Jak vybrat zahradní drtič a štěpkovač větví

Jsme profíci, nevěříme marketingovým slibům a nezávisle recenzujeme a srovnáváme produkty. Když nakoupíte skrze naše odkazy, můžeme získat malou odměnu, která ale nezvyšuje cenu vašeho nákupu.

Pokud máte na zahradě více stromů a keřů, případně vlastníte sad, vinici nebo dokonce les, a nevíte, jak naložit se vzniklým odpadem, ideálním pomocníkem je drtič nebo štěpkovač větví a zahradního odpadu. Rozdrcený odpad pak můžete dále zpracovat – uložit na kompost nebo s ním zatopit. Pokud si nejste výběrem jisti a hledáte radu, vše potřebné se dočtete v následujícím článku.

Test zahradních drtičů a štěpkovačů větví 2023

Do našeho testu jsme zařadili pět drtičů a štěpkovačů větví z různých cenových kategorií. Zajímala nás kvalita zpracování a konstrukce, jednoduchost ovládání a manipulace, vhodnost pro různé způsoby využití a zejména konkrétní výsledky při práci.

NázevKde koupitPřibližná cena (Kč)Hodnocení
celkem
1.GTM Professional 900GZjistit cenu55000
95 %
2.Scheppach Biostar 3000 400 VZjistit cenu22000
84 %
3.Stiga Bio Silent 2500Zjistit cenu5000
71 %
4.AL-KO Easy Crush LH 2800Zjistit cenu6000
69 %
5.FIELDMANN FZD 5015-EZjistit cenu5000
67 %

FIELDMANN FZD 5015-E

Typštěpkovač
Motorelektrický
Sekací mechanismusválcový
Příkon2800 W
Maximální průměr větví4,4 cm
Automatické vtahováníano
Zpětný chodano
Sběrná nádobaano
Výhozový komínne
Kolečkaano
Hmotnost19,4 kg

Elektrický zahradní štěpkovač FZD 5015-E značky Fieldmann patří mezi nejlevnější stroje na trhu. S ohledem k nízké ceně ale překvapí vysokým výkonem.

Celkové zpracování tohoto modelu odpovídá dané cenové relaci. Musíte proto počítat s plastovou konstrukcí, která ale působí poměrně kvalitně. Problémem je ale křehká sběrná nádoba, která může snadno prasknout.

Jedná se o štěpkovač určený pro větve o průměru až 4,4 cm. FZD 5015-E přitom efektivně rozštípe také poměrně čerstvé tenčí větve s listy. Suché, rovné větve zvládá bez problému. Příjemně překvapil vysoký výkon. Válcový mechanismus je spolehlivý. Zasekávají se jen výrazně pokřivené větve. Potěšila také funkce automatického vtahování a zpětný chod.

Samozřejmostí je možnost nastavení velikosti štěpky (okolo 1,5 až 2 cm). Vzniklá štěpka je přitom rovnoměrná a kvalitní, je tedy ideální jak palivo. Nevzniká však drť, proto se zpracovaný odpad příliš nehodí pro kompostování, můžete jej ale bez obav použít místo mulčovací kůry. Stroj zpracuje i silnější větve (přibližně do průměru 4 cm). Tlustší suché větve ale doporučujeme prokládat slabšími.

Obsluha je překvapivě snadná a pohodlná i pro ženy nebo odrostlejší děti. Praktičtější by byl pouze širší vstupní otvor. Hůře se do něj totiž vkládá více tenkých větví najednou. Rozvětvené nebo křivé větve mechanismus hůře přijímá (musejí být vkládány kolmo). Před každým použitím také doporučujeme nastavit přítlačnou desku podle průměru větví, které budete zpracovávat.

FZD 5015-E je opatřen bezpečnostní pojistkou, která nedovolí zapnout stroj bez správně připevněné sběrné nádoby. Oceňujeme také poměrně tichý chod, který připomíná zvuk slabšího vysavače. Praktická je nízká hmotnost, díky níž lze štěpkovač snadno přemisťovat. Nechybí ani kolečka.

