Jak ochladit byt

Také už máte plné zuby vedra? To nesnesitelné pocení, vysušený vzduch z klimatizací, probdělé noci a kdo ví, co ještě! Připravili jsme pro vás nejen rady jak na ochlazení vzduchu v místnosti, ale také se zaměříme na ochlazení organismu, domácích mazlíčků a venkovního posezení. Zkuste naše recepty ještě dnes a uvidíte, že se nespálíte!

Jak ochladit byt a vzduch v místnosti

Během velkých veder se vám může zdát nejúčinnější a nejlevnější řešení otevření oken a větrání. Už několik let se však píše o tom, a je to svato-svatá pravda, že větrání během horkých dní je jednou z nejhorších věcí, kterou můžete udělat. Větrat by se mělo jen brzy ráno nebo pozdě večer, kdy teplota klesne pod 25 °C, jinak je větrání spíše kontraproduktivní. Do domu si totiž pouštíte teplý vzduch!

Žaluzie jsou efektivní, ale pozor ať se z nich nestane topení

Jakmile si v bytě nebo domě vyvětráte, nezapomeňte zatáhnout žaluzie a klidně ještě závěsy. Tyto „clony“ totiž odrazí sluneční paprsky, které by se jinak přes čirá skla draly do pokoje. Úplně nejlepší možností je, pokud máte venkovní žaluzie. Ty totiž v létě teplo odrazí nejlépe. V zimě zase zabrání úniku tepla, kterého přes okno uniká až 40 %. Vekou výhodou je to, že si je můžete nechat namontovat i dodatečně během celého roku. Většina domácností se proti světlu a slunci chrání hliníkovými žaluziemi. V tomto případě však zbystřete! Přes den vás sice ochrání od tepla, ale v noci začnou fungovat jako malé radiátory a nakumulované teplo začnou pouštět do místnosti. Proto je na noc nezapomeňte vytáhnout.

Mokrý závěs

Doslova božským osvěžením jsou mokré závěsy, které místnost nejen ochlazují, ale také zvlhčují vysušený vzduch. Závěsy můžete buď vymáchat ve vodě, nebo je orosit rozprašovačem vody. Pokud se rozhodnete pro máchání, nezapomeňte je dobře vyždímat. Klidně můžete použít pračku a nastavit jen program na odstředění. Velmi praktická je také možnost praní na krátký program, takže budete mít závěsy nejen vyprané a mokré, ale také vyždímané. Pokud chcete ždímat v ruce, vězte, že nemají takovou sílu jako pračka, takže pod pověšené závěsy položte ručník, který bude absorbovat skapávající vodu.

Markýzy: Účinný a designový doplněk

Markýzy ať už výsuvné nebo kazetové můžete na svůj dům či byt přimontovat kdykoliv. Kromě toho, že plní funkci slunečníku, zabraňují vnikání tepla do místností, a navíc před sluncem ochraňují i terasu. Jejich největší výhoda spočívá v tom, že když nejsou potřeba, jednoduše je srolujete a máte uklizeno, roztažené zase vypadají velmi pěkně. Myslíte si, že markýza je vhodná jen do rodinného domu? Nemáte pravdu! Na trhu totiž existují i svislé fasádní markýzy, které stíní okna nebo lodžie. Jsou ideálním řešením i na balkon.

Boj proti teplu není jako boj s větrnými mlýny, pomůže fólie

Proti teplu můžete bojovat i speciální protisluneční fólií. Ta se lepí buď zvenku, nebo zevnitř přímo na sklo. Nemusíte mít obavu z toho, že byste přišli o drahocenné denní světlo. Fólie v létě bojuje jen proti horku, v zimě naopak nepropouští teplo z místnosti ven. Za nás je lepší lepení fólie zvenku, protože rychleji odrazí teplo. Podle typu může fólie zadržet až 80 % slunečního záření. Připravte se však, že pořízení tohoto opatření není nejlevnější. Fólie i s odbornou montáží vás může vyjít i na 900 Kč/m2. Pokud jste šikovní, můžete aplikaci provést sami, pořizovací cena protisluneční fólie se pohybuje kolem 500 Kč/m2. Jestliže v obchodě narazíte na protisluneční fólii, která stojí kolem 200 Kč, nenechte se napálit, jedná se totiž o fólii do auta, nikoliv na okna obytných prostor.

