Jak vybrat zahradní altán

Jsme profíci, nevěříme marketingovým slibům a nezávisle recenzujeme a srovnáváme produkty. Když nakoupíte skrze naše odkazy, můžeme získat malou odměnu, která ale nezvyšuje cenu vašeho nákupu.

Chcete si užít relaxace na zahradě? V tom případě budete uvažovat o přístřešku, který vám poskytne požadovaný komfort a ještě bude dobře vypadat. Důležitým kritériem při výběru nej zahradního altánu či stanu je velikost pozemku a také požadavek na sezónnost. Po přečtení našeho článku vám bude jasné, jaký je rozdíl mezi zahradním stanem, altánem a pergolou, takže výběr nejvhodnějšího přístřešku pro vás bude hračkou. A samozřejmě přidáme i praktické rady, které vám usnadní realizaci!

Recenze přenosných zahradních altánů a stanů

Do našeho testování jsme vybrali jak zahradní altány, tak párty stan. Zahradní altány mají trubkové konstrukce a pro výrobu byla nejčastěji použita ocel. U celoročního modelu je to však odolnější hliník. Co se týče rozměrů, vybrali jsme uživatelsky nejčastěji pořizované 3×3 m. Altány jsou vesměs stejně kvalitní. Je však škoda, že u málokterého se dozvíte poměrně důležitou informaci o odolnosti proti vodě. Nejvíce se od sebe výrobky liší tím, zda se dodávají i s bočnicemi či moskytiérou nebo nikoliv.

Mobilní PARTY STAN GARDEN

Charaktersezónní
Materiál konstrukceocel
Vodní sloupec800 mm
Rozměry2,9 x 2,9 m
Konstrukcenůžková
Hmotnost22 kg
Příprava na kotveníano
Moskytiéra součástí baleníne
Bočnice součástí baleníne

Mobilní párty stan Garden je vhodný pro menší venkovní rodinné oslavy, ale svou funkci dobře splní i jako stan, pod kterým prodávají trhovci.

Rozměrem necelé 3×3 m je vhodný spíše pro menší počet osob. Pokud pod něj umístíte klasický jídelní stůl ve tvaru čtverce, pohodlně se pod stan vejde 4 až 5 osob. V případě, že si stan pořizujete pro komerční účely, bude pro menší počet personálu taktéž dostačující.

Konstrukce je ocelová, což stanu propůjčuje větší stabilitu. V případě silnějšího větru jsou nohy opatřeny perforací pro připevnění kotvícími prvky. Při velmi silném větru se však může klidně stát, že stan na svém místě nevydrží, proto jej za těchto klimatických podmínek nedoporučujeme používat.

Menší deštík pod párty stanem přečkáte bez újmy. Propracovaná konstrukce střechy navíc neumožňuje, aby se na plachtě mezi jednotlivými tyčemi zadržovala voda. Díky osmi ramenům voda stéká ze střechy dolů. Velikost vodního sloupce je 800 mm, takže menší deštík byste pod stanem měli ustát. Pokud čekáte deštivý den, doporučujeme impregnaci, případně střechu přikrýt igelitovým přehozem.

Složení i rozložení je lepší provádět ve dvou lidech. Zabere vám jen 5 minut. Díky nůžkové konstrukci nemusíte nic šroubovat a potřebovat nebudete ani žádné nářadí. Spoje u střechy mají úpravu, která zamezuje přiskřípnutí prstů. Výšku stanu si můžete zvolit ve třech úrovních. Nastavení výšky je díky dostatečně velkému tlačítku s výliskem pro prst pohodlné. Nebudete muset těžce zatlačovat jistící kolíky.

Párty stan se dodává v cestovním balení s kolečky a nepromokavou úpravou. Jeho přemístění je tedy snadné a díky kompaktním rozměrům nezabere příliš mnoho úložného prostoru ani ve voze.

