Recenze Panasonic TX-55GZ1500E

Přiznám se, že se na letošní produkci od Panasonicu hodně těším. Může za to několik faktorů. Jednak se u klasických LCD vrátili k VA panelům (loni plošně používaly IPS) a za druhé se zatím Panasonic nesoustředí na produkci 8K televizorů, které kvůli nedostatku obsahu a vysoké ceně zatím příliš nedávají smysl. Dnešní kousek spadá kapku jinam. Jedná se o OLED a to „druhý nejlepší“, samozřejmě dle oficiálního postavení v produkci Panasonicu. Jak je to doopravdy a jaké jsou rozdíly mezi ostatními OLEDy od tohoto výrobce si v článku rovněž rozebereme. Tato televize se již neprodává. Hodnocené a aktuálně prodávané značky najdete zde.

Parametry

Rozlišení4K
Obnovovací frekvence100 Hz
Podsvíceníne
HDMI4
Průměrná doba odezvy3 ms
Local dimmingne
Zobrazovací technologieOLED
Typ paneluOLED
Podpora HDR10ano
Podpora Dolby Visionano
Podpora HLGano
Uvedení na trh2019
Barevná hloubka10 bitů
Pokrytí spektra DCI-P398 %
Pokrytí spektra Rec.202074 %
Výška74,4 cm
Šířka122,8 cm
Hloubka6,2 cm
Výška (včetně podstavce)78,3 cm
Šířka (včetně podstavce)122,8 cm
Hloubka (včetně podstavce)31 cm
Váha29 kg
Odhadovaná spotřeba za rok162 kWh
Wi-Fi2,4 i 5 Ghz
Síťový vstupano
USB (počet)3
Bluetoothano
Input lag v herním módu20 ms
Tato recenze je kromě části o zvuku a vzhledu společná i pro modely GZ950E a GZ1000E. GZ2000E je kvalitou obrazu ještě o malý kousek dále, ale jinak pro ni také platí naprostá většina informací uvedených v článku. Proč tomu tak je se dozvíte dále v článku.

Design

Jelikož se jedná o OLED, tak je opravdu tenký. 4,5 cm v nejhlubším bodě mluví samo za sebe. Při pohledu na přístroj mi v hlavě rezonuje popis ve stylu jemné a minimalistické elegance. Pod panelem je umístěn dvoukanálový soundbar, který na výšku zabírá asi 4 cm. Nepůsobí však nijak rušivě a stává se přirozenou součástí vzhledu televizoru. Stojan je masivní, kovový a pevně kotví obrazovku. Vůbec celé zpracování mi přijde hodně nadstandardní a plně v souladu s vyšší cenovkou přístroje. Jak bývá často zvykem, část konektorů ústí dozadu, část do strany. Ze strany je přístup k slotu na CI kartu, vstupu na sluchátka, dvěma HDMI portům a USB portu (ve verzi 3.0!). Zbytek portů je vyveden přímo dozadu. Na část s výstupy je možné umístit plastovou krytku, která je zakryje. Využití mi moc jasné není, protože když chcete zapojit třeba flash disk, musíte ji sejmout. Rovněž otvor v ní pro vyvedení kabeláže není příliš velký a při větším množství kabelů nejspíš rovněž nepůjde použít.

Kvalita obrazu

Je známou informací, že Panasonic pro výrobu svých OLED televizorů používá panely od LG (stejně jako ostatní výrobci). To však neznamená, že je divácký zážitek naprosto stejný jako u OLEDů od LG. Velkou roli v dnešních televizorech totiž hraje i software a jeho zpracování videa. U GZ1500 se této role ujímá Hollywood Cinema eXperience Pro Intelligent Processor. Ten je shodný pro všechny letošní Panasonic OLED modely. Hlavní silou OLEDů je fakt, že dokáží vypnout každý jednotlivý pixel z více než osmi milionů, které jsou při 4K rozlišení použity. Díky tomu OLEDy mají úroveň černé, které v současnosti není rovno. Pro zobrazení dokonale černé plochy jednoduše vypnou všechny pixely, kterých se to týká. Kontrastní poměr je díky tomu vlastně nekonečný (stejně jako u ostatních OLEDů).

Panasonic je v televizním světě známý pro přesné zobrazení barev. A je tomu tak i letos. Pokrytí barevného spektra je u DCI-P3 98 % a u Rec.2020 74%. To jsou hodnoty, které patří k těm nejlepším na trhu. Říkáte si, že tato televize je tím pravým přístrojem pro HDR? Máte pravdu, a to z několika důvodů. Panasonic totiž podporuje všechny používané HDR standardy. Tedy obligátní HDR10 a HLG (ty má snad každý nový televizor), pokročilejší Dolby Vision (aktuálně nejpoužívanější) a dokonce i HDR10+ (alternativa k Dolby Vision, kterou hodně prosazuje třeba Samsung). Dalším důvodem je velmi slušný jas (i s ohledem na fakt, že tato oblast není zrovna dominantou OLEDu), který se blíží 750 nitům.

