Jak vybrat žehličku na prádlo?

Jsme profíci, nevěříme marketingovým slibům a nezávisle recenzujeme a srovnáváme produkty. Když nakoupíte skrze naše odkazy, můžeme získat malou odměnu, která ale nezvyšuje cenu vašeho nákupu.

Ruku na srdce a přiznejte se, kdo máte rádi žehlení. Pokud je to i pro vás, obzvláště v létě, nutné zlo a ruka vám s žehličkou zrovna nesrostla, určitě oceníte pár rad, jak si vybrat takovou, která práci ulehčí a zkrátí vaše trápení. Pro ty, co nežehlí a posun od doby kamenné nezaznamenali, rozžhavené kameny se k uhlazování prádla již nepoužívají. Jak, ale vybrat správnou žehličku? Připravili jsme pro vás návod!

Test napařovacích žehliček

NázevKde koupitTypPřibližná cena (Kč)Hodnocení
celkem
1.Tefal Pro Express Ultimate GV9581E0Zjistit cenuParní stanice10000
97 %
2.BRAUN IS 2044 VIZjistit cenuParní stanice3000
94 %
3.Tefal TurboPro Anti-Calc FV5630E0Zjistit cenuNapařovací1400
91 %
4.Tefal Easygliss FV3962E0Zjistit cenunapařovací 900
90 %
5.Bosch TDA 703021Zjistit cenuNapařovací1600
89 %
6.Philips FastCare GC7710/20Zjistit cenuParní stanice3000
89 %
7.Braun 515 TexStyle 5Zjistit cenuNapařovací1000
86 %
8.Sencor SSI 8440GRZjistit cenuNapařovací500
84 %

Philips Azur Performer Plus GC4527/00

TypNapařovací
Příkon2600 W
Parní výkon50 g/min
Parní ráz220 g/min
Materiál žehlicí plochyKeramická
Objem nádržky na vodu300 ml
Délka kabelu2 m
Hmotnost1,5 kg
Proti vytékání vodyano
Lze použít vodu z kohoutkuano
Automatické vypnutíano
Kropeníano
Vertikální napařováníano
Samočištěníano
Tlak-

Plusové body si získala především bleskurychlým nahřátím a silným výkonem, díky kterému se stane žehlení hračkou. Zásluhu na tom má napařovací špička žehličky Steam tip, která se dostane do každého záhybu. Příkon 2 600 W je skutečně úctyhodný. Žehlící plocha má optimálně rozložené otvory pro páru, díky kterým dosáhnete skvělých výsledků i při žehlení zmačkaného prádla. Je stabilní, hezky klouže po prádle a je radost s ní žehlit.

Samozřejmostí je automatické vypínání, které přispívá také k vyšší životnosti žehličky. Snad už jen na závěr je zapotřebí zmínit, že tento stroj má všechny komfortní funkce jako odvápňování, samočištění, Anti-Drip systém nebo kropení. Komu nevadí si malinko připlatit, získá v ní vynikajícího pomocníka.

Ale i tento výrobek má drobné nedostatky, spíše kosmetického charakteru. Tím prvním je, že svou hmotností patří spíše do mírného nadprůměru. Tlačítko parního rázu pod rukojetí nemá nejštastnější umístění. Snadno ho nechtíc zmačknete a pouštíte silnou dávku páry i v situaci kdy nechcete. Podobné je to i u kolečka pro nastavení teploty. Má trochu vůli a je možné o něj lehce zavadit a změnit teplotu, aniž byste to měli v úmyslu. Šnůra má dva metry, za mě je to tak na hraně. Pokud máte v plánu vyměnit za svůj starší model, ověřte jak dlouhý máte přívodní kabel teď, ať nejste nemile překvapeni. Navzdory těmto nedostatkům si myslím, že jde o hodně povedený výrobek. Škoda těch pár chybek a vyšší ceny. Své kupce si jistě najde i tak. A za mě právem.

Zjistit cenu

Braun 515 TexStyle 5

TypNapařovací
Příkon2000 W
Parní výkon30 g/min
Parní ráz120 g/min
Materiál žehlicí plochyEloxal
Objem nádržky na vodu300 ml
Délka kabelu2 m
Hmotnost1,2 kg
Proti vytékání vodyano
Lze použít vodu z kohoutkuano
Automatické vypnutíano
Kropeníano
Vertikální napařováníano
Samočištěníano
Tlak-

Cenově extrémně přívětivá žehlička, které nechybí žádná z běžně dostupných funkcí. Bez kompromisů to ale není. Šetřilo se na materiálu žehlící plochy, který mezi špičku nepatří. Taktéž příkon ani schopnost produkovat páru nejsou nijak nadprůměrné, ba naopak. V ruce je moc příjemná, váha 1,2 kg je tak akorát. Ani po delším žehlení vás z ní nebolí ruka a zároveň na ni není potřeba silně tlačit, aby bylo prádlo vyžehlené. Eloxalový povrch je odolný, teplo rozvádí taky slušně. Nemít srovnání s dražšími modely, tak bych si myslel že i dobře klouže. Žádná špička to není, ale taky ani tragédie. S ohledem na cenu není na co si stěžovat.

Napařování je sice přítomné, ale za mě je spíš takové symbolické. Ale oproti suchým žehličkám bez páry je to velký rozdíl. Příslušenství u ní je vlastně jen nádobka na dolévaní vody. Ale ta popravdě není standardem ani u výrazně dražší konkurence, takže tady není co vytknout. Možná se vám zdá, že se na tento přístroj snáší poměrně dost kritiky. Opět je ale třeba brát v potaz jeho cenu. Jestli chcete žehličku, která je s přehledem sehnatelná pod 700 Kč, tak ji berte všema deseti. Za ty peníze je nabitá funkcemi a žehlí velmi slušně. Jestli je váš rozpočet dvojnásobný, tak si rozhodně můžete pořídit lepší přístroj. Ať už vyšší řadu od Braunu, nebo jinou značku.

Zjistit cenu

Tefal Easygliss FV3962E0

Typnapařovací
Příkon2400 W
Parní výkon35 g/min
Parní ráz140 g/min
Materiál žehlicí plochyDurilium Airglide
Objem nádržky na vodu270 ml
Délka kabelu2 m
Hmotnost1,3 kg
Proti vytékání vodyano
Lze použít vodu z kohoutkuano
Automatické vypnutíne
Samočištěníne
Tlak5 bar

Tato žehlička si u nás získala pozitivní hodnocení zvlášť proto, že žehlící plocha je vyrobena z kvalitního materiálu Durilium Airglide a díky tomu klouže po prádle, jako po másle.  Váha 1,3 kg je nižší, což se nám pro ženskou ruku zdá ideální. Faktem prostě je, že žehličku používají více ženy a pokud žehlíte dlouho, víte, že velká hmotnost může být na obtíž. Ale to samozřejmě záleží na tom, na jakou váhu žehličky jste zvyklí.

