Jak vybrat nejlepší vysílačku / CB radiostanici

Jsme profíci, nevěříme marketingovým slibům a nezávisle recenzujeme a srovnáváme produkty. Když nakoupíte skrze naše odkazy, můžeme získat malou odměnu, která ale nezvyšuje cenu vašeho nákupu.

Ať už si chcete pořídit vysílačku čistě pro zábavu nebo ji budete potřebovat při práci, tento článek vám pomůže se v tomto sortimentu vyznat. V článku jsme sepsali a vysvětlili důležité specifické pojmy, které vám pomohou se v problematice lépe zorientovat. Toto téma je obsáhlé a odborné, ale díky našim základním radám pro výběr se do něj snadno dostanete. Podíváme se na rozdělení vysílaček podle využívaných frekvenčních pásem. Zde je důležité, abyste si vybrali pásmo, které můžete používat bez povolení. Jedná se o PMR a CB. Dalším nezbytným parametrem při výběru samozřejmě je to, jaký dosah vysílačky mají. Počet kanálů by měl být co nejvyšší, abychom nebyli při spojení rušeni jinými uživateli. Nesmíme zapomenout ani na výdrž baterií a vysílací výkon, který právě s výdrží baterií přímo souvisí. Podrobněji se podíváme na funkce, kterých je celá řada.  Přestože design u tohoto výrobku nebude tím nejdůležitějším faktorem, například u ruční vysílačky bude hrát roli to, jak padne uživateli do ruky. V neposlední řadě se zaměříme samozřejmě i na ceny. Představíme vám recenzi pět různých vysílaček a ukážeme, v čem spočívají výhody a nevýhody jednotlivých modelů.

Recenze a test vysílaček

Postupně si představíme pět vysílaček, které zhodnotíme z různých úhlů pohledu. Každá radiostanice je něčím zajímavá a vybrat si tak můžete tu nejlepší vysílačku pro vás. Zaměříme se na srovnání mezi nimi, ať už půjde o dosah vysílání a jeho kvalitu, množství funkcí a příslušenství, které vám pomohou při používání vysílačky a zajistí vám lepší komfort užití. Také se podíváme na odolnost vysílaček a samozřejmě jejich ceny. Nevynechali jsme ani otázku nabíjení výrobků. Až dojdete na konec článku, budete vědět, jaký typ vysílaček chcete, který výrobce je pro vás ten pravý a která hlediska výběru pro vás budou důležitá.

GoGEN Maxipes Fík MAXI zelená

PásmoCB
Určeníruční
Hmotnost0,37 kg
Přenosová frekvence446 MHz
Počet kanálů8
Dosah3,5 km
Hlasové ovládáníne
Podsvíceníano
Baterie3 AAA baterie mikrotužkové

Tato vysílačka výrobce GoGen patří k levnějším modelům, ale můžete si s ní užít dost zábavy. Na obalu je dětský motiv Maxipsa Fíka, je tedy určena hlavně pro děti. Neznamená to ale, že je to jen nějaká dětská hračka, se kterou se nikam nedovoláte. Jde o to výkonnou vysílačku, která má ve volném prostoru dosah až 4 km, pokud je jedna ze dvou vysílaček v budově, tak až 3,5 km. Balení obsahuje 2 ks vysílaček, součástí je i praktická spona na pásek nebo na batoh, budete tak mít volné ruce například při výletech. Napájení vysílačky je na mikrotužkové baterie AAA, které také najdete přiložené v balíčku. Díky tomu budete mobilní a například v přírodě nejste odkázáni na síťový zdroj. Samozřejmě výdrž není zas tak velká jako by byla vysílačka napájena akumulátorem. Výhodou je, že zde najdete zabudovaný indikátor baterie, který vám pomůže hlídat, aby vysílačka najednou nezůstala  bez “šťávy”.

Vysílačka disponuje funkcí zamykání tlačítek a šetření baterií. Díky tomu můžete maximalizovat pohotovostní dobu používání. Máte tu možnost nastavit si hlasitost. A také zapnout  podsvícení oranžového LCD displeje, pokud chcete vysílačku použít za zhoršených světelných podmínek. Tento model je lehký a dobře se bude držet v menší ruce. Přepínat můžete mezi 8 kanály a funkce skenování kanálů vám umožní najít všechny rádiové stanice v okolí. Tak se vy nebo vaše děti snadno spojí s ostatními. Uživatelé oceňují přehledné menu a výbornou komunikaci. Pokud potřebujete jednoduché, ale plně funkční vysílačky, určitě splní vaše očekávání a vám i vašim dětem udělají velkou radost.

