Jaký je nejlepší vysavač na popel + Recenze

Při výběru vysavače na popel byste měli vzít v úvahu, jak často jej chystáte využívat. Podle toho se budete rozhodovat mezi vysavačem s motorem nebo bez motoru. Pokud si myslíte, že si vystačíte s klasickým vysavačem, jste na omylu. Klasický domácí vysavač na koberce nemá vhodný filtr, takže riskujete jeho zničení. Jaký vysavač na popel pro vás bude nejlepší? To zjistíte v našem článku.

Recenze vysavačů na popel

Do testu vysavačů na popel jsme vybrali zástupce všech cenových kategorií s vlastním motorem. Z hodnocení vyplývá, že u těchto výrobků se rozhodně nevyplatí šetřit, ale raději si připlatit. Vyhnete se problémům s nedostatečným utěsněním nebo složitému čištění. V potaz jsme při hodnocení brali nejen příkon a s ním související výkon, ale také délku hadic a akčního rádiusu a samozřejmě to, jak rychle se ucpe filtr.

Fieldmann FDU 2002-E

Příkon1200 W
Hmotnost4 kg
Typvíceúčelový
Max. teplota popela40 °C
Objem nádoby20 l
Materiál nádobychrom
HEPA filtrano
Kolečkaano
Hadicekovová s aluminiovým nástavcem
Délka hadice1 m
Délka přívodního kabelu4,3 m
Hlučnost80 dB
Oklepne
Indikátoryne

Značka Fieldmann je v zahradnickém světě poměrně známá. Vyrábí pomocníky do dílny a na zahradu spíše levnější až střední cenové kategorie, s čímž souvisí i kvalita výrobků. Sice poslouží, ale žádná hitparáda to není. Univerzální vysavač FDU 2002-E spadá do střední cenové kategorie. Je vhodný pro sání spíše studeného popela do 40 °C. Jedná se o vysavač se svým vlastním motorem, jehož příkon činí 1 200 W. Také objem nádoby je potěšující, jelikož činí 20 l.

Můžete s ním tedy vysávat i větší ohniště. Vysavač je multifunkční a můžete s ním uklidit i dílnu nebo automobil. Kromě kovové hadice na popel disponuje také hadicí plastovou, podlahovým nástavcem, zploštěnou hubicí a kulatým kartáčem. Jeho příslušenství je tedy bohaté. Výrobek má kolečka, takže se bude snadno převážet. Jeho hmotnost je bez zaplněné odpadní nádoby 4 kg. Vybaven je i HEPA filtrem. Jakkoli se mohou zdát parametry v porovnání s cenou skvělé, opak je bohužel pravdou.

Kromě toho, že vysavačem není možné vysávat saze je jeho největší slabinou rychle zanesený filtr. Dochází k tomu při vysávání, což snižuje intenzitu sání, a pokud chcete filtr vyčistit, je nutné tento úkon provést ručně, což vás okrádá o čas. Pokud nebudete filtr čistit během vysávání, je nutné jej vyčistit po dokončení úklidu. Po každém dokončeném úklidu. Další nevýhodou je krátká aluminiová hadice, která měří jen 1 m a užší průměr sací hubice. Pokud však budete vysavač používat pro úklid dílny, bude vám dobrým pomocníkem. Plastová hadice je dlouhá 1,5 m a díky velkému objemu můžete vysávat dlouhou bez nutnosti vyprazdňování. Výrobek je určen pouze pro suché vysávání.

 • velký objem nádoby
 • dobrý výkon
 • příslušenství
 • časté ucpávání filtru
 • krátká aluminiová hadice
Zjistit cenu

    

Kärcher AD 4 Premium 1.629-731.0

Příkon600 W
Hmotnost5,3 kg
Typvíceúčelový
Max. teplota popela40 °C
Objem nádoby17 l
Materiál nádobykov
HEPA filtrne
Kolečkaano
Hadicekovová s PVC vrstvou
Délka hadice1,7 m
Délka přívodního kabelu5 m
Hlučnost80 dB
Oklepano
Indikátoryne

Kärcher AD 4 premium je krbový vysavač, který spadá do nejvyšší cenové relace. Spolehnout se tedy můžete na bezproblémový chod výrobku i kvalitní výrobní materiály. Co je rozhodně škoda a velké minus je nízký příkon jen 600 W. Hodí se tedy spíše na udržování menších ohnišť. Objem nádoby činí 17 l, což je pro tento typ ohnišť v pohodě. Hadice je vyrobená z kovu a potažené vrstvou PVC. Výrobek je určen pouze pro suché vysávání popela do 40 °C. Nádoba je kovová.