 • nůžková konstrukce
 • snadné složení i rozložení
 • kotvící prvky
 • nízký vodní sloupec
Zjistit cenu

Palram Palermo 3600

Charakterceloroční
Materiál konstrukcehliník
Vodní sloupecneuvádí se
Rozměry3,6 x 3,6 m
Konstrukcetrubková
Hmotnost80 kg
Příprava na kotveníano
Moskytiéra součástí baleníne
Bočnice součástí baleníne

Hledáte-li celoroční zahradní altán, ale necítíte se na to, abyste prováděli zednické a jiné činnosti, případně si na stavbu nechcete objednávat řemeslníky? Sáhnout můžete po tomto přenosném – Palermo 3600.

Jeho konstrukce je hliníková a ošetřená práškovou úpravou. Díky tomu je odolná vůči korozi a naprosto bezúdržbová. Stačí si jen vybrat prostor, kam ho ukotvíte a za den máte hotovo. Střecha je vyrobena z 6mm dvoukomůrkového polykarbonátu, jenž pohlcuje 80 % slunečního a UV záření, ale i přesto je v prostoru pod stanem dostatek světla. Polykarbonát je odolný vůči sněhu i kroupám. Její odolnost je 100 kg/m2 sněhu. Horní část střechy je opatřena integrovaným ventilačním otvorem, který může odvádět třeba kouř z grilování. Kromě toho podporuje proudění vzduchu.

Konstrukce nese několik háčků, které jsou zde připraveny pro zavěšení moskytiéry či závěsu. Tyto dva doplňky nejsou součástí balení, a pokud o ně máte zájem, je potřeba si je přikoupit zvlášť. Poměrně dost si za ně však připlatíte. Střechu rámuje okap, který odvádí vodu mimo prostor altánu. Instalaci bychom doporučovali provádět na co nejrovnějším povrchu. Plochu pro ukotvení 4 nohou je potřeba vybetonovat.

Jedinou nevýhodou stanu je vysoká pořizovací cena a také obtížná montáž, která vyžaduje nejméně dvě osoby. Práce na sestavení bude trvat zhruba jeden den. Na druhou stranu získáte kvalitní a odolný altán, kvůli kterému nemusíte vyřizovat stavební povolení a řešit další starosti spojené se stavbou.

 • celoroční využívání
 • okap
 • integrované odvětrávání
 • odolný materiál
 • složitější sestavení
 • vysoká pořizovací cena
Zjistit cenu

Sharks SA051 Zahradní altán Bormio

Charaktersezónní
Materiál konstrukceocel
Vodní sloupecvýrobce neuvádí
Rozměry3 x 3 m
Konstrukcetrubková
Hmotnost38 kg
Příprava na kotveníano
Moskytiéra součástí baleníano
Bočnice součástí baleníne

Pro menší zahradní oslavy nebo občasnou relaxaci se bude hodit Bormio Sharks. Rozhodně není možné ho využívat celoročně, ale v létě udělá dobrou službu.

Konstrukce je vyrobená z odolné ocele, jež stanu propůjčuje dobrou stabilitu. Stan rozhodně doporučujeme ukotvit do země. Plachta je vyrobená vodoodpudivého polyetylenu. Gramáž plachty je však pouze 180 g/m2, což je velmi málo. Rosu a střídmý zahradní deštík střecha pravděpodobně udrží, větší odolnost od ní však nečekejte. Plusové body ale přidělujeme za konstrukci střechy, která se skládá z osmi ramen. Díky tomu na plachtě nezůstává voda, ale stéká dolů.

Stan se dodává i se čtyřmi textilními bočnicemi. Jedná se o moskytiéry, které mají oboustranné zapínání na zip. Bočnice jsou vyrobeny ze dvou druhů látek. Pevnější obepíná nohy a její gramáž je 140 g/m2, stěny mají gramáž 40 g/m2. Nižší gramáž v tomto případě není nic neobvyklého, protože déšť na stěny nekape kolmo, tím pádem jím nejsou tolik zatěžovány.

Trochu nás mrzí, že výrobce neudává vodní sloupec. Voděodolnost si tedy musíte odvodit z gramáže plachty. Trubková konstrukce je složitější na sestavení. Ne u každého výrobku mohou všechny části lícovat. Pokud do zahrady hledáte stan, který dobře vypadá, je Bormio Sharks dobrou volbou. Potěší i relativně nízká pořizovací cena. Na zimu stan rozhodně doporučujeme schovat na suché a dobře větrané místo.