 • dobrý dosah
 • nízká cena
 • vhodný do dětské ruky
 • čistý přenos zvuku
 • snad jen slabá výdrž baterie
Zjistit cenu

Baofeng UV-5R

PásmoPRM (VHF: 136-174 MHz, UHF:400-520MH )- Dual Band
Určeníruční
Hmotnost0,210 kg
Přenosová frekvence65MHz - 108MHz (Pouze komerční příjem rádia), VHF 136MHz - 174MHz , UHF: 400MHz - 480MHz
Počet kanálů16 PRM kanálů, celkem 128
Dosah0,4-8 km
Hlasové ovládáníano
Podsvíceníano
BaterieNabíjecí Lithium-Ion akumulátor 7.4V/1800mAh

Tato vysílačka, která se stala TOP vysílačkou roku 2016, 2018 a 2019 je námi hodnocena velmi dobře. Najdeme na ni také spoustu kladných recenzí od uživatelů. Její cena je na to, co všechno umí velice příznivá. Hodí se pro amatérské, středně zkušené uživatele. Jestliže ale potřebujete jen několik pevně nastavených funkcí, bude pro vás tato radiostanice trošku složitější, předpokládá se, že budete mít alespoň základní znalosti z terminologie radiostanic. Je velmi výkonná a také dobře dílensky zpracovaná a bytelná. Tuto Dual band stanici můžete koupit již naprogramovanou. Pokud si však dokoupíte programovací kabel s programem, lze přes PC nastavit širší pásmo. Ostatní funkce se nastavují ručně. Vysílačka disponuje vynikající citlivostí a mnoha funkcemi – jako například funkcí “VOX” (automatická aktivace vaším hlasem), alarm nebo úspornou funkcí akumulátoru “SAFE”. Z mnoha dalších funkcí ještě zmíníme například tzv  “Roger beep”,  což je tón, který je přidaný na konci segmentu vysílání, indikuje konec přenosu.

Poslední ze zmíněných funkcí je  programovací časovač vysílání “TOT” ( time out timer – omezení času vysílání). Vše je podrobně uvedeno v návodu. Má malé rozměry a dobře se s ní manipuluje. Můžete si také zvolit bohaté volitelné příslušenství (antény, mikrofon, baterie), které rozšíří její působnost. Výkon vysílačky odpovídá výkonu profi vysílače (5/4W). Je to široce použitelný model pro svoji programovatelnost třeba PMR kanálů nebo sdílených VHF či UHF kanálů . Výdrž na baterii je dostatečný, disponuje také indikátorem nabití baterie. Výhodou je to, že můžete měnit anténu (ta přiložená k výrobku není příliš kvalitní) a tím rozšířit dosah a kvalitu příjmu. Na této vysílačce díky Dual – Bandu můžete poslouchat kromě zmíněných pásem také FM rádio. To se vypne, pokud vysílačka zachytí vysílaný signál. Pokud potřebuje přisvítit, můžete použít vestavné LED svítidlo. Celkově musíme říct, že s touto vysílačkou určitě neuděláte chybu, pokud potřebujete kvalitní výrobek s více funkcemi, což samozřejmě obnáší to, že se s ním budete muset naučit pracovat. Maličkým negativem bude trochu složitější návod.

 • profi výkon, programovatelnost
 • nízká cena
 • velké množství funkcí
 • čistý přenos zvuku
 • horší příjem, pokud stojíte blízko silného vysílače
 • složitější návod
Zjistit cenu

DeTeWe Outdoor 8000 Duo

PásmoPMR
Určeníruční
Hmotnost0,75 kg
Přenosová frekvence446 MHz
Počet kanálů8
Dosah9 km
Hlasové ovládáníano
Podsvíceníano
Baterieakumulátor 600 mAh, nebo 4x AAA

Pokud potřebujeme vysílačku nejen pro zábavu, ale především pro práci, například na stavbu, při ostraze objektů a podobně, můžete uvažovat o koupi této vysílačky.  Model DeTeWe Outdoor 800 Duo je určen do extrémnějších podmínek. Disponuje totiž stupněm ochrany IPX2, což je ochrana proti padající vodě  (ekvivalent deště 3-5 mm po dobu 10 minut při náklonu 15º ve 4 různých polohách proti instalační poloze). Proto je vhodná například na silniční stavby nebo výlety někam do přírody, zkrátka při náročnějších venkovních aktivitách. Pokud byste ji náhodou někde vytratili, její ostře oranžová barva vám pomůže při jejím hledání. Tato radiostanice vysílá na volných frekvencích (PMR), vysílačku je možné používat v celé EU. Spotřeba energie je nízká a dosah vysílání je uváděn až 9 km, což je samozřejmě ideální hodnota. Na takovou vzdálenost musíte mít dokonalé komunikační prostředí bez překážek. Výkon radiostanic je 0,5 W, takže reálné spojení v otevřeném terénu je asi 3 až 5 km, a pokud budete vysílat například ve městě nebo v terénu, kde jsou překážky jako stromy, kopečky atd., počítejte s dosahem 0,5 – 1,5 km.

V dodaném balení najdete 2 ks radiostanice, 2 ks spony na opasek, 2 x sadu akumulátorů, stolní nabíječku. Sada přístroje DeTeWe Outdoor 8000 obsahuje také vysoce kvalitní speciální sluchátka (tzv. Airtube-Headsets) pro bezpečné držení a maximální potlačení okolního hluku. Vysílačka je dodávána v praktickém kufříku. U tohoto modelu budete s množstvím funkcí určitě spokojeni. Ať už je to zmíněná funkce VOX, funkce skenování, úsporný režim, funkce Roger Beep, indikátor nabití baterie, stopky a jiné. Zmíníme se ještě o funkci Dual Channel (signalizace rádiové aktivity na druhém kanálu) a funkci automatické Squelch – což je takový umlčovač šumu (pevné hranice, nad kterou se otevře squelch sílu signálu). Samozřejmostí je LCD podsvícený displej. Vysílačka nepatří mezi úplně nejlevnější výrobky, ovšem vzhledem k dostatku funkcí, dosahu a voděodolnosti se vám určitě vyplatí.

