Nejlepší zahradní sekačky

Také rádi relaxujete na zahrádce s perfektně upraveným trávníkem? Zkušení zahrádkáři vědí, že údržba takového trávníku není žádná maličkost. Pro dosažení perfektního výsledku je důležité zvolit dobrý typ zahradní techniky. Zahradní sekačka by měla být výkonná, dobře ovladatelná a ještě za sebou zanechat skvělý výsledek. A právě takovou chcete! Zahradních sekaček je na trhu celá řada a my vám poradíme, jak si vybrat tu nejvhodnější. Přečtěte si recenze sekaček na trávu.

Když začnete uvažovat o koupi sekačky na trávu, volíte si ze dvou základních typů: elektrická sekačka nebo benzínová sekačka.

Elektrické sekačky na trávu

Výhody elektrických sekaček na trávu:

 •       nižší pořizovací cena
 •       menší hmotnost
 •       malý hluk i vibrace
 •       lehčí údržba
 •       možnost práce ve strmém terénu

Nevýhody elektrických sekaček na trávu:

 •       můžete pracovat pouze tam, kde je přívod proudu
 •       hlídání přívodního kabelu (moc dlouhý vs moc krátký)
 •       nižší výkon

Benzínové sekačky na trávu

Výhody benzínových sekaček:

 •       nejste omezeni kabelem
 •       pohon pojezdových kol
 •       vyšší výkon

Nevýhody benzínových sekaček

 •       vyšší pořizovací cena
 •       větší hmotnost
 •       větší hluk
 •       komplikovanější údržba
 •       nepříliš příjemný odér z výfuku

Dalším kritériem pro rozhodování je velikost travnaté plochy. Obecně totiž platí, že čím větší plochu budete sekat, tím větší by měla být šířka záběru rotujícího nože zahradní sekačky:

 •       do 100 m2 – šířka záběru asi 30 cm
 •       do 400 m2 – šířka záběru asi 40 cm
 •       do 1000 m2 – šířka záběru asi 45 cm
 •       nad 1000 m2 – šířka záběru nad 45 cm

Po tomto základním rozhodnutí si už můžete vybírat z jednotlivých typů sekaček.

Typy zahradních sekaček

Rotační sekačka kosí trávu horizontálně položeným rotujícím nožem. Elektrické rotační sekačky jsou vhodné pro menší trávníky. Jejich velkou výhodou je tichý a ekologický provoz, malá hmotnost, jednoduchá ovladatelnost, malé nároky na údržbu a spolehlivost. Velkou výhodou je sekačka s pojezdem. Nemusíte ji totiž před sebou tlačit. Jede sama a vy jen určujete směr. Elektrická sekačka s pojezdem není až tak běžnou záležitostí, ale není velkým problémem ji sehnat.

Rotační sekačky na trávu benzínové najdou využití ve středně velkých a členitých terénech. Dobře s nimi posekáte vyšší a hustší travní porost. Její výhodou je, že není závislá na elektrické energii. Pokud si koupíte benzínovou sekačku s pojezdem, velmi si tím usnadníte práci. Benzínové sekačky s pojezdem jsou vhodné především do větších zahrad.

Benzínové sekačky na trávu nejdou nastartovat tak jednoduše, jako elektrické rotační sekačky (stačí jen zmáčknout tlačítko). Většinou musíte zatáhnout za šňůru a to i opakovaně. Ovšem existují i benzínové sekačky se startérem, kdy stačí pouze zmáčknout tlačítko.

Bubnové sekačky na trávu jsou vhodné pro sekání vysoké trávy (až 150 cm). Další výhodou bubnových sekaček je, že tráva zůstane složená v řádcích a vy se můžete rozhodnout, jak s ní dál naložíte. Třeba ji můžete usušit na krmení. Díky silnému motoru vás nezastaví ani složitý či svažitý terén. Tato sekačka na trávu není příliš vhodná na údržbu zahradních trávníků.

Pro vysokou trávu a hodně náročný terén je vhodné zvolit koupi lištové sekačky na trávu. Stroj je to poměrně těžký, ale díky velkým kolům a zabudovanému pojezdu s ní můžete lehce manipulovat. Pokud nutně potřebujete posekat třeba nerovný a rozsáhlý terén, je koupě tohoto zahradního stroje jasnou volbou.

