Recenze pračky AEG L6SE47SCE

V dnešní recenzi se podrobněji podíváme na pračku s předním plněním AEG L6SE47SCE, kterou můžeme cenově zařadit do vyšší střední třídy. Pračka má provedení slim, takže se vejde i do menších prostor. Nabízí množství moderních výdobytků jako je AquaStop, systém Fuzzy logic i technologii pro kontrolu vody a energie ProSense. Umí zkrátit délku pracího programu a s 10 programy v ní vyperete vše potřebné. Pokud chcete zjistit, jaké další výhody a také nevýhody tento model má, pokračujte ve čtení.

Parametry

Energetická třídaD
Způsob plněnípřední
Kapacita7 kg
Otáčky1400
Hlučnost ždímání75 dB
Spotřeba energie za 100 cyklů69 kWh
Spotřeba vody za 100 cyklů4500 l
Účinnost praníA
Účinnost odstřeďováníB
Aquastopano
Výška85 cm
Šířka59,9 cm
Hloubka49 cm
Počet programů10
Délka základního programu205 minuty

Představení

Pračka AEG L6SE47SCE se řadí mezi úzké slim pračky, které jsou vhodnější do domácností s menším počtem členů nebo méně prostorných koupelen či technických místností. Volně stojící pračku s rozměry 85 x 59,5 x 49 cm vměstnáte skoro všude. Přesto se ale najdou pračky, které mají ještě menší hloubku a zvládnou i velmi malý prostor (např. model AEG L6SE26CC má hloubku pouze 38 cm). Díky lehce větším rozměrům však může tato pračka nabídnout vyšší kapacitu prádla, která činí 7 kg, a tak zvládne vyprat prádlo 2-4 členům domácnosti. Tato kapacita patří spíše k těm vyšším průměrům v dané kategorii, přesto existuje i pár slim praček s větší kapacitou, např. model LG F48J3TM5W nabízí možnost prát až 8 kg prádla. Existují však i slim pračky s kapacitou pouze 4 kg, jako je tomu např. u Candy AQUA 104LE/2-S.

Abyste mohli pračku doma dobře ukotvit, můžete využít polohovatelné nožičky. Ne každá domácnost má totiž perfektně rovnou podlahu a v případě, že by všechny nožky neseděly pevně na zemi, mohla by pračka hlavně při ždímání zbytečně hlučit a cestovat po místnosti. Pračka disponuje předním plněním, takže umožňuje využít horní pult jako odkládací plochu nebo místo k případnému usazení sušičky. Délka přívodní hadice činí 1,5 m, délka odpadní hadice pak 2,13 m. Napájecí kabel činí 1,43 m. Při instalaci je tedy třeba počítat s tím, že délky kabelů a hadic jsou poměrně krátké. Pokud byste si přáli pračku umístit např. pod kuchyňskou linku, počítejte s tím, že u tohoto modelu nelze odmontovat horní lišta. Otevírání dvířek je levé a orientaci nelze změnit.

Pračka je vybavená systémem Aquastop, který zabraňuje vytopení. Díky této ochraně proti přetečení se tak nemusíte bát praní ani v době vaší nepřítomnosti. Aquastop se může zdát jako samozřejmost u novějších praček, nicméně není tomu tak. Chybí například výše zmiňovanému AEG L6SE26CC i dalším jiným.

Prát prádlo můžete v rámci 10 různých pracích programů. V nabídce jsou zahrnuty klasické programy jako praní bavlny a syntetiky, ale i outdoorového oblečení, péřových kousků či denimu. Většina praček na trhu disponuje větším výběrem, výjimkou není ani 14 programů a více. Na druhou stranu je třeba zvážit, zda tolik pracích módů skutečně potřebujete. Dále pračka disponuje systémem Fuzzy logic, který automaticky zváží dávku prádla, systémem ProSense, který přizpůsobí množství energie a vody, možnost zkrácení programů a odolným a poměrně tichým invertorovým motorem s prodlouženou zárukou. Cenově se pohybuje okolo 14 tisíc korun.