Tento model vydrží i časté zatížení, velkým pozitivem je výkon a kvalitní válcový mechanismus, který se neucpává a zvládne i silnější větve. Pokud proto sháníte levný zahradní štěpkovač větví pro běžné použití na menších zahradách, může být FZD 5015-E vhodným řešením.

  • dobrý poměr cena/výkon
  • snadná obsluha
  • křehká sběrná nádoba
  • nevhodné pro kompostování
Zjistit cenu

GTM Professional 900G

Typštěpkovač
Motorbenzínový
Sekací mechanismusnožový
Příkon6600 W
Maximální průměr větví8 cm
Automatické vtahováníano
Zpětný chodano
Sběrná nádobane
Výhozový komínano
Kolečkaano
Hmotnost132 kg

Benzínový poloprofesionální štěpkovač GTM Professional 900G patří do vysoké cenové kategorie, pořídíte jej totiž zhruba za 55 000 Kč. Hodí se pro majitele rozlehlých sadů nebo lesní pracovníky, poradí si totiž s mokrými i suchými větvemi o průměru až 8 cm.

Samozřejmostí je robustní kovová konstrukce s výhozovým komínem. Jedná se totiž o velký model, který nedisponuje sběrnou nádobou, ale štěpky jsou přímo odváděny mimo stroj (na vlečku auta, do pytle nebo samostatné nádoby).

Tento štěpkovač si skvěle poradí se všemi typy větví do průměru 8 cm. Materiál může být suchý, zavadlý nebo čerstvý, včetně listí, jehličí, rozvětvených i křivých větví. Pro větší průměry okolo 8 cm ale doporučujeme štěpkovat spíše měkké a čerstvé dřevo.

Ovládání je jednoduché. Potěší také vysoký výkon, který je nesrovnatelný s elektrickými modely. Spotřeba je přitom poměrně nízká (přibližně 0,5 l/hod.). Ačkoli se jedná o těžký stroj, pro snazší transport (např. v autě) je možné jej snadno rozložit.

Ačkoli si za GTM Professional 900G musíte připlatit, můžete mít jistotu, že odvede velmi dobrou práci. Nicméně pro domácí použití, je to takový kanón na vrabce. Většině zahrádkářů dobře poslouží i mnohonásobně levnější stroj.

  • kvalitní konstrukce
  • vysoký výkon
  • spolehlivost
  • vyšší pořizovací cena
  • hmotnost
Zjistit cenu

Stiga Bio Silent 2500

Typdrtič
Motorelektrický
Sekací mechanismusválcový
Příkon2500 W
Maximální průměr větví40 cm
Automatické vtahováníano
Zpětný chodano
Sběrná nádobaano
Výhozový komínne
Kolečkaano
Hmotnost28,5 kg

Stiga Bio Silent 2500 je poměrně výkonný drtič větví, který se rozhodně na žádné zahradě neztratí. Díky rotačnímu válcovému systému s osmi zuby si velice rychle si poradí s větvemi až do průměru 40 mm. Nezbytná údržba zahrady tak bude otázkou jen několika chvil a vy zároveň získáte ideální zdroj materiálu na mulčování záhonů či palivo do kotle.

Velkým plusem je přítomnost záchytné nádoby na nadrcený materiál, který pojme až 60 litrů. Nádoba je ale bohužel pouze plastová a stává se tak nejslabší částí jinak poměrně robustního a i při plném provozu stabilního stroje. Hmotnost téměř 30 kg patří ke standardnímu průměru, manipulaci usnadní dvojice koleček v zadní části a madlo.

