Výběr zásnubního prstenu není lehký ani pro ženu, natož pro muže. Pokud se rozhodnete pro svoji vyvolenou prsten vybírat sám, budete řešit správnou velikost, styl i finanční otázku. Náš rádce vám představí jednotlivé typy prstenů, ale také vám prozradí, že na výběr nemusíte být sám.
Exkurze do historie
Historie zásnubních prstenů nezačíná na sametových podložkách klenotnictví, ale na březích řek a v kovářských dílnách. Kdy byl darován první zásnubní prsten, se přesně neví, ale nejstarší historické záznamy mluví o době před 4 800 lety ve starém Egyptě. Ženy nosily prsteny do kroužku spletené z rákosí a ostřice.
Po Egypťanech rituál převzali Římané, prsten pro ně však nebyl ani tak výrazem lásky jako spíše symbol vlastnictví. Prsteny se vyráběly ze dvou kovů. Železné byly levnější a nosili se doma, prsteny z drahého kovu se nosily na veřejnosti. Zásnubní prsteny byly mnohdy vyrobeny ve tvaru klíče symbolizujícího odemknutí nového života vdané ženy. Některé z nich dokonce pasovaly ke speciálním šperkovnicím ukrývajícím zásnubní dar. Římané byly první, kdo do prstenu nechávali vyrýt vzkazy.
Křesťané zpočátku tradici darování zásnubního prstenu odmítali, ale po překonání tohoto konzervativního názoru dostávaly nevěsty bohatě zdobené prsteny s rytými holubicemi, lyrami nebo spojenýma rukama. Postupem času však prsteny dostaly jednodušší a více spirituální vzhled jednoduchého kroužku.
V 15. století se začalo kombinovat zlato a drahé kamení, přičemž každý kámen měl svůj význam. Rubín odkazoval k lásce, smaragd k domovu a lesklý diamant k věrnosti a trvalosti. Pod kameny byly prsteny zdobeny smaltovaným vyobrazením satyrů a nymf, jež odkazovali k hravým zásnubám. Po zasnoubení se prsten rozdělil a každý z páru si ponechal svoji polovinu. Dohromady je spojoval verš nebo nápis.
Výrobní materiály
Rákos ani ostřice neměly dlouhou životnost, takže je brzy nahradila kůže, kost nebo slonovina. Platilo, že čím dražší materiál, tím hlubší vyznání lásky. Cena byla ukazatelem bohatství majitele.
Symbolika
Darovaný prsten vyjadřuje nekonečnou a nesmrtelnou lásku, ale má i další významy.
- Kruh – symbolizuje věčnost bez začátku a konce,
- otvor uprostřed prstenu – je vnímán jako brána nebo dveře vedoucí k událostem očekávaným a neznámým,
- dar – prsten jako dar vyjadřuje touhu muže oženit se s obdarovanou ženou, se kterou chce být až do konce života,
- slib – žena prsten nosí proto, aby okolí naznačila, že je oficiálně zadaná,
- dědictví – prsten může pro někoho být osobní symbolikou, keltské prsteny jsou svázány s rodinnými vazbami a etnickými tradicemi, starožitné kroužky zase odkazují k rodinnému dědictví,
- připomínka – v současné době si snoubenci nechávají prsten osadit kamenem, který symbolizuje buď jejich znamení zvěrokruhu, nebo měsíc, ve kterém se potkali, poprvé políbili a podobně,
- vzkaz – některé kultury věří, že rytím do prstenu se oslabuje pevnost kovu, což může přinést smůlu, jiné však rytí vzkazů považují za intimitu a jedinečnost prstenu, které posiluje pouto mezi snoubenci.
Výběr: s nevěstou nebo bez nevěsty?
Pokud se rozhodnete pro výběr po vlastní ose, je dobré znát vkus nevěsty a velikost jejího prstu. Při žádosti o ruku si užijete překvapení, o které byste při výběru prstenu s nevěstou přišel. Na druhou stranu může být výběr vhodného šperku bez ní docela oříšek.
Pokud se rozhodnete pro společný výběr prstýnku, budete mít nezapomenutelné společné vzpomínky a jistotu, že se trefíte do černého. Zároveň budete moci prokonzultovat i vzhled snubních prstýnků, jež by měly s těmi zásnubními ladit. Svoji milou můžete oslnit originální nebo promyšlenou romantickou žádostí o ruku.
