Jak vybrat kvalitní zahradní skleník + Recenze

Aktualizováno v srpnu 2023

Jsme profíci, nevěříme marketingovým slibům a nezávisle recenzujeme a srovnáváme produkty. Když nakoupíte skrze naše odkazy, můžeme získat malou odměnu, která ale nezvyšuje cenu vašeho nákupu.

Pokud patříte mezi vášnivé zahrádkáře, rozhodně by ve vaší zahradě neměl chybět pořádný skleník. Ten totiž dokáže rostlinám zajistit ideální podmínky, díky nimž se vám odmění bohatou úrodou šťavnatých plodů. Ať už proto patříte mezi začátečníky nebo pokročilé zahrádkáře, s výběrem skleníku vám rádi poradíme. Připravili jsme pro vás článek, ve kterém se dozvíte vše potřebné – recenze skleníků, test nejlepších skleníků přehledně v tabulce a naše zkušenosti abyste věděli jak vybrat kvalitní skleník.

Skleníky Test

Porovnali jsme vybrané skleníky na zahradu, které často můžete na českém trhu koupit.

Gutta Gardentec Classic 4 x 3 m
Gutta Gardentec F4 3,00 x 2,27 m
Vitavia Venus 6200 čiré sklo
Lanit Plast Gladus 3x4 m
Palram Essence 8 x 12 silver
Lanit Plast Tiberus 3x4 m
LANIT PLAST Kyklop 3 x 2 m PC 4 mm
VITAVIA Target 6200 PC 4 mm
LIMES Hobby H 7/3
Palram Multiline 6 x 8
VITAVIA Ida 1300 PC 4 mm
Zjistit cenuZjistit cenuZjistit cenuZjistit cenuZjistit cenuZjistit cenuZjistit cenuZjistit cenuZjistit cenuZjistit cenuZjistit cenu
Tvar konstrukceobloukováobdélníkováobdélníkováobloukováobdélníkováobloukováobloukováobdélníkováobdélníková šikmáobdélníkováobdélníková šikmá
Ke zdineneneneneneneneneneano
Materiál konstrukcežárově zinkovaný plechhliníkhliníkžárově zinkovaný plechhliníkžárově zinkovaný plechžárově zinkovaný plechhliníkžárově zinkovaný plechhliníkováhliník
Materiál výplněpolykarbonátpolykarbonáttvrzené sklopolykarbonátpolykarbonátpolykarbonátpolykarbonátpolykarbonátsklopolykarbonátsklo
Tloušťka výplně (mm)66344444444
Plocha (m2)126,96,2128,881266,27,44,631,33
Počet oken21212102111
Počet dveří11112121111
Typ dveříjednokřídlové pantovéjednokřídlové pantovéjednokřídlové posuvnéjednokřídlové pantovédvoukřídlé pantovéjednokřídlové pantovéjednokřídlové pantovéjednokřídlové posuvnéjednokřídlové posuvnéjednokřídléjednokřídlové posuvné
Výška (m)221,9722,3121,851,972,022,051,84
Šířka (m)32,31,9332,45333,2131,851,93
Délka (m)433,2143,66421,932,472,50,69
Hmotnost (kg)92601961017399526232043,575
Přibližná cena (Kč)180002000026000160002200013000110001200023000100008000
Hodnocení
celkem
93 %
91 %
89 %
86 %
85 %
85 %
84 %
82 %
79 %
76 %
65 %
 Zjistit cenuZjistit cenuZjistit cenuZjistit cenuZjistit cenuZjistit cenuZjistit cenuZjistit cenuZjistit cenuZjistit cenuZjistit cenu

Jak hodnotíme?

Hodnocení je založeno na parametrech (použité materiály, tloušťka polykarbonátu / skla) a z části také na hodnocení oblíbenosti v největších českých e-shopech.

Recenze 

Hodnocení jsme podrobili různé typy zahradních skleníků, u nichž jsme se zajímali zejména o způsob montáže, pevnost konstrukce, ukotvení, odolnost, příslušenství či způsob větrání.

LANIT PLAST Kyklop 3 x 2 m PC 4 mm

Tvar konstrukceoblouková
Ke zdine
Materiál konstrukcežárově zinkovaný plech
Materiál výplněpolykarbonát
Tloušťka výplně4 mm
Plocha6 m2
Počet oken0
Počet dveří2
Typ dveříjednokřídlové pantové
Výška1,85 m
Šířka3 m
Délka2 m
Hmotnost52 kg

Středně velký obloukový skleník Kyklop od české značky Lanit Plast je tvořen pozinkovanou ocelovou konstrukcí a výplněmi z velmi kvalitního polykarbonátu, který se pyšní certifikací kvality. Dal by se popsat jako „skleník polykarbonát oblouk“.

Jedná se o až překvapivě pevnou stavbu, která bez problému odolá větru i sněhové pokrývce. To je dáno tím, že vzdálenost jednotlivých žeber nosných oblouků od sebe činí pouhých 60 až 80 cm. Výrobce navíc poskytuje desetiletou záruku na nerozbitnost polykarbonátových desek při krupobití.

Ačkoli Kyklop nedisponuje střešními okny, je z obou stran opatřen dvěma pantovými dveřmi s otevírací horní částí. Pokud obě tyto části otevřete, můžete velmi efektivně větrat. Výhodou je samozřejmě také vstup z obou stran.