Pochválit je potřeba nízkou hlučnost celého zařízení výrobce udává hodnotu pouze 89 dB. V našem výběru patří drtič větví Stiga Bio Silent 2500 k těm nejtišším. Drtič si větve sám stahuje mezi válec a přítlačnou desku, přičemž vzdálenost těchto dvou prvků je možné plynule měnit a to i přímo při používání. Pěchování neposlušných větví do drtiče umocní dodávaný plastový klín. Toto technické řešení tak zvyšuje bezpečnost použití, vaše ruce se budou moci držet v bezpečné vzdálenosti od válce. Pro případ nebezpečí je při ruce připraven bezpečnostní vypínač, který chod celého drtiče okamžitě zastaví. Tlačítka pro zapnutí a vypnutí stroje jsou pohodlně umístěna na horní části stroje.

  • tichý provoz
  • snadná manipulace
  • vysoký výkon
  • pouze plastová sběrná nádoba
Zjistit cenu

AL-KO Easy Crush LH 2800

Typdrtič
Motorelektrický
Sekací mechanismusválcový
Příkon2800 W
Maximální průměr větví42 cm
Automatické vtahováníano
Zpětný chodano
Sběrná nádobaano
Výhozový komínne
Kolečkaano
Hmotnost29 kg

Ačkoliv by mohl drtič větví AL-KO Easy Crush LH 2800 působit poněkud slabým, až křehkým dojmem, zejména kvůli dominantnímu použití plastů, není to pravda. Ve skutečnosti se jedná o výkonný stroj, jehož síla 2 800 W si poradí i s poměrně silnými větvemi. Zvládne větve do průměru až 42 milimetrů, nicméně, podle zkušenosti některých uživatelů trochu bojuje s menšími větvičkami, které soukolím stroje projdou prakticky nenadrcené. Vlastností, kterou s povděkem kvitujeme, je i funkce zpětného chodu, která usnadní uvolnění zaseknutých větví.

Velkým kladem drtiče větví AL-KO Easy Crush LH 2800 je velký sběrný koš na nadrcený materiál. Má objem 50 litrů a velice usnadní manipulaci s dřevěnou drtí. Drtič nabízí vysokou stabilitu díky širokým kolům a předním opěrným patkám. Pochválit lze i tichý chod a tepelnou pojistku proti poškození motoru.

Nevýhodou, zejména pro technicky méně zdatné uživatele, je, že navzdory tomu, co se píše v návodu, drtič přijde neseřízený. Před prvním použitím je proto nutné upravit vzdálenost přítlačné desky a řezacího válce. V některých situacích také schází pěchovací klín, který by manipulaci zejména s menšími větvemi ulehčil a zvýšil bezpečnost používání drtiče AL-KO Easy Crush LH 2800.

  • vysoký výkon
  • stabilita
  • zvládá i silnější větve
  • schází pěchovací klín
  • problematické drcení menších větví
Zjistit cenu

Scheppach Biostar 3000 400 V

Typdrtič
Motorelektrický
Sekací mechanismusdiskový
Příkon2750 W
Maximální průměr větví45 cm
Automatické vtahováníano
Zpětný chodano
Sběrná nádobane
Výhozový komínne
Kolečkaano
Hmotnost51 kg

Výkonný drtič větví Scheppach Biostar 3000 400 V na první pohled zaujme svým jednoduchým, účelným, ale robustním provedením. Za vše mluví hmotnost – 51 kg, to už je pořádný kus stroje. Vyšší hmotnost a provedení z kovu zajišťuje vysokou stabilitu při práci. Drtič si poradí i s větvemi o větším průměru – až do 45 mm.

Scheppach Biostar 3000 využívá pro drcení větví kombinace výhod válcových i diskových drtičů. Motor pohání velký šikmý nožový řezný disk se dvěma oboustrannými noži vyrobenými z tvrzené oceli, i drtící válec. Výsledkem je vysoká rychlost zpracování. S tímhle drtičem odpadu si rozhodně neodpočinete, na druhou stranu, práce bude rychle hotová. Pochvalu si zaslouží i patentovaný systém posunu větví v podobě podávacího šneku, který rychle a přesně přisune zpracovávaný materiál tam, kde má být.

