Jak vybrat zimní směs do ostřikovačů

Abyste v zimě zvládli dojet všude bez nehody, není nutné jen přizpůsobit jízdu vozovce a vyměnit pneumatiky. Mezi důležité aspekty patří také vhodná nemrznoucí směs do ostřikovačů. V opačném případě vás čeká špinavé, a obzvláště v protisvětle, velmi špatně viditelné přední sklo, které jízdu umí znepříjemnit. Jak poznáte kvalitní nemrznoucí směs? Jak fungují směsi pro různé mínusové teploty a může se zimní a letní směs míchat? To vše se dozvíte v článku. Čeká vás i test jednotlivých značek.

Test zimních směsí do ostřikovačů

Zimní kapalina do ostřikovačů Sonax Xtreme -70 °C
Autoland Zimní kapalina do ostřikovačů koncentrát 1 l
Zimní kapalina do ostřikovačů Sheron -30 °C
Velvana Glacidet Ice Free -20°C 5 l
Zimní kapalina do ostřikovačů Carlson -20 °C
Zjistit cenuZjistit cenuZjistit cenuZjistit cenuZjistit cenu
Typkoncentrátkoncentrátsměssměssměs
Vhodné do teploty (°C)-70-60- 30-20-20
Přibližná cena za l (Kč)7050352530
Hodnocení
celkem
97 %
94 %
92 %
90 %
89 %
 Zjistit cenuZjistit cenuZjistit cenuZjistit cenuZjistit cenu

Pořadí v tabulce výše vyjadřuje naše hodnocení, kdy jako kritéria jsou: použité složení, cena, minimální teplota a subjektivní pocit z čistoty skla.

Když jde o nemrznoucí směs do ostřikovačů, mnoho řidičů ve výběru tápe. Na trhu najdete spoustu značek a druhů, které se liší jak složením, tak teplotou, při které garantují nemrznutí. Zimní kapalinu do ostřikovačů si dnes navíc můžete koupit nejen v autoservisu a autodílech, ale také na čerpací stanici nebo v supermarketu. Jak je na tom jejich kvalita? U nemrznoucích směsí bohužel nelze aplikovat pravidlo, že čím dražší, tím lepší. Co ale platí je, že čím větší balení, tím výhodnější cena (a také kredity v oblasti ekologie při snížení plastového odpadu). Podíváme se na nemrznoucí směsi podrobně.

  

Pořídit si nemrznoucí směs je v zimě opravdu nutné. A to samozřejmě proto, abyste při řízení dobře viděli. Společně s kvalitními stěrači a čelním sklem v dobrém stavu tvoří svatou trojici bezpečného výhledu z auta.

U zimních náplní do ostřikovačů se můžete setkat s nejrůznějším složením, výrobci rádi “šidí” a nahrazují. Nekvalitní směs může:

  • v autě zamrznout a způsobit problémy v ostřikovačích
  • naleptat stěrače a lak auta (přelakování některých speciálních laků, zejména matných, může stát i desítky tisíc)
  • v případě vdechování skrze klimatizaci nebo topení škodit vašemu tělu
  • nepříjemně zapáchat
  • způsobit vodní kámen na skle, v ostřikovačích a hadičkách
  • sklo umazat místo čistit.

Z těchto důvodů je určitě dobré podívat se nemrznoucím směsím do auta na zoubek a vybrat takovou, která bude vyhovovat ve všech ohledech. Někdy je to těžší a laik může mít problém vyznat se v záplavě modré kapaliny. Pro lepší orientaci vám, pevně věříme, pomůže náš test zimních směsí do ostřikovačů.

Jak fungují zimní směsi do ostřikovačů

Základní vlastností, kterou musí každý výrobek z této kategorie splňovat, je mrazuvzdornost. I když je venku pod nulou, směs nesmí zamrznout a musí téct. Toho se dosahuje tím, že se do tekutiny přidává alkohol, který navíc skvěle odmašťuje a účinně myje. Možná vás to překvapí, ale největší spotřeba nemrznoucí směsi při jízdě nepřichází při velkých mrazech, ale v teplotách okolo nuly. Právě při těch totiž sníh na silnicích taje, a společně se solí tuto špinavou břečku okolní auta šplíchají na vaše čelní sklo. Když bude vaše směs nekvalitní nebo bude chybět, stěrače roztátý sníh rozmažou po skle a vy uvidíte jen šmouhy.

