního zařízení narazíte i na možnost pořídit si pípu se 2 kohouty. Jejich výhodou je možnost čepování dvou druhů nápojů, například piva a oblíbené Kofoly.

Vzhled a materiál

Co se týká vzhledu těchto výrobků, většinou najdete klasický kovový kvádr nebo kostku. Vypadá dobře a jistě s ní chybu neuděláte. Pokud budete chtít nějakou designovou specialitu, která by se dobře vyjímala na vaší terase nebo venkovní kuchyni, na trhu najdete mezi výčepními zařízeními například kousek, který vypadá jako dřevěný soudek. Jinak ale z hlediska designu moc možností na výběr nemáte. V případě tohoto výrobku zkrátka nejde příliš o vzhled, ale o spíše funkci.

Domácí výčepy bývají většinou přenosné, proto s nimi můžete vyrazit třeba i na chatu nebo k přátelům. Při výběru proto myslete i na to, zda s nimi budete hodně manipulovat či nikoli. Běžná výčepní zařízení mají hmotnost od 10-30 kg.

Rozměry se pohybují v těchto parametrech:

 • délka 30-50 cm,
 • šířka 15-30 cm a
 • výška 20-30 cm. 

Vždy počítejte také s tím, že kolem výčepu musí být prostor minimálně 10 cm.

Materiál a kvalita zpracování těchto výrobků se samozřejmě odvíjí od její ceny. Levnější varianty nabízí obvykle kombinace plastu a kovu. Proto buďte při vybírání obezřetní, výčep musí odolat často venkovním povětrnostním vlivům, a pokud ho budete často přenášet, budete muset být opatrní. Přenosné modely bývají nejčastěji vyrobeny z hliníku, který je lehký nebo také z těžšího, ale odolnějšího nerezu. Při výběru věnujte pozornost i tomu, zda jednotlivé díly k sobě pěkně pasují a zda části výčepního kohoutu nemají žádnou vůli.

Údržba, sanitace

Nezapomínejte výčepní zařízení udržovat v dobré formě. Četnost údržby samozřejmě záleží na frekvenci využívání. Po každém vytočení posledního piva, musíte zařízení propláchnout čistou vodou. Při častějším užívání je nutné také zhruba 1x za 3 týdny provést chemické čištění sanační kapalinou. Kondenzátor je třeba vyčistit kartáčem cca 1x za měsíc. Profouknutí stlačeným plynem patří také k nezbytné údržbě.

Provádění sanitace výčepního zařízení je nezbytné. Jinak kvalita piva půjde rapidně dolů. Při sanitaci musí být chlazení vždy vypnuté a voda k sanitaci musí mít nejvýše 30 °C.

Přidáváme přesné pokyny k provedení

Při proplachování vodou je třeba sanitační adaptér připojit k vodovodnímu řádu pomocí ½“ hadice. Až vytočíte sud, narazte naražeč do sanitačního adaptéru. Musí se vypláchnout všechny zbytky nápoje i usazeniny. Otevřete tedy páku výčepního kohoutu a čekejte, dokud z něj nepoteče čistá voda. Samotné propláchnutí vodou zcela nezabrání mikroorganismům, aby se dál množily. Bujení mikroorganismů kromě sanitace omezíte i tím, že budete naražený sud skladovat v max. teplotě 15 °C.

Na sanitaci potřebujete sanitační sud s vodou, sanitační přípravek, mycí kartáč na kohout a na narážeč, klíč na kohouty, kýbl a případně i sanitační kuličky.

Chemické čištění vám zabere více času. Při něm postupujte tímto způsobem: odšroubujte hlavici ze sanitačního soudku, do soudku nalijte zředěný sanitační roztok v předepsaném poměru, který doporučuje výrobce. Jakmile našroubujete zpět hlavici na sanitační sud, musíte narazit naražeč a to stejně, jako když narážíte sud. Musíte zkrátka provést natlakování stejným způsobem. Otevřete páku výčepního kohoutu a čekejte, dokud sanitační roztok nevytlačí zbytky nápoje. 10 minut na působení roztoku postačí. Poté odražte naražeč, vložte do hadice za naražeč sanitační kuličku a nechte ji projít vedením.

Nezapomeňte z výčepního kohoutu rozdělat kompenzátor pro snazší vyndání sanitační kuličky. Jestliže je třeba, postup zopakujte. Potom nalijte do sanitačního soudku čistou vodu min. 5 litrů a vedení vypláchněte. Při sanitaci nezapomeňte na výčepní kohout a naražeč. Je potřeba je rozebrat, namočit do sanitačního roztoku a důkladně vyčistit a odstranit všechny usazeniny. Roztok vše vydezinfikuje, je ovšem nutné pak zase všechno dostatečně opláchnout vodou, aby se přípravek nedostal do piva. Je to docela náročné, ale díky pravidelné údržbě si zajistíte kvalitu vašeho točeného piva, navíc i prodloužíte životnost výčepního zařízení.