Ukliďte vše, co přitahuje nebo drží teplo

Pokud máte doma i přes větrání neutuchající vedro, schovejte do skříně všechny hřejivé látky, jako jsou froté prostěradla, deky, ale také plyšové hračky. Pokud se vám bude chtít, můžete také smotat koberec. Pokud se potřebujete zchladit, choďte naboso po dlažbě, plovoucí podlaze nebo PVC. Určitě neuděláte chybu, ani když vytřete studenou vodou.

Nechte vodu, ať se vypaří

Příjemného osvěžení můžete dosáhnout i tak, když do dřezu v kuchyni nebo do vany v koupelně napustíte pár centimetrů ledové vody. Vodu nechte stát, bude se odpařovat, a tím příjemně zvlhčí vzduch ve vyprahlé místnosti. Do vody můžete namočit i prostěradlo a přehodit ho přes okno. To zabrání slunečním paprskům ve vniknutí do místnosti a navíc se vzduch v místnosti zvlhčí.

V hlavní roli kostky ledu

Pokud jste zapomněli zatáhnout žaluzie nebo závěsy, vyzkoušejte kostky ledu. Dejte je do misek a misky rozestavte po obvodu místnosti. Postupným rozpouštěním ledu se vzduch v místnosti začne ochlazovat. Misku s ledem můžete postavit i před větrák. Po zapnutí bude vzduch z větráku do místnosti rozhánět chlad, který vydávají kostky ledu.

Netopte elektrickými spotřebiči

Pokud to není nezbytně nutné, vypněte počítač a i televizi. Tyto přístroje, stejně jako žehlička, vydávají teplo, a tak mohou teplotu v místnosti o pár desetin stupňů zvýšit. Televizi však nepostačí vypnout jen na ovladači, veškeré spotřebiče, které „topí“ je potřeba „natvrdo“ vypnout z elektřiny. Tedy kromě lednice a mrazáku. Požívejte zkrátka jen to, co je nezbytně nutné.

Chlaďte se během toho, co sedíte venku

Někdo, přesto, že má terasu nebo zahradu, ve vedrech raději ven nechodí. Neláká ho rozpálený beton nebo vdechování horkého vzduchu. Víte však, že existuje vodní ochlazení terasy a také ochlazení zahrady? Existují speciální rosiče pro ochlazení, které stačí jen napojit na přívod vody, rosiče nainstalovat třeba na slunečník, rýnu nebo jiný nosič a můžete se nechat příjemně chladit jemnou mlhou, kterou rosiče produkují.

Vyšlete do útoku elektrospotřebiče

Možná se vám zdá, že úplně nejúčinnější je zapnutí klimatizace. Ale co když ji někdo špatně snáší nebo ji v bytě nemá nainstalovanou? Pořizovat si klimatizaci na pár dní v roce je zbytečná investice, která navíc potřebuje i stavební úpravy. Vyzkoušejte jiné přístroje na ochlazení vzduchu. Může se jednat třeba o větráky, na tru jsou dostupné hned v několika provedeních. Zbavit veder se můžete i ochlazovačem vzduchu nebo mobilní klimatizací.

Větráku, roztoč to!

Ochlazení bez klimatizace můžete dosáhnout třeba větrákem. Větráků na trhu existuje celá řada. Stropní ventilátory jsou pravděpodobně nejúčinnější, protože rozhání teplo u stropu, kde se nejvíce kumuluje. Stolní větráky jsou dobrým a levným řešením do kanceláří. Jen si dejte pozor, aby se dal regulovat výkon a také směr foukání. Stojací větrák je dobrou volbou třeba do obývacích pokojů. Jako doplňkovou funkci může mít rotaci, takže zasáhne větší prostor. Pro větší efektivitu můžete přes větrák přehodit mokrý hadr, který vzduch zvlhčí. Dostupné jsou také stojací větráky, které produkují chladnou rosu. Pokud máte okna jen na jedné straně a nemůžete si tedy v místnosti udělat průvan, natočte větrák směrem k oknu. To doporučujeme dělat večer, až klesne teplota. Takto umístěný větrák vám teplý vzduch vyžene ven.

Ochlazovač vzduchu: Nejlepší kompromis mezi klimatizací a větrákem

Pokud vám vadí vysušený vzduch a bolest v krku, kterou může mít na svědomí klimatizace a větrák se vám zdá neúčinný, zkuste ochlazovač vzduchu. Jedná se o efektivní přístroj, který pro správné fungování potřebuje vodu nebo led. Uvnitř ochlazovače je menší ventilátor, který studený vzduch fouká do místnosti. Ochlazovač vzduchu je vhodný do prašných a suchých místností, ale nehodí se tam, kde je vlhkost vzduchu příliš vysoká, mohly by zde totiž začít vznikat plísně.