 • voděodolnost IPX2
 • velký dosah
 • množství funkcí
 • čistý přenos zvuku
 • výrazná barva pomůže při hledání
 • vyšší cena
Zjistit cenu

Sencor SMR 600

PásmoPMR
Určeníruční
Hmotnost0,3 kg
Přenosová frekvence446 MHz
Počet kanálů8
Dosah8 km
Hlasové ovládáníano
Podsvíceníano
BaterieAAA baterie dobíjecí, nabíjecí stanice

Jedná se o poměrně kvalitní a výkonnou vysílačku. Výrobce uvádí dosah až 8 km ve volném prostoru, samozřejmě dosah vysílačky je závislý na mnoha faktorech a realita bude asi trochu jinde. Ovšem i tak je dosah vysílačky dost velký a můžete s ní dosáhnout čistého spojení. Tato radiostanice je totiž vybavena funkcí automatického potlačení šumu, která zaručí kvalitní přenos. Vysílačka vysílá v pásmu PMR, frekvence 446 MHz. Svoji stanici si můžete zabezpečit podkanálem CTSS kterých je až 38 a podkanálem DCS kterých je 83. Můžete zde libovolně přepínat na kanál, kde vás nikdo nepovolaný neuslyší. Změna kanálu se provádí tlačítkem menu, následně logicky provedete volbu podkanálu. Pokud chcete otevřít šumovou bránu, provedete to dvojstiskem tlačítka šipkou dolů a tlačítka menu.

Vysílačka disponuje 15 volitelnými vyzváněcími tóny a můžete si nastavit i vibrace. Samozřejmostí je plynulý regulátor hlasitosti. Najdete tu další funkce jako automatický spořič, funce VOX  (odešle signál, když promluvíte ve třech stupních citlivosti), dále indikátor stavu nabití baterie. Oznámí vám pípnutím, když vám někdo zavolá. Její podsvícený displej je přehledný a dobře čitelný. Snad jen ukazatel kanálu a subkanálu by mohl být na displeji větší. Na displeji se ukazuje aktuálně zvolená frekvence, což každá vysílačka nemá, vypadá tak víc profesionálně. Má nabíjecí stanici na obě vysílačky s kontrolkami nebo můžete nabíjet každou zvlášť. Výdrž baterie je trochu slabší. Klip pro připnutí na opasek, který je součástí balení drží pěkně. Musíme upozornit na to, že headset (mikrofon,sluchátka) není součástí balení, stejně jako redukce na headset. Jedná se o pěknou vysílačku, která je dobře zpracovaná, poměrně odolná a s dobrou dosažitelností. Podle našeho názoru je výběr této vysílačky dobrá volba. Jen snad pokud byste chtěli vysílačku na vodu, raději se kvůli odolnosti poohlédněte jinde.

 • dobrý dosah
 • čistý zvuk bez šumu
 • výdrž akumulátorů
 • čistý přenos zvuku
 • s anténou se nevejde do kapsy
Zjistit cenu

Motorola TLKR T82 Extreme

PásmoPMR
Určeníruční
Hmotnost0,197 kg
Přenosová frekvence446 MHz
Počet kanálů16
Dosah10 km
Hlasové ovládáníano
Podsvíceníano
BaterieAAA baterie a nabíjení přes USB

Pokud toužíte po kvalitní a odolné radiostanici a chcete, aby vám bez problémů sloužila několik let, tato vysílačka je pro vás ta pravá. Samozřejmě cena je v porovnání s těmi, které jsme vám představili, mírně vyšší, ale díru do peněženky vám určitě neudělá. S tímto modelem se nemusíte bát používání ani v dešti, ani v prachu, v tomto ohledu se jedná o výrobek i do extrémnějších podmínek. Stupeň krytí IPx4 zajistí dostatečnou odolnost proti vodě, robustní a bytelná konstrukce zase odolá případnému pádu. Dosah až 10 km, který výrobce uvádí, opět platí v ideálním případě, ovšem i tak uživatelé uvádějí velmi slušný dosah signálu, také vysokou hlasitost a celkově dobrou komunikaci. Nový inverzní displej zajistí automatické rozsvícení při volání. Tato vysílačka disponuje 16 kanály a 121 podkanály.

Výrobce vysílaček Motorola je zárukou kvality a dobrého zpracování, o tom už se uživatelé přesvědčili i v mnoha předchozích modelech. Líbí se nám, že je velmi praktická a má také moderní design. Díky svým rozměrům ji lze pěkně schovat do kapsy, a tak ji mít vždy při ruce. Můžete ji samozřejmě nosit i na opasku, a to díky pásku, který je součástí balení. Tento model je dodán v praktickém elegantním pouzdře na vysílačky. Co se týká funkcí a doplňků k této radiostanici, najdeme jich zde opět opravdu hodně. Zmínit můžeme například praktické skenování kanálůjednoduché párování pro pohodlné skupinové volání nebo například zámek klávesnice, Hands-free či vibrační upozornění. Pokud potřebujete v noci posvítit, můžete využít LED svítilny.