Délka sací hadice je 1,7 m, což je velmi dobré. S vysavačem se snadno manipuluje nejen díky kolečkům, ale také díky 5 m dlouhé elektrické šňůře, díky které nebudete omezeni dostupností nejbližší zásuvky. Výrobek není opatřen navijákem šňůry, kterou je tedy potřeba po každém vysávání smotat a zaháknout na hák, který je k tomu na vysavači určen. Práce s výrobkem je usnadněná díky integrovanému výfukovému filtru, který se oklepává mechanicky pomocí tlačítka na vysavači. Pokud při vysávání dojde k poklesu výkonu, stačí jen filtr několikrát profouknout. Z filtru se dostanou největší nečistoty a můžete pokračovat v práci. Nemusíte tedy filtr z vysavače vyndávat a pracně čistit. Je to v podstatě náhrada oklepu. Se skládaným filtrem se snadno manipuluje, takže do prostoru neunikají žádné nečistoty.

Plusem je také dobré těsnění, díky kterému se nevíří prach do místnosti. Vysavač vysaje jak jemný popel, tak větší uhlíky. Co mu činí problém, je vysávání broušené omítky, což je opravdu jemný prach, který více zanáší filtr. Výrobek je možné používat multifunkčně, tedy i na vysávání nečistot v dílně nebo pro úklid automobilu. Výrobek bohužel nemá mnoho příslušenství. Disponuje pouze jednou hadicí, 2 sacími trubkami, kovovým nástavcem pro vysávání popela a hlavicí pro vysávání například zátěžových koberců nebo tvrdých podlah.

 • kvalita
 • délka kabelu
 • výfukový filtr
 • manipulace
 • nízký výkon
 • vysoká pořizovací cena
Zjistit cenu

DOMO DO232AZ

Příkon1200 W
Hmotnost5 kg
Typvíceúčelový
Max. teplota popela80 °C
Objem nádoby20 l
Materiál nádobykov
HEPA filtrne
Kolečkane
Hadices kovovou vložkou
Délka hadice1,4 m
Délka přívodního kabelu5 m
Hlučnost78 dB
Oklepne
Indikátoryne

Multifunkční krbový vysavač DOMO DO232AZ spadá do střední cenové kategorie. Dokáže se poprat i s horkým popelem o teplotách v rozmezí 60-80 °C. Nikoliv žhavým popelem. Jeho výkon činí úctyhodných 1 200 W, takže je možné s ním vysávat i větší ohniště, což ostatně podpoří i 20l objem nádoby. Primárně je určen pro vysávání popela z krbu, ale někteří uživatelé po něm sahají i v případě vysávání popela z kotle. Zde se však názory na práci výrobku liší. Někomu vyhovuje, jinému nikoliv. Každopádně podle prodejce je určen pro vysávání krbu, takže bychom jeho používání doporučili právě tam.

Přidanou hodnotou je poměrně dlouhá hadice 1,4 m a dlouhý elektrických kabel 5 m. Akční rádius tak činí 5,4 m, se kterým při úklidu nebudete omezeni nejbližší zásuvkou. Akční rádius lze prodloužit, pokud na hadici nasadíte kovovou trubku pro vysávání žhavého popela o délce 25 cm. V balení dostanete ještě druhý nástavec, který je užší a vyrobený z plastu. Používá se pro vysávání hůře dostupných míst. Jako nevýhodu spatřujeme volbu výrobního materiálu. Není nám jasné, proč je tento typ nástavce vyroben z plastu, když se používá pro vysávání teplého popela? Nevýhodou vysavače je absence koleček, takže se při manipulaci s ním poměrně nadřete.

