Jak vybrat zahradní vysavač listí + Recenze

Jsme profíci, nevěříme marketingovým slibům a nezávisle recenzujeme a srovnáváme produkty. Když nakoupíte skrze naše odkazy, můžeme získat malou odměnu, která ale nezvyšuje cenu vašeho nákupu.

Přejete si rychle a bez námahy odstranit spadané listí, čerstvě napadaný sníh, piliny, jiné drobné nečistoty nebo vyčistit okap? Všechny tyto práce efektivně zastane vysavač listí, který je často kombinovaný s fukarem. Pokud si chcete usnadnit práci, a přemýšlíte o pořízení kvalitního stroje, vše podstatné se dozvíte v následujícím článku.

Recenze vysavačů listí 2023

Do testu vysavačů a fukarů listí jsme zařadili pět modelů z různých cenových kategorií, z nichž některé kombinovaly obě funkce a některé disponovaly pouze jednou z nich (vysáváním nebo foukáním). Zajímala nás zejména kvalita zpracování, výkon a jednoduchost obsluhy. Zaměřili jsme se také na efektivitu využití při různých činnostech (vysávání/foukání suchého a vlhkého listí, odstranění nečistot z chodníků apod.).

FIELDMANN FZF 4030-E

Typelektrický
Příkon3000 W
Výkon-
Akumulátor-
Sací síla178 l/s
Rychlost vzduchu270 km/h
Regulace otáčekano
Fukarano
Funkce drceníano
Objem sběrného koše45 l
Mulčovací poměr10:1
Kolečkaano
Hmotnost3,5 kg

Vysavač listí FZF 4030-E renomované značky Fieldmann kromě vysávání disponuje také funkcí fukaru nebo drcení, jedná se tedy o kombinovaný stroj. Z hlediska ceny patří mezi nejlevnější modely a pořídíte jej do jednoho tisíce korun.

Již na první pohled je patrná horší kvalita provedení. Všechny části vysavače jsou vyrobeny z křehkého plastu, a proto již při montáži může snadno dojít k prasknutí některé z nich. Samotná montáž bohužel není snadná, jelikož k sobě jednotlivé díly špatně přiléhají a je nutné vyvinout více síly.

Po několikátém nasazení a sundání sběrného koše (které je poměrně komplikované) navíc došlo k ulomení zobáčku, pomocí něhož se vak k přístroji připevňuje. Kvůli tomu koš na vysavači nedrží, a nelze jej dále používat jako vysavač. Samotný sběrný vak je přitom vyroben z velmi nekvalitního materiálu, který se snadno trhá.

Mezi pozitiva řadíme nízkou hmotnost, pojezdová kolečka, snadnou obsluhu a možnost regulovat otáčky. Výkon vysavače i fukaru je však velmi nízký a nehodí se pro větší plochy, časté využití nebo vlhké listí.

Model FZF 4030-E bohužel nemůžeme doporučit. I s ohledem na cenu nás zklamalo výrazně nekvalitní provedení.

 • nízká pořizovací cena
 • nízká kvalita provedení
 • nízký výkon
 • nekvalitní materiály
Zjistit cenu

GARDENA ErgoJet 3000

Typelektrický
Příkon3000 W
Výkon-
Akumulátor-
Sací síla170 l/s
Rychlost vzduchu310 km/h
Regulace otáčekano
Fukarano
Funkce drceníano
Objem sběrného koše45 l
Mulčovací poměr16:1
Kolečkane
Hmotnost4,8 kg

Kombinovaný elektrický vysavač listí ErgoJet 3000 s funkcí drcení německé značky Gardena patří mezi stroje střední cenové kategorie.

Kvalita provedení je poměrně dobrá. Chválíme zejména hliníkový drtič, který bez problému odolá i menším kamínkům. Stroj přitom není natolik výkonný, aby nasál těžší kamínky. Ty ho proto nemohou poničit. Sběrný koš je dostatečně velký a pevný.

Ovládání je snadné. Výměna fukaru za vysavač je jednoduchá a rychlá, je ale potřeba použít větší síly. Potěšila možnost regulace výkonu. Zamrzel však kratší elektrický kabel.