Programy

Z jakých programů budete mít na výběr?

Název programuKapacita v kgTeplotní rozsah (°C)Maximální počet otáček ot/min
Bavlna740-951 400
Syntetika340-601 200
Jemné prádlo1,530-401 200
Vlna/Hedvábí1,5401 200
Antialergický7601 400
20 min.330-401 200
Snadné žehlení240-60800
Péřová bunda240-60800
Outdoor230-401 200
Denim230-40800

S počtem programů pouhých 10 můžete získat dojem, že pračka nezvládne dostatečně vyprat všechny vaše oděvy. Pokud si ale programy prostudujete, zjistíte, že nabízí všechno potřebné pro běžné praní. Potěší třeba i program Snadné žehlení, který vám ušetří práci s žehličkou nebo program Péřová bunda, který se postará o vaše outdoorové oděvy nebo spacáky. Při běžném praní byste je mohli poničit. Tento program využívá spousta sportovců a je s podivem, že velké množství praček ho vůbec nenabízí. Menším zklamáním může být absence oblíbeného parního praní nebo osvěžení prádla. Pračku také nepřipojíte na Wi-Fi a nemá žádné Smart funkce.

Programy volíte jednoduše pomocí otočného voliče. Po jeho straně najdete přehledně vypsané programy v českém jazyce, takže je opravdu snadné se v nich zorientovat. Některé pračky volí označení programů piktogramy, což může být problém, pokud zrovna nemáte po ruce návod. To vám v tomto případě nehrozí. Vedle voliče se nachází malý displej, na kterém se zobrazuje doba praní, váha prádla, počet otáček a další informace. Pod displejem máte k dispozici tlačítka pro přidání dalších pracích funkcí.

Doplňkové funkce

Pračka disponuje množstvím funkcí. Mezi nejdůležitější patří tyto:

 • ProSense – senzory v pračce dle navážené hmotnosti prádla přizpůsobí automaticky množství a teplotu vody.
 • SoftPlus (Jemné+) – při závěrečném praní se oblečení rozprostře v bubnu tak, aby se aviváž dostala ke každému kusu prádla.
 • TimeSave – umožňuje zkrátit délku programu a vyprat prádlo rychleji, a přitom stejně dobře
 • Odložený start – pračka umožňuje odložit start v intervalech po 30 minutách až o 20 hodin.
 • Eco – funkce sníží spotřebu energie.
 • Skvrny – přidá fázi odstranění skvrn.
 • Předpírka – přidá fázi předeprání pro lepší prací výsledky.
 • Extra máchání – pro důkladnější vymáchání prádla. Vhodné pro alergiky.
 • Pouze máchání – přeskočí prací fázi a prádlo pouze vymáchá.
 • Start/Pauza – umožňuje pozastavení a opětovné spuštění pracího cyklu.
 • Dětský zámek – uzamkne se a udrží děti nebo domácí miláčky dostatečně daleko od prádla nebo pracích prostředků.

Jak pere

Pračka AEG L6SE47SCE se může pochlubit velmi dobrými výsledky praní. Účinnost praní je A, tedy nejlepší, účinnost odstřeďování je klasifikováno stupněm B, což platí za druhou nejlepší hodnotu a má ji většina dnešních praček. Pokud byste stáli o lepší ždímání, můžete sáhnout např. po modelu AEG L7WBG68W, za který je ale třeba připlatit si pár tisíc navíc. Díky slušnému odstřeďování není problém s pračkou používat sušičku, protože se prádlo nebude sušit dlouho. Model se může pochlubit docela vysokými otáčkami 1 400 ot/min. Průměrná hodnota se pohybuje okolo 1 200 ot/min, ale existují i pračky s otáčkami 1 600 a více, jako je tomu třeba u AEG L7FBE68SC nebo Electrolux EW7W4684W. Je však třeba si uvědomit, že větší otáčky často znamenají i více vibrací, a tedy větší hlučnost.