Když si prohlédnete nabídku produktů, zjistíte, že vody do ostřikovačů mají označené nemrznutí minimálně do -20 ºC. Možná si říkáte, proč tolik, copak jsme na Sibiři? Navíc ostřikujeme při teplotě okolo nuly. Důvodů je více. První je, že v noci bývá venku mnohem chladněji. A jakmile by vám tekutina v nádrži či hadičkách zamrzla, přes den už neroztaje. Mezi další důležitý důvod patří fakt, že pokud za jízdy ostříknete sklo, teplota na něm začne klesat. Při odpařování lihu se totiž spotřebovává značné množství tepla, které je odebíráno právě sklu. A protože se líh vypařuje mnohem rychleji než voda, může se stát, že už okolo -10 ºC se na skle začne tvořit jemná zamrzlá krusta. Voda zbylá po odpařeném lihu pak může mrznout i v tryskách. Proto je tedy –20 ºC minimum i v našich zeměpisných podmínkách.

Ředění nemrznoucích směsí

Zimní směsi tedy můžete pořídit do -20, -40, -60 i -80 ºC. Jedná se vesměs o koncentráty, které je možné naředit vodou na požadovanou nižší mrazuvzdornost. Pro naše podmínky v ČR není často nutné mít takto silné směsi. Proč to dělat? Doma naředěná směs vás vyjde mnohem levněji než směs pořízená v obchodě. Prodává se také v mnohem větších baleních. Ředit ji lze destilovanou vodou na vámi zvolenou mrazuvzdornost. Pro snadnější orientaci se můžete řídit touto tabulkou.

Teplotní určení zakoupené směsi

Ředění s destilovanou vodou

Teplota použití po naředění

-20 ºC

1:0 (neředěné)

-20 ºC

-20 ºC

1:1(stejně vody jako směsi)

-5 ºC

-30 ºC

1:0 (neředěné)

-30 ºC

-30 ºC

1:1 (stejně vody jako směsi)

-10 ºC

-80 ºC

1:0 (neředěné)

-80 ºC

-80 ºC

1:1 (stejně vody jako směsi)

-32 ºC

-80 ºC

1:2 ((2x více vody jako směsi)

-15 ºC

Správné ředění směsí je důležité, protože příliš silný (a nekvalitní) koncentrát by vám mohl naleptat lak nebo jinak poškodit auto.

Složení zimních směsí do ostřikovačů

Aby zimní směs nebo koncentrát fungovala, musí obsahovat určité látky. V první řadě rozhodně vodu, dále je přítomno asi 30 % alkoholu (nemusí být pouze líh), často pak také parfemace (laicky řečeno přidání vůně), které zpříjemňují alkoholový odér. Dle složení můžeme zimní směsi dělit na různé typy.

Voda

U směsí není důležitá jen alkoholová složka, ale také tvrdost vody. Pokud ve vaší domácnosti tvrdou vodu máte, určitě dobře víte, co umí napáchat. Postupem času ucpává trysky ve sprše a v kohoutcích, povlak vodního kamene ulpívá na všech površích. To samé způsobuje tvrdá voda v hadičkách a tryskách ostřikovačů. Vápník a hořčík navíc přímo působí na průhlednost čelního skla. Při jízdě do něho naráží kamínky a usazuje se na něm prach, což způsobuje ve skle maličké trhlinky. Jakmile takové sklo budete ostřikovat tvrdou vodou, v trhlinkách se usadí vodní kámen, který způsobí horší viditelnost, zejména v protisvětle.

Pohlídejte si proto, aby váš ostřikovací přípravek obsahoval vodu měkkou. Jak ji poznáte? Stanovuje se v milimolech (jedná se jednotku látkového množství).

  • Tvrdá voda – 2,51 -3,75 mmol/litr
  • Měkká voda – 0,7-1,25 mmol/litr

Voda do ostřikovačů by měla být ještě měkčí. Ty nejlepší produkty obsahují minerálů pod 0,5 mmol/litr.

