Recenze Pocket Book 741 InkPad Color

Jsme profíci, nevěříme marketingovým slibům a nezávisle recenzujeme a srovnáváme produkty. Když nakoupíte skrze naše odkazy, můžeme získat malou odměnu, která ale nezvyšuje cenu vašeho nákupu.

To, že jsou elektronické čtečky knih vybavené tzv. e-inkem pouze černobílé, už tak úplně neplatí. Na trhu už je hned několik čteček, které disponují barevným displejem, ale zároveň si ponechávají výhody elektronického inkoustu. Takovou čtečkou je i Pocket Book 741 InkPad Color. V naší recenzi se blíže podíváme na to, co všechno tenhle model nabízí a jak se s ním pracuje. V závěru si jej porovnáme s jednou z prvních barevných čteček e-knih, Pocket Book 633 Color.

Parametry

Rozlišení displeje1872×1404 / 624×468 px
Výška19,5
Váha225 g
Jemnost displeje300 PPI / 100 ppi
Typ displejeE-ink Kaleido, 2. generace
Výdrž baterie31 hodin
Kapacita paměti16 GB
Wi-Fiano
3Gne
Paměťová kartane
Audio výstupano
Šířka13,6 cm
Hloubka0,8 cm

 

Displej

Nemá smysl chodit kolem horké kaše – Pocket Book 741 je doslova výkladní skříní toho, co postupně se vyvíjející technologie barevného e-inku dokáže. A je samozřejmé, že tím nejdůležitějším je displej.  Čtečka naplno využívá druhé generace e-ink Kaleido. Číselně vyjádřeno, jsou obě generace srovnatelné, obě nabízejí zobrazení 4 096 barev s jemností obrazu 100 ppi. Nejvýraznější změnou nicméně je nový barevný filtr, který výrazně vylepšuje přesnost podání barev a tzv. gamut, tedy dosažitelnou oblast barev v určitém barevném prostoru. Vylepšení dostálo i podsvícení v podobě 24 bílých diod rozložených po okrajích rámečku displeje. Ty osvětlují pouze plochu displeje a nezáří do očí, což snižuje jejich námahu a únavu při čtení. Podstatné je i to, že podsvícení není nutné mít, na rozdíl od předchozí generace, při čtení zapnuté.

Samotný displej má úhlopříčku 7,8“, liší se od sebe rozlišení barevné a černobílé barvy. Černobílý panel má 1 872 × 1 404 obrazových bodů s hustotou 300 ppi, barevný pak 624 × 468 pixelů. Mezi očima čtenáře a displejem není žádná další vrstva (např. sklo) a díky tomu vypadají barvy výborně.

Provedení

Čtečka má klasický design dobře známý z ostatních modelů se značkou Pocket Book. Horní strana má poněkud ostřejší hrany, směrem dolů se čtečka mírně zakulacuje. Přední strana je provedena v černé barvě, „brada“ čtečky je kovově stříbrná, ve stejné podobě je i její zadní strana. Hned pod displejem jsou poměrně umně schovaná hardwarová tlačítka pro posun stránek. Pro Pocket Book je to standardní rozložení, nicméně z praktického hlediska se nám zdají i o chloupek lepší tlačítka na bočních stranách čtečky. Dalším tlačítkem je tlačítko pro rychlý skok do hlavního menu. Další navigaci docela intuitivně obstará dotykové ovládání.

Technologie

Pod pomyslnou kapotou čtečky Pocket Book 741 InkPad Color se skrývá dvoujádrový procesor o výkonu 1 GHz a paměť RAM 0,5 GB. Společně s 16 GB interní paměti, kterou je navíc možné rozšířit pomocí SD karty až o dalších 32 GB, je to výkon pro daný účel naprosto dostatečný a zajišťující bezproblémové čtení knížek, komiksů či procházení internetu. Těžko se může poměřovat s výbavou moderních vlajkových lodí v oblasti mobilních telefonů, ale to ani není ambicí tohoto zařízení.