Při vysávání je výkon o něco nižší a hodí se spíše pro suché listí. Větší množství vlhkého listí ucpává sací trubici. Sací otvor přitom musí být umístěn blízko u země. Přístroj se hůře drží. Manipulaci by usnadnila přídavná kolečka. Drcení je sice vysoce efektivní a z listí za chvíli získáte jemnou drť, bohužel ale při drcení vlhkého listí se snadno zanese šnek a oblast okolo něj. Čištění je poté složité a náročné, jelikož přístroj není možné jednoduše rozebrat. Po naplnění vaku navíc celý stroj výrazně ztěžkne.

Přestože tento model disponuje popruhem, ten je příliš krátký a osoby nad 170 cm se budou muset při vysávání sklánět, což je dáno také krátkou sací trubicí. Počítat musíte také s vyšší hlučností a silnějšími vibracemi. Fukar je však pro běžné použití dostatečně výkonný a lehce si poradí také s vlhkým listím nebo většími nečistotami.

Vysavač a fukar listí ErgoJet 3000 vyniká poměrně dobrým poměrem ceny a výkonu. Doporučujeme jej ovšem pouze pro občasné využití a menší plochy (malá zahrádka, vjezd apod.). Vhodný je také pro odfoukávání čerstvě napadaného sněhu nebo čištění okapů.

 • nízká pořizovací cena
 • dobrý poměr cena/výkon
 • kvalita provedení
 • hliníkový drtící mechanismus
 • slabší výkon vysavače
 • vlhké listí ucpává sací trubici
 • hlučnost
 • krátká sací trubice
 • krátký popruh
 • chybí kolečka
Zjistit cenu

RYOBI OBL 1820 H

Typakumulátorový/elektrický
Příkon-
Výkon-
Akumulátor18 V
Sací síla-
Rychlost vzduchu250 km/h
Regulace otáčekano
Fukarano
Funkce drcení-
Objem sběrného koše-
Mulčovací poměr-
Kolečkane
Hmotnost2,1 kg

Fukar na listí Ryobi OBL 1820 H neumožňuje vysávání, a tedy ani drcení, disponuje ale hybridním motorem. Napájet jej může akumulátor, ale i elektrický kabel. Jedná se o stroj ze střední cenové kategorie.

Provedení tohoto fukaru dosahuje dobré kvality. Navíc se jedná o výrazně lehký fukar, což zaručuje snadnou manipulaci. Vhodný je navíc i pro ženy a děti. Podle typu odklízeného materiálu můžete zvolit příslušný výkon. Například pokud budete potřebovat odstranit listí ze záhonu s mulčovací kůrou, použijete slabší režim, pro odstranění nečistot z okapu bude vhodný zase silnější režim.

Akumulátor a nabíječka není součástí balení, toto příslušenství je proto potřeba dokoupit zvlášť. Baterii lze ale navíc využít i v řadě dalších výrobků značky Ryobi. Vyšší kapacita akumulátoru zajišťuje poměrně dlouhou výdrž i dobrý výkon. Elektrický kabel by však mohl být delší.

Fukar OBL 1820 H je poměrně jednoduchý stroj, který ale svoji práci odvádí překvapivě dobře. Hodí se i pro úklid středně velkých zahrad a častější využití.

 • nízká pořizovací cena
 • hybridní motor
 • kvalita provedení
 • dostatečný výkon
 • nízká hmotnost
 • snadné použití
 • chybí funkce vysávání
 • akumulátor a nabíječka nejsou součástí balení
Zjistit cenu

DOLMAR PB252.4

Typbenzínový
Příkon-
Výkon810 W
Akumulátor-
Sací sílaneuvedeno
Rychlost vzduchu233 km/h
Regulace otáčekano
Fukarano
Funkce drceníne
Objem sběrného košeneuvedeno
Mulčovací poměr-
Kolečkane
Hmotnost4,5 kg

Dolmar PB252.4 je benzínový poloprofesionální fukar, který je možné doplnit sací trubicí a sběrným vakem a používat jej také jako vysavač listí. Počítat však musíte s vyšší pořizovací cenou, jedná se totiž o stroj z vyšší cenové kategorie.

Model PB 252.4 je vybaven čtyřtaktním benzínovým motorem. Startuje snadno a rychle. Ovládání je umístěno přímo na foukací trubici, díky čemuž je maximálně pohodlné a jednoduché. Tento stroj disponuje také širokými popruhy, díky čemuž se snadno nosí.