Funkce automatický squelch – potlačení rušení na pozadí v tomto případě není příliš prakticky vyřešena. Musíte ho zapínat znovu a znovu a tlačítko také stále držet. Napájení funguje přes 3x AA alkalické baterie nebo dobíjecí akumulátory, které jsou součástí balení. S klidným srdcem vám tuto vysílačku můžeme doporučit, dá se říct, že jak výbavou, tak zpracování může konkurovat profi vysílačkám. Poměr cena/výkon/počet funkcí je výborný. Vysílačka také po nabití přes USB vydrží dostatečně dlouho, a jak už název napovídá, můžete s ní vysílat i v extrémních podmínkách.

 • voděodolnost IPX4, vhodné do extrémního prostředí
 • pevný materiál, robustní
 • velký dosah
 • množství funkcí
 • čistý přenos zvuku
 • nepraktický squelch
Zjistit cenu

Výhody vysílačky a její využití

Koupě vysílačky by se dnes mohla zdát zbytečností, ale vysílačky mají různé výhody ve srovnání s mobilními telefony, které dnes máme téměř všichni, včetně dětí. Přesto vysílačka, která samozřejmě nechce být konkurencí mobilním telefonům, přináší oproti nim jisté výhody.

 • Za prvé, provoz tohoto přístroje je bezplatný.
 • V určitých situacích také potřebujeme využít rychlosti přenosu, stačí jen zmáčknout tlačítko, nemusíme vytáčet číslo a jsme ve spojení.
 • Pořizovací cena mobilního telefonu je také většinou vyšší než cena vysílačky.
 • Navíc u vysílaček můžete mluvit s více účastníky najednou.

Využití vysílačky

Využití vysílačky- radiostanice je velmi variabilní. Můžete ji využít v pracovním procesu, ať na stavbách, ve výrobním provozu, jako ochranka v obchodních domech. Pokud pracujete jako profesionální řidič, můžete využít vysílačku do kamionu pro spojení s ostatními řidiči. Užijete si s ní ale také pořádnou zábavu. Bude se vám hodit, když budete pro děti na táboře či pro své vlastní ratolesti o prázdninách připravovat bojovou hru. Můžete se vysílačkou domlouvat s další hlídkou a domluvit se například na dalších úkolech pro děti. Využít ji můžete ale také v lese při sbírání hub, abyste informovali ostatní o svém nálezu pravého hřibu a poradili jim, kam mají jít hledat.

Jistě si pamatujete, když jste byli děti, že jste chtěli mít tajnou domluvu s kamarády. S vysílačkou byste se určitě nenudili, a pokud dětskou vysílačku svým potomkům pořídíte, mohou s ní zažít velké dobrodružství a na dlouho se zabavit. Pokud vyrazíte na loď na moře nebo i řeku a chcete být ve spojení například se svými přáteli, můžete vysílačku použít i k tomu. A když se ocitnete někde na horách, kde byste se náhodou mohli jeden druhému ztratit nebo si přivodit i úraz, vysílačka by vám určitě přišla vhod. Díky radiostanici si ale také můžete najít spoustu přátel a stát se součástí tohoto zajímavého světa nadšenců, kteří sdílí svoje zážitky s ostatními třeba při toulání přírodou. Radiovysílání se může stát vaším velkým koníčkem. Tento přístroj se zkrátka začíná těšit čím dál větší oblibě. Všimli si toho i výrobci, a proto nabízejí celou škálu modelů v různých cenových relacích a na vás je vybrat si ten, který pro vás bude tím nejvhodnějším.

Princip vysílačky

Vysílačka je radiokomunikační zařízení, které umožňuje spojení mezi uživateli pomocí elektromagnetického vlnění, tzn. bezdrátovým způsobem. Vysílačka byla původně určena jen k vojenským účelům, první vojenské vysílačky se objevily za druhé světové války. Dnes už se samozřejmě jedná o modernější přístroje, které se využívají také pro mírové účely. Jedná se o obousměrný rádiový vysílač a přijímač. Funguje simplexně, což znamená, že v jeden okamžik buď vysílá, nebo přijímá, na rozdíl od mobilního telefonu, u kterého můžeme zároveň mluvit i poslouchat. Dosahy jsou samozřejmě menší, než u mobilních telefonů, ovšem na rozdíl od mobilních telefonů nejsou závislé na síti převaděčů, které zesilují vysílaný signál. Komunikace mezi oběma uživateli probíhá na stejné frekvenci.

Vysílání na vysílačce obvykle probíhá, když se zmáčkne tlačítko pro vysílání. Jednoduchá vysílačka zvuk namoduluje na nosnou frekvenci a odvysílá do prostoru v analogovém nebo digitálním tvaru. Vysílaný signál se nachází v určitém frekvenčním pásmu (kanálu). Frekvence jsou dány mezinárodními dohodami, nemůžete si je libovolně volit. Vysílačka disponuje většinou několika frekvencemi a uživatel tak může přepnout na jiný kanál. Pokud vysílají současně dvě stanice na jedné frekvenci, dojde k tomu, že vznikne šum a lépe je slyšet ten, který vlastní přístroj se silnějším vysílacím výkonem. Pokud vlastníte model na baterie a jste v terénu, je lépe hlídat si dobu vysílání na nejnutnější dobu a komunikovat srozumitelně a stručně, protože vysílání signálu spotřebuje více energie než příjem.