Když výčepní zařízení zamrzne

Ne, nemluvíme o zamrznutí z důvodu velkých venkovních mrazů. Dávejte si pozor, abyste neměli zesíleno chlazení na maximum, protože tímto způsobem může opravdu u výkonných chladících zařízení dojít k zamrznutí. Ale pozor musíte dát i v případě méně výkonných zařízení. Stává se, když si lidé při grilovačce chodí točit pivo sami, že si někdo usmyslí, že pivo víc nachladí, pootočí nastavením chlazení, neřekne nikomu nic a “neštěstí”  je na světě. Opravdu může pivo zmrznout. Co pak? Není to malý problém, protože někdy trvá třeba i hodinu, než se pivo zase rozteče. To pak bývají pivaři velmi mrzutí.

Nejznámější a nejosvědčenější výrobci výčepních zařízení

Kteří výrobci výčepního zařízení patří k nejoblíbenějším?

 • Lindr je značka, která byla založena v roce 1992 a zabývá se pouze výrobou a distribucí výčepního zařízení. Díky tomu, že nabízí ucelený program, můžeme říct, že jeho výrobky patří mezi ty nejkvalitnější a považujeme ho za jedničku na českém trhu. Lindr klade důraz nejen na kvalitu, ale také design. Používá leštěnou nerez ocel v kombinaci s tvrdým dřevem, a proto zde najdete zde celou řadu luxusních výrobků.
 • Sinop CB je společnost založená v roce 1995. Zabývá se širším sortimentem. Je předním výrobcem průmyslového chlazení, klimatizací, ale věnuje se samozřejmě také výčepní a nápojové technice.
 • Klarstein zastřešuje ještě širší portfolio výrobků, od klimatizace, ohřívačů, ledniček, výrobníků ledu, kuchyňské roboty po výčepní zařízení. Vysoká kvalita výrobků spolu s nadčasovostí a barevnou hravostí dělá z toho výrobce jednoho z nejzajímavějších.

Tipy na čepování piva

Po přečtení výše uvedeného máte důležité informace o tom, jaké zařízení by bylo pro vás vhodné. Pokud chcete, aby vám i vašim hostům pivo chutnalo, je potřeba si osvojit i hlavní zásady při točení piva.

Pivní fajnšmekři vědí, že existuje nespočet stylů čepování piva, známé jako například:

 • šnyt, kdy sklenice obsahuje menší množství piva a větší část je tvořena bohatou pěnou,
 • hladinka, která se čepuje vždy najednou.
 • Čochtanem s minimem pěny zase rychle uhasíte žízeň.

Samozřejmostí je ale vždy čistá mokrá sklenice, která je ideálně i nachlazená na teplotu piva. Se sklenicí nikdy netřeste, aby se pivo napěnilo. Lahodný mok vždy čepujeme v úhlu 45° s co nejmenší vzdáleností pípy od sklenice. Nejprve tahem páky od sebe napustíme malé množství pěny, poté zatáhnutím páky k sobě točíme pivo, vždy po stěně sklenice. Pivo je ideální natočit na jeden či dva zátahy. Pivní pěna by měla být hustá jako šlehačka a pivo bez velkých bublin.

Cenová hladina

Až budete zařízení vybírat, důležitým parametrem bude samozřejmě cena. Najdete je v různých cenových relacích zhruba od 10 000 do 30 000 Kč.

Levné výčepní zařízení

(do 10 000 Kč)

Ty nejlevnější nebývají vybavené kompresorem a chladící výkon se pohybuje okolo 20 litrů piva za hodinu. Pokud disponujete větší částkou, doporučujeme investovat trochu víc a zaměřit se na výrobky s kompresorem.

Zlatá střední cesta

(do 20 000 Kč)

U těchto výrobků už většinou kompresory najdete, stejně tak chladící výkon už dosahuje slušné hodnoty. Můžete tu najít zařízení i se 2 kohouty, pokud si přejete čepovat více druhů piva nebo nápojů.

Kvalitní výčepní zařízení

(od 20 000 Kč)

Tato cenová hladina už nabízí skvělé výrobky, které disponují velkým chladicím výkonem, samozřejmostí je kompresor. Najdete zde i krásné designové kousky z velmi kvalitních materiálů. Pokud jste pivním fanouškem, či potřebujete stroje s větší kapacitou, na akce, kde se vytočí mnoho litrů piva, jděte do toho.

Jak vám tento test pomohl? Budeme rádi, když ho ohodnotíte hvězdičkami.

4.9/5 7 hodnocení

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Kategorie:

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Covybrat.cz
   Logo