Tento model nepotřebuje žádnou podezdívku, je však potřeba konstrukci zapustit do hloubky přibližně 35 cm. Jeho zcela zásadní nevýhodou je montáž. Kyklop je totiž dodáván jako stavebnice s poměrně strohým a nedostatečným návodem. Připravte se také na to, že ne všechny části k sobě sedí, některé díry jsou křivě vyvrtané, a dokonce sám výrobce v návodu upozorňuje, že si budete muset přední a zadní čelo svépomocí naměřit a vyřezat. K montáži proto budete potřebovat dostatek času, potřebné nářadí, šikovné ruce, a hlavně dostatek trpělivosti.

Problematická se ukázala být také konstrukce dveří, které jsou složeny ze dvou částí, kvůli čemuž se však rám i po složení prohýbá. Jako jediné řešení se opět nabízí zpevnění svépomocí.

Kyklop rozhodně patří mezi levné a pevné skleníky, což jsou kvality, díky nimž se vám může vyplatit jeho pořízení. Samozřejmě pouze pod podmínkou, že vám nebude vadit velmi složitá montáž. Pokud navíc nepatříte mezi kutily, doporučujeme se porozhlédnout raději po jiném modelu.

  • nízká cena
  • český skleník
  • pevná konstrukce
  • nepotřebuje základy
  • velmi složitá montáž
  • některé díly si musíte sami vyřezat
  • nekvalitní dveřní rám
  • nedostatečný návod
Zjistit cenu

Palram Multiline 6 x 8

Tvar konstrukceobdélníková
Ke zdine
Materiál konstrukcehliníková
Materiál výplněpolykarbonát
Tloušťka výplně4 mm
Plocha4,63 m2
Počet oken1
Počet dveří1
Typ dveříjednokřídlé
Výška2,05 m
Šířka1,85 m
Délka2,5 m
Hmotnost43,5 kg

Tento skleník se u nás prodává už hezkou řádku let. A má to svůj důvod. V prvé řadě je to příjemná cena. Lze ho bez větších problémů pořídit jen lehce nad sedm tisíc korun. A s ohledem na svoji cenu má vydařené zpracování. Je tedy pravdou, že o pár mm silnější plechy konstrukce (by alespoň pocitově) slušely více a cenu by nijak extra nezvýšily. Líbí se mi řešení, kdy se polykarbonát se zasouvá přímo do profilu skleníku. Rozhodně doporučuji ho ukotvit do betonových základů. Dodávaná základna je totiž vhodná k ukotvení k betonové ploše, ale sama dostatečnou stabilitu neposkytuje. Odměnou vám bude skutečně pevná konstrukce, která odolá i většině našich vichrů.

Montáž je radost i pro méně zkušené domácí kutily. Ideální je ve dvou, kdy jde zvládnout bez problémů za 3 – 4 hodiny bez spěchu. Je to zvládnutelné i v jednom člověku, jen je čas pochopitelně delší. Všechno sedí perfektně, dobře promyšlené. I tady můžu jen doporučit elektrický šroubovák s nastavením momentu, proto šroubků zašroubujete opravdu hodně. Plusem je i velmi podrobný návod, který vlastně obsahuje jen pokyny k montáži. Ty jsou uvedeny na zhruba 40 stranách a doprovázeny nákresy příkladů, co je dobře a co špatně. Velmi příjemným překvapením je i množství spojovacího materiálu. U šroubků i matic je drobná rezerva, nemusíte hned vyrážet do hobby marketu, když se vám jedna zatoulá.

Napadá vás, zda má výrobek i nějaké nevýhody? Dle očekávání má. Nejde však o nic (dle mého) zásadního. Dveře drží za pomoci magnetu. Ten však není extra silný a silnější vítr ho dokáže přemoci. Dále dvě plastové lišty okolo dveří nevzbuzují důvěru a pocit extra dlouhé životnosti. Pokud se pletu budu jen rád. Poslední věcí je záruka od výrobce proti poškození skleníku krupobitím. Pokud nastane do jednoho roku od zakoupení výrobku, dostane zpět celou kupní cenu. Pokud je to do dvou let, dostanete zpět 90 % kupní ceny. Do tří let 80 % atd…

Celkové hodnocení je rozhodně pozitivní. Výrobek naplnil očekávání, je pevný a stabilní. Jednoduše se montuje a má příjemný vzhled. Když k tomu přidáme příznivou cenu a ideální rozměry pro menší zahrádku, tak dostáváme velmi zajímavý nákup.

  • cena
  • zpracování
  • podrobný návod
  • slabší magnet na dveřích
  • záruka není tak lákavá jak by se na první pohled mohlo zdát

Video:

Zjistit cenu

VOLYA LLC 2DUM 4 x 3 m

Tvar konstrukceoblouková
Ke zdine
Materiál konstrukcežárově zinkovaný plech
Materiál výplněpolykarbonát
Tloušťka výplně4 mm
Plocha12 m2
Počet oken2
Počet dveří2
Typ dveříjednokřídlové pantové
Výška2 m
Šířka4 m
Délka3 m
Hmotnost90 kg

LLC 2DUM je velký a skutečně robustní skleník ruské značky Volya. Jeho konstrukci tvoří pozinkovaná ocel s polykarbonátovými výplněmi.

Výrobce garantuje vysokou odolnost vůči větru i zatížení sněhem a 10 let záruku na použitý polykarbonát. Velkou přednostní tohoto modelu je možnost libovolně jej rozšířit dokoupením další části o násobky 2,1 m.