V případě, že se rozhodnete pro nákup zásnubního kroužku bez nevěsty, zastavte se v některém z klenotnictví s dlouhou tradicí, kde vám pomohou. Jejich výběr zásnubních prstenů bývá obvykle velký, takže jistě najdete to, co hledáte. V následujících odstavcích se dozvíte, na co se při výběru bez budoucí nevěsty zaměřit.
Správná velikost prstenu: raději větší než menší
Správná velikost prstenu hraje důležitou roli. Nejsnadnější cestou, jak vybrat rozměr zásnubního prstenu je změřit vnitřní průměr, který vaše partnerka nosí. Pokud nemáte pravítko, stačí vnitřní a raději i vnější průměr obkreslit na papír, se kterým následně skočíte do zlatnictví. Další možností je nasadit si prstýnek na vlastní prst a v místě, kde se prstýnek zastaví a už jej nebude možné posunout dál, změříte obvod prstu provázkem.
V případě, že vaše polovička prstýnky nenosí, bude zjišťování velikosti trochu komplikovanější. Velikost budete muset odhadnout. Velikost prstenů se obvykle pohybuje od 45 mm do 65 mm. Pokud má vaše partnerka spíše užší prsty, bude se velikost prstýnku pohybovat kolem 50 mm, pro ženu se silnějšími prsty volte obvod kolem 60 mm. Je dobré si zjistit obvod svého prstu a ten porovnat s prstem jejím.
Dobrá rada: Pokud si nejste jistý, po jakém obvodu sáhnout, vždy volte raději větší. Zmenšování prstenu je mnohem snazší než jeho nadstavování.
Finanční otázka: kolik peněz za prsten utratit?
V minulosti se tradovalo, že cena zásnubního prstenu by se měla rovnat až 3 měsíčním platům. S cenou odpovídající několika měsíčním platům přišla společnost patřící těžební diamantové společnosti De Beers, která tehdejší zájemce přesvědčovala o tom, že by do prstenu měli investovat nejméně jeden měsíční plast (mluvíme o 30 letech 20. století). Od 80. let pak společnost vhodnou cenu povýšila na 2 měsíční platy a na japonském trhu se cena vyšplhala dokonce na částku odpovídající 3 měsíčním platům. Pokud jste i vy narazili na tuto „doporučovanou“ hodnotu, klidně zařaďte zpátečku, jedná se jen o dobře promyšlený marketingový tah.
V dnešní době se pořizovací cena prstenu odvíjí od vaší finanční situace a rozhodně neplatí, že nižší pořizovací cena znamená, že snad svoji partnerku milujete o to méně. Rozhodně se nepouštějte do půjček a myslete také na to, že pravděpodobně do roka budete chystat svatbu, která se na stavu vašeho účtu zcela jistě projeví. Podle nejnovějších průzkumů by se cena zásnubního prstenu měla pohybovat kolem částky odpovídající zhruba jednomu měsíčnímu plastu, ale ani toto není směrodatné. Tato otázka je zcela ve vašich rukou.
Pořizovací cena prstýnku se bude odvíjet od vkusu vaší milé. Pokud má ráda bohatě zdobené a honosné šperky, bude pořizovací cena jistě vyšší než u minimalistických šperků. Stanovte si proto cenovou kategorii a raději připočítejte 10 % navíc, mohou se hodit. Až přijdete do zlatnictví, budete vybírat jen z těch šperků, jež budou spadat do vámi zvolené cenové kategorie.
Otázka vkusu: jak by měl prsten vypadat?
Vzhled a provedení prstenu jsou druhou nejtěžší etapou výběru hned po zjišťování velikosti. Je důležité, abyste se trefili do vkusu vaší vyvolené. Nejlepší zásnubní prsten vyberte třeba podle toho, jaké šperky ráda nosí. Miluje bohaté zdobené kroužky s výraznými barevnými kameny nebo upřednostňuje spíše jednoduchý vzhled?
Nápovědou vám může být také to, zda partnerka nosí prsteny neustále nebo jen do společnosti. Věnuje se sportu nebo se ráda oddává kulturním zážitkům? Upřednostňuje moderní nábytek s rovnými a čistými liniemi nebo se našla v rustikálním nábytku zdobeném frézováním? To všechno vám o vkusu ženy hodně napoví.
Klasický styl
Klasiku nejčastěji ztvárňuje zlatý zásnubní prstýnek s jedním diamantem, jenž má podobu kulatého briliantu. Kamínek na místě drží 4 krapny, ale rozhodnout se můžete i pro 3 nebo 6 úchytů.
