Odsávačka hlenů na vysavač je u maminek často diskutovaným tématem. Používat, či nepoužívat? Každá máma vám zřejmě řekne něco jiného, ale my vám v našem článku ukážeme, že vysávání soplíku pomocí odsávačky rozhodně není nebezpečné. Poradíme i fígle, jak tento proces udělat pro vaše malé snesitelnější.
Po odsávačce se většinou sahá u nejmenších dětí, které neumějí samy smrkat. Správnému smrkání se děti naučí až v rozmezí 4-6 let. Vzhledem k tomu, že novorozeňata neumí během prvních 6 týdnu ani dýchat pusinkou, je pro ně rýma skutečně otravnou záležitostí. A to nejen pro ně, ale také pro vás jako pro rodiče. Pokud děti nemohou správně dýchat, mohou se objevit komplikace spojené s nosem, krkem, dýchacími cestami, ale také s ušima. Od rýmy jim tedy pomůže odsávačka, která hleny z nosíku dobře dostane. Děti učte smrkat střídavě z pravé a levé dírky již od dvou let.
Odsávání je dobré provádět třeba u novorozeňat nebo u dětí, kterým rýma opravdu komplikuje život. U dětí, které rýmu snáší bez větších obtíží, se odsávat nemusí.
Na jakém principu odsávačka pracuje
Odsávačka hlenů na vysavač funguje na bázi podtlaku stejně jako odsávačka balónková nebo hadičková, o kterých píšeme níže. Podtlak je však díky vysavači daleko účinnější, ale nemusíte se bát. Vašemu miminku mozek nevycucne. Díky vysavači je odsávání méně namáhavější pokud si tedy odmyslíme, že miminko musíme držet, než u odsávaček manuálních. Díky vysavači dobře odsajete i zadní rýmu z nosních dutin a nosohltanu. Ta nejvíce trápí čerstvě narozená miminka.
Nemusíte se obávat ani údržby odsávačky, jelikož ta je úplně snadná. Díky tomu, že je možné ji rozdělit na několik dílů, ji snadno vymyjete saponátem, nebo ji dle pokynů výrobce můžete i sterilizovat.
Výhody odsávaček
- Můžete ji použít kdekoliv, kde je vysavač,
- její používání je schváleno pediatry a ORL lékaři,
- je jemná a účinná při používání,
- rychle, bezpečně a bezbolestně vašemu miminku uleví,
- po čase dítě začne odsávačku samo vyhledávat,
- díky průhlednému materiálu můžete sledovat průběh odsávání,
- výrobek prakticky není možné rozbít,
- je možné ji používat opakovaně,
- snadno se udržuje.
Nevýhody odsávaček
- Je hlučná,
- u dítěte může způsobit strach z vysavače.
Návod pro správné použití odsávačky
- Než přistoupíte k odsávání, kápněte vašemu děťátku do nosíku mořskou vodu, Libenar nebo Vincentku. Jedná se o roztoky, které hlen částečně rozpustí a odsávání pak bude snazší.
- Poté miminko posaďte nebo uveďte do co nejvzpřímenější polohy. Příslušný konec odsávačky přitiskněte k nosní dírce, spusťte vysavač a začněte vysávat. Ten samý postup opakuje u druhé nosní dírky.
- Ihned po dokončení odsávání odsávačku umyjte horkou vodou. Pokud by v ní hleny zůstaly, mohly by se začít tvořit bakterie. Výrobek sušte v takové poloze, aby dobře vyschnul v každé části. S čištěním vám může pomoci speciální štěteček na údržbu tohoto zařízení.
S odsáváním to nepřehánějte. Uvádí se, že by se mělo odsávat před spánkem a celkově zhruba 3x denně. Nosní kapky by se měly používat maximálně 4 dny po sobě, abyste dítěti zbytečně nevysušovali nosní sliznici. Jakmile dojde ke zlepšení rýmy, je vhodné používat třeba jen kapičky s mořskou vodou na pročištění nosíku. O tom se však poraďte se svým pediatrem.
Pamatujte, že časté odsávání vysušuje sliznici, což může vést k její náchylnosti na různé infekce. Proto, pokud vašemu děťátku rýma z nosu teče, odsávání není potřeba.
Jak vše děti zbavit strachu z odsávačky
Pokud vaše děti při odsávání křičí a dělají „cirkus“, je lepší odsávat častěji, ale kratší dobu. Při velkém tyátru je lepší odsávačku odložit, dítě uklidnit a zkusit to znovu za nějaký čas. Pokud máte starší děti, pokuste se jim princip odsávání vysvětlit. Zbavíte je tak jejich strachu.
Dobrou metodou je odsávání dětem ukazovat třeba na oblíbených plyšácích nebo hračkách. Když dítě uvidí, že se ani jeho hračka nebojí, existuje tu možnost, že i ono samo se bát přestane. Vysavač můžete třeba i pojmenovat a vytahovat ho dětem i na hraní ve chvílích, kdy nemá rýmu. Lux pro ně tedy nebude takovým strašákem, kterého mají spojeného s nepříjemnou činností.
Používání odsávačky na hleny na vysavač je šetrné a bezpečné. Pokud tomu nevěříte, zkuste si to na sobě sami. Nástavec odsávačky je konstruován tak, aby nepronikal hluboko do nosíku, takže nedráždí sliznici. Nástavec je také vybaven podtlakovou samoregulací. Podtlaková samoregulace je přínosná v tom, že přebytečný výkon vysavače dokáže sama upustit. Pokud má váš vysavač regulaci výkonu, je vhodné odsávat na nejnižší výkon.
Pořizovací cena odsávaček na vysavač se v lékárně pohybuje kolem 300 Kč.
Další typy odsávaček
Na trhu jsou dostupné ještě další varianty odsávaček na hleny.
Bateriová odsávačka
Je malá a pohodlně se vejde do ruky. Funguje na baterie, takže je možné s ní cestovat a její provoz je tichý. Výhodou odsávačky je vodotěsnost a snadná údržba.
Balónková odsávačka
Tato varianta funguje na principu vyfouknutí balónku, vsunutí nástavce do nosu dítěte a uvolněním balónku. Tím vznikne podtlak, který dokáže z dýchacích cest vytáhnout hlen. Výhodou je nízká pořizovací cena (cca 100 Kč), ale nevýhodou nízký podtlak, kvůli kterému je celý proces zdlouhavý.
Hadičková odsávačka
Funguje na principu, který využívá maminčina dechu. Jeden konec hadičky se vsune dítěti do nosu a druhý si maminka vloží do úst a vdechne vzduch. Opět dojde k vytvoření podtlaku, který vytáhne hlen. Díky speciální konstrukci se již vytažený hlen nemá šanci vrátit zpět do nosánku, protože se ukládá do nádobky s víčkem nebo do zásobníku. Cena se pohybuje kolem 150 Kč.

Vystudovala jsem univerzitu v Olomouci v oboru umění. Působila jsem v rádiu, kde jsem se naučila vést samostatné projekty a skvěle mluvit. Ve volném čase mě baví práce okolo domu, cestování, děti, zvířata, sport a ruční výroba. Díky tomuto širokému záběru, vám ve svých článcích dokážu zprostředkovat maximum informací, které vám usnadní život. Zvídavost je moje přirozená vlastnost. Zajímá mě, jak věci fungují, co mi mohou nabídnout nebo kde mají háček. Jsem velmi zodpovědná a trochu puntičkářka 🙂
Sledujte nás na sociálních sítích
Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.