Konstrukce je vybavena dvěma střešními okny, na něž je možné dodatečně instalovat střešní otevírač (po vyvrtání potřebných otvorů). Samozřejmostí jsou také dvoje pantové dveře (na každé straně jedny). Potěšila nás také přítomnost silikonového těsnění na okna, dveře i čelní oblouk, které se hodí zejména v chladnějším období, jelikož účinně brání únikům tepla.

Tento model není potřeba umisťovat na betonové základy, je totiž opatřen speciálními nožkami (na každých 50 cm své délky), které se zapouštějí do země. Maximální zapuštění určují prahové profily dveří.

Jelikož je LLC 2DUM dodáván jako stavebnice, montáž je potřeba provést pomocí přiloženého návodu, který je bohužel zbytečně stručný. Celkový postup je však velmi složitý a vyžaduje větší množství času (minimálně 2 dny). Některé díly k sobě navíc hůře přiléhají, a proto je potřeba si se stavbou skutečně pohrát. Někteří prodejci ovšem nabízejí spolu s dodáním také profesionální montáž.

Pokud sháníte prostorný a kvalitní skleník, který vydrží všechny nešvary počasí bez úhony za přijatelnou cenu, rozhodně vám můžeme LLC 2DUM vřele doporučit. Připravte se však na komplikovanou montáž.

  • vysoká kvalita
  • velmi pevná konstrukce
  • nepotřebuje základy
  • podle potřeby lze rozšířit
  • velmi složitá montáž
  • nedostatečný návod
Zjistit cenu

LIMES Hobby H 7/3

Tvar konstrukceobdélníková šikmá
Ke zdine
Materiál konstrukcežárově zinkovaný plech
Materiál výplněsklo
Tloušťka výplně4 mm
Plocha7,4 m2
Počet oken1
Počet dveří1
Typ dveříjednokřídlové posuvné
Výška2,02 m
Šířka3 m
Délka2,47 m
Hmotnost320 kg

Středně velký zahradní skleník Hobby H 7/3 české firmy Limes, která je držitelem certifikátu kvality, má obdélníkovou konstrukci se zkosenými bočními stěnami. Díky tomu do něj vniká daleko více světla v průběhu celého dne a blíží se tak kvalitám obloukových konstrukcí. Na rozdíl od ostatních testovaných modelů se však jedná o skleník ze skla.

Součástí tohoto modelu je jedno střešní okno a jedny posuvné dveře. K balení je možné přiobjednat také speciální podkladový rám a gumovou lemovku, která se vkládá pod střešní skla, čímž je odpruží a zabrání popraskání.

Montáž sice zabere poměrně hodně času, přesto s ohledem na ostatní testované modely není tak složitá. To je dáno také tím, že výrobce minimalizoval počet částí. Při koupi je možné zažádat o profesionální montáž přímo na vaší zahradě. Firma ale nezajišťuje montáž podkladového rámu a gumové lemovky. Rám musí být již před příjezdem firmy zapuštěn pevně v zemi.

Chválíme kvalitní provedení. Konstrukce je maximálně pevná a nepodléhá korozi. Můžete si být proto jisti, že tento model vám opravdu vydrží. Pokud proto nedáte dopustit na skleněnou klasiku a ceníte si především vysoké odolnosti a dlouhé životnosti, můžeme vám Hobby H 7/3 jen doporučit.

  • vysoká kvalita
  • velmi pevná konstrukce
  • dlouhá životnost
  • vyšší cena
  • gumová lemovka není součástí dílů
Zjistit cenu

Vitavia TARGET 6200

Tvar konstrukceobdélníková
Ke zdine
Materiál konstrukcehliník
Materiál výplněpolykarbonát
Tloušťka výplně4 mm
Plocha6,2 m2
Počet oken2
Počet dveří1
Typ dveříjednokřídlé posuvné
Výška1,61 m
Šířka1,93 m
Délka3,21 m
Hmotnost55 kg

Další ze zástupců klasických skleníků je Target výrobce Vitavia, který je z Velké Británie. Pro konstrukci jsou použity eloxované hliníkové profily o tloušťce 1,2 mm, na které výrobce poskytuje 15 let záruku. Jak už to bývá, zrovna u konstrukce je relativně malá šance na nějaké potíže. To je i důvod takto dlouhé záruky. Dodatečná záruka je dodávána i na nerozbitnost krupobitím. Dle smlouvy se však uznává poškození kroupami do velikosti 20 mm a rychlost 21 m/s (testováno na simulátoru). Neznamená to, že jste ochráněni před každým krupobitím, ale aspoň nějaká forma ochrany.

Pro zasklení se používá polykarbonát o tloušťce 4 mm. Ten má světelnou propustnost okolo 80 % a je vybaven UV filtrem proti křehnutí a žloutnutí. Polykarbonátové desky se zasouvají do H-profilů po obvodu. Výjimkou jsou krajní pole a čelo skleníku, kde je pevně polykarbonátová lišta. O vstup do skleníku se starají jednokřídlé posuvné dveře. Jejich šířka je 61 a výška 161 cm. Střešní okna jsou k dispozici dvě a lze k nim dokoupit i automatický otvírač.