Co se týče údržby filtrů, ty můžete vyklepávat a po čase i propláchnout. Sáček na popel je textilní, takže nemusíte utrácet za nákup papírových. Před použitím si však dobře zkontrolujte, zda jsou v pořádku jeho švy. Občas se stane, že v hadici uvízne větší kus uhlíku, který z ní musíte nějakým předmětem dostat. Abyste předešli ucpávání, je možné pro vysávání použít užší plastovou hadici. V tomto případě však budete muset vysávat popel vychladlý. Výrobek disponuje prachovým filtrem a filtrem ze skleněných vláken. Vysavač je možné použít i pro vysávání pilin nebo jiných nepořádků z dílen.

 • velký objem
 • příkon
 • omyvatelné filtry
 • dlouhý akční rádius
 • chybí kolečka
 • některé části vyrobeny z plastu
Zjistit cenu

SCHEPPACH acm 18

Příkon1200 W
Hmotnost4,2 kg
Typvíceúčelový
Max. teplota popelastudený
Objem nádoby18 l
Materiál nádobykov
HEPA filtrne
Kolečkane
Hadicekovová
Délka hadice1 m
Délka přívodního kabelu2,5 m
Hlučnost80 dB
Oklepne
Indikátoryne

Scheppach acm 18 je spíše průměrným pomocníkem, za kterého bychom ruku na uhlíky nedali. Je určen pro vysávání studeného popela, ovšem výrobce neuvádí teplotu. Kromě popela hravě zvládne i další nečistoty v dílně, mezi které patří například piliny a jiné pevné nečistoty. Výkon je skvělých 1 200 W, což jej předurčuje pro úklid i větších ohnišť. Víme, že délka hadice je pouze 1 m, což je žalostně málo.  Délka elektrického kabelu je zhruba čtyři metry, takže jak vidíte to v součtu akční rádius není tak hrozný. Delší hadici by si však rozhodně zasloužil Zásobník na odpad je z kovu a nemá kolečka. Manipulace s výrobkem tak bude značně obtížná.

V balení navíc není ani štěrbinový nástavec, kterým byste se dostali do hůře přístupných míst, což jsou také body dolů. Filtr je potřeba po každém vysávání profouknout kompresorem. To však znamená, že se popel rozletí všude kolem, rozhodně jeho čištění provádějte venku a připravte se na to, že po dokončení údržby nebudete nejčistší. Větší kousky dělají vysavači problémy, zasekávají se v hadici, což je však obecně nešvar, se kterým se setkáte u většiny výrobků.

 • výkon
 • objem nádoby
 • čištění filtru
 • chybějící kolečka
 • krátká hadice
 • chybí štěrbinový nástavec
 • vzhledem k nedostatkům, přemrštěná cena
Zjistit cenu

POWERPLUS POWX308

Příkon1200 W
Hmotnost4,9 kg
Typvíceúčelový
Max. teplota popela60 °C
Objem nádoby20 l
Materiál nádobykov
HEPA filtrne
Kolečkaano
Hadicehliníková
Délka hadice1,2 m
Délka přívodního kabelu3,5 m
Hlučnost79 dB
Oklepne
Indikátoryano
PowerPlus POW308 má své výhody i nevýhody. Výhodou je například velký objem sběrné nádoby 20 l a vysoký příkon 1 200 W. Kromě vysávání disponuje i funkcí foukání. Jako jediný z našich recenzovaných disponuje indikátorem, který vás informuje o stavu filtru. Jakmile se na indikátoru objeví červená barva, je potřeba filtr vyčistit. Plusem jsou kolečka, díky kterým se s vysavačem snadno manipuluje. Výrobek je možné využít multifunkčně, pro vysávání pevných a suchých nečistot. Přestože výrobce uvádí, že je hadice hliníková, na první pohled vypadá spíše jako plast. Vypadá to, že se jedná pouze o povlak (krycí vrstva) a vnitřní část disponuje kovovou vložkou.

