Jak vybrat nejlepší vysavač?

Výběr vysavače

Výběr toho správného vysavače není snadnou záležitostí. Na trhu je velké množství vysavačů a my vám pomůžeme se v jejich nabídce zorientovat a dozvíte se, na co si dát při výběru vysavače pozor.

Vysavače podle jejich použití

 1. podlahové vysavače
 2. vysavače na popel
 3. vysavače na listí
 4. vysavače na okna
 5. parní vysavače

Podlahové vysavače

Jedná se o nejznámější a nejtypičtější použití vysavačů, tedy pro úklid v domácnosti. Jsou vhodné nejen na úklid podlah, ale také koberců, prachu, matrací, sedacích souprav atd..

Vysavače popela

Vám pomohou s rychlým odstraněním krbového popela. Existují ve dvou variantách:

 1. Krbový vysavač popela bez motoru – Jde vlastně jen o odlučovací nádobu s hadicí, kterou napojíte na klasický vysavač a popel se díky tomu při vysávání popel nedostane do vysavače, ale do speciální nádoby.
 2. Vysavač na popel a saze s motorem – Je samostatný spotřebič, který ke své funkci nepotřebuje žádné další výrobek. Také mívají jemnější filtry, které zabrání úniku malých částic popela z vysavače zpátky do vaší domácnosti.

Vysavač na listí

Umožní rychlé vysát nejen listí, ale i třeba prach na terase nebo prachový sníh. Dejte si pozor na kameny nebo zbytky skla, ty by mohly poškodit některou z částí vysavače. Kromě vysávání, mají tyto vysavače i opačnou funkci „foukání„, která vám umožní dostat všechno listí snadno na jednu hromadu.

Vysavače na mytí oken

Jedná se vlastně o mop s elektrickým odsáváním vody. Díky tomu nezůstávají na oknech skvrny a kapky vody. Tyto vysavače jsou většinou na akumulátorový pohon a vydrží až 30 minut provozu.

Parní vysavač

Parní vysavač není náhrada za klasický vysavač, ale je to spíše jeho doplněk. Jeho primárním účelem je odsávání vznikající vody a špíny, hodí se zejména na velké plochy. Parní vysavač je tedy vhodný na:

 1. okna
 2. koberce
 3. čalounění křesel a pohovek
 4. matrace

Díky horké páře špína a nečistoty snáze pouští a vysavač je do sebe hned nasaje. Při čištění skel a zrcadel voda z parního čištění nikam nestéká, ale vysavač ji hned odsaje. Jak vidíte parní vysavač je užitečným pomocníkem v domácnosti, který vám pomůže s úkoly na který je klasický vysavač krátký.

Rozdělení podle konstrukce vysavače

 1. klasické vysavače
 2. ruční vysavače
 3. tyčové vysavače
 4. centrální vysavače

Klasické vysavače

Nabízí vysoký výkon, ale jsou limitovány blízkostí zásuvky. Jejich nabídka je opravdu široká a vybere si mezi nimi každý. Jsou to univerzálové mezi vysavači, pokud tedy nevíte, který z typů vysavače je pro vás vhodný, doporučujeme vybírat mezi klasickými vysavači. Většinou se jedná o výkonné malé vysavače.

Ruční vysavače

Ruční vysavače jsou ve většině případů napájené akumulátorem a nepotřebují tak k provozu připojení k elektrické síti. Díky tomu jsou k použití například jako vysavač do auta, pro rychlé odstranění nečistot. Taktéž jako rychlý úklid drobků po svačících dětech je tento typ vysavače k nezaplacení. Nevýhodou akumulátorových vysavačů je obvykle nižší výkon.

Tyčové vysavače

Hlavní výhodou tyčového vysavače je jeho skladnost a také lehkost, s jakou se s ním pracuje. Můžete se setkat jak s akumulátorovými tyčovými vysavači, tak s tyčovými vysavači s klasickým kabelem. Ty s kabelem mají opět vyšší výkon, ale zase jste limitováni přítomností elektrické energie.

Centrální vysavače

Jedná se o vysavač, který je doslova součástí vašeho domu. Nejčastěji v suterénu je umístěna sací jednotka s odlučovačem prachu a všude po době je rozvedeno sací potrubí, které je v jednotlivých místnostech zakončeno speciální zásuvkou. Do ní stačí zasunout hadici a můžete vysávat. Nevýhodou je jejich vyšší cena. Zásobník na prach je opravdu velký, stačí ho vyprázdnit párkrát za rok.