Vřetenové sekačky na trávu se hodí na úpravu nízkých okrasných trávníků. Tyto ruční sekačky na trávu jsou vhodné pro menší plochy, asi 150 m2 a nejsou omezené přívodem elektrické energie. Jedná se o mechanické sekačky na trávu, které fungují na energii lidskou. Čím rychleji jezdíte, tím dříve máte posečeno. Stočené nože trávu nesekají, ale stříhají, což zaručí reprezentativní vzhled anglického trávníku.

Dalším typem zahradní sekačky je sekačka strunová. Může se jednat o benzínové strunové sekačky, do kterých musíte pravidelně doplňovat „šťávu“, ale také o akumulátorové sekačky na trávu. Aku sekačky na trávu fungují na nabíjení. Nejste tedy omezeni ani kabelem, ani přívodem elektrické energie, ale pouze nabíjením akumulátoru. Akumulátorovou strunovou sekačku využijete pro dosekávání špatně přístupných ploch kolem cesty, zídky, plotu atd.

Věděli jste, že je možné ze zahradní sekačky udělat mulčovací sekačku? Mulčování znamená rozemletí travního porostu na malé kousíčky, které se snadno rozloží. K mulčování dochází ucpáním vyhazovacího tunelu plastovou záslepkou, která je součástí balení.

Ovšem ty nejlepší sekačky na trávu jsou již vybaveny integrovaným systémem přepínání. Ze sekačky jednoduchým přepnutím uděláte mulčovač. Nemůže se tak stát, že se vám záslepka ztratí.

Robotické sekačky jsou v podstatě zmenšenou a zautomatizovanou formou rotační sekačky. Těm věnujeme samostatný díl testu sekaček na trávu. Robotická, nebo též automatická sekačka na trávu se výhradně používá na úpravu anglických trávníků. Tento zahradní stroj jen naprogramujete a sekačka na trávu se již o sečení postará sama.

Pokud vás zajímají recenze sekaček na trávu, můžete je najít třeba na webu Heureka.cz. Tam se dozvíte vlastní zkušenosti majitelů, kteří už se podrobili testu sekačky i v běžném provozu.

Vybavení zahradní sekačky

Při pořizování zahradního stroje se zaměřte na jednoduchost ovládání. Důležité je snadné nastavení výšky kosení buď pomocí jedné páky, nebo tlačítka. Toto nazýváme centrálním nastavením zahradní sekačky. U nejlevnějších sekaček je možné se setkat se zdlouhavým nastavováním úpravy výšky sekání u každého kola zvlášť. Ještě horší způsob je nastavení výšky sečení pomocí os kol nebo dokonce celkovým odšroubováním předních koleček. A to není jednoduché ani pohodlné.

U zahradních sekaček na trávu s pojezdem je dobré, aby šla měnit rychlost. Fixní rychlost může být docela vysoká a vyžaduje velmi rychlou chůzi. Při náročnějším sečení vysoké a husté trávy je lepší, aby se zahradní sekačka pohybovala spíše pomalu a zvládla tak i náročné kosení.

Velkou výhodou sekačky na trávu jsou velká zadní kola. Lépe tak budete projíždět nerovným terénem a se zahradní sekačkou se vám bude lépe manipulovat.

Před koupí si také zjistěte, jestli jde madlo výškově nastavit. Pro větší komfort by mělo být vybavené měkkým potahem. Pokud chcete ušetřit místo třeba v kůlně, kam zahradní stroj schováváte, je dobré, aby šlo madlo složit. Ale pozor! Opět to musí jít skoro samo. Třeba pomocí rychloupínáků.

Při výběru zahradní sekačky byste měli také myslet na velikost koše. Velikost sběrného koše na sekačku by měla alespoň zhruba odpovídat výměře zahrady. Nechcete přece během sekání pětkrát vyhazovat obsah na kompost. Všímejte si také spojení koše a sekačky. Sběrný koš se zahradní sekačkou by měl být spojen pod co nejmenším úhlem, protože jinak může docházet k neefektivnímu plnění koše.