Za klasiku se považuje také kroužek se třemi diamanty, prostřední je největší. Tři kameny jsou symbolem minulosti, přítomnosti a budoucnosti. Přítomnost symbolizuje největší kámen.
Moderní styl
Modernímu stylu vévodí minimalismus a unikátnost. Oblíbenosti v současné době podléhají zásnubní sety, které zahrnují jak zásnubní, tak snubní prstýnky, které spolu perfektně ladí. Moderní styl spočívá v odklonu od bílého kamínku, jehož nahrazují barevné diamanty a jiné zářivé drahokamy. Kroužek nemusí být jen leštěný, ale také matný. Žluté zlato nahrazuje zlato bílé nebo růžové, či jejich kombinace.
Vintage styl
Abyste získali opravdu vintage klenot, mělo by jeho stáří odpovídat nejméně 100 letům. Kromě jeho stáří hraje důležitou roli také vzhled, takže nemusíte prohrabávat bedny na půdě nebo procházet vetešnictví. I dnes se vyrábí prsteny ve vintage stylu. Poznáte jej podle většího počtu třpytících se kamenů a silnějšího kroužku.
Mezi populární zpracování patří ty ve viktoriánském, etruském nebo art deco stylu, které se hromadně nazývají halo styl. Poznáte je podle většího středového kamene, jenž lemují menší kamínky po celém jeho obvodu, prsteny v halo stylu mohou být inspirované přírodou s květinovým rytím nebo je kámen usazen ve stylu pavé (jednotlivé kamínky jsou zapuštěny do kroužku a usazeny blízko sebe).
Art deco prsteny mají jasné a výjimečné barvy, geometrické tvary a bohaté zdobení. Dívejte se tedy po rubínech, safírech nebo smaragdech. Prsten ve viktoriánském stylu má barevné drahokamy, perle lemující drobné kamínky nebo diamanty ve tvaru hroznů. Styl Etrusků se vyznačuje silnou zlatou obroučkou s maximálně krajkovým filigránem (kroucené kovové zdobení).
Jaký materiál na zásnubní prsten vybrat
Kvalita výrobního materiálu se odrazí na ceně, kterou chcete do pořízení prstenů investovat. Kromě toho se na celkové sumě odrazí to, kolik materiálu bylo použito a jak náročné je jeho zpracování. Hrubou cenu vám dokáže kvalitní a poctivý zlatník zhruba odhadnout podle toho, jaká bude:
- šířka prstenu (obvykle 3-8 mm),
- tloušťka prstenu (minimální tloušťka by měla být 1,5 mm, ale doporučuje se 2 mm),
- průměr prstenu.
Pokud zvolíte příliš úzkou šířku prstenu, může vás v budoucnu řezat do ruky a časem může i prasknout (třeba při aktivním sportování nebo tahání těžkých břemen). Úzký prsten se navíc rychleji opotřebuje. Z tohoto hlediska je lepší sáhnout po masivnějším provedení.
Škrábance se objeví na každém prstenu vyrobeném z jakéhokoliv materiálu. U měkčích se škrábance objeví dřív, u tvrdších později, ale každopádně se objeví určitě. Výběr materiálu ovlivňuje také to, zda půjde s prstenem pracovat i v budoucnu. To znamená, zda půjde zvětšit nebo jak složité či snadné bude třeba doplnění kamínků.
Chirurgická ocel
V současné době jsou zásnubní prsteny z chirurgické oceli velmi vyhledávané, protože výrobní materiál je cenově dostupný a vzhledem je podobný bílému zlatu.
Prsteny z chirurgické oceli by měly být dobře opracované a zpracované, aby působily výjimečně. Nekupujte kroužky za pár set korun, půjde to poznat. Kameny by do prstenu měly být zasazené neboli fasované. Lepené časem vypadnou. Protože je materiál tvrdý, je osazení kameny poměrně náročné, což se projeví na pořizovací ceně. Pokud tedy chcete prsten s kamenem, vsaďte spíše na jiný materiál, do kterého se kameny zapracovávají snadněji.
- vzhledově podobné bílému zlatu
- výhodná cena materiálu
- celá řada možností provedení
- složité na osazování kameny
- obtížené a drahé gravírování
- velikost prstenů se nedá v budoucnu upravit.
Titan
Titan má podobné vlastnosti jako chirurgická ocel, ale na lepší úrovni. Jeho pořizovací cena je sice vyšší, ale životnost může být 20 let a více. Největší výhodou oproti chirurgické oceli je to, že titan je hypoalergenní.
