Jak vybrat záchodové prkénko

I když byste možná tohle téma v našem rádci nečekali, každý máme doma onu místnost, kam chodí a kde má rád hlavně klid a třeba i trochu toho pohodlí. A právě na to druhé jsme se zaměřili. Chtěli jsme zjistit, jaký materiál je používán k výrobě, jak správně změřit rozměry, kolik existuje druhů sedátek a jaké další vymoženosti nám výrobci mohou nabídnout. Nás snad nejvíce zaujala šikovná bidetová varianta prkénka, která zabijí dvě mouchy jednou ranou a o které si můžete níže přečíst daleko více.

Recenze záchodových prkének / WC sedátek

Na co jiného se u WC sedátek zaměřit než na výběr materiálu, barvu či dekor a další přídavné funkce, které usnadňují každodenní používání jako například systém softclose, samočisticí funkci a podobně Vedle toho jsme se podívali na plusy i mínusy daných výrobků, i tady se alespoň trochu poohlédli po designu a porovnali ceny jednotlivých zástupců.

Jika Lyra Plus H8933870000001

Materiáltermoplast
Barvabílá
Rozměry v mm365 x 400
Rozteč v mm155
Pantyplastové

Sedátko značky Jika se dá umístit jak na závěsné toalety, tak na ty kombinované. Výhodou termoplastového materiálu, ze kterého je náš první zástupce vyroben, je jeho lehkost a to, že se velmi rychle po dosednutí zahřeje. Instalace je velice jednoduchá, čeho bychom se však obávali, je opotřebování plastových pantů, nicméně ty se dají u výrobce dokoupit nové jako náhradní panty k WC sedátku, jehož cena však není až tak výhodná (je zhruba o 100 Kč levnější než celé nové sedátko). Na druhou stranu svými rozměry odpovídá většině klasických toalet, přesto bychom vám však doporučili si tyto proporce přeměřit. Prkénko bohužel není vybaveno žádnými přidanými vlastnostmi jako například systémem softclose, tedy zbrzďujícím systémem, který chrání jak záchodovou mísu, tak sedátko samotné. Záruka je však dva roky, jak jsou čeští zákazníci obvykle zvyklí. Co se týká ceny, sedátko nepatří mezi nejdražší, ovšem za obdobné peníze si můžete pořídit i kvalitnější kousek.

 • Lehký materiál
 • Jednoduchá instalace
 • Vyšší cena vzhledem k materiálu
Zjistit cenu

Sapho Adina 1703-322

Materiálduroplast
Barvabílá
Rozměry v mm376–411 (456)
Rozteč v mm80–170
Pantynerezové

Další bílá klasika, kterou jsme otestovali, bylo WC sedátko Sapho Adina z duroplastu, který je příznivý v kombinaci cena vs. kvalita. Výrobek navíc disponuje technologií Softclose, která zajišťuje šetrné a pomalé sklápění jak sedátka, tak víka pomocí hydraulického systému. Další šikovnou technologií je tzv. Easy Take, kdy pomocí jednoho tlačítka vyjmete sedátko z pantů, hygienicky umyjete a zacvaknete zpátky. Namísto plastových pantů byly výrobcem instalovány panty nerezové. Ty jsou z hlediska životnosti daleko praktičtější, a navíc jsou nastavitelné, takže je lze umístit na širokou škálu toaletních mís. V tabulce výše jsme uvedli, na jaké rozměry je možno úchyty roztáhnout. Samotná instalace není nijak náročná, zvládne ji téměř každý poměrně rychle. Jestliže tak hledáte kvalitní sedátko za rozumnou cenu, jehož životnost je navíc kladně ovlivněna zmíněnými technologiemi, pak byste se mohli vsadit právě na tuto kartu.

 • Technologie Softclose
 • Odolný materiál
 • Nastavitelné rozměry
Zjistit cenu

Alcaplast Basic A3550

Materiálpolypropylen
Barvabílá
Rozměry v mm410–470
Rozteč v mm125 - 165
Pantyplastové

Alcaplast Basic A3550 je obyčejně neobyčejné sedátko za pár korun. Řádově se jeho cena pohybuje kolem stokoruny. Pokud vám tak stačí klasické sedátko s normálním vzhledem bez jakýchkoli přidaných funkcí, pak můžete sáhnout právě po tomto kousku. Jestliže si budete dávat pozor a prkénko sklápět opatrně, pak by neměl být problém ani s materiálem. Ten i přes svou nízkou cenu vydrží delší dobu právě díky své lehkosti, a proto ani nijak znatelně nepocítíte chybějící Softclose systém. I přesto, že se nejedná o žádného designového favorita, cenou si vás určitě nakloní na svou stranu, jen pozor na plastové panty, které by se po čase mohly materiálově unavit. Nicméně ani na tomto typu jsme neshledali žádné velké nedokonalosti, prostě takové normální, klasické WC sedátko do jakékoli domácnosti nebo na chatu.