Vysavače a úložiště na prach

 1. Vysavače sáčkové
 2. Vysavače bezsáčkové

Bezsáčkové vysavače

Bezsáčkové vysavače skladují po nasátí prach a nečistoty ve speciálních prachových nádobách. To sebou přináší výhodu, že není nutno kupovat pytlíky do vysavače, ale na druhou stranu je jejich vyprazdňování nepříjemné a doporučuji ho provádět venku u kontejneru, jinak hrozí že si spoustu prachu vypustíte zpátky v domě. Prachovou nádobu je nutné pravidelně čistit, protože část prachu se v ní vždy zachytí.

Výrobci doporučují čistit tuto nádobu 1-2x do měsíce, podle využití vysavače. Hlavní výhodou bezsáčkového vysavače je, že do něj nemusíte kupovat sáčky a ušetří tak peníze. Na druhou stranu musíte nádobu na prach čistit a péče o bezsáčkový vysavač je tím pádem náročnější než o sáčkový.

Můžete se setkat s pojmem cyklonové vysavače. Jedná se o bezsáčkové vysavače, založené na principu tzv. „cyklonového efektu“. Vysáté částečky nečistot jsou v prachové nádobě odstředivou silou urychlovány a díky tomu se z proudu vzduchu dokáže oddělit i malé prachové částečky. Výrobci vysavačů uvádějí, že takto dokáží zachytit až 99% všech prachových částic.

Mezi bezsáčkové vysavače patří i vodní vysavače (vysavače na vodu), správně nazývané vysavače s vodním filtrem. Nečistoty jdou skrze hadici do nádrže s vodou. Nečistoty a prach odchytává rotační separátor. Díky tomu necítíte žádný zápach. Do nádrže se vejde několik litrů vody, kterou je dopručeno vyměnit po vysátí jedné větší místnosti. Nevýhodou vodních vysavačů je jejich větší hlučnost a nutnost důkladné údržby, aby se nestaly líhní nečistot. Mají také nižší výkon oproti klasickým vysavačům, aby se předešlo nasátí vody do motorů.

Můžete se setkat i s  „mokrosuchým vysavačem“. V něm můžete použít nádobu na vodu i sáček do vysavače. Máte vysavač s vodním filtrem i klasický v jednom. Tyto víceúčelové vysavače lze použít pro mokré čištění koberců i běžné vysátí prachu z chodby. Existují i varianty bezsáčkového vysavače s vodním filtrem, kdy máte nádobu na prach, do které můžete dát vodu, nebo ji nechat prázdnou a obejít se bez zachycení prachu ve vodě.

Sáčkové vysavače

Do sáčkových vysavačů musíte kupovat sáčky, ty ale slouží jako první řada filtrů na odchycení nečistot. Po sáčku následuje ještě filtr před motorovou jednotkou a filtr po motorové jednotce vysavače. Většina nových vysavačů má automatickou záklopku u sáčku, která po otevření vysavače uzavře sáček vysavače a zabrání tak úniku nečistot. Díky tomu je práce s vysavačem vhodná i pro alergiky, kteří mohou mít problémy při manipulaci s prachovou nádobou u bezsáčkového vysavače.

Doporučujeme využívat sáčky do vysavačů na jedno použití. Sáčky na více použití sice vyjdou levněji, ale i po důkladném umytí v něm zůstane část nečistot a navíc po opakovaném umytí ztrácí svoji pevnost a malé nečistoty již nemusí zadržet. Tyto nečistoty pak mohou proniknout až k motoru vysavače a nenávratně ho poškodit.

Jak vybrat vysavač

Výkon

Pokud srovnáváte vysavače určitě si všímáte jejich výkonu. Bohužel to není tak jednoduché, že čím větší výkon, tím větší účinnost vysávání. Kritickým bodem je zde konstrukce těla vysavače a konstrukce hadice. Právě zde je prostor kde se může vysoký výkon „ztrácet“ a vysavač nemusí být schopný vysát všechny nečistoty. Kvůli regulacím ze strany Evropské Unie se rozmáhají takzvané „zelené vysavače“. Ty mají obecně o něco nižší výkon, ale v reálném provozu to opět závisí na konstrukci těla vysavače a hadice.

Běžně udávaný výkon vysavačů se pohybuje v rozmezí 600 – 2 500 wattů. I když vysavač udaného výkonu dosahuje, pokud je konstrukce vysavače nedostatečná, tak prach z vysavače může unikat a tím pádem není vysavač tak účinný.

Vysavače dokáží být při práci hlučné a vyloženě tišší kousky se mezi nimi hledají těžko. Přesto jsme se v rámci testu na hlučnost jednotlivých kousků podíváme.