Stavba je možná na betonové podezdívce (základech), nebo na základně z pozinkovaného plechu. I základnu však musíte dobře ukotvit do země. Ideálně do několika do země zabetonovaných „sloupků“. Sám výrobce doporučuje umístění na místech, která nejsou vystavena silnému větru. To rozhodně znamená ne na volném prostranství. O tom, že tato slova mají svůj důvod se můžete přesvědčit v některých uživatelských recenzích, které si stěžují na poškození skleníku větrem. Na takové podmínky prostě není stavěný.

Kdybych to měl shrnout, tak na svoji cenu nabízí poměrně slušné zpracování. Hodí se pro menší až střední zahradu a běžné pěstování paprik, rajčat, okurek apod. Montážní návod je poměrně stručný a pokud s podobnými skládačkami nemáte zkušenosti může vás trochu potrápit. Všechny díly do sebe dobře zapadají, jsou pěkně očíslovány a zabaleny tak, aby usnadnili montáž. Pokud vám rozměrově vyhovuje a budete ho mít postavený aspoň trochu v závětří, tak věřím že může naprosto vyhovovat. Výrobce chválíme za velmi širokou nabídku příslušenství – zejména poličky budou v případě tohoto modelu více než užitečné.

  • kvalitní zpracování
  • slušná cena
  • bohatá nabídka příslušenství
  • hliníkový skleník
  • slabší návod
  • není vhodný do větrného prostředí

Zjistit cenu

V testu skleníků najdete ještě další dva skleníky – IDA 1300 PC 4 mm (malý skleník na zeď) a VITAVIA Target 6200 PC 4 mm střední skleník z hliníku. 

Jak vybrat skleník?

Pojďme se podívat na rady jak vybrat kvalitní a dobrý skleník. Pomůžeme vybrat ten nejlepší skleník:

Skleník, fóliovník nebo pařeniště

Pokud pro pěstování rostlin potřebujete dosáhnout vyšší teploty a vzdušné vlhkosti, můžete využít některou ze tří základních alternativ: skleník, fóliovník nebo pařeniště. Každá z nich se přitom hodí pro trochu jiný způsob pěstování. Proto je nejdříve krátce představíme i s jejich výhodami a nevýhodami. Samozřejmě pokud již máte ve výběru jasno, můžete tuto kapitolu přeskočit.

Skleník

Pro skleníky je typická nosná konstrukce stojící na pevných základech. Tato konstrukce je vyplněna průhlednými deskami, které jsou ohřívány slunečním zářením. Vzhledem k tomu, že je celá stavba uzavřena, s nárůstem teploty, dochází také ke zvyšování vzdušné vlhkosti. Skleník přitom brání tepelným ztrátám, vzniká tzv. skleníkový efekt. Jedná se tedy o ideální prostředí pro rychlení, pěstování či přezimování rostlin. Pro prodloužení pěstební sezóny je lze navíc vytápět.

  • dobrá tepelná izolace
  • lze použít pro rychlení, pěstování i přezimování rostlin
  • vyšší pořizovací cena
  • nelze přemisťovat

Fóliovník

Tento typ má konstrukci pokrytou průhlednou nebo částečně průhlednou fólií (odtud název). Navíc nemá pevné základy, a lze jej podle potřeby přemisťovat. Některé typy se svojí velikostí podobají skleníkům, v žádném z nich však nelze dosáhnout stejného klimatu, jelikož nedovedou udržet teplo. Mezi další nevýhody patří také nízká životnost (fólie se rychle opotřebuje, potrhá nebo zteří). Z tohoto důvodu je nutné ji přibližně jednou za pět let vyměnit. Proto i když je fóliovník levnější než skleník, neustálým pořizováním nových fólií se může prodražit natolik, že vás nakonec vyjde dráž.

  • nižší pořizovací cena
  • lze přemisťovat
  • špatná tepelná izolace
  • nelze využít pro přezimování rostlin
  • nutnost kupovat fólie

Pařeniště

Pro pařeniště je typická nízká přízemní konstrukce, u níž je prosklená nebo pokrytá fólií pouze horní část, obvodové strany jsou z jiných materiálů (dřevo, plast apod.). Bývá vyrobeno ze stejných materiálů jako skleník a zpravidla má dvě až pět oken. Některá z oken je navíc možné pootevřít nebo úplně odstranit. Praktická je podpěra, kterou lze okna zajistit, aby zůstala otevřená. Pařeniště slouží zejména k předpěstování sazenic či pěstování nižších druhů rostlin.

  • nízká pořizovací cena
  • dobrá tepelná izolace
  • pouze pro rostliny nízkého vzrůstu

Důležité parametry

Při výběru vhodného zahradního skleníku je potřeba věnovat pozornost některým kritériím. Mezi ty nejdůležitější patří:

  • umístění,
  • velikost,
  • tvar,
  • materiál konstrukce,
  • materiál výplně.

Umístění

Nejdříve ze všeho musíte na své zahradě najít vhodné místo pro skleník. A až podle něj se rozhodněte pro typ a velikost. Místo také zcela zásadně ovlivňuje, zda bude pěstování úspěšné, či neúspěšné.

Protože rostliny potřebují dostatek světla, volte vždy dostatečně prosluněný prostor ideálně v té části zahrady, která je chráněna před větrem. Ačkoli většina typů konstrukcí odolá náporu větru až 75 km/h, může se snadno stát, že na vaši zahradu zavítá i větší vichřice. Také není od věci vypozorovat nejčastější proudění větru a postavit nejmenší plochu skleníku proti tomuto směru.