 • nízká pořizovací cena
 • hezký vzhled
 • moskytiéra součástí
 • složitější smontování
 • plachta neodolá silnějšímu dešti
Zjistit cenu

Palram Martinique 4300

Charakterceloroční
Materiál konstrukcehliník
Vodní sloupecvýrobce neuvádí
Rozměry4,3 × 2,95 × 2,74 m
Konstrukceprofilová
Hmotnost81,3 kg
Příprava na kotveníano
Moskytiéra součástí baleníne
Bočnice součástí baleníne

Odolný hliníkový zahradní altán poskytne celoroční ochranu a zastřešení venkovního posezení, grilování nebo venkovní vířivku. Má rozměry 4,3 na 2,95 na 2,74 metru. Zahradní altán Palram Martinique nabídne robustní, korozi odolnou konstrukci. Tvoří ji rám z hliníkových profilů, které spojují pozinkované ocelové články. Střechu tvoří dvoukomorový polykarbonát o tloušťce 6 mm, které jen tak něco nezničí. Bez problémů odolá dešťům, sněhu, kroupám, ale i UV záření.

Panely jsou částečně průsvitné, propouští dostatek světla, ale zároveň vytváří příjemný stín za horkých letních dní. Chválíme rovněž to, že součástí střechy jsou okapy, které odvádí dešťovou vodu, a ta tak bude odtékat jen tudy, kudy vy budete chtít a ne po celém obvodu mírně šikmé střechy.

Zajímavou vychytávkou, kterou ocení zejména příznivci grilování, je ventilační otvor ve střeše, který nejen, že odvádí kouř, ale podporuje i lepší cirkulaci vzduchu. Ačkoliv na altánu najdeme systém pro pověšení závěsu nebo sítě proti hmyzu, ty součástí balení nejsou a je potřeba je dokoupit samostatně. U altánu, který se chlubí svou komplexností a bezúdržbovostí je tohle věc, která nám celkem schází. Stavba samotná je jednoduchá a zvládnete ji svépomocí ve dvou lidech. Veškerý spojovací materiál je součástí balení, obejdete se bez řezání i vrtání.

 • snadná stavba svépomocí
 • odolnost
 • poloprůsvitná střecha
 • v balení schází moskytiéra či závěs
Zjistit cenu

Coleman Event Shelter Pro XL

Charaktersezónní
Materiál konstrukceocel
Vodní sloupec1000 mm
Rozměry4,5 × 4,5 × 2,28 m
Konstrukceprofilová
Hmotnost22 kg
Příprava na kotveníano
Moskytiéra součástí baleníne
Bočnice součástí baleníne

Party stan Coleman Event Shelter Pro XL vás a vaši rodinu či přátele ochrání před větrem, deštěm i palčivými slunečními paprsky. Je určený pro užití od jara do podzimu, v případě potřeby si nicméně poradí i s mírnou zimou, které i u nás v posledních letech nejsou žádnou výjimkou.

Nabízí odolnou, ale lehkou konstrukci (22 kilogramů pohodlně přestěhujete v jedné, maximálně dvou osobách), která je navržena tak, aby odolala i silnému větru. Pro maximální ukotvení jsou součástí balení šňůry, kterými stan připevníte k zemi. Zvláštní vypíchnutí si zaslouží vysoká bezpečnost, kterou stan nabízí. Ačkoliv je plachta vyrobena z polyesteru, který je ošetřen speciální samozhášivou úpravou. Jakmile je tak odstraněn zdroj plamene, plachta uhasíná. Stan rovněž chrání proti škodlivému UV záření. Účinná vrstva tak nejen chrání osoby pod přístřeškem, ale zároveň i prodlužuje výdrž stranu samotného.

Výška stanu – 228 cm – je ideální, pokud nebude stan přeplněný, nebo nebudete stát vyloženě v jeho okrajích, nemělo by to působit žádný problém. Nosná konstrukce je ocelová a tudíž i něco vydrží, i za cenu toho, že je stan těžší, než by nutně musel být. Ale jak jsme psali výše, není to nic hrozného. Samotná stavba je velice rychlá a intuitivní, totéž se dá říci i při jeho balení, nicméně doporučujeme, na rozdíl od toho, co uvádí výrobce, alespoň dvě osoby. Vztyčení stanu bude o dost snazší.

