Nevýhody mulčování trávy

Jsme profíci, nevěříme marketingovým slibům a nezávisle recenzujeme a srovnáváme produkty. Když nakoupíte skrze naše odkazy, můžeme získat malou odměnu, která ale nezvyšuje cenu vašeho nákupu.

Když lidé hovoří o mulčování trávy, často slýcháme pouze klady. Vaše půda je přirozeně chráněná, nevysychá ani se nerozbahní, je pečováno o její strukturu i půdní organismy… spousta mulčovacích sekaček zákazníky na tuto metodu přímo naláká. Víte však, že mulčování trávy má i své nevýhody? O těch se moc nemluví, nicméně existují. Právě nástrahám mulčování trávy se dnes budeme věnovat v našem článku. Protože ne vždy je tato technika pro váš trávník vhodná.

Co je mulčování

Mulčování patří mezi jeden ze způsobu obdělávání a hnojení půdy. Používá se jak v zemědělství, tak v zahradnictví. Může mít spoustu podob, ale v zásadě jde o pokrytí půdy okolo rostliny nějakým přírodním materiálem (mulčovací kůra, seno, přírodní mulčovací textilie atd.), které brání prorůstání plevele. Setkat se můžete i s rozprostření odpadu ze sklizně po povrchu pole nebo právě ponechání nadrobno pokosené trávy na trávníku.

Při mulčování se miniaturní kousky travin propadnou až ke kořenům trávníku, kde ho chrání před vysycháním, a také snižuje spotřebu hnojiva. Ne vždy je ale tato technika vhodná. O mulčování trávy a jeho nevýhodách si dnes povíme víc.

Jak vybrat nejlepší sekačku TEST a RECENZE 2023

Nezaujatý TEST 18+ zahradních sekaček ️ Porovnali jsme elektrické, aku i benzínové ️ Mrkněte na odborný test ️ Recenze, vítězové testů ️ Praktický rádce jak vybrat zahradní sekačku ️ Dozvíte se, jakou zahradní sekačkou posekáte trávník levou zadní ️...

Aktualizováno v srpnu 2023

12 důvodů, proč může být mulčování pro váš trávník nevhodné

Pokud jste nikdy neslyšeli, že by kdo proti mulčování brojil, možná vás překvapí, že má tento proces i nevýhody. A není jich málo. Nechápejte nás špatně, určitě nejsme zarytí anti-mulčovači. Je ale určitě fajn mínusy mulčování znát, abyste nebyli nepříjemně překvapeni.

1. Mulčování může nadělat nepořádek

Kdykoliv je na reklamních záběrech či fotografiích výrobců sekaček zobrazený čerstvě posekaný trávník, vypadá prostě perfektně. Vypadá tak dokonale, že by žasla i samotná anglická královna, kdyby ho zahlédla z okna svého paláce. Málokdy se však realita tomuto očekávání podobá. Mulčování trávy oproti klasickému sekání a sběru posečené trávy do koše sekačky může nadělat slušný binec obzvlášť, pokud se pustíte do trávy mírně vlhké. Posečené kousky se nalepí na vaše boty a snadno je roztaháte po celé zahradě. A to nebereme v úvahu vítr… Když zafouká, posekaná tráva se rozhodně nebude držet pouze na trávníku, ale zaneřádí váš chodník i terasu.

Test benzínových sekaček 2022

NázevKde koupitHodnocení SečeníHodnocení VýbavaHodnocení
celkem
1.VeGA 46 HWXVZjistit cenu85 %80 %
83 %
Recenze
2.Weibang WB 456 SCV 6in1Zjistit cenu80 %80 %
80 %
Recenze
3.FIELDMANN FZR 4618-144BVZjistit cenu75 %71 %
74 %
4.Fieldmann FZR 4608-BZjistit cenu75 %70 %
73 %
Recenze
5.AL-KO Classic 4.62 P-A 123002Zjistit cenu70 %60 %
66 %
6.Riwall PRO RPM 4234 PZjistit cenu70 %55 %
64 %
Recenze

2. Nic pro milovníky dokonalosti

Nejde jen o to, že se mulč doslova lepí lidem na paty nebo se snadno roznese po zahradě. Pokud máte v oblibě krásné a upravené zelené plochy, mulčování není nic pro vás. A to hlavně proto, že nasekaná travina, která zůstává na ploše ležet, nevypadá vůbec hezky. Rozklad travních stébel trvá většinou týdny, ale někdy i měsíce. A pokud budete mulčovat pravidelně třeba každý týden, tato hmota bude narůstat. Mulčování je zkrátka ideální třeba do sadu, na louky nebo větší plochy, kde nezáleží na vzhledu trávníku. I tak se doporučuje provádět ho cca 1x měsíčně, aby se tráva stačila rozkládat. Je vhodné ho sem tam nahradit klasickým sečením.