Plusové body získává výrobek také za to, že disponuje funkcí automatické páry, tzn., že vy si nastavíte typ látky, kterou žehlíte, a žehlička už sama zvolí nejvhodnější teplotu také množství páry.  Pára je rozváděna ze špičky žehlící desky, ale také z boku a ze středu, tím je prádlo účinně zvlhčené a žehlení se tím velmi usnadní.

Na ergonomické ovládání množství páry pod rukojetí, je třeba si trochu zvyknout. Délka kabelu je standardní 2 m. Pro lepší manipulaci, by ale výrobci žehliček mohli myslet na to, aby byl kabel delší.

Žehlička se nahřeje velmi rychle a výkon 2400 W je dostačující. Jakmile budete žehlit těžko přístupná místa, bude se vám hodit speciální špička, se kterou se všude dostanete. Vertikální napařování a kropení je samozřejmostí.  Hodí se i systém Anti-Drip, který účinně brání odkapávání vody.  Disponuje integrovaným dvojitým odvápňovacím systémem, a tím zabraňuje zanesení žehličky. Výhodou je také XL nádoba na vodu, objem zásobníku je 270 ml.

Tato žehlička má podle nás dva menší nedostatky. Parní výkon je jen 35 g/min a parní ráz 140 g/min, by mohl být také vyšší.  Žehlička je na můj vkus také hlučnější. Jestliže žehlíte večer při oblíbeném seriálu a nechcete, aby vám uniklo jediné slovo, trošku si televizi zesilte, jakmile žehličku postavíte do vodorovné polohy, vypouštění páry je dost hlasité.

Celkově však tyto nedostatky nejsou nijak závažné a pozitiva žehličky za tuto cenu rozhodně převažují.  Jestliže se pro ni rozhodnete, chybu neuděláte a žehlička vám přinese do neoblíbené činnosti komfort a efektivitu.

  • nižší hmotnost
  • funkce automatické páry
  • speciální špička
  • vyšší hlučnost
  • nutnost zvyknout si na ovládání páry
Zjistit cenu

Tefal TurboPro Anti-Calc FV5630E0

TypNapařovací
Příkon2600 W
Parní výkon50 g/min
Parní ráz200 g/min
Materiál žehlicí plochyDurilium (keramika)
Objem nádržky na vodu300 ml
Délka kabelu2 m
Hmotnost1,8 kg
Proti vytékání vodyano
Lze použít vodu z kohoutkuano
Automatické vypnutíano
Kropeníano
Vertikální napařováníano
Samočištěníano
Tlak-

Další léty a tisíce vyžehlenými košilemi ověřená značka. Jedná se o velmi populární a prodávaný model. Z běžné výbavy mu nic nechybí a je běžně k dostání pod 1 500 Kč. Příkon i produkce páry má pro běžné žehlení naprosto dostatečné hodnoty. Bez potíží s ní vyžehlíte i přeschlé prádlo. Hmotnost je trošku vyšší, ale nemělo by se jednat o žádný problém. Ale pokud jste zvyklí na hodně lehkou žehličku, tak si ji před koupí raději zkuste vzít do ruky. Tlačítko pro parní ráz je ze spodní strany rukojeti, člověku co na to není zvyklí hrozí občasné neplánované stisknutí. Díky tomu, že má sběrač vodního kamene je de facto bez údržbová. Jde o takový šuplík na spodní straně žehličky, který vyjmete, vysypete a poté opláchnete.

Věci, které stojí za zvážení. V první řadě je to délka kabelu. Dva metry je takový běžný standard, kdo potřebuje více a nemá rád prodlužovačky, tak jdou koupit obdobné přístroje s kabelem o půl metru delším. Viz Bosch z předešlé recenze. Přes hodně tmavou modrou barvu není pořádně vidět kolik vody do nádržky naléváte. Je třeba si na to zvyknout a nalévat opatrně. Tady krása trochu utrpěla na úkor praktičnosti. Přitom je nalévací otvor na vodu příjemně velký. Problém by vyřešilo, kdyby k žehličce byla odměrka, která by byla přesně dávkovaná na její kapacitu. Nic takového bohužel balení nenabízí. Drobná výtka putuje i směrem k návodu, který je velmi velmi stručný a vlastně je obrázkový. Škoda těch pár nedostatků, kteří zbytečně komplikují práci. Co se výkonových a žehlících schopností týče tak jsou velmi dobré. Když ji srovnám s Bosch TDA 703021, tak je o něco horší, ale také o pár stovek levnější. Poměry ceny a výkonu je u obou z nich v zásadě stejný.

Zjistit cenu

Sencor SSI 8440GR

TypNapařovací
Příkon2200 W
Parní výkon20 g/min
Parní ráz120 g/min
Materiál žehlicí plochyKeramická
Objem nádržky na vodu380 ml
Délka kabelu1,65 m
Hmotnost1,1 kg
Proti vytékání vodyano
Lze použít vodu z kohoutkuano
Automatické vypnutíano
Kropeníano
Vertikální napařováníano
Samočištěníano
Tlak-

Nejlevnější napařovací žehlička, kterou jsme hodnotili jde pořídit již lehce nad 400 Kč. Je zajímavé, že už v této ceně disponuje všemi funkcemi. Příkon, není extra vysoký a v porovnání dražší konkurencí jí nahřátí trvá o něco déle. Stále nejde o nijak trýznivou hodnotu a většina uživatelů si toho ani nevšimne, protože nebudou mít srovnání. Nižší cena se projevila na použitých materiálech. Plast nevypadá, že vydrží extra dlouhou dobu. Přívodní kabel patří mezi nejkratší, má jen 1,6 metru. Přístroj je velmi lehký, jen 1,1 kg. To znamená několik věcí. V ruce ji skoro necítíte. A žehlení větších a tlustějších kusů oblečení s ní není tak snadné. Musíte víc tlačit. Moc vám nepomůže ani slabší produkce páry.

Všechny tyto negativa jsou dána tím, že žehličku srovnáváme s ostatními. A je skoro 2x levnější než druhá nejlevnější v testu. Co z toho plyne? Jako pomocníka na chatu nebo do studentské domácnosti se ji nebojím doporučit. Pro rodiny, kde se má žehlit častěji bych doporučoval investici do dražší varianty. Už za cenu okolo 700 – 800 Kč lze koupit výrobek, který domácí žehlení usnadňuje více. Když si tu cenu rozpočítáte třeba na odhadovanou životnost žehličky 5 let, tak nám vyjde že „lepší“ žehlička vyjde na pět korun měsíčně navíc. Pokud žehlíte hodně, tak se tato malá investice rozhodně vyplatí.