Součástí zásilky je i ochranné pouzdro pro uložení a snadné přenášení všech komponentů. Drobnou závadou je, že švy stanu nejsou podlepené. Při prudším dešti totiž, ačkoliv výrobce udává vysokou odolnost proti dešti a výšku vodního sloupce 1 000 mm, jimi kape voda a to může být poněkud nepříjemné. Pomoci ale může vlastní impregnace celého povrchu, příp. kritických míst.  Schází také bočnice, které je nutné dokoupit zvlášť.

 • praktické rozměry
 • ochrana proti UV záření a požáru
 • ochranné pouzdro
 • švy zatéká
 • navzdory doporučení výrobce se snáze staví ve dvou lidech
 • schází bočnice
Zjistit cenu

Zahradní stany, altány a pergoly: Čím se od sebe liší

Pokud hledáte přístřešek na vaši zahradu, pravděpodobně se setkáte s pojmy párty stan, zahradní stan, nůžkový stan nebo altán. Jednotlivé typy se od sebe však liší konstrukcí, která má zásadní vliv na používání a stabilitu. Ne každá konstrukce odolá nepříznivým podmínkám a ne každá konstrukce je vhodná na celoroční používání.

Náš tip: Klasickým stanům jsme věnovali samostatný článek.

 

Zahradní altán

Zahradní altán označuje pevnou stavbu, při které se nejčastěji používají dřevěné rámy a střešní krytina je pevná. Pokud hledáte přístřešek, který vydrží i nepřízeň počasí, rozhodněte se pro zahradní altán.

Altán je samostatnou stavbou stojící nejčastěji na zahradě. Před samotnou stavbou dobře zvažte jeho umístění. Při pohodovém odpoledni se asi nebudete chtít dívat na rušnou silnici nebo na chodce na chodníku. Zvolte raději výhled do rozkvetlé části zahrady, na jezírko nebo do blízkého lesa.

Typickým rysem je, že zahradní altány většinou nemají boční stěny neboli bočnice. Ty nahrazuje průhledná clona do výšky 1-2/3. Bočnice k zahradnímu altánu je však možné přikoupit. Venkovní altán není vhodný na skladování zahradní techniky, mezi kterou se řadí zahradní sekačky, kultivátory, vysavače listí a podobně. Na toto zahradní náčiní doporučujeme pořídit zahradní domek. Je však běžnou praxí, že se do zahradního altánu na zimu schovává třeba venkovní nábytek.

Střechu zahradního altánu nejčastěji tvoří šindel. Pokud potřebujete střechu vyměnit, jsou náhradní šindele snadno dostupné a navíc je pořídíte za docela nízkou cenu. Kromě toho se však můžete rozhodnout i pro krytinu ze střešních tašek, asfaltových došek nebo rákosu. Zahradní altány jsou nejčastěji šestiboké nebo osmiboké, ale klidně si jej můžete zbudovat i ve čtvercovém nebo obdélníkovém půdorysu (nejčastěji 3×4, 4×4 nebo 3×6 m).

Dřevěné zahradní altány jsou nejlepší volbou do rozlehlých zahrad. Nezapomeňte však, že základ by měla tvořit betonová deska, která konstrukci ochrání před vlhkem, a tím prodlouží životnost stavby. Další možností je ukotvení nosných sloupků do betonových patek nebo vrutů v zemi.

Přenosný zahradní altán

Přenosný zahradní altán je něco mezi altánem a párty stanem, oproti altánu ho pořídíte levně, je však dražší než párty stan. Nejčastěji má pevnou kovovou konstrukci a elegantní vzhled. Není však tak odolný jako celoroční altán a je možné jej přemisťovat z místa na místo.

Párty stan

Párty stan poznáte podle toho, že se jeho konstrukce skládá ze zásuvných nebo trvale spojených trubek, jež pomocí nýtů umožňují točivý pohyb částí. Této konstrukci se říká nůžková. Střechu přenosného zahradního altánu nebo párty stanu tvoří textilie neboli plachta s různou gramáží. Gramáž určuje to, zda stan odolá i nepřízni počasí, nebo je možné jej využívat jen při bezproblémových klimatických podmínkách.