Rozdělení vysílaček

Rozdělit vysílačky můžeme ze dvou základních hledisek.

 1. Za prvé podle toho, jak a kde je budeme využívat, zda to bude domácí vysílačka –  umístěna v domě nebo vysílačka do auta, v tomto případě se jedná o základnové radiostanice. Pokud potřebujete vysílačky přenosné, mobilní, hledejte ruční radiostanice.
 2. Druhým a to velmi důležitým rozdělením je rozdělení vysílaček podle typu pásem. Použití radiostanic totiž podléhá předpisům a podmínkám Všeobecných oprávnění, které vydává Český telekomunikační úřad, a ne všechna pásma je možné podle těchto směrnic používat bez omezení.

Základnové

Tento typ má zabudovanou pevnou anténu a obvykle disponuje vyšším výkonem. Jedná se o vysílačky větší velikosti, tím pádem s menší možností manipulace, zato často s větším dosahem než mají ruční vysílačky. U těchto vysílaček musíme počítat s vyšší cenou, ale také delším a srozumitelnějším spojením a menší náchylností k rušení. Jsou napájeny ze sítě. V autech je anténa připevněná na vozidle.

Ruční

Jak už napovídá název, jedná se vysílačky menších rozměrů do ruky, tzv. ručky, které si většinou bereme sebou z domu. Tyto získávají energii z AAA baterií nebo dobíjecích akumulátorů.

Podle pásem

Jak už jsme řekli, ne všechna pásma jsou možná pro občanské použití. Jelikož jsou některé frekvence využívané státními a soukromými institucemi, musíte pro jejich použití získat oprávnění. Prostřednictvím vysílaček spolu komunikují letecké, bezpečnostní a jiné složky, je tedy pochopitelné, že používání těchto frekvencí není bez povolení možné. Představíme vám všechna pásma, abyste si udělali obrázek, k čemu se používají.

 • CB  (Citizen Band)  občanské použití,  tomu odpovídají kmitočty 27 MHz a využívají se ve většině zemí pro silniční komunikaci například v kamionech.
 • PMR (Persona Mobile Radio) občanské použití – využívají frekvenční UHF pásmo 446,0 – 446,1 Mhz
 • VHF (Very high frequency) – toto kmitočtové pásmo je v rozmezí 110 – 174 MHz. VHF používají profesionální radiostanice, úzké pásmo je určené pro lodní a letecké radiostanice. Část kmitočtů je daná i pro radioamatéry. Dosahy VHF stejně jako UHF jsou v terénu  2- 15 km.
 • UHF (Ultra High Frequency) – určené pro členy Českého radioklubu, bezpečnostní služby, IZS, taxislužby. I zde je omezený přístup pro volné použití.
 • MB výhradně pro dopravní a zdravotní služby, nemocnice a podniky

Pozor ! Je důležité poznamenat, že UHF společně s VHF můžete používat pouze při přidělení kmitočtu. Jejich provoz je podmíněn vlastnictvím radioamatérské licence, získané absolvováním zkoušek. Dobrá rada: Pokud chcete komunikovat s kamarády, kteří už vysílačky vlastní, musíte si nejprve zjistit, na jakých kmitočtech vysílají. Například – pokud si zakoupíte radiostanici v pásmu 27 MHz (CB), je jasné, že se nedomluvíte na kmitočtech 446 MHz (PMR).

Občanská pásma CB a PMR – upřesnění informací

Z výše uvedených údajů je zřejmé, že bez omezení je možné využívat frekvence CB a PMR. Těmto občanským radiostanicím budeme tedy věnovat naši hlavní pozornost. To, že je vydané pro nějaké pásmo všeobecné oprávnění (VO), znamená, že nemusíte mít žádné další individuální oprávnění, abyste na něm mohli vysílat. Prostě jen vysíláte a respektujete to, co dané VO předepisuje. PMR vysílačky (446 MHz) Sem patří ruční radiostanice pro občasné používání, patří mezi ně například i ta, koupená v supermarketu. Jsou většinou na baterii nebo akumulátory a disponují dosahem 0,5 – 2 km. Pokud ale stojíte na výhodném stanovišti, například na kopci, dosah může být až desítky km.

Na druhou stranu, pokud je mezi stanicemi překážka (kopec), nemusí se spojení vůbec podařit. Vždy záleží na okamžitých podmínkách šíření elektromagnetických vln v atmosféře, úrovni místního rušení a kvalitě radiostanic. Výhodou jsou malé rozměry, nízká cena, minimálně rušený příjem. Většinou mají 8, maximálně 16 kanálů. Výhodou pásma PMR resp. PMR446 je mezinárodní platnost v Evropě.  Proto je můžeme používat při cestách do zahraničí. Pozor, ale například v USA, kde toto pásmo není. PMR lze provozovat jen na zemi, nikoli ve vzduchu, takže pokud byste chtěli vysílat například při výletu z létajícího balonu, je to v rozporu s VO (všeobecnými nařízeními). PMR je určeno k používání za pohybu nebo při zastávkách na předem neurčených místech. CB vysílačky  (27 MHz) Pracují v CB pásmu na 40 nebo 80 kanálech a povolený výkon je max. 4 W. Pásmo CB je klasikou využívanou mnoha milovníky radiostanic. “Síbíčka” se využívají se ve většině zemí pro silniční komunikaci například v kamionech, kdy si řidiči hlásí navzájem upozornění na uzavírky nebo nehody.

