Jaký zahradní nábytek si pořídit? Poradíme vám.

Jsme profíci, nevěříme marketingovým slibům a nezávisle recenzujeme a srovnáváme produkty. Když nakoupíte skrze naše odkazy, můžeme získat malou odměnu, která ale nezvyšuje cenu vašeho nákupu.

Také máte v létě rádi posezení na zahradě? Pokud ano, tak budete jistě vybírat nábytek, který dlouho vydrží, jeho údržba je snadná a zároveň je skladný.

Než vyrazíte do obchodu, promyslete si, kde bude zahradní nábytek umístěný. Je totiž opravdu rozdíl, jestli bude celý rok schovaný pod pergolou, nebo bude stát pod širým nebem. Pokud bude v nezastřešeném prostoru, je potřeba, aby byl vyroben z odolnějšího materiálu než nábytek schovaný pod střechou.

Materiál

Jestliže bude nábytek schovaný, můžete volit materiál jako je banánový list, ratan, vodní hyacint, nebo choulostivější dřevo.

Terasa, která je částečně otevřená a má návětrnou stranu je dobré koupit odolnější nábytek. Bude na něj totiž pršet, padat prach a pyl. Otevřená terasa vyžaduje nejodolnější nábytek. Jedná se o umělý ratanový nábytek na terasu, zahradní plastový nábytek, zahradní kovový nábytek, nábytek z teaku, hliníku nebo nerezu.

Při rozhodování jaký zahraní nábytek koupit si promyslete, zda u něj chcete stolovat, nebo relaxovat vleže. Pokud u něj chcete sedět, musí mít dostatečnou výšku a hloubku sedu, nezapomínejte ani na sedací materiál. Pokud venku raději relaxujete, zvolte si polohovatelné a komfortní lehátko, houpačku nebo houpací síť.

Důležitou roli pro koupi zahradního nábytku také hraje podlaha, na které bude souprava stát. Jestliže máte na zemi dlažbu se širokými spárami, nekupujte si nábytek s drobnými nožkami. Ty totiž mohou zapadávat do mezer a nábytek tak bude nestabilní. Pokud máte na zemi dřevěnou podlahu, není vhodné si pořizovat nábytek s těžkým kovovým podnožím, které může podlahu poškrábat. Pokud postavíte kovový nábytek na zahradu, bude nepříjemně zapadávat do trávníku.

Důležitá je také možnost skladování. Pokud nemáte nábytek na zimu kam uskladnit, musíte koupit takový nábytek, který zimu přečká venku přikrytý plachtou. Pokud však máte garáž nebo zahradní domek, ptejte se, zda je nábytek stohovací (dobře skladný), jestli lze odmontovat stolní desku atd.

Umělý ratanový nábytek na terasu

Kvalitní umělý ratan je velmi odolný. Nejsou pro něj problémem výkyvy teplot, déšť ani mráz. Na trhu se objevují různé kvality umělého ratanu a není jednoduché poznat, který je opravdu kvalitní.

Jak můžete kvalitu rozeznat? Zaměřte se na konstrukci nábytku. Nejlevnější konstrukce je dřevená, a pokud nestojí pod střechou, nepříznivě na ni působí vlhkost. Nábytek je těžký, špatně se sním manipuluje a má nižší nosnost. Pokud si zvolíte tuto variantu, počítejte s tím, že vám nábytek může vydržet jen dvě sezóny.

Kvalitní ratan obsahuje vysokou hustotu polyetylenu. Mezi velké výhody ratanu patří pružnost a hladkost. Umělý ratan nepraská a nezachytává oblečení, jak by tomu mohlo být u přírodního ratanu. Při koupi ratanového nábytku si dejte pozor na životnost a značku!

Zahradní kovový nábytek

Kovová židle sice může být těžší, ale zase je stabilnější. Počítejte, že se s ní bude hůře manipulovat a bude studit. Aby se studení předcházelo, bývá železný nábytek doplněn o měkké textilní podsedáky.

Mezi nejkvalitnější kovy patří hliník. Ten je stabilní, odolný, lehký a neovlivňuje vlhko ani teplo. Nerezaví, má dlouhou životnost a nemusíte o něj nijak zvlášť pečovat. Navíc ho můžete nechat po celý rok venku.

Další kovy je potřeba udržovat. Pokud hledáte kovový nábytek, shánějte takový, který je pozinkovaný, nebo opatřený lakem, který já nanášen práškově.