Jistě vás bude zajímat, jak si pračka vede v oblasti hlučnosti. Bohužel, hodnoty tu nejsou nijak závratné. Při odstřeďování se dostávají až na 75 dB, což je určitě lepší než u letitých praček, ovšem novější modely dosahují i menší hlučnosti. To je případ třeba BOSCH WAU28PH0BY, která zvládá ždímání o 71 dB. Počítejte tedy, že model od AEG nějaký hluk nadělá a je třeba si rozmyslet jeho umístění např. do otevřené kuchyně. Ačkoliv se to nemusí zdát, významný rozdíl v hlučnosti jsou už 2 – 3 dB,

Tip: Hlučnosti domácích spotřebičů jsme se věnovali ve speciálním článku, který si můžete přečíst zde.

Co se týká pracích programů, nabízí pračka 10 základních, ke kterým můžete přidávat dle libosti další funkce jako třeba zkrácení programu nebo extra zjemnění prádla. Veškeré programy jsou česky vypsané u otočného ovladače. Umí zvážit prádlo i upravit množství vody a energie, ovládá se velmi snadno a prát v ní dokáže skutečně každý. Kapacita bubnu se 7 kilogramy prádla je dostatečná pro potřeby běžné rodiny.

Je vybavená invertorovým motorem, na který můžete u výrobce prodloužit záruku až na 10 let. To, že se výrobce nebojí prodloužit záruku je jisté znamení toho, že pračka je kvalitní a něco vydrží. Někoho může zaskočit, že je vyráběná na Ukrajině. Ovšem výrobce garantuje, že továrny a montovny na východě u nich podléhají stejným normám jako kdekoli jinde v Evropě. Na druhou stranu má prodlouženou záruku na motor většina výrobců. Mnohem větším rizikem z hlediska případné poruchy je elekronika. Ale to neplatí jen pro AEG, ale pro všechny výrobce.

Na kolik vyjde provoz

Cena za jedno vyprání při plné kapacitě (7 kg) při programu bavlna. Údaje o spotřebě bereme přímo od výrobce. Bere se cena za energie, to znamená za vodu a elektrickou energii. Cena pracích prostředků není zahrnuta. Jako cenu vody počítáme 90 Kč za 1 metr krychlový (1 000 litrů) a 4 Kč za 1 kWh.

 • Spotřeba elektřiny: 0,69 kWh.
 • Spotřeba vody: 45 l.

Cena za jedno vyprání je tedy cca (0,69 * 4) + (0,045 * 90) = 2,76 + 4,05 = 6,81 Kč. Tento údaj berte jako orientační, závisí mimo jiné na množství prádla a zvoleném programu.

Potřebujete pračky s větší kapacitou bubnu?

Zjistit cenu
Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

7.9 Total Score
AEG L6SE47SCE

Model AEG L6SE47SCE patří mezi kvalitní pračky, které však můžeme zařadit mezi průměr, co se týká hlučnosti nebo pracích programů. Vzhledem ke své vyšší ceně je škoda, že nenabízí parní praní nebo možnost osvěžit prádlo. Nelze ji zařadit ani ke spotřebičům chytré domácnosti - na Wi-Fi ji nepřipojíte. Na druhou stranu potěší množstvím otáček, AquaStopem, dětskou pojistkou, prodlouženou zárukou na motor nebo docela velkou kapacitou. Bohužel tato pračka neumožňuje vestavění.

Praní
9
Ždímání
8
Programy
7
Hlučnost
8.5
Výbava
8
Spotřeba
6.5
PLUSY
 • Fuzzy logic a ProSense zváží prádlo a upraví množství vody a energie
 • dětská pojistka
 • vyšší otáčky a třída odstřeďování B
 • množství funkcí
 • program pro praní péřového oblečení
 • AquaStop
 • prodloužená záruka na motor
MÍNUSY
 • nemá parní funkci
 • nelze připojit na Wi-Fi
 • nenabízí možnost vestavby
 • lehce vyšší cena
Přidejte váš dotaz nebo recenzi

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Covybrat.cz
   Logo