Mobilní klimatizace pro občasné použití

Pokud se vám peníze nechtějí investovat do nákupu drahé nástěnné klimatizace a nechcete svůj volný čas obětovat hledáním dobrých řemeslníků, kteří vám klimu zapojí, můžete zvolit klimatizaci mobilní. Jedná se o přístroj, který postavíte do místnosti, do okna nainstalujete hadici vývodu teplého vzduchu a zapojíte do elektřiny. Nezapomeňte, že hadici byste v okně měli utěsnit, aby došlo k efektivnímu chlazení. Pořizovací cena zdaleka převyšuje větráky, ale je o desítky tisíc levnější, než nástěnná klimatizace.

Jak spát ve vedrech

Kvůli vysokým teplotám se během celého dne cítíme velmi unavení. A když už nastane ta doba, kdy se můžeme uložit ke spánku, ne a ne zabrat, protože v ložnici je jako ve skleníku. Jak si poradit s ochlazováním ložnice?
 • Zmrazte prostěradlo nebo pyžamo – Před tím, než si půjde lehnout, dejte vaše prostěradlo nebo pyžamo k ledu. Stačí ho dát na chvíli do mrazáku a uvidíte, jak příjemně se vám bude usínat.
 • Vzdejte se flanelového povlečení – Převlečete si peřiny do mikrovlákna, saténu nebo bavlněného saténu. Žádnou novinkou také není lněné prostěradlo nebo povlečení. Len totiž báječně chladí. Dejte vale pyžamům s dlouhým rukávem a „nohávem“. Klidně spěte jen v bavlněném tričku.
 • Vlažná sprcha je lepší než ledová – Dejte si před spaním vlažnou sprchu. Pokud si dáte ledovou, póry se začnou stahovat a tělo bude chtít vyrovnat teplotní rozdíl, takže se začnete potit. Ideální je proto zvolit spíše sprchování odraženou vodou. Pocit chladnosti vydrží o to déle. Není ani potřeba se vehementně sušit ručníkem, tření totiž vyvolává teplo.
 • Spěte co nejblíže podlaze – Jak je dobře známo, teplý vzduch se drží nahoře. Proto vám bude větší teplo, když budete spát na vaší vysoké boxspringové posteli než když si ustelete třeba na lehátku blízko podlahy. Místo peřiny se přikryjte jen prostěradlem
 • Větrejte – Jakmile klesne teplota pod 25 °C, otevřete okna a dveře tak, aby se udělal průvan. Tím si v pokoji dobře vyvětráte a bude se vám lépe spát.

Jak na ochlazení organismu

Kromě různých spotřebičů a babských rad, jak si ochladit domov je také potřeba myslet na naše tělo.

Jděte do lesa

Pokud bydlíte ve městě, kde nad zelení převládá rozpálený beton, vyrazte na procházku do lesa. Díky stínu a stromům je les mnohem chladnější než rozpálená centra a také je v něm vlhčí vzduch.

Svlažte se ledovými obklady

Přehřáté tělo můžete zchladit ledem a studenými obklady, jen si dejte pozor, abyste to nepřehnali a nepřivodili si angínu. Jako ledový obklad můžete použít relaxační gelové brýle. Dejte je do mrazáku, a jakmile budou zmrzlé, můžete je použít jako ledovou čelenku. Úleva se dostaví okamžitě. Další možností je šátek nebo žíněnka, kterou namočíte ve studené vodě, pořádně vyždímáte a přiložíte na čelo.

Vyhněte se pálivým a těžkým jídlům

Během veder nemá člověk příliš chuti k jídlu. Pokud tímto problémem netrpíte, ale horko vám je, vyhněte se tučným, smaženým a příliš kořeněným jídlům. Tučná jídla tělo těžko zpracovává, takže se při této činnosti zahřívá. Z koření byste se rozhodně měli vyhnout chilli a zázvoru. Naopak za koření, které ochladí organismus, považujeme bylinky, mátu peprnou a fenykl. Vsaďte raději na lehké pokrmy plné čerstvé zeleniny. Na škodu nejsou ani těstoviny s pestem, rajčetem a mozzarelou. Dobrým, jednoduchým a nenáročným jídlem je také vaječná omeleta. Velmi příjemné vás zchladí mléko a mléčné výrobky, zeleninové šťávy, ovocné džusy, bílé víno, klíčky a tak dále. Zkuste nakouknout třeba do středomořské kuchyně a nechte se inspirovat.