Zjistit cenu

Test parních stanic

Philips FastCare GC7710/20

TypParní stanice
Příkon2400 W
Parní výkon120 g/min
Parní ráz250 g/min
Materiál žehlicí plochySteamGlide (Keramický)
Objem nádržky na vodu2200 ml
Délka kabelu1,6 m
Hmotnost4,69 kg
Proti vytékání vodyne
Lze použít vodu z kohoutkuano
Automatické vypnutíano
Kropeníne
Vertikální napařováníano
Samočištěníano
Tlak5,5 bar

Nádobka na vodu má obří kapacitu 2,2 litru, vydrží vám na žehlení přes dvě hodiny. Příjemnou vlastností je, že nádobku lze vyjmout a snadno ji doplnit nad umyvadlem. Není nutné tahat celé tělo stanice. Pochopitelně stačí používat vodu z kohoutku. Tlak čerpadla je dostatečných 5,5 baru. Díky tomu zvládá produkovat množství páry, která proniká do struktury tkaniny a opravdu zrychluje žehlení. Parní ráz je oproti konkurenci trochu slabší.

Když potřebujete přístroj přenést, lze ji „zamknout“ na základně. Snadno se přenáší a také tak snížíte riziko případného popálení při nehodě během přenášení. Milá drobnost. Jediná menší nepříjemnost je konec kabelu co vede do žehličky. Na konci je uchycena v mohutném plastu a ten občas nepříjemně škrábne do zápěstí. Hlavně když si přístroj přechytáváte a chcete změnit stranu žehlení.

Je vybavena systémem Calc Clean, který slouží k odstranění vodního kamene. Mechanismus je to chytrý, po čase (záleží na typu vody a frekvenci žehlení, ale typicky pár měsíců) se vám připomene a pokud ho čištění neprovedete, tak se vám po hodině pára vypne. Líbí se mi, že na to není potřeba myslet a stroj to dělá za vás. To vlastně platí i samotném čištění, kdy jen nastavíte potřebný program a o nic dalšího se nemusíte starat. Vše je podrobně popsáno v návodu. I tento výrobek od Philipsu je dobrou vstupenkou do světa parních žehliček.

Zjistit cenu

Tefal Pro Express Ultimate GV9581E0

TypParní stanice
Příkon2600 W
Parní výkon180 g/min
Parní ráz600 g/min
Materiál žehlicí plochyDurilium
Objem nádržky na vodu1900 ml
Délka kabelu1,7 m
Hmotnost5,1 kg
Proti vytékání vodyano
Lze použít vodu z kohoutkuano
Automatické vypnutíano
Kropeníne
Vertikální napařováníano
Samočištěníano
Tlak5,5 bar

Opravdu nekompromisních schopnost tvořit páru. 600 gramů páry (parního rázu) za minutu je nejspíš takové množství, které nemáte ani moc šancí využít. Poradí si proto i s opravdu velkými, přeschlými a těžkými kusy látky. U klasického oblečení jako jsou třeba trička, je stačí jednou přejet žehličkou a jsou hned hladké. Práce jde neskutečně od ruky. Plocha je z kvalitního materiálu, snadno klouže a měla by i něco vydržet. Nemusíte se bát ani jemných tkanin. Pára je při správném nastavení šetrná.

Ani Tefal ale není bez chyb. Při této ceně bychom očekávali třeba automatické navíjení přívodní šňůry. Také přenášení není zrovna ideální, hodilo by se pořádné madlo. Díky větší velikosti také můžete v menších bytech řešit problém kde ho uschovat. A jako zápor musím zmínit i cenu. Přeci jen dát šest tisíc za žehličku není v možnostech mnoha rodin.

Pro větší rodiny nebo do domácností, kde se nosí hodně košil je to dobrý pomocník. Žehlí rychle, bezpečně a dobře. Pořizovací cena je bohužel opravdu vysoká a jen o něco málo horší vlastnosti vám nabídnou i parní stanice, které stojí o dobré 2 000 Kč méně. Takže pochvala za dobrý poměr ceny a výkonu to není. Kdo cenu řešit nemusí, tak se na něj při výběru zkuste zaměřit.

Zjistit cenu

BRAUN IS 2044 VI

TypParní stanice
Příkon2200 W
Parní výkon120 g/min
Parní ráz350 g/min
Materiál žehlicí plochyEloxal
Objem nádržky na vodu1300 ml
Délka kabelu1,5 m
Hmotnost2,6 kg
Proti vytékání vodyano
Lze použít vodu z kohoutkuano
Automatické vypnutíano
Kropeníne
Vertikální napařováníano
Samočištěníne
Tlak5 bar

Už při prvním pohledu na parametry parních stanic je jasné, čím se liší od klasických žehliček. Stabilní parní výkon je na úrovni jejich parního rázu a nádobka na vodu má díky tomu několikanásobně vyšší kapacitu. Díky takovému množství páry je žehlení výrazně kratší, hlavně u hodně zmačkaných oděvů. Co vás to bude stát? Kromě ceny, která začíná nad 3 000 Kč, si možná budete chvíli zvykat, ale nemělo by to trvat dlouho. K dispozici máte 6 režimů páry.

  • iCare – výchozí program, vhodný pro vlnu, bavlnu, polyester
  • eco – pro extra jemné oděvy typu hedvábí nebo syntetiky
  • turbo – vysoký parná výkon, například pro džíny nebo mikiny
  • dvojité turbo -extra silný parní režim, kdy po několik sekund nepřetržitě vychází z přístroje pára
  • svislá pára – na záclony či závěsy
  • 3D pára – má být specifický program pro těžko dostupná místa jako třeba kapsy, v praxi jsme nenašli rozdíl ve výsledku žehlení

Žehlící plocha je z eloxalu. To je slušný materiál, ale mezi špičku se neřadí. Kapacita nádržky na vodu je na první pohled dostatečná, ale ve srovnání s konkurencí to až takový zázrak není. 1,3 litru vám bude stačit na hodinu (podle typu prádla možná i o něco déle) a během té doby stejně přijde drobný odpočinek spojený s doplněním vody vhod. Jak je dnes běžné, vodu lze dávat přímo z kohoutku. Pouze v případě, že ji máte hodně tvrdou, je vhodné doplnit ji trochou destilované vody. Parní stanice je vybavena odvápňovacím filtrem, ve které se zachytává vodní kámen. Je součástí balení, ale musíte ho před prvním spuštěním spotřebiče umístit do nádobky na vodu. Jestli už vám není klasická žehlička dost dobrá a chcete zkusit parní stanici, tak s touto chybu neuděláte. Nicméně mezi parními stanicemi je to základní model.