Při sestavování dobře upevněte filtr, aby se z něj při vysávání nedostávaly saze ven tak, jak se to stalo již několik uživatelům. Nevýhodou vysavače je krátká hadice i kovová trubice. Při klasickém vysávání budete muset být hodně ohnutí, což práci neusnadňuje. Součástí balení je i štětinový nástavec a velká hlava na vysávání podlah. Hliníkový nástavec na vysávání popela do 60 °C má délku 23 cm. Z praktického hlediska oceňujeme možnost nástavce integrovat přímo do vysavače. Kolem koleček je totiž umístěn rám s několika otvory, do kterých umístíte veškeré příslušenství. Vysavač si neporadí s hrubými pilinami a drobnými třískami. Na úklid tohoto nepořádku má příliš slabý výkon.

 • výkon
 • objem nádoby
 • kolečka
 • indikátor filtru
 • pochybné výrobní materiály
 • délka hadice
 • délka trubice
Zjistit cenu

Proč popel vysávat jen k tomu určeným vysavačem

Popel a saze lze vysávat pouze speciálním vysavačem. Pokud se vám do speciálního výrobku nechce investovat a říkáte si, že si vystačíte s vysavačem, který máte na koberce, jste na omylu. Běžný vysavač není konstruovaný na vysávání horkého popela. Je vyroben z plastu, a navíc může obsahovat další hořlavé části, což by mohlo vést k jeho vznícení. Ovšem ani studený popel se klasickým vysavačem nesmí vysávat. Důvodem je fakt, že ve výrobcích není potřebný filtr, který dokáže zachytit i ty nejjemnější části popela. Pokud by se dostaly do motoru, můžete rovnou vybírat nový vysavač.1

Z čeho se vysavač skládá

Pomocník disponuje těmito částmi:

 • sběrnou nádobou,
 • některé motorem,
 • hadicí,
 • filtračním systémem,
 • košíkem na horké uhlíky,
 • elektrickým kabelem.

Navíc může mít kolečka a madlo na přenášení.

Jak vybrat kvalitní vysavač na popel

Než se vrhnete na koupi produktu, zamyslete se nad několika zásadními otázkami, které vás při výběru nasměrují správným směrem

Jaký popel budete vysávat

Vysávat můžete teplý i studený popel. Je nutné si uvědomit, že ne všechny vysavače je možné používat na oba typy popela.

 • U vysavačů na studený popel můžete s čištěním začít až v momentě, kdy je popel úplně vychladlý, jinak by mohlo dojít k poruše. Odpad se sbírá do látkového sáčku. Krbové vysavače na studený popel vás potěší nízkou pořizovací cenou.
 • Krbový vysavač na horký popel si poradí i s popelem horkým v rozmezí 30-60 °C. Na úklid tedy není potřeba čekat tak dlouhou jako u předchozího modelu. Při nákupu si zjistěte horní limit teploty popela a toho se při úklidu držte. Hranici si nedoporučuje překračovat. Jak zjistit, že popel již není horký? Dejte nad žhavé uhlíky ruku, a pokud ji nad nimi bez problémů udržíte, můžete začít s čištěním. (zdroj)

Výkon vysavače

Výkon určuje nejen účinnost sání, ale také spotřebu energie. Vyberte proto takovou hodnotu, která bude nejlépe odpovídat vašim nárokům. Bohužel se mnohdy nesetkáme s hodnotami výkonu, ale jen příkonu. Ty mohou reálný výkon jen naznačovat.

 • 600-800 W – hodí se pro úklid malých ploch a ohnišť.
 • 1 000 a více W – vhodný pro péči o větší ohniště a plochy. Nevznikne tu riziko přetížení elektrospotřebiče.

Objem nádoby

Objem sběrné nádoby určí to, jak jednoduchý úklid bude. Pokud ji nechcete během vysávání vyprazdňovat, zvolte správný objem.

 • Malé vysavače na popel se hodí pro úklid menších ploch, dostačující bude 10l objem nádoby.
 • Velké krby budou vyžadovat objem nejméně 15 l.