Zpracovávaný zahradní odpad se do drtiče sype horní násypkou, vypadává spodem. Drtící komora  je speciálně designovaná tak, aby nedocházelo k zachytávání materiálu a jejímu ucpávání. Bohužel, součástí drtiče Scheppach Biostar 3000 400 V není koš na shromažďování nadrceného odpadu, čeká vás tak práce s úklidem. To je ale jediná vada na kráse robustního, rychlého a úsporného drtiče, který navíc příjemně překvapí nízkým hlukem, který při práci produkuje.

  • robustní konstrukce
  • rychlé zpracování odpadu
  • nízká hlučnost
  • chybí koš na nadrcený materiál
Zjistit cenu

Drtič nebo štěpkovač

Přestože drtiče a štěpkovače vypadají velmi podobně a obvykle se volně zaměňují, a to dokonce přímo na prodejnách, každý z těchto strojů funguje na jiném principu a zpracovává surovinu jinak, hodí se tedy pro různé využití.

   

Při volbě správného stroje je zcela zásadní otázka, jak budete nakládat se zpracovaným odpadem a o jaký odpad půjde. Vyjasněte si proto zejména, zda:

  1. upřednostňujete uložení rozdrcených větví a odpadu na kompost, případně drť využijete jako mulčovací vrstvu; zpracováváte menší větve, olistěné větve, větve živých plotů a keřů, odpad ze zeleninových záhonů a spadané listí (svoji zahradu spadaného listí snadno zbavíte i zahradním vysavačem listí, o kterém jsme se rozepsali v tomto článku),
  2. zpracováváte zejména větší větve a dáváte přednost topení štěpkou nebo malými špalíčky, případně štěpku využijete jako mulčovací vrstvu.

Jestliže je pro vás důležitější první bod, zvolte zahradní drtič. Pokud druhý bod, ideálním řešením pro vás bude štěpkovač.

Zahradní drtiče

Při práci se zahradním drtičem je potřeba větve a odpad ručně nebo pěchovadlem vtlačovat do drtícího mechanismu (výjimečně se lze setkat s automatickým vtahováním). Speciální kotouč osazený noži odpad rozdrtí na jemnou směs vhodnou do kompostu nebo k mulčování. K drcení je přitom možné použít také tenké mokré větve nebo odpad ze zeleninových záhonů. Při pěchování se ale doporučuje střídat mokré a sušší suroviny, aby nedocházelo k zalepení nožů drtícího mechanismu.

Některé dražší drtiče umožňují měnit záběr nožů, čímž se změní také výchozí materiál. Díky tomuto mechanismu můžete i s drtičem získat štěpky, vhodné pro zatápění nebo místo mulčovací kůry. Rozdíl mezi drtičem a štěpkovačem se proto u těchto strojů téměř stírá.

Obecně jsou však drtiče vhodné pro méně náročné využití. Často jsou vynikajícím pomocníkem na zahrádkách při čištění od nejrůznějšího bioodpadu. Na rozdíl od štěpkovačů jsou ale hlučnější a nože je potřeba čas od času nabrousit nebo vyměnit.

  • univerzálnější využití
  • vhodné i pro vlhké větve
  • jemný odpad
  • ruční pěchování
  • nevhodné pro větve s širším průměrem
  • rychlejší opotřebení

Zahradní štěpkovače

Štěpkovače na dřevo větve do frézového drtícího mechanismu vtahují samy. Dřevo může být rozmělněno na drobnější kousky, které lze využít k mulčování. Častěji jsou ale větve rozřezány na hrubší dřevěné štěpky nebo krátké špalíčky (obvykle 1–3 cm podle průměru větve), které jsou po vysušení využity k zatápění. Štěpkovač lze použít i na rozřezání větví s většími průměry, doporučuje se však již proschlé nebo alespoň zaschlé dřevo. Kůra některých stromů je totiž příliš houževnatá a stroj by ji nedokázal přeseknout.