Čtečku je možné připojit k internetu prostřednictvím sítí Wi-Fi, internetový prohlížeč je již předinstalovaný od výrobce. Příjemně nás překvapila přítomnost technologie Bluetooth 5.1. Čtečku tak snadno spárujete se svými bezdrátovými sluchátky a můžete ji využít i k poslechu audioknih. U nich už kapacita paměti dokáže mizet výrazně rychleji. Zatímco e-knihy mají maximálně desítky MB (a většinou výrazně méně), audioknihy mohou mít i několik GB. Kapacita čtečky je pro ně dostatečná, jen jich tam současně nemůžete mít desítky jako u e-knih. Zkrátka nepřijdou ani majitelé klasických drátových sluchátek. Výrobce do balení s čtečkou totiž přibalil jednoduchou redukci z USB-C na Jack 3,5 mm. Univerzální USB-C slouží jak pro dobíjení, tak pro nahrávání obsahu do čtečky – samozřejmě kromě přímého stahování z nejrůznějších internetových knihkupectví.

Chválu si zaslouží i baterie s kapacitou 2 900 mAh, která pohodlně vydrží 3 až 4 týdny každodenního čtení. Při předpokladu průměrné doby čtení cca hodinu a půl denně. V nejvíce náročném nastavení (maximální jas) a současně nepřetržitém používání by baterie vydržela minimálně 30 hodin.

Software

Zařízení běží na upravené verzi operačního systému Linux, což je výhodnější než Android, zejména co se týče náročnosti na baterii. Samotné uživatelské rozhraní je velmi příjemné, působí čistým a přehledným dojmem. Notifikace v pravém horním rohu dávají jasné informace o stavu čtečky (sítě, updaty, dostupné místo na cloudovém úložišti), veškerá další menu najdeme v dolní liště. Přehrávání audioknih má svou vlastní dedikovanou sekci s přehrávačem a knihovnou zvukového obsahu. Podobná sekce, včetně obchodu s elektronickými knihami, je určena i pro knihy.

K dispozici je i software pro záznam poznámek – a to klidně pomocí psaní na obrazovku. Nutnou podmínkou je kapacitní stylus, který je ale potřeba dokoupit zvlášť. Docela bychom uvítali, kdyby byl součástí balení, když už tuto možnost čtečka podporuje. Na stejném principu jako záznam poznámek fungují i omalovánky pro děti, které jsou rovněž předinstalovány. K dispozici je dále cloudové úložiště, čtečka RSS a již zmíněný rychlý a pohodlný internetový prohlížeč – na poměry čteček.

Jak se na ní čte

Barvy dělají opravu hodně. Pokud např. milujete komiksy, z téhle čtečky budete nadšeni. Zklamáni ale rozhodně nebudete ani z normálního černobílého textu. Obraz je ostrý, „otáčení“ (přesněji překreslování) stránek velice rychlé. K dispozici je 30 různých fontů, přímo při čtení si můžete přizpůsobit velikost písma, velikost mezer i řádkování. Při čtení barevného obsahu si navíc můžete upravit kontrast, jas obrazu či sytost barev.

Bezproblémové je i čtení PDF, nicméně u tohoto formátu se můžete setkat s trochu pomalejším posunem stránek, obzvláště u rozměrnějších souborů. Připravte se ale i na trochu složitější orientaci na stránce, pokud používáte zoom u hustě popsaných stránek. Není to ale nic, co by vás mělo od čtení jakkoliv odrazovat. Jen těžko se totiž budou hledat důvody, proč tuhle čtečku neoznačit za špičku mezi těmi, které jsou vybaveny barevným displejem.

Podporované formáty

Čtečka podporuje tyto formáty:

 • ACSM,
 • CBR,
 • CBZ,
 • CHM,
 • DJVU,
 • DOC,
 • DOCX,
 • EPUB,
 • EPUB(DRM),
 • FB2,
 • FB2.ZIP,
 • HTM,
 • HTML,
 • MOBI,
 • PDF,
 • PDF (DRM),
 • PRC,
 • RTF,
 • TXT,
 • M4A,
 • M4B,
 • OGG,
 • OGG.ZIP,
 • MP3,
 • MP3.ZIP.

Pocket Book 741 InkPad Color vs Pocket Book 633 Color

Jakkoliv to může možná znít trochu přehnaně, Pocket Book 741 InkPad Color svého předchůdce  Pocket Book 633 Color doslova válcuje. Lepší je snad všechno kromě velikosti RAM a kapacity paměti. Dostane se nám výrazně rozměrnějšího displeje s větším rozlišením: To vzrostlo z 1 072 × 1 148 px na 1 872 × 1 404, což o stupeň vylepšuje kvalitu a ostrost textu. Největší posun je pochopitelně v technologii barevného elektronického inkoustu.

