Recenze AEG FFB 83730 PM

Jsme profíci, nevěříme marketingovým slibům a nezávisle recenzujeme a srovnáváme produkty. Když nakoupíte skrze naše odkazy, můžeme získat malou odměnu, která ale nezvyšuje cenu vašeho nákupu.

Samostatně stojící myčky nádobí AEG Mastery AEG FFB 83730 PM myje i suší na jedničku. Má spoustu zajímavých nadstandardních funkcí – hygienické mytí, příborovou zásuvku, speciální mycí ramena, osvětlení vnitřku myčky, zónové mytí, otevírání dveří pro lepší sušení, pomocníky na mytí skla, atd. Programy jsou trochu delší, ale spotřeba je relativně nízká. Jedná se o velmi dobrou myčku.


Parametry

 

Energetická třída (A+++ až D)A+++
Třída účinnosti sušení (A až G)A
Třída účinnosti mytí (A až G)A
Vážená roční spotřeba elektřiny241 kWh
Vážená roční spotřeba vody3 080 litrů
Cena roční spotřeby elektřiny964 Kč / rok
Cena roční spotřeby vody277,2 Kč / rok
Počet sad nádobí15
Hlučnost při mytí40 dB
Výška82-85 cm
Šířka59,6 cm
Hloubka61 cm
Typ myčkysamostatně stojící

Tuto volně stojící myčku můžete vmontovat i pod kuchyňskou linku (výška 820 až 850 mm). Pro připojení je důležité vědět, že přívodní hadice vycházejí z myčky každá na jiné straně a jsou obě dlouhé cca 150 cm. Je potřeba s tím počítat při úvahách o rozestavění v kuchyni.

Přívodní hadice je zakončena AquaStop ventilem, který se automaticky elektronicky zavře, pokud by začala unikat voda. Takže vás zachrání před vytopením.

Ovládání

Displejano
Indikátor nedostatku soliano
Indikátor nedostatku leštidlaano
Dětská pojistka / zámekne
Zvuková signalizaceano
Světelná signalizace mytíne

FFB 83730 PM má dotykový ovládací panel s 4 tlačítky (sice jsou anglicky, ale to po chvíli zvládne i člověk, který angličtinu vůbec nezná), pár ikonkami funkcí a malý displej s informací o čase zbývajícím do konce mytí (resp. čas do spuštění odloženého startu). Nic složitého.

Návod v češtině je velmi dobře srozumitelný. Je plný informací o programech, spotřebě, základních pravidlech a doporučení, jak „správně mýt nádobí“.

Vnitřní uspořádání a materiály

Na zpracování a materiálech jde poznat kvalitní německou práci a cit pro detail. Materiály jsou na pohled i dotek kvalitní, dobře sedí, nic nevrže, pojezdy šuplíků fungují nadstandardně, nezasekávají se, nedrncají, atd.

Uvnitř je AEG FFB 83730 PM velmi líbivá na pohled – především kvůli hezké červené barvě, kterou AEG používá na nadstandardní funkční vybavení. Ne, že by líbivost vnitřku myčky k něčemu podstatnému byla, ale když už tam to nádobí budete skládat, tak se vám pravděpodobně může interiér líbit. Hezké jsou i madla šuplíků, které jsou z leštěného nerezu namísto obvyklého plastu. Je to příjemné.

Myčka pojme až 15 sad nádobí, což je nadprůměr. Umyjete tak více nádobí najednou – velké oslavy už nebudou na 2-3 myčky. Větší kapacita je dána velmi dobrým rozložením v horním i spodním koši a použitím příborové zásuvky místo běžného příborového koše.

Spodní šuplík má 4 řady kovových hrotů (rozmístění jakoby do písmene „pí“), které jsou sklopné, takže dolů umístíte i plech, nebo hrnce.