Chválíme vysoký výkon, díky němuž je tento model vhodný i pro úklid mokrého a slepeného listí, efektivní čištění okapů nebo chodníků zapadaných čerstvým sněhem. Nevýhodou je pouze chybějící sací trubice a sběrný koš, který v případě potřeby musíte dokoupit (sada 195283-6), bohužel se nejedná o levnou položku.

Model PB252.4 vyniká velmi dobrým výkonem, díky čemuž je vhodný pro univerzální využití. Ideální je také pro větší plochy (např. rozlehlé zahrady).

 • kvalita provedení
 • vysoký výkon
 • univerzální využití
 • tichý chod
 • snadné použití
 • vyšší pořizovací cena
 • sací trubice a sběrný koš nejsou součástí balení
Zjistit cenu

Riwall PRO REBV 3000

Typelektrický
Příkon3000 W
Výkon3000 W
Akumulátorano
Sací síla13500 l/s
Rychlost vzduchu270 km/h
Regulace otáčekano
Fukarano
Funkce drceníano
Objem sběrného koše45 l
Mulčovací poměr12:1
Kolečkaano
Hmotnost5,15 kg

Kombinovaný elektrický vysavač / fukar Riwall PRO REBV 3000 je ideální pro běžný úklid zahrady. Nabídne slušný výkon 3 000 W. Kombinace obou zařízení ulehčí práci – napřed pomocí fukaru vše shrnete na jednu hromadu, poté vysavačem vysajete. Obě funkce lze navíc rychle přepnout pomocí jediného tlačítka.

Nasátý materiál, poté co projde přes odolné ocelové mulčovací břity, se shromažďuje ve vaku o objemu 45 litrů. Nejsilnější je přístroj jako fukar, jako vysavač má své rezervy, má totiž trochu problémy s těžšími kusy materiálu.

S hmotností, která jen lehce přesahuje 5 kg se tak jedná o středně těžký přístroj. Pro snadnější nošení je vybaven popruhem, ten však není při delším nošení příliš pohodlný, navíc není přístroj úplně ideálně vyvážený. V těchto situacích dobře pomohou kolečka, ta se ale osvědčila spíše při úklidu anglického trávníku nebo chodníků kolem domu, do terénu se příliš nehodí. Držadlo vybavené speciálním protiskluzovým povrchem SoftGrip. Dobře se drží, ale výše zmíněné neduhy nedokáže příliš odstranit.

Chválíme možnost snadného odmontování sací hubice, výrazně to šetří místo při skladování, a také rychlý přístup pro kontrolu a vyčištění ventilátoru a mulčovacích nožů. Riwall PRO REBV 3000 najde své využití zejména při běžném úklidu zahrady. V takovém případě se jedná o funkční a cenově dostupné zařízení, které svou funkci rozhodně splní.

 • kombinace fukaru s vysavačem
 • přepínání funkcí pomocí jednoho tlačítka
 • objemný vak na materiál
 • hubici lze odmontovat
 • špatné vyvážení
 • kolečka nejsou příliš vhodná pro horší terén
 • nepohodlný popruh
 • vysavač si neporadí s většími kusy
Zjistit cenu

Co je vysavač listí a k čemu slouží

Vysavač listí je zahradním pomocníkem, který může kombinovat funkci vysávání a foukání. Pro mnohé může být překvapením, že ho lze využít nejen při úklidu spadaného listí, ale také dalších nečistot (např. pilin, hoblin, kůry, drobných odpadků apod.), čerstvého sněhu, posečené trávy nebo k čištění okapů. Jeho obrovskou výhodou je fakt, že oproti zahradním hrábím nemusíte při úklidu vynaložit téměř žádné úsilí. Navíc se s ním dostanete i na obtížně přístupná místa. Pokud se potřebujete zbavit většího a pevnějšího biologického zahradního odpadu, zkuste se podívat na oblast zahradních drtičů.

  

Jak vybrat zahradní vysavač na listí?

Před samotným výběrem vhodného zahradního vysavače listí si nejdříve odpovězte na následující otázky. Ty vám pomohou dále specifikovat vaše požadavky, a výrazně vám tak usnadní rozhodování.

