Recenze AEG FFB53610ZM a FFB53610ZW

Jsme profíci, nevěříme marketingovým slibům a nezávisle recenzujeme a srovnáváme produkty. Když nakoupíte skrze naše odkazy, můžeme získat malou odměnu, která ale nezvyšuje cenu vašeho nákupu.

Samostatně stojící myčky nádobí AEG Mastery FFB53610ZM a FFB53610ZW jsou dvě funkcemi a vybavením naprosto totožné myčky. Jediný rozdíl je v barvě – FFB53610ZM je stříbrná (kovová inox) a FFB53610ZW bílá. Tento model má velmi dobrou kvalitu mytí i na kratší programy a vynikající kvalitu sušení obzvláště díky AirDry – otevírání dvířek před koncem sušení. Má delší programy, což je cena za nízkou spotřebu vody i energií. Jinak má relativně základní funkce.


ParametryEnergetická třída (A+++ až D)A+++
Třída účinnosti sušení (A až G)A
Třída účinnosti mytí (A až G)A
Vážená roční spotřeba elektřiny234 kWh
Vážená roční spotřeba vody2 775 litrů
Cena roční spotřeby elektřiny936 Kč / rok
Cena roční spotřeby vody249,8 Kč / rok
Počet sad nádobí13
Hlučnost při mytí42 dB
Výška85 cm
Šířka60 cm
Hloubka62,5 cm
Typ myčkysamostatně stojící

Už při zapojování myčky si všimnete, že má AquaStop (u AEG se to jmenuje AquaControl) – elektronicky ovládaný ventil na přívodu vody, který se uzavře v případě, že by někde unikala voda. Takže nevytopíte kuchyni ani sousedy. Pod myčkou je i vana pro případ úniku vody.

 

Délka obou hadic i kabelu je shodná – cca 150 centimetrů.

Ovládání

Displejano
Indikátor nedostatku soliano
Indikátor nedostatku leštidlaano
Dětská pojistka / zámekne
Zvuková signalizaceano
Světelná signalizace mytíne

Ovládací panel je decentní a vypadá dobře v obou variantách – inox i bílé. Myčku ovládáte 4 tlačítky, mezi nimi jsou kontrolky programů a funkcí a vpravo malý LCD displej ukazující čas do konce programu. Tlačítka se používají dobře. Ovládání je v angličtině, ale Program, Start, Delay a Option není těžké se naučit.  Ikonky se naučíte za pár spuštění myčky, jsou dobře popsány v českém a srozumitelném návodu.

Vnitřní uspořádání a materiály

Celé zpracování myčky je velmi dobré. Materiály vypadají kvalitně, spoje lícují, nikde nic nevrže. Výrobce AEG je německá značka a Němci jsou velmi dobří ve strojírenství a elektronice, což tady dokazují. Dá se říct – typická velmi dobrá německá kvalita.

Do myčky poskládáte nádobí až pro 13 lidí. To je dnes dobrý průměr, 12-13 sad nádobí pojme výrazná většina myček.

Spodní šuplík dobře jezdí po liště a nezadrhává. Nádobí do spodního šuplíku poskládáte do tří řad hrotů. Dvě řady jsou sklopné. Jedna je napevno. Vedle té jedné napevno je i neměnné místo pro košík na příbory.

Horní šuplík má na kovových drátech silikonový plát s mini hroty – aby se lépe zachytily skleničky a zároveň, aby se neobíjely o tvrdý povrch kovových drátů. Standardem jsou plastové skládací poličky na šálky. Šuplík je možné polohovat – má 3 úrovně a manipulace s nimi je v pořádku i když je šuplík plný.

Jak funguje polohování šuplíku a přibližný vzhled silikonových hrotů v horním koši můžete vidět na videu. Ostatní funkce a vlastnosti ve videu tato myčka nemá:

Mycí programy a sušení

AEG FFB 53610 ZM a ZW myjí velmi dobře – známka A. Nádobí je velmi dobře umyté i na kratší programy. Kvalita sušení je vynikající především díky tomu, že myčka pár minut před koncem mycího programu otevře dvířka (ano, úplně sama otevře dvířka o cca 10 centimetrů), tím unikne pára (to už vás nebude trápit, protože vy myčku neotevíráte a do obličeje se vám tak nenahrne horká vodní pára) a nádobí se dosuší vzduchem z kuchyně. Tím se snižuje energetická náročnost sušení a výrazně zvyšuje kvalita sušení – nádobí je na konci programu skoro úplně suché (výjimkou jsou třeba ďolíčky na dni hrníčků, kde se ráda drží voda. Tato funkce se jmenuje AirDry. AirDry je možné vypnout. Funguje takto:

Mýt můžete s tabletami all-in-one (v Česku standard), nebo s práškovými prostředky. Pokud vám dochází sůl, nebo leštidlo, tak vám to řekne rozsvícenou ikonkou na displeji. Z funkcí pro mytí umí ještě Time Saver, který sníží délku mytí na cca polovinu. Kvalita mytí zůstane stejná – myčka zvýší tlak a teplotu vody, takže je mytí rychlejší. Sušení může být trochu horší, ale pořád je na velmi vysoké úrovni.

Další možností úpravy mytí je funkce XtraDry, která zvyšuje kvalitu sušení a je automaticky zapnutá u všech programů kromě Eco. Můžete ji vypnout a tím zkrátit dobu mytí a sušení, sníží se ale kvalita sušení (ne o moc). XtraDry a TimeSaver jsou výlučné – buď použijete jedno, nebo druhé. A nebo ani jedno. 🙂

Program Auto využívá chytrá čidla v myčce, zjistí čistotu nádobí a podle toho upraví délku programu tak, aby nádobí bylo perfektně čisté.

AEG FFB53610 ZW a FFB53610 ZM mají 5 mycích programů:

NázevPopis programuMíra znečištěníTeplotaDélka (minut)Voda (litrů)Elektřina (kWh)
EcoPro nádobí a příbory. Každodenní běžný program.
Jedná se o referenční program.
běžné50 °C2409,90,83
AutoPro nádobí, příbory, hrnce a pánve, které jsou různě znečištěné. Myčka si sama upraví délku programu i spotřebu vody a energií.běžné i velmi znečištěné45 – 70 °C45-1607-120,7-1,5
IntensivePro velmi znečištěné nádobí, příbory, hrnce a pánve.velmi znečištěné70 °C140-16013-151,4-1,6
30 minPro rychlé mytí čerstvě znečištěného nádobí a příborů.čerstvě znečištěné60, nebo 65 °C3090,8
GlassSpeciální program pro křehké nádobí a sklo.běžné45 °C70-8513-140,9-1,1

Další funkce

Jako většina myček, i tato umí odložení startu mycího programu. Můžete jej odložit o 1 až 24 hodin, čas se pak ukazuje na displeji.

Spotřeba a náklady na mytí

 • Cena vody v ČR: 90 Kč za 1 m3 (1 000 litrů)
 • Cena elektřiny v ČR: 4 Kč za 1 kWh.
 • Spotřeba vody při jednom mycím cyklu Eco: 9,9 litrů
 • Spotřeba elektřiny při jednom mycím cyklu Eco: 0,83 kWh

Cena za jedno mytí na program Eco (referenční program pro energetický štítek) je cca 4,21 Kč:

(0,83 * 4) + (0,0099 * 90) = 3,32 (elektřina) + 0,89 (voda) = 4,21 Kč

Tento údaj platí jen pro program Eco. U ostatních mycích programů závisí na nastavení programu, množství nádobí, reálném zašpinění nádobí, kvalitě vody, kvalitě mycích prostředků, atd.

Podle srovnávacího testu myček mají obě velmi dobré výsledky. Celý test i se srovnávacími tabulkami a návodem jak vybrat myčku nádobí najdete zde.

Zjistit cenu AEG FFB53610ZM (stříbrná, inox)

Zjistit cenu AEG FFB53610ZW (bílá)

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

8.3 Total Score

Kvalitní německá myčka za vyšší cenu. Myje velmi dobře a suší výborně, Má základní programy, se kterými si vystačíte.

Kvalita mytí
9
Kvalita sušení
9
Funkce
6.5
Spotřeba
10
Kvalita zpracování a designu
8.5
Délka mytí
7
PLUSY
 • Velmi dobře myje
 • Vynikající sušení
 • Dobrá kvalita zpracování
 • Dobrá spotřeba
 • AirDry - otevře dvířka myčky a dosuší vzduchem z okolí
 • Je tichá
 • Invertorový motor + 10 let záruka na něj
MÍNUSY
 • Má jen základní funkce
 • Delší mytí na Eco program
 • Cena
Přidejte váš dotaz nebo recenzi

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Vaše hodnocení

   Covybrat.cz
   Logo