3. Problém pro alergiky

Alergie na pyly a trávy patří u lidí mezi nejrozšířenější. Pokud víte, že někteří členové vaší domácnosti s ní také bojují, nebude mulčování nejvhodnější metodou. Jemně posekaná tráva může lehce zapáchat a při větrném počasí snadno víří vzduchem, což alergikům způsobuje potíže.

4. Sekačka potřebuje větší údržbu

Nejen v případě sekačky trávy, ale i u jiných přístrojů většina lidí uznává tvrzení, že čím menší nutnost údržby, tím lépe. Údržba klasické sekačky představuje obvykle pouze nabroušení nože jednou za rok. Pokud ale chcete trávu mulčovat, budete muset pravděpodobně sekačku brousit častěji, třeba i třikrát ročně. Proč? Mulčovat je třeba extrémně jemně, a k tomu je nutné mít nože vždy perfektně ostré. Na druhou stranu tím zase zajistíte perfektně nabroušené nože po celý rok.

Test elektrických sekaček 2022

NázevKde koupitHodnocení
celkem
1.VeGA GT 3805Zjistit cenu
85 %
Recenze
2.Bosch ARM 32Zjistit cenu
75 %
Recenze
3.Einhell GC-EM 1032 3400257Zjistit cenu
74 %
Recenze
4.MTD SMART 32 EZjistit cenu
65 %
Recenze
5.Riwall PRO REM 3310iZjistit cenu
60 %
Recenze

5. Nutnost výkonnější sekačky

Aby bylo mulčování pro váš trávník skutečně přínosné – a to je jistě ten hlavní důvod, proč trávu mulčujete, musí být traviny posekané velmi jemně. Problém nastane v případě, kdy se o to pokusíte se sekačkou s nízkým výkonem. Bohužel spousta levnějších elektrických přístrojů zkrátka nemá výkon potřebný pro pořádnou práci. A tak se budete muset poohlédnout po sekačce se silnějším motorem. Nejen, že tento pomocník bude dražší, ale i využívaná energie bude finančně náročnější.

6. Mulčování je velmi obtížné, pokud je tráva vlhká

Proč je náročné mulčovat ve vlhkých podmínkách? Při tomto procesu se snažíte pokrýt povrch trávníku vrstvou jemně posečené trávy. Díky tomu posečená tráva tleje a předává důležité živiny stávající travnaté ploše. Když je však venku vlhko a tráva není suchá, posečené části mají tendence shlukovat se do nepravidelných kupek nebo se zasekávat na spodní straně vaší sekačky. A to není dobré z několika důvodů. Zaprvé nakupené odřezky trávy zabraňují slunečnímu světlu rovnoměrně svítit na trávník, čímž vznikají nevzhledné skvrny, za druhé musíte neustále ohýbat svá záda a sekačku od vlhké trávy čistit. Je to nejen nepohodlné, ale také zdlouhavé.

7. Péče o trávu bude vyžadovat víc času

Pokud budete o svůj trávník pečovat s železnou pravidelností, tato nevýhoda se vás tolik nedotkne. Všech ostatních smrtelníků, kteří údržbu trávníku nepodřizují přesnému plánu, však ano. Kvalitní mulčování bude totiž vyžadovat delší čas obzvlášť, pokud je vaše tráva hustá. A to proto, že při každém průseku se musíte posunout jen o kousek, abyste mohli mulčovat účinně. Takže pokud je vaše tráva vzrostlá, budete muset přes celý povrch projít několikrát, abyste ji zkrátili na vhodnou délku.