Štěpkovače jsou vhodné pro náročnější využití. Na rozdíl od drtičů se ale opotřebovávají pomaleji, navíc pracují s pomalejšími otáčkami, a proto je jejich chod tišší.

  • funkce automatického vtahování
  • vhodné pro větve s širším průměrem
  • tichý chod
  • nevhodné pro vlhké větve a jemný odpad
  • vyšší pořizovací cena

Univerzální stroje

Pro zahrádkáře, kterým se hodí jak drtič, tak štěpkovač větví, jsou určeny zahradní stroje, které kombinují jak drtící, tak štěpkovací mechanismus. Tyto modely jsou vybaveny dvěma otvory s nožovou hlavou a frézou. Do otvoru s noži se vkládají tenké větve a měkký odpad, do frézové hlavy pak silnější větve. Tyto stroje jsou však pochopitelně výrazně dražší.

Základní rozdělení podle typu pohonu

Zahradní drtiče větví a štěpkovače lze jednoduše rozdělit podle typu pohonu na modely:

  • elektrické,
  • benzínové,
  • za traktor.

Elektrické drtiče větví a štěpkovače

Stroje s elektrickým motorem jsou nejoblíbenějším řešením pro běžného uživatele, který vlastní menší zahradu, a potřebuje tedy zpracovávat nevelký objem odpadu a větví. Jedná se o zahradní modely s nižším výkonem, jednoduchou konstrukcí a snadnou obsluhou. Výhodou jsou také malé rozměry a poměrně tichý chod (a to i v případě drtičů), často jsou opatřeny koly usnadňujícími transport. Nutností je však dobrá dostupnost elektrické sítě.

Benzínové drtiče větví a štěpkovače

Pro motorové drtiče a štěpkovače větví se spalovacím motorem je typický vysoký výkon a lepší mobilita (nepotřebujete přístup k elektrické síti). Obvykle se jedná o velké, robustní, odolné a těžké stroje, které jsou výrazně hlučnější. Hodí se pro drcení a štěpkování většího objemu odpadu i silnějších větví. Benzínové stroje nejčastěji využívají majitelé velkých zahrad, případně profesionálové. Počítat ale musíte s vyšší pořizovací cenou.

V této kategorii se nachází také kombinované stroje, které disponují jak funkcí drcení, tak štěpkování.

Drtiče větví a štěpkovače za traktor

Stroje určené na výstupní hřídel traktoru jsou vysoce výkonné a zároveň mobilní. Výhodou je absence elektrického kabelu i benzínového motoru, tyto modely je navíc možné dopravit i na těžce přístupná místa v obtížném terénu. Jedná se o ideálního pomocníka pro lesníky, farmáře, správce pozemků nebo majitele rozlehlých sadů. Dovede zpracovat velké objemy materiálu včetně silných větví, ale i tenčích kmenů stromů. Vždy však dbejte na to, aby hmotnost stroje nebyla vyšší než jakou je schopen traktor unést.

Rozdělení podle typu sekacího mechanismu

Drtiče i štěpkovače větví lze rozdělit také podle typu vnitřního drtícího nebo štěpkovacího mechanismu. Zpravidla rozdělujeme mechanismy:

  • nožové,
  • válcové,
  • šnekové.

Nožový mechanismus

Různé typy nožového sekacího mechanismu najdeme zejména u menších zahradních drtičů poháněných elektromotorem. V případě těchto strojů materiál rozsekávají rychle rotující nože. Vyznačují se hlučným provozem a nižším výkonem. Vhodné jsou pro měkký bioodpad (křoví, živé ploty, odpad ze zeleninových záhonů) a tenčí větve (do průměru 4 cm). Existují ale modely, které si poradí také se silnějšími větvemi. Obvykle jsou levnější, ale častěji se ucpávají. Při výběru dávejte pozor na stabilitu konstrukce a výkon motoru.