Spotřeba energie

S výkonem souvisí i spotřeba energie. Pokud vysáváte párkrát týdně, budete mít doma čisto a bez prachu, ale pokud budete mít „žravý“ vysavač, projeví se tato činnost i na spotřebě elektrické energie vaší domácnosti. Reálně naměřená spotřeba v rámci testu se mezi některými typy vysavačů lišila až o desítky procent.

Filtrace

Rozhodně nelze říct, že čím více má vysavač filtrů, tím lépe. Znova velmi závisí na konstrukci vysavače, aby v něm nebyl drobný netěsnící prostor, kudy může prach unikat zpátky do místnosti. Některé modely vysavačů mají HEPA filtry, ty mají za úkol zachytit i ten nejjemnější prach. Filtr do vysavače by jste měli čas od času vyjmout a vyčistit, aby nedošlo ke snížení výkonu vysavače.

Ergonomie

Do ní patří nejen snadnost práce s vysavačem, ale i to jak snadné je vyměnit sáček vysavače nebo prachovou nádobu. Také jak je zpracován manuál k vysavači, zda je v českém jazyce a je z něj vše jasné.

Příslušenství k vysavačům

Hubice (nástavec vysavače, který zajišťuje kontakt s vysávanou plochou) by měla k vysávané ploše přilnout co nejlépe, tak zajistíte ideální rozložení sacího výkonu. Rotační kartáče mají smysl pro vysávání koberců, ale jejich použití na tvrdých podlahách postrádá smysl. Při výběru vysavače, zvažte i množství dodávaného příslušenství, zejména násad. Můžete tak využít malou hubici na záclony nebo úzkou hubici na radiátory.

K vysavači si můžete přikoupit i odsávačku hlenů na vysavač. To je nástavec, který připojíte k vysavači a můžete vašemu miminku bezpečně a důkladně odsát všechny hleny.

Test vysavačů 2017

Hodnocení probíhá jako známkování ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Rowenta RO 6477 Silence Force Extreme AAAA Turbo Animal Care

Jednoznačný vítěz a nejlepší vysavač, jaký si domů můžete koupit. V energetickém štítku se pyšní hodnocení AAAA – za vysávání na tvrdých plochách i kobercích, za nízkou hlučnost (66 dB) a za nízkou prašnost (má HEPA filtr H13 a speciální sáčky na prach). Vysává na 2 přejetí kočičí chlupy z koberců. Dokonce je i vítěz testu v dTest 2017. Má 6 různých hubic, abyste vysáli prach na jakémkoliv povrchu. Má i ergonomickou trubici, takže se nemusíte u vysávání hrbit. 

Je trochu dražší a větší, ale obojí se dá zvládnout. Pokud chcete kvalitu a dobré zpracování, pak je vyšší cena přiměřená. Přečtěte si celou recenzi Rowenta RO 6477.

Celkové hodnocení 1,27
Výkon  1,1
Spotřeba energie  1,2
Hlučnost  1,1
Filtry  1,1
Ergonomie  1,7
Příslušenství  1,4

Najít nejlevnější cenu

 

Dyson Big Ball Multifloor Pro

Zaplatit za vysavač přes 10 000 Kč, může to mít vůbec smysl? Hned v úvodu vám prozradíme, že může a pokud máte na nákup vysavače vyhrazenu podobnou částku, tak o něm přemýšlejte. Atraktivní a moderní vzhled potěší, ale není tím, proč by jste si vysavač kupovali. Tím hlavním čím, tento bezsáčkový cyklonový vysavač zaujme je velký sací výkon. Většina standardních vysavačů se mu ani vzdáleně nemůže rovnat a i velmi špinavý koberec stačí párkrát přejet, aby byl čistý. Po prvním přejetí zmizí naprostá většina špíny a poté jen vysajete případné zbytky.

Díky specifickému tvaru, který připomíná míč (který má i v názvu) se s ním snadno manévruje a součástí balení jsou i další hubice do škvír a pod nábytek, na čalounění, kartáč atd … Jediné co vás pořád omezuje je přívodní kabel s délkou necelých sedm metrů. Nádoba s prachem se vyprazdňuje snadno, stlačíte červenou páčku na boku přístroje, spodní část nádoby se otevře a prach se vysype do koše. Kromě přívodního kabelu je jeho jedinou další slabostí trošku vyšší váha. Jinak se jedná o jeden z nejlepších vysavačů na trhu, který je navíc prakticky bezúdržbový.