Některé kanály jsou určeny pro konkrétní použití. Například kanál č. 1 je určený jako svolávací kanál. Jakmile se zde dohodnete, přecházíte na jiný kanál, aby kanál č. 1 zůstal volný. Kanál č. 9  je zase určený pro přivolání pomoci v případě nouze. Některé vysílačky mají tzv. rychlé volání kanálu 9, což se může hodit. Kanál č. 10 je primárně určen řidičům a kanál č. 19 funguje pro komunikaci v mezinárodní dopravě. CB používají i rodiny pro vzájemnou komunikaci. Dosah bývá oproti PMR delší a to od 2 do 15 kilometrů, může se však stát, že budete rušeni, na daném kanálu se nikdy nestane, že budete sami. CB používají často nadšenci, kteří tráví u vysílaček spoustu času a často je používání vysílaček jejich velkým hobby. Pokud si koupíte radiostanici v tomto pásmu, bude se vám hodit kodex pro její používání tzv. devatero sibíčkáře, které vám pro zajímavost uvádíme. Devatero síbíčkáře:

 1. Na vysílací frekvenci nejste nikdy sami. Proto se nezapomeňte chovat ohleduplně vzhledem k ostatním uživatelům. Respektujte, že všichni uživatelé mají stejná práva.
 2. Při volání postupujte tak, že nejdříve zavoláte volaného a až poté řeknete svoji volačku. Např.: Jardo Nymburk, Jardo Nymburk, Zdeněk Písty mobil..
 3. Do hovoru se vstupujte slovem „brejk“ a volačka. Např.: Brejk, brejk, Zdeněk Písty mobil. Je slušnost „brejka“ pustit ke slovu – může jít o tísňové volání.
 4. Vzhledem k tomu, že je pásmo otevřené, můžete vstoupit v podstatě do každého hovoru. Na vašem uvážení je, zdali je to vhodné.
 5. Při hovoru nechejte po přepnutí 3vteřinovou mezeru, aby se mezi vás mohl v případě nutnosti dostat další účastník.
 6. Používá se všech 80 kanálů. Kanál č. 1 bývá většinou svolávací. Po navázání spojení účastníci přechází na jiný volný a dohodnutý kanál.
 7. Kanál č. 9 je určen pro tísňová volání, kanál č.10 se vžil pro motoristy, kanál č.24 a 25 je vyhrazen pro digitální přenos dat.
 8. Jestliže zachytíte nouzové volání, snažte se pomoci. Nikdy nevíte, kdy pomoc budete potřebovat sami.
 9. Při vysílání buďte slušní a ohleduplní. Vyplatí se to nejen vám, ale i ostatním. Nepoužívejte vulgární ani sprostá slova.

Parametry při výběru

Podle čeho si vybrat vysílačku? Chcete tu nej vysílačku s mnoha funkcemi nebo chcete spíš základní jednoduchou, za kterou moc neutratíte?  V každém případě probereme ty nejdůležitější parametry výběru, na které se máte při koupi zaměřit. Potom pro vás nebude problém vybrat vítěze z vysílaček, který vám bude dělat radost.

Vysílací výkon

Jaký vysílací výkon má vysílačka, bude nejspíše jedna z prvních otázek, která váš při výběru napadne. Je to velmi důležitý parametr pro dosah a kvalitu spojení. Ovšem na druhou stranu, čím vyšší výkon, tím více spotřebované energie. Příliš vysoký vysílací výkon často zbytečně vybíjí akumulátor (baterie) radiostanice. Myslete také na to, že abyste mohli používat běžně dostupná pásma, výkon vysílačky je limitovaný do 4 W. Pro příklad úbytku energie uvedeme rozdíl mezi vysílacím výkonem 0,5 W a 4 W. Sice tím získáme dvakrát větší dosah, ale odběr z akumulátoru bude 8 x vyšší. Pokud vybíráte mezi 4 W a 6 W, zde naroste dosah spojení o pouhých 15 %, zato odběr energie je o 50 % vyšší. Je proto důležité zvážit i tyto okolnosti a vybrat ten nejlepší poměr ceny a výkonu, který vám bude vyhovovat.

Dosah vysílačky

Na dotaz, jaký bude dosah vysílačky, není vůbec jednoduché zodpovědět. Jak už jsme si řekli, dosah vysílačky je určený podle typu pásma. Dalším faktorem je samozřejmě cena, levné vysílačky koupené v supermarketu těžko dosáhnou kvality, jakou mají dražší modely. Pokud používáme vysílačky v terénu, kde nejsou žádné překážky, samozřejmě dosáhneme jiných výsledků, než pokud se nám do cesty postaví nějaká překážka jako zástavba, kopcovitý terén a podobně. Elektromagnetické vlny, které se používají pro přenos hovorů prostřednictvím vysílaček, se od terénních překážek nebo budov ve městech odrážejí a jsou jimi pohlcovány,  tím se snižuje komunikační dosah pro vysílačky. Jak můžete tušit, někteří výrobci uvádějí obvykle tu “výhodnější” dosahovou vzdálenost. Možná vás to překvapí, ale dalších faktorů, které ovlivňují dosah vysílačky je docela dost. Ať už se jedná o použitou anténu, citlivosti přijímače, modulaci, dále výkonu vysílací části, atmosférických podmínkách nebo například roční dobu.