Test zahradních sekaček 2018 

VeGA 46 HWXV

VeGA 46 HWXVPokud jste si mysleli, že jedinou funkcí zahradní sekačky je pouze kosení trávy, tak jste na omylu. Zahradní sekačka VeGA 46 HWXV má multifunkční použití 6 v 1. To znamená, že tato sekačka na trávu s pojezdem umí posečenou trávu sbírat do koše, mulčovat, nebo ji vyhazovat jak bočním, tak zadním deflektorem. U tohoto modelu si můžete pohodlně natavit rychlost, centrálně si nastavit výšku sečení a navíc ji můžete držet za ergonomicky měkčené madlo.

Pojezdano
Šířka záběru46 cm
Objem sběrného koše70 l
Pro plochy do800 m2
Typ pohonubenzínová

Najít nejlevnější cenu

GTM 460 SP1 SCH CN

GTM 460 SP1 SCH CNPokud se u sekání vašeho trávníku chcete cítit opravdu komfortně, pořiďte si zahradní sekačku s pojezdem GTM 460 SP1 SCH CN. Výšku řídítek si můžete nastavit na velikost vaší postavy, navíc jsou ergonomicky tvarovaná a snižují napětí šíjových svalů. Zahradní stroj má velká zadní kola, díky kterým se vám bude lépe jezdit po mokré trávě i nerovném terénu. Pomocí startéru zahradní sekačku nastartujete neuvěřitelně rychle. Tento typ můžeme zařadit mezi mulčovací sekačky, které umí sbírat mokrou i suchou trávu, a také suché i vlhké listí.

Pojezdano
Šířka záběru46 cm
Objem sběrného koše70 l
Pro plochy do800 m2
Typ pohonubenzínová

Najít nejlevnější cenu

FIELDMANN FZR 2010-E

FIELDMANN FZR 2010-EJestliže nemáte za domem zelené louky, ale jen malý trávníček, který těší vaše oko, je dobré rozhodnout se pro koupi elektrické sekačky na trávu Fieldmann FZR 2010 – E. Výška nastavení sečení je možná ve třech polohách 24/40/55 cm. Madlo je umístěné v těžišti zahradní sekačky, takže s ní můžete jednoduše manipulovat. Rovněž ho můžete sklopit a zahradní sekačku tak snadněji uskladnit.

Pojezdne
Šířka záběru32 cm
Objem sběrného koše30 l
Pro plochy do250 m2
Typ pohonuelektrická

Najít nejlevnější cenu

FIELDMANN FZR 4620 B

FIELDMANN FZR 4620 BPořád nevíte jakou sekačku s pojezdem vybrat? Chcete, aby byla benzínová, ale zároveň šetrná k životnímu prostředí? Pak je tu právě pro vás zahradní sekačka Fieldmann FZR4620 B. Model motoru E-Series totiž zaručuje od 25% nižší emise, než požadují normy EU. Výšku sečení můžete nastavit centrálně. Výhodou jsou velká zadní kola, která vám dovolí pohodlně projet i náročnějším terénem.

Pojezdano
Šířka záběru46 cm
Objem sběrného koše60 l
Pro plochy do1200 m2
Typ pohonubenzínová

Najít nejlevnější cenu

GTM 460 SP1 SCH

GTM 460 SP1 SCHTahle profi sekačka na trávu vám sekání usnadní díky velkým kolům, pomocí kterých se dá zahradním strojem lehce manipulovat a může jezdit i po mokrém povrchu. Indikátor naplnění koše vám oznámí, kdy je potřeba sběrný koš vysypat. Řidítka si můžete nastavit na vlastní výšku postavy. Nastartování zahradní sekačky nemohlo být jednodušší. Díky systému Ready start nastartujete bez potřeby nastřikovat palivo, nebo ovládat sytič.