Co se týče světových stran, doporučujeme držet se pravidla a skleník postavit tak, aby jeho osa směřovala ve směru sever–jih. Tím zaručíte zachycení maxima slunečního svitu. Skleník by totiž neměl být ve stínu déle než pár hodin denně. V ideálním případě navíc orientujte vchod na sever, čímž se sníží nároky na větrání.

Skleník můžete umístit jak do volného prostranství, tak ke zdi domu či ke zděnému plotu. Výhodou je, že zdivo v letních měsících akumuluje teplo, a stěna tak „vytápí“ vnitřní prostor i v noci, případně, když se ochladí. Pokud však postavíte skleník ke stěně, musíte počítat s tím, že zeď z jedné strany stíní, což rostlinám rozhodně neprospívá. V zimně pak může být nebezpečný sníh a led padající ze střechy domu.

Lépe se ale bude rostlinám dařit v samostatně umístěném skleníku, na který slunce svítí během celého dne.

Vhodné místo vybírejte také s ohledem na ovocné stromy v okolí. Padající ovoce může snadno způsobit poškození výplně konstrukce. Pokud jej navíc budete stavět na hranici pozemku, je vhodné udělat to pouze se souhlasem souseda.

Velikost

Velikost skleníku závisí jak na prostorových možnostech vaší zahrady, tak na typu a množství rostlin, které v něm budete pěstovat.

Pokud jej budete využívat pouze pro předpěstování letniček, měl by vám stačit mini skleník s plochou okolo 3 m2 (1,5 x 2 m). Pěstování zeleniny pro menší rodinu postačí plocha do 8 m2 (2 x 3 m, 2 x 3,5 m, 2 x 4 m). Pro početnější rodinu nebo pro účely přezimování větších rostlin v mobilních nádobách ale doporučujeme plochu od 12 do 15 m2 (3 x 4 m, 3 x 4,5 m). Teplomilné rostliny by od sebe měly být dostatečně vzdáleny, aby se snížilo riziko napadení škůdci či chorobami.

Rozhodně ale nezapomeňte zohlednit také výšku celé stavby, abyste se v ní mohli pohodlně postavit. Výška uprostřed (tj. od země k hřebeni) by měla být minimálně 2 m. Při výběru dávejte pozor, jelikož výrobci vždy uvádí jako výšku skleníku výšku v nejvyšším bodě. Abyste se při práci nemuseli hrbit, vybírejte raději konstrukci vysokou více než 2 m.

Výslednou velikost vždy dobře zvažte, jen těžko jej totiž dodatečně rozšíříte.

Pokud plánujete stavbu skutečně velkého skleníku o ploše nad 40 m2 a výšce nad 5 m, budete si muset dle ust. § 103 odst. (1) písm. a) zákona č. 183/2006 Sb., o územním plánování a stavebním řádu, zařídit stavební povolení.

Tvar

S velikostí úzce souvisí také tvar konstrukce, který má vliv na to, jak se sluneční paprsky odrážejí od povrchu a kolik jich projde dovnitř. Přitom platí, že čím je úhel dopadu kolmější, tím více světla a tepla pronikne k rostlinám. Ideálním tvarem je proto oblouk, který zajišťuje maximální průnik slunečních paprsků v průběhu celého dne.

Obloukové skleníky

Oblouková konstrukce skleníku navíc umožňuje vytvořit dostatek prostoru pro pěstování zejména větších druhů rostlin (rajčat, paprik, salátových okurek nebo vinné révy). Nevýhodou obloukových zahradních skleníků je to, že materiál, z něho jsou vyráběny, musí být možné ohnout. To je však možné pouze u jednoho materiálu, a tím je polykarbonát. Pokud tedy dáte přednost obloukové konstrukci, musíte sáhnout po polykarbonátu.

Obdélníkové skleníky

Nejběžnějším tvarem je obdélníková konstrukce se sedlovou střechou pětiúhelníkového průřezu, a to buď s rovnými nebo lehce zkosenými stěnami. Tento model poskytuje velmi dobře využitelný prostor, navíc je možné pěstovat nižší druhy rostlin také na policích. Tento typ ale neumožňuje tak dobré využití slunečního záření jako oblá či výrazněji zkosená konstrukce.

Japan

Tzv. japan je skleník s šikmými bočními stěnami, které v průřezu vytvářejí neúplný kosočtverec. Tato konstrukce propouští několikanásobně větší množství světla a tepla než svislé stěny.

Pultové skleníky

Pultový typ obvykle vypadá jako klasický obdélníkový s tím rozdílem, že je pouze poloviční a druhou stranou přiléhá k pevné zdi či stěně domu. Jedná se vlastně o skleníkovou přístavbu, která se hodí zejména na menší zahrady a všude tam, kde je nedostatek prostoru. Výhodou tohoto typu skleníku je, že pokud jej chcete vytápět pomocí topení, velmi jednoduše z přilehlého domu přivedete elektřinu.

Ostatní typy

Kromě těchto základních tvarů nabízejí některé firmy konstrukce na míru nebo atypické tvary, např. sedmiúhelníkové či skleníky s kulatou apsidou a až šestiúhelníkovým průřezem, které lze používat také jako prosklené altány.

Materiál konstrukce

Nejčastějšími materiály pro výrobu konstrukce skleníku je hliník, ocel, žárově zinkovaný plech či plast. Méně často se lze setkat s dřevěnou konstrukcí, která je kvůli vysoké vlhkosti vhodná pouze jako dočasné řešení u fóliovníků.