V horním šuplíku je velmi dobře vyřešeno rozmístění. Má možnost výškového nastavení ve třech úrovních. To se ovládá snadno. Nahoře najdete 2 pásy tzn. SoftSpikes – červená silikonová měkká podložka mezi nádobí a drátový koš. Ta pomáhá, abyste si neobili skleničky a zároveň skleničky i jiné nádobí daleko lépe udrží na místě díky malým hrotům, kterých je na podložce opravdu hodně. Velmi užitečná pomůcka.

Na straně skládacích poliček na šálky najdete SoftGrip – červené silikonové zámky na nožičky skleniček od vína. Skleničky tak drží pevně na jednom místě – nerozbijí se a lépe se myjí, protože jsou v tom správném sklonu k vodnímu rameni. Používají se opravdu snadno.

Úplné nahoře je pak příborová zásuvka, kde pohodlně umyjete příbory i kuchyňské nože – ty tam mají speciální červenou silikonovou přihrádku. Celou zásuvku je možné vyjmout a naskládat do ní příbory mimo myčku. Díky tomu je po mytí můžete také snadněji uklidit. Pokud zásuvku úplně vyndáte, tak můžete nahoře umýt pečící plech.

Mrkněte se na video, jak fungují SoftSpikes, SoftGrip, nastavování výšky horní zásuvky a práce s příborovou zásuvkou:

Mycí programy a sušení

Kvalita mytí je vynikající. AEG FFB83730PM si právem zaslouží nejlepší známku A. K vynikající kvalitě čištění nádobí napomáhá spousta funkcí. Nejpodstatnější jsou 3 úrovně mycích ramen. Nad příborovou zásuvkou je ještě jedno horní ostřikovací rameno. Hodně pomáhá i speciální spodní ostřikovací rameno s krokovým pohybem a satelitním krouživým ostřikovačem na jednom konci ramena. Celý tento systém podstatně zlepšuje efektivitu rozstřikování vody v plné myčce. Jak to funguje se můžete podívat na předchozím videu od času 0:30.

Sušení je také vynikající. Hodně tomu pomáhá AirDry – systém, který 10 minut před dokončením programu otevře dvířka (na 10 centimetrů), upustí tak páru a nasaje čerstvý vzduch z kuchyně. Prouděním odcházející páry a přicházejícího vzduchu z prostoru kuchyně se nádobí došuší do sucha a zároveň zchladne na pokojovou teplotu. A příjemný bonus je, že nemusíte otevírat myčku – takže nedostanete nával horké páry do obličeje. Mrkněte, jak to funguje na videu.

 

Poradí si s all-in-one tabletami i práškem na mytí. Nedostatek soli a leštidla ukazuje na displeji. Funkce Time Saver sníží délku programu na cca polovinu, protože zvýší tlak a teplotu vody. To je sice dražší, ale když potřebujete rychlé mytí, tak je to funkce k nezaplacení. Díky XtraDry (která je ve výchozím nastavení zapnutá u většiny programů) pomáhá lépe sušit.

XtraHygiene je funkce navíc, která v myčce udrží teplotu 70°C po dobu 10 minut – takže zabije spoustu bakterií a skvěle se hodí pro mytí dětského nádobí, hraček, dudlíků, kojeneckých lahví a všeho, co potřebujete mít hygieničtěji umyté. Rodiče malých dětí tuto funkci opravdu ocení. Použít ho můžete u programů Eco, Auto, Intensive a 30 min.

AEG Mastery AEG FFB 83730 PM umí osvětlení vnitřního prostoru – to se může hodit v kuchyních, kde máte málo světla (ať přírodního, nebo jinak je to spíše zajímavost, než praktická pomůcka.

Když nevíte, který program pro mytí vybrat (máte na výběr 7 programů a předmytí), zvolte Automatický program. Ten si pomocí senzorů čistoty vody sám zjistí, jak je nádobí špinavé a podle toho upraví délku programu i spotřebované energie. Perfektní je i program ProZone – jde o zónové mytí nádobí (podobně jako zónová klimatizace v autě) – do spodního koše dáte hodně znečištěné nádobí, nahoru pak běžně špinavé věci. ProZone zvýší tlak a teplotu vody ve spodním koši tak, aby umyl i zaschlou špínu. Horní koš ale nebude zbytečně plýtvat energiemi a použije běžný tlak a teplotu, která stačí na vynikající umytí běžně špinavého nádobí.

