Co je to parní praní

Aktualizováno v srpnu 2021

Možnost parního praní dnes již u dražších elektrospotřebičů najdete v základní výbavě. Parní praní je nejen šetrné, ale také účinné. V čem spočívá? To vám prozradí náš článek.

Nejlepší pračky

NázevKde koupitPraníŽdímáníProgramyHlučnostVýbavaSpotřebaCelkem
1.AEG ÖKOMix L8FEC68SCZjistit cenu90%100%90%80%90%80%
89%
Recenze
2.AEG ProSteam L7FBE68SCZjistit cenu90%100%60%60%100%80%
86%
Recenze
3.AEG ProSense L6FBG68SCZjistit cenu90%100%70%80%70%90%
85%
Recenze
4.AEG ProSteam L7FBE48SCZjistit cenu90%80%80%70%80%80%
81%
Recenze
5.Beko WUE 6636 CSX0AZjistit cenu90%70%70%60%60%65%
70%
Recenze
6.Indesit BWSA 61253 WZjistit cenu90%70%40%30%50%60%
61%
Recenze
7.PHILCO PPL 162Zjistit cenu90%50%50%50%60%50%
60%
Recenze

Kompletní průvodce výběrem (nejen parní) pračky a testy praček najdete zde.

zpět nahoru ↑

Kde se parní pračky vzaly?

Pračka s parním praním je vlastně klasická pračka na praní s tím, že navíc disponuje programem pro parní praní. Z vody tedy dokáže vytvořit páru.

Mezi průkopníky parního praní patří společnost LG, která před více než 20 lety na trh uvedla první pračku na parní praní. S párou se pracovalo ve třech fázích praní:

 • předpírka – voda společně s párou pronikla hluboko do prádla,
 • průběh cyklu – během praní pára zvyšovala teplotu vody, což vedlo k efektivnějšímu výsledku a docházelo k lepšímu využití pracího prostředku,
 • během máchání – pára sterilizovala a změkčovala oděv, takže docházelo k jeho menšímu zmačkání.

Po uvedení této technologie se na trhu s tímto způsobem praní objevila celá řada dalších výrobců praček.

zpět nahoru ↑

Co je to parní praní?

Abyste v klasické pračce dosáhli při praní odolných skvrn skutečně dobrý výsledků, je nutné prádlo prát nejméně na 60 °C, pokud chcete hygienickou čistotu, tak na 90 °C. Praní při takto vysokých teplotách však z dlouhodobého hlediska není pro vaše prádlo to nejlepší. Kombinace praní s párou, která se začíná tvořit při teplotě 100 °C, dokáže i odolné nečistoty odstranit při nižších teplotách například 40 °C (protože pára vodu ohřívá). Praní je tedy k prádlu šetrnější. Hygienicky vyprané prádlo ocení nejen alergici, ale také rodiče malých dětí.

Technologie tohoto způsobu praní spočívá v přirozeném rozvolnění vláken za pomoci páry. Díky tomu pronikne prací prostředek více do hloubky a zvládne odstranit i velice odolné skvrny. Vzhledem k tomu, že je praní párou šetrné, je možné v ní prát i velmi jemné prádlo (krajky, satén, spodní prádlo).

Parní praní: program nebo funkce?

Parní praní není program. Většinou se používá jako doplňková funkce k programu, který si zvolíte (například bavlna, barevné a podobně). Postup při praní v parní pračce je stejný jako při klasickém praní. Zvolíte program, přidáte prací prostředek a zvolíte funkci parního praní. Nemusíte však používat aviváž.

Některé pračky nabízejí program osvěžení, který je vhodný pro prádlo, které načichlo pachy například z kuchyně či restaurace, ale ještě není zapotřebí prát. Parní praní z něj pachy dokáže odstranit během krátké chvilky (cca 20 minut) a vy si oblečení ještě ten samý den můžete vzít znovu na sebe. Při tomto praní se nepoužívá prostředek na praní. Program osvěžení se používá i pro snadnější žehlení takových kusů oblečení, které ve skříni ležely již dlouho a jejich záhyby jsou odolné.

Po dokončení praní můžete u některých praček využít parní samočisticí cyklus, který vydezinfikuje buben.

Kde se pára bere?

Voda se ohřívá v ohřívači, který vytvoří páru. Díky tomuto procesu dochází ke snížení spotřeby ohřáté vody a také ke snížení spotřeby energie. Ke snížení dochází díky rychlejšímu zahřátí bubnu.

zpět nahoru ↑

Výhody parního praní

Mezi výhody se řadí:

 • vysoce hygienické praní (prádlo je zbaveno až 99 % alergenů a bakterií),
 • pára prádlo zbaví nejen bakterií, ale také eliminuje alergeny,
 • eliminace zápachu,
 • nemusíte používat aviváž, protože pára prádlo změkčí,
 • šetříte spotřebu elektrické energie, protože skvrny na prádle se odstraňují rychleji,
 • eliminuje mačkání prádla.
zpět nahoru ↑

Nevýhody parního praní

Za nevýhody se považuje:

 • vysoká pořizovací cena spotřebičů,
 • některé parní cykly trvají déle než klasické, což může vést k nárůstu spotřeby elektrické energie.

Pokud hledáte pračku s funkcí parního praní, podívejte se do našeho velkého testu praček, kde tyto elektrospotřebiče najdete.

zpět nahoru ↑

Parní sušičky

Parní funkci najdete také u sušiček. Horká pára, která pronikne látkou, prádlo načechrá a provoní jej. Navíc tyto sušičky neotáčí bubnem, takže se prádlo nemačká. Největší výhodou je, že prádlo zbavíte záhybů, a tak se snadněji žehlí. U některých elektrospotřebičů proto najdete přímo program pro snadné žehlení, který během sušení využívá páru a prádlo je méně zmačkané. Je však důležité, abyste prádlo po dosušení co nejrychleji vyndali z bubnu, jinak účinek ztratí svůj efekt.

Kondenzační sušičky s parní funkcí nabízejí také program osvěžení, najít jej můžete i pod názvem Refresh. Většinou se jedná o krátké programy trvající zhruba 20 minut, které nepříliš špinavé prádlo zbaví zápachu (zejména cigaretového kouře nebo zápachu z kuchyně). Prádlo tedy nemusíte prát a můžete si jej vzít znovu na sebe. V tomto případě je potřeba počítat s tím, že prádlo z bubnu vyndáte lehce vlhké. Zhruba do 10 až 15 minut však uschne. O tom, jak vybrat nejvhodnější sušičku prádla jsme se rozepsali v našem rádci Jak vybrat nejlepší sušičku prádla TEST.

Spotřeba u kondenzačních sušiček s parní funkcí při ceně 4,84 Kč za kWh (kilowatthodina) je průměrná cena za jedno sušení u výrobků s energetickou třídou A+++ zhruba 5,3 Kč, u výrobků A++ 7,8 Kč a u sušiček spadajících do energetické třídy A+ 9 Kč. Tyto hodnoty jsou však pouze orientační. Vždy záleží na typu sušičky, kapacitě, programu a dalších faktorech.

Jak vám tento test pomohl? Budeme rádi, když ho ohodnotíte hvězdičkami.

4/5 145 hodnocení

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran

Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Covybrat.cz
   Logo