Zjistit cenu

Typy žehliček

A aby to nebylo tak jednoduché, samozřejmě existuje několik typů žehliček na prádlo. Postupně si představíme suchou a napařovací žehličku, nezapomeneme ani na parní generátory nebo žehličky sbalené na cesty.

Napařovací

Je nejčastější typ, který se vyskytuje v domácnostech. Od suchých žehliček je dělí jeden zásadní detail. Prádlo nemusíte před žehlením kropit, protože žehlící plocha je opatřena napařovacími otvory. Odtud vychází pára, která pomocí tlaku a páry prádlo navlhčí, a proto se lépe a snáze žehlí. Do nádobky na vodu ale musíte, ve srovnání s parní žehličkou, častěji při žehlení dolévat vodu.

Napařovací žehličky se nemusí dlouho nahřívat, na rozdíl od parních stanic, a mají malé nároky na skladování, proto jsou vždy po ruce. Ideální jsou pro ty, co žehlí často a po menších dávkách. Výrazně usnadňují tuto neoblíbenou činnost a šetří čas. Takže sečteno a podtrženo je to ideální domácí mazlíček do každé rodiny. Jeho pořizovací cena je od pěti set až do několika tisíc korun. Jednotlivé přístroje se totiž mohou hodně lišit.

  • pára usnadňuje žehlení
  • úspora času
  • nezabírá místo
  • malá nádobka na vodu
  • kvůli vodě vyžaduje pravidelné čištění

Parní

Také nazývaná jako parní stanice nebo žehlička s parním generátorem. To vše je synonymem pro jeden přístroj a cestu k dokonalému žehlení. Navíc, díky páře, vyžehlíte opravdu velké množství prádla.

Vybrat si můžete ze dvou typů parních stanic. V prvním je ukrytý bojler pod tlakem, do kterého nemůžete během žehlení vodu dolévat tak, jak jako do napařovacích žehliček. S žehlením můžete navíc začít až tehdy, kdy se v nádobce zahřeje všechna voda, což může chvilku trvat. Objem vody vám však vystačí na hodinu žehlení v kuse.

Druhý typ je založený na využití atmosférického tlaku. Někdy o něm můžete slyšet jako o nezávislém parním generátoru. Nádržku má menší, takže vodu můžete doplňovat průběžně jako u její napařovací sestry.

Nádržky nejsou zabudované v žehličce, ale ve stanici. Tím pádem je lehčí a snáze se s ní zachází. Ve světě techniky, ale veškeré ulehčení znamená peníze navíc, takže i zde si připlatíte. Cenově se parní stanice pohybují v rámci několika tisíců až desetitisíců korun.

Pára zkracuje dobu žehlení až o třetinu, což rozhodně stojí za úvahu. A čím to? Po látce totiž stačí přejet pouze jednou a dosáhnete skvělého výsledku. Navíc více páry pod vysokým tlakem pronikne až dovnitř vláken oblečení, navlhčí je a ve spolupráci s teplou žehlící deskou dokonale vyžehlí prádlo. Oproti klasickým napařovacím žehličkám dokáže vyprodukovat několikanásobné množství páry.

  • doba žehlení kratší až 1/3
  • nádobka na vodu je externí a žehlička je tak lehčí
  • vyžehlíte více prádla za kratší dobu
  • nepřetržitý a silný parní tok
  • jedny z nejkvalitnějších žehlících ploch
  • vyšší cena
  • čekání na ohřev vody před žehlením

Cestovní

Jedete na služební cestu a bojíte se, že na schůzku půjdete ve zmačkaném oblečení? Snadná pomoc! Jednoduše si přihoďte do kufru cestovní žehličku. Ta má samozřejmě menší rozměry a nižší hmotnost i výkon než ta běžná. Je to ale rychlá záchrana na cestách, pokud chcete stále vypadat jako z předních stránek módních katalogů. Seženete ji v rozpětí od tří set do tří tisíc korun.

  • kompaktní rozměr na cesty
  • nižší hmotnost
  • nevhodná pro žehlení většího množství prádla

Bezdrátová

Pokud se nechcete zamotat do přívodního kabelu jako mumie, řešením může být napařovací bezdrátová žehlička. Vypadají úplně stejně, jako ty klasické, ale jak napovídá název, chybí jim přívodní kabel. Ten nahrazuje zabudovaný akumulátor uvnitř žehličky, který je potřeba dobíjet na dobíjecí stanici. Při žehlení se tak můžete volně pohybovat, ale cenou za to je, že nemůžete žehlit příliš dlouhou dobu v kuse. Tento typ pořídíte kolem dvou tisíc korun.

  • přívodní kabel neomezuje v pohybu
  • nutnost dobíjení třeba i v průběhu žehlení

Žehlící lis

Zmiňujeme spíše pro úplnost, od ostatních možností se dost liší. Jde o velký přístroj, který je určen pro profesionální využití a dokáže zpracovat ohromné množství oděvů. Funguje na principu dvou žehlících ploch, mezi které se vkládají oděvy. Díky působení tepla, páry a tlaku masivních žehlících ploch dojde k rychlému a účinnému narovnání (vyžehlení). Obsluha žehlícího lisu je jednoduchá a za chvíli si na něj zvyknete. Jsou dostupné varianty s párou i bez páry. Cena průmyslových žehlících lisů převyšuje obvykle 50 000 Kč. Ty domácí jsou výrazně levnější a jde je sehnat již od cca 5 000 Kč.

  • rychlost
  • snadnost
  • šetrný k oblečení
  • cena
  • náročné na prostor

Suchá

Pokud nežehlíte pro regiment a žehličku vezmete do ruky dvakrát do měsíce, může vám stačit, když si pořídíte žehličku na suché žehlení. Je to nejstarší a nejjednodušší typ. Před cca 20 lety byl nedílnou součástí většiny domácností. Nemají nádržku na vodu, tudíž i povrch žehlící plochy je hladký a bez děr, žehlička je bez napařování.

Intenzitu práce řídíte termostatem pro regulaci teploty. S tímto typem přístroje bývá žehlení namáhavé, protože tak lehce neklouže po oblečení. Je tedy nutné, abyste prádlo před žehlením pokropili. Výhodou je, že pořizovací náklady se pohybují v řádech několika málo stokorun. V dnešní době už příliš zajímavá není, a ani nízká cena tomu nepomůže. Snad jen jako cestovní žehlička pro případ nouze.

  • extra nízká pořizovací cena
  • pomalejší a namáhavější žehlení

Na co se při výběru zaměřit

Vybrali jste si už typ žehličky, který se bude k vám domů hodit? Skvělé! Teď se ještě podíváme na důležité parametry a funkce, které by vaší vyvolené neměly chybět.