Alkohol

Dostáváme se k nejvíc diskutované složce, a sice té alkoholové. Aby směs nezamrzala, musí obsahovat zhruba třetinový podíl alkoholu. Možná vás napadne, že nejlepší je použít líh, a tak může po lahvi ostřikovače sáhnout i alkoholik v nouzi, ale není tomu tak. Mimo líh se používá i metanol nebo isopropanol. Jaké jsou výhody a nevýhody jednotlivých druhů?

Líh

Líh, odborněji etanol patřil dlouhou dobu mezi základní druh alkoholu pro výrobu zimních směsí. Ačkoliv podléhá vysoké spotřební dani v potravinářském průmyslu, technického lihu se tato daň netýká a dá se zakoupit výrazně levněji. Bývá běžně zastoupený v nemrznoucích směsích.

Metanol

Spousta z vás si jistě vybaví metanolovou aféru z roku 2013, při které zemřelo bezmála 50 lidí. Metanol je alkohol jedovatý pro člověka a rozhodně se nesmí pít. Zajímavé však je, že v nemrznoucích směsích se vyskytuje. Do roku 2010 jeho využití v tomto sektoru bylo možné pouze pod přísnou kontrolou. Od roku 2010 však působí legislativa Evropské unie, která metanol povoluje, ale za určitých podmínek. Například pokud je obsažený v produktu v množství 3 % a více, je nutné opatření speciálním uzávěrem, který děti otevřou jen stěží. Na obalu je také třeba uvést varování, že je výrobek zdraví škodlivý a není radno ho ani vdechovat nebo uvést do styku s kůží.

Protože problém může způsobit i vdechování, je možná trochu zarážející, že je metanol ve směsi do ostřikovače povolený. Spousta aut má totiž vstup vzduchu do klimatizace a topení přímo pod čelním sklem – určitě už jste odér ostřikovací směsi v autě cítili, takže existuje reálné riziko, že ji vdechnete. Přesto neexistují studie, že by by čichání metanolu bylo horší než čichání lihu. I tak se ale většina výrobců rozhodla levnějšího metanolu ve směsích nevyužívat. Věnujeme se mu i níže v sekci “Na co si dát pozor”.

Isopropanol

Poslední alkohol, který se využívá pro výrobu nemrznoucích směsí je isopropanol, kterému se říká také přiboudlina. Je typický výrazným zápachem a nedobrou kvalitou, a vzniká i při výrobě pálenky. Protože není dobrý, vylévá se pryč a do vypáleného alkoholu se nemíchá. Ostřikovací směsi ho využívat mohou, a je poměrně efektivní. Ale co zápach? Jeho odér se výrobci snaží přerazit parfémem. Proto hlavně u produktů s isopropanolem má smysl pořídit si zimní směs s vůní, která do auta částečně pronikne. Když se ale tekutina na skle zahřeje a začne se vypařovat, většinou ani parfém nedokáže zcela přerazit nepříjemný zápach.

Jeden ze čtenářů nás upozornil na novou směs MOL Evox 4 Season -10°C – směs bez vůně. Umělé vůně vyvolávají u mnoha lidí alergickou reakci a takto můžete problém vyřešit. Není v ní tolik alkoholu a proto je jen do – 10 °C, ale v mnoha částech republiky jsou nižší teploty spíše výjimečné.

Etylenglykol

Poslední složkou, kterou v nemrznoucí směsi najdete je ethylenglykol, který se stará o to, aby se líh nevypařoval tak rychle a zbylá voda nezačala na skle namrzat. Jeho množství ale musí být mírné, jinak způsobuje šmouhy.

Na co si dát pozor

Určitě jste slyšeli, že nekvalitní zimní směsi do ostřikovačů mohou způsobit škody na autě – a to hlavně tím, že naleptají lak, pryž na stěračích nebo plastové součástky v autě. Čemu se vyhnout?