Válcový mechanismus

Výhodou válcových drtičů a štěpkovačů zahradního odpadu je, že větve samočinně vtahují dovnitř, na rozdíl od nožového mechanismu je tedy není potřeba ručně tlačit. Pyšní se také vysokým výkonem a tišších chodem. Navíc disponují funkcí zpětného chodu, kterou využijete v případě ucpání. Modely s válcovým mechanismem si také lépe poradí i se silnějšími větvemi.

Do této kategorie spadá také vysoce výkonný mechanismus s frézovacím válcem, který je vhodný pro silnější větve (až 4,5 cm) a mechanismus se speciálním dutým válcem (tzv. turbínový systém). Turbínový mechanismus je vysoce výkonný, vhodný i pro silné větve a navíc u něj nemůže dojít k ucpání.

Šnekový mechanismus

Stroje se šnekovým vnitřním systémem jsou méně časté. Obvykle mají vysoký výkon a hodí se pro sekání větví, dřeva a dřevního odpadu, nevhodné jsou pro měkké materiály (zelený odpad).

Tento mechanismus najdeme často také u profesionálních elektrických peletkovačů, což jsou stroje vyrábějící tzv. pelety. Ty mohou být podle vstupní suroviny využity jako palivo do kotlů na pevná paliva nebo jako krmivo pro zvířata či jako návnada na ryby apod.

Důležité parametry

Kromě typu motoru a sekacího mechanismu je důležité se při výběru zaměřit také na:

  • výkon,
  • maximální průměr větví,
  • hmotnost,
  • zpětný chod.

Výkon

Výkon motoru je zásadní parametr. Podle něj nejlépe zjistíme, jaký materiál a jak silné větve daný stroj dovede nasekat. Drtičům s elektromotorem určených pro větve o průměru maximálně 2 cm postačí výkon okolo 1 500 W, pro větve 3–3,5 cm silné bude potřeba přibližně 2 500 W. Benzínové stroje jsou však daleko silnější. Nejvýkonnější profesionální stroje se mohou pochlubit výkonem až 18 200 W, tyto modely zvládají větve o průměru až 13 cm.

Myslete ale na to, že spolu s výkonem roste také spotřeba a pořizovací cena. Mnoho výrobců navíc místo výkonu uvádí příkon, tedy hodnotu, která vyjadřuje množství energie, kterou stroj spotřebuje. Příkon přitom o výkonu vypovídá jen málo. Závisí totiž také na dalších parametrech, například na tom, jak je daný model řešen z konstrukčního hlediska.

Maximální průměr větví

U každého drtiče nebo štěpkovače by měl být uveden maximální průměr větví a typ odpadu, pro jehož likvidaci je určen. Většina modelů dokáže nasekat větve a další materiál o průměru 4 cm. Snadno tak zpracujete třeba větve osekané křovinořezem.

Kromě průměru větví je však důležitá také jejich maximální délka. Čím delší větve, tím výkonnější by měl stroj být. V případě příliš dlouhých větví může docházet k zasekávání sekacího mechanismu či k vymršťování větví.

Hmotnost

Při výběru vhodného stroje dávejte dobrý pozor také na jeho hmotnost, a to zejména v případě, že jej budete chtít často přesouvat z místa na místo.

Většina zahradních modelů s elektrickým motorem váží 20–30 kg. Některé nožové stroje s trojnožkovým podstavcem je dokonce možné přenášet ručně. Těžší benzínové stroje (jejichž hmotnost může dosahovat až 500 kg) jsou často vybaveny podvozkem s koly pro snazší transport.

Hmotnost výrazně ovlivňuje také materiál, z něhož jsou drtiče a štěpkovače vyrobeny.

Zpětný chod

Rozhodně se vyplatí při výběru pohlídat také to, zda je daný model vybaven praktickou funkcí zpětného chodu. Ten oceníte zejména v případě, že se větve nebo další materiál zasekne v sekacím mechanismu, a stroj takto zablokují. Bezpečnostní pojistka drtič sama vypne. Následně stačí pouze zapnout zpětný chod, čímž se větve dostanou zpět.