Dodržujte pitný režim důsledněji než kdy před tím

Horko způsobuje, že se člověk potí a vylučuje ze sebe nejen škodliviny, ale také vodu, kterou je potřeba doplňovat. Denně by měl člověk vypít 2-3 litry vody. Dejte si však pozor na to, jakou vodu pijete. Při pocení se z těla dostávají i minerální látky, které je potřeba doplňovat. Proto kromě vody z kohoutku pijte i minerální vody a čaje. S pitím chlazených nápojů opatrně! Rozpálený organismus se sice rychle zchladí, ale o to větší pocit horka se v zápětí dostaví. Navíc si můžete přivodit bolest v krku.

Znáte pleťovou mlhu?

Pleťová mlha je kosmetický přípravek, který se aplikuje na obličej. Jedná se o vodu nebo termální vodu, která obsahují vitamíny a minerály, takže o pleť pečuje. Nejčastěji je v lahvičkách s rozprašovačem a vypadá jako maska na vlasy ve spreji nebo voňavky. Objem lahvičky se pohybuje kolem 100 ml, takže je velmi skladná a dámy ji mohou bez problémů nosit v kabelce nebo ji mít postavené na stole, protože nezabere téměř žádné místo. Ochlazení vodní mlhou uleví nejen od tepla, ale také vyživuje pleť. Rozprašovač je velmi jemný, takže na pokožku dopadá jen osvěžující mlha. Díky jemné konzistenci nenaruší make-up, některé mlhy ho dokonce fixují.

Ochlazení domácích mazlíčků

Také naši domácí mazlíčci trpí vedrem stejně jako my. Proto se jim horká období snažte co nejvíce zpříjemnit. Nejčastější otázkou bývá, jak ochladit psa v létě. Rozhodně mu nepomůže, když ho hodíte do vody. Mohly by to odnést ledviny! Pokud doma máte dlouhosrsté plemeno, určitě mu pomůže, když ho necháte na léto ostříhat. Samozřejmě ne dohola, ale zkrácení dlouhé srsti pro něj bude příjemné. Nezapomeňte, aby měl stálý přístup k čerstvé vodě. Doma i venku ji v misce dejte na takové místo, kam nesvítí sluníčko. Přehřátou vodu totiž pejsek může odmítnout. Pokud doma máte dlažbu, můžete pejskovi napustit vodu do větší misky, ve které si může zchladit i tlapky. Určitě nic nezkazíte, pokud pejskovi na nějaké místo připravíte vlhký ručník, může se o něj osvěžit, pokud bude mít chuť. Na procházky se doporučuje chodit brzy ráno nebo pozdě večer, kdy teplota klesne. Pokud máte pejska venku, rozhodně ho během veder nezavírejte do kotce, kde neproudí vzduch. Nechte ho raději volně běhat po zahradě. Pejsek si sám najde stín třeba pod stromem. Pokud na zahradě nemáte tak vzrostlé stromy, stačí vyrobit jednoduchou stříškou, která poskytne stín.

Jak si vyrobit levnou a účinnou klimatizaci doma

Pokud rádi zkoušíte alternativní způsoby, jak se ochladit, můžete vyzkoušet náš návod na výrobu klimatizace. Nemůžete od ní očekávat takový výkon jako od té klasické, ale chvíli vás chladit bude. Budete potřebovat:
 • 5 dvoulitrových PET lahví se zmrzlou vodou,
 • axiální ventilátor (používá se v koupelnách),
 • plastové koleno s průměrem 10 cm,
 • polystyrenovou krabici velkou tak, aby se do ní pohodlně vešlo všech 5 lahví,
 • řezák.
Do víka od polystyrénové krabice vyřežte do protilehlých rohů dva otvory. Díky tomu bude moct vzduch proudit v celé krabici. Do krabice naskládejte lahve se zmrzlou vodou, do jednoho otvoru dejte plastové koleno, do druhého větrák. Větrák zapojte do elektřiny a začněte s „klimováním“. Lahve se zmrzlou vodou vydrží zhruba 2 hodiny. Pro jistotu je dobré mít v mrazáku zásobu dalších PET lahví.
Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Covybrat.cz
   Logo