 1. Které funkce využijete – vysávání, foukání nebo i drcení?
 2. Jaké množství listí (příp. sněhu, nečistot apod.) a na jak velké ploše budete uklízet? Pro menší plochy jsou vhodné zahradní aku nebo elektrické vysavače na listí, pro větší plochy se hodí více benzínové modely.
 3. Budete vysávat i větší kousky větví nebo odpadky? Pokud ano, volte stroj bez drtiče.
 4. Kdo a jak (průměrně) dlouho bude s vysavačem pracovat? Na této otázce závisí hmotnost stroje.
 5. Jaká je na pozemku dostupnost elektrické zásuvky? Pokud nemáte možnost připojení do elektřiny, budete muset vybírat pouze mezi akumulátorovými a benzínovými modely.

Vysavač, fukar nebo obojí

Na trhu existují jak samostatné vysavače listí, tak samostatné fukary, ale i stroje, které obě funkce kombinují. Nejčastější jsou jednoznačně stroje kombinované.

Vysavače

Zahradní vysavače slouží pouze k nasávání nečistot (listí, malých větviček, drobného odpadu), případně pro vysávání na hromádky nafoukaného listí. Většina strojů je určena pouze pro menší pozemky. Pro velké plochy a větší objem listí jsou málo výkonné a úklid by vám dal zbytečně mnoho práce. Daleko lepší je v takovém případě listí nafoukat pomocí fukaru na hromadu, a až poté vysát do sběrného koše.

Rovnou při vysávání můžete využít funkci drcení (pokud jí je daný model vybaven). Díky tomu dojde k rozdrcení listí, které pak už jen stačí ze sběrného koše jednoduše vysypat na kompost.

Fukary

Fukary listí a nečistot pomáhají nafoukat na jednu hromadu, jíž se pak snadno zbavíte vysátím nebo klasicky pomocí zahradního nářadí. Foukací stroje jsou vhodné i pro větší plochy s tlustší vrstvou napadaného listí. Navíc se hodí také pro úklid čerstvé sněhové pokrývky, nejrůznějších dalších nečistot nebo okapů.

Kombinované stroje

Většina modelů však kombinuje funkci vysavače i fukaru, díky čemuž jsou tyto stroje mnohem univerzálnější. Někdy navíc umožňují také drcení odpadu. Kromě toho existují tzv. tříkanálové vysavače listí, s nimiž je možné zároveň foukat i vysávat. V praxi to může znamenat, že pomocí vzduchu odlepujete vlhké listí, které ihned odsáváte do sběrného vaku.

Kombinované stroje mají buď duální, nebo výměnnou trysku. Duální tryska je vyhrazená jak pro foukání, tak i pro vysávání. Přitom lze mezi oběma režimy jednoduše přepínat. Modely s duální tryskou jsou obvykle levnější a snadno se ovládají, na druhou stranu ale mívají nižší výkon, sklon k častému ucpávání a jsou těžší.

Druhou variantou jsou modely s výměnnou tryskou, tu je nutné při změně režimu vyměnit (samostatná tryska se používá při vysávání a samostatná při foukání), musíte proto počítat s úkonem navíc. Výhodou těchto strojů je vyšší výkon, ale i cena.

Rozdělení podle typu pohonu

Na trhu najdete tři základní typy vysavačů listí: elektrické (kabelové), akumulátorové a benzínové (motorové). Každý z těchto typů má své klady i zápory a hodí se pro odlišné využití.

Elektrické vysavače listí

Patří mezi nejoblíbenější a zároveň nejlevnější variantu. Elektrické vysavače listí (a foukače) se hodí pro menší až středně velké nepříliš členité plochy. Mezi výhody těchto modelů patří poměrně dobrý výkon elektrického motoru (nejsou však tak výkonné jako benzínové stroje), jsou lehké, méně hlučné a navíc nemusíte myslet na doplňování benzínu nebo dobíjení baterie. Nevýhodou je ale elektrický kabel, který může při práci překážet. Nutností je také dobrá dostupnost elektrické zásuvky (230 V), kromě toho budete potřebovat prodlužovačku.

Akumulátorové vysavače listí

Protože akumulátorové stroje čerpají energii z baterie, jsou maximálně mobilní, tiché, lehké (snadno je udržíte v jedné ruce), nikde nepřekáží kabel a není potřeba doplňovat benzín. Musíte je však pravidelně nabíjet. Při výběru se proto vyplatí se na tento parametr speciálně zaměřit a pohlídat si co nejvyšší kapacitu, která se obvykle pohybuje od 10 do 90 minut. Pravdou ale je, že většina strojů nedisponuje příliš vysokou výdrží. Vhodné jsou proto spíše pro menší plochy a nepříliš náročný provoz. Kvůli nižšímu výkonu v této kategorii obtížně seženete kombinované stroje.