Pojezdano
Šířka záběru46 cm
Objem sběrného koše70 l
Pro plochy do2000 m2
Typ pohonubenzínová

Najít nejlevnější cenu

Fieldmann FZR 4616-B

Vydařená sekačka, která je vybavena elekrickým startérem a díky tomu ji lze nastartovat pouhým stisknutím tlačítka. Věřím, že to ocení nejen ženy. V případě, že by během delší nečinnosti (typicky zimy), došlo k vybití baterie, má i klasický startér. Při provozu se baterie opět nabije a přístě startujete jen tlačítkem. Výšku sečení jde nastavit mezi 25 a 75 milimetry. Sběrný koš má indikaci naplnění, takže vám o tom dá vědět a mohli jste ho jet vyprázdnit. Výrobce myslel i na takové drobnosti jako je držák na nápoje na madle sekačky. Při sekání v letních vedrech se můžete okamžitě schladit. K dispozici je i drobná přihrádka kam můžete uložit třeba klíče nebo telefon. Jde o skvělou sekačku, u které se myslelo i na ty nejmenší drobnosti.

Pojezdano
Šířka záběru46 cm
Objem sběrného koše55 l
Pro plochy do1000 m2
Typ pohonubenzínová

Najít nejlevnější cenu

Riwall PRO REM 3310i

Docela lehká sekačka, která váží pouhých 10 kg, takže se s ní nebudete zbytečně namáhat ani ve svahu. Je vhodná spíše pro menší zahrádky, ale svou práci na nich odvede dobře. Je tichá, motor je založen na bezúhlíkové technologii. Ty obvykle slouží dlouho a spolehlivě. Výtku zaslouží za komplikované nastavování výšky sečení. Musíte sundat kryt a odšroubovat kolečka. Tím vždy ztratíte trochu času. Pokud začínáte mít plný koš, má sekačka tendence stavět se na „zadní“. Nejde o nic zásadního a navíc je to signál k vyprázdnění koše. Na malé zahrady slušná sekačka, za rozumnou cenu.

Pojezdne
Šířka záběru33 cm
Objem sběrného koše28 l
Pro plochy do400 m2
Typ pohonuelektrická

Najít nejlevnější cenu Riwall PRO REM 3310i

HECHT 1638R

Na elektrickou sekačku docela výkonný model s motorem o výkonu 1500W a 3500 otáček za minutu. Díky tomu s ním zvládnete i středně velké zahrady – koš na 45 litrů je tomu odpovídající. Dovede si slušně poradit i s mokrou trávou, velký výkon je znát. Změna výšky sečení je docela snadná a nezabere moc času. Při výrobě nešetřili na motoru, ale to stejné bohužel neplatí o konstrukci sekačky. Ta je ze slabšího plastu a vypadá to, že na něm používání bude brzy znát. Na druhou stranu se jedná o českého výrobce se spoustu servisních míst. Celkově velmi rozumný poměr cena/výkon.

Pojezdne
Šířka záběru38 cm
Objem sběrného koše45 l
Pro plochy do700 m2
Typ pohonuelektrická

Najít nejlevnější cenu HECHT 1638R

Riwall PRO RPM 4635

Riwall PRO RPM 4635Sečení trávy pro alergiky musí být opravdu nepříjemné. Naštěstí se na trhu objevila zahradní sekačka Riwvall PRO RPM 4635, která myslí i na zahradníky s tímto omezením. Je vybavená odvodem vzduchu z koše do stran a tkanina, ze které je vyrobený, je navržená tak, aby co nejméně propouštěla prach. U tohoto modelu si můžete nastavit výšku sečení do sedmi poloh, přičemž první dvě jsou přizpůsobeny anglickému trávníku, tzn. velmi nízký střih.

Pojezdano
Šířka záběru46 cm
Objem sběrného koše60 l
Pro plochy do800 m2
Typ pohonubenzínová

Najít nejlevnější cenu

Shrnutí

Elektrická zahradní sekačka je vhodná spíše pro menší trávník. Nezáleží na tom, jestli je travnatý terén plochý, nebo svažitý, protože elektrická zahradní sekačka je vhodná i do obou typů. Nezapomeňte však, že jste omezeni elektrickou šňůrou a dostupností elektrické energie.

Pro sekání středně velkých trávníků je dobré vlastnit benzínovou sekačku. Dobře si poradí i s členitým terénem. Kvalitně s ní posekáte vyšší a hustší travní porosty. Její velkou výhodou je, že nejste závislí na přívodu elektrické energie a nejste omezeni přívodním elektrickým kabelem.