Úpravy prstenu z titanu jsou možné jen v malé míře. Prsten jde zvětšit, ale nejde zmenšit. Pokud máte složitě tvarovaný prsten, průměr nepůjde upravit vůbec. Titan je poměrně lehkým kovem, takže prsten z něj může být 2x lehčí než stříbro a až 4x lehčí než zlato. Titan je možné kombinovat s dalšími kovy, mezi které se řadí stříbro a zlato, je možné do něj rýt a osazovat jej kameny. Prsteny z titanu mohou tedy vypadat skutečně luxusně.
- jednoduché osazení kameny
- kombinovatelnost s dalšími kovy
- lehký a odolný materiál
- nižší pořizovací cena
- hypoalergenní materiál
- složitá dodatečná úprava velikosti prstenu
Wolfram
Wolfram patří mezi kovy vysoké hustoty a tvrdosti. Nelze jej obrábět. Prsteny se vyrábějí práškovou metalurgií. Z wolframového prášku se tedy zhutní prsten. Výroba je natolik složitá, že v České republice prozatím neexistuje společnost, která by se zabývala výrobou jakéhokoliv produktu z tohoto materiálu. Proto jsou prsteny výhradně z dovozu a nelze si je nechat vyrobit podle vlastního návrhu.
Velkou výhodou wolframových prstenů je to, že se na nich škrábance objeví až po mnohem delší době než u ostatních kovů. Další jeho výhodou je nižší hmotnost, než má zlato. Na druhou stranu jsou tyto prsteny poměrně křehké, proto je seženete především v masivnějším provedení. Při pádu na dlažbu máte jistotu zhruba 50 na 50, že se prsten roztříští.
Wolfram není vhodný pro ty zájemce, kteří chtějí mít svoje prstýnky zdobené kameny nebo rytím. Rytí je možné jen zlehka diamantovým kotoučem, kameny se na prsten lepí, takže hrozí, že časem odpadnou.
- hypoalergenní materiál
- nízká pořizovací cena
- snubní prsten je velmi křehký
- není možné jej fasovat kameny ani upravovat jejich průměr
- rytí je možné pouze diamantovým hrotem nebo laserovou technologií
Platina
Platina má podobnou hmotnost jako zlato a podobnost tu je i v otázce odolnosti. Z hlediska pořizovací ceny se jedná o nejdražší materiál ze všech drahých kovů. Výroba prstenů z tohoto materiálu je složitější, takže se jí někteří zlatníci bojí.
Jedná se o materiál hypoalergenní, který se těžko leští, takže je lepší hned od začátku uvažovat o broušeném povrchu. Protože se jedná o nejdražší kov, každé navýšení tloušťky nebo výšky se na celkové ceně výrazně promítne.
Do platinových prstenů se snadno ryje a kameny se do nich mohou fasovat, je tedy ideální volbou pro osazení diamanty. Platina musí obsahovat 2 puncovní značky: českou značku ryzosti a punc výrobce nebo odpovědnostní punc. Pokud má prsten jen jednu značku, jedná se o podezřelý kousek, od jehož nákupu bychom raději upustili.
- dobře se fasuje drahými prsteny a dobře se do něj ryje
- hypoalergenní
- vysoká pořizovací cena
- těžko se leští
- snadno se poškrábe
Palladium
Palladium se nejčastěji používá v kombinaci se zlatem. Jedná se o šedivě bílý kov. Výroba prstenů z tohoto materiálu stojí přibližně stejně jako výroba zlatých prstenů. Prsteny z palladia nejsou standardně k dostání u všech zlatníků.
Palladium nepodléhá kontrole Puncovního úřadu, takže je pouze na svědomí výrobce, s jakým konkrétním složením slitiny pracuje. Proto se v tomto ohledu obracejte na zkušené a důvěryhodné šperkaře nebo prodejce. Z hlediska hmotnosti je palladium srovnatelné se stříbrem. Je 2x lehčí než zlato.
Palladium je oproti platině tvrdší a levnější. Dobře se do něj provádějí rytecké práce a snadno se fasuje kameny. Nejčastěji se používá jako příměs do zlata, z čehož následně vznikne zlato bílé.
- snadno se do něj ryje a osazuje se kameny
- i když je povrch opotřebovaný, nezmění barvu
- tvrdší než platina
- špatně se leští
- výběr prstenů z palladia není tak rozšířený
- nepodléhá kontrole puncovního úřadu
Stříbro
Stříbro je měkký kov, který pořídíte za nízkou cenu. Jedná se o nejbělejší drahý kov, ze kterého se prsteny vyrábějí. Dejte si pozor, aby stříbrný zásnubní prsten nebyl nahrazen mědí a pouze postříbřen. Takový prsten nelze v budoucnu opravit ani dlouhodobě leštit.