Metanol

Ano, metanol bývá součástí levných směsí, ale pozor na něho. Šetření se tu příliš nevyplácí. Metanol je jedovatý, takže při vydatném používání a vdechování by vás mohl i přiotrávit. Hlavně ale patří k silným rozpouštědlům, což vaše auto určitě nepotěší. Když ho výrobce přimíchá do zimní směsi, sice zamezí zamrzání, ale hrozí jak poškození plastových součástí trysek ostřikovače, tak samotného autolaku. Tyto problémy se dají očekávat hlavně při pravidelném používání, po prvních pár vyjížďkách se nic nestane. Ale i jedna zimní sezóna už může způsobit nevratné škody. Na laku se mohou tvořit fleky a mapy, gumové těsnění na oknech a stěračích budou poškozené. Pochopitelně jde o množství metanolu. Pokud ho tam bude nepatrné množství, bát se nemusíte. Ale 10 a více procent metanolu ve směsi je pro auto rozhodně nepříjemné.

Aceton

Další látkou, která by neměla v ostřikovací směsi nic pohledávat je aceton. Ženy ho znají jakožto odlakovač na nehty, ovšem odlakovat si s ním auto určitě nikdo z vás nechce. Jedná se o velmi silné rozpouštědlo, které pomáhá blokovat zamrznutí směsi, ale autu extrémně škodí.

Kohoutková voda

Některé levné směsi mohou místo vody destilované obsahovat klasickou kohoutkovou vodu, která může zanést trysky vodním kamenem.

Až budete studovat složení vybrané zimní směsi, nezapomeňte si obsah těchto látek pohlídat. Raději sáhněte po kvalitním přípravku, za který si možná trochu připlatíte, ale v celkové míře ušetříte peníze za opravu. Výše zmíněné složky v něm zkrátka nenajdete. Jejich místo obsadí líh, ethylenglykol nebo jiné ingredience. Nejvýhodnější je nákup v e-shopu, který složení směsi netají – což se bohužel jeví jako běžná praxe, nebo přímo na benzince (velké značky mají často poměrně kvalitní směsi, nicméně cena je většinou o něco vyšší), u automobilového výrobce či kvalitního servisu. Naopak ve většině případů není dobré kupovat směs v supermarketu, kdy jsou často velmi nízké ceny ale také kvalita.

Speciality v oblasti kapalin do ostřikovačů

Mimo klasické směsi si můžete vypomoci ještě speciálními technologiemi, a sice těmito:

Tekuté stěrače

V úvodu článku jsme mluvili o tom, že pro čistá skla není důležitá jen kvalitní směs do ostřikovačů, ale i efektivita stíracích gumiček na stěračích. S tím souvisí i možnost nechat si aplikovat tzv. tekuté stěrače. Ty oceníte hlavně v silném dešti, kdy účinně zabraňují namrzání. Když se totiž na skle nedrží vlhkost, není, co by zamrzalo. Jedná se tedy o pečlivou aplikaci několika produktů, které společně odpuzují vodu. Je to ale proces komplikovaný a určitě doporučujeme využít služeb profesionálů.

Nano kapalina do ostřikovačů

Využít můžete i vylepšenou verzi klasických směsí, které využívají nanotechnologii. Obsahuje nanočástice, které vyrovnávají nerovnosti na skle, a povrch je pak dokonale hladký. Stěrače s ní fungují efektivněji a sklo zbytečně nebrousí a netřou. Šetří tak nejen sklo samotné, ale právě i stěrače. Poměrně dost produktů nese toto označení, ale jejich kvalita je často různá. Opět se vyplatí číst složení a také si přečíst zkušenosti ostatních uživatelů. Nicméně ty jsou v tomto případě velmi subjektivní.

Je výhodné pořizovat velké kanystry zimní směsi?

Samozřejmě, že velkým lákadlem pro pořízení třeba 25litrového koncentrátu či směsi je jeho výhodnější cena oproti menším balením. Při dnešních cenách veškerého zboží je to krok logický. Navíc je nejvýhodnější pořídit danou směs před sezónou, kdy jsou ceny příznivější a zásoby velké. Nejlepší ceny získáte většinou v supermarketu nebo v akci na internetu. Běžně se můžete setkat s výhodnými akcemi na vodu do ostřikovačů v supermarketech, populární je třeba zimní směs do ostřikovačů Lidl. Pozor ale na kvalitu, obzvlášť privátní značky řetězců mohou obsahovat kohoutkovou vodu, která trysky zanese vodním kamenem. Nejdráž vás vyjde nákup nemrznoucí směsi na benzínce.