Programy

NázevPopis programuMíra znečištěníTeplotaDélka (minut)Voda (litrů)Elektřina (kWh)
EcoPro nádobí a příbory. Každodenní běžný program.
Jedná se o referenční program.
běžné50 °C232110,857
AutoPro nádobí, příbory, hrnce a pánve, které jsou různě znečištěné. Myčka si sama upraví délku programu i spotřebu vody a energií.běžné i velmi znečištěné45 – 70 °C40-1707-140,6-1,6
ProZoneZónové mytí – v horním šuplíku umyjete běžně znečištěné nádobí, ve spodním šuplíku velmi znečištěné nádobí – myčka dole zvýší tlak i teplotu vody.různě špinavé50 – 65 °C160-18014-161,2-1,5
IntensivePro velmi znečištěné nádobí, příbory, hrnce a pánve.velmi znečištěné70 °C170-19012,5-14,51,4-1,7
GlassSpeciální program pro křehké nádobí a sklo.běžné45 °C82-9212-140,7-0,9
30 minPro rychlé mytí čerstvě znečištěného nádobí a příborů.čerstvě znečištěné60, nebo 65 °C30100,9
SilentNejtišší program (vhodný i pro noční mytí). Motor čerpadla pracuje při nižším výkonu, takže je program delší.běžně špinavé50 °C230-2509-101,1-1,3
Oplach / PředmytíProgram pro rychlé opláchnutí čerstvě zašpiněného nádobí, aby se odstranily zbytky potravin a nesmrděly v myčce. Také se dá použít jako předoplach před mytím dlouho zaschlého nádobí – třeba zapečeného pekáče.jakákoliv1440,1

Další funkce

Odložení startu můžete volit po hodinách od 1 do 24 hodin.

Spotřeba a náklady na mytí

 • Cena vody v ČR: 90 Kč za 1 m3 (1 000 litrů)
 • Cena elektřiny v ČR: 4 Kč za 1 kWh.
 • Spotřeba vody při jednom mycím cyklu Eco: 11 litrů
 • Spotřeba elektřiny při jednom mycím cyklu Eco: 0,857 kWh

Cena za jedno mytí na program Eco (referenční program pro energetický štítek) je cca 4,42 Kč:

(0,857 * 4) + (0,011 * 90) = 3,43 (elektřina) + 0,99 (voda) = 4,42 Kč

Tento údaj platí jen pro program Eco. U ostatních mycích programů závisí na nastavení programu, množství nádobí, reálném zašpinění nádobí, kvalitě vody, kvalitě mycích prostředků, atd.

AEG FFB 83730 PM je vítěz testu myček nádobí a tedy nejlepší myčka roku. Porovnejte ji v testu s ostatními a uvidíte, jak je dobrá oproti konkurenci.

Zjistit cenu AEG FFB 83730 PM

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

9.1 Total Score

Jedna z nejlepších volně stojících myček, které si aktuálně můžete koupit. Skvěle myje a je nabitá funkcemi.

Kvalita mytí
9.5
Kvalita sušení
9.5
Funkce
9.5
Spotřeba
9.5
Kvalita zpracování a designu
9.5
Délka mytí
7
PLUSY
 • Vynikající kvalita mytí
 • Vynikající kvalita sušení
 • AirDry - otevření dvířek pro dosušení
 • Vnitřní uspořádání košů a pomocné držáky na skleničky
 • Příborová zásuvka
 • Zónové mytí
 • Osvětlení vnitřního prostoru myčky
 • AquaStop
 • Německá kvalita zpracování
 • Program pro hygienické mytí
 • Tři stupně ostřikovacích ramen a speciální rameno dole
 • Relativně nízká spotřeba
MÍNUSY
 • Delší programy
Přidejte váš dotaz nebo recenzi

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Vaše hodnocení

   Covybrat.cz
   Logo