Povrch stříbrného prstenu byste si měli nechat ošetřit buď pasivací (ochrana proti tmavnutí, korozi a narušení povrchu), nebo pokovením ryzím stříbrem či rhodiem. Stříbro lze dobře rýt a fasovat do něj kameny. Stříbrné zásnubní prstýnky se nejčastěji osazují zirkony, ale ani diamanty nejsou výjimkou. Důležité je, aby kameny nebyly lepené!
- snadné rytí a fasování
- jednoduše se leští
- nízká pořizovací cena
- snadno se poškrábe
- povrch je potřeba ošetřit kvůli dlouhé životnosti
Zlato
Zlato patří k nejpoužívanějším materiálům možná právě proto, že řada lidí nemá vůbec tušení o tom, z jakých materiálů je možné zásnubní prsteny vyrábět. Zlato má několik výhody: snadno se s ním pracuje, chemicky je velice odolné a barevně stálé.
Barva zlata nemá vliv na ryzost, protože každé zlato musí mít stejný obsah ryzího zlata. Nejčastěji se používá 14karátové zlato. Podle příměsí se mění jeho barva.
Co se týče alergií, tak na ryzí zlato není náchylná drtivá většina osob. Alergie jsou způsobeny příměsemi. Nejčastější alergické reakce jsou na nikl, který najdete v bílém zlatě. Zásnubní prsteny z bílého zlata by proto měly obsahovat palládium. Velmi oblíbené jsou kombinace trojího zlata (žluté, růžové, bílé), které je však rizikovější na alergické reakce, právě kvůli většímu počtu různých příměsí.
Není pravdou, že vyšší ryzost zlata má vliv na kvalitu. Prsteny s vyšší ryzostí jsou měkčí a hůře se opracovávají. Za velké pozitivum zlata se považuje snadná povrchová úprava. Dobře se leští, přebrušuje, matuje, pískuje nebo kartáčuje. Aby byl povrch bílého zlata odolnější, používá se ošetření rhodiem, které se však nesmí používat pro ošetřování zlatého nebo růžového zlata, protože jeho povrch je stříbrný.
Zlaté zásnubní prsteny jdou dobře opravit, je možné je nastavovat i zmenšovat. Někteří zlatníci dokonce přijímají vaše staré zlato, které použijí jako materiál pro výrobu prstýnků. Nevyrobí je však pouze z vašeho zlata. Prsteny je potřeba vyrobit ze zlata nového, do kterého je však možné váš materiál zapracovat.
Při nákupu si ověřte, zda má zlatý prsten dvě ochranné známky.
- snadné rytí a fasování drahých kamenů
- snadná povrchová úprava
- více barevných variant
- vysoká pořizovací cena
- snadno se poškrábe
Zásnubní prsten s diamantem nebo jiným kamenem?
Diamanty jsou nestárnoucí klasikou a neurazí žádnou ženu. Ne každý však tomuto kameni přijde na chuť a rád by pro svou vyvolenou vybral originální kousek, který podtrhne její charakter. Nabídka trhu je bohatá, proto můžete klidně zvolit barevný drahokam.
Tradiční čiré diamanty se hodnotí mezinárodně uznávanou škálou 4C zaměřující se na jejich barvu, čistotu, brus a karátovou hmotnost. K prstenu s diamantem byste měli obdržet rodný list diamantu, jenž určuje jeho cenu a umístění na trhu. Kromě rodného listu šperkaři vystavují i nejrůznější certifikáty pravosti.
U drahokamů se jejich hodnota určuje podle sytosti zbarvení, unikátnosti, čistoty a velikosti. Většina z nich prochází speciálními úpravami, jež vyhladí drobné nedostatky a vylepší jejich vlastnosti.
Červené drahokamy
Drahokamy červené barvy patří mezi ty nejvzácnější. Přitahují pozornost a v kombinaci s večerní róbou vypadají úchvatně.
Symbol: červená barva je symbolem odvahy, sebevědomí, vitality a energie.
Kameny: granát, rubín, turmalín.
Růžové drahokamy
Růžové drahokamy patří k velmi oblíbeným. Kvůli jejich symbolice najdou na zásnubních prstenech často své místo.
Symbol: růžová barva symbolizuje lásku a přirozenou krásu.