Příkon

Aby bylo žehlení skutečně efektivní a mělo tu nejvyšší kvalitu, musí mít žehlička dostatečný příkon. Jako spodní hranice se uvádí 1 300 W. V ideálním případě, by to mělo být alespoň 2 000 W. Díky takovému příkonu, se žehlící plocha rozehřeje na ideální teplotu a žehlička nabere větší sílu, aby vypustila větší množství páry během žehlení. Za opravdu špičkové hodnoty příkonu lze považovat 2 500 W a více. Větší příkon znamená i větší spotřebu elektrické energie.

Žehlící plocha

Neméně důležitá u výběru žehličky je také její žehlící plocha. Čím je větší a kvalitnější, tím snadnější je žehlení. Ideální jsou keramické a smaltové povrchy, díky kterým stroj po prádle lépe klouže. Podstatnou vlastností je také tvrdost plochy, takže když omylem přejedete přes zip u kalhot nebo knoflíčky u košile, žehlička se zespodu nepoškrábe. Je u ní důležité, aby dokázala dobře vodit teplo, lehce klouzala po povrchu prádla a zároveň byla odolná a šla snadno udržovat. V případě, že máte parní žehličku, tak aby měla dostatek rovnoměrně rozmístěných otvorů pro vypouštění páry.

Kdyby se vám totiž podařilo žehlící desku poškrábat, tak se na horkých plochách vytvoří připáleniny a vy se budete moci užehlit do bezvědomí. Prádlo stejně nebude hladké. Proto nejsou vhodné materiály jako hliník, teflon a nerez, které jsou k poškrábání náchylné. Pojďme se společně podívat na to, z čeho můžeme vybírat:

Nerezová plocha – tato plocha je lesklá. Žehličky s touto deskou pořídíte od 200 do 1 500 korun. Navzdory své jinak velké odolnosti se snadno poškrábe a stářím také slábne kluznost plochy. Čistit se dá pouze za tepla speciálními tyčinkami nebo tekutými přípravky. Některé modely jsou vybaveny samočisticí funkcí. Nejedná se o nijak drahý materiál a vypadá velmi dobře. Proto přístroje s ním často působí jako luxusnější než ve skutečnosti jsou.

Hliník – také se můžeme setkat s názvy jako Aluminium nebo Durasteel a do vínku ji dostávají ty nejlevnější žehličky. Z toho je jasné, že se jedná o levný materiál. Navzdory tomu výborně vodí teplo. Bohužel má jednu zásadní nevýhodu a tou je jeho odolnost. Je poměrně náchylný k poškrábání a s každým dalším škrábancem se zhoršuje i schopnost přístroje hladce klouzat po prádle. Jestliže už vás finanční situace nutí k nákupu hliníkového povrchu, zkuste vybrat takovou kde je hliník ve slitině s dalšími prvky (ty zajišťují právě lepší odolnost).

Vrstvená (potahovaná) plocha – je velmi podobná slitině, ale s tím rozdílem, že na vrstvu hliníku je nanesena vrstva dalšího materiálu. Nejčastěji se jedná o teflon nebo eloxal. Nejedná se tedy o slitinu v pravém slova smyslu, ale princip je podobný. Další vrstva zmírňuje slabinu hliníku, tedy slabou odolnost.

Plocha s nepřilnavým povrchem – nelepí se k oblečení a velmi snadno klouže po materiálu. „Nepřilnavý povrch“ je obecná formulace, pod kterou se mohou skrývat různě kvalitní a nekvalitní slitiny kovu. Obecně platí, že čím vyšší pořizovací cena, tím kvalitnější materiál.

Keramická plocha – rovnoměrně vede teplo, je odolná proti poškrábání a má nepřilnavý povrch. Žehličky s touto plochou stojí v rozmezí 350 do 2 500 korun. Není to tak, že by byla celá plocha keramická, ale jde o kov, který je potažen tenkou vrstvou keramiky. Patří k těm „lepším“ materiálů, které jsou poměrně odolné. Mají takové vysokou klouzavost a skvěle rozvádí teplo. Bohužel při nárazu či pádu hrozí odlomení části plochy. Je nutné se k ní chovat opatrně, Čištění žehličky s keramickou plochou je jednoduché. Stačí k tomu kapka Cifu nebo speciální přípravek Tapuna, který je k dostání v každé drogerii.

Speciální povrchy

Saphir – tato plocha (principiálně se řadí mezi keramické) je tvrzená slitina vybrušovaná diamantovým prachem, takže má skvělé skluzové vlastnosti. Můžete ji čistit dokonce drátěnkou. Je ji téměř nemožné poškrábat a takto vybavený přístroj je možné si pořídit do 1 400 do 3 200 korun. Původem je vyvinuta firmou Braun.

SteamGlide – předností této plochy je její vysoká odolnost proti poškrábání i nárazu. Jako všechny kvalitní plochy se vyznačuje skvělou skluzností. Má také drážku pro dokonalé žehlení kolem knoflíků a oblast pro snadné klouzání kombinovanou s oblastí pro dokonalé napínání látky. Za tuto plochu vděčíme firmě Philips.

Platinum – je to velmi kvalitní slitina nerezové oceli. Je specifická svým tvrdým povrchem odolným proti poškrábání. Její původcem je firma Rowenta. Stejně u ostatnich speciálních povrchů jsou její lepší vlastnosti vykoupeny vyšší cenou.

Autoclean Catalys – jedná se o patent firmy Tefal. Na povrchu žehlící plochy je vrstva Palladia, které má pro tento účel příhodné vlastnosti (vysoká odolnost a schopnost vést teplo) a která se „sama čistí“, jen na základě kontaktu vzduchu a tepla z přístroje. Není to tak, že by takovou žehličku nebylo nutné nikdy vyčistit klasickým způsobem, ale zlepšuje to čistotu žehličky a ta díky tomu snadno klouže po každém materiálu.

Nastavení teploty

Nejčastějším způsobem nastavení teploty na žehličce je regulační knoflík. Vlastně se jedná o otočné kolečko, kolem kterého bývají vyznačeny body pro žehlení specifických tkanin – len, bavlna, hedvábí, syntetika … Funguje to tak, že otáčením kolečka měníme pozici bimatelického pásku, který zvyšuje nebo snižuje přívod elektrického proudu do odporu u žehlící plochy. Díky tomu dojde ke snížení nebo zvýšení teploty (podle toho, kterým směrem točíte.) Standardně lze teplotu nastavovat v rozmezí 70 – 220 °C. U některých modelů nenajdete názvy látek, ale setkáte se jen s ukazateli za pomoci černých teček. Ty jsou v počtu 1 – 3 tečky a teploty, které u nich můžete dosáhnout, jsou následující:

  • 1 tečka – teplota v rozsahu 70 – 120 °C
  • 2 tečky – teplota v rozsahu 100 – 160 °C
  • 3 tečky – teplota v rozsahu 140 – 220 °C

Důvodem, proč se tečka nerovná přesné teplotě je způsob fungování žehliček. Nahřívání plochy totiž nefunguje nepřetržitě, ale po zahřátí ji nechává přístroj chvíli chladnout a celý proces se znova opakuje. U některých výrobků je tento proces kratší a pravidelnější a u jiných zase trvá déle. Proto jsou u každé hvězdičky uvedeny i relativně širší rozmezí teplot.