Ohledně velkých balení je ale třeba myslet i na nevýhody. Velký kanystr potřebujete někde skladovat. Koncentrát nemrznoucí kapaliny je třeba skladovat při teplotě vyšší než -20 °C, zároveň je ale nutné omezit na minimum čas, kdy bude vystavený teplotám nad 35 °C. Vysoké teploty zimní směs znehodnotí. Pokud vám tedy po zimě něco zbyde, rozhodně kanystr neukládejte doma na půdu, kam v létě peče slunce.

Jak často je třeba zimní směs doplňovat?

Záleží na více faktorech. Pokud potřebujete mít sklo neustále perfektně čisté, je logické, že ho budete ostřikovat víc. To samé platí v případě, kdy je zima mírná a víc prší. Spotřebu více navyšuje i jízda po dálnici v hustém provozu, kdy sklo musíte odstřikovat častěji. Zásobní nádržka auta má obvykle objem okolo 3 litrů, pokud má vaše auto ostřikování světlometů, pak i 5 litrů. Spotřeba je opravdu individuální, někomu vydrží obsah nádržky na celou zimu, jiný dolévá výrazně častěji. Všeobecně lze říct, že zimní směs do ostřikovačů 25l pravděpodobně za jednu zimu nespotřebujete.

Mixování letní a zimní směsi

Když vám směs v nádržce nebo v kanystru zůstane, a po zimě nejsou už ani památky, logicky vás může napadnout, že ji doplníte směsí letní. Na to ale pozor, míchat zimní a letní směs do ostřikovačů se nedoporučuje. Můžete si tak automobil poškodit.

Jednotlivé směsi mají odlišné složení a pokud se špatně smíchají, hrozí, že pokud na jaře teplota klesne pod bod mrazu, směs zamrzne a zdeformuje vám ostřikovací hadičky nebo poškodí jiné součástky v mechanismu. A to se stává poměrně často, jelikož nádržka ve většině aut má specifický tvar, který má podobu dlouhé trubice. Určitá část směsi se v ní tak prostě nepromíchá. Nikdy navíc nevíte, jaké množství např. letní směsi jste nestihli vypotřebovat, a tak nelze určit správný poměr pro míchání. Nemrznoucí směs pak nebude fungovat správně.

Pokud budete postupovat naopak a na jaře do zbytku zimní směsi přilejete letní, zas takový problém to pro auto ani bezpečnou jízdu nebude. Může se ale stát, že tahle domácí směska nebude tak efektivně odstraňovat zbytky hmyzu a na skle ho spíš rozmaže. Pokud byste se rozhodli celoročně užívat zimní směs, autu neprospějete. Díky obsahu alkoholu je totiž zimní směs agresivnější a způsobí rychlejší odcházení gumových a plastových součástek stěračů či karoserie.

Jak tedy postupovat? Před nástupem zimní či jarní sezóny raději zbytek kapaliny dokonale spotřebujte, nebo ji odsajte hadičkou z nádrže, než se rozhodnete dolít novou.

Typy přípravků do ostřikovačů

Setkat se můžete s těmito třemi možnostmi.

Hotové směsi

Směs, kterou lze běžně zakoupit už nemusíte nijak ředit nebo s ní nic dalšího provádět. Jednoduše ji nalijete do nádržky a o víc se nestaráte. Nemusíte řešit žádné ředící poměry ani shánět destilovanou vodu. Jedná se o nejpohodlnější řešení. 

Koncentráty

Výhodně jsou zejména u zimních kapalin. Koncentrát v určitém poměru naředíte s (destilovanou) vodou a teprve potom vlijete do nádržky. Je třeba vědět, v jakém poměru kapalinu ředit. S koncentrátem můžete ušetřit poměrně dost peněz. Hodí se, pokud se chystáte na delší dobu do zahraničí, protože v cizině jsou ceny ostřikovacích směsí většinou o dost dražší než v Česku. Na druhou stranu tam musíte strávit opravdu velmi dlouhou dobu, aby se celá nádržka vypotřebovala. A pochopitelně existují země (typicky směrem na východ), kde jsou ceny naopak výhodnější (jen pozor na kvalitu).