Díky skládací konstrukci můžete stan umístit téměř kamkoliv, ale nezapomeňte na to, že musí stát na rovném podkladu. Je možné jej dovybavit i dřevěnou podestou. Celý stan je možné přenášet v přenosné tašce.

Přenosný altán i párty stan disponují perforacemi pro kolíčky k ukotvení. U některých výrobků se ukotvení provádí ještě navíc přes kotvící lanka. Díky tomu je konstrukce stabilnější a odolnější proti větru.

Pergola

Pergola se od zahradního altánu liší v tom, že se většinou nejedná o samostatně stojící objekt. Nejčastěji je podélně umístěna u domu. Je sestavená ze 4 nebo 6 sloupků, jež jsou v horní části spojeny za pomoci trámků. Tvoří tak zastřešené posezení, které využijete v případě, že chcete stolovat nebo grilovat venku. Tím, že je pergola umístěna v těsné blízkosti domu, jste stále na blízku kuchyni, ze které si rychle přinesete potřebné náčiní a podobně. Pokud začne pršet, stačí jen přejít do obytné části, při setmění stačí rozsvítit v některé z místností mající okna pod pergolou.

Instalace pergoly je zpravidla jednodušší než stavba altánu. Pro zastřešení si můžete vybrat různé materiály. Často se používá průsvitný polykarbonát, takže vám pergola neubere světlo proudící do vašeho domu přes okna umístěná pod přístřeškem.

Základní parametry výběru

Než přistoupíte k samotnému pořízení přístřešku, rozhodněte se, zda má být sezonní nebo celoroční. Pokud se přikloníte k sezonní variantě, hledejte v oblasti párty stanů nebo přenosných altánů. U celoroční varianty budete vybírat ze zahradních altánů.

Velikost

Velikost se odvíjí od toho, jak velkou máte zahradu a pro kolik lidí přístřešek pořizujete. Nejčastější a nejoblíbenější variantou je velikost 3×3 m, která je vhodná pro menší rodinu (4 členy). Pod větší variantu 3×6 m se vejde 8 a více osob.

Krytou plochu můžete zvětšit tak, že postavíte několik stanů vedle sebe nebo koupíte jeden velký párty stan. Ten může mít velikost i 6×12 m.

Konstrukce

Zahradní stany a přenosné altány

Konstrukce zahradních stanů většinou neodolá náporům silného větru nebo deště. Jejich výhodou však je snadná montáž a demontáž. Mezi další výhody se řadí nízké pořizovací náklady, nízká hmotnost a snadná přenositelnost. Vybírat můžete z velkého množství rozměrů, barev i designového provedení. Trubkovitou i nůžkovitou konstrukci je možné po ukončení sezóny rozebrat a uklidit. Zahradní altán s nůžkovou konstrukcí má delší životnost, než konstrukce z trubek. Konstrukce se nejčastěji vyrábí buď z hliníku, nebo ocele. Hliník je odolnější proti rzi, ocel je zase pevnější a odolnější proti namáhání.

 • Trubková konstrukce – je levnější než konstrukce nůžková a nejčastěji ji najdete u levnějších altánů (stanů). Pro výrobu se používá tenký plech, spojovací rohové díly jsou z plastu. Levnější provedení se však podepisuje na kratší životnosti a náchylnosti na zničení při fouknutí větru. Proto je potřeba při špatných povětrnostních podmínkách stan složit. Pro stavbu stanu o rozměrech 3×3 m jsou potřeba 2 lidé. U nejlevnějších stanů nejsou často k dispozici náhradní díly. Větší zahradní stany (6×12 m) mají konstrukci taktéž trubkovou, ale trubky jsou silnější a spoje jsou masivní a kovové. Proto nejsou tolik náchylné ke zničení.
 • Nůžková konstrukce – nůžková konstrukce se velmi podobná pantografu, kterou znáte z tramvají nebo nůžkám. Její pořizovací cena je vyšší než u trubkové konstrukce, ale má spoustu výhod. Stan o velikosti 3×3 m postaví 1 člověk, stavba je rychlá, povolený nýt je možné nahradit vhodným šroubkem a i celková životnost je vyšší.