Množství páry

Pokud si vybíráte (což bude naprostá většina čtenářů) napařovací žehličku nebo žehličku s parním generátorem, nezapomeňte věnovat pozornost údaji o množství vydávané páry.

To závisí na nastavené teplotě žehlící plochy. Výdej páry (parní výkon), který uvádí výrobce v recenzích a na obalu přístroje, platí pro nejvyšší teploty a v případě maximálního vyždímání výkonu žehličky. V běžném užití může, ale být parní výkon mnohem nižší, protože nemůžete všechny typy materiálů žehlit při stejné teplotě. Položte si otázku, jak často žehličku na nejvyšší otáčky roztočíte. Ideálně by měl přístroj (klasická žehlička) vydat kolem 30 až 40 g páry za minutu. U parního generátoru je takové použitelné minimum 100 g páry za minutu. Některé modely ale umí i 200 g/minutu. Oproti tomu u parní cestovní žehličky očekávejte menší hodnoty, cca 10-15 g páry za minutu.

Žehličky vytváří páru dvěma způsoby. Buď je schopna generovat páru kontinuálně v malém množství po celou dobu žehlení pokaždé, když ji položíte na žehlící plochu. Množství produkované páry je nízké. Druhou možností je tzv. parní ráz.

Parní ráz

A pokud by se vám to zdálo málo, můžete využít funkce parní ráz. Ta několikanásobně zvýší parní výkon. Ten pak může dosáhnut až několik set gramů páry za minutu (u parních generátorů klidně i 500 g, to už je opravdu extrémní hodnota). Maximálního výkonu páry dosáhnete stisknutím tlačítka „sprej“. Prádlo se ještě dodatečně pokropí tryskou, která je umístěná nad špičkou žehličky.

Tlak páry

Tento parametr je důležitý u parních generátorů. Pohybuje se v rozmezí od 3 do 8 barů. Samozřejmě platí, že čím vyšší tlak, tak tím se pára dostane snáze a hlouběji do látky a narovná ji. Dostatečné jsou hodnoty nad pět barů.

Délka kabelu

Musíte si uvědomit, kde chcete doma žehlit a jak daleko máte zásuvku. Podle toho si lehce spočítáte, jaká délka vám bude vyhovovat. Krátký kabel samozřejmě můžete vyřešit prodlužkou. Riskujete ale zamotání noh a pád žehličky na zem nebo v horším případě přímo na vás. Běžně jsou k dostání žehličky s přívodním kabelem o délce 1,5 až 3 metry. Horní hranice toho intervalu by měla stačit snad všem. Naopak kabel o délce jen kousek přes metr vyžaduje mít prkno hned vedle zásuvky. Nebo využít prodlužovačky. U parních generátorů je rozpětí o něco menší, typicky 1,5 – 2,5 metru. Neznamená to, že nemůžete potkat delší nebo kratší kabel. Jen to není úplně typické.

Hmotnost

Obecně platí, že nejlepší je váha od 1,5 kg do necelých 2 kg. Pokud je žehlička lehčí, nevytvoří tak velký tlak na prádlo, tím pádem aby žehlila efektivně, vy musíte více tlačit. S těžkými přístroji vám zase brzy upadne ruka. Každý je ale jiný, a tak je lepší si žehličku vyzkoušet přímo v obchodě. Musíte si k váze ale přimyslet i hmotnost vody v nádržce.

Pokud si vybíráte parní stanici a děsí vás hmotnost kolem pěti kilogramů, nebojte se. Samotná žehlička váží méně, ale uvádí se celková hmotnost i se stanicí. Výhodou je, že voda se nalévá právě do stanice a ne do žehličky, tudíž si lépe představíte, jak se vám bude žehlit.

Objem nádržky na vodu

U napařovacích žehliček je důležitý také objem nádržky na vodu. Ten souvisí s finální váhou přístroje. Čím menší je totiž nádržka, tím je žehlička sice lehčí, ale voda se musí častěji doplňovat. Třeba i několikrát během jedné várky prádla.

Napařovací žehličky mívají kapacitu nádržky na vodu mezi 50 – 500 ml. U cestovních je to okolo 40 – 60 ml a dle očekávání mají největší kapacitu parní generátory. U nich je to od 500 až po 2 000 ml.

Pokud je ovšem nádržka větší, logicky vodu méně často doplňujete, ale vaši ruku žehlička zatíží více. Navíc si musíte dávat pozor, aby na konci žehlení žádná voda v žehličce nezbyla a netvořily se v ní řasy, které by pak po jejich odumření mohly vodu i prádlo zabarvit do hněda a žluta.

Funkce

Každá žehlička má i několik komfortních funkcí navíc. Nejlepší moderní žehličky toho umí už opravdu hodně. Připravili jsme si pro vás seznam jejich zajímavých funkcí. Díky němu se vám bude při nákupu lépe orientovat.

Odvápňování (proti vodnímu kameni)

Možná si pamatujete, že se do žehliček musela nalévat pouze destilovaná voda, aby se v ní neusazoval vodní kámen. To už je pryč. Nyní se používá obyčejná voda z kohoutku, takže v závislosti na tvrdosti vody ve vašem okolí musíte také počítat s vodním kamenem. Pokud je v místě vašeho bydliště opravdu tvrdá voda, pomáhá nalévat ji v poměru 1:1 s destilovanou vodou.

Funkce, které zabraňují usazování vodního kamene ve vaší žehličce, se nazývají Aqua Clear, AniCalc nebo Calc-Clean a pomáhají s odvápňováním žehličky. Tyto odvápňovací systémy fungují buď na chemické bázi, díky které změkčují vodu z kohoutku, nebo na mechanické bázi. Ty rozrušují vrstvu vodního kamene, který je pak odstraněn silným tlakem páry.

S vodou se do přístroje můžou dostat i různé nečistoty, proto bývají ve srovnání se starými žehličkami ty nové čím dál častěji vybavené funkcí samočištění. Ta umožňuje vypustit nečistoty parními otvory spolu s vodou.