Už od slova koncentrát je jasné, že se jedná o menší láhev, která vám nezabere příliš prostoru v kufru. Nezapomeňte na to, že je třeba koncentrát ředit demineralizovanou vodou, aby vám vodní kámen neucpal trysky.

Tablety do ostřikovačů

Jsou i další možnosti, jak vaše sklo učinit krásně čistým a průhledným. Využít můžete tablety do ostřikovačů, které jsou většinou celoroční. Stačí jednu tabletu přihodit do zhruba 4 litrů vody nebo nemrznoucí směsi (záleží dle daného výrobce), a směs nalít do nádržky. Nelze to bohužel provést přímo v nádrži. Jejich výhoda je například jako nouzové řešení na cestách, kdy kapalina dojde a není možnost zakoupit novou na benzince. U naprosté většiny benzinek však kapalinu seženete po celý rok.

Můžete místo směsi použít JAR?

Když je nouze, může voda s jarem posloužit jako poslední záchrana. Osobně bych se do ničeho takového nepouštěla, ale pokud máte starší auto, které už má sloužit jen pár sezon tak v případě nouze … U novějšího vozu mi to však nedává žádný smysl.

Ale pouze v létě! Pozor si však musíte dát na několik věcí. Jar dost pění, což není úplně ideální stav pro dobrý výhled v autě. V zimě na jarovou vodu úplně zapomeňte, museli byste přimíchat alkohol. Obyčejnou (kohoutkovou) vodu do ostřikovačů nikdy nepouštějte, vodní kámen by vám zanesl trysky. Použijte vodu destilovanou, nebo běžnou minimálně převařte a nechte odstát. Vzhledem k ne tolik vysokým cenám kvalitních produktů je však vždy lepší využít běžnou směs a tato domácí výroba směsi do ostřikovačů se zrovna nevyplatí. Oprava poškozeného auta by vás vyšla mnohem dráž.

A co kvalitnější domácí výroba? Ptáte se, jak vyrobit zimní směs do ostřikovačů? Možné to je, stačit vám k tomu bude destilovaná voda a isopropylalkohol, který je k sehnání v drogerii nebo lékárně. Smíchejte je v poměru 1:10 a přidat můžete i esenciální olej s vůní, který přebije nepříjemný odér. To je návod na domácí nemrznoucí směs do ostřikovačů. Do – 20 ºC by tato směs měla vydržet. My doporučujeme raději sáhnout po komerčním výrobku, který nemusí být výrazně dražší. Navíc ušetříte čas při výrobě směsi.

Recenze zimních směsí do ostřikovačů

Na trhu lze pořídit spoustu nejrůznějších produktů. Která zimní směs do ostřikovačů je nejlepší? Podívejte se na náš test.

Zimní kapalina do ostřikovačů Sheron -30 °C

Typsměs
Vhodné do teploty- 30
Přibližná cena za l35 Kč

Značka Sheron se věnuje výhradně potřebám pro motoristy, a nabízí proto i nejrůznější příslušenství a provozní kapaliny. Zimní směs do ostřikovačů Sheron patří mezi nejoblíbenější produkty, které volí spousta majitelů aut. Možná jste netušili, že značka Sheron spadá pod společnost Shell, která vlastní oblíbené a kvalitní čerpací stanice. Pokud tedy hledáte zimní kapalinu do ostřikovačů Shell, jedná se právě o produkty Sheron.

Běžně je k dostání směs pro teploty -20, -30 či -40 °C, přičemž k univerzálním patří právě Sheron -30 °C, kterou uživatelé kupují nejčastěji. Je vhodná jak k omývání skel, tak pro světlomety. Obsahuje etanol, tedy líh, který se využívá nejčastěji a nemá nepříjemný zápach. Zároveň pak ethylenglykol, který se stará o to, aby na skle nevznikaly šmouhy. Výrobek je k dostání v příjemné citrusové vůni. Uživatelé ho hodnotí velmi kladně, nezamrzá ani na dálnici, netvoří šmouhy, nenaleptává lak. Občas zvane alkoholem, čemuž se ale vyhnout nedá. 5litrové balení je za výhodnou cenu, navíc je možné kapalinu dále naředit destilovanou vodou – pro mírnou zimu je dostačující i tak. Součástí kanystru není tankovací hubice, takže se trochu hůře lije do nádrže. K dispozici je i menší 3litrové balení.