HDR obraz vypadá naprosto úžasně. Každý z hlavních výrobců OLEDů (LG, Panasonic, Philips, Sony) má vlastní přístup k podání barev při HDR. Podle mě nejde objektivně říct, který z nich je nejlepší, protože každému se subjektivně může líbit něco jiného. Osobně mi nejvíce vyhovuje podání od Sony, ale je faktem že Panasonic v tomto ohledu v mnoha průzkumech či anketách sbírá jednu cenu za druhou. Obraz je jasný, ostrý a má neskutečné barvy. Zvládání pohybových scén je rovněž na výborné úrovni, které sice není až tak skvělé jako u Sony Bravia KD-65AG9, ale mnoho jí nechybí. Frekvence televizoru je samozřejmě 100 Hz.

O tom že OLED je dobrá volba pro hry není pochyb. Doba odezvy je ještě násobně menší než u nejlepších LCD (i když to jsou oboje tak malé hodnoty, že to ani nehraje roli) a input lag na úrovni 20 ms. Z nových funkcionalit je podporováno pouze ALLM (Auto low-latency mode), což znamená, že se vám režim přepne na herní při zapnutí konzole a vy nemusíte upravovat manuálně. Bohužel variabilní obnovovací frekvence (VRR) podporována není. Rovněž nový eARC není podporován. Pozorovací úhly nejsou u OLEDů problémem. I když sledujete obraz pod opravdu vysokým úhlem, změny v kontrastu nebo podání barev jsou skoro neznatelné.

To je jejich velkou výhodou oproti konvenčním televizorům vybaveným VA panelem. Stále platí, že většina diváků bude po většinu času sledovat SD nebo HD obsah a proto upscalling (převod do 4K rozlišení) hraje důležitou roli. Moderní algoritmy dokáží v této oblasti opravdová kouzla a GZ1500 je toho dalším důkazem. Detaily i hrany objektů při upscallingu z HD jsou ostré, bez přebytečných artefaktů. U SD to žádná současná technologie nedokáže zcela zachránit, obraz vypadá uměle a z blízka trochu kostičkovaně. Naštěstí i u nás už je valná většina programů v HD.

Systém

Operační systém Panasonicu se nazývá My Home Screen, pro letošní rok ve verzi 4.0. Jedná se o vlastní systém Panasonicu, který vychází z předchůdce OS Firefox, na kterém Panasonic spolupracoval společně s Mozzilou (společnost, co má na svědomí oblíbený internetový prohlížeč Firefox). Oproti konkurenci (Tizen, AndroidTV, webOS ..) se může zdát až strohý. Skutečně je poměrně jednoduchý, nenabízí tisíce funkcionalit. Na druhou stranu má všechny potřebné funkce a také jako jeden z mála nabídne skutečně rychlý (a díky tomu použitelný) internetový prohlížeč. Mimochodem asi pět sekund trvá, co je od prvního spuštění tv připravena na vaše pokyny. To není vůbec špatná hodnota.

Zvlášť pokud ji srovnáte s prvním spuštěním (či restartem) AndroidTV, kde si počkáte více než 30 sekund. Samozřejmostí jsou aplikace pro všechny důležité streamovací služby – Youtube, Netflix či Amazon. U Netflixu stojí za zmínku, že tv nabízí speciální zkalibrovaný profil pro sledování Netflixu. Pro méně zkušené uživatele, kteří si nechtějí hrát s nastavením televizoru a přitom mít výtečný obraz, je to skvělá zpráva. Celkově v počtu dostupných aplikací za ostatními tv operačními systémy zaostává. Takže pokud máte v této oblasti speciální potřeby, doporučuji před nákupem ověřit, že požadovaná aplikace pro tento systém existuje. Na první pohled možná žádné změny oproti loňské verzi nevidíte. Nově máme možnost náhledu videa, bez nutnosti pouštět vlastní aplikaci. Třeba několikrát zmiňovaný Netflix nebo Youtube.

Přehrávač mediálních souborů vypadá naprosto stejně jako loni. Pro neznalé, ve srovnání s konkurencí nepatří rozhodně mezi špičku. Například u titulků nelze změnit font. Na druhou stranu můžete měnit znakovou sadu, rozměr titulků, jejich barvu nebo zpoždění. Mnohem více než drobnost typu volby fontu může vadit nepodpora soundtracku ve formátu DTS. Což je vážně škoda, protože tv dokáže přehrát všechny běžně používané video soubory, včetně opravdu velkých 4K videí (80 GB+). Přístroj je vybavený dvojicí DVB-T/T2/DVB-S2/DVB-C tunerů. Takže lze jeden program sledovat a další nahrávat.