Hodně lidí se ptá, jak vyčistit žehličku od vodního kamene a neuvědomuje si, že funkce odvápnění a samočištění už nahradily dávno zastaralé postupy. Dříve se dovnitř přístroje naléval ocet, nebo se kupovali speciální čističe na žehličky. Dnes už mají žehličky vnitřek potažený speciální vrstvou, kterou ocet nebo čističe poničí. Proto se při čištění připálené žehlící desky nesmí dostat ocet do parních otvorů.

Pojistka proti přehřátí

Základ, s kterým se setkáme i u starých suchých žehliček. Funkce je to jednoduchá, ale zato stále životně důležitá. Při vysoké teplotě automaticky vypne žehličku, aby nehrozilo její spálení a případný požár.

Proti vytékání vody

Dalším nešvarem žehliček bylo odkapávání nebo stékání vody ze žehlící plochy, například když žehlíte jemné prádlo na nejnižší stupeň. Pára se totiž většinou vytváří až při druhém napařovacím stupni. Pokud má ale žehlička nápis Anti-Drip, No Drip nebo Drip Stop, nemusíte se nežádoucí vody bát. Žehlička totiž zabraňuje vytváření nežádoucí páry, i když je nastavená na menší teplotu.

To znamená, že pokud žehlíte na nízko teplotu, z otvorů na žehlící desce nevytéká žádná voda. Všechny napařovací žehličky vytvářejí páru až od druhého stupně. Když je ukazatel teploty modrý, žehlička nevytváří páru. Pokud je červený, je žehlička dostatečně zahřátá pro výrobu páry.

Samočištění

Moderní přístroje se umí do jisté míry udržovat v čistotě samy. Voda v nádržce se nahřeje na velmi vysokou teplotu a poté se vypustí skrze parní otvory. Při tom z povrchu žehlící plochy odstraní i většinu nečistot.

Automatické vypínání

Trendem je funkce automatického vypínání. V praxi to znamená, že pokud s přístrojem nežehlíte, přístroj to pozná a automaticky se vypne. Kromě toho, že se umí vypnout, tak vám umí také říct, kdy je potřeba ji vyčistit, kdy je na řadě odvápnění nebo jakou funkci jste nastavili. Některé přístroje mají i displej.

Světelná signalizace

Drobnost, ale užitečná. Upozorní, že se žehlící plocha nahřála na požadovanou teplotu. Nejčastěji pomocí svítící diody.

Svislé napařování

Tuto funkci ocení hlavně ti, kteří nemají prostor na žehlení velkých věcí, jako jsou záclony nebo třeba závěsy. Díky této funkci vyhladíte závěsy, záclony a dokonce i večerní šaty přímo na ramínku. Není tedy nutné je sundávat. Podstatou je, že žehličkou pohybujeme několik centimetrů od tkaniny tak, aby ji narovnala, ale přitom nespálila.

Kropení

Možná nečekanou funkcí je kropení. Ačkoliv jsme si řekli, že s napařovacími žehličkami tato funkce není potřeba, tak úplně pravda to není. Pokud máte prádlo hodně pomačkané, lehce jej díky této funkci pokropíte a stane se tak poddajnějším.

Automatické nastavení teploty podle typu látky

Zdá se to jako Sci-fi? Není tomu tak! Některé žehličky od Philipsu disponují technologií rozpoznání typu tkaniny. Díky tomu je schopna přizpůsobit teplotu konkrétní tkanině a vy můžete žehlit bez obav a spáleného oblečení. Aspoň taková je teorie. Podle dostupných informací od dlouhodobých uživatelů se zdá, že funguje poměrně spolehlivě, ale rozhodně ne na 100%. Takže trocha pozornosti je na místě a nespoléhejte jen na techniku. I když je velmi pokročilá.

Cenové relace

Po přečtení předchozích informací si možná nejste jistí, kolik je nutné investovat. Záleží to na tom, co od svého nákupu očekáváte. Nejlevnější jsou cestovní žehličky, následované napařovacími. Na opačném konci cenového spektra jsou paro generátory a žehlící lisy. Kromě množství funkcí je hlavním určovatelem ceny typ žehlící plochy. Pro snazší představu jsme připravili tři cenová rozmezí:

  • do 1000 Kč
  • do 4000 Kč
  • nad 4000 Kč

Levné žehličky

Lze bez obav pořídit napařovací žehličku, která disponuje slušným výkonem. Pochopitelně můžete nejspíš zapomenout na špičkové materiály pro žehlící plochu nebo širokou nabídku dodatečných funkcí. Parní výkon také nejspíše nebude nijak excelentní. Ale to nic nemění na tom, že takový přístroj umí vše, co k životu potřebujete.

Zlatá střední cesta

V rozmezí mezi 1 000 a 4 000 Kč už jde koupit opravdu výborné parní žehličky, které jsou nabité funkcemi a mají moderní žehlící plochy. U horní hranice tohoto intervalu jde pořídit i základní parní generátor. Prostě pokud máte trochu peněz navíc a chcete si žehlení ulehčit a zpříjemnit, tato kategorie pro vás bude ta pravá.

Luxusní žehlení

Po překročení čtyř tisíc korun se dostáváme do žehlícího nebe. Kvalitní parní generátor není problém pořídit mezi 5 000-6 000 Kč, žehlící lis přijde ještě na o něco výše. Krom fanoušků můžeme produkty z této kategorie doporučit lidem, kteří toho musí vyžehlit opravdu hodně. Mohou tak dosáhnout na velkou úsporu času oproti klasickému žehlení. Pro většinu uživatelů, ale budou produkty v této cenové úrovni zbytečně drahé a vystačí si s levnější variantou.

Jak vyčistit připálenou žehličku

Každému se už někdy stalo, že připálil žehličku. A pokud ne, tak ho to určitě ještě čeká. Proto si uvedeme příklad, jak se tohoto nadělení zbavit.

Žehlící desku musíte nechat ohřát. Pak namočte plátěný hadřík do octové vody a pořádně vyždímejte. Ocet se nesmí dostat do otvorů na žehlící desce. Na pracovní plochu si položte ručník a na něj si rozprostřete hadřík namočený v octové vodě. Pak rozpálenou žehličkou přejíždějte přes hadr.

Jak na správné žehlení

Žehličku už máte, a i když jste určitě v žehlení kovaní, jistě nepohrdnete pár dobře míněnými radami. Jak je totiž známo, člověk se učí pořád.