Rušení vysílacího signálu

Může se vám stát, že zakoupíte vysílačku a doma v obývacím pokoji funguje bezvadně, žádné rušení, žádný šum. Potom se s ní ale vydáte například na vandr a najednou v praktickém použití,selže. Důvodem je to, že při použití radiostanice na vyvýšeném místě zachytává její anténa mnoho různých radiových signálů z širokého okolí. Tím se vstupní obvody radiostanice mohou takřka zahltit. Proto je naprosto zásadní kvalita řešení vstupních obvodů radiostanice. Pokud si budete vysílačku kupovat, zaměřte se na tento faktor, ať pak nedojde k vašemu rozčarování. Jestliže si nejste jisti, ve specializovaném obchodě vám jistě rádi poradí.

Anténa k vysílačce

Samozřejmě bez antény nelze vysílat ani přijímat. Co si budeme povídat, pokud máte dobrou anténu, je to ten nejlepší zesilovač. Proto pokud máte problémy s dosahem a kvalitou signálu, nejdříve zkuste hledat příčinu v anténě. Už při nákupu je důležité se zaměřit na to, jestli není anténa jakýmkoliv způsobem mechanicky poškozena, stačí i škrábnutí a efektivita přijímání signálu se tím již může změnit. Někteří zákazníci si oblíbili univerzální vícepásmové antény, které jsou dodávané jako příslušenství dualbandových radiostanic. Vysílačky Dual band kombinují pásma UHF, VHF, MARINE a PMR, a pokud máte povolení, tak se můžete rozhodnout, jaké pásmo a jaký výkon použijete. Pro používání těchto antén ale musíte mít správné znalosti. Některé frekvence totiž s těmito anténami fungují špatně. Ještě na jednu věc bychom rádi upozornili, a to je teplo antény. Při výkonu antény se získaná energie musí vyzářit zpět do prostoru. Pokud je anténa kvalitní, tak to dokáže. Ovšem ty méně kvalitní absorbují energii zpět do antény a tím ji zahřívají. Při dlouhodobém používání se může začít anténa zahřívat, což může vést k jejímu znehodnocení.

Napájení radiostanice

Bude-li radiostanice používána stabilně v domě, je vhodné použít na napájení síťový zdroj. Protože odběr stanice mezi příjmem a vysíláním vždy kolísá, je dobré mít síťový zdroj stabilizovaný. Pokud je vybaven přepěťovou a nadproudovou pojistkou, je vyhráno. Při používání mobilních vysílaček, máme na výběr dvě možnosti. Buď vysílačky na baterie, nebo se zabudovaným akumulátorem. AAA baterie do vysílaček jsou většinou použité u levnějších modelů. Mají své výhody v tom, že se pouze vymění a provoz vysílačky pokračuje dál. Ovšem dlouho nevydrží. Se zabudovaným akumulátorem vydržíme daleko delší dobu. Můžeme mluvit i o několika dnech. Jen musíte myslet na dobití před cestou, někde v kopcích pak bude s dobitím samozřejmě problém.

Displej

Displej sice není tím hlavním parametrem, podle kterého budete vysílačku vybírat. Nicméně není zanedbatelný. Je důležité, aby byl dobře čitelný. Zvlášť pokud budete vysílačku používat v noci nebo když bude hodně svítit sluníčko, budete potřebovat kvalitní, dobře čitelný a přehledný displej. Je dobré vybrat displej s podsvícením, což sice zvýší cenu, ale není to nijak dramatický rozdíl.

Odolnost

Pokud budete s vysílačkou cestovat nebo používat při práci, zvláště na stavbách a podobně, musíte při koupi myslet na to, jak je vysílačka mechanicky odolná. Snadno vám vypadne z kapsy a i drobné pády by některá nemusela přežít, což by se stávat samozřejmě nemělo. Vysílačky jsou ve většině případů vyrobeny z odolného plastu, ovšem platí, že čím víc je bytelná, tím je její hmotnost vyšší. Jestliže má vysílačka uveden stupeň ochrany proti vlhkosti (značený IPX1-IPX8 dle odolnosti), potom s ní můžete i do extremnějších podmínek.

Design

Design vysílačky pro vás nejspíš nebude tak důležitý, pokud tedy nevybíráte vysílačky pro děti. Ovšem důležitá je ergonomie vysílačky, tedy jak vám padne do ruky. Také by neměla být příliš těžká, aby vás její hmotnost neobtěžovala. Proto si dejte i na tento parametr pozor.

Počet kanálů

Až budete vybírat vysílačku, věnujte pozornost i počtu kanálů. Vysílačky používá dnes mnoho lidí a se snadno ocitnete na stejné frekvenci s dalšími uživateli. Proto vybírejte vysílačky, které jich mají co nejvíce. Můžete si přepnout na jiný kanál a nebudete tak rušeni.