Dálkové ovládání mi svým vzhledem moc nesedí k cenovce a prémiovosti tohoto modelu. Šedý plastový ovladač není to, co jsem očekával. Na funkčnost to samozřejmě nemá vliv. Jedná se o ovladač klasického typu, tedy žádný Magic Remote či minimalistický ovladač od Samsungu. Jednotlivá tlačítka jsou dobře rozmístěna, jen směrové šipky pro pohyb v menu bych uvítal o něco větší. Ale mám docela velké prsty, takže většina uživatelů by s nimi měla být spokojena. Oceňuji samostatné tlačítko pro můj oblíbený Netflix. Pokud si potrpíte na ovládání hlasem, tak přijdete zkrátka. Podporováno není. Tv by však měla být schopna spolupráce s Alexou od Amazonu či Google Asistentem.

Zvuk

GZ1500 má vestavěný soundbar, ke kterému je možné přidat i subwoofer (musíte si zakoupit). Ten se připojuje skrze vstup pro sluchátka. Poté ještě musíte upravit nastavení zvuku televizoru (vlatsně jen zaškrtnout, že používáte subwoofer). Dle papírových parametrů vypadá zvukový výkon podobně jako u GZ1000, v praxi je GZ1500 o kus dále a pokud nejste nároční audio posluchači, či nemáte doma kvalitnější audio vybavení, tak budete s integrovaným soundbarem spokojeni. Externímu zdroji se (už z principu omezení své fyzické velikosti) nemůže rovnat. Audio fanoušky může mrzet i nepřítomnost eARC, které je potřeba k přenosu nekomprimovaného Dolby Atmos a DTS: X do externího zvukového systému. Zjistit cenu

Doporučené nastavení

Každá televize (i stejný model od totožného výrobce) je trochu jiná, stejně jako místnost, ve které budete tv sledovat. Proto berte toto nastavení jako inspiraci, od které se můžete odpíchnout, ne jako pevné dogma.

 • Mód zobrazení –> THX Cinema
 • Úroveň svítivosti: 50
 • Kontrast: 85
 • Jas: 0
 • Barevná sytost: 50
 • Tón barvy: 0
 • Ostrost: 30
 • Teplota barev: normální
 • Živé barvy: vypnuto
 • Redukce rozmazání: 3
 • Vložení černého snímku: vypnuto
 • Nastavení EKO -> Úsporný režim -> vypnuto

Podporované formáty

VideoAudioObrázky
AVIMP3JPEG
HEVCAACHLG Photo
MKVWMA
WMVFLAC
MP4Apple Lossless
M4VWAV
FLV
3GPP
VRO
VOB
TS
PS

Životnost a odolnost OLED tv

U OLEDů mám vždy potřebu zdůraznit potenciální riziko vypálení obrazu, ale zároveň je fakt, že to riziko je opravdu malé. Při správném zacházení s OLED tv pak si dovolím tvrdit, že minimální. Na fórech se (hlavně v minulosti) objevovali informace od uživatelů o vypálených logách, či herního menu. Tyto informace jsou pravdivé a nelze je popřít. Faktem však je, že se vždy jednalo o jednotky případů a to i v ČR máme prodáno za roky jejich existence hezkých pár tisíc OLEDů. Hrozbu vypálení si uvědomují i výrobci a aktivně za pomoci různých automatických čistících cyklů pracují na její eliminaci. Dále si myslím, že proběhlo i poučení uživatelů, kteří lépe vědí jak se k OLEDu chovat. To vše dohromady za mě tvoří důvody, proč se poslední dobou informace o vypálení objevují méně a méně. Já mám tedy v plánu dál toto riziko zmiňovat, ale s následujícím vysvětlením, které ukazuje, že při správném chování je šance na něco takového opravdu mizivá.

Srovnání ostatních Panasonic OLED tv pro rok 2019

Všechny přístroje z letošní OLED řady Panasonicu využívají stejný panel a stejný obrazový procesor. Rozdíly jsou zejména kosmetické ve vzhledu a v podání zvuku. To platí pro modely Panasonic TX-55GZ950E, TX-55GZ1000E a Panasonic TX-55GZ1500E. Kvalita obrazu je u těchto tří na de facto identické úrovni. Rozdíl je v podání zvuku. Ten je u GZ1500E výrazně lepší. Pro ty, kteří mají zvuk řešen externě, je však investice do „vyšší řady“ zbytečná a vystačí si GZ950E, která lze sehnat o pár tisíc levněji. Panasonic TX-55GZ2000E má navíc speciálně upravený panel, nazvaný „OLED Professional Edition“. Hlavní úpravy by měly být v lepším chlazení, které umožňují dosažení vyššího jasu.