Výhodou větší nádoby je snížení četnosti jejího vyprazdňování. Nevýhodou je však celková vyšší hmotnost vysavače. Chcete zjistit, jak vybrat správný krb do vašeho příbytku? Přečtěte si náš speciální článek zde. Látkové sáčky se do vysavače na popel používají tehdy, pokud budete vysávat pouze studený popel. V případě, že budete uklízet popel horký, zvolte vysavač na popel bezsáčkový, který má ocelový zásobník na odpad. Díky tomu nemusíte řešit přetížení ani následky spojené s propálením.

Výrobní materiál

Popel se řadí mezi agresivní látky, které se postupem času podepíšou na stavu jakéhokoliv materiálu. Proto je velmi důležité, z čeho je vysavač vyrobený. Rozhodně nejlepší volbou je sáhnout po ocelovém, chromovém nebo hliníkovém provedení. Právě tyto materiály jsou zárukou dlouhé životnosti. Na konstrukci si všímejte toho, zda je celistvá a utěsněná, aby popel nemohl unikat ven. Pokud byste objevili nějaké netěsnosti, bude vysávání méně účinné a popílek se navíc bude vířit po místnosti. Při výběru vsaďte na dobrý poměr mezi tuhostí a hmotností použitého materiálu. Pamatujte na to, že s těžkými výrobky se bude obtížně manipulovat, a dokonce mohou poničit i podlahu. Pokud však narazíte na podezřele lehký model, zbystřete. Je velmi pravděpodobné, že pro výrobu byl použitý materiál nevalné kvality.

Hmotnost

Ovlivňuje ji velikost nádoby na odpad i výrobní materiál. Nejlehčí modely váží pouze 2 kg, nejtěžší i 7 kg. Vybrat byste měli výrobek, jehož hmotnost se nachází někde mezi těmito dvěma hodnotami. Budete tak mít jistotu, že je spotřebič vyrobený z kvalitního materiálu, a ještě se s ním snadno manipuluje.

S motorem nebo bez motoru

Při výběru zvažte, zda chcete investovat do vysavače na popel s motorem nebo bez motoru.

Vysavač s motorem

Jedná se o samostatný spotřebič, jehož výkon je vyšší než u klasického domácího vysavače. Jeho výhodou je odolná konstrukce, ale také kvalitní systém filtrace, díky kterému se vysavač neucpává. Kromě toho se snadněji čistí a jednoduše se s ním manipuluje.

Bezmotorové provedení

Pokud máte omezené finanční možnosti, můžete se rozhodnout pro variantu bez motoru. Ke klasickému vysavači, který máte doma, jen připojíte hadici, která je určená k vysavači na popel a speciální sběrnou nádobu.  Počítejte však s tím, že klasické vysavače nejsou na vysávání popela konstruovány, takže mají nižší výkon, který se podepisuje na čase stráveným úklidem. Navíc, kvůli odlišné konstrukci, může docházet k úniku popela do místnosti, což může vést k dýchacím potížím. Kromě finanční úspory ušetříte také místo, které by jinak zabíral další spotřebič navíc. Nevýhodou tohoto provedení je nižší výkon, což znamená sníženou efektivitu při úklidu a také neustále čištění a přendávání násad.

Ochranné filtry do vysavače na popel

Důležitá věc: krbový vysavač na popel nikdy nepoužívejte bez filtru, riskujte jeho nenávratné zničení. Kvalitní filtry jsou u elektrických vysavačů na popel alfou a omegou. Jen díky nim dokážou zachytit i nejjemnější části popela, které se nebudou vířit po místnosti.(zdroj)

 • Kovový filtr – jedná se o ochranu dalšího filtru, který zabraňuje vniknutí největších částic.
 • Textilní mikrofiltr – jde o základní filtr, pro jehož výrobu se používá polyester, bavlna nebo molitan. Dokáže zachytit základní nečistoty, ale kvůli vyšší propustnosti se používají dva.
 • HEPA filtr – HEPA filtr do vysavače na popel je nejúčinnějším prvkem z filtrační soustavy. Dokáže totiž zachytit i mikroskopické částečky popela. Rozhodně ho ocení alergici. Někdy se k vysavači musí dokoupit zvlášť.
 • Pěnový filtr – bývá součástí vysavačů na popel a vodu, je tedy možné s ním vysávat jak vodu, tak saze.
 • Filtr ze skelných vláken – jedná se o střední kvalitu filtru, který dokáže zachytit poměrně velké množství částic.