Celkové hodnocení 1,83
Výkon  1,5
Spotřeba energie  1,8
Hlučnost  2,4
Filtry  1,5
Ergonomie  2,0
Příslušenství  1,8

Najít nejlevnější cenu

Electrolux ZUSORIGDB+

Klasický sáčkový vysavač, tentokráte od firmy Electrolux. Má oválnou hadici (která není příliš ohebná), takže pokud chcete nasadit dětskou odsávačku, musíte přikoupit redukci. Ta ale stojí jen něco málo přes 100 korun. Velmi dobře vysává tvrdé podlahy, s koberci už je to horší. Ne že by nešli vysát, ale docela se nadřete a musíte je přejet vícekrát. Objem sáčku je 3,5 litru. To je takový lepší průměr a znamená to, že ho nemusíte čistit po každých pár vysáváních. V čem vysavač exceluje je míra hluku. Je totiž opravdu tichý a nemusíte se s ním bát uklízet ani ve večerních hodinách, sousedi nic neuslyší. Další dobrou vlastností je délka přívodního kabelu. Ten má 9 metrů a i s hadicí má vysavač dosah přes 11 metrů od zásuvky. Příkon je relativně nízký 700W. Vaši peněženku nezruinuje. Filtr je omyvatelný a jde snadno vyndat. Opět plusové body. Na vysavač je trochu těžší a díky tužší hadici, se díky tomu hůře skladuje v menších prostorech. Jinak mu není co vytknout a pokud hledáte kvalitu za rozumnou cenu, tak je to správná volba.

Celkové hodnocení  1,88
Výkon  2,0
Spotřeba energie  2,2
Hlučnost  1,6
Filtry  1,7
Ergonomie  2,0
Příslušenství  2,0

Najít nejlevnější cenu

Severin BC 7055

Sáčkový vysavač od trochu méně znamého výrobce, jedná se o velmi zajímavou koupi v dané cenové hladině. Dlouhá trubice a lehké tělo vysavače znamenají snadnou manipulaci a rychle se vám podaří vysát i velké prostory. Příjemný zjištěním jsou pogumovaná kolečka, která jsou velmi šetrná i parketám. Příslušenství je standardní, to znamená prachový kartáč na koberce, štěrbinový nástavec na úzké prostory a hubice na čalounění. Hlučnost při zátěži byla okolo 75 dBa, výrobcem udávaný výkon 750 W se blížil v praxi i výše uvedenému vysavači od Miele.
 

Celkové hodnocení  2,12
Výkon  1,9
Spotřeba energie  2,4
Hlučnost  2,6
Filtry  1,6
Ergonomie  2,0
Příslušenství  2,2

Najít nejlevnější cenu

Philips FC 7088/01 AquaTrio

Elitní tyčový vysavač s vodní filtrací, má díky svému tvaru prostor jen pro necelý litr vody. Musíte ji tedy vyměnit už po vysátí menší místnosti. Kabel má délku 8 metrů, není problém s ním tedy vysát i větší místnosti. Vysavač váží skoro 8 kg, není s ním tedy úplně snadná manipulace. Z dlouhodobého hlediska nemáme příliš důveru v plastovou konstrukci vysavače. Díky vodnímu filtru je to skvělý vysavač pro alergiky, který si velmi dobře poradí i s chlupy vašich zvířecích miláčků. Závěrem lze říct, že skvěle čistí, ale ergonomie a konstrukce vysavače jej sráží dolů. Pozor na to, že nevyčistí okraje místnosti, cca poslední 4 cm jsou před tímto vysavačem ukryté.
 

Celkové hodnocení  2,27
Výkon  1,8
Spotřeba energie  2,1
Hlučnost  2,2
Filtry  2,1
Ergonomie  2,9
Příslušenství  2,5

Najít nejlevnější cenu

Bosch PAS 18 LI solo

Pokud hledáte ruční vysavač s větším výkonem, tento od Bosche je velmi dobrá volba. Jeho velký výkon sebou přináší ale i stinné stránky. První je hluk a druhou je vysoká spotřeba energie (akumulátoru). Ergonomie a práce s přístrojem je skvělá, váží totiž méně než 1,5 kg. Prostor pro prach a nečistoty  je 1 litr, to je u vysavače tohoto typu dostatečné. Jako ruční vysavač do auta na rychlý úklid ideální volba, zejména pokud máte děti.
 

Celkové hodnocení  2,33
Výkon  1,8
Spotřeba energie  2,4
Hlučnost  2,7
Filtry  2,4
Ergonomie  1,8
Příslušenství  2,9

Najít nejlevnější cenu

Pomohl vám náš test vybrat ten správný produkt? Chybí vám v nákupním rádci nebo testu nějaká informace? Chcete doplnit vaši zkušenost pro ostatní? Podělte se o svoje názory a připomínky v diskuzi pod článkem, pomůžete tak ostatním lidem, kteří vybírají.

Budeme rádi, když nám pošlete svou přípomínku, nebo názor

Odpovědět