Zpětným chodem i bezpečnostní pojistkou je vybavena většina dostupných strojů.

Příslušenství

Zvlášť u drtičů a štěpkovačů je důležitá také volba správného příslušenství. Mezi doplňky, které by neměly chybět u žádného stroje patří zejména:

  • sběrná nádoba,
  • násypníky, podavače a pěchovadla,
  • transportní kola,
  • ergonomická madla.

Sběrná nádoba

Sběrná nádoba (nebo koš) na rozdrcený nebo rozsekaný odpad je v současné době běžnou součástí většiny menších zahradních strojů. Bývá vyrobena z pevného plastu nebo tkaniny. U válcových modelů je častěji k vidění pevný sběrný koš, u nožových pak látkový vak. Jejich kapacita se obvykle pohybuje od 30 do 60 litrů. Mnohé stroje jsou vybaveny pojistkou, která nedovolí stroj zapnout bez sběrné nádoby.

Větší a dražší stroje mají místo sběrného koše obvykle výhozový komín, kterým je zpracovaný odpad přímo přesouván do samostatné nádoby, pytle nebo na korbu auta.

Násypníky, podavače a pěchovadla

Velmi usnadnit práci mohou také speciálně tvarované násypníky a podavače, které jsou často odnímatelné. Oblíbený je například trychtýř s otvorem ve tvaru čtyřlístku, který usnadňuje vkládání rozvětvených větví, malých stromků nebo trnitých keřů. Speciálně tvarované násypníky zase umožňují pohodlné plnění sypkým odpadem.

Transportní kola

Těžší modely jsou vybaveny koly, která usnadňují transport. Platí, že čím větší je průměr kol a jejich šířka, tím snazší je manipulace se strojem. Pokud budete stroje přepravovat často a daleko, vždy vybírejte modely s velkými koly.

Ergonomická madla

Podobně jako kola mohou k pohodlné manipulaci přispět také ergonomická madla. Ta bývají součástí většiny modelů.

Zásady bezpečnosti

Naprosto zásadní je při práci dodržovat také základní bezpečnostní opatření, která jsme popsali níže. Navíc je většina strojů vybavena bezpečnostními prvky, mezi které patří zejména bezpečnostní pojistka, která stroj automaticky vypne nebo nedovolí zapnout, pokud uživateli hrozí nějaké nebezpečí.

  1. Vždy používejte ochranné rukavice a brýle.
  2. Vypínač by měl být umístěn tak, abyste na něj v případě potřeby snadno dosáhli.
  3. Nikdy nevkládejte do stroje větve s kusy zeminy nebo kameny.
  4. Elektrický drtič nebo štěpkovač větví není vhodný pro práci v dešti.
  5. Věnujte čas pravidelné údržbě stroje. Po ukončení práce jej vždy pečlivě vyčistěte a po nějakém čase nechejte nabrousit nože.
  6. Ke stroji v žádném případě nepouštějte děti.

Cenové relace

Ceny zahradních drtičů a štěpkovačů větví jsou přímo úměrné typu a výkonu motoru. Méně výkonné elektrické zahradní stroje jsou proto levnější než výkonnější modely benzínové. Při výběru myslete také na to, že nejvyšší výkon nemusí být nutně nejlepší. Pro občasné využití a likvidaci tenkých větví a měkkého odpadu vám bohatě postačí model s nižším výkonem.

Pro snazší orientaci jsme vyčlenili tyto základní cenové kategorie:

  • do 5 000 Kč,
  • od 5 000 do 20 000 Kč,
  • od 20 000 do 100 000 Kč,
  • od 100 000 do 250 000 Kč,
  • nad 250 000 Kč.