  • Prádlo si roztřiďte podle materiálu. Každý totiž vyžaduje jiný přístup a teplotu.
  • Základem úspěchu je pohodlné místo na žehlení a něco, co vám tuto ne moc oblíbenou činnost zpříjemní. Třeba hudba nebo film v televizi.
  • Při žehlení pohybujte přístrojem pouze směry tam a zpět.
  • Důležitý je i výběr plochy, na které budete žehlit. Ideální je rovná a tvrdá plocha. Pokud nemáte žehlicí prkno, můžete přes stůl nebo kuchyňskou linku dát deku a žehlit tam. Musíte dát pozor na to, aby byl podklad rovný a hladký, jinak se záhyby při žehlení otisknou na prádlo.
  • Hodně pomáhá i to, že prádlo předtím vyperete na šetrnější program, nebo jej usušíte v sušičce za pomocí programu na šetrné sušení. Prádlo je pak výrazně snadnější vyžehlit. Přečtěte si i rady na výběr pračky a nákup nejlepší sušičky prádla.

Jak vyžehlit košili

Věřte, že žehlení košile není žádná věda. Stačí, když budete postupovat podle našeho návodu:

  • Začínejte vždy u límečku a od něj postupujte k manžetám.
  • Hned v pořadí jsou rukávy, od kterých postupujete ke klínu u ramenou.
  • Jako další vyžehlete záda, ale zevnitř košile.
  • Na konec přijde přední část, vždy jedna a pak druhá strana. Pokaždé si ji přeložíte přes žehlicí prkno.
  • A teď už s košilí šup na ramínko, ať se vám hned nezmačká.

Už jste slyšeli o žehličce ve spreji? Že nevíte, co to je? Tyto výrobky obsahují takzvaný elastil, který zabraňuje pomačkání prádla a dodá jim pružnost. Zároveň můžou sloužit k usnadnění žehlení. Pokud je během sušení nastříkáte na prádlo, dojde k neutralizaci elektrostatického náboje. To znamená, že až si oblečete tričko, nebudou vám vstávat vlasy na hlavě.

Symboly pro žehlení

Máte na triku či košili symbol žehličky a nevíte co přesně znamená? Připravili jsme přehled žehlících symbolů i jejich významu:

 Takové prádlo se nesmí vůbec žehlit. Mohlo by dojít k poškození textilu.
Žehlení při nízké teplotě, maximálně 110 °C. Například viskóza, lykra nebo hedvábí.
Žehlení při nízké teplotě, maximálně 150 °C. Často textil s příměsí polyesteru a vlny.
Žehlení při nízké teplotě, maximálně 200 °C. Typicky bavlněné a lněné prádlo.

Jak vám tento test pomohl? Budeme rádi, když ho ohodnotíte hvězdičkami.

4.5/5 72 hodnocení

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

  1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
  2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
  3. Rady k nakupování
  4. Nové recenze produktů
  5. Nové srovnávací testy
  6. Tyto e-maily jsou zdarma
  7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

3 Comments
  1. Dobrý den,

    ještě jednou bych Vám ráda poděkovala za Vaši pomoc a radu při výběru TV, kterou mi zaslal pan Pokorný.Ráda bych Vás požádala o radu i nyní, kdy vybírám nový parní generátor. Mám dva tipy, které mě svými parametry a recenzemi uživatelů oslovily, avšak bohužel na Vašich stránkách jsem jejich recenze nenašla, jedná se o Philips Perfect Care Eite GC9682/80 a (případně Philips Perfect Care Elite GC9640/60) nebo Tefal ProExpress Ultimate GV9620E0 (případně Tefal ProExpres Ultimate GV9610E0). V obou případech se jedná o drahé a špičkové modely od různých značek. Do současné doby jsem používala parní generátor Philips, kde není třeba nastavovat teplotu a byla jsem v zásadě spokojená, je to uživatelsky velmi příjemné, avšak zpočátku se mi zdálo, že žehlička je příliš lehká a někdy ne dosti důrazná např. na povlečení. Oba shora zmiňované produkty budou jistě žehlit lépe než má původní žehlička, avšak i s ohledem na vysokou cenu bych vybrala ráda ten opravdu nejlepší. Ráda bych vybrala špičkový přístroj, který bude výborně žehlit a dlouho fungovat a práce s ním bude příjemná.  Zároveň vybírám i napařovací žehličku pro babičku. Zde mě oslovily následující modely Tefal Ultimate Pure FV9845E0 nebo Philips Azur Advanced GC4934/30, případně jiný model.Dále jsem se dívala na Vaši recenzi žehlicích prken, nemáte náhodou také zkušenost s Polti ASSE VAPORELLA TOP (poloprofi, vybavené, ale těžší) případně Laurastar IRONING BOARD COMFORTBOARD.Předem Vám velmi děkuji za Vaše rady a podrobné recenze, které si vždy s radostí přečtu.S přáním hezkého dne

    • Dobrý den,

      Philips Perfect Care Elite GC9682/80
      Philips Perfect Care Ellite GC9640/60

      Philips Perfect Care Elite GC9682/80 má vyšší příkon i parní ráz. Na druhou stranu pro domáci využití je myslím i „slabší“ model dostatečný a cenově výrazně přívětivější.

      Tefal ProExpress Ultimate GV9620E0
      Tefal ProExpres Ultimate GV9610E0

      Z této dvojice (a i celkově) mi jako lepší volba přijde Tefal ProExpres Ultimate GV9610E0. Lepší cena a zásadní technické parametry stejné jako dražší konkurent. Oproti Philipsu nižší cena.

      Zároveň vybírám i napařovací žehličku pro babičku. Zde mě oslovily následující modely Tefal Ultimate Pure FV9845E0 nebo Philips Azur Advanced GC4934/30, případně jiný model.

      Tady je to poměrně vyrovnaný souboj, obě jsou povedené. Tefal je o něco málo těžší a také výkonnější, nevím jaké fyzické konstituce je babička. Philips jí bude výkonově stačit a je o cca 300g lehčí, proto bych se dívala spíše na něj.

      Dále jsem se dívala na Vaši recenzi žehlicích prken, nemáte náhodou také zkušenost s Polti ASSE VAPORELLA TOP (poloprofi, vybavené, ale těžší) případně Laurastar IRONING BOARD COMFORTBOARD.

      Laurastar IRONING BOARD COMFORTBOARD jsem neznala, ale vypadá opravdu stylově. Polti Asse Vaporella TOP je kvalitní, ale na rovinu pokud vám nevadí „obyčenější vzhled“, tak Vileda Total Reflect Plus žehlicí prkno 130×44 cm má podobné rozměry a neodvede o mnoho horší práci za polovinu ceny.

  2. Článek naprosto perfektní, naplněný všemi informacemi jak pro pokročilé tak pro začátečníky. Popsáno vše dobře, srozumitelně a hlavně obsáhle. Opravdu dlouhý a obsáhlý článek ve kterém každý najde co hledá. Výrazná přidaná hodnota k článku. Díky!

    Přidejte váš dotaz nebo recenzi

    Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

    Covybrat.cz
    Logo