Kameny: morganit, turmalín, růžový diamant, růžový safír, rubín, růžové perly, růžový quartz.
Modré drahokamy
Drahokamy modré barvy v lidech probouzí pozitivní myšlenky na mořskou hladinu a letní oblohu. Modrá navozuje pocit pohody a klidu.
Symbol: modrá barva symbolizuje pravdu, mír a mládí.
Kameny: akvamarín, safír, topaz, tanzanit, opál, lapis, lazuli, měsíční kámen, tyrkys.
Zelené drahokamy
Zelené kameny působí svěže a ve šperkařství mají svoje pevné místo. Oblibu si drží napříč staletími.
Symbol: zelená barva je barvou přírody, plodnosti a hojnosti.
Kameny: smaragd, olivín, turmalín, tsavorit (granát), chalcedon, alexandrit, opál.
Žluté drahokamy
Jsou méně obvyklé, ale zároveň patří k nejdostupnějším drahým kamenům, po kterých je velká poptávka.
Symbol: žlutá přináší kreativitu a rozvíjí intelekt.
Kameny: citrín, žlutý diamant, jantar, žlutý quartz, žlutý safír, chalcedon.
Fialové drahokamy
Fialové, levandulové a purpurové diamanty působí exoticky a vášnivě. Fialová je symbolem magie, ale v historii se považovala také za barvu královskou.
Symbol: fialová barva navozuje klid a mír.
Kameny: ametyst, turmalín, safír, tanzanit.
Oranžové drahokamy
Safíry oranžového vzhledu vznikají za pomoci tepelných úprav, jiné oranžové drahokamy jsou však čistě přírodního původu. Oranžová barva zlepšuje kreativitu, přináší životní energii a elán.
Symbol: kameny oranžové barvy jsou symbolem vytrvalosti, vitality a síly.
Kameny: ohnivý opál, padparadscha safír, citrín, jantar.
Bílé drahokamy
Drahokamy bílé barvy mají mnoho forem, mezi nejčistší a nejcennější patří bílé diamanty. Bílá barva má nositelce usnadňovat nové životní začátky a umožnit jí mít jasnou mysl.
Symbol: bílá barva odkazuje k čistotě, nevinnosti a laskavosti.
Kameny: diamant, safír, topaz, měsíční kámen, quartz, bílé perly.
Hnědé drahokamy
Hnědé drahokamy působí luxusním dojmem, a navíc se snadno kombinují s ostatními barvami. Vzhledem k tomu, že nepatří k tak populárním, je jejich cena nižší.
Symbol: hnědá barva symbolizuje řád, společenské konvence a pozitivní vztah k přírodě.
Kameny: kouřový quartz, kouřový topaz, alexandrit.
Šedé drahokamy
Šedé drahokamy jsou opravdovou vzácností. Své nositelce přinášejí objektivní náhled na věc a prohlubují léčivé procesy těla.
Symbol: šedá barva symbolizuje zralost, bezpečí a schopnost dosáhnout svých cílů.
Kameny: turmalín, labradorit, kouřový topaz.
Černé drahokamy
Černé drahokamy jsou oblíbené jak u žen, tak u mužů. Černá je trendy a dá se snadno kombinovat s každou barvou. Nositelka černého drahokamu je okolím vnímána jako nedostupná, respekt budící žena.
Symbol: černé kameny reprezentují stabilitu, spojení se zemí a také smrt.
Kameny: diamant, onyx, černý safír, černé perly.
Způsob osazení kamene
Zasazení kamene je posledním krokem, který zlatník při výrobě zásnubního prstenu podnikne. Diamant nebo jiný kámen musí být v prstenu bezpečně uchycen, ale zároveň nesmí být potlačen jeho třpyt a lesk. Způsob osazení má vliv na krásu kamene a celkový vzhled prstenu.
Krapny (prong setting)
Jedná se o nejpopulárnější uchycení kamene, které je možné použít na všechny druhy broušených drahokamů a diamantů. Kámen se zúženou části osazuje směrem dolů a drží jej 2, 3 nebo více krapen. Krapnu můžeme přirovnat k lehce zahnutým drápům, jež drahokam bezpečně drží.
Počet krapen má vliv na výsledný vzhled šperku. 6 krapen vytvoří dokonalý kruh, takže se hodí pro zásnubní prsteny nebo k ukotvení kulatých briliantů. Pokud klenotník pracuje s menším kamenem, volí spíše 4 krapny, aby se kámen v kovových úchytkách neztrácel a nepřišel o svůj lesk. Tři krapny se používají při uchycení kamenů v náušnicích.