Působí živějším, příjemnějším dojmem, lepší je i barva mírně šedého pozadí. Displej Pocket Book 633 Color dával všem barevným obrázkům jakýsi nezdravě namodralý nádech a působil poněkud vybledle. Pocket Book 741 InkPad Color tento neduh odstraňuje a s vědomím stávajících limitů technologie lze podání barev označit za velice živé a téměř dokonalé. Navíc je zde celkem slušný prostor pro další rozvoj. Čtečka samotná je oproti dalšímu modelu pochopitelně větší – a to docela o dost. Pro některé uživatele to může být její největší neduh, Pocket Book 741 InkPad Color s 20 cm na výšku do malé příruční kabelky opravdu neuložíte.

Zjistit cenu

Hledáte čtečku knih? Zjistěte, jak ji vybrat.

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

8.9 Total Score
Pocket Book 741 InkPad Color

Čtečka Pocket Book 741 InkPad Color je rozhodně velkým krokem kupředu v oblasti čteček s barevným e-inkovým displejem. Milovníci komiksů či ti, kdo rádi čtou barevné magazíny, mohou jásat – zážitky ze čtení budou o několik stupňů lepší. Nelze ale stále zapomínat na to, že se tato technologie stále vyvíjí a má své rezervy – i tak ale bude Pocket Book 741 tím nejlepším, co v současnosti barevné čtečky nabídnou. Na druhou stranu, preferujete-li klasický text a barevné ilustrace jsou pro vás zbytečným luxusem, není investice do tohoto modelu úplně opodstatněná a nic zásadně nového vám nepřinese.

Ergonomie
9.5
Výbava
8
PLUSY
 • velký barevný displej
 • široká podpora formátů
 • ruční psaní poznámek
 • audioknihy
 • možnost rozšíření paměti pomocí SD karet
MÍNUSY
 • pořizovací cena
Přidejte váš dotaz nebo recenzi  |  Hodnocení lidí

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

7 Comments
Všechny Nejpřínosnější Nejlepší hodnocení Nejhorší hodnocení Přidejte váš dotaz nebo recenzi
 1. Jen upozorňuji, že tento výrobek nemá servis v ČR. Při případné závadě vás odkáží na servisní organizaci v Polsku. Oprava prakticky nereálná.

 2. A také zda není díky barevnému displeji=více informací při zobrazování, otáčení stránek, pomalejší než Pocketbook 740 InkPad 3 Pro?

 3. Dobrý den. Nemohu se rozhodnout mezi Pocketbook 740 InkPad 3 Pro a Pocketbook 741 Inkpad Color. Technických rozdílů a rozdílů v ceně jsem si vědom. Zajímalo by mě spíše, jak je na tom v porovnání Inkpad Color v zobrazování černobílého textu a grafiky. Zda na tom například není hůře s kontrastem oproti verzi 740 pro nebo netrpí jinými nedostatky kvality při zobrazování ve stupních šedi. Protože jak jsem to laicky pochopil, barevná vrstva displeje zobrazující barvy je umístěna samostatně nad vrstvou černobílou.

  • Dobrý den,

   už je to nějakou dobu, takže budu vzpomínat z paměti, ale podání černobílého textu mi nepřišlo výrazně horší než u 740ky. Při srovnání vedle sebe nejspíš budete schopen rozeznat rozdíl, ale za mě není výrazný. Podobně to je i u rychlosti. Spíš doporučuji zvážit jestli máte reálný důvod pro pořízení barevné čtečky. Vím, že cenový rozdíl mezi nimi není nijak dramatický, ale osobně bych pro čtení textu zůstal u černobílé klasiky.

 4. Dobrý den. V recenzi píšete „K dispozici je 30 různých fontů, přímo při čtení si můžete přizpůsobit velikost písma, velikost mezer i řádkování. Při čtení barevného obsahu si navíc můžete upravit kontrast, jas obrazu či sytost barev.“ – v návodu ale nic takového není. Jak se to dělá?

  • Dobrý den,

   pokud si to pamatuji správně po vyvolání spodního menu máte možnost měnit velikost fontu – klasický posuvník u kterého se ukazuje velikost fontu. A v horní části menu je symbol písmene „A“. Po kliku na něj máte možnost měnit font, případně zapnout ztučnění nebo kurzívu.

  Přidejte váš dotaz nebo recenzi

  Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

  Vaše hodnocení

  Covybrat.cz
  Logo