Cena

Pořizovací náklady radiostanic se liší podle toho, co vše od vysílačky očekáváte. Na trhu můžete koupit různé modely, od vysílaček pro děti, které koupíte v levnější variantě až po dražší téměř profesionální modely. Tomu odpovídá samozřejmě velké rozpětí cenové nabídky. Můžete si připlatit za nadstandardní funkce a různé vychytávky. Rozhodovat se budete jistě také podle toho, jak často budete vysílačky používat a také podle kvality a prověřeného výrobce. Mezi ně patří například Motorola, Baofeng nebo DeTeWe.

Levné vysílačky do 3 000 Kč

Nikdy jste vysílačky neměli a chcete si vyzkoušet jejich fungování nebo chcete koupit vysílačky pro děti, potom máte možnost koupit vysílačky už od 400 Kč. Samozřejmě tomu odpovídá kvalita i počet funkcí, dosah a podobně. Ale pokud si maličko připlatíte, najdete ve výše uvedené cenové relaci už dost modelů pro dospělé, se kterými budete spokojeni. Na trhu je výrobků opravdu nepřeberné množství a kvalita bývá uspokojivá. Můžete se s nimi vydat na výlety nebo je použít při sportovních utkáních a podobně.

Kvalitní vysílačky do 7 000 Kč

V této vyšší cenové relaci najdete už řadu výrobků jak pro amatéry, kteří vyžadují vyšší kvalitu, tak i pro profesionály. Ne všechny, ale většinou už tyto vysílačky využívají pásem UHF a VHF, ovšem k tomu potřebujete již zmíněný certifikát. S těmito modely dosáhnete vysílání i na vzdálenost 25 km a vysokou kvalitu přenosu, samozřejmě disponují celou řadou užitečných funkcí. Pokud patříte k nadšeným radioamatérům a chcete se domlouvat s ostatními nadšenci často a rádi, budete pravděpodobně vybírat z dražších kvalitnějších modelů.

Profesionální vysílačky nad 7 000 Kč

Tuto cenovou relaci zmiňujeme pro ty, kteří se chtějí věnovat této tématice intenzivně a chtějí investovat vysokou částku. Pro zajímavost – najdeme i radiostanice za 200 tisíc. Samozřejmě toto už je určené pro profesionály, ti mají odborné znalosti v malíčku. Najdete tu jak vojenské, tak například lodní vysílačky.

Shrnutí a rady na závěr

V každém případě by při koupi vysílačky mělo jít o schválený typ. Než si vysílačku koupíte, musíte si ujasnit, co vše od ní očekáváte a k čemu vám bude sloužit. Podle toho vybírejte buď ruční, nebo základnovou. Samozřejmě, jak jsme uvedli výše, pamatujte na rozdělení podle pásma. Další parametry už jsou na vašem zvážení podle toho, kolik chcete do vysílačky investovat. Pokud kupujete vysílačku do auta, nezapomeňte věnovat pozornost výběru antény, jak bude umístěna, protože u motorového vozidla nesmí být překročena povolená konstrukční výška vozidla a to do 400 cm. Doporučujeme si nechat anténu naladit odborníkem. U základnové stanice je nutné pořízení vhodného zdroje se stabilním a dobře vyfiltrovaným napětím 13,8 V. U radiostanic v mobilním prostředku je nutné připojit z důvodů úbytků napětí a rušení stanici přes pojistku na akumulátor vozidla u palubní soustavy 12V. U palubní soustavy 24V je nutné použít vhodný měnič napětí 24/13.8V. Nezapojovat pouze na akumulátor!

Jak vám tento test pomohl? Budeme rádi, když ho ohodnotíte hvězdičkami.

4.4/5 55 hodnocení

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Kategorie:

4 Comments
 1. Dobrý den, sháním vysílačky na tábor, jedná se především o spojení vedoucích v okruhu půl až dvou kilometrů v lese či na louce při přípravě a průběhu her. Mohli by jste nám nějakou doporučit, aniž by to nezruinovalo náš rozpočet? Tím myslím aby jeden kus nestál 20 tisíc, ačkoli nemám představu o cenách. Děkuji předem, František R.

  • Dobrý den,

   ne louky a či menší vzdálenost v lese třeba Motorola TLKR T82 Extreme. Ale v hustějším lese nejspíš dva kilometry nezvládne. Lepší, ale také dražší volbou je ANYTONE D878UV.

 2. Přeji hezký den!Vysílačky a radiostanice jsou pro mně doslova španělská vesnice:Potřebuji být spojen s družkou!Bydlí 4 km daleko a je velmi problematický terén!Poradíte mi si vlastně mám koupit aby jsme byli ve stálém kontaktu!Mně kanály nezajímají,já prostě chci mít s ní spojení!Nebo mám shánět radiostanici,není to zbytečné?Cena může být do 5000kč!Připojení na 12volt a aby to bylo odolné proti rušení!Dosah vysílaček může být mezi sebou i 50km!Ale nemusí!Poradíte mi prosím?Nebo nevíte kdo mi poradí? Díky

  • Dobrý den,

   těžko odhadovat co myslíte problematickým terénem, ale s ohledem na rozpočet a naznačené podmínky se zkuste podívat na ANYTONE D878UV, ta by měla splnit vaše očekávání.

  Přidejte váš dotaz nebo recenzi

  Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

  Covybrat.cz
  Logo