Mezi výhody patří, že se kámen osazený v krapnách snadno čistí, vynikne jeho jedinečný tvar i lesk kamene a na jejich výrobu se spotřebuje méně materiálu, což se promítne na celkové pořizovací ceně. Za nevýhody se považuje to, že krapnové osazení není tak bezpečné jako drážkové nebo lunetové. Navíc se kámen může snadněji poškodit nebo odštípnout. Některé krapny mají tendenci se zachytávat o oblečení (silonky) nebo se zamotává do vlasů.
Hroznové osazení (cluster setting)
Jednotlivé diamanty jsou osazeny tak blízko sebe, že budí dojem solitéru (jednoho kamene). Hrozen je nejčastěji tvořen kulatými brilianty uchycenými krapnami. Pro výrobu není potřeba velké množství kovu, takže kamenům nic nebrání, aby se plně rozzářily. Malé množství kovu také zvýrazňuje malé diamanty a jejich lesk. Mezi výhody patří iluze jednoho diamantu, jehož cena by mnohonásobně převýšila cenu jednotlivých drobných kamínků.
Halo osazení (halo setting)
Tento typ osazení se používá při kombinaci jednoho kamene (solitéru) s menšími kameny, které jej lemují (vytváří tzv. svatozář). Menší kameny chrání velký před poškrábáním nebo jiným poškozením. Šperk působí dražší, než ve skutečnosti je. Za příznivou cenu tak získáte nápadný šperk. Nevýhodou je však možnost, že některý z menších kamínků vypadne.
Luneta (bezel setting)
Lunetové uchycení kamene patří k nejstarším typům uchycení. Jedná se o kovový lem, jenž kámen lemuje po celém obvodu nebo jen po jeho části. Lunetové osazení kámen chrání, takže je jasnou volbou všech aktivně žijících jedinců. Kovový lem může být buď hladký, nebo propracovaný a působivě tvarovaný. Mezi největší výhody patří to, že se takto osazený šperk nezachytává o oděvy a nemotá do vlasů. Nevýhodou je omezování průniku světla diamantem, takže ten se tolik netřpytí.
Pavé osazení (pave/mille grain setting)
Pavé je slovo pocházející z francouzského výrazu pro dlažbu. Podobně totiž vypadá prsten osazený tímto způsobem diamanty. Nejčastěji se tímto způsobem osazují malé kameny ve tvaru kulatého briliantu. Kameny jsou v podstatě vsazenu do materiálu prstenu nebo přívěsku, což může evokovat dlažbu tvořenou dlažebními kostkami. Díky tomuto způsobu osazení jsou kameny jiskřivé a prostor mezi nimi je minimální. Dochází tak k iluzi, že je šperk zcela vyrobený z diamantů.
Pavé způsobem se nejčastěji osazuje bílé zlato nebo platina, protože tyto materiály kvůli svojí neutrální barvě nepřitahují pozornost a nevyčnívají mezi kameny. Pavé osazení vyžaduje zručnost a pečlivost, která se při ruční výrobě projeví na ceně prstenu.
Při koupi takového šperku prstem přejeďte po celé ploše, jakmile povrch působí nerovnoměrně, šperk nekupujte. Stejně tak vyzkoušejte, zda jsou všechny kameny a korálky dobře uchyceny. Pokud se některý z nich hýbe, prsten nekupujte, protože hrozí, že tuto část ztratíte.
Nákup kamenů pro toto osazení není tak finančně náročný, protože se kupují především malé kameny, cena narůstá až podle náročnosti na výrobu. Nevýhodou je náročná údržba, protože se v jednotlivých mezerách mezi kameny rády drží nečistoty, jež snižují lesk kamene. Kvůli používání malých kamínků se zvyšuje riziko poškození při náročných sportech nebo pracích.
Drážky (channel setting)
Usazení do drážky znamená, že se stejně velké kameny zasazují vedle sebe do prstenu s drážkou. Kov mezi nimi není vůbec viditelný, takže nebrání třpytu drahokamů. Tímto způsobem se osazují především malé diamanty a drahokamy.
Setkat se můžete i s lištovým osazením, což znamená, že se mezi jednotlivé kameny vkládají malé tyčinky.
