Playstation VR recenze

Jsme profíci, nevěříme marketingovým slibům a nezávisle recenzujeme a srovnáváme produkty. Když nakoupíte skrze naše odkazy, můžeme získat malou odměnu, která ale nezvyšuje cenu vašeho nákupu.

Sony jako první přineslo virtuální realitu (odtud VéeRko) do světa konzolových her. Pokud máte PS4, nebo PS4 Pro, tak vám stačí Playstation VR a kamera a můžete si užít plnohodnotnou 360° virtuální realitu u vás doma. Chtěl jsem to vyzkoušet, tak jsem si jedno VéeRko koupil a vyzkoušel jsem ho skrz naskrz. Teď vám můžu říct, jestli se vyplatí. Nasadíte si na hlavu headset, do uší zapíchnete špunty, které jsou v baleni a jste v úplně jiné realitě. Doopravdy. Je to úplně nový svět. PS4 VR vás vytrhne z reality a vhodí do virtuální reality, která vám možná až trochu zamotá hlavu. 🙂 Řeknu vám to rovnou – miluju VéeRko! Hraju si s ním už týden a stále je to pecka, která mě hodně baví. Před pár týdny jsem si zkoušel i HTC Vive a Samsung Gear VR, takže můžu srovnávat. A PS4 je jednoznačně nejlepší v poměru cena výkon.

Unboxing PS4 VR a zapojení

Sony se snaží, aby už rozbalení krabice byl pořádný zážitek. Na krabici v typické PlayStation modré barvě jsem se vrhl jako malé dítě a nehezky ji roztrhal. Bohudík to byl jen přebal. Hned pod tímto obalem byla ale „opravdová“ krabice – vážně hodně hezká – něco jako krabice od Apple. Příjemné při rozbalování. Koupil jsem si VR Starter kit s kamerkou Eye a s hrou VR Worlds. Po vybalení jsem měl najednou v obýváku fůru kabelů na zapojení. Z TV vede kabel do nové VR krabičky, z ní jedno HDMI do PS4 a druhé do brýlí. Plus musíte připojit jeden kabel do USB v PS4, dalším připojíte kameru a samozřejmě sluchátka a napájení. No, je toho dost, ale intuitivně jsem to pozapojoval s klidem do 2 minut. Po prvním spuštění si projdete kalibraci a demo, aby se kamera správně poznala s brýlemi. Ty totiž mají na rozích a vzadu modré světla, které kamera snímá a podle toho PS4 pozná kam se díváte a pohne vám s obrazem. A pak už si můžete dát headset na hlavu. Stačí zmáčknou tlačítko vzadu, nasadit na hlavu, intuitivně napozicovat, ať vidíte obraz ostře a přisunout si hledí, aby se zakrylo okolí. Špunty do uší. Jste ve virtuální realitě. Bomba, že? Prvně jsem byl trochu nesvůj. Musel jsem koukal kolem sebe, ale když vlastně nevidíte váš obývák, tak je to divné a chvíli jsem si na to mentálně zvykal.

Základní parametry

 • 5.7 palcové OLED obrazovky v brýlích s rozlišením 1920 x 1080 (960 x 1080 na každé oko) (dobré rozlišení obrazu)
 • Obnovovací frekvence: 120Hz a 90Hz (dobrá plynulost obrazu)
 • 100 stupňový výhled (FOV – field of view)
 • Integrovaný gyroskop, akcelerometr a mikrofon
 • Ovládání na přiložených sluchátkách s 3D zvukem
 • funguje se všemi PS4 a PS4 Pro a PS4 Slim
 

Jak to funguje?

Hlavní menu Playstationu je jen ve 2D a vlastně se na něj dívám jako bych koukal na normální televizi v úplně tmavé místnosti. Nic neobvyklého. Mezitím, co jsem ve virtuální realitě, tak na televizi jde sledovat, co zrovna vidím. Je to zajímavé třeba na párty hry, kde ostatní hráči mohou koukat, jak jde koordinace jejich mírně opilému kamarádovi. 🙂

VR hry

Nejdříve jsem si nainstaloval Driveclub VR – jsem autíčkář. 🙂 Když jsem hru zapnul poprvé, šel jsem skoro do kolen. Je to epické, boží, hustokrutopřísné. Je to úplně jiný svět. Těžko popsatelný zážitek, který nejde jen tak snadno popsat. To se opravdu musí vyzkoušet. Je to, jako by mě někdo vzal přímo na závodiště. Stojím na trati a můžu se rozhlížet kolem dokola, jako v opravdovém světě. Jdou vidět ptáci, stromy v pozadí jsou jako reálné. Chvíli jsem se jen tak kochal a pak jsem si začal hrát. Výběr auta je pecka – stále stojíte na trati a na podstavci se točí auta, která můžete vyzkoušet (po odemčení). takže si na vzdálenost metru od sebe točím podstavcem s BMW M4, Mercedes Benz CLA AMG, Audi RS6 – celkem dostupné auta. Chce se mi na ta auta sáhnout a zkouším to, ale bylo to jen gesto do volného prostoru. Škoda, ještě musím trochu šetřit a pak snad 🙂 Vybírám BMW M4, vybírám závod v Norsku (moc krásné prostředí kombinující zasněžené hory a řeky. Uuuu. Ve virtuální realitě konečně chápu proč ve sportovních hrách existují pohledy z kabiny. Ta hra je boží – sedím v BMW M4 – volant, sedačky, palubka, kaplička, výhled, zpětná zrcátka, všechno vypadá reálně. Jsem v tom autě koukám kolem, vidím seřazené protihráče, kteří čekají, až jim dám kouř. Je to opravdu, jako bych to auto reálně řídil. Už chci jet. Start! Trošku proklouzly gumy i to jde krásně slyšet přes motor z vnitřku auta. Za pár metrů jsem dojel prvního protihráče, dávám si ho pěkně zleva a pohledem jako v reálu kontroluju, jak ho předjíždím. Takhle ještě několikrát a cílovka – napoprvé jsem druhý. No nic, jedeme znovu 🙂 Prvních pár jízd jsem vydržel, ale pak se hlava bránila a musel jsem na chvíli VR sundat a setkat se na chvíli s realitou.