U obou typů zahradních sekaček (elektrické zahradní sekačky a benzínové sekačky) je dobré, aby měli pojezd. Znamená to, že kola jsou poháněná a tím sekačka jede sama. Vy před sebou zahradní sekačku nemusíte tlačit, ale pouze určujete směr.

Bubnové sekačky používejte na vysokou trávu na velkých travnatých plochách, jako jsou louky a sady. Bubnová sekačka trávu složí do řádků a vy ji následně můžete třeba sušit. Tento zahradní stroj si hravě poradí i se svažitým terénem s velkým sklonem.

Strunové sekačky se nejvíce uplatní hlavně v místech, kam se klasická zahradní sekačka nedostane. Strunovou sekačkou se dosekávají prostory u zídek, kolem keříků a stromů atd. Jedná se lehkou, komfortní sekačku na trávu.

Malé reprezentativní anglické trávníky do velikosti plochy 150 m2 se nejlépe udržují vřetenovou sekačkou. Tato zahradní sekačka nefunguje ani na elektřinu, ani na benzín, ale pouze na „lidský pohon“.

V testu sekaček na trávu provedeným dTestem se vítězem stala zahradní sekačka Honda HRX 476 PK. Tato nejlepší sekačka má nízkou spotřebu paliva, dokáže mulčovat a má centrální nastavení výšky. Jedinou její nevýhodou je chybějící vlastní pojezd.

Údržba a servis sekaček na trávu

Aby vám zahradní sekačka co nejdéle sloužila, musíte se o ni patřičně starat. Pokud nevíte, jaký benzín do sekačky máte použít, zjistěte nejdřív, jaké motory do sekaček existují a který je v té vaší.

Zážehový čtyřdobý motor – benzin NATURAL 95, nepřidávejte olej

Zážehový dvoudobý motor – směs benzinu NATURAL 95 a příslušný olej v poměru, který je uvedený na návodu k použití výrobku

Vznětové motory – motorová nafta

Obecně je dobré, aby se zahradní sekačka „krmila“ čerstvým benzínem. Na začátku jarní sezony, tedy starý benzín vypusťte a dolijte nový. Jinak může dojít k problémům se startováním, může se poškodit karburátor a zaseknout se může sací ventil.

Pokud nevíte, jaký olej do sekačky patří, poraďte se s odborníkem. Olej je dobré, stejně jako benzín, v jarní sezoně vyměnit za nový. Přes zimu na sebe totiž naváže hodně vlhkosti, kvůli které se motor může zadřít. Během sezony nezapomeňte stav oleje kontrolovat. Pokud bude mít načernalou barvu, ihned ho vyměňte!

Nezapomeňte také na vzduchový filtr do sekačky. Čistý vzduchový filtr do sekačky totiž zaručuje, že se do motoru nedostane prach a nečistoty, které by mohly zkrátit jeho životnost, nebo ho poškodit.

Pokud budete mít se sekačkou vážnější problém, nepouštějte se do opravy sami. Raději si pozvěte odborníka. Pomůže vám třeba s výměnou struny ve strunové sekačce, také s tím, že vám nejede pojezd sekačky, nebo třeba se závadou, která způsobuje, že sekačka hází jiskry do výfuku. Oprava motorové sekačky není hračka a není radno se do ní pouštět bez odborného dohledu.

Jak vám tento test pomohl? Budeme rádi, když ho ohodnotíte hvězdičkami.

4.2/5 67 hodnocení

2 komentáře
 1. Dobrý den,
  zajímalo by mne, zda kladně hodnotíte i jiné elektrické sekačky, než jen citovanou jednu jedinou. Určitě by to pomohlo s výběrem i jiným zájemcům, nejen mně.

 2. Dobrý den Jano,

  děkujeme za upozornění, původně bylo zmíněno více modelů elektrických sekaček, ale část z nich se přestala prodávat. Brzy to napravíme a představíme širší nabídku sekaček s elektrickým pohohem. Děkujeme za strpení.

  Aktualizace: Článek byl doplněn o dvě elektrické sekačky HECHT 1638R a Riwall PRO REM 3310i.

  Napište svou recenzi