 • Nízká cena
 • Plastové panty
Zjistit cenu

Aqualine 1705-10

Materiállakovaná deska HDF
Barvadub
Rozměry v mm370–430
Rozteč v mm128–176
Pantynerezové

Aqualine 1705-10 je dřevěné WC sedátko, které bylo vyrobeno z lakované desky HDF (= High Density Fibreboard), což v překladu znamená vysoce zhuštěná dřevovláknitá deska. Základ zde tvoří dubové dřevo, jež bylo upraveno tak, aby mělo antibakteriální povrch. Kromě toho, že tady už můžeme sledovat jakýs takýs design, chválíme rovněž nastavení rozteče, a to od 12,8 do 17,6 cm. Tím nám výrobce nabízí alespoň částečnou univerzálnost. Rovněž nerezové panty jsou daleko praktičtější než ty plastové a jako náhradní díl není problém dokoupit náhradní dosedy k sedátku. Bohužel žádnou jinou přídavnou technologií model nedisponuje, na druhou stranu jej budou mít jistě rádi milovníci dřevěného dekoru, kteří nepotřebují nic jiného než kousek, který bude korespondovat s jejich dřevěnými prvky v koupelně.

 • Antibakteriální povrchová úprava
 • Nerezové panty
 • Možnost úpravy rozteče
 • Absence Softclose systému
Zjistit cenu


 

Sapho Senior A0071001

Materiálpolypropylen
Barvabílá
Rozměry v mm350–400
Rozteč v mm85 – 180
Pantyplastové

Posledního zástupce tvoří speciální WC sedátko pro seniory Sapho Senior A0071001, jehož vyvýšené provedení, které činí 10 cm, usnadní vstávání z toalety nejen všem seniorům, kterým se již těžce vstává, ale také všem lidem po operací kyčlí, kteří by jistý čas měli mít vyvýšenou nejen postel, ale také svou toaletu. Polypropylenové provedení a nosnost až 150 kg se postarají o bezpečí i komfort. Na co si však musíte dát pozor, je to, že výrobek je určen zejména na tradiční provedení toaletních míst, na žádný poslední výkřik módy jej bohužel neumístíte. Tento typ sedátka je dodáván bez madel.

Jiná sedátka totožného výrobce se dají objednat spolu s madly, nicméně ne všichni lidé potřebují nebo požadují madla jako součást sedátka. Sapho Senior dobře pasuje na klasickou mísu, jednoduše se upevní a dle potřeby zase lehce sundá. Původní sedátko toalety není potřeba odmontovávat, stačí jej pouze nadzvednout. Bohužel někteří menší jedinci by mohli mít problém, pokud mají svou toaletu už tak posazenou výše a ještě připevní deseticentimetrový nástavec. V tom případě by pro ně sedátko nemuselo být tou pravou volbou, avšak pro tyto případy existují taktéž nižší varianty.

 • Nosnost až 150 kg
 • Snadná upevnění i odstranění
 • Varianta bez madel
Zjistit cenu

Jak vybrat WC sedátko

Při výběru byste měli sledovat několik základních parametrů, podle kterých vyberte takové toaletní prkénko, které bude odpovídat vašim požadavkům a bude perfektně pasovat na vaši mísu. Mezi nejčastěji problémy při pořizování prkénka patří to, že například nebude přesně kopírovat tvar keramiky. Nepříjemné je také zjištění, že prkénko na mísu nelze nainstalovat kvůli neodpovídající rozteči šroubů. Pak už nezbývá nic jiného, než jít do obchodu a prkénko vyměnit. Rovněž můžete narazit na nešvar, kdy prkénko nevydrží stabilně opřené o nádržku kombi a bez přidržování padá.

Rozměry jako nejdůležitější parametr

Je docela jedno, jaký materiál na své toaletě budete preferovat, když s ním vy sami budete spokojení. Opravdu důležité však je, abyste věnovali čas řádnému měření a neplýtvali tak svými penězi ani časem koupí něčeho, co byste po příchodu domů nebyli schopni při nejlepší vůli namontovat.