Další hry

Vyzkoušel jsem ještě pár her. Nejvíce jsem ale určitě dal Driveclubu. Kitchen – je hororové demo k Resident Evil – to s určitě zkuste, Resident Evil a jiné horory budou na VR hodně drsné. I z toho dema jsem měl doopravdy tak velký strach, že jsem musel brýle sundat. Málem jsem se z toho strachy … bylo to strašně věrohodné. Tohle si musíte zkusit s brýlemi. Na celou hru se určitě chystám. Ve Starter Kit je ještě hra VR Worlds – to je taková bláznovinka – jako na vyzkoušení a na párty s přáteli, nebo pro větší děti je to celkem dobré. Her zatím není moc. Většinou jsou to takové malé blbinky na vyzkoušení, nebo na pár hodin hraní. AAA hry v podstatě nejsou – s výjimkou Resident Evil 7 Biohazard. Ale budou přibývat – jejich aktualizovaný seznam je na wikipedii – dokonce je tam i informace, jestli daná hra bude vyžadovat Move, nebo bude umět pohybovat se ve hře pomocí ovladače Farpoint. Celý seznam VR her.

Grafika

Je dobrá. V poměru za tu cenu je výkon mírně nad moje očekávání. Ve hrách bylo vše plynulé. Jediná nevýhoda je celkem malé rozlišení jsou to jediné brýle pro virtuální realitu na PS4 – takže vlastně jediná možnost jak na konzoli hrát ve virtuální realitě. Všiml jsem si, že v dálce se obraz mírně rozmázne – což myslím bude dost souviset s výkonem a tím, aby hra byla vůbec reálná. Rozmazávání obrazu ve vyšších rychlostech se ve hrách děje celkem běžně. V některých detailech jsou hry nedotažené – například ruce řidiče na volantu jde udělat určitě lépe. Ale interiér vozů je za mě super. Ta grafika není stejná jako realita a ani jako hry na velmi dobré konfiguraci PC – ale na to jsou už hráči PS4 zvyklí. Grafika je dobrá. Někdy si můžete všimnout kostiček, ale to bude hodně záviset hra od hry a řekl bych, že rozdíl bude i v PS4 a PS4 Pro – já jsme testoval na PS4. Výkonnější PS4 Pro bude mít výhledově asi lepší grafiku. Virtuální realitu jde vyzkoušet i s HTC Vive – na počítači a s Samsung Gear VR – v mobilu. Vive potřebuje dobrý počítač a Samsunug VR je vlastně jen krabička, do které se vsune mobil a koukáte na něj z blízka. Obojí jsem zkoušel a Vive je grafikou lepší (závisí i hodně od toho jak moc nabušený počítač máte), ale stojí to dvakrát více než PS4 VR. Samsung VR je zase taková sranda za pár tisíc. Pro mírně nadprůměrného hráče je, věřím, nejlepší možností právě PS4 VR.

Motání hlavy

Zkoušel jsem brýle sám, ale i s pár dalšími lidmi – celkem asi přes 10 dospělých. Velká část si musela brýle po pár minutách hraní sundat. Mozek na to prostě není zvyklý. Není to tak, že by z toho lidé měli bolesti hlavy. Mírné závratě se ale jízdou v rychlém autě dají na VéeRku navodit. Věřím, že se to dá časem navyknout. Zatím vydržím hrát několik desítek minut, pak si raději preventivně brýle sundávám. Určitě to doporučuji i vám – nepřepínejte se a kontrolujte děti.

Celkové hodnocení

Pro:

 • úplně nový zážitek z her – hlavně u závodních her a hororů jako je Resident Evil, kde se daleko lépe navodí atmosféra a do hry se výrazně lépe položíte.
 • geekovina – chtěl jsem si vyzkoušet tuhle technickou novinku.
 • zábava na párty
 • cena v poměru k přidané hodnotě

Proti:

 • málo AAA her, ale už přibývají
 • může se vám motat hlava – tohle je individuální a „cvikem“ by se to mělo zlepšovat
 • grafika se náročnějším hráčům může zdát horší
Suma sumárum jsem si ho koupil a jsem strašně moc rád. Celkově hodnotím 92 %.   Mrkněte, kde PS4 VR sehnat nejvýhodněji
Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Covybrat.cz
   Logo