Levné drtiče a štěpkovače větví

Nejlevnější drtiče a štěpkovače větví pořídíte již do 5 000 Kč. Jedná se však o základní stroje vyznačující se nízkým výkonem a nízkou hmotností (obvykle do 40 kg). Jsou vhodné pro tenčí větve (do 4 cm) a měkčí zahradní odpad. Jedná se výhradně o modely s elektromotorem. Nevýhodou je hlučnější chod. Pro skutečně nenáročné použití na malých zahradách ale budou dostačující.

Běžné drtiče a štěpkovače větví

Od 5 000 do 20 000 Kč pořídíte poměrně levné, ale zároveň kvalitní drtiče a štěpkovače větví vhodné pro střední zahrady a větší objem odpadu i silnějších větví (přibližně do 5 cm). Najdete zde také benzínové modely vyznačující se silnějším výkonem, s hmotností okolo 100 kg. Velmi často jsou vybaveny koly pro snazší transport. V této cenové kategorii si vybere většina menších, ale náročnějších zahrádkářů.

Kvalitní drtiče a štěpkovače větví

Pokud investujete od 20 000 do 100 000 Kč zpravidla získáte kvalitní stroj, který je určen pro náročné uživatele, kteří potřebují pravidelně čistit větší pozemek. Jedná se o špalíkovače s elektrickým i benzínovým motorem a vysokým výkonem, z nichž některé jsou určeny za malotraktor. Jejich hmotnost se pohybuje okolo 200 kg, často disponují výhozovým komínem (nebývají již opatřeny sběrnou nádobou ani vakem) a navíc dokáží rozsekat větve o průměru až 8,5 cm.

Vysoce kvalitní drtiče a štěpkovače větví

V cenové kategorii od 100 000 do 250 000 Kč se nachází polo nebo plně profesionální drtiče a štěpkovače větví s velmi vysokým výkonem, hmotností nad 200 kg a schopností nasekat větve o průměru 10 cm a více. Opět se jedná o elektrické i benzínové modely, spadají sem už ale i stroje určené pro připojení za traktor.

Profesionální drtiče a štěpkovače větví

V top kategorii od 250 000 Kč výše získáte nej profi drtiče a štěpkovače větví na trhu. Jedná se o vysoce výkonné a těžké stroje (400–500 kg), které dovedou naštípat i tenčí kmeny stromů. Jsou ideální pro lesníky, majitelé rozlehlých sadů atp. Prostě pro lidi, pro které je nakládání s tímto typem bio odpadu součástí jejich podnikání.

Tipy na závěr

  1. Vždy si pečlivě ověřte, zda se jedná o drtič nebo štěpkovač. Nespoléhejte se na informace, které naleznete v popisu produktu na stránkách internetových obchodů.
  2. Pokud zvolíte stroj s noži, zajímejte se o to, zda je možné nůž nebo nože vyměnit. Po několika letech totiž dojde k jejich otupení.
  3. Pokud chcete štěpku nebo drť použít na zahrádce, vrstvěte ji do výšky alespoň 4–6 cm, jen tak efektivně zabráníte nadměrnému výparu vlhkosti z půdy a prorůstání plevele.
  4. Při výběru nejlepšího zahradního drtiče nebo štěpkovače větví doporučujeme pročíst také uživatelské recenze a diskuze, případně vybírat mezi vítězi nezávislých spotřebitelských testů (např. dTest).
  5. Nejlevnějším řešením může být také pořízení kvalitního drtiče nebo štěpkovače větví (lze sehnat dokonce i modely za traktor nebo benzínové) v bazaru nebo v půjčovně.

Jak vám tento test pomohl? Budeme rádi, když ho ohodnotíte hvězdičkami.

4.4/5 105 hodnocení

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

  1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
  2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
  3. Rady k nakupování
  4. Nové recenze produktů
  5. Nové srovnávací testy
  6. Tyto e-maily jsou zdarma
  7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Kategorie:

1 komentář
  1. dobrý test

    Přidejte váš dotaz nebo recenzi

    Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

    Covybrat.cz
    Logo