Setkat se můžete zpravidla s třístupňovým filtračním systémem, který disponuje kovovým filtrem, filtrem z tkaniny a HEPA filtrem. Výjimkou však není ani filtrační systém dvoustupňový, který disponuje pouze látkovým a HEPA filtrem. Ve druhém případě je možné s pomocníkem vysávat jen studený popel. Existuje i filtrační systém jednostupňový. Před nákupem si zjistěte, zda jsou filtry vyjímatelné a omyvatelné (či pratelné v pračce). Při vysávání popela se totiž filtry rychle ucpávají a je potřeba je pravidelně čistit. Pokud touto možností vysavač nedisponuje, budete muset častěji kupovat nové filtry, což se vám prodraží.

Příslušenství a funkce

Pokud budete vysavač na popel používat často, jistě pro vás bude nejdůležitější především komfort používání.

 • Délka kabelu a hadice – délka kabelu i hadice určí, jak komfortní bude práce s výrobkem. Čím delší, tím lepší, neboť nebudete muset nastavování elektrické šňůry řešit prodlužovačkou a nebudete limitováni nejbližší zásuvkou. Standardně můžete narazit na kabely s délkou 2 až 4 m. Hadice by měla být vyrobena z kovu a odolná proti horkému popelu (pokud se chystáte vysávat právě tento typ popela).
 • Kolečka – vysavač je sám o sobě poměrně těžký, a pokud k tomu připočítáte ještě hmotnost plného zásobníku, zjistíte, že skutečně nepracujete s úplným drobkem. Proto při manipulaci oceníte kolečka, která navíc zabrání poškrábání podlahy. Praktické je také madlo na přenášení.
 • Indikátor plnosti nádoby či filtru – díky indikátoru budete mít přehled o tom, jak jste na tom se zaplněním sběrné nádoby. Budete tedy vědět, kdy vysypat popel, aniž byste tuto činnost musel provádět při probíhajícím úklidu. Indikátor filtru vám ukáže, kdy je potřeba filtr vyčistit.
 • Oklep filtru – oklep je užitečnou vlastností vysavače na popel. Díky automatickému oklepu, budete mít výrazně usnadněnou práci s čištěním filtrů. Nejlepší vysavače na popel jsou právě ty, které disponují oklepem. Pomocí této funkce se z filtru popel oklepává i během vysávání, takže jej nemusíte neustále vyndávat a manuálně čistit. Průchodu vzduchu nebude nic bránit, takže vysavač bude optimálně fungovat po dlouhou dobu. Oklep může mít i podobu profouknutí, které provedete manuálně k tomu určeným tlačítkem.
 • Mokré i suché vysávání – s některými vysavači můžete uklízet popel i vodu. S výrobkem můžete většinou vyčistit i koberce, pohovky a další textilní povrchy.
 • Zkosená ruční trubka – tohoto pomocníka oceníte ve chvíli, kdy budete popel uklízet z hůře dostupných míst krbu.
 • Naviják kabelu – snadno jím smotáte kabel, který bude vždy uložen na jednom místě.
 • Rychlouzávěry – slouží pro snadné otevírání a zavírání nádoby na odpad.

Výběr kvalitního vysavače na popel v kostce

Co všechno před nákupem zvážit?

 • Jak často a jak velké plochy budete uklízet?
 • Budete vysávat horký nebo studený popel?
 • Jak velkou nádobu budete potřebovat?
 • Výkon vyberte podle množství vysávaného odpadu.
 • Nejúčinnější výrobek by měl obsahovat HEPA filtr.
 • Konstrukce by měla být kvalitní, ideálně z chromu, oceli, hliníku a podobně.
 • Vyberte spotřebič s dostatečnou délkou elektrického kabelu.
 • Zaměřte se na nabídku příslušenství a dostupnost filtrů a dalších dílů.