Tato tv má tedy nejvyšší jas (až 1 000 nitů) ze všech jmenovaných a tudíž i nejlepší obraz v HDR. Je to opravdu špičková hodnota pro segment OLED televizorů. Bohužel i cena přístroje je zatím velmi vysoká – 90 000 Kč. A od svého uvedení v květnu 2019 zatím (říjen 2019) s cenou dolů nespadla. A to mluvíme o verzi ve velikosti 55 palců. Kdyby se její cena příští rok dostala někam k 50 000 Kč, tak by to byla fantastická koupě. OLEDy od všech velkých značek jsou si kvalitou obrazu velmi blízké. Svou roli v tom hraje i fakt, že dodavatel panelů do všech z nich je divize LG, nazvaná poměrně jasně LG Display. Kdyby se mě někdo zeptal jaký OLED je nejlepší, neměl bych jasnou odpověď. Pro LG letos hraje do karet nejlepší výbava v podobě HDMI 2.1. U Sony mi zase přijde nejlépe zpracovaný pohybu. Panasonic vládne s model GZ2000E (díky jeho vysokému jasu) HDR, ale pro některé diváky mohou být přitažlivější upravené barvy od LG nebo Samsungu, než co nejvíce realitě se blížící Panasonic. Za mě je skvělé, že máme z čeho vybírat, protože pro každého z nás mohou být důležité jiné faktory.

Přehled všech OLED modelů pro rok 2019

 • Panasonic TX-55GZ950E
 • Panasonic TX-65GZ950E
 • Panasonic TX-55GZ1000E
 • Panasonic TX-65GZ1000E
 • Panasonic TX-55GZ1500E
 • Panasonic TX-56GZ1500E
 • Panasonic TX-55GZ2000E
 • Panasonic TX-65GZ2000E

Panasonic LCD televize pro rok 2019 Z informací, které mám k dispozici, to vypadá, že nabídka klasických LCD od Panasonicu u nás není velká. Jedná se konkrétně o modely ze série GX700 a GX800. Zajímavostí je návrat k VA panelům (loni byli IPS). Jen 50 Hz frekvence. Řada GX900, která má 100 Hz se u nás nejspíše prodávat nebude. Vybírat tedy můžete z :

 • Panasonic TX-40GX700E
 • Panasonic TX-50GX700E
 • Panasonic TX-58GX700E
 • Panasonic TX-65GX700E

a

 • Panasonic TX-40GX800E
 • Panasonic TX-50GX800E
 • Panasonic TX-58GX800E
 • Panasonic TX-65GX800E

Řada GX800 nabídne lepší obrazový procesor a plnou verzi operačního systému My Home Screen 4.0. Nižší řada má „osekaný“ operační systém, který vypadá podobně, ale nenabízí tolik funkcí. Ostatní rysy jsou u obou přístrojů stejné. Tj. 50 Hz frekvence obrazovky a VA panel.

Zjistit cenu

Chcete raději nějakou levnější LCD televizi?

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

8.8 Total Score
Hodnocení Panasonic TX-55GZ1500E

Žádná tv není ideální pro všechny uživatele a situace. Panasonic GZ1500 je rozhodně fantastickým televizorem pro všechny milovníky filmů ve vysoké kvalitě a věrném zobrazení barev, co nejbližší realitě. Jestli si naopak užíváte neskutečně živé barvy, větší radost vám nejspíše udělá Samsung Q90R nebo OLEDy od LG. Ty se nebojí obraz uměle přikrášlit a vyšperkovat. Hráčům může v budoucnu chybět HDMI 2.1, kterou se Panasonic rozhodl zatím neimplementovat (pokud je to pro vás důležité, opět vás odkážu na letošní produkci LG). Nelze jednoznačně říct, že je lepší než třeba LG C9. Někomu bude vyhovovat více první, jinému druhý. Rozhodně se jedná o extrémně zajímavý televizor, který si svoje kupce dozajista najde. Za zmínku stojí i jeho vylepšená verze GZ2000E, která je aktuálně asi nejlepším OLEDem z pohledu obrazu co nejbližšímu realitě.

Kontrast
10
Pozorovací úhly
8
Barvy
9
Konstrukce
9
Dynamické scény
9
Funkce a výbava Smart tv
7
PLUSY
 • Dokonalá černá
 • Široké pozorovací úhly
 • Precizní zpracování
 • Luxusní a realitě odpovídající obraz
 • Díky integrovanému soundbaru velmi slušné audio
MÍNUSY
 • Nemá HDMI 2.1
 • Dálková ovládání působí lacině
 • Operační systém není tak vyspělý jako u konkurence
Přidejte váš dotaz nebo recenzi

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Vaše hodnocení

   Covybrat.cz
   Logo