Benzínové vysavače listí

Posledním typem jsou benzínové (někdy také motorové) vysavače a foukače listí, které ke svému provozu využívají dvoutaktní nebo čtyřtaktní benzínový motor. Mezi jejich výhody patří vysoký výkon, délka provozu (dosahující i několika hodin) a mobilita (nikde nepřekáží napájecí kabel). Počítat ale musíte s vyšší hmotností a zejména hlučností, při spalování benzínu navíc dochází k uvolňování zplodin.

Motorové vysavače a fukary listí jsou ideální pro velké a členité zahradní plochy. Často se jedná o kombinované modely i s funkcí drcení. U některých benzínových fukarů na listí můžete nastavit také rychlost proudění vzduchu nebo počet otáček.

Důležité parametry

Při výběru zahradního vysavače listí (případně fukaru a drtiče) se vyplatí věnovat pozornost především těmto parametrům:

 • příkon,
 • sací síla,
 • rychlost vzduchu,
 • regulace výkonu,
 • objem sběrného koše,
 • velikost a tvar sací trubice,
 • funkce drcení,
 • materiál,
 • hmotnost.

Příkon

U elektrických a benzínových vysavačů a fukarů bývá uveden příkon (W), který udává množství spotřebované energie. Příkon tedy není totéž co výkon a rozhodně neplatí, že vysoký příkon znamená automaticky vysoký výkon. Velmi totiž závisí také na konstrukci, tvaru lopatek ventilátoru, průměru anebo tvaru vysávací (nebo foukací) trubice.

U příkonu je důležité rozlišovat, zda jde o stroj elektrický nebo benzínový. Elektrické modely by měly mít příkon alespoň 2 000 W, u benzínových je možné zvolit trochu nižší příkon. U benzínových strojů navíc výrobci často uvádí přímo hodnotu výkonu, a to ve Wattech nebo v „koních“, což poznáte podle jednotky HP (1 kW se přitom rovná 1,35 HP). Ideální výkon u benzínových přístrojů začíná na 1 000 W.

Pokud není výkon přímo uveden, poměrně jednoduše lze jeho hodnotu zjistit ze dvou veličin: sací síly (u vysavačů) a rychlosti vzduchu (u fukarů).

Sací síla

Sací síla (sací výkon) je důležitým kritériem u všech vysavačů listí, udává totiž objem nasátého vzduchu (potažmo listí), a to buď v litrech za jednu sekundu, nebo v metrech krychlových za hodinu nebo minutu. Optimálním řešením jsou modely disponující sacím výkonem okolo 220 l/s (což odpovídá zhruba 800 m³/h).

Rychlost vzduchu

Rychlost vzduchu (rychlost foukání) je důležitý údaj, o který byste se měli zajímat, pokud si chcete pořídit fukar na listí nebo kombinovaný stroj. Rychlost vzduchu se uvádí v kilometrech za hodinu, případně v metrech za sekundu.

Minimální rychlost vzduchu by měla začínat na 200 km/h, u výkonnějších a kvalitnějších strojů se lze setkat i s 400 km/h a více.

Vždy zpozorněte v případě, že výrobce hodnoty sací síly a rychlosti vzduchu neuvádí (což je typické pro neznačkové výrobky ze supermarketů), znamená to totiž, že jsou příliš nízké a výkon těchto strojů je pro běžné použití naprosto nedostatečný. Na výrobcích přitom často najdete nadprůměrně vysoké hodnoty příkonu, které ale nevypovídají o ničem.

Regulace výkonu

V každém případě doporučujeme dát přednost modelům, které umožňují regulaci výkonu. Ne pro všechny situace se totiž hodí nejvyšší výkon, například vysávání listí mezi záhony nebo vyfoukání listí z ploch pokrytých mulčovací kůrou vyžaduje naopak výkon nižší.

Benzínové vysavače disponují regulací výkonu vždy, u elektrických a aku přístrojů ji ale běžně nenajdete.

Objem sběrného koše

Každý zahradní vysavač je vybaven sběrným košem (vakem), do kterého je nasáváno listí. Pochopitelně čím větší objem, tím méně často jej budete muset vysypávat. Nejmenší koše mají okolo 17 litrů, největší pak i 60 litrů. Pro běžné použití doporučujeme přibližně 30–40 litrů.