Při koupi si pečlivě zkontrolujte, zda je povrch prstenu hladký, kameny mají stejnou velikost a jsou pevně usazeny. V žádném případě by se neměly hýbat. Drážka, která je kolem kamenů by měla být hladká a bez okrajů. Měla by zakrývat nejvýše 10-15 % kamene. Zaměřte se také na mezery mezi kamínky. Pokud jsou příliš daleko od sebe, hrozí jejich vypadnutí. V případě, že jsou příliš blízko sebe nebo se dokonce překrývají, hrozí, že se kameny mohou uštípnout.
Výhody tohoto osazení spočívají v bezpečnosti. Kameny jsou totiž před poškozením chráněny ze dvou stran. Drážkové osazení je vhodné pro kameny různých tvarů, díky tomu, že mezi kameny není žádný prostor, dochází k pozoruhodné brilanci. Drážkové osazení je oblíbené u zásnubních prstenů se solitérem, který je uprostřed a po stranách je lemován právě kameny v drážkovém osazení. Mezi nevýhody patří náročnější údržba. Mezi kameny se totiž zachytávají nečistoty.
Tlakové osazení
Tlakové osazení je neobvyklé, působí odvážně a na trhu ještě není tolik rozšířené. Používá se především u moderních zásnubních prstenů. Na první pohled se může zdát, že drahokam visí ve vzduchu, protože ho nedrží krapny ani jej nelemují kovové lemy. Kámen je v prstenu ukotven za pomoci tlaku protichůdných stran. Zjednodušeně si představte, že máte kulatý prsten, kterému část chybí a do této části je vsazený kámen.
Mezi výhody patří jednoznačně originalita vzhledu, která na sebe poutá pozornost a také téměř 100% viditelnost kamene. Nevýhodou je, že se velikost prstenu mění jen velmi obtížně a obvykle je tato úprava velmi drahá. Protože je na kámen vyvíjen poměrně velký tlak (820 barů) je nutné, aby jeho tvrdost na Mohsově stupnici dosahovala nejméně čísla 9. Vhodným kamenem do zásnubního prstenu je safír, moissanit, rubín nebo diamant.
Z hlediska historie patří mezi nejstarší metodu uchycení kamene lunetové osazení, které se za tisíce let používání příliš nezměnilo. Pavé osazení se datuje do počátku 18. stolení, masivněji se rozšířil až ve 2. polovině 19. století a ve viktoriánské éře. Až do roku 1990 nebylo toto osazení zcela běžné, protože bylo náročné na zpracování. Po roce 1990 však technologie pokročila, takže se tyto šperky ve zlatnických vitrýnách zcela běžně objevují. Se šestikrapnovým usazením přišla společnost Tiffany&Co. v roce 1886. Do kamene vnikalo více světla, a protože byl posazen na vrch šperku, opticky se zvětšila jeho velikost.
Moderní drážkové usazení světlo světa spatřilo v 80. letech 20. století, ale k jeho rozmachu došlo až o deset let později. Nejmladší je tlakové usazení, které se sice objevilo již v 60. letech 20. století, ale prototyp prstenu s tímto osazením byl k vidění až v roce 1981.
Na kterém prstu se nosí zásnubní prsten
Tradice nošení prstenu na čtvrtém prstu levé ruky pochází již ze středověku, kdy tehdejší lidé věřili, že právě tímto prstem prochází vena amoris tedy žíla lásky. Z pragmatického hlediska je však faktem, že prsteníček levé ruky patří k nejméně namáhaným prstům, a tak prstýnku hrozí menší riziko poškození, než kdyby jej vaše polovička nosila třeba na ukazováčku. Malíček je zase příliš úzký, takže by klenotník neměl dostatek prostoru, aby mohl popustit uzdu své fantazii.
Před svatbou by se zásnubní prsten měl nasadit na prsteníček pravé ruky, protože na levou se navléká prsten snubní. Není však výjimkou, že ženy nosí oba prsteny na prsteníčku levé ruky. Nezřídka se setkáte i s tím, že žena prsten nosí na pravé ruce (třeba kvůli velikosti nebo zkrátka pocitu).

Vystudovala jsem univerzitu v Olomouci v oboru umění. Působila jsem v rádiu, kde jsem se naučila vést samostatné projekty a skvěle mluvit. Ve volném čase mě baví práce okolo domu, cestování, děti, zvířata, sport a ruční výroba. Díky tomuto širokému záběru, vám ve svých článcích dokážu zprostředkovat maximum informací, které vám usnadní život. Zvídavost je moje přirozená vlastnost. Zajímá mě, jak věci fungují, co mi mohou nabídnout nebo kde mají háček. Jsem velmi zodpovědná a trochu puntičkářka 🙂
Sledujte nás na sociálních sítích
Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.