Zjistit cenu

Zimní kapalina do ostřikovačů Sonax Xtreme -70 °C

Typkoncentrát
Vhodné do teploty-70 °C
Přibližná cena za l70 Kč

Autokosmetika Sonax nabízí spoustu řad provozních kapalin pro automobily. Řada Sonax Xtreme je nejvyšší řadou této značky, proto od ní můžete očekávat maximální kvalitu. K dostání jsou zimní směsi pro různé teploty, ale mezi nejprodávanější patří Sonax Xtreme -70 °C. Směs nezamrzne ani v těch největších mrazech, perfektně odstraní olej, saze nebo sůl ze silnice. Na skle nezanechává šmouhy. Nepřekvapí vás ani nepříjemný zápach, naopak hezky voní. Zároveň nenaleptává lak ani plastové součástky. Překvapit však může vyšší cena, ovšem v podstatě se jedná o koncentrát, který je možné výrazně ředit. Teplotu -70 °C v našich podmínkách nenaměříte. Naředit s destilovanou vodou ho můžete v poměru 2:1 pro -30 °C, 1:1 pro -20 °C, 1:2 pro -10 °C.

Sonax stejně jako předchozí přípravek obsahuje etanol (líh) a ethylenglykol. Složení je tak šetrné k laku i dalším součástkám v autě.

Uživatelé si Sonax Xtreme velmi chválí, a my ho také jmenujeme vítězem testu. Zimní směs do ostřikovačů 5l Sonax vám vydrží opravdu dlouho, protože ho díky skvělým mycím schopnostem nevypotřebujete takové množství. Navíc je vhodný i jako doplněk k tekutým stěračům.

Zjistit cenu

Zimní kapalina do ostřikovačů Carlson -20 °C

Typsměs
Vhodné do teploty-20 °C
Přibližná cena za l30 Kč

Carlson je český výrobce, který se zaměřuje převážně na autokosmetiku a produkty pro motoristy. Mezi ty patří i zimní kapalina do ostřikovačů Carlson, jejíž nejběžnější variantu -20 °C samotný výrobce povýšil na kapalinu celoroční. Seženete ji ale i ve verzi -30 či -40 °C. Je vhodná pro jakýkoliv typ ostřikovačů a motorových vozidel. Z našeho testu disponuje nejvýhodnější cenou. Uživatelé si kapalinu vesměs chválí, jak pro její funkčnost, tak přívětivou cenu. Její nevýhodou je nelibá vůně, na kterou si někteří uživatelé stěžují. K dostání je jak v 5litrovém kanystru s tankovací hubicí, tak v menších baleních. Stejně jako ostatní ji můžete ředit destilovanou vodou na požadovanou funkční teplotu. Alkoholová složka je opět stejná – najdete v něm ethanol, etylenglykol a parfém.

Zjistit cenu

Jak vám tento test pomohl? Budeme rádi, když ho ohodnotíte hvězdičkami.

4.4/5 39 hodnocení

Zdroje:

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

  1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
  2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
  3. Rady k nakupování
  4. Nové recenze produktů
  5. Nové srovnávací testy
  6. Tyto e-maily jsou zdarma
  7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Kategorie:

2 Comments
  1. Zdravím, sleduji chvílí vaše stránky a jsou dost dobré, ale ohledně těch kapalin to je špatné. Nezachytili jste zásadní novinku mezi vodami do ostřikovačů a to je kapalina bez vůně.
    Umělé vůně jsou neregulované a díky tomu zcela nebezpečné látky a pokoušet se nimi přebít zápach alkoholu je holý nesmysl. MOL na to přišel a vyrobil kapalinu, kde dal méně alkoholu, stejně není méně než 10 stupňů pod nulou 99% času.
    Nemusíte řešit parfém, nemusíte řešit míchání, má to jenom výhody.

    Koukněte zde:
    https://www.facebook.com/jamikus/posts/pfbid0Q4nryXd53rLBmrPoT3TkF5w8vS61PVTnbtZRcr8H8Psx216RBtY2bXxx1xUrCx2kl

    Přidejte váš dotaz nebo recenzi

    Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

    Covybrat.cz
    Logo