 • Zaměřte se na rozteč mezi šrouby neboli osovou vzdálenost otvorů v keramice.
 • Dále změřte vnější rozměry toalety (šířku i délku).
 • Nezapomeňte na vnitřní rozměry (opět šířku i délku).
 • Poslední důležitý parametr tvoří celková délka od osové vzdálenosti po nejdelší bod prkénka.

Dobrá rada: I když parametry dobře změříte, prkénko nemusí zcela kopírovat tvar mísy. Proto si sedací otvor obkreslete na balicí papír a v obchodě vybírejte nejen podle naměřených parametrů, ale i šablony. U klozetů typu kombi (WC s viditelnou nádržkou na vodu) si navíc změřte vzdálenost od otvorů v keramice ke svislici spuštěné od horní hrany nádržky. Pamatujte na to, že nádržka bývá především u keramických typů v horní části širší a může se stát, že prkénko nebude držet ve zvednuté poloze.

Materiál

Existuje hned několik variant, které si lze na toaletu připevnit. V tabulce níže naleznete výhody i nevýhody jednotlivých materiálů.

Druh materiáluVlastnosti
Plast– Nejlevnější varianta, – malá hmotnost, – mohou lehce prasknout.
Duroplast– Vyšší cena, – stabilní a bytelný materiál, – antibakteriální úprava, – vhodné opatřit brzdami.
Polyresin– Vysoká cena, – výborná kvalita, – elegantní a odolná varianta.
Polypropylen– Vysoká cena, – tato varianta však nestudí, – velmi odolný materiál.
Dřevovláknité desky z MDF– Levnější varianta, – nechladí, a jelikož jsou potažené fólií, splňují hygienické požadavky, – nejsou tolik odolné proti vlhkosti.

Designová WC sedátka

Dávnou klasiku v našich koupelnách a na toaletách tvoří bílá prkénka z nejrůznějších materiálů. Nicméně už dlouhou dobu můžeme vybírat mimo jiné například z:

 • WC sedátek s motivy či potisky – jsou vhodná zejména pro lidi, kteří mají rádi extravaganci, mají děti, anebo nechtějí fádní prkénko. Pokud máte moderní koupelnu plnou barev, je možné zakoupit třeba jednolitou variantu od černé po červenou.
 • Dřevěná prkénka – ta ocení zejména milovníci přírodních dekorů, kteří mají dřevěné prvky všude po domě, anebo i v koupelně.

Sklápění

V případě, že máte doma pány, kteří prkénka před malou potřebou zvedají, pak byste možná byli vděční za samosklápěcí WC sedátko pracující na tzv. softclose systému, jež napomáhá tlumenému dopadu prkénka na toaletní mísu. Od klasického sklápění je tento systém praktický hned v několika směrech. Jednak předejdete hluku při sklápění a dále ochráníte mísu od poškození, případně také vašeho malého synka od možného nepříjemného úrazu.

Další možnosti

 • Dětská sedátka na WC – pokud už vaše dítko zvládá namísto nočníku klasickou toaletu, můžete mu pořídit dětské sedátko s umístěním na toaletu. Tato malá sedátka mohou mít různý vzhled i různou barvu. Ovšem existují také klasická sedátka s integrovaným malým dětským sedátkem. Ta sice barevná většinou nebývají (výrobci sázejí na bílou klasiku, nicméně není problém zakoupit nejrůznější samolepky na wc sedátko), ale zato jsou praktičtější z toho hlediska, že malé prkénko pouze sklopíte a po vykonání potřeby malého člena domácnosti zase umístíte nahoru. Nemusíte tak neustále nasazovat a odkládat první zmíněnou variantu.
 • Sedátka s vykrojením – občas se jim také říká sedátka pro hendikepované, avšak svou praktičností předčí kdejaké obyčejné prkénko. Představte si sedátko ve tvaru podkovy, které pozbývá svou střední část. Z hlediska kvalitnější hygieny je to daleko šikovnější řešení.
 • Sedátka pro seniory – jde spíše o jakýsi nástavec na klasickou toaletu a jsou známá také pod názvem zdravotní sedátka. Toto zvýšené sedátko na WC zajistí navýšení sedu až o 15 cm, což ocení senioři, kterým se už špatně vstává, stejně jako lidé po operacích kyčlí. Pokud byste svým babičkám či dědečkům chtěli ulevit ještě více, pak jim lze dokoupit i nejrůznější madla, která lze umístit nejrůznějšími způsoby. Ať už přivrtáním do zdi, anebo pouhým nasunutím pod toaletu.
 • Jednorázová sedátka – Jednorázová papírová sedátka na WC jsou praktickým doplňkem na každé cestě mimo domov. Není zrovna dvakrát pohodlné při každé návštěvě toalety nedosednout na mísu z obavy, že nevíte, kdo tam seděl před vámi. Tyto jednorázové pomůcky většinou bez problémů seženete v každé větší drogerii.