Zahradní altány

Celoroční zahradní altány mají nejčastěji dřevěnou konstrukci (používá se smrk a borovice nebo i ratan, bambus či teak). Protože se jedná o stavbu trvalého charakteru, je potřeba její realizaci řešit s úřady a sousedy. Předpisy se neustále mění, proto je dobré navštívit stavební úřad, kde vám s organizačními postupy pomohou. Stavba pevného zahradního altánu je často finančně poměrně náročná (vyjít vás může i na 100 000 Kč) a často se neobejdete bez pomoci řemeslníků. Pokud si však celý projekt proberete třeba se zahradním architektem, určitě bude zahrada vaší ozdobou a dobrou vizitkou.

Plachta

Plachta se jako parametr řeší jen u zahradních stanů a přenosných altánů (nikoliv u celoročních). Kvalita krycí plachty se odvozuje od gramáže, jež udává váhu výplňového materiálu na 1 čtvereční metr. Vždy vybírejte plachty s velkou gramáží. Pokud by gramáž byla příliš nízká, znamená to, že stan brzy proprší (a to i při malém deštíku).

Nejnižší gramáže začínají na čísle 110 g/m2 a typicky se s nimi setkáte u levných stanů. Zlatou střední cestou jsou plachty s gramáží 270 g/m2. Krytí už bude velmi kvalitní a stan vás ochrání i před silnějším deštěm. Gramáž 500 g/m2 je tím nejlepším. Skutečně dobře vás ochrání před povětrnostními vlivy. Pro výrobu se nejčastěji používá kortexin, což je 100% polyesterová tkanina, známá také pod zkratkou PES. Rubová strana bývá ošetřená PVC vrstvou s vodoodpudivou úpravou. Nevýhodou velké gramáže je však i větší hmotnost stanu.

Ke stanu je možné si pořídit také boční stěny. Ty však nemusejí být ušity z plachty s velkou gramáží, protože na ně déšť nikdy nepadá kolmo. Voda po bočnicích většinou stéká, protože střecha nemá okapy. Bočnice mohou být plné nebo s oknem. Výplň okna je nejčastěji igelitová. Je jen na vás, zda si ke stanu pořídíte jednu, dvě, tři nebo čtyři bočnice.

Boční stěny vybírejte vždy tak, aby byly co nejvíce variabilní. Je jasné, že stan se 4 stěnami bude dražší. Proto popřemýšlejte, z které strany vám nejčastěji prší nebo svítí slunce a dle toho zvolte počet stěn. Stan by měl mít možnost odejmutí stěn.

Příslušenství

K zahradním stanům byste měli mít možnost přikoupit třeba i moskytiéry, úsporné osvětlení nebo přenosné tašky. Pro stabilní ukotvení je dobré stan zatížit vodou či pískem plnitelným závažím. Moskytiéry volte raději v černé barvě. Jsou totiž lépe průhledné než ty v bílém provedení.

Kdy zvolit zahradní altán a kdy stan

Pokud ještě nejste zcela rozhodnuti o tom, který přístřešek si pořídit, přinášíme vám přehled jejich vlastností i výhody a nevýhody, které s sebou nesou.

Altán

 • Máte velkou zahradu.
 • Na zahradě chcete mít trvale stojící stavbu.
 • Nepotřebujete s sebou přístřešek brát na chatu či dovolené.
 • Vaše zahrada je vystavena silným větrům.
 • Nevadí vám investice i několik desítek tisíc korun.
 • Chcete v něm pravidelně odpočívat bez dohledu sousedů a kolem jdoucích.
 • Na zahradě chcete mít úkryt, jenž vás ochrání před větrem a chladem.
 • Chcete být venku i za deště.

Stan

 • Máte malou zahradu.
 • Na zahradě nechcete mít trvalou malou stavbu.
 • Chcete jej převážet z místa na místo.
 • Zahrada je chráněna proti silným větrům.
 • Do pořízení chcete investovat jen několik stovek korun.

Stavba zahradního altánu svépomocí

Stavba se liší podle typu, pro který se rozhodnete. Existuje však několik bodů, které jsou pro všechny altány stejné. Pojďme si je představit.