Správná péče

Aby váš pomocník dobře a dlouho sloužil, vyžaduje pravidelnou a pečlivou údržbu. Pokyny pro správnou údržbu najdete v manuálu, rozhodně doporučujeme se jich držet. Kvalitní výrobek má vnější i vnitřní filtr, které vyžadují správnou péči. Vnější filtrační systém se obvykle vyrábí ze skleněných vláken a je ošetřen chemickou látkou. Proto pro jeho čištění nikdy nepoužívejte žádný druh čisticího prostředku ani mýdlo. Pro péči o vnější filtr použijte vzduchový kompresor, který filtr zbaví veškerých nečistot. Nečistoty, které na filtru zbudou, odstraňte jiným vysavačem. Údržba vnitřního filtru se od údržby vnějšího filtru značně liší. V tomto případě můžete pro čištění použít čisticí prostředek nebo jinou čisticí látku. Po opláchnutí filtr na místo vraťte až ve chvíli, kdy je zcela suchý.

Jak udržet krb v dobré kondici?

S péčí o krb vám pomůže nejen vysavač, ale také pravidelný úklid, spalování vhodného dřeva a správné čisticí prostředky. V krbu topte ideálně tvrdým dřevem, které můžete nakombinovat se dřevem měkkým. Tvrdé dřevo hoří déle a má vyšší výhřevnost. U dřeva z jehličnanů počítejte s tím, že při hoření obsažená pryskyřice způsobuje vystřelování uhlíků, které zanáší a ucpávají komíny.(zdroj) V krbu rozhodně nepalte dřevo vlhké, které způsobuje začernání a uvolňování dehtu, jenž zanáší krb. Nepoužívejte ani dřevo s listy. Krb byste měli čistit podle intenzity používaní, ale nejméně 1x za týden. Vyčistěte dvířka, popel, vnitřní komoru topeniště i mřížku. Pro čištění můžete použít celou řadu komerčních detergentů, nebo dát přednost čističům, které si vyrobíte doma. Pevně usazené zbytky popela dobře vyčistíte tak, když smícháte tekuté mýdlo na ruce se solí. Vzniknout by měla pasta, která si po 15 minutách působení s nečistotami snadno poradí.

Srovnání cen vysavačů na popel

Tyto výrobky nepatří do kategorie drahých věcí, jelikož je můžete využít spíše jednostranně. Proto vás jejich pořizovací cena určitě nepříjemně nezaskočí.

Levné vysavače na popel do 1 000 Kč

Tato cenová kategorie nabízí výrobky určené především pro úklid studeného popela. U většiny narazíte na motor s výkonem od 600 do 1 200 W. Velikost nádoby se může pohybovat až u čísla 18 l. Žádné speciální funkce u těchto výrobků nečekejte a počítejte s tím, délka hadice nejčastěji dosahuje 1 m. Vysavače budete moci využít i multifunkčně.

Vybavené vysavače na popel

V tomto cenovém rozpětí pořídíte pomocníky, kteří vás zaujmou různorodými vlastnostmi. Na výběr je z modelů pro vysávání studeného i horkého popela, objem nádob se pohybuje v rozmezí 12 až 30 l a délka hadice klidně může dosáhnout až 3 m. Využijete je i pro úklid v dílně. Výkon odpovídá pořizovací ceně. Samozřejmostí je trojitý filtrační systém.

TOP vysavače na popel

Pokud se rozhodnete do výrobku investovat více jak 2 000 Kč, dostanete spolehlivého pomocníka, který si poradí s horkým i studeným popelem a díky vysokému výkonu se rychle popere i s velkým množstvím odpadu. K vysavači si budete moci přikoupit celou řadu příslušenství a některé modely nabídnou i multifunkční používání (vysávání dřevěných a kovových pilin nebo chlupů z pelíšku vašeho čtyřnohého mazlíčka).

Jak vám tento test pomohl? Budeme rádi, když ho ohodnotíte hvězdičkami.

4.2/5 80 hodnocení

Zdroje v knižní podobě:

 1. Carroll Gantz. 2012. The Vacuum Cleaner: A History. 9780786493210.
Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Covybrat.cz
   Logo