Velikost a tvar sací trubice

Velmi důležitou částí každého vysavače a fukaru listí je sací trubice. Velikost a tvar totiž přímo ovlivňují to, zda se bude stroj ucpávat a jak efektivně bude pracovat. Navíc platí, že modely s nízkým výkonem musí mít sací trubice o malých průměrech, aby tak zvýšily sací sílu nebo rychlost vzduchu. Doporučujeme volit vždy kulatý otvor o průměru alespoň 15 cm. Hranatý otvor (často čtvercový) s menším průměrem je totiž náchylný k ucpávání.

Funkce drcení

Některé přístroje umí listí po nasátí rovnou rozdrtit. Drcení přitom zmenšuje objem listí, díky čemuž se ho do sběrného koše vejde více, a vy proto nemusíte vak tak často vyprazdňovat. Kromě toho ale drcení výrazně usnadňuje kompostování, jelikož listí a další biologický odpad rozdrtí na malé kousky, které se rychleji rozloží.

Efektivita drcení se uvádí v mulčovacím poměru nerozdrcený ku rozdrcenému odpadu (nejčastěji 10:1 nebo 16:1). U elektrických strojů ale dávejte pozor, ty jsou totiž často omezeny pouze na drcení suchého listí, kdežto benzínové si poradí i s vlhkým listím, drobnými větvičkami nebo trávou. Akumulátorové přístroje funkcí drcení vůbec nedisponují.

Některé modely jsou vybaveny tzv. injektorem. Ten zabraňuje tomu, aby se do drtícího zařízení dostali drobní živočichové (žížaly, hlemýždi apod.), případně objemnější předměty, které by mohly přístroj poškodit. Živočichové i předměty pak skončí rovnou ve sběrném koši.

Materiál

Plášť bývá ve většině vyroben z plastů, u nejdražších modelů pak může jít o kov. Levné stroje jsou vyrobeny z měkkých plastů, průměrné zahradní vysavače a fukary pak z tvrzeného plastu (ABS), který doporučujeme upřednostnit.

U vysavačů listí je ale naprosto zásadní materiál a zpracování ventilátoru, který je naopak v případě fukarů zanedbatelný. Při vysávání je to totiž právě ventilátor, který je nejvíc namáhán. U levných strojů přitom často stačí jediný větší kamínek, který vysajete spolu s listím, a lopatky ventilátoru jím zničíte. I zde platí, že čím dražší stroj, tím kvalitnější a odolnější je ventilátor.

Hmotnost

Hmotnost má vliv na komfort při práci. Navíc je důležité si ujasnit, kdo bude s vysavačem listí nejčastěji pracovat, pro každého je totiž snesitelná jiná zátěž. Obvykle se hmotnost strojů pohybuje od 1,5 do 7 kg. Doporučujeme volit okolo 2–4 kg. Čím lehčí, tím snazší práce s ním pochopitelně bude. Platí ale také, že nízká hmotnost je typická pro přístroje s nižším výkonem. Benzínové a akumulátorové modely jsou přitom o něco těžší než modely elektrické.

Příslušenství

Praktické příslušenství je buď součástí daného modelu nebo je lze dodatečně dokoupit. Jedná se zejména o:

 • popruh,
 • přídavnou rukojeť,
 • kolečka,
 • nástavce,
 • náhradní sběrný koš.

Popruh

Popruhy jsou užitečné především u těžších strojů při déletrvající (i několikahodinové) práci. Popruh umístíte buď na jedno rameno nebo na obě ramena.

Přídavná rukojeť

Díky přídavné rukojeti můžete zahradní vysavač mnohem snáz uchopit tak, jak vám vyhovuje. Manipulace je tak o poznání snazší.

Kolečka

Některé vysavače jsou vybaveny kolečky u ústí sací trubice, které usnadňují používání stroje. Trubici nemusíte nosit v rukou, ale vozíte ji po zemi, což oceníte především při dlouhotrvající práci. Tato kolečka jsou často odnímatelná.

Nástavce

Na sací trubici je často možné připevnit také další nástavce určené pro odlišné použití. Může se jednat o užší hrdlo pro vysávání špatně přístupných míst, nebo třeba malé hrábě na konci trubice, díky nimž lze snadno načechrat slepené vlhké listí.

Náhradní sběrný koš

Sběrný koš je důležitou součástí každého vysavače listí, některé se však mohou poměrně snadno protrhnout, pro každý případ je proto vhodné vlastnit náhradní sběrný vak.