Speciální úpravy

Přinášíme ještě pár typů, jak si svou toaletu více „vymazlit“ do největšího komfortu.

 • Bidetová sedátka na WC – ačkoli jsou o něco dražší než obyčejní zástupci, přinášejí daleko více možností zejména pro ty, kteří toužili po bidetu, ale neměli na něj dostatek místa. Ta nejlepší z nich nabízejí mimo vyhřívání také mytí speciálně pro ženy, masážní mytí spolu se sušením, dětské mytí i paměťové nastavení až pro čtyři obyvatele domácnosti. No kdo by doma nechtěl vyhřívané WC sedátko se sprchou?
 • Samočištění – to spočívá zejména v desinfekci a vysokém hygienickém standardu. Po spláchnutí se prkénko protočí přes tzv. čisticí jednotku, která prkénko očistí a zároveň vydesinfikuje.
 • Brzdy – téměř nenápadně se tváří WC sedátka s brzdami neboli se zpomalením (softclose systém). Tento mechanismus je součástí prkének a bývá umístěn prakticky na jejich spodní straně.
 • Potahy na WC sedátko – v případě, že nechcete investovat zbytečně moc peněz do vyhřívání, ale nemáte po ránu rádi studené překvapení, můžete si koupit obyčejný měkký potah na WC sedátko, který možná ještě někteří z nás pamatují z dřívějších let, kdy byly velice módní a praktické. I dnes je však na trhu stále najdete spolu s potahem na poklop toalety, který zase tlumí nárazy.

Ceny WC sedátek

Jako všude nalezneme i zde různé cenové relace. S cenou zpravidla souvisí kvalita materiálu i funkce navíc.

Nejlevnější do 100 Kč

V nejlevnější cenové relaci najdeme zejména zástupce, kteří jsou tvořeni z levných plastových materiálů a nedisponují vysokou životností. Nicméně svou základní funkci plně zastoupí. Nalezneme tady také různé náhradní díly na WC sedátka.

Základní do 500 Kč

Zejména ve střední kategorii začínáme nacházet sedátka s různými motivy či různých barev. Objevují se také kvalitnější materiály.

Kvalitní do 1 500 Kč

Kvalitní duroplastová prkénka se systémem softclose, případně i dekor dřeva. Takové produkty najdete už za cenu kolem 1 000 Kč.

Cena od 1 500 Kč do 5 000 Kč

Zde patří zástupci pro náročné. Nalezneme tady kvalitní WC sedátka pro seniory, případně už se objevují i samočisticí varianty spolu s levnějšími variantami bidetových sedátek.

Luxusní wc sedátka s cenou více než 5 000 Kč

Pokud nemáte v koupelně místo na bidet, pak můžete investovat třeba do bidetového sedátka, jejichž ceny se pohybují od 5 000 Kč do 15 000 Kč a nabízejí nejrůznější přídavné funkce. Přestože se jedná o poměrně neobvyklé téma, snažili jsme se jej maximálně vyčerpat, abyste před případnou rekonstrukcí koupelny či samostatné toalety věděli, co můžete na trhu objevit a že nejde pouze o bílou klasiku. Věříme, že nejlepší WC sedátko tak už máte téměř na dosah.

Jak vám tento test pomohl? Budeme rádi, když ho ohodnotíte hvězdičkami.

4.6/5 49 hodnocení

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Kategorie:

2 Comments
 1. Dobrý den, kde se dá prkénko z polyresinu koupit hledal jsem na internetu ale nenašel jsem žádný obchod kde je mají skladem.
  Už jsem takove měl motiv kamínky bylo perfektní, ale po 10 letech už dosloužilo.
  Děkuji za odpověď Drábek

  Přidejte váš dotaz nebo recenzi

  Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

  Covybrat.cz
  Logo