Umístění

Než položíte „základní kámen“ promyslete si, ve které části zahrady by měl altán stát. Místo by mělo mít co nejrovnější povrch, usnadní vám to vyrovnání plochy. Vhodné je místo v závětří, kde vás nebude otravovat vítr.

Náš tip: Vyzkoušejte si ho nanečisto. Vykolíkujte si prostor, kde by podle vás měl stát, a jeden víkend si zkuste, jak se vám v něm bude „vegetovat“. Zjistíte, jestli není příliš malý nebo příliš velký, jak pohodlně se vám vněm disponuje s náčiním, nebo zda je vchod umístěný správným směrem.

Povolení

Při stavbě se musíte držet určitých zákonných ustanovení. Proto doporučujeme se pro aktuální informace vydat na stavební úřad. Je však jisté, že by od sousedního pozemku měl být vzdálený nejméně 2 m. Pokud nebudete zastavovat více jak 25 m2 plochy a výška nepřesáhne 5 m, není potřeba vyřizovat stavební povolení.

Tvar

Tvar i velikost závisí na velikosti vašeho pozemku i na finančních možnostech. Materiál by měl co nejlépe korespondovat s charakterem vašeho domu i zahrady.

Materiál ovlivní i následnou péči. Ke stavbě se nejčastěji používá dřevo. Při zakoupení již hotového výrobku, bude konstrukce zhotovená pravděpodobně ze smrku. Toto dřevo je lehké, ale přitom pružné a pevné. Setkat se můžete i s kombinací plastu a kovu. Základy mohou být zděné.

Šesti a osmiboké půdorysy jsou složitější z hlediska konstrukce, ale o to lépe vypadají. Boční stěny mohou být buď otevřené, nebo vyplněné clonou z latí. Setkat se můžete i s plnou skleněnou výplní.

Jak pečovat o zahradní/párty stan

Ať už si pořídíte stan za pár stovek nebo zainvestujete i vyšší částky, vždy dbejte na správnou údržbu. Jen tak prodloužíte stanu jeho životnost.

Mokré čištění

I když budete sebeopatrnější, může se nějaká skvrna na stanu objevit. Odstraňte ji proto co nejdříve. Ideálním pomocníkem vám bude navlhčená textilie a kvalitní mýdlo. Pokud máte textilní stan, nikdy textilii neperte. Ztratila by svoje vodoodpudivé a jiné vlastnosti. V případě, že má váš stan plachtu s propylenu, postačí vám pro údržbu houbička nebo proud vody ze zahradní hadice. Důslednou péči věnujte i konstrukci. Kolíky do země zbavujte zeminy. Předejdete tak rezivění.

Vyschnutí

Po mokré údržbě nezapomeňte plachtu nechat dostatečně uschnout. Ideálně venku na slunci a při větrném počasí. Pokud byste vlhkou plachtu sbalili do vzduchotěsného obalu, začnou se na něm tvořit plísně. Dojít může až k úplnému zničení. Pak už by vám nezbývalo nic jiného, než pořízení nové plachty (pokud je v nabídce příslušenství).

Skladování

Stan zazimujte buď do suchého sklepa, nebo na dobře větranou půdu. Pokud byste jej uložili do vlhké místnosti, opět hrozí vznik plísní a koroze kovových částí.

Impregnace

Textilní stany mají povrch ošetřený impregnačním nátěrem, jenž zabraňuje pronikání vody. Tuto vrstvu byste měli pravidelně doplňovat. Postačí vám k tomu spreje, jejich aplikace je rychlá a jednoduchá.

Jak vám tento test pomohl? Budeme rádi, když ho ohodnotíte hvězdičkami.

4.5/5 36 hodnocení

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Kategorie:

2 Comments
 1. Dobrý den. Jak se upevňuje do země stan (altán) Happy green? Děkuji

  • Dobrý den,

   nevím jaký konkrétní model máte na mysli, ale pokud jsou naše informace správné, tak výrobcem je společnost Vetro Plus – http://www.vetroplus.cz/ . Zkuste kontaktovat je, budou mít informace o všech modelech.

  Přidejte váš dotaz nebo recenzi

  Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

  Covybrat.cz
  Logo