Test aku sekaček 2022

NázevKde koupitHodnocení
celkem
1.Makita DLM432PT2Zjistit cenu
89 %
2.Einhell GE-HM Li-Solo 3414200Zjistit cenu
79 %
3.Bosch EasyRotak 36-550Zjistit cenu
78 %
Recenze
4.Kärcher LMO 18-33 1.444-400.0Zjistit cenu
77 %
5.Bosch CityMower 18-300Zjistit cenu
76 %
Recenze
6.GARDENA PowerMax Li-40/32 5033-20Zjistit cenu
72 %

8. Vysokou trávu raději posečte

Před mulčováním je důležité mít trávník v určité délce, která je ideálně okolo 25 cm. Pokud je váš trávník delší, vzniklo by velké množství mulče, který by se rozkládal pomalu. Vysokou trávu je tedy lepší klasicky posíct a sesbírat na kompost. Existují mulčovací stroje, které zvládnou i vysoký porost, ale jejich cena už se pohybuje v několika desítkách tisíc korun.

9. Pozor na šíření plevele

Pokud nejste příznivci perfektního anglického trávníku, ale ve vaší zahradě se to hemží sedmikráskami, pampeliškami nebo běžným několika druhovým trávníkem, může vám mulčování trochu zavařit. Pokud plevel předem neodstraníte, budete mulčovat nejen trávník, ale i další rostlinky. A poslední věc, kterou chcete udělat je podpořit růst plevele. Před samotným mulčováním tedy musíte nejdřív přijít na to, jak se plevele zbavit. I v případě, že je váš trávník řidší, mulčování raději nedoporučujeme. Časem byste ho mohli proměnit na kompletně zaplevelenou plochu plnou mechů, což většina z vás pravděpodobně neuvítá. Mnohem lepší je použít klasickou sekačku a posečené rostlinstvo uklidit na kompost.

10. Zákaz hnojiva a chemikálií

Možná jste o tom ještě neslyšeli, ale pravdou je, že tráva, jejíž růst jste podporovali hnojivy a chemickými produkty se nerozkládá stejným způsobem, jako organicky pěstovaný trávník. Než se dáte do mulčování, měli byste travnaté plochy nechat odpočívat od chemických látek.

Jak na sekání trávy v zimě

Možná vás při přečtení napadlo, co blázníme. Je ale faktem, že spousta lidí neví, jak trávník na zimu připravit. Netuší, kdy naposledy trávník posekat...

11. Mulčování je komplikovanější ve svahu

Pokud vaše zahrada nebo sad neleží na rovině, ale na povrchu, který se svažuje, bude pro vás mulčování problematické. V případě, že je svah mírný by to ještě šlo, ale pokud sklon plochy přesáhne 30°, bude mulč sklouzávat dolů.

12. Slimáci i hlodavci

Rozhodli jste se mulčovat? Připravte se na to, že během prvních pár měsíců až roku se v mulči bude dobře dařit slimákům a může přitáhnout i myši. Po čase se dostaví přirozená rovnováha, ale do té doby počítejte se zvýšeným výskytem těchto zvířátek.

Mulčování má samozřejmě i své výhody (kterých není málo) a nejen s rostoucím zájmem o ekologii a udržitelnost se dostává čím dál více do popředí. Přesto je potřeba znát i jeho stinné stránky a případy, kdy není vhodné. Protože jak už to v životě bývá, není jen jedna správná péče o trávník, ale je vždy třeba vzít do úvahy vaši situaci, výbavu a formu v jaké chcete trávník či zahradu mít. Tento článek nemá rozhodně sloužit proti mulčování. Sama věřím v jeho výhody. Jen neplatí vždy a všude.

Jak vám tento test pomohl? Budeme rádi, když ho ohodnotíte hvězdičkami.

4.4/5 150 hodnocení

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

4 Comments
 1. Je vhodné mulcovat posekanou trávou rybízy na podzim?

  • Dobrý den,

   obecně se mulčování trávníku na podzim nedoporučuje. Zmulčovaná tráva začne hnít, což trávník bude dusit.

 2. Je vertikutace trávníku opravdu přínosná?

  • Dobrý den,

   pokud chcete „dokonalý“ zelený a hustý trávník, tak na jaře v době, kdy trávník začíná růst vertikutace skutečně pomáhá. Samozřejmě je potřeba vyhnout se jejímu provádění za příliš slunečného nebo deštivého dne, stejně jako zvolit správnou hloubku. Myslím, že zde lze krásně parafrázovat známé pořekadlo „dobrý sluha, špatný pán …“

  Přidejte váš dotaz nebo recenzi

  Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

  Covybrat.cz
  Logo