Cenové relace

U zahradních vysavačů a fukarů na listí zpravidla platí, že čím vyšší je pořizovací cena, tím výkonnější a kvalitnější přístroj získáte. Pro snazší orientaci jsme vydělili několik základních cenových kategorií:

 • do 1 000 Kč,
 • od 1 000 do 5 000 Kč,
 • od 5 000 do 15 000 Kč,
 • nad 15 000 Kč.

Levné vysavače listí

Nejlevnější zahradní vysavače a fukary listí (příp. kombinované stroje) seženete již do 1 000 Kč. Jedná se o přístroje elektrické, případně akumulátorové, benzínové modely v této kategorii nenajdete. Téměř bez výjimek však jde o stroje s nízkým výkonem a poměrně laciným provedením, které jsou vhodné pouze pro malé plochy a pro občasné použití. Přesto i v této kategorii se již najde několik málo kombinovaných strojů s funkcí drcení.

Hobby vysavače listí

Do kategorie od 1 000 do 5 000 Kč již vedle elektrických a akumulátorových spadají také benzínové vysavače a fukary na listí, samozřejmostí jsou ale i kombinované modely s funkcí drcení. Kvalita provedení je vyšší podobně jako sací síla a rychlost vzduchu. Tyto stroje odvedou poměrně dobrou práci na menších pozemcích. Na rozdíl od první kategorie s nimi ale již obvykle nemusíte mít strach vysát nějaký ten menší kamínek.

Vysavače listí pro náročné

V rozmezí od 5 000 do 15 000 Kč doporučujeme investovat, pokud sháníte kvalitní přístroj, který odvede velmi dobrou práci a s nímž lze pracovat na velkých plochách i několik hodin v kuse. Jedná se přitom téměř výhradně o benzínové modely, které disponují vysokým výkonem a kvalitou provedení. Samozřejmostí bývá popruh a poměrně široké příslušenství.

Top vysavače listí

Do top kategorie nad 15 000 Kč spadají profesionální vysavače listí a fukary, které jsou určeny pro dlouhodobé nasazení na rozlehlých plochách (veřejné parky apod.). Nemusí se přitom jednat o ruční modely, ale o velké pojízdné stroje se špičkovým výkonem.

Tipy na závěr

 1. Každý kvalitní vysavač by si měl bez problémů poradit i s mokrým listím, aniž by došlo k jeho ucpání.
 2. Pokud máte málo místa, myslete také na snadné uskladnění přístroje. Sací tryska by měla být nejlépe odnímatelná nebo teleskopická.
 3. Myslete také na dobrou dostupnost servisu a náhradních dílů. Vysavače lze totiž velmi snadno poškodit například nasátými kamínky nebo většími větvičkami.
 4. Doporučujeme vybírat mezi nej značkami vysavačů a fukarů listí, mezi něž patří zejména: Fieldman, Husquarna, Hecht, Stihl, Black & Decker, Gardena, Bosch, VeGA, Makita, Hitachi nebo Greenworks.
 5. Pokud si i nadále nevíte rady, jak vybrat nejlepší zahradní vysavač a fukar na listí, doporučujeme vám se orientovat také podle uživatelských recenzí, případně vybírat mezi vítězi nezávislých spotřebitelských testů.
 6. Pokud sháníte levný zahradní vysavač a fukar na listí, můžete se porozhlédnout také po bazarech, akcích nebo slevách. S trochou štěstí můžete za málo peněz pořídit kvalitní stroj.

Video pro představu o používání přístroje

Jak vám tento test pomohl? Budeme rádi, když ho ohodnotíte hvězdičkami.

4.1/5 59 hodnocení

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Kategorie:

2 Comments
 1. Dobrý den,

  pokud chcete kvalitu bez kompromisů, zkuste profesionální ECHO PB-625.

 2. Dobrý den, děkuji za vyčerpávající recenze, aktuálně velmi silně zvažuji nákup a potřeboval bych poradit konkrétní přístroj. Dvakrát jsem měl vypůjčený stroj se kterým jsem byl velmi spokojený a nyní bych si rád pořídil vlastní, ale tak aby kvalitou odpovídal.Mockrát děkuji Jaroslav.

  Přidejte váš dotaz nebo recenzi

  Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

  Covybrat.cz
  Logo