Hliník

S hliníkovými profily se lze nejčastěji setkat u polykarbonátových modelů. Mezi jejich přednosti patří nízká hmotnost, dobrá tvárnost (při výrobě je lze libovolně tvarovat), a přitom pevnost. Navíc je nemusíte ošetřovat nátěrem, jelikož nepodléhají korozi. Nevýhodu je vysoká cena, která může až několikanásobně převyšovat cenu ostatních typů skleníkových konstrukcí. Připlatíte si nejen za vyšší pevnost, ale třeba také za speciální povrchovou úpravu (často stříbrný elox nebo tmavě zelená vypalovací barva).

V případě hliníkových konstrukcí se však vyplatí věnovat pozornost kvalitě. Obvykle je tento typ také méně odolný vůči větru či zatížení sněhem. Nehodí se proto na místa, která nejsou vůči větru chráněna. V zimním období se doporučuje nechat jej vysklít nebo podepřít pevnou výztuhou.

Ocel

Ocelové konstrukce jsou podstatně levnější než hliníkové, snesou také daleko větší zatížení. Snadno však podléhají korozi a montáž výplní (obvykle skleněných) je obtížnější.

Žárově zinkovaný plech

Konstrukce z pozinkované oceli se vyznačují robustností, snesou proto největší zatížení, a nejlépe ze všech odolají zatížení sněhem či poryvům větru (zdroj). Vzhledem k tomu, že jsou nejčastějším používaným typem, můžete vybírat z opravdu široké nabídky. Dnes je navíc tento materiál již zpravidla upraven tak, aby nepodléhal korozi. U tohoto typu se jako výplň obvykle používá skleníkové sklo, případně polykarbonát.

Plast

Plastové konstrukce se vyrábí z velmi pevných PVC profilů, které se zasunují do sebe. Tento typ proto vyniká překvapivou odolností vůči větru či sněhu. Výhodou je také nízká hmotnost. Plast má však kratší životnost a postupně křehne.

Materiál výplně

Stejně jako konstrukce je důležitý také materiál, jímž je vyplněna. Nejčastější jsou dvě varianty: sklo a polykarbonát. Je lepší pro skleník sklo nebo polykarbonát?

Skleníky ze skla

Skleněné výplně patří u skleníků mezi klasiku, kterou ale postupně vytlačuje polykarbonát. Přesto mají své nesporné výhody. Sklo skvěle propouští sluneční záření (z až 92 %), díky čemuž se k rostlinám dostane dostatek světla i tepla i v období, kdy má slunce nižší intenzitu (zejména v předjaří nebo na podzim). Sklo navíc v průběhu let nemění své vlastnosti a jeho hladký povrch lze snadno očistit.

Skleníkové sklo můžete sehnat buď lesklé, kdy je z obou stran hladké, a tedy plně průhledné, nebo s jednou stranou hladkou a druhou zvrásněnou. Vrásnění v tomto případě brání spálení rostlin ve velkých letních vedrech, jelikož nepravidelný povrch láme dopadající sluneční paprsky a vytváří příznivější rozptýlené světlo. Tato úprava nahrazuje dříve oblíbené natírání tabulek bílou barvou.

Zásadní nevýhodou skleněných výplní je zvýšené riziko rozbití (např. při krupobití) nebo popraskání. Z tohoto důvodu doporučujeme používat tabule o tloušťce minimálně 4 mm. Sklo má bohužel také velmi špatné tepelně-izolační vlastnosti. Při výraznějším rozdílu vnitřní a vnější teploty navíc dochází ke kondenzaci vzdušné vlhkosti, kdy se na skleněných tabulích tvoří studené kapky vody, které pak dopadají na rostliny, což jim samozřejmě neprospívá (zvyšuje se tak riziko vzniku plísní a nejrůznějších chorob).

Skleníky z polykarbonátu

Na trhu se však v poslední době stále častěji objevují plastové skleníkové výplně, zejména pak polykarbonát nebo polymetylakrylát (zdroj). Polymetylakrylátové desky velmi dobře propouští ultrafialové záření, a proto jsou vhodné zejména pro pěstování tropických rostlin, pro běžné druhy se příliš nehodí.

Vynikajícími vlastnostmi se ale pyšní zejména komorové polykarbonátové skleníky. Ty mají velmi dobré tepelně-izolační vlastnosti (čím tlustší, tím lepší izolace), jsou lehké, ale přitom prakticky nerozbitné, navíc mají dobrou světelnou propustnost (cca 80 %) a rovnoměrně rozptylují sluneční světlo, díky čemuž nehrozí spálení rostlin.

Polykarbonátové desky bývají navíc opatřeny ultrafialovou vrstvou, která je chrání proti degeneraci materiálu působením slunečního záření, takový skleník proto velmi dlouho vydrží. Ze stejného důvodu ale nejsou zahradní skleníky z polykarbonátu vhodné pro pěstování okrasných či tropických rostlin (nedostatek UV záření může způsobovat změnu barvy květů apod.).

Protože je polykarbonát ohebný (přestože se jeho tloušťka pohybuje nejčastěji od 4 do 6 mm), často se využívá pro konstrukce skleníků obloukového tvaru. Montáž všech typů plastových desek je navíc obvykle velmi jednoduchá.