Zahradní plastový nábytek

Pokud si chcete pořídit plastový nábytek, je to dobrá volba. Nesmí však být až příliš levný. Příliš levný nábytek nemá takovou nosnost, jeho vzhled nebude příliš vábný a obecně nebude tak kvalitní, jako když si pořídíte o něco dražší verzi.

V nabídce se můžete setkat s masivním plastem, který je odolný, pěkný a navíc se hodí k bazénu. Vždy vydrží velmi dlouho. Je lehký a snadno se s ním manipuluje. Údržba není nijak náročná. Pokud se stane, že nábytek musíte očistit, stačí ho je umýt vodou a běžným čistícím prostředkem.

Zahradní dřevěný nábytek

Zahradní nábytek z masivu je při nákupu asi nejčastější volbou. Pokud se rozhodnete pro nábytek z masivu, vybírejte vždy ze dřeva, které je ošetřené. Může být lakované, barvené, mořené, napuštěné olejem nebo třeba voskované.

Ošetřené dřevo zvládne lépe změny počasí. Nejvhodnější dřevo, pro zahradní nábytek, je tropické. Většinou se jedná o velmi tvrdá dřeva, která jsou pružná a houževnatá. Nejčastěji se můžete setkat s eukalyptem nebo teakem.

Teakové dřevo je opravdu tvrdé a odolné. Protože obsahuje velké množství přírodních olejů, je odolné proti hnilobě i hmyzu. Také nepropouští vodu a přirozené oleje mu dodávají krásný lesk.

Eukalyptus má krásně sytou barvu a je cenově přijatelnější než teak. Nábytek z eukalyptu však musíte lépe udržovat. Není totiž až tak odolný jako teak.

O dřevěný nábytek se musíte pravidelně starat. Dvakrát ročně byste jej měli pořádně vyčistit a napustit speciálním olejem, který se hodí pro dřevo, ze kterého je vyrobený váš zahraní nábytek (olej na dřevo; lazura na nábytek z teaku; impregnace). Pokud dřevo takto neošetříte, objeví se na povrchu za nějakou dobu nevzhledná šedá patina.Během zimy by měl být nábytek z masivu umístěn v suchém prostředí a také by měl být zakrytý.

Můžete se setkat i s nábytkem, který je vyrobený z tzv. pečeného dřeva. To má podobné vlastnosti jako plast. Je odolný, nemění tvar a ani barvu. Jeho nevýhodou je vyšší míra praskání a nižší pevnost v ohybu.

Pomohl vám náš test vybrat ten správný produkt? Chybí vám v nákupním rádci nebo testu nějaká informace? Chcete doplnit vaši zkušenost pro ostatní? Podělte se o svoje názory a připomínky v diskuzi pod článkem, pomůžete tak ostatním lidem, kteří vybírají.

Zdroje:

 • https://www.crateandbarrel.com/outdoor-furniture/
 • https://www.ballarddesigns.com/outdoor/furniture/
 • https://www.frontgate.com/outdoor/
 • https://www.wayfair.com/outdoor/cat/patio-furniture-c215780.html
Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Kategorie:

5 Comments
 1. Zahradní nábytek by měl být určitě z poctivého masivního dřeva. My máme například pěknou pergolku s nábytek vyrobeným z borovice a je to opravdu poctivá práce.

 2. My nechtěli ze dřeva ani z ratanu, protože tomu nedělá dobře vlhko. Takže máme nábytek z polyuretanu zpevněného skelným vláknem a jsme maximálně spokojení.

 3. Já jsem zastánce přírodních materiálů, proto bych do naší zahrady nechtěla nábytek z plastu nebo umělého ratanu. Daleko hezčí jsou dřevěné zahradní sestavy. Když je budeme každý rok poctivě natírat, tak budou pořád vypadat dobře.

 4. Vždycky se mi líbil umělý ratan. Při prvním pořízeném kousku jsem koukal hlavně na cenu a dost jsem toho litoval. Lisovaný plast, slabé podsedáky, po roce na odpis. Nyní mám již druhou sezonou sice dražší, ale nesrovnatelně kvalitnější ratanovou soupravu a zatím maximální spokojenost!

 5. Skvělý článek 🙂 Podle mě moc dobře napsaný přehled. Já začínala na klasickém platu, ale esteticky to samozřejmě bylo nic moc. Pak jsem postupně přešla před dřevo až k umělému ratanu a ten je podle mě asi nejlepší. Nebo alespoň mě vyhovuje nejvíc. Sice si tam musím nosit ty polštářky, ale stojí za to.

  Přidejte váš dotaz nebo recenzi

  Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

  Covybrat.cz
  Logo