Konstrukce

Základy

Skleník již patří mezi větší zahradní stavby, je proto důležité umístit jej na pevné základy. Pro většinu typů jsou nejvhodnější betonové základy (buď klasické nebo stavěné metodou tzv. ztraceného bednění). Doporučujeme vždy nejdříve vybrat konkrétní typ skleníku, a až poté stavět základy (nejlépe uděláte, když si od výrobce přímo vyžádáte plány na jejich výstavbu).

Při stavbě základů dbejte na přesné rozměry. Někdy stačí jen pár milimetrů a konstrukce vám na základech nemusí správně sedět. Základy by měly být vždy v dostatečné hloubce a okolní terén by měly převyšovat přibližně o 10 cm. Vrchní plocha navíc musí být vždy vodorovná, aby časem nedocházelo k deformacím konstrukce.

Polykarbonátové skleníky mají tu výhodu, že jsou lehké (často váží pouze 40 kg), díky čemuž nehrozí propadání do hlíny. Proto je lze upevnit pouze kotvami (které však musí být v zemi zabodnuty do hloubky minimálně 60 cm). I v takovém případě je ale vhodné podložit jej alespoň cihlami. Na nezpevněném povrchu ovšem může v průběhu let docházet k deformacím konstrukce skleníku, nejlepším řešením jsou proto vždy pevné základy.

Většinou stačí konstrukci pouze přišroubovat na rovný betonový věnec. A u některých modelů je součástí balení dokonce i základna, případně je možné ji přikoupit zvlášť.

Obecně platí, že plastové modely nejsou tak náročné na pevnost základů jako ty prosklené. Podobně také velké zahradní skleníky potřebují daleko pevnější základy na rozdíl od těch malých.

Dveře

Dveře – podobně jako okna – jsou nedílnou součástí každého skleníku. Mohou být jedny, případně dvoje (z každé strany), a to jednokřídlé nebo dvoukřídlé. Lze je také rozdělit na dva základní typy – na dveře pantové a posuvné.

Mezi přednosti pantových dveří patří zejména bezproblémová funkčnost a dlouhá životnost. Mohou však při vstupu zavazet, samovolně se zavírat apod.

Výhodou posuvných dveří je to, že výrazně šetří místo. Navíc umožňují pouze částečné otevření, čímž lze zajistit větrání. Nevýhodou je, že se do posuvné lišty mohou dostat nečistoty, které ztíží nebo zcela zabrání manipulaci. Pokud se proto rozhodnete pro tento typ, vždy vybírejte pouze dveře opatřené kolečky či ložisky (nikdy nesmí kov klouzat přímo po kovu). Myslete také na to, že posuvnou lištu budete muset pravidelně čistit.

Okna

Všechny typy by měly být vybaveny minimálně jedním, ale ideálně několika střešními nebo bočními okny, která zajišťují větrání. Okna skleníku mohou být ovládána buď ručně nebo pomocí automatického otevírače.

Větrání

S okny a dveřmi souvisí také větrání, které je pro rostliny pěstované uvnitř skleníku zcela zásadní. V letních měsících totiž může velmi snadno dojít k přehřátí, doporučuje se proto nechat otevřené dveře. Okna by měla tvořit minimálně 10 % plochy konstrukce.

Větrat lze jak okny, tak dveřmi (ideálně však otevřením střešních i bočních skleníkových oken), a to jednoduše ručním otevřením, anebo pomoci sofistikovaného automatického otevírače. Automatické větrání funguje na principu teplotní roztažnosti. S narůstající teplotou uvnitř se okno postupně otevírá a s klesající teplotou se zase zavírá. Jedná se o vynikající řešení pro všechny, kteří se nemohou zahradě věnovat každý den. Za toto pohodlí si však musíte připlatit, navíc se s ním lze setkat spíše výjimečně.

Větrání je důležité nejen v horku, ale také v chladnějším období. Účinně tak lze zabránit růstu plísní a houbových chorob.

Montáž

Všechny typy skleníků jsou obvykle prodávány jako předpřipravené stavebnice, jejichž stavbu lze zvládnout svépomocí s běžným základním nářadím. Pokus si však nejste jisti, můžete využít nabídky některých výrobců či firem, kteří vám skleník na zahradě profesionálně sestaví. Video pro lepší představu:

Příslušenství

V případě potřeby si můžete do skleníku dokoupit například police či stolky, teploměr, stínící síť, speciální vytápění, lampy vhodné k přisvětlování, zavlažování automatickou kapkovou závlahou, okapy, případně plastové chodníky. Zajímavým doplňkem pro některé modely skleníků je i automatický otvírač střešního okna v závislosti na teplotě. Pro lepší ilustraci opět jedno kratší video:

https://www.youtube.com/watch?v=q80f4hoCIQs

Pozor na kvalitu

Při nákupu dávejte velký pozor zejména na dovozové zboží z Asie. Obvykle jde o levné skleníky z polykarbonátu, které jsou nabízeny za podezřele nízké ceny. Bohužel takový model zpravidla nevydrží déle než rok, maximálně dva. K výrobě totiž bývá používán nekvalitní polykarbonát, který se velmi snadno opotřebí, je měkký a rychle stárne.

Jestliže si nejste kvalitou určité značky ať už skleněného nebo polykarbonátového skleníku jisti, doporučujeme na internetu projít uživatelské recenze, případně zohlednit vítěze nezávislých testů. Zkušenosti druhých mohou být k nezaplacení.

Pokud proto chcete investovat do top výrobku, který vám bude sloužit dlouhá léta, rozhodně doporučujeme vybírat v sortimentu českých výrobců skleníků, kteří se pyšní mnoha nej včetně certifikátu kvality. Zajištěnu tak budete mít nejen kvalitu, ale i špičkový servis.

Cenové relace

Zahradní skleníky nejsou zrovna levnou záležitostí, i přesto se obvykle vyplatí ještě si připlatit za kvalitu. Daný model vám pak vydrží řadu let a mnohonásobně vám to vrátí v podobě kvalitní úrody.

Pro lepší orientaci jsme vyčlenili tři základní cenové kategorie:

• do 10 000 Kč,
• od 10 000 do 30 000 Kč,
• nad 30 000 Kč.

Levné skleníky

Do 10 000,- zpravidla seženete nejmenší a malé skleníky (2 x 2 m, 2 x 3 m) různých typů (obloukové, obdélníkové) nejčastěji z polykarbonátu. Pro výrobu konstrukce byla obvykle použita ocel, pozinkovaná ocel nebo hliník. Výrobky, jejichž cena se pohybuje cca od 8 000 do 10 000 Kč jsou velmi kvalitní a nižší cena je dána pouze malými rozměry.

Levné skleníky ze skla

Od 10 000 do 30 000 Kč najdete skleníky pro velké rodiny anebo skutečné milovníky zahradničení. Jedná se o velké zahradní skleníky různých rozměrů (často 3 x 4 m, 3 x 6 m). Konstrukce bývá z hliníku, oceli nebo pozinkované oceli. Výplň je z polykarbonátu nebo skleníkového skla. Často se lze setkat se dvěma dveřmi a více okny.

Velké (a kvalitní) skleníky

Od 30 000 Kč výše se nachází nejrůznější skleníky zpravidla větších nebo velmi velkých rozměrů (3 x 12 m). Opět jde především o konstrukce z hliníku nebo pozinkované oceli s polykarbonátovými či skleněnými výplněmi. Samozřejmostí jsou dvoje skleníkové dveře a více oken, obvykle se systémem automatického otevírání. Tyto modely jsou často určeny pro potřeby profesionálních pěstitelů.

Tipy na závěr

  1. Nekvalitní polykarbonát poznáte podle toho, že se velmi lehce ohýbá, při pohledu proti světlu není čirý (mohou v něm být vidět tečky) a při ohybu šustí. Kvalitní polykarbonát je naopak tuhý, proti světlu čirý a při ohybu nevydává žádný zvuk.
  2. Pokud si v otázce velikosti nejste jisti, jaký skleník vybrat, doporučujeme zvolit raději větší. Velmi snadno se totiž může stát, že pěstování rostlin v něm naprosto propadnete, a bude vám jednoduše malý.
  3. Při montáži zejména skleněných výplní na skleníkovou konstrukci je vhodné podložit tabule gumovou lemovkou (u kvalitnějších modelů bývá přímo součástí tabulí). Lemovka zajistí lepší odpružení výplní, které pak méně praskají.
  4. Pokud si nemůžete dovolit kvalitní model kvůli vysoké ceně, doporučujeme vám se porozhlédnout po zahradních sklenících ze skla nebo polykarbonátu v akci (příp. bazaru), které někdy bývají velmi levné. Na konci sezóny se prodejci často zbavují posledních kusů a s cenami jdou někdy skutečně nízko.
  5. Zajímavou alternativou pro lidi bez zahrady může být malý skleník na balkon, který se umisťuje ke zdi domu.
  6. Při hnojení půdy ve skleníku myslete na to, že používání přírodních i umělých hnojiv či různých chemikálií (pesticidů, herbicidů apod.) může urychlit korozi ocelových dílů konstrukce.

 

Často kladené otázky

Jaký je nejlepší skleník? – Kdo je vítěz testu?

Nejlepší zahradní skleník na pěstování zeleniny, ovoce a rostlin obecně se liší podle potřeb toho, kdo jej bude na zahradě využívat, na co v něm potřebuje pěstovat. Srovnali jsme skleníky na zahradu podle jejich kvality zpracování a funkcí a složitosti složení a ukotvení abychom vybrali ten nejlepší. Pro výsledky se podívejte na tabulku se srovnávacím testem skleníků a recenzemi 2022.

Jak vybrat skleník – Které parametry a vlastnosti jsou důležité?

Jak nakoupit zahradní skleník chytře a vybrat kvalitní model? To jsme vám poradili v osmi velmi detailních kapitolách. Pokud to shrneme do hlavních bodů: Začněte s tím, jestli potřebujete skleník, foliovník, nebo pařeniště. Pak je třeba sledovat rozměry, případné použití ke zdi. Rozhodnout se jaký typ konstrukce je pro vás vhodný a pak další parametry – ty najdete zmíněné v nákupním rádci.

Jak vám tento test pomohl? Budeme rádi, když ho ohodnotíte hvězdičkami.

4.4/5 108 hodnocení

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

  1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
  2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
  3. Rady k nakupování
  4. Nové recenze produktů
  5. Nové srovnávací testy
  6. Tyto e-maily jsou zdarma
  7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Kategorie:

2 Comments
  1. Rád bych něco víc o sklenících o rozměrech v.2m š.3 d.4-5m.Děkuji. Václav.

    Přidejte váš dotaz nebo